Een Historische Messe a Instelling Landbouw-Crisisfonds Dringend opheldering gevraagd „DER FÜHRER" DE BACONSMOKKELARIJ BOEKBINDERSPA TROONS JUBILEEREN MEENING DER TWEEDE KAMER VRIJDAG 9 MAART 1934 JAPAN EERT DRIE PIONIERS Voorbeeldig gewerkt Critihrtchttpraak aan Ommekeer Tarweateun MESSE-OPLEVING Veel bereikt Steun aan andere bedryven Bevoorrechting 3 CONSUMPTIEMELKREGELING Het leven wordt duurder Centrale nalatig? m Nog meer arreataties? DR. CO LIJN NAAR INDIË 1 0. NU Onze welvaart is nog steeds dalende In Leipzig werd deze week ge schiedenis geschreven voor het economische Duitschland Met voldoening kan op de bereikte resultaten worden teruggezien M| De verminderde export naar België dateerde niet van de laatste weken, doch van veel vroeger Mededeeling van de Crisis-Zuivel- Centrale T egemoetkoming groote gezinnen Waard eering voor de wyze, waarop de Regeering het landbouwende gedeelte onzer bevolking voor den ondergang heeft behoed Meer contact i Riet en biet Minister Verschuur gauw centen Niemand minder dan de rijksminister voor de ra Bureau van me- der S M der l Export reeds lang achteruit op- der overge- Asm bet Voorloopig Verslag der Tweede Ka ter over de begroetingen van het Landbouw- Crlsisfonds voor 1933 en 1934, wordt het vol gende ontleend: Adolf Hitler bezichtigd een weefmachine op de technische afdeeling Voor de Seiskoji-tempel in Tokio is een bronzen standbeeld vervaardigd ter eere van drie pioniert, die zich in. de gevech ten tegen China bijzonder onderscheidden Mt Deze leden betuigden bun instemming met het gevoerde beleid. Wel liepen over verschil lende onderdeelen daarvan hun meeningen uit een. doch over het geheel genomen konden zij Uch met de tot dusverre genomen maatregelen in het belang van den landbouw zeer goed ver- eenigen. Opheffing der steunmaatregelen acht ten rtj thans niet mogelijk; dit zou lelden tot een catastrophe, waarvan de omvang nauwe lijks is te overzien. Ook voor een algemeen» vermindering van den steun scheen hun geen aanleiding te bestaan; waar gestreefd wordt naar een prijs der producten op de basis van 1914, achtten zij den verleenden steun geens zins te hoog. Voorts wordt naar hun oordeel de tuinbouw nog te weinig gesteund. Verscheidene andere leden vernetten Uch met kracht tegen den aandrang om de loonen bul ten den landbouw neer te halen tot het land- bouwpell. Door bet omlaag halen der loonen wordt bovendien de koopkracht der bevolking pornletlgd. Verscheidene leden wezen erop, dat den taat- sten tijd een zekere tegenstelling is geschapen tusseben riet- en bietsuiker. Naar het oordeel dezer leden is voor een dergelijke tegenstelling geen reden. De Javasuikercultuur kan hx niet of althans nauwelijks worden gesteund door de suikerbietenteelt in ons land prijs te geven en hier uitsluitend Indische rietsuiker te gebrui ken. Andere leden bestreden deze opvatting. Verscheidene leden drongen er bij den mi nister op aan, pogingen in het werk te stellen om te komen tot een verlaging van de distri- butiekosten der tuinbouwproducten. Aangedrongen werd op bet verboogen van bet bedrag, dat beschikbaar is voor het verleenen van credleten aan de bollenkweekers, daar de getroffen maatregelen eerst op den duur resul taten zullen opleveren. Voorts werd een ruimere credletverleenlng aan boom- en bloemkweekers bepleit. Blijkens het communiqué had de hoofdver tegenwoordiger „reeds eenlge weken geleden schriftelijk zijn ontslag gekregen op grond der overweging, dat de export naar België zoozeer was achteruit geloopen, dat het niet meer de kosten loonde, in Brussel een hoofdvertegen woordiger te hebben. Waarom was dit ontslag niet reeds véél