ONS BLAD over DE BETREKKINGEN TUSSCHEN NEDERLAND EN BELGIË Het Lagerhuis ongerust Duitschland I I Het nieuws van heden Raadsverkiezingen te Londen REDE VAN HYMANS IN DEN SENAAT HET VONNIS GEVELD DE STA VISKY-AFFAIRE CRITIEK OP GEHEIME BEWAPENING DE BAROMETER I 1 I 1 I De bemanning der „Tsjeljoeskin” VEREEN1GDE KATHOLIEKE PERS VRIJDAG 9 MAART 1934 TOTALE ZONSVERDUISTERING Minister Hymans Conservatieven teleur gesteld Uit den militairen dienst ontslagen DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN luchtvloot Projectie- (United Prm). Brussel en Parijs zijn het eens Eden’s reis was geen mislukking Kabinetswijzigingen in Oostenrijk Reddingspogingen onmogelyk gemaakt door de slechte weersgesteld heid Prins van Asturië 4 ernstig ziek Mardip Kyic/e u wagenvoerdersruimts Mn den nieuwen Diesel-electrischcn trein De herbewapening van Duitschland JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR en Too ver lantaarns Het Hoog Militair Gerechtshof heeft den commandant van „De Zeven Provinciën” schuldig bevonden Anti-Hitlerbetooging te New-York Dimitrof voor de ge luidsfilm Het Weer Nederland moet overtuigd worden van de noodzakelijkheid eener overeenstemming Advocaat van Romagnino doet poging tot zelfmoord ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20c., irigez. med. 40c p. regel; idem op pag. één 55ap. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek Telefoonnummer 433 De fractie der Labourpary reeds meer dan verdubbeld Engeland wil ontwapening, ...aar in afwachting eener overeen komst een sterke iiiiiiiiiiiiiiuimiiniiiiiiiniiiiiiiniiiiiii ZEVEN EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 126 NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD Prtaj van Asturië enutlj ziek. tUdens Twee arrestaties in de Stavisky-affaire. Invoering van telefoonbrieven. aan- Benoemingen in het Aartsbisdom. nationaal Benoemingen b(j de Paters Minderbroeders. Minister Kalft ongesteld? 31 millioen „verzwegen” in de Residentie. O sanatorium Het *9 Baldwin zelde nog, niet te kunnen aanne men, dat de wereld op het oogenbllk bereid Is, een Internationale politiemacht te aanvaarden. Hoogste stand: 762.8 Weenen. Laagste stand: 745.0 Wisby. OnderwUsbegrootlng door de Eerste Kamer a h. st. goedgekeurd. Advocaat van Stavsky’s particulieren secretaris Romagnino doet poging tot zelfmoord. Stavisky-debatten in het Joego-Slavische parle ment. De beschuldigingen tegen minister Radi- wojewitsj. Scherpe critiek op Duitschland debatten In het Lagerhuis. Oud-minister Waszink heeft het ziekenhuis te Roermond verlaten. De Ned. Varkenscentrale sul overgaan tot hst invrtesoa van varkens. „Wat ons betreft,* riep Hymans uit: „wij beschouwen de discussie over dit onderwerp als definitief gesloten.’* „België moet elschen dat de ontwapening van Duitschland gehandhaafd blijft binnen het kader van het Verdrag van Versailles. Het zijn echter de groote mogendheden die de grenzen welke dit verdrag heeft gesteld, veranderen naar gelang van de nieuwe om standigheden. Zon op 6.31 - onder 5.51 - Licht op 6.21 15 Maart N. M. .JMe dag la nog niet gekomen.** besloot Chur chill, ..en wij hebben dus nog tijd om de noo- dlge maatregelen te treffen.* „Duitschland wordt geregeerd door een handvol autocraten die de absolute heer- schers s|jn over dese machtige, nee toege wijde natie. De verbittering over de neder laag waarvan sjj de uitdrukking sjjn, is soo groot, dat, naar ik vrees, binnen korten tjjd en zeker binnen twaalf of achttien maanden de huidige Duitsche machthebbers over de middelen sullen beschikken waarmee zjj het hart van het Britsche Rijk kunnen treffen- Reddingspogingen voor de Tsjelfoesky-beman- nlng door het slechte weer bemoeilijkt. België en Duitschlands herbewapening. Belang rijke regeeringsverklaring in den Belgischen Senaat. Stand op Vrijdag 1 uw BJB.l 75é Vorige stand; 7S1 Vice-kanselier von Papen ziek. Zijn reis naar Rome twjjfelachtig. Rede van Minister Hymans over de Neder- landschBelgische betrekkingen. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 433, Redactie 633 ABONNEMENTSPRIJS. Per kwartaal voor Alkmaar I 2.