Schrijfwijze taal van onze Baby's Verkoudheid Credietverleening middenstand Een éénig goede hulp WICKS COMPROMIS GESLOTEN 3 VRIJDAG 9 MAART 1934 EERSTE KAMER MIJNRAMP TE BEVTHEN Uit het maat-confectie- bedrijf Nader overleg zal volgen VOETBAL Minister Marchant BENOEMINGEN INGETROKKEN VOETBAL IN ENGELAND Actie heerenkleedingbedrijf CRISIS-POSTZEGELS BENOEMINGEN LAND ADMIRA WEER IN ONS Bü de Paters Minderbroeders INVRIEZEN VAN VARKENS Vereeniging ontbonden STEENKOLEN NAAR ITALIË t 21 Maart a.s. te Den Haag Minister Kalff ongesteld? I. G elykschakeling ONGEVRAAGD DRUKWERK BILJARTEN EEN MEMORIEPOST Noord- ONKIESCHE PROPAGANDA X Wetaontw ingediend HOCKET Verdronken BELGIË—NEDERLAND Het Belgische Hockey-elftal Aardappeloogst 1934 MATRASSENFABRIEK IN VLAMMEN Belendende woonhuizen behouden Tambart. AUTOMOBILISME WIELRENNEN Hl Het sportprogramma der K.N.A.C. BERLUNSCHE ZESDAAGSCHE De gehuwde onderwijzeres eertien koppels aan den start Audiëntie Aartsbisschop Voorzitter van den Nieuw-Maltha- siaanschen Bond in Den Haag veroordeeld DR. ABRAHAMS NIET NAAR HET BUITENLAND In de nieuwe handelsovereenkomst niet geregeld PROMOTIE VAN DEN D.H.V.B. NAAR DEN I.V.C.B. Een foto van de Kar ster-Centrummljn te Beuthen, waar een steeninstorting plaats had, waardoor een aantal mijnwerkers werd bedolven. Men hoopt dezen nog te kunnen redden BEVORDERING ZONDAGSRUST OM HET KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND ZWALUWEN—ROODE DUIVELS De eerste 5000 De Regeering wenscht ten hoogste twee millioen beschikbaar te stellen bij de schoonmaak is en blijft PUROL. Hier mede worden ruwe, roode en stukke handen weer spoedig gaaf, zacht en blank. Kampioenschap van Holland Onderwijsbegrooting goedgekeurd EERVOL ONTSLAG LID RAAD VAN STATE Goedgeloovige familie opgelicht Wedstrijden te Rotterdam, Den Haag en Amsterdam Geljjk spel van Aston Villa en Manchester De lof der klassieke vorming door mr. Heerkens Thyssen bezongen Ajax-Heracle« op 18 Maart a.s. Met de afbeelding van Prinses Juliana Hij wacht de uitspraak af van de Raadscommissie V VafoRu» 9 DEN HAAG, 8 Maart 1934. nog te tot 'BN I i zal Nieuw was In de beraadslagingen van den Senaat ook Mr. SLINGENBERG’S ongerustheid Over het KB. van 8 Februari, dat de toelating Van leerlingen tot het Voorbereidend Hooger en Middelbaar Onderwijs contlngenteert. De Minister verklaarde daarop, dat die maatregel Doodlg was om een sterkere bezetting der klas sen te bevorderen. ZIJ dwingt tot selectie. Ove rigens zal hij deze zaak nog nader bezien. Naar ons ter oore komt heeft de Nederland sche Varkenscentrale besloten, over te gaan tot invriezlng van een groote partij varkens. Reeds is opdracht gegeven een 5000 stuks in te vriezen. Tusschen Zwartsluis en Genemuiden is de 21-jarige zoon van schipper Veldman uit Kam pen bü het overslaan van jiet fokzeil overboord geslagen en in het Zwartewater verdronken. Het U)k is nog niet gevonden. het terreid at des mld- De rest der te berde gebrachte onderwerpen was oude kost en vrijwel uitsluitend klein goed. Oud waren de algemeene beschouwingen van den sodaal-democraat DE ZbïuW, wiens na kaarten over de snelle wijziging van inzicht bij de vrijzinnig-democraten door den Minister handig, maar niet ten volle overtuigend, werd beantwoord met de constateering, dat de SDAP later aan het veranderen was geslagen, maar het dan ook thans in niet bij te houden tempo deed. Dit nader