eerder op dezen grond gegeven. want blijkens de ultvoercijfers van het Centraal d. Statistiek (posten 49; 59; 2059 en 63) dateert deze sterke achteruitgang van den varkensvleeschexport naar België reeds veel en veel vroeger: Zoo kan de Nederlandsche Bond van Boek- blnders-Patroons met reden feest vieren. Hü heeft in de periode van zijn bestaan veel be reikt. méér dan de meeste zusterorganisaties in het Nederlandsche bedrijfsleven. De Crisis-Zulvel-Centrale vestigt er de aan dacht van belanghebbenden bü de uitvoering der consumpUemelkregeling op, dat het in haar voornemen ligt, om inzake melkleveringscon- tracten tusseben veehouders en den melkhan del voor het contractjaar 1934-1935 in sterke van De welvaart van ons volk als geheel is nog steeds dalende, de handels balans is, blijkens het percentage van den door uitvoer gedekten in voer, zeer ongunstig, de kosten van bet levens onderhoud stijgen. Vooral dit laatste achtten alle hier aan bet woord zijnde leden hoogst be- denkeljjk. De regeering immers legt den nadruk op de noodzakelijkheid van loonsverlaging. Eenerzijds doet zij door baar steunmaatregelen aan den landbouw de kosten van het levens onderhoud stijgen, anderzijds aril zij de loonen doen dalen. Daarin schuilt, meende men, een innerlijke tegenstrijdigheid. De politiek der re geering kan op dit punt van eenzijdigheid niet worden vrijgepleit. Andere leden hadden er bezwaar tegen, dat bet aanpassingsproces in den landbouw zelf zich niet snel genoeg voltrekt. Naar hun mee- ning mag de kunstmatige verhooging van de prijzen der bodemproducten niet verder gaan dan strikt noodzakelijk la Hiertegenover werd aangevoerd, dat reeds op verschillende wijzen aanpassing van onze bo- demproductle aan de veranderde omstandig heden plaats vindt. Met teeltregellng, omzetting •n teeltbeperking wordt in die richting reeds veel gedaan. Indien aanpassing moet plaats hebben, zal naar bet oordeel van verscheidene leden niet de landbouw, doch zullen de overige takken van bedrijf zich moeten richten naar de veranderde m<üinm«tan<!igheden Dat daarbij in die andere bedrijfstakken ook de loonen omlaag gaan, is onvermijdelijk. Aangedrongen werd door sommige leden op bet verkrijgbaar stellen tegen gereduceerden prijs voor werkloozen van de voornaamste levensmiddelen, als aardappelen en margarine. Ook werd aangedrongen op tegemoetkoming aan de groote gezinnen, welke door de steun maatregelen in een buitengewoon moeilijke po sitie zijn gebracht; hier wordt immers niet be lasting geheven naar draagkracht, doch is in tegendeel de druk der heffing daaraan vrijwel omgekeerd evenredig. Voor deze gezinnen zou den óf levensmiddelen tegen lage prijzen be schikbaar gesteld moeten worden, óf zij zouden geldelijk gesteund moeten worden. Enkele leden meenden, dat bij de steunver- leening aan land- en tuinbouwers rekening ge houden moet worden met de draagkracht der gesteunden. Dit standpunt werd door vele an dere leden bestreden. Sommige leden drongen er bü'den minister op aan. de totstandkoming van de door hem toe gezegde regeling van de positie der arbeiders in de gesteunde bedrijven zooveel mogelijk te bespoedigen. Een aantal leden zou zich moeten verzetten tegen het verbinden aan den steun van de voorwaarde, dat bepaalde loonen en andere arbeidsvoorwaarden worden gewaarborgd; daar voor zijn hl. geen middelen aanwezig. Hiertegenover werd de vraag gesteld, waar om er dan wel middelen zijn om de boeren aan hun productiekosten te helpen, doch niet om den arbeiden een menschwaardig bestaan te verzekeren. Hoe staat het, zoo vroegen enkele leden ver der nog, met de plannen der Regeering ten aanzien van de