Het proces Onnes rolt voort I Gruwelijk ongeluk Eind-examen H.B.S. „Zaanland” buigt RADIO-PROGRAMMA x VRIJDAG 9 MAART 1934 KINDER JUF GEHOORD Zelf-zien Pierre Monteux neemt ontslag Sensatie-berichten In „Volk en Vaderland” De auto gevonden Gebroken beeldje» EEN ZONDVLOED VAN GOUD Groeneveld Mr. M. A. M. Waszink Het ziekenhui» verlaten CONFLICT MEUBELBEDRIJF TELEFOON BRIEVEN Correspondentie niet fictief TERECHT ONTSLAGEN Een heftig incident Witbraad en Koning weer in hechtenis? Wat aan de per» verboden is, mogen de dames-belangstel- lend en zich veroorloven Kunsthand elaar gehoord Onderhandelingen met Bruno Walter 31 millioen verzwegen in „het Haagje” Invoering voor verzending per luchtpoet Het algemeen belang van de Zaanstreek is er mee gediend PROVINCIALE STATEN VAN NOORD-HOLLAND VEILINGCONFLICT TE AALSMEER Automobilist rijdt jongen en meisje tegen den grond en verdwynt in het duister Uitspraak van Ambtenarengerecht in hooger beroep vernietigd De Rijksbemiddelaar onthoudt zich van eenig voorstel Heden de eerste bemiddeling»- besprekingen Vrijstellingen Belangrijke wijzigingen betreffen de de deskundigen, de vrijstel lingen en de eischen voor het slagen Cijfers en slagen Vereenvoudiging en bezuiniging Zaterdag 10 Maart 1934 de ma- in zyn bezit te hebben gehad. laten vitrine u op het kantoor te te voor Haarlem kostbare Bedrog minder Geen school wegens ziekte kenmerk Een heftig Incident ontstaat, als getuige Ko- Op verzoek kan echter aan deze candldaten Insinuaties uit en oa. tegen mr. Muller Massls erop, aan- Intusschen komt er een boodschap, dat de get. met het briefje uit Den Haag terug Is. Onder groote spanning leest de griffier het voor en het blijkt, dat het gedateerd is: 8 Februari ’32. Hierin schrijft Koning aan Oroeneveld, dat zijn vriend het schilderij voor het bedongen bedrag niet wil koopen. Koning stelt voor een anderen prijs vast te stellen. de gelegenheid worden gegeven toch In deze vakken het mondeling examen af te leggen. en ter Te Zoeterwoude. waar In ernstige mats rood vonk. dlphtheritte en griep heerschen. te de Donderdagavond te half acht heeft op den Pettelaarscheweg nabij Den Bosch, ongeveer 190 Meter voorbij de brug over de Wetering een ernstig ongeval plaats gehad. ten 19 Maart en 19 April 1034. aan de orde te stellen eenlge onderwerpen van spoedetechenden aard. Onder leiding van den Rljksbemlddelaar mr. 8. de Vries Czn. hebben partijen, betrokken In het geschil In de meubelindustrie, vergaderd in het Departement van Sociale Zaken. Daarbij ia gebleken, dat de overgroots meer derheid der werkgevers reeds gecontracteerd heeft met de werknemersbonden en dat vete andere zich daarnaar hebben gedragen. Voorbijgangers vonden het meisje en den jon gen op den weg en waarschuwden de Bossche politie. Deze beeft de belde slachtoffers naar het Groot Ziekengasthuis te Den Bosch over gebracht, waar dr. Libs hen verbond. De jongeman bleek zeer ernstig gewond te zijn en had een hersenschudding. Zijn toestand te levensgevaarlijk. Het jonge meisje had even eens een hersenschudding, maar kwam kort na de overbrenging weer bij. Haar toestand wekt minder bezorgdheid. BU K. B. te aan <len Commissaris der Ko ningin in de provincie Noord-Holland machti ging verleend tot het bijeenroepen van de Sta ten dier provincie In buitengewone zitting In het tijdvak ti ten einde all Jrkest van het N. I. R. onder leiding van Leemans. 730 Gramofoonmuziek. 8.30 dem. 8.90 81 j'étals Rol. opera van Adam. KALLNDBORO. 1Z81 M.1.90 Gramo foonmuziek. 7 39 Pbllharmontecb orkest v. Aarhus met medewerking van Joh Benzon, fluit. 