— Voor buiten Alkmaar I 2.85 Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Dagblad uitgegeven door de NV. Drukkerij De Spaarnestad - Haarlem BRUSSEL, 8 Maart (Reuter). In een rede welke de Belgische minister van Bultenlandsche Zaken, Hymans, heden in den Senaat heeft ge houden, bracht hU ook de betrekkingen van België met Nederland ter sprake. Het Hoog Militair Gerechtshof heeft he den uitspraak gedaan in de zaak tegen den kapitein-Iuitenant ter zee P. Eikenboom, vroeger commandant van de „De Zeven Provinciën", die terecht heeft gestaan voor het feit, dat hij als bevelvoerend militair als commandant van Hr. Ms. pantserschlp „De Zeven Provinciën” en als zoodanig verantwoordelijk voor de veiligheid van dat schip in het tijdvak van 2 Januari 1933 tot 5 Februari 1933, varende van Soerabaja naar Oleh-Leh, verzuimd heeft, doeltref fende maatregelen te nemen ter voorko ming van eenigen overval van het schip door opstandelingen, ten gevolge van welke grove nalatigheid, roekeloosheid en grove onnadenkendheid, het schip in den avond van 4 Februari 1933 ter reede van Oleh- Leh op Sumatra door opstandelingen, al- zoo door den vijand, is overvallen en ver- meesterd. De minister sprak ook over de herziening der verdragen van 1839 en zelde dat zich in deze kwestie geen enkel nieuw feit had voorgedaan „Ik zou er zelfs met geen woord van gerept hebben," aldus Hymans „wanneer ik niet bij een aantal leden van deze vergadering een onvolledige kennis of een valsch begrip van den stand van zaken had opgemerkt. Zekere over wegingen als voorkomende in het rapport der commissie zouden kunnen leiden tot meenlngs- verschillen en zelfs tot polemieken die de op lossing der vraagstukken waarmee zij ons bezig houden, slechts kunnen schaden. Wat de onder- handellngen betreft, schenkt men veel te veel geloof aan persberichten welke niet in over eenstemming zijn met de waarheid." Hymans verdedigde de regeerlng tegen het verwijt dat zjj de Belgische belangen niet in alle opzichten krachtig genoeg verdedigd zou hebben, om te besluiten: „Wanneer België protesteert, staat het alleen en het loopt zelfs gevaar de entente te ver stenen met de groote mogendheden welke het alle belang beeft te onderhouden. België heeft ten alle tijde met Frankrijk. Engeland en Italië nauw samengewerkt. bewapenen, gelooft geen mensch en terecht I WU hebben zoolets nooit gezegd en wij weten ook werkelijk veel te goed welke gevaren er zou den voortvloeien uit een afschaffing der ver dragen. „Onze veiligheid steunt op de entente met Frankrijk, Engeland en Italië. Deze entente is onze voornaamste waarborg. De regeerlng stelt alles in het werk om deze entente te versterken en daaruit alle aanvullende veiligheidswaar borgen welke noodzakelijk blijken, te verkrijgen. „Dit Is geen nieuwe verklaring, maar een verduidelijking en een nadere uitleg van onze eerste verklaringen. „Zekere manoeuvres zijn er thans op ge richt den Indruk te wekken dat er tusschen België en Frankrijk oneenlgheld bestaat om trent het vraagstuk der ontwapening. Hier moet krachtig tegen opgetreden worden In tegendeel heerscht er tusschen beide landen de meest volkomen overeenstemming om trent de kwestie van de handhaving der maatregelen van veiligheid en de gelijktij dige toestemming in een zekere herbewape ning van Duitschland binnen niet al te ruime grenzen welke onderworpen zijn aan een daadwerkelijke contröle volgens alge- meene, wederkeerige overeenkomst. huidige stand van zaken hopeloos is en ik weiger te getooven dat wjj over een of twee weken voor het Lagerhuis moeten verschijnen met de mededeellng, dat onze pogingen vruchteloos waren en dat er groote sommen voor bewapening uitgegeven moeten worden. Pierre Monteux neemt ontslag als dirigent van het Concertgebouw te Amsterdam. „België en Frankrijk gaan- ook accoord zoo wel voor wat betreft de noodzakelijkheid van het nemen van sancties in het geval dat de gestelde bepalingen worden overtreden, als voor wat betreft een gemeenschappelijk optreden Wanneer Duitschland er toe over ging zich wederrechtelijk te bewapenen, dan zou daar tegen worden