crisisrechtspraak? Zijn de be richten juist, dat de Regeering 13 tuchtcol leges en één centraal tuchtcollege in het leven zal roepen om voor hen, die bij de crisismaat regelen betrokken zijn, de rechtszekerheid te vergrooten? Dit zou men toejuichen, doch men zou het verkeerd achten. Indien het derde lid dier colleges steeds uit de kringen der land bouwers zou moeten worden gekozen. Ook an dere bedrijfstakken nijverheid, handel en scheepvaart hebben bij een rechtvaardige uitvoering der landbouwsteunmaatregelen groot belang. Verscheidene leden hadden ernstige bezwaren tegen de plannen der Regeering tot verlaging van den richtprijs der tarwe. Zij vreesden, dat deze verlaging zou leiden tot een nieuwe daling der arbeidersloonen, wat in leder geval zeer ongewenscht is. En de komst van Hitler zelf was Dinsdag vanzelfsprekend een aanleiding tot een waarlijk grootsche S.A. en S.S.-ontplooling met enorm veel volk in de stad. Intusschen was deze volksmassa op straat Dinsdag na tuurlijk geen graadmeter voor de Messe zelf. Maar wel de enorme drukte Woens dag! Ik heb Messen gekend tijdens welke op Woensdagreeds ontvolkte straten wa ren. Nu niet. Nu was het Zondag en Maan dag, maar óók nog Woensdag In de vele, vele Messehuizen vol vol! Ik heb tal van Duitsche handelslleden gesproken, die te vreden waren. Alléén die tolmureno, die tolmuren! Men klaagde over Holland, doch wat wil men, hebben w|j niet nog meer over Duitschland 'te klagen? vroegen we. Ook Nederlandsche handelsmenschen betoonden zich niet ontevreden. Dit heiglijk feit wordt Dinsdag as. gevierd met een tentoonstelling van bindwerk in het Amstel-Hotel, geopend van tien uur ’s morgens tot zes uur ’s avonds. Des middags drie uur reclpieeren hoofdbestuur en feestcommissie in hetAmstelhotel, terwijl om vijf uur een bezoek wordt gebracht aan de Amsterdamsche Grafi sche School aan de Dintelstraat. Op welken datum heeft de directeur Varkenscentrale den hoofdvertegenwoordiger doen mededeelen, om op Woensdagmiddag 7 Maart op het bureau der Varkenscentrale terug te komen, dat was dus den middag, volgende op den dag der begrafenis zijner moeder, waar hij wegbleef en daardoor een arrestatie door Inspecteur Bontenbal ontliep? van ontslag zijn itër nog niet. Verschelde leden waren teleurgesteld, dat van ’s ministers toezegging, om meer contact met de land- en tuinbouworganisaties te hou den bij de uitvoering der verschillende maat regelen, niets terecht gekomen was. Meer re kening houden met de Inzichten der organisa ties zou In staat zijn, de toenemende ontevre denheid weg te nemen en zou voor de bestede gelden een betere bestemming waarborgen. Permanent overleg met de organisaties zal kunnen leiden tot een doelmatiger uitvoering der steunmaatregelen en tot verlaging der administratiekosten. Enkele leden meenden, dat dezelfde steun, welke thans wordt geboden, voor daarvoor in aanmerking komende producten op veel een voudiger wijze zou kunnen worden verleend door de prijzen van de producten weer tot een loonend peil op te voeren. propaganda, dr. Goebbels zelf, heeft dit in zijn reeds vermelde merkwaardige openingsrede willen doen uitkomen en later heeft rjjkskan- seller Hitler der Führer zelf, omringd door zijn ministers, dit nogmaals tot uitdruk king gebracht, toen hU de Messeweek koos om de steenlegging voor het Wagnermonument in Wagner’s geboortestand te verrichten en daarbij ook een officieel bezoek aan de Tech nische Messe bracht. Vele leden betreurden, dat ook thans nog bü het bedrijfsleven groote onzekerheid bestaat ten opzichte van de maatregelen, welke de Re geering voor den komenden oogst wil nemen. Met klem drongen zü er op aan, dat