9.90 Omroeporkest onder leiding van Launy GrOndahl. De mlllioenenregen van verzwegen belastbare vermogens of Inkomens, welke sinds eenlgen tfjd op ons land neerstort, heeft in de residentie den vorm van een zondvloed aangenomen, meldt .X* Telegraaf". Volgens de laatste cijfers van de* belastlng-lnspectle te Den Haag te in totaal reeds voor een bedrag van 31 millioen aan verzwegen vermogens en Inkomens over de laatste drie jaar üjgekomen. namelijk aan ver mogens 29 millioen en aan inkomens 2 ml>- lloen. getuigenverhoor wordt dan voortgezet employés van verzekeringsmaatschap pijen en van het expertisebureau leggen for meel* teffrlsrlngsri af. De kunsthandelaar Oroeneveld 8r., uit Den Haag, de vader van den getuige, die In de och tendzitting te gehoord, komt nu voor het hekje Oet. legt een uitvoerige verklaring af over de schilderijen-transactie tusschen hem en Koning. Het betreft hier de Nico laas Maes; het schil derij was eigendom van getuige en Koning zou zijn bemiddeling verleenen by den verkoop van dit schilderij aan Onnes. Een briefje van 16 Maart van Koning aan Onnes slaat op dit schil derij. Hieruit biykt dus. dat dit briefje niet ge fantaseerd was om 'n afspraak te camoufleeren. Tydens het langdradig en weinig belangwek kend getuigenverhoor van dezen get. komt op de gereserveerde tribune een aantal dames bin nen. Het verbod om later binnen te komen of tusachentyds weg te gaan, biykt dus uitsluitend voor de pers te gelden, ofschoon dit verbod haar taak niet vergemakkeiykt. Als de getuige met zyn verklaringen klaar te. wordt get. Koning weer voorgeroepen. HU doet een Ingewikkeld verhaal, waar by weer eenlge bekende Amsterdamsche namen worden ge noemd en waarby Koning o.a. zegt, dat get. indertyd over Onnes weinig te spreken was. Get. noemt het verhaal van a tot s gelogen. Oud-mlnister mr. M. A. M. Waszink, burge meester van Roermond. In wiens toestand een gunstige wending is gekomen, heeft thans het ziekenhuis verlaten en wordt te zynen huize verder verpleegd. Voorloopig mag de heer Waszink echter nog geen bezoek ontvangen. Duidelijk draagt het geheel het van vereenvoudiging en bezuiniging. Het karakter van .schoolexamen" te in deae nieuwe regeling duidelijk versterkt. twee derde van het verzekerde porselein moest in kasten worden bewaard. De verdachte merkte op. dat hy Inderdaad opdracht had gegeven om een slotje op de vitrines te maken, doch dat was steeds niet ge beurd, omdat dergeiyke salonslotjee zoo moei lijk te krygen waren. De president vraagt eenlge byzonderheden en ten slotte roept Onnes uit: ..Meneer-de presi dent, u neemt me straks nog kwaïyk. als ik niet meer weet, welk koekje Ik by de thee heb gegeten". Het - Enkele Intusachen te de Bossche recherche met een auto den luxe wagen achterna gereden. Het spoor leidde naar 8t. Michielsgestel Na informatie vond men inderdaad een auto in een garage aldaar, waarvan de recbtervoorlamp stuk was. De eigenaar te opgespoord. Het bleek te zijn zekere W„ woonachtig te St Michielsgestel. De man verklaarde wel iet* gevoeld te hebben, maar daar er ter plaatse boomen gerooid wor den, aaide hy gemeend te hebben met een tak ia aanraking te zijn gekomen. Xte politie beeft den man meegenomen naar Den Bosch, waar hU In verzekerde bewaring te gesteld. De auto te in beslag genomen. De officier van Justitie te terstond gewaarschuwd en stelt een onderzoek in. (Hieruit biykt dus, dat de correspondentie Onnee-Konlng v.v. niet fictief was.) „Als X u blieft", roept verd. Onnes uit, ,4a X duidelijk of nletl” En triomfantelyk voegt hy er aan toe: „De edelen zelden in 1296 tegen Floris V: „Uw kromme sprongen zyn uit, heer Graaf.” maar Ik kan tegen u seggen: „Uw kromme sprongen zyn thans uit, heer Koning I” Naar aanleiding van de correspondentie ont spint zich nog een levendig debat over de vraag „fictief” of .niet fictief”. De president wUst op zeer hooge bedragen in de correspondentie genoemd. Naar aanleiding hiervan merkt mr. de Gaay Fortman op, dat dit voor hem een aanwyzlng te meer te, dat de correspondentie niet fictief te. BU een fictieve correspondentie aldus de rechter, zorgt men wel, dat de getallen absoluut geen achterdocht kunnen wekken. Het debat wordt heftig en met stemverheffing roept mr. Kappeyne uit, dat de feiten iyn- recht In tegenspraak zyn met de verklarin gen, die Koning onder eede heeft afgelegd. De Inhoud van 1 opzienbarende briefje wordt dan besproken. Koning struikelt byna over zyn woorden, als hfj wil aantonnen. dat hij het briefje, hoewel hU bet zelf geschreven heeft, niet „begrijpt”. WEENEN. 507 M.: 4.20 Populair concert. 6 20 Aenne Mlchateky zingt. 