overleg met den Rüksbemlddelaar heeft plaats op Vrijdag 9 Maart. Voor het overige meent de Regeering goed te doen zich ten aanzien van de besteding van het aangevraagde bedrag niet bü voorbaat aan be paalde regelen te binden. in Huize Schmitz ■rschap van Jhr. Mr. Naar wü vernemen, komt de bekende Ween- sche profclub Admlra eind Maart naar ons land voor'het spelen van een drietal wedstrij den. Op Zaterdag 24 Maart speelt Admlra te Rotterdam tegen het Rotterdamsch elftal; op Zondag 25 Maart zal het Haagsch elftal te Den Haag als tegenpartij fungeeren. Ten slotte vindt op Dinsdagavond 27 Maart te Amsterdam, op het verlichte A.F.C.-terreln. nog een wed strijd plaats tusschen Admlra en het Amster damsen elftal. 3—8 0—1 Teere maagjes kunnen niet veel inwendige Op voordracht van den hoogeerw. pater Pro vinciaal der Minderbroeders heeft Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem benoemd tot kapelaan te Woerden pater J. M W. Vissers O. F. M.. te Den Haag (H. Paschalls) pater O. L. H. M. Ver meulen O. F. M; pater 8. H. N. A. Weghuis ont ving eervol ontslag en werd verplaatst naar het Missie-College te Katwijk a/d. Rijn. Eveneens heeft Z. H. Exc. de Bisschop van Den Bosch benoemd tot kapelaan te Nijmegen (H. Fran- ciscus) pater A. J. M. Engels, die kapelaan was te Woerden, terwijl pater A. J. van Lubeek eer vol ontslag ontving als kapelaan te Nijmegen en verplaatst werd naar het Missie-College te Sittard. Voorts heeft de hoogeerw. pater Provinciaal benoemd tot assistent in het Rectoraat te Slt- tard-Ophoven ptaer Philemon Hulsebosch, te Heerlerheide pater Emmanuel Pompen en te Blüerheide P. Jacobinus Rosmalen, die assistent was in het klooster te Megen. De wijze waarop de Minister van Waterstaat Ir. Kalff Woensdag j.L in de Tweede Kamer zfjn antwoord-rede over de begroeting van het Zuiderzeefonds hield, heeft in verschillende bla den nogal critiek ondervonden. Naar thans bekend wordt (de Kamerover- zichtschrjjver der ,N. R .Ct.”) bericht dit aan zijn blad) moet minister Kalff’s gezondheids toestand in den laatstee tijd niet volkomen in orde zün, reden waarom hü eenigen tijd rust zal nemen na de behandeling van de be groeting voor Waterstaat in de Eerste Kamer. Het spreek vanzelf, dat ook in ons Kamer overzicht het oordeel omtrent de rede des mi nisters anders zou zijn uitgevallen, waren wü toen reeds op de hoogte geweest van het feit, dat de bewindsman deze rede niet geheel „fit” gehouden had. Naar aanleiding van de berichten omtrent een hoogere levering van Nederlandsche steen kolen aan Italië, verneemt „Het Handelsblad” thans uit Den Haag, dat geen enkele afspraak ten aanzien van kolenleveranties is gemaakt. Echter zün krachtens privaatrechteUjke con tracten regelmatige leverlngen tot stand ge komen. De hierboven bedoelde berichten heb ben klaarblükelük op deze leverlngen betrekking gehad. Het betreft hier een overeenkomst tusschen de Nederlandsche Staatsmünen en de Itallaan- sche Spoorwegen. Détails van dat compromis verzweeg de Mi nister nog. Maar uit wat hü zoo over zün per soonlijken kük op het spellingvraagstuk ver telde, mogen wü concludeeren, dat de oplossing niet al te ver gaan zal in de richting der ver- eenvoudlgers en dat. wat Minister Marchant aanvaarden kan. ook wel door zün ambtge- nooten zal worden goedgekeurd. Met 1 April op verzoek eervol ontslagen Dr. J B. L. C. C. Baron de Wjjkerslooth de Weer- desteün als lid Raad van State met dankbe tuiging voor gewichtige diensten in die betrek king bewezen en met benoeming tevens commandeur in Oranje-Nassau-Orde. Besloten werd, dat men tot nader overleg met den Rüksbemlddelaar bereid was, om na te gaan, of alsnog deze overeenstemming sou zün te verkrijgen. De Sportcommlssle der Konlnklüke Neder landsche Automobiel Club heeft het programma voor het a.s. seizoen als volgt vastgesteld: 913 Mei Clubtocht en Folklorerlt in Neder land. 1516 Juli 24 uursrit in België. 