thans met bekwamen spoed tot publicatie der te verwachten maatregelen zal worden gaan. Verscheidene leden, die allerminst wilden ontkennen, dat maatregelen tot steun aan land en tuinbouw noodzakelijk zijn, en die zich ook niet wilden verzetten tegen hetgeen daartoe gedaan is, hadden toch bezwaren tegen de groote verschillen, welke hJ. bestaan tusseben de wijze van behandeling van den landbouw eenerzijds en van industrie, scheepvaart en an dere takken van bedrijf anderzijds. Voor den landbouw wordt eenvoudig aangenomen, dat de regeering er voor te zorgen heeft, lat zon der verlies kan worden geproduceerd; men gaat er van uit, dat de landbouw niet ten ouder mag gaan. Zoo de directeur der Varkenscentrale op den dag van het eerste, doch vergeefsche bezoek van den hoofdvertegenwoordiger reeds kennis droeg van diens vlucht uit België, waarom heeft hij hem toen niet waar hij hem zélf ,jilet kon ontvangen” doen mededeelen, dat hij voorloopig officieel geschorst was, hetgeen blijkens het mondelinge ontslag bij de arrestatie niet is geschied. Ik herinner mij hoe voor enkele jaren in een van zijn vloeiende, sprankelende Duitsche tafelspeeches, de Nederlandsche eere-verte- genwoordiger, de heer H. J. van der Borg, zijn Dultschen vrienden voorhield, hoe verkeerd het was overal maar „internationale” Messen te gaan houden. Het was in de na-oorlogsdagen, toen in Duitschland £le jaarbeurzen als padde stoelen oprezen. Alleen de Leipziger Messe is door ligging en hlstorischen groei voor zoo’n Internationale samenkomst van handel en in dustrie geëigend. Het is wel merkwaardig dat deze idee van den Hollander, waarmede hij natuurlijk diep in het hart van alle Leipzigers greep, nu openlijk door de nieuwe regeering aan Duitschland zelf wordt voorgehouden. Leipzig „de” internationale Messe van Duitsch land. Werd anders de Messe met een kleine plech tigheid of zonder plechtigheid geopend: thans ging het met fanfares. Op de muzieklessenaar van het muziekgezel schap dat bij dr. Goebbels’ koms teen fanfare blies, tas ik als anecdotisch grapje tusschen haakjes, op het muziekblad geschreven „Kalser- fanfare". Waarom part men echter geheel andere hegtnaelen toe aoodra bet op *«eun aan »»- durtrie en scheepvaart aankomt? Men eehitat er niet om te bekommeren, eg daar talrijke, ep rich self gcaonde ootaer- ■emtngen, moeten verdwijnen. Dit achten dam leden weinig rechtvaardig. De regeering, aldus sommige leden, mag zich Biet op het standpunt stellen, dat zij voor de nijverheid genoeg doet door een deel daarvan met contlngenteeringen te helpen en verder propaganda te maken voor het gebruik van Nederlandse!) fabrikaat. Bovendien was de export van levende varkens naar België, vroeger zoo belangrijk, reeds sedert Mei van het vorige Jaar, dus reeds tien maanden geleden, practise!) geheel ver dwenen. In Jan.April, dus 4 maanden, 4328 stuks en daarna, dus In 10 maanden slechts.... 42 stuks, dus 14 k 15 per maand gemiddeld, tegen 2605 per maand gemiddeld in 1932. De toestand, dat het aanhouden van een hoofdvertegenwoor diger te Brussel wegens sterk gekrompen export naar België van varkens en varkensvleesch, van welken export de Varkenscentrale het monopolie bezit, niet meer loonend Is, dateert, volgens de cijfers van het Centraal Bureau v. d. Statistiek, verondersteld dat deze juist zijn, dus niet van „eenlge weken", doch reeds ten minste van een half jaar, terwijl bovendien de Belgische con- tlngenteeringsbepallngen een zuivere prognose der invoermogelijkheid daar te lande mogelijk maakte. Zou het niet mogelijk zijn, zoo werd ge vraagd, dat de regeering driemaandelijks of desnoods met langer tusschenpooaen een