9.90 Dansmu ziek. De heer Plerre Monteux heeft zich met een schryven gewend tot het bestuur van het Concertgebouw, waarin hy zyn ontslag aan biedt als dirigent van het Concertgebouworkest. De reden van het ontslag sou gelegen zyn in het feit, dat de heer Monteux na een ongeveer tien-jarigen arbeid als dirigent van het orkest, meent, dat de tyd om zich uit dezen werkkring los te maken, thans gekomen te. Daardoor zal het hem mogeiyk zyn zich vrij aan zyn arbeid te kunnen wyden. Naar wy vernemen zUn er onderhandelingen gaande om den heer Bruno Walter voorloopig voor eenige maanden te engageeren als dirigent van het Concertgebouworkest. WARSCHAU. 1411 M.: 9.40 Populair con cert. 7.22 Idem 8.40 Piano-recital door mevr. Familiar—Hepner. 10.29 Dansmu- Mek. De verdediger Mr. Muller Massls wyst dat Konlngs verklaringen ove. deze zaak merkeiyk afwyken van zyn vorige mededeelln- gen op dit punt. „Getuige kan er wel weer wat bjj fantaaeeren” merkt pl. op. „U moet me niet gaan beleedigen. meneer Muller M^sste. dan ga Ik U ook beleedigen." Mr. Muller Massls: „Oh. dat mag U gerust doen, voor beleedlgingen van Uw kant ben Ik niet vatbaar." Het geschil tusschen bet bestuur der Cen trale Aalsmeersche Veiling en de exporteurs, door de buitengewone ledenvergadering ge- rorden tot een conflict tusschen kweekers en handelaren duurt nog steeds voort. Het bestuur der veiling heeft verklaard, dat de schade, ontstaan door de afwezigheid det exporteurs aan de kweekers zal worden ver goed. De staking der exporteurs zal daardoor de C.A.V reeds thans eenlge duizenden guldens kosten. De prijzen voor eerste klas producten aan deze veiling zyn zeer laag, terwyi daaren tegen op ..Bloemenlust" welke veiling niet by het conflict betrokken te. de artikelen tegen hoogen prys verkocht worden. De Kamer van Koophandel en Omstreken beeft haar bemiddeling In het conflict aangeboden. De exporteurs willen dit aanvaarden, het veilingbestuur achter niet. Dit heeft te kennen gegeven alleen arbitrage te willen aanvaarden van bet Provinciaal Bureau voor de Veilingen In Noord-Holland. Waar de exporteurs ook hiertegen geen bezwaar hebben, zullen hedenochtend de eerste besprekingen om partyen tot elkaar te brengen, plaats heb ben. De toestand aan de veiling te steeds zeer rustig gebleven. Van een examen in staathuishoudkun de. aardrykskunde of geschiedenis te vrij gesteld hy, die gedurende het laatste schooljaar op zijn rapporten voor elk oeaer vakken afzonderlijk geen lager cyfer, dan zes heeft, of wiens gemiddeld rapportcyfer voor elk dezer vakken afzonderiyk gedu rende het laatste schooljaar niet minder Is dan 6H, indien het laatste rapportcij fer ten minste zes is geweest. Op den ter plaatse vrij smallen en Gever lichten weg liep de 21-jarige mej. v. E. met den 22-Jarigen heer v. B„ belden uit Den Bosch, te wandelen. Uit de richting Den Bosch nader de een groote personen-auto. die het tweetal aanreed. De automobilist reed door. De Rljksbemlddelaar, geen argumenten vin dende, op grond waarvan er voor de werk nemers-organisaties voldoende reden sou stfn om een ander contract af te sluiten met den Bond van Meubelfabrikanten, beeft zich van eenig voorstel onthouden, zoodat óf de meubel fabrikanten zich suilen moeten aansluiten Mj het reeds met jat. Retnoldus" overeengeko men*, M Maandag a*. de staking bij de leden van den Bond van Meubelfabrikanten een feit zal zyn. DAVENTRY, 1500 M-: 12 20 Concert. 2 35 Oramofoonmuzlek. 3.20 Orgelconcert. 5.20 Gramofoonmuziek. 5.35 Alle nationale zen ders behalve Daventry. dansmuziek. 8 20 Music Hall BBC-orkest onder leiding van Henry Hall. 9 55 BBC-orkest onder leiding vsn John Ansell 10 55 Ambrose en zijn Embassy Club-orkest. De beeldjes waren niet te vervangen, later zijn ze gerestaureerd en samen In Engeland ge taxeerd op 190 pond sterling. Uit een mede- deeUng van mr. Kappyne biykt, dat de beeldjes eigendom van Onnes waren.” Verdachte deelt nog mede, dat hy zyn kost bare porselein heeft verzekerd voor een bedrag, dat slecht 10 hooger te dan de Inkoopsprijs; Er kunnen zich omstandigheden voordoen, dat op het laatste oogenbllk nog een luchtpostbrief moet worden verzonden met een van Schiphol (of Waalhaven) vertrokken vliegtuig, terwijl de laatste buslichting welke aansluiting geeft op het vliegtuig reeds heef|A»l*ate gehad. Voor dergeiyke gevallen wordt met ingang van 19 Maart as. een regeling Ingevoerd waar door