opgetreden." In verband met de debatten in het Neder- landsche parlement over de Belgische neu traliteit, herinnerde Hymans aan de verkla ringen van den Nederlandschen minister vtm Bultenlandsche Zaken, Jhr. A. C. D. de Graeff, en kwam met hem tot het besluit dat alle discussies over dit onderwerp op het oogenbllk zonder eenige practische waar de zijn. óiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiii COMMANDANT VAN JÖE ZEVEN PROVIN CIËN- TOT VIER MAANDEN GEVANGE NISSTRAF VEROORDEELD. In Japan was onlangs een totale zonsverduistering zichtbaar. Japansche meisjes kijken met belangstelling door gekleurde stukken glas naar het natuur verschijnsel WEEN EN, 8 Maart. (V. D.) De sedert eenige dagen gevoegde onderhandelingen over de wij zigingen In het Oostenrijksche kabinet zouden naar van betrouwbare zijde wordt medegedeeld, thans geëindigd zijn. Reeds binnen eenige dagen zou de leider van den Landbond, Ba- chlnger. opnieuw de leiding van bet ministerie van binnenlandsche zaken, dat tot nog toe door den bondskanselier wordt beheerd, op zich nemen. De Heimwehr zal verder in haar ge heel onder leiding van bondskanselier Dollfuss Wetsontwerp ingediend betreffende credietver- leenlng aan den middenstand (ten hoogste 2 millioen). „Wanneer echter al deze moeite nutte loos geweest blijkt te zijn en wij niet slagen in een pariteit der luchtstrijd krachten, dan zullen wij, evenals elke andere Britsche regeerlng en vooral even als elke andere nationale regeerlng, niet ophouden er voor te waken dat de Brit sche luchtvloot nooit inferieur wordt aan die van onverschillig welk land onder de reikwijdte waarvan wij liggen." Er waren in totaal 124 zetels te bezetten, doch zes conservatieve candidaten waren reeds bij enkele candidaatstelling gekozen. De con servatieven, die in den vorigen raad de meer derheid hadden, stelden 104 candidaten. labour kwam uit met 116 candidaten. de liberalen met 24 en de communisten met 19 candidaten. Het aantal kiezers in het Londensche graafschap bedraagt twee millioen. Zooals reeds gemeld, was de vorige raad sa mengesteld uit 83 conservatieven, 25 labourle- den en 6 liberalen. LONDEN, 9 Maart. Hoewel de totale uit slag van de verkiezingen voor den Londenschen Graafschapsraad, die als gemeenteraad van Groot Londen kan worden beschouwd, nog niet bekend is, staat thans reeds vast, dat de La bour Partij een groote meerderheid heeft be haald. Vanmorgen vroeg waren volgens de 98 uit slagen, die bekend waren, 61 socialisten en 37 conservatieven gekozen, terwijl in den loop van den dag nog de uitslagen van 26 distric ten verwacht worden. Dens zelde verder dat de verklaringen van De Broqueville niet moeten worden uitgelegd als een teeken van ontmoediging en evenmin als een vrijbrief voor Duitschland. Duitschland toestaan zich te herbewapenen, beteekent dat we een oorlog tegemoet gaan. „Het is onze plicht tegen elke vermeerdering der bewape ning te protesteeren, opdat de wereld wete dat zulks niet met onze instemming geschiedt en voorts moeten we de aanvallende waarborgen voor onze veiligheid elschen welke wij noodlg hebben, vooral van Engeland.” Hymans antwoordde hierop dat er op de ver klaringen van De Broqueville en ook zijn eigen rede, commentaren werden gegeven die klaar blijkelijk onjuist z«n. Het is goed op deze com mentaren oogenbllkkelljk in te gaan. De re geerlng rekent op het gezond verstand van het Belgische volk. JDat wij Duitschland zouden toestaan te her- PARUS, 8 Maart. (Eg. tel.) De prins van Asturië ligt in zijn hotel zeer ernstig ziek aan de griep. HU wordt verpleegd door zUn vrouw die zooals men weet een Cubaansche ia In tegenstelling met de verspreide geruchten ver nemen wU. dat ex-koningin Victoria geen be- zoek heeft gebracht aan haar zoon, om een einde te maken aan de oneenlgheld, die ont staan ia tengevolge van bet huwelUk van den prins. op een bevredigende overeenstemming op de ontwapeningsconferentie is niet vervuld. De gevaren, die een ongecontroleerde wedloop in de luchtbewapening onvermijdelijk ten gevolge zou hebben, zijn ontzettend. In dit verband wees Sassoon op de van