balans en een winst- en verliesrekening over het afgeloopen tijdperk overlegt? Dit schijnt de eenlg doeltreffende wijze om een inzicht te verkrijgen in de flnancieele ge volgen der getroffen maatregelen. September 1932 367 ton, October 1932 190 ton. November 1932 156 ton. December 1932 189 ton. Januari 1933 216 ton. Reeds daarvoor trouwens vertoonde de varkensvleesch-export naar België een ononderbroken daling (van 818 ton In Mei tot 485 In Augustus, tegen een maandgemlddelde van 1165 ton in 1932!) Nimmer heeft een regeering in ons tand zoo «Uigebreide bevoegdheden ontvangen als die, welke bü de Landbouw-Crisiswet zün geschied; dan moet bet echter ook mogelük zün op de hanteerlng dezer bevoegdheden, ook in finan cieel opzicht, afdoende toe te zien. Vele leden uitten hun waardeering over de krachtige wüze, waarop de regeering het land bouwende gedeelte onzer bevolking voor den ondergang heeft behoed. zal er omheen komen. Het was reeds een oud plan om in Wagners geboortestad een Wagner monument te bouwen. Nu zal het er toch van komen. Der Führer heeft den steen gelegd! Burgemeester Goerdeler en Adolf Hitler hebben het woord gevoerd. (Alles is reeds ge seind). Hitler sprak slechts kort. Het kwam hier ook misschien minder aan op hetgeen hü zei. maar op hetgeen hü deed: hü kwam een nationalen Dultschen kunstenaar eeren tijdens de Messe. Hü was In gezelschap van vlce- kanselier von Papen, die Maandag de Saar- tentoonstelllng niet kon openen (op 1 laatste oogenbllk vernamen 4e toen dat hü ziek sou zün) doch die Dinsdag hier aanwezig was. Goebbels heeft het Zondag zelf erkend: hier op de Messe wil Duitschland tot de wereld spreken van Duitsche krachtsinspanning en Dultsch willen. Handel en Industrie, Wagner en het Saargebied dat weer Dultsch moet worden. Prentbriefkaarten verkonden het in alle stra ten. Per vliegtuig was Hitler gekomen. In het aan vele Hollanders welbekende hotel Hauffe, waar vroeger de Holtandsche kamer was, in welke alle Nederlanders elkaar ontmoetten, is Hitler afgestapt. Van hier tot de Technische Messe en tater tot het Wagner-gedenkteeken en savonds tot het Nieuwe Theater stonden de bruine uniformen opgesteld. Nu geen ongere geldheden als vroeger wel eens bü de Messe. nu geen electriciteltsstaklng of brand zooals we ook al eens hier hebben meegemaakt. Nu orde en rust te midden van de grootste drukte. Ik geef slechts indrukken, ik geel slechts weer wat ik waarnam. En dan moet ik gewagen van een geweldig enthousiasme onder het volk, dat geëlectrlseerd werd door Hitler’s verschünlng. Een wilskrachtige verschünlng zooals hü daar door de straten reed, bü de plcehtlgheid sprak of zich bü de Wagnervoorstelllng vertoonde. Er gaat een eigenaardige psychologische in vloed van hem op de massa uit. Zoo 1» deze voorjaar»-Messe In tweeërlei zicht een historische Messe geworden. Over enkele ontmoetingen en bevindingen hoop Ik nog later te schrijven. Naar de „N. Rott. O.” verneemt, wordt er op gerekend, dat minister Oolün 14 dagen In Indlë zal blüven. Hü wordt alleen vergezeld van den heer Hardeman, van het Commissariaat wv Indische Zaken. Het plan is, dat de beer Har deman met den minister naar Nederland zal tenurkeeren. Heden, 9 Maart, is het vijf en twintig jaar geleden, dat de Neder landsche Bond van Boekbinders patroons te ’s Gravenhage werd op gericht. Met voldoening kan de organisatie op dit tüdvak terugzien. Veel is er tot stand gebracht in ideale samenwerklgn met de arbeiders-vak- vereenlglngen. In 1913 ging men met de werk nemers een breed-uitgewerkte collectieve arbelds-overeenkomst aan. welke zeer bijzonder voorziet in de rechtszekerheid van de arbeiders, in