men het gewenschte vliegtuig toch nog zal kunnen bereiken, nJ. door het zenden van een telefoonbrief. Daartoe vraagt men op de gewone wyse een telefoongesprek aan met „telefoonbrieven” te Amsterdam ivoor Schiphol) of Rotterdam (voor Waalhaven). De Rykstelefoondienst brengt dan de verbinding tot stand met de betrokken af- deeing van het postkantoor. De afzender geeft naam en adres op en dic teert verder telefonisch zyn brief. Behalve de gesprekkosten, welke op de gewone wyse ver rekend of Ingevorderd worden is een vergoeding verschuldigd voor de korten van porto lucht recht, papier en omslag. Bovendien wordt voor het opnemen van den brief een bedrag berekend naar reden van f l.per uur met een mini mum van 39 cent. .Van den directeur van het postkantoor te Amsterdam (c.q. Rotterdam) ontvangt de af zender, opgaaf van de kosten wegens fran- keering, enz. met verzoek het bedrag op zyn girorekening over te brengen (of t* storten). Men moet aich by dit alles er natuurlijk goed rekenschap van geven zoo noodig na Informa tie op het postkantoor in zijn woonplaat*, of de telefoonbrief nog tydlg genoeg te voor opne ming in de laatste postsending van het kantoor Amsterdam (Rotterdam) voor het gewenschte vliegtuig. Verd. Onnes brengt dan weer de eerste chan tagepoging van Koning ter sprake, gedurende een gesprek In Hotel Terminus te Utrecht. On nes had er toen op gewezen, dat de zaak legen ever de verzekering verre van zuiver was. „Ik begrijp je scrupules tegenover die ver zekeringen niet”, had Koning toen o.a. geant woord. zegt: „deze getuige Is by u op kantoor geweest, vanmiddag." .Meneer de President,” roept mr. Muller Mas sis uit. „daar moet ik nu met alle kracht tegen protesteeren, getuige Koning slaat geen gelegen heid over om insinuaties te uiten; den vortgen keer beschuldigde hy mij byna. dat ik ’n briefje vervalscht had; dat wordt me te kras." Koning antowordt dan. dat hy dezen getuige niet bedoelde, maar wel Witbraad. Mr. Muller Massls antwoordt, dat Witbraad Inderdaad op zyn kantoor is geweest. HU ver zoekt Witbraad onmiddeliyk ter zitting te ont bieden en hem zelf te laten vertellen, wat hy kwam doen. De rechtbank besluit aldus en de zitting wordt tot half zes geschorst, om Witbraad ter zitting te brengen. Na heropening te Witbraad present. HU geeft toe Vrijdag op 't kantoor van mr. Muller Mas- ste te zyn geweezt, hy kwam om getuigschriften te halen, die in X bezit van mr. Muller Massls waren. Witbraad had toen gezegd: „Als u eens een tip weet, of Ik weet een Up, dan kunnen we elkaar van dienst zyn." ,Jk had honger." aldus Witbraad, .en steun had ik nog niet." President: „Doelde u op inlichtingen In deze zaak?" Witbraad: „Ja, natuurlijk. Ik heb getracht wat te verdienen. Meneer Muller Massls heeft m<1 wel begrepen." President: ,Js er anders niets besproken?" Mr. Muller Massls: .Jawel, er te meer gezegd." Witbraad: „Ik zeg niets meer, Ik kan X me niet herinneren." President: „U moet X zeggen.” Witbraad: -.Meneer Muller Massls heeft me we Ibegrepen.” President: „Denkt u. dat deze zaak niet sulver te?" Witbraad: „Deze zaak niet sulver? Hoe be doelt u dat?" President: „Is deze zaak niet precies, zooals u verklaard hebt?" Witbraad: „Toen Koning me de duizend gul den gaf, heeft Koning me op dienzelfden dag zy die voor de wlskunde-vakken het cijfer 7 op hun schrifteiyk examen verkregen, be hoeven hierin niet meer mondeling geëxami neerd te worden. PARIJS RADIO. 1796 M.: 7 20 Gramo foonmuziek 8 20 idem 9.50 Concert. 12.20 Het Goldy Orkest. 8.20 Kamermuziek. PARIJS EIFEL. 1446 M.: 7.50 Radiotoo- neel Comme Ulysse. van André Delacour. Op vragen van bet Eerste Kamerlid Polak inzake enkele bericht _n In het orgaan der N.8 B „Volk en Vaderland”, beeft de minister van Justitie, mr. Van Schalk, o-a. het volgende geantwoord: De vergadering van aandeelhouders der N.V. Electrteche Stroomverkoop Maatschappij „Zaan land” te Wormerveer heeft besloten. Indien Gedeputeerde Staten het geheele voorstel, ge daan by hun brief van 20 April 1933 herhalen, dit voorstel te aanvaarden. Dit besluit te genomen op grond van de over weging, dat het algemeen belang van de Zaan- streek zulks vordert, ten einde procedures en andere moeiiykheden te voorkomen en de contlnueering van de stroomleverlng op 10 Augustus 1934 te verzekeren. BERLIJN, 357 M.: 4 20 Dansmuziek. 