Engelsche zijde ge dane voorstellen tot ontwapening in de lucht. Conflict meubelbedrijf; de Rjjksbemiddelaar onthoudt zich van eenig voorsteL Het Hoog Militair Gerechtshof veroordeelde kapitein-luitenant ter zee Eikenboom tot vier maanden ge vangenisstraf met ontslag uit den militairen dienst, zonder ontzegging van de bevoegdheid om by de ge wapende macht te dienen. „België is bereid de onderhan delingen te hervatten zoo gauw als blijkt dat de Nederlandsche open bare meening er van doordrongen is dat: ten eerste, een overeenkomst tus schen beide landen noodzakelijk is, en dat ten tweede, deze overeenkomst, om billijk te wezen, met wederzijdsche offers gepaard moet gaan. OUd-minlster Senator Dens sprak den wensch Uit dat de Nederlandsch-Belglsche betrekkingen spoedig geregeld zullen worden door volledige overeenstemming tusschen belde landen. VERWACHTING: Zwakke tot matigen wind, aanvankelijk uit Ooste lijke richtingen; zwaar bewolkt tot be trokken, waarschijnlijk regen, weinig ver andering in temperatuur. Quaestie F.E.N.—ZaanlandZaanland vaardt het voorstel van Ged. Staten. WASHINGTON, 8 Maart (Reuter). De Duit sche ambassadeur dr. Luther heeft bl) de re geerlng er tegen geprotesteerd dat zij geen maatregelen had genomen in verband met de massameeting te New-York, waar Adolf Hitler na een schljnverhoor schuldig werd verklaard aan misdaden tegen de beschaving. Tot de twintig aanklagers-namens-de-be- schaving behoorden Al Smith, burgemeester Laguardla en de aanstichter van de meeting, Samuel Seabury. Aan dr. Luther werd geantwoord, dat geen enkel regeeringspersoon aan het „verhoor” had medegedaan. - Eervol ontslag verleend aan dr. J. baron de Wykerslooth de Weerdesteyn als lid van den Raad van State. „De tijd is gekomen, dat wij ons niet langer kunnen veroorloven, het feit over het hoofd te zien, dat weliswaar alle naties van ontwa- oening spreken, maar dat zjj bijna alle, anders dan wU. haar lucht be wapening in sterke mate verhoogen. Wanneer andere naties niet tot on zen bewapenlngsstand willen afdalen, dan vor dert de veiligheid van het Britsche rijk, dat wl) aanbouwen om den stand der andere na ties te bereiken.” Deze verklaring vormde het kernpunt van een groote rede, waarmede de onderstaatsse cretaris voor de luchtmacht. Sir Philip Bas soon. in het Lagerhuis de voorloopige raming vodr de luchtmacht indiende. HU zette in dé tails uiteen, dat de nominale verhoogtng der Engelsche luchtstrijdkrachten weliswaar vier eskaders sou bedragen, dat de versterking in derdaad echter zes eskaders bedraagt. Sassoon legde er den nadruk op. dat’ bovendien de noodzakelijkheid var verdere maatregelen blUft bestaan. De wereld is Inzake de ontwapening» MOSKOU, 8 Maart. (VB.) De .Bojoesklno' Is begonnen met de vervaardiging van een film, waarin de drie Bulgaarsche beklaagden in het Rtjksdagbrandproces, Dtmitrof. Tanef en Popof belangrijke rollen zullen spelen. In deze film zal tevens gebruik worden gemaakt van de Joumaalopnamen die tijdens het proces te Leipzig aoor de verschillende geluidzfilm- ondememlngen zijn gemaakt. Men hoopt da; de film in het begin van Mei voor vertoonlng gereed zal zijn. MOSKOU, 9 Maart (Reuter). Als gevolg van de tatant ongunstige weersgesteldheid der laat ste dagen, heeft men tot dusver geen verdere vluchten kunnen ondernemen van Kaap Wellen uit naar het kamp van professor Schmidt op het Ijs. Het stoomschip „Stalingrad”, dat uit Petro- pawlowsk was uitgevaren met vliegtuigen en brandstof. 1b tUdens den overtocht in een zwa- ren storm terechtgekomen, zoodat het schip van koers moest veranderen. Het stoomschip „Smolensk”, dat eveneens red- dingsmateriaal aan boord heeft genomer. voor de bemanning van de „Tsjeljoeskln”, is te Petro- pawlowsk aangekomen en zal, naar het zich laat aanzien, vandaag weer zee kiezen. Een derde schip is naar Wladlwostock gezon den, om aldaar vier propeller-sleden te halen. Uit Kaap Wellen wordt gemeld, dat de per vliegtuig uit het kamp van professor Schmidt geredde vrouwen en kinderen het uitstekend maken. Ook in het kamp vani professor Schmidt gaat alles goed. V LONDEN, 8 Maart (Reuter) TUdens de be handeling in het Lagerhuis van de begrooting voor luchtvaart, heeft Baldwin de volgende verklaring af gelegd: „Ik geef geen oogenbllk toe dat de reis van Eden een mislukking is geweest, ook al heeft deze reis nog geen resultaten opgeleverd. Ik heb nog altijd de hoop niet laten varen op een overeenkomst welke ons de pariteit der lucht- strUdkrachten geeft. Wanneer wij niet slagen In'de overeenkomst, welke wij op het oogen bllk nastreven, zal de regeerlng toch haar po gingen niet opgeven om ten minste tot een overeenkomst tusschen de mogendheden van West-Europa te komen, voor het behoud der Europeesche beschaving." En verder: Jk denk er niet aan toe te geven dat da kwestie op een kritiek punt gekomen. De hoop Churchill zelde er zeker van te zUn, dat de pogingen der regeerlng om Europa er toe te krijgen zün bewapening te verminderen, op niets zullen uitloopen. Engeland moet waken voor zijn veiligheid. Engeland moet trachten aldus Churchill zijn nationale vrijheid terug te krijgen, moet in het geval dat een oorlog in Europa uit breekt, vrij zUn om te besluiten dat het er niet aan mee zal doen. „WU moeten gevrijwaard zUn van eiken bul- tenlandschen druk e« voor onze veiligheid mogen we niet aangewezen zijn op de Pransche luchtvaart. WU moeten een vredelievende bul tenlandsche politiek voeren, welke er op ge richt is vrede en eendracht in Europa te ves tigen. WU moeten zooveel mogelUk streven naar internationale overeenkomsten, vooral op het gebied der militaire luchtvaart. Deze overeen komsten moeten gebaseerd zijn op de pariteit en mogen niet in de plaats gesteld worden van zekere redelijke verdedigingsmaatregelen.” Churchill zelde nog, dat Duitschland snel bewapent en dat niemand daaraan iets doen kan, omdat niemand den preventleven oorlog wil. gesteld worden, terwijl prins Starhemberg als minister zonder portefeuille in het kabinet zal worden opgenomen. Het voormalige bondscom- missariaat voor propaganda zal naar Dultsch voorbeeld worden gewUzigd in een propaganda- minlsterie onder leiding van dr. Steidle. Naar verluidt zal de wijziging, waartoe thans in groote trekken besloten Is, kort voor of na de reis naar Rome van den bondskanselier vol trokken worden. In politieke kringen acht men het vooral van groote beteekenis dat de nationaal georiën teerde Landbond. die tot nog toe een afwach tende houding tegenover de regeerlng had aan genomen. thans tot de regeerlng toetreedt, zoo dat de voorgenomen zelf ontbinding van den Landbond een andere oplossing heeft gevon den. Een officieele bevestiging van al deze plan nen is nog niet gegeven. PARIJS, 9 Maart. De bekende ParUsch» advocaat Raymond Hubert, die zich thans be last heeft met de verdediging van Stavlsky’s particulieren secretaris Romagnino. heeft gis terenochtend een geheimzinnige peging tot zelfmoord gedaan. Nadat hu kort tevoren in de gevangenis een onderhoud had gehad met Romagnino, dat ongeveer een uur duurde, sprong hl) dicht bU zUn woning van de „Pont Solferlno” in de Seine. Twee politieagenten wierpen hem een reddingsboei toe, die Hubert, reeds half bewusteloos, nog Juist kon grijpen, zoodat men erin slaagde, hem uit het water te trekken. HU werd naar een nabU Parijs ge legen sanatorium overgebracht, waar men echter omtrent zUn toestand niets wil mede- deelen. Naar verluidt zou Hubert in den laatsten tUd aan vervolgingswaanzin lUdcn en de politie reeds meermalen om bescherming hebben ver zocht. Woensdag had hü nog een bespreking van vier uur met den rechter van instructie, die bet geval Stavlsky behandelt. Automobilist rijdt heer en dame tegen den (rond. De conservatieve bladen drukken hun leed wezen over dezen gang van zaken uit. De .Mor ning Post” schrijft, dat de socialisten eiken man en elke vrouw aan de stembus hebben ge bracht. terwijl hun tegenstanders bijna geen belangstelling voor de verkiezingen toonden. Het orgaan van de Labour PartU. de „Daily Herald” juicht de overwinning toe en kondigt principieele wUzigingen aan in het bestuur van de grootste gemeente ter wereld.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 13