30 Juni: Concours voor koetswerken te Bche- venlngen. Fotoherkennlngsrit voor dames ei* heeren. Eventueel Sterrit. 1015 Juli Clubtocht naar het Buitenland (Engeland of België). f 30—21 October Herfsttoeht. Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht de volgende week alleen Maandag. Dinsdag en Donderdag audiëntie verleenen. Voor den hockeywedstrijd BelgiëNederland op Zondag as. is de volgende Belgische ploeg samengesteld: Doel: Van de Merghel (Racing). Achter: Baudoux (Rasante), Wellens (Ra sante). Midden: De Keyser (Racing), Van Rensburg (Rasante). Puts (Racing). Voor: Seeldrayers (Racing), Rom bouts (Ra cing), De Borman (Leopold), Delheid (Racing). Portieljé (Racing). De wedstrüd wordt gespeeld van de Royal Leopold Club en 1 dags te drie uur. Scheidsrechter voor België is het laagstgeplaatst van den De uitslagen van de Woensdag voor de eerste divisie van de Engelsche League gespeelde wed strijden zün: Aston VillaMancester C. PortsmouthLeads United In de tweede divisie waren de uitslagen: Bolton WanderersJIull C. Preston North EndBradford Voor dit tweeledig doel een crediet aan te vragen, dat de Regeering op ten hoogste ƒ2 millioen bepaald zou wenschen te zien, is de strekking van het wetsontwerp. De Regeering stelt zich voor bü de be oogde credietverstrekking gebruik te maken van de Nederlandsche Mlddenstandsbank welke als bet centrale orgaan van bet Ne derlandsche middenstandscrediet de beste waarborgen biedt voor een doelmatige en onpartüdige besteding der gelden, met voortdurende inachtneming van bet doel, waarvoor zü zijn toegestaan. De poot-aardappelcommlssle uit de Nederland sche aardappelcentrale vestigt er de aandacht op, dat, bü het afsluiten van contracten, oogst 1934, iedereen rekening te houden heeft met regeerlngsmaatregelen voor den oogst 1934. In geen geval zullen er bü de regeling 1934 uitzon deringsposities worden erkend, ten aanzien van reeds afgesloten of nog af te sluiten contrac ten. Naar wü vernemen, zal Zondag 18 Maart a.s. voor de kampioenscompetitle Ajax-Heracles worden gespeeld. Donderdagmiddag hield de Nederlandsche Vereeniging tot bevordering van Zondagsrust een algemeene vergadering te Utrecht, onder voorzitter G. C. von Weiler (Den Haag). Nadat de voorzitter den aanwezigen een woord van welkom had toegeroepen en de notulen waren voorgelezen, werd het voorstel tot ont binding der vereeniging in stemming gebracht en aangenomen met tien tegen twee stemmen. De voorzitter hield daarna een korte toe spraak, waarin hü allereerst dank bracht aan H. M. Koningin Moeder, beschermvrouwe der vereeniging. voor de groote belangstelling welke zü steeds voor het werk der vereeniging heeft gehad. De vereeniging, die in 1882 werd opge richt, heeft veel gepresteerd op bet gebied van de Zondagsrust en heeft direct en Indirect veel Invloed uitgeoefend. Hoogtepunten in het le ven der vereeniging zün geweest de