5.10 Kamermuziek. 730 Operettefragmenten 9.20 Berichten, daarna vrooiyka muziek. te wijden aan de oplossing van de raadselen kond het Kasteel aan de Vecht. Allereerst brengt de pressent de recherche- Ujsten van de Utrechtsche recherche ter sprake. Hierop waren aangegeven de voorwerpen die door de verhuizers zyn meegenomen. Koning heeft n.l. verklaard in het vooronder zoek. dat hy die lysten by Onnes heeft gezien. Onnes daarentegen houdt vol, die lysten nooit HAMBURG, 332 M.: 1.B0 Gramofoonmu ziek. 10.50 Militair concert. 12.30 Gramo foonmuziek. 135 Gramoloonmuzlek. 3.20 Omroepsvmphonle-orkeat onder leiding van Adolf Seeker. 9 40 Muzikaal intermezzo. Officier (tot verd.): „Hoe verklaart u. dat u er niets van aan Goudstikker hebt gezegd. Hebt u de beeldjes vervangen?" Verd.: „Ik vond X een vervelends geechle- BEROMONSTEK. 540 M.: 5 20 Gramo foonmuziek 7 20 Svmphonle-conoert onder leiding van dr. Felix Weingartner met me dewerking van Alexander Brallowski, pia no. 9 30 Gramofoonmuziek. VtRWIJZKN WIJ Orer Het bedrog by bet eindexamen wordt een nieuw artikel ingevoegd, dat aldus luidt: „Indien een candidaat zich ten aanzien van het examen aan eenig bedrog heeft schuldig gemaakt en dit tydens het examen wordt ont dekt, wordt hem de verdere deelneming aan het examen ontzegd. Indien een candidaat In eenig ander opzicht in stryd met de voor schriften heeft gehandeld, en deze onregel matigheid tydens het examen wordt ontdekt, kan hem de verdere deelneming aan het examen worden ontzegd. Ingeval de ontdekking van het bedrog eerst na afloop van het mondeling gedeelte van het examen plaat* vindt, wordt het getuigschrift den candidaat. die zich hieraan schuldig maak te, onthouden. Ingeval de ontdeklrlng in een andere onregelmatigheid eerst na afloop van het mondeling gedeelte van het examen plaats vindt, kan het getuigschrift den candidaat, die zich hieraan schuldig maakte, worden onthou den." Dm wordt als getuige gehoord de heer Otto Top. assuradeur, hy verstrekt uitvoerige inlich tingen over de verzekering en de getaxeerde w&&rden. Vervolgens worden in de ochtendzitting nog enkele verzekeringsexperts en employé'» ge hoord. Het verhoor levert wein'" *ks op. De gereserveerde tribune te vrijwel geheel ver laten, een enkele politieman en eenlge „parti culiere” belangstellenden spannen zich In om de moeiiyk te hooren vragen van den president te volgen. Op de publieke rechtbank te de be langstelling dermate getaand, dat nog slechts Mht eenzamen de zaak volgen. Met de verklaring van den Kunsthandelaar Oroeneveld Jr. uit Den Haag biykt. dat er In Februari 1933 door Koning met hem was on derhandeld over een schilderij vari NJcolaas Mass Dit betreft hetzelfde schilderij. Waarin later sprake was In de correspondentie tusschen Koning en Onnes. Zooate men weet, zegt Koning steeds, dat die correspondentie fictief was, uit deze verklaring zou dus Inderdaad biyken zoo merkt mr. ttpptfne op dat die correspondentie ever schilderijen niet fictief wa*. Getuige Koning wordt voorgeroepen, hy geeft een anderen uitleg aan het gebeurde tus schen hem en den Kunsthandelaar. HU windt sich hevig op. en roept: „deze get dl ge liegt, het >s een wraakneming". t yn gewone systeem volgt en verschillende Mr. Muller Massls en Kappyne protesteeren: JSauus <s president, getuige Koning staat al- HILVEBSUM. 1875 M.: VARA: 8 00 Gr»- nofoonmuzlek 12.00 Klein Vara-ensemble >nder leiding van Frits Bakels. 2.00 Gra- nofoonmuzlek 3 00 De Flierefluiters onder elding van J. v d. Horst. 4 00 Beoefening ran de huismuziek onder leiding van P. riggers 5 00 Vara-Mandoline-ensemble on- Ier leiding van Joh. B Kok. 5.15 Gramo foonmuziek. 5.30 Vara-Mandoline-enaem - zie. 6 00 De Wielewaal onder leiding van ’let Tlggers. Gertrud Wertheim, cenbalo. 1.30 Gertrud Wertheim, cenbalo-recltal. 7 20 4or Steyn. orgel. 7 30 Gramofoonmuziek. 140 Cor Stevn. orgel. 7 50 Gramofoonmu- dek. 8 00 Herhaling S 0.8.-berichten Vaz Olas, Varia 8 15 VARA-orkest onder lel- ilng’van Hugo de Groot. 8 45 Bram Keere- Veer. bariton, zingt aan den vleugel bege- eld door L. W D. Keereweer. 