de opleiding, enz. Zoolang deze arbelds-overeenkomst bestaat Is dan ook in geen enkel boekbindersbedrijf een staking uitgebroken. Van niet minder belang Is ook bet feit, dat het bindersvak geheel georganiseerd is. Alle vakgenooten zün lid van de verwenlglng, ook de gemengde bedrijven. Hierdoor kon bereikt worden, dat zonder tariefdwang, maar door een voorgeschreven eenheid in de methode van het berekenen der kostprijzen, ongebreidelde concurrentie wordt voorkomen. handel in tarwe dreven; dat in Gelderland en Overüsel op ruimere schaal varkensmerken zün afgegeven voor de afnemers van den coöperatieven veevoeder- en kunstmestverkoop dan voor anderen; dat vlugger geld verstrekt wordt aan cliënten van de boerenleenbanken dan aan hen, die relaties met andere bankin stellingen hebben. Verscheidene leden opperden beswaren tegen het betasten van sterk belanghebbenden met de uitvoering van crisiswetten. Voorts zouden verscheidene leden gaarne vernemen, volgens welk systeem de verschil lende heffingen In onderling verband plaats hebben. Om tot een rechtvaardige verdeellng te komen, achtten zü de instelling van een organisatie boven de bestaande instanties noo- dlg; dit lichaam zou tot taak moeten hebben den minister te advlseeren ta.v. den te ver leenen steun aan de verschillende onderdeelen van het landbouwbedrüf- Sommlge leden hadden ernstig bezwaar te gen de bevoordeellng, welke hl. de coöperaties genieten boven den particulieren handel. Als voorbeelden van een dergelijke bevoordeellng noemden zü o.a., dat krachtens de Tarwewet landbouwcoöperaties zün erkend als hande laar, hoewel zü tevoren geen of vrijwel geen Naar aanleiding van het communiqué Varkenscentrale inzake de arrestatie van haren Brusselschen hoofdvertegenwoordiger rijzen eenlge vragen, die In het algemeen belang nog dienen te worden opgehelderd. Enkele omtrent den datum reeds beantwoord. Andere echi Hierin heeft „Het Handelsbtad” aanleiding gevonden nog enkele duldelüke vragen te stel len met verzoek om een spoedig antwoord. In den brief van 29 Januari gaf de directeur der Varkenscentrale aan den heer P. opdracht, om naar Den Haag te komen, teneinde de zaak der opheffing van de Brusselsche hoofdverte genwoordiging definitief te regelen. Is toen de heer P. tegen een bepaalden datum naar Den Haag ontboden? Op welken datum heeft de Belgische justitie een inval gedaan in de woning van den hoofd vertegenwoordiger der Varkenscentrale, gevolgd door diens overhaaste vlucht uit België? Op welken datum bracht de hoofdvertegen woordiger zün eerste bezoek aan de Varkens centrale. toen „de directeur hem niet kon ont vangen?” Blükens de bewoordingen van het commu niqué zün eerst daarna „geruchten van zün aandeel in de fraude ook tot de Varkenscentrale doorgedrongen." Op welken datum drongen die geruchten voor het eerst tot haar door? Welke eventueele fraude van haren hoofd vertegenwoordiger betroffen de „geruchten, die inmiddels ook tot de Varkenscentrale doordron- bü Hitlers komst In Leipzig kunnen c“— hoezeer deze hoop op Hitler gevestigd is. Door uiterste voorkomendheid Jegens den buitentandschen journalist die toch princi pieel geen Hitlergroet bracht heb ik van zeer nabü de Wagnersteenlegging kunnen demaken in de fraaie bultenwük, aan de an dere züde van de stad gelegen, dan waar zich de Technische Messe bevindt. Een groot park Bü het vorderen van het onderzoek komt het al meer en meer vast te staan, dat P. nog geenszins de hoofdpersoon of hoofdschuldige In heel deze affaire Is, doch dat er In België verscheidene andere personen ontmaskerd zul len worden. Naast Van den E. Is sprake van meerdere kapitaalkrachtige personen, die de frauduleuze verhandelingen vim bacon en versch varkensvleesch in België leidden of financier den, zoowel in Brussel als elders, terwül te vens een ambtenaar van het gouvernement in het geding betrokken is. „Het Volk” wüst er n verband hiermede op, dat voor een jaar reeds een Belgisch ambtenaar wegens bedrog terza ke werd ontslagen. Zooals het zich thans laat aanzien, sullen naast de vüf door de Rotterdamsche recher- sche gearresteerde personen, nog verscheidene anderen zoowel uit Nederland als België ver volgd worden. Een oordeel over een Messe kan natuurlük niet tüdens een Messe zelf gegeven worden. We moeten op Indrukken en steekproeven afgaan. Statistieken komen eerst tater en geen han delsman zal bovendien voor die statistieken zün geheimen verklappen. We hebben een Holtandsche firma ontmoet, die boos en doods bang was dat we haar naam zouden noemen, uit vrees dat dan Holtandsche concurrenten later ook zouden komen deelnemen. Onze indruk inmiddels is een goede. „We hebben weer hoop” zei menigeen ons. En zelf heb Ik onder de geweldige menigte Dinsdag bü Hitlers komst in Leipzig kunnen ervaren. gen,” nl de Belgische of de Nederlandsche? Ongeveer samenvallende nJ. met het eerste, vergeefsche bezoek aan de Varkenscentrale heeft de Ned. politie, gehoord hebbende van diens ontvluchting uit België, den hoofdver tegenwoordiger een verhoor afgenomen. Daarbü vond zü nog geen aadleldlng hem te arrestee- ren wegens verdenking van het plegen van ook in Nederland strafbare feiten. (De niet naar België, doch in Nederland clandestien verkochte slappe bacon). Is de Varkenscentrale, waar zü in haar communiqué spreekt van het „ook tot haar door dringen van geruchten” niet ambtelük of anders zins in kennis gesteld van het hoogst ernstige feit, dat eenigen tüd te voren de Belgische justitie een inval had gedaan ten huize van hAAr hoofdvertegenwoordiger en dat deze daarbü tn allerijl uit België was gevlucht? Het boekbinderswerk behoort tot de oudste ambachten, zoowel in Oost als West. Ook in ons tand bloeide reeds vroeg deze ambachtskunst, waarvan nog getuigen oude exemplaren in musea of bibliotheken. In den glldetüd maakten de boekbinders deel uit van het boekverkoopers- gilde. Eenvoudig waren de gereedschappen, die bü dit bedrijf werden gebruikt. Alles geschiedde met de hand: het spannaaien. het kolven van het leder, het persen en vergulden, het kloppen van het boek op den steen, het snüden met den ploeg enz. mate in samenwerking met de Commissie» Büstand regelend op te treden. Hlerbü zal nauwlettend worden toegezien, dat in de eerste plaats overeenkomsten worden aangegaan met veehouders, die daarvoor op grond van de ligging van hun bedrijven (rand- boeren) of op grond van oude rechten (leve ring In 1933 en vroegere jaren) in aanmerking komen. Contracten, welke niet aan deze verelschten voldoen, sullen door de Crisis-Zulvel-Centrale in het algemeen niet kunnen worden geeane- tlonneerd. Daarom wordt partüen In hun eigen belang dringend geraden, geen bindende af spraken op dit oogenbllk te maken en melk- leveringsovereenkomsten eerst dan nn te gaan, nadat de vereiachte nieuwe contracten door de Crisis-Zulvel-Centrale sullen zün af gegeven. Teneinde zich teleurstellingen en groote moellükheden te besparen, wordt belangheb benden aangeraden, met het bovenstaande ern stig rekening te houden. Andere leden hadden den Indruk, dat de tarwesteun zeer ruim is; tegen een geringe ver laging van den tarweprijs zouden zü geen be zwaar hebben. Voorts vestigen een aantal leden er de aan dacht op, dat de grondstof voor de broodberel- dlng niet duurder is dan in 1913. doch dat in vele plaatsen