Congressen Mr. Heerkens Thüssen we zeiden het reeds was welsprekend in zün lofprüzen der klas sieke opleiding. Maar Minister Marchant, die thans nog in vuur geraakte bü de herinnering aan de onvergetelüke Latünsche les te Deven ter, deed niet voor hem onder. Alleen verde digde hü zün voornemens terzake van de ,se- lükschakeling” bet woord is van den heer Heerkens Thüssen der Inspectie op het Voorbereidend Hooger en het Middelbaar On derwijs, met de stelling, dat die gelükschake- ling hem juist in het belang leek van de klas sieke gymnasiale opleiding. Mr. Heerkens Thüssen acht de inspectie van een gymnasium door b.v. een specialist, op het gebied der ex- ftcte wetenschaDDen funest. Doch de Minister, die ook het Middelbaar en Voorbereidend Hooger Onderwüs reorganlseeren, gaat in zün geheel want daar hangt momen teel veel te veel in de lucht zonder wettehjke basis vindt voor die taak een college noodig van Inspecteurs, die stuk voor stuk het geheel kunnen overzien. En hü acht in dat college de positie van het klassieke onderwüs zelfs sterker dan wanneer één Inspecteur der gym nasia staat tegenover zes inspecteurs van het andere midden-onderwüs. Het is een kwestie van kük. En het is heel best mogelük, dat de Minister gelijk heeft, al is de eerste indruk, dat b.v. een doctor in de wiskunde, die toezicht houdt op een gymnasium, een even eigenaar dige figuur is. als b.v. *n letterkundige, die een ambachtschool inspecteert. Intusschen heeft Minister Marchant de geruststellende verkla ring afgelegd, dat, zoo hü het verkeerde pad mocht blüken te hebben betreden, nog altüd „de weg terug” openstaat. De hulp van Overheidswege, in dezen te ver- leenen, kan dus een tweeledig karakter dragen; zü kan vooreerst strekken om bedrijven van den handeldrüvenden en industrleelen midden stand, die op een hechten grondslag zün ge vestigd, en welker instandhouding uit een oog punt van algemeen belang aanbeveling ver dient, doch die, Indien geen hulp geboden werd, ten gronde zouden gaan, door een crediet verleening bü te staan. En in de tweede plaats schünt overheidshulp gerechtvaardigd om, voorzooveel noodig. de organisatie van het mld- denstandscredletwezen zelf nog beter bestand te doen zün tegen de hoogere eischen, waaraan deze organisatie In omstandigheden, als waar onder wü leven, moet voldoen. Dezer dagen kwam een man een pakje bren gen bü een familie aan den Bpoorslngel te Rotterdam. Hü presenteerde er een kwitantie bü voor 19.90. Men vroeg, wat er in het pakje zat en de man antwoordde prompt: drukwerk. Aangezien de familie wel meer drukwerk be stelt en de heer des huizes niet thuis was. nam men het pakje aan en men betaalde de kwi tantie. Toen de man goed an wel weg was, opende men het [takje. Het bevatte inderdaad drukwerk, maar, aldus de „N-R.Crt”, veel waarde had de Inhoud niet. Er zaten nL slechts oude kranten in het pakje. De Haagsche kantonrechter Mr. van Haef- ten heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen J. H. G., voorzitter van den nieuw-Malthusi- aanschen Bond. G. was gedagvaard wegens het ongevraagd aanbieden van ongewenschte dien sten en het door verspreiden van een geschrift ongevraagd als verkrijgbaar aan wij zen van nieuw-Malthuslaansche middelen. Het bestuur van den bond had. zooals bekend, briefjes ge stuurd aan gezinshoofden in wier gezin een kindje was geboren, in welke briefjes werd meegedeeld, dat te 's-Gravenhage een consul tatiebureau voor die „diensten” bestaat, waar van het adres werd genoemd. In de uitspraak van den wantonrechter wordt het ten laste ge legde voor wat de diensten betreft, bewezen genoemd. Verdachte is veroordeeld tot een gulden boete of één dag hechtenis. Hü zal van dit vonnis in beroep gaan. p Binnenkort waarschijnlijk in den loop van de volgende maand zullen, volgens de „Maasb." de reeds aangekondlgde crisispostze gels verschünen, waarop een toeslag wordt ge heven ten bate van het Nationaal Crisls-Comité. De crisls-postzegels van 5 cent zullen de beel tenis vertoonen van H. M. de Koningin en de zegels van 6 cent die van H.K.H. Prinses Julia na. Dit zullen dan de eerste postzegels zün met een afbeelding van de Prinses. In de memorie van toelichting zegt de minis ter van Financiën, dat hü gelük in de mem. v. antw. nopens hoofdstuk I der Rüksbegroo- tlng voor 1934 in uitzicht is gesteld samen met zün ambtgenoot van Economische Zaken maatregelen heeft overwogen, teneinde tege moet te komen aan de tengevolge van de crisis in llquldlteltsmoeilükheden geraakte mldden- standsbedrüven. Bü de verdere uitwerking van de te treffen voorzieningen, waarbü zoowel de Middenstands- raad als de Economische Raad aan de Regee ring van voorlichting heeft gediend, is de Re geering er zich van bewust geweest, dat aan een dergelüke steunverleenlng waarop van de züde der organisaties van den handeldrüvenden en industrieelen middenstand krachtig wordt aangedrongen ernstige moeilijkheden ver bonden zün. Beziet men het vraagstuk zeer in het alge meen, dan is het zonder meer duidelük, dat als gevolg van de gedaalde koopkracht het appa raat, dat met de distributie der goederen is be last, zich onvermüdelük aan de gewüzlgde om standigheden moet aanpassen. Maatregelen, welke de strekking zouden hebben, deze aan passing tegen te houden, zouden de noodzake- lüke daling van de détailprüzen belemmeren en mitsdien strüdig zün met het algemeen belang, nog afgezien van de groote geldelüke offers, welke daartoe van de gemeenschap zouden wor den gevraagd. Minister MARCHANT, die zich weer kranig en slagvaardig kweet van zün taak, eindigde zün vlotte rede met de mededeeling van wat zün devies is. Het luidt „vlglla, consuls, fortis age, fide Deo” (wees waakzaam, pleeg overleg, handel als een kloek man en vertrouw op God). En hü nam het over van den Lebuinustoren te De venter, in welks schaduw hü zün jeugajaren sleet en de eerste succesvolle schreden zette op zün In het Ministerschap geëindigde politieke loopbaan. De retum-wedstrüd ZwaluwenRoode Dul« veis zal naar de „Sportkroniek” bericht, Woens dagavond 21 Maart aa. op het terrein van V.U.C. te Den Haag worden gespeeld. Niet minder ernstig zün de gevaren, die een dergelüke steun in den vorm van credietver leening aan mlddenstandsbedrüven, die door de crisis in moeilükheden zün geraakt, in het leven zou roepen voor het middenstandscrediet in het algemeen, dat enkele Jaren geleden met hulp van de overheid op gezonde grondslagen is gevestigd door de oprichting vap de Neder landsche Mlddenstandsbank. Anderszüds valt het bezwaarUjk te ontken nen, dat een crisis van den omvang als wü thans beleven acute liquidlteltsmoellükheden kan doen ontstaan in mlddenstandsbedrüven. die overigens volkomen gezond zün, zoodat zonder tüdelüken bijstand van de overheid nut tige en In toekomst noodige Inrichtingen ten gronde zouden gaan tot schade van het alge meen bedrüfsleven. Bovenstaande overwegingen wüzen, aldus de minister, als vanzelf de richting aan, waarin een tegemoetkoming aan de gerezen moeilijk heden moest worden gezocht. Ingediend is een Wetsontwerp tot wüziging van het zevende hoofdstuk B. der Rüksbegroo- ting voor het dienstjaar 1934, waarbü wordt voorgesteld, een memoriepost uit te trekken: vergoeding aan de Nederlandsche Mldden standsbank wegens verliezen, door deze instel ling geleden op na de totstandkoming dezer wet verleende credieten aan in llquldlteltsmoeilük heden geraakte, overigens echter volwaardige, mlddenstandsbedrüven, en wegens kosten van maatregelen door haar getroffen ter verster king van het Nederlandsche middenstands crediet. De overige senatoren moesten het met een kort antwoordje doen. De Katholieke wethouder van Rotterdam NIVARD, die nog eens de kwes tie der gehuwde onderwüzeressen beschouwde, kreeg tot bescheid, dat de daarvoor noodige wü- siging der L. O.-wet thans in het Georga niseerd Overleg bekeken wordt. De heer VAN BASSE VAN YSSELT, die de monumenten zorg besprak en klaagde over totaal verwaar- loosde oude kerken in Brabant, hoorde den Mi nister herhalen, dat een Monumentenwet in en dat er geen geld is, om thans in te halen, wat in het verleden op het gebied van de res tauratie van waardevolle gebouwen werd yer- Mimd, Z. H. Ecx. de Aartsbisschop van Utrecht heeft de benoeming van den Zeereerw Heer R. G. R. Smeets tot pastoor te Bome (H. Stephanus) ingetrokken (blüft pastoor te IJsselmuiden) eveneens de benoeming van den Zeereerw. Heer Th. Westendorp tot pastoor te IJsselmuiden en heeft benoemd tot pastoor te Bome (H. Ste phanus) den Zeereerw. Heer J. H. A. Frank en tot pastoor te Leerdam den Zeereerw. Heer Th. Westendorp. in 1901, 1907 en 1920. Spr. eindigde met den wensch uit te spreken dat de leden individueel naar hun beste vermogen het doel der veree niging zullen blüven nastreven. Besloten werd om een schrüven te richten aan H. M. de Koningin Moeder in verband met de opheffing der vereeniging. Wat de financiën der vereeniging betreft werd besloten dat de afdeellngen naar eigen inzicht een bestemming kunnen geven aan de saldo's der afdeelingskassen en dat het batig saldo van de algemeene kas beheerd zal wor den door een commissie die uit dat fonds ult- keeringen zal mogen doen voor nader aan te wüzen doeleinden. Tot leden der commissie van beheer werden benoemd Mr. G. de Jong, gen - maj. b.d. H. Meyboom en Jhr. Mr. G. O. von Waller. Ook het archief der vereeniging wordt in handen der commissie gesteld. Na afloop der vergadering was er een ge- meenschappelüke maaltüd in Huize Schmitz. Door de Nederlandsche Vereeniging van Werkgevers in het Heerenkleedingbedrijf (Maat-confectiezaken) werd bü de bespreking met den Rüksbemlddelaar prof. Aalberse, het voorstel gedaan om arbitrage te aanvaarden. In de heden gehouden vergadering der hoofd besturen der vakbonden werd, na overleg met hunne leden te hebben gepleegd, den Rüks bemlddelaar bericht, dat tegen arbitrage op zichzelf bü géén der bonden principieel be zwaar bestaat. Echter is gebleken, dat zulke groote bezwaren bestaan tegen den Inhoud van het voorstel der werkgevers (betreffende de punten van arbitrage), dat de hoofdbesturen zich niet ontveinzen, dat overeenstemming in dit opzicht op buitengewone moeilükheden zal stuiten. De afdeelingskampioenen