9 00 Prijs vraag van dr Lastpost Bekendmaking ran den uitslag. 9 15 VARA-orkest onder elding van H. de Groot. 10 00 Bram keereweer. bariton. 10.15 Vaz Dias. 10.30 VARA-orkest onder leiding van H. de Jroot. 11.00 Gramofoonmuziek. 12.00 Slui- Ing. LI'XEMBURO. 1584 M.: 12 00 Franache «vond: Gevarieerd orgelconcert. 19.20 Idem. <00 Idem 8 30 Concert door het orkest van tadlo-Luxemburg onder leiding van Henrl ’ensls. 10 05 Orgelconcert 10 55 Danamu- ■Jek onder leiding van Ferry Jusa. MILAAN 369 M.: 4 30 Dansmuziek. 5 15 Gramofoonmuziek 8.00 Operette van Ple- tn „Romploollo.” weer een getuige te beleedigen, iedere keer sis er iemand iets in het voordeel -an Onnes zegt, probeert hy de getuigen te intlmldeeren." Heftig winden Koning en Onnes en de ver dedigers zich op, er wordt verward dooreen geschreeuwd, tenslotte legt de president het zwijgen aan Koning op. Verdachte Onnes betoogt dan aan de hand van cyfers. dat een beleening van de Nicolaas Maes door Koning zeer wel mogeiyk was. hoe wel het stuk niet zyn eigendom was. Het ver schil tusschen beleen en koopsom garandeerde Koning dan nog een behooriyke winst. Verd. brengt dan een brief ter sprake over deze schllderyenbeleenlngen, Koning valt hem in de rede en roept: „die brief heeft Onnes me gedicteerd". Mr. Muller Massls: .Mynheer de president, eerst zouden die brieven als code hebben ge diend en nu zegt Koning weer, dat Onnes ze heeft gedicteerd. Als je toch via een gefin geerde correspondentie afspraakjes wilt ken, ga je elkaar niet dicteeren. Hieruit bUJkt. aldus Mr. Muller Massls, dat Koning op zXi minst een fantast is." De kunsthandelaar zegt nog een briefje in zyn kantoor te Den Haag te hebben, voor deze zaak van belang, hy biedt aan het briefje te gaan halen. De verdedigers stellen hem reisgeld ter hand. De zitting wordt tot drie uur geschorst. De eerste getuige na de pauze is een ex- kinderjuffrouw, die vroeger in dienst was van de familie Onnes, zy vertelt, dat zy op 15 Maart was ontslagen, zy had ongenoegen ge had met den heer Onnes, omdat zy op zekeren avond te laat was thuisgekomen. Men hoort verder van haar. dcU het de taak van den tuinbaas was, om de poort te sluiten, slechts als meneer en mevrouw niet thuis wa ren, bleef aeze geopend. Pres.: Was die tuinbaas nogal gezien onder het personeel? Getuige: Neen, absoluut niet, hy werd „Ju das” genoemd. Het is getuige opgevallen, dat de heer Onnes op den ochtend, dat de inbraak ontdekt werd, niet, zooals gewoonlyk, van het boudoir waar ontoeten werd naar zyn werkkamer ging. Dien ochtend ging hy eerst naar be neden. kwam weer boven en te toen met zyn secretaresse weer naar beneden gegaan. Pres.: Werd er wel eens over gesproken door het personeel, dat de heer Onnes meer van den Inbraak af zou weten? Getuige: Ja, maar dat was meer naar aan leiding van de praatjes van leveranciers. Voorts biykt, dat deze juffrouw drie dagen lan8 <D-1- toen zy kort na de Inbraak verlof dente, maar ik zou X zeer zeker hebben Vertéld. kre«8> door rechercheurs was gevolgd. Aanvankelyk bestond het vermoeden, dat bet meisje meer van de inbraak afwist. Naar aanleiding van het standje over het laat thuiskomen stelt mr. Muller Massls nog eenlge vragen. Het biykt nu, dat getuige gerust later thuis mocht komen, mits zy dit vooraf mededeelde, zoodat een der leden van het personeel kon opbiyven om open te doen. Verdachte Onnes zegt dan, dat hy nooit een van de leden van het personeelvan inbraak heeft verdacht, ook heeft hy zich nooit in dien zin tegenover de recherche uitgelaten.. Wel heb ben Utrechtsche rechercheurs tegen verdachte verteld, dat de kinderjuffrouw een zwager in Duitschland heeft, die door de politie werd ge zocht. Verd. wist hiervan ook niet* af. By het verhoor van deze getuige wordt ook de vraag ter sprake gebracht of het dichtschui ven van de gordynen lawaai maakte. Volgens de juffrouw maakt het „reusachtig lawaai”, vol gens de verdediging, dte proeven had genomen, was het dichtschuiven in de bovenvertrekken slechts heel flauw hoorbaar. Als er door den Officier nog enkele supposities worden gemaakt, naar aanleiding van de kin derjuffrouw, roept de verd. uit: „Och. meneer de Officier, ook dat kunnen we, als X moet wel ontzenuwen, X begint veel op een roman van Wallace te lyken." gezegd: „Die ezels hebben een staan.” Mr. Muller Massls: „Neen, dat te geen tip U hebt gevraagd of ik een tip voor u had; Xwas een bedelparty van u." Officier: „Wie vroeg komen?” Witbraad: „Ik ging uit me zelf, als je hon ger hebt Mr. Muller Massls: „Ik heb geantwoord, dat ik geen geld gaf en dat ik de verklaringen van Witbraad niet wilde beïnfluenceeren. Hy te on- getgoost weer heengegaan." Witbraad: ,Ja, dat is zoo." President: ,.Hoe wist Koning van deze kwes tie af? U mag met uw medeverdachten niet spreken, eigenhjk niet met mr. Muller Massls. al te dat ook een volkomen betrouwbaar adres." De President vraagt nog eens. hoe Koning van dit bezoek aan mr. Muller Massls afwist. Koning zal een verklaring geven. Hy gelooft, dat X niet onmogeiyk te, dat Witbraad hem dit in de getuigenkamer heeft medegedeeld. X Kan ook zyn, dat by X vóór X gebouw heeft ge hoord. toen hy met de „verhuizers" stond te praten. De Centrale Raad van Beroep heeft Don derdag de uitspraak van het Ambtenarenge recht vernietigd, waarby het ontslag aan den sergeant-majoor de V. te Den Haag ongegrond werd verklaard. Deze militair was uit den dienst ontslagen oa wegens het leenen van geld aan minderen tegen rente en het leuren met sigaren en dga- retten in de cantlne. De Minister van Defensie had tegen dsse uitspraak van het Ambtenarengerecht hooger beroep aangeteekend. Het zelf-zien is in hei alledaagsche leven een aanbevelenswaardig iets, al moet men ook op betrouwbare ge gevens van anderen kunnen afgaan. Wat men van hooren-zeggen opvangt blijkt maar al te vaak „anders" zoo- dra men den toestand zelf ziet. Ds eene maakt er dit bij, de ander fan taseert er nog iet» anders aan toe. Zie daarom zelf goed uit de oogen. Blik met eigen kijkers de wereld rond en ga niet al te veel af op wat anderen zeggen. Vooral als het over „anderen" gaat. Er wordt zooveel kwaad ge sproken. Er wordt ook zooveel onwil lens en onwetens verkeerd voorgesteld. Men kan niet te voorzichtig wezen inzonderheid wanneer het de eer van onze naasten betreft. In uw eigen belang óókzie zelf ter dege uit de oogen. LANGENBERG. 456 M.: 5.20 Concert. 11.20 Het Kmdé-orkeet. 1230 Gramofoon muziek. 3 20 Itallaanscb operaconcert. 4 20 Gramofoonmuziek. ROME..421 M.: 4.30 Populair concert 5.15 OrArnnfoon muziek. 8-20 Operette-ultzen- dixue. De cyfers worden vastgesteld in overleg tus schen den exatnlnator en den deskundige of leeraar-byzltter. By wrschll van meenlng met den deskundige wordt het gemiddelde geno men der door beiden toegekenden cyfers. (On- derdeelen van een cyfer worden daarbij af gerond tot het dichtsbyzynde heele cyfer, u altyd naar beneden, behalve by 6% dat als wordt beschouwd). BU verschil van meenlng met den leeraar- byzltter, wordt het cyfer van den examinator genomen, doch aanteekenlng gehouden van het oordeel van den leeraar-byzltter. De cyfertabellen bevatten voortaan het gemlddeldy<*s» rapportcyfer» over laatste leerjaa/f Omtrent cosmographla beginnen ^6t 1939) hand- en rechtiynlg oefeningen. Ate geslaagd wordt beschouw® de candi daat, wiens gemiddeld elndcUfer voor de examenvakken 6 of meer bedraagt, die geen enkel elndcUfer heeft lager dan 9 en niet meer dan 3 vyven. De candidaat. by wien het gemiddelde van al de elndcUfers 5% of minder be draagt, te afgewesen (vroeger was dit 9 of minder). Donderdag zat Onnes van NUenrode in verdachtenbank als te ruim 10 uur de recht bank binnen komt om haar elfden zittingsdag Ofschoon de Minister van oordeel te, dat men verstandig doet den inhoud van onjuiste en eenzydlge berichten niet te overschatten, er kent hy toch, dat zoodanige berichtgeving onder bepaalde omstandigheden noodeloos onrust onder de bevolking kan wekken. Hy ovei weegt dan ook, voor zoover het gestelde niet reeds onder de strafwet valt, de mogeiykheld wenscheiykheid een verdere voorziening beteugeling van dit euvel te treffen. By K. B. van 28 Febr. j.l„ afgedrukt In het gisteren verschenen Staatsblad nr. 86, zyn een aantal wyzlglngen en aanvullingen gebracht in het reglement en het programma voor de elndgzamens H. B. 8. Nieuw zyn hoofdzakeiyk de volgende bepa lingen: Het eind-examen omvat voortaan wel de mechanica doch niet meer de handelsweten- ■chappen en de letterkunde der moderne talen. Het aantal deskundigen bedraagt voertaan slechts drie: één In de wis-, natuur- en scheikundige vakken, één voor de staathuis houdkunde, aardrykskunde en geschiedenis en één voor de talen. In de belde laatste groepen mogen de deskundigen zich laten vervangen door een leeraar-byzltter, die lid te van de examen-conunlssie. BRUSSEL. 