Waterstaat afgehandeld Een Historische Messe Dringend opheldering gevraagd „DER FÜHRER” VERKEERSPROBLEMEN DE BACONSMOKKELARIJ BOEKBINDERSPA TROONS JUB1LEEREN I 1 I ZATERDAG 10 MAART 1934 JAPAN EERT DRIE PIONIERS EERSTE KAMER Koloniën Voorbeeldig gewerkt „Rechts gaat voor** Het veilingconflict Minuten Kalff Ommekeer MESSE-OPLEVING Onbewaakte overwegen Collectieve contracten CONSUMPTIEMELKREGELING Centrale nalatig? DR. COLIJN NAAR INDIË Op 6 Sept. a.«. te Mededeeling van de Criais-Zuivel- Centrale De kweekers dienen baas te blyven in eigen huis In Leipzig werd deze week ge schiedenis geschreven voor het economische Duitschland Met voldoening kan op de bereikte resultaten worden teruggezien De weg AmsterdamLaren zal nog dit jaar worden verbreed KAMPIOENSCHAP OP KORTE BAAN De verminderde export naar België dateerde niet van de laatste weken, doch van veel vroeger De schorsing van Quax Veel bereikt Nog meer arrestaties? te verdient. gauw centen Niemand minder dan de rijksmlnister voor de van der der F. NIVARD L Export reeds lang achteruit Naar de Jt. Rott. O.' verneemt, wordt er op straling een fundee ring niet missen kan. De omstandigheden zullen dus telkens den door slag moeten geven. Adolf Hitler bezichtigd een weefmachine Adolf Hitler bezichtigt een weefmachine Voor den Seiskoji-tempel in Tokio is een bronzen standbeeld vervaardigd ter eere van drie pioniers, die zich in de gevechten tegen China bijzonder onderscheidden nadere gende HU betoogde, dat de taak van den minister van Waterstaat sedert 1930 in een geheel ander licht gekomen Is, omdat hy van toen af aan had op te komen voor bet bedrijfsresultaat der spoorwegen. De staat kan na eenmaal niet ieder jaar de' enorme tekorten blijven bUpaseen. En dsa kan by het verminderen der exploi tatiekosten het loon, dat daarvan 75pCt. uitmaakt, ónmogelijk buiten beschouwing blijven. Trouwens de minister herhaalde dit in de Tweede- Kamer reeds aangehaalde erg—Milt de loonen van het personeel rijn nog altijd dusdanig, dat ds minst bo- Naar wjj vernemen, heeft de Koninklijke derlandsche harddraverij- en renvereenlglng sloten, om het kampioenschap voor Neder op den korten baan dit jaar te laten verrl te Beverwijk, ter gelegenheid van het veei Jarig bestaan van de Beverwljksche harddr rUvereeniging. Deze belangrijke draverij zal gehouden wor den op 6 September as. van ring Naar de Sportkroniek meldt, zal Quax gens de strafmaat Inzake het voorgevallen den wedstrijd Z. F. C—A D. O. in be gaan by de commissie van beroep. Zooals weet, is Quax voor vjjf jaar geschorst. Vrijdag. 9 Maart, was het vijf en twintig jaar geleden, dat de Neder landsche Bond van Boekbinders patroons te 's Gravenhage werd op gericht. De Crlsls-Zuivel-Centrale vestigt er de aan dacht van belanghebbenden by de uitvoering der consumptlemelkregellng op, dat het In haar voornemen ligt, om Inzake melkleveringscon- tracten tusschen veehouders en den melkhan del voor het contractJaar 1934-1935 In sterke mate in samenwerking met de Commissies van Bystand regelend op te treden. Blijkens het communiqué had de hoofdver tegenwoordiger „reeds eentge weken geleden schrlfteiyk zyn ontslag gekregen op grona der overweging, dat de export naar België zoozeer was achteruit geloopen, dat het niet meer de kosten loonde, in Brussel een hoofdvertegen woordiger te hebben. Waarom was dit ontslag niet reeds véél eerder op desen grond gegeven. of zlch^ b£ de Wagnervoorstelllng vertoonde, gerekend, dat minister Ooiyn 14 dagen ta Indlë blijven. Hy wordt alleen vergezeld van den heer Hardeman, van het Commissariaat voor Indische Zaken. Het plan is, dat de heer Har deman met den minister naar Nederland gal terugkeeren. De verbindendverklaring van de collectieve arbeidsovereenkomst In de Ryksbestekken heeft ook r*e heer Andriessen ondanks zyn helder en goed voorgedragen betoog niet van den minis ter kunnen loskrUgen. De minister was bet prin cipieel vrywel met den Katholieken afgevaar digde eens, maar moet de verbindendverklaring uitstellen tot betere tyden, waarin de prijs van de Rijkswerken niet zoo scherp in t oog ge houden moet worden als thans. De kwesties