in de klasse O heb ben op neutraal terrein in de B. Soc. Vereeni ging te Haarlem een beslissingswedstrijd ge speeld voor deelname aan de flnaledag te Utrecht B.V. „Die Haghe” (Den Haag) kon bet tegen de B.V. „Ons Genoegen” uit Zaandam niet bol werken en werd met 62 geklopt. De heer RUITER, die een wensch had be treffende de bevoegdheid van de leeraressen bü het landbouwhuishoudonderwüs, moest hel zon der antwoord stellen. En de heer DE BRUYN aan Katholieke sprekers vandaag geen ge brek! die ondanks alle waardeerlng voor t sociale werk van Philips te Eindhoven critiek leverde op het feit, dat daar een eigen nüver- heidsschool bestaat, waarheen het personeel zün kinderen sturen moet, hoorde den Minister uitleggen, dat daaraan, omdat de school formeel volkomen en régie werd opgericht door Philips’ Vereeniging voor Onderwüs en Volksontwik keling, niets te doen is. De school is overigens volgens den Minister voortreffelük en menig afgestudeerde vindt later een werkkring elders dan bü Philips. Het onderwüs aan schipperskinderen troe telkind van den liberalen veteraan SMEeNGE is „een voorwerp van aanhoudende zorg der regeering” en zal herhaalde Minister Mar chant beter verzorgd kunnen worden, als er meer samenwerking tusschen de groepen van verschillende richting komt. En de kunst, waarvan speciaal de muziek den Minister na aan het hart ligt, zal in deze rij den van nood der schatkist meer dan anders op de particulieren zün aangewezen. Dr. WI- BAUT, die voor haar en in X büzonder voor de opera was opgekpmen, kreeg van den Minis ter den wenk, zün schouders eens te zetten on der dit werk van particulier hulpbetoon. Voor al het Concertgebouw-orkest in zün woonplaats, volgens den heer Marchant eenlg in geheel de wereld, verdient dat. En een opera kan alleen maar kunst zün, als zü ontzaglük duur wordt opgezet. MINISTER MARCHANT, die heden züne begrootlng zonder hoofdelüke stemming door de Eerste Kamer zag goedgekeurd, heeft bü het passeeren van zün beleid door den Senaat nu eens wél iets nieuws kunnen zeggen. De katholieke afgevaardigde Mr. HEERKENS THIJSSEN, die vandaag büzonder op dreef was en in lyrische bewoordingen den lof der klassieke vorming bezong, zal evenals wü den indruk uit 's Ministers antwoord hebben opge daan, dat het niet tot de rare wüzigingen ko men zal, waarbü aan hem en aan ieder, die ook maar een tikje conservatief is, de schrik om het hart slaat. De bulglngs-n gaat er echter in ieder geval aan. De Minister haalde voorbeelden aan van abnormaliteiten, die zich voordoen, b.v. „’8 we relds loop” en het Vondeliaansche „des vrouws”. En om de onverklaarbaarheden van het woord geslacht te demonstreeren sloeg hü op „de keiharde (regeerings-) tafel,” die vrouweiük, en op „den molligen (ministerieelen) stoel," die mannelük is. De „uitgangen” zullen dus de Nederlandsche Jeugd vermoedelük niet langer plagen. Het werd trouwens hoog rijd, dat er eens orde kwam in den chaos, die door het gebruiken van schoolboeken met tweeërlei spelling en door het soms slappe optreden van onderwüzers tegenover scholieren, die met de officleele spelling maar vast een loopje namen, geleidelük was gegroeid. En het is van beteeke- nis, dat het op komst zünde compromis ook den zegen der Vlaamsche deskundigen heeft. Donderdagmiddag om 5 uur is brand uitge broken in de matrassenfabriek „Union” van de firma Kok te Drachten. De brand schünt