484 M.: 12.20 Omroeporkest >nder leiding van Franz André. 130 Klein VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOOIDS ook het (te handetewetenschappen, teeken- en llchameiyke Ben van hen verklaarde, dat hy in Januari 1933 naar het Kasteel was geweest om een schaderegeling t* treffen. Enkele kunstvoorwer pen waren by ongeluk gebroken, de verzekering betaalde by die gelegenheid ruim f 10.000. BU die gelegenheid was de bepaling gemaakt, dat de vitrines, waarin de gouden voorwerpen wer den bewaard, afgesloten moesten worden. Pres.: Werden de premies steeds op zyn tyd betaald? Getuige: Neen, er was nogal eens achterstand en we hadden dikwyte nogal moeite betaling te krygen. De schilderijen en hun waarde Worden met dezen getuige, den heer Scheltema, ter sprake gebracht. De rijf gestolen schildeiijen waren, aldus getuige, hoog verzekerd: er te véél meer terugbetaald dan ze waard weren. De werkelUke waarde van de vUt sohilderyen was maar enkele duizenden guldens. Pres.: Was de heele verzamellng-Goudstlkker van deze quaUteit of was er toevallig een vyf- tal van minder gehalte by?" Getuige. Er waren heel mooie en Mukken. Pre*.: Dan te het toch wel vreemd, dat juist dte vijf hoog-vereekerde schilderijen werden weggehaald. De president merkt naar aanlei ding hiervan nog op, dat de verzekering aan Goudstikker ruim f 30.000.te veel heeft uit betaald. Mr. de Gaay Fortman: Waarom te de achter stalligs verzekeringspremie niet afgehouden van de uitgekeerde verzekeringssom?” Getuige: Dat te geen gewoonte, bovendien was de premie niet zoo ver achter, en we wis ten, dat het wel In orde sou komen. Mr. de Gaay Fortman: „Dus dat was een be- wys van vertrouwen en vond men X by de ver- sekering niet zoo erg. Mr. V. Dullemen (tot getuige): Heeft Onnes U bU de eerste schaderegeling betreffende de twee gebroken beeldjes gevraagd er niet tegen buitenstaanders over te praten? Getuige: Ja. dat heeft hU me verzocht; ik dacht, dat hy als kunstliefhebber niet wilde weten, dat hy door onhandigheid twee kost bare beeldjes had gebroken. Het bleek me later, dat Goudstikker van die gebroken beeldjes óók niet wist; hy was er een beetje gepiqueerd over, dat Onnes er hem niets van had verteld. RUIZEN. 301 M.: KRO: 8 00 Momncon. eert. 10.00 gramofoonmuziek. 10.30 Mu- zlekultzendlnff voor fabrieken. 11.00 Ora mofoonmuzlek. 11.30 Godsdienstig half uurtje door Pastoor L. H. Peixiuln O. P. 12.00 Politieberichten. 12.15 KRO-Sextet jnder leiding van Plet Lustenhouwer. 1.45 Rustpoos. 2.00 Halfuurtje voor de rtlpere |eugd door mevr. A. Schelfhout—v d. ueulen. 2.30 Klnderuurtje. 4.00 KRO-Or- eest onder leiding van Mar. van ’t Woud I SO Schriftverbetering door mevr. R. Rei- oerNan. 5.00 KRO-Orkest onder leiding ran Mar. van *t Woud. 5.30 E« per an to ri leuw» door P. Hetlker. 5 45 Cinema or gelconcert door Alph. Dreissen. 8 20 Jour, aallestlek weekoverzicht door Paul de Waart 5 45 Kath Radio Volksuniversiteit. WUsbe- jeerte n. Prof. I. J. M. v. d. Berg „De Be terheid van de menschelUke kennis." 7.35 Gramofoonmuziek. 7.45 R. K. F-kwartier- Je. 8 00 De KRO-Boys onder leiding van Lustenhouwer. 8.30 Vaz Dias. 8.35 Hetty Terbeek in haar repertoire. 8.50 De KRO- 3ov8 onder leiding van P. Lustenhouwer. 15 Microfoon vertelsel door D’n Dré. 930 De KRO-Bovs onder leiding van P. Lusten- tiouwer. 9 45 Hetty Verbeek 10.00 Cabaret .De draaiende schijf.” 10.30 Vaz Dias. 10.35 De KRO-Bovs onder leiding van P. Lusten- louwer. 11.00 Gramofoonmuziek. 12.00 Glutting. Het komt den Officier voor, dat het X beste te de schorsing van de voorloopige hechtenis van Koning en Witbraad op te heffen. Hierover wordt echter nog niet beslist. De zitting wordt geschorst tot Zaterdag 10 uur.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 18