niettemin de broodprijs het dub bele bedraagt van dien in dat jaar. Van verschillende zijden werd geïnformeerd naar de plannen der Regeering met betrekking tot de peulvruchten. Verscheidene leden wezen op het relatief zeer hooge bedrag, dat de steun aan de melkvee houderij vordert. Verschillende leden achtten het noodlg den afzet van boter in het binnenland te vergroo ten. Gevraagd werd, welke de condities zün. waaronder aan de vleeschwarenfabrikanten de verwerking der afgestachte koelen is op gedragen. Is export van deze koeien geheel uitgesloten? Sommige leden stelden de vraag of het oogenbllk niet is gekomen om opheffing van de varkenscentrale te overwegen. Voorts gaven een aantal leden als nun meenlng te kennen, dat de Varkenscentrale zich zooveel mogelük behoort te onthouden van bemoeiingen met den btnnentandschen varkenshandel. Men betreurde het, dat de begroetingen zoo laat zün Ingediend en met kl«n werd er op aangedrongen, dat de begroeting voor 1935 tegelük met de Rüksbegrootlng zal worden in gediend. Verscheidene leden wezen er op, dat de be groetingen, welke thans aan de Kamer zün voorgelegd, dien naam eigenlük niet kunnen dragen. Zoowel de inkomsten als de uitgaven van bet fonds zün in hooge mate afhankelijk van factoren als het verloop van de prijzen op w de wereldmarkt, waarop de regeering weinig of geen Invloed kan uitoefenen In verband daar mede komen op deze begrooting zeer vele me- morie-posten voor. Het Is daarom vrüwel ón mogelijk, zich een zuiver beeld te vormen van de Inkomsten en uitgaven van het fonds. De vorige eeuw bracht een grooten ommekeer. Het boekbinderslinnen werd uitgevonden naast het leer en het perkament tot dusver gebezigd en verder kwamen de machines, waarvan vooral de naaimachine van grooten invloed was op de boekbinderij, welke zich nu op veel breedere basis kon ontwikkelen. Door grooten omzet ver kreeg men betere resultaten en zoo ontworstelde zich het bedrijf a*n de weinig rooskleurige situatie, waarin het zich bevond. De loonen in het boekbindersvak waren zeer laag. Toekomst had men er nauwelüks of niet Het werk, dat door de., jeugdige gezellen werd verricht, was geestdoodend en afmattend. Hoe de toestand was voor deze menschen zegt een kerkhof rijm uit die dagen: „Hier ligt en rust uit van zün schrooien een brocheerder, Een snelvouwende, hardnaaiende, snoeiende stüf seism eerder. Die om zün schimmetje loon dikwüls heeft gegriend. Want Zaterdagsavonds waren zün gauwer op dan hü ze had verdiend.” Uit deze misère groeide de bindersorganlsatle, welke zich in 1905 richtte tot de patroons met het verzoek een concept-regeling voor de loonen op te maken. Dit is feitelük de aanleiding ge worden tot de oprichting van de Boekbinders- patroonsvereenlglng te Amsterdam, welke zich ten doel stelde het bedrüf gezond te maken. En om krachtiger te staan werd enkele Jaren later op een gecombineerde vergadering met de Haagsche patroonsorganisatie besloten tot op richting van den Nederlandschen Bond van Boekbinders-Patroons hetgeen, nu 25 jaar ge leden, op 9 Maart 1909 een feit werd. (Van onzen redacteur) In het historische Leipzig wordt in deze dagen historie geschreven. Want ^ese” Messe gaat in beteekenis ver uit boven die der laatste jaren. Om twee redenen. Eerstens omdat deze Messe althans naar uiterlük aspect en getuigenis van verschil lende deelnemers eindelük weer eens een „goede” Messe scbünt te zün. En tweeden» omdat het „nieuwe” Duitsch land van het nat-soc.-regme al zün repre sentatieve kracht geschonken heeft aan de Leipziger Messe als „de” internationale jaarbeurs van Duitschland.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 17