ontstaan te zün op de electri- sche wolverwarmlngafdeellng. Het vuur greep zoo sne lom zich heen, dat het personeel, groot 35 man, in allerijl het drie verdiepingen hooge gebouw moest verlaten. De vlammen vonden gretig voedsel in het aanwezige, zeer brandbare materiaal, zoodat binnen weinig oogenblikken het pand in lichter laaie stond. De brandweer van Drachten was spoedig met twee motorspulten aanwezig. Twee bü de fabriek gelegen woonhuizen liepen gevaar door het vuur te worden aangetast en de eerste taak gold dan ook deze huizen voor het vernielend ele ment te sparen. Van de fabriek zelf kon niets gered worden. De schade wordt geraamd op eenlge tiendui zenden guldens, doch wordt door verzekering gedekt. Het personeel zal waarschünlük op een andere fabriek van dezelfde firma, in deze omgeving, werk kunnen krijgen. De Samenwerkende Bonden in de Kleedlng- industrie hebben heden den Bond van Klee- dermakers-Patroons medegedeeld, dat het over leg met nunne leden tot resultaat had, dat het laatste voorstel der werkgevers tot verlaging van het uurloon met 8 procent niet werd ge accepteerd. Met verwijzing naar de onder- handellngen in het Maat-confectlebedrüf ver klaarden de vakbonden zich tot eene conferen tie bereid. Omtrent een onderdeel van zijn ministerieele bedoelingen, dat het geheele Nederlandsche volk tot in zün jongste rangen interesseert, n.L de kwestie van de schrijfwijze onzer taal, deelde hü mede, dat een op lossing wellicht spoedig te wachten is. i Dr. Abrahams verzoekt ons mede te deelen dat het bericht, volgens hetwelk hü en zün echtgenoote zich voor eenigen tüd naar het buitenland zouden hebben begeven, onjuist is. Dr. Abrahams blüft in elk geval in Amsterdam, totdat de Commissie uit den Gemeenteraad Uit spraak heeft gedaan in de bekende kwestie. Er is Woensdagavond in de commissie, die den Minister voorlicht, een compromis tot stand gekomen en de eenlge hindernis, die de heer Marchant volgens zün eigen origineele al thans voor een dienaar der Kroon origineele terminologie nog te nemen heeft, is het kabinet. medicijnen verdragen. Behandel daarom baby's verkoudheid „uitwendig” met Vicks VapoRub. Als U borst en keel met deze verdampende zalf inwrijft, zal de kleine dreumes spoedig beteren. Ter aanvulling van den elders gepubliceerde promotie- en degradatieregeling wordt medege deeld, dat de promotie van den DH.V.B. naar den I. V. C. B. als volgt geregeld is: De nummers 1 van de le klas A en de reserve le klas A spelen promotiewedstrijden tegen het laagstgeplaatst elftal van de 2e klas B (West I) van den I. V. C. B. De rummers 1 van de le klas B en C spe len promotiewedstrijden met het laagstge plaatst elftal van de 2e klas A (West II) van den I. V. C. B. De nummers 1 van de le klas D en E spelen promotiewedstrijden met elftal van de 2e klas B (West n) L V, O. B. Voor de dertigste Berlünache Zesdaagsche, welke van 9 tot 15 Maart aa. in het Sport- Palast wordt gehouden, zün thans in totaal ve$i*ten koppels geëngageerd. n.L Jan van KempenBraspenning, Rausch—Loh mann, van NeveleSlaats, Umbenhauer—Hoff mann, GebtAjÜpkel, Tiet*—Loncke, Pütsfeld— FundABatfack—Nead, Ehmer—Korsmeler, Blo* gel—ëtfeger. DomMacklnsU, ZlmaIppen, Smet»—Martin en Gftbel—Prieto. Het staat echter nog niet definitief vast of PützfeldFunda, de winnaars van Kopenha gen, aan den strüd gullen deelnemen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 5