van verkeersveiligheid, door mr. Ju.ssen de Limpens en den heer Ter Haar ter sprake gebracht, vinden regeling in de wijziging van de Motor- en Rywlel- wet, die gereed is, om naar den Raad van State te worden verzonden. September 1933 367 ton, October 1933 190 ton. November 1933 156 ton, December 1933 189 ton. Januari 1933 216 ton. Reeds daarvoor trouwens vertoonde de varkensvleesch-export naar België een ononderbroken daling (van 818 ton In Mei tot 485 In Augustus, tegen een maandgemiddelde van 1165 ton In 1932!) Terzake van de onbewaakte overwegen staat Minister Kalff op hetzelfde standpunt. Willen automatische signalen, door den heer Ter Haar bepleit, niet gevaariyk zyn in stede van een beveiliging, dan dienen ze op al de 2500 onbe waakte spoorwegovergangen te worden aange bracht. En dat kost anderhalf millioen. dank zy een leenlng varf** Nederland, dat thans een vordering op Curacao heeft van een dikke vyf millioen En dan niets in de melk brokkelen te hebbent Ook de critiek op zyn houding tegenover de personeelsaangelegenheden by de diep in het moeras zittende tramwegen kon minister Kalff, die terecht de reputatie heeft van een warm voelend en sociaal denkend man, niet aan vaarden. Het feit ligt er nu eenmaal, dat de tramwegmaatschappUen ook in het belang van het personeel zelf gered moeten worden van den ondergang. Men bedenke ook. aldus de bewindsman, dat de aandeelhouders al jaren lang geen cent dividend krygen en dat hier en daar zelfs de positie der obligatiehouders In gevaar Is. In dit verband lykt ons voor wat de spoorwegen betreft, de vraag op haar plaats, of daar de dlvldendgarantle maar altyd onaangetast biyven kan. En de komst van Hitler self was Dinsdag vanzelfsprekend een aanleiding tot een waariyk grootscbe SA. en S.S.-ontplooiing met enorm veel volk in de stad. Intusschen was deze volksmassa op straat Dinsdag na- tnuriyk geen graadmeter voor de Messe zelf. Maar wel de enorme drukte Woens dag! Ik heb Messen gekend tydens welke op Woensdagreeds ontvolkte straten wa ren. Nu niet. Nu was het Zondag en Maan dag, maar óók nog Woensdag in de vele, veie Messehuizen vol vol! Ik heb tal van Dultsche handelslieden gesproken, die te vreden waren. Alléén die tolmuren.... o, die tolmuren! Men klaagde over Holland, doch wat wil men, hebben wfj niet nog meer over Duitschland te klagen? vroegen we. Ook Nederlandsche handelsmenschen betoonden zich niet ontevreden. Er gaat een eigenaardige psychologische in vloed van hem op de massa uit. Zoo ie deze voorjaars-Messe in tweeërlei op zicht een historische Messe geworden. Over enkele ontmoetingen en bevindingen hoop ik nog later te schryven. Tenslotte dient nog vermeld, dat de Minister terecht van meening biyft, dat vertegenwoor digers van personeel niet behoeven zitting te hebben in den Raad van Commissarissen eener onderneming want op die wyze controleert de ondergeschikte zyn superieur. Het geval Nivard. door den heer Moltmaker ter sprake gebracht, lag echter wel eenigszins anders. Want de beer Nivard is al jarenlang niet meer aan eenlge personeelsorganisatie annex. By de begrooting van het Wegenfonds is door drie sprekers de katholieken» VISSER en DE JONG en den Christeiyk-Hlstoricus TER HAAR wederom de klinker ter sprake gebracht, het nationaal fabrikaat, dat voor de wegbedekklng de voorkeur hebben moet. Minis ter KALFF heeft daar niets op tegen. Maar de zaak moet niet duurder worden dan noodlg is. En duurder wordt zy in alle gevallen en die zyn nogal talryk waar de kllnkerbe- De spoorwegplannen te Rotterdam als ze geleideiyk moeten worden uitgevoerd, aldus de heer Nivard. is dat een argument te meer, om maar vast te beginnen moeten wachten op de resultaten van de electrische tractie van RotterdamDordt en de Dieselelectrlsche op RotterdamGouda. Want daardoor zal ver moedelijk tengevolge van een eenvoudiger per- ronstelsel en tengevolge van minder behoefte aan gerangeer met locomotieven, een beschei dener opset mogelyk zyn. Dat de tunnelbouw onder de Maas stagneert, ligt aan de Rotterdamsche gemeentewerken, die hun plan nog niet klaar hadden. Het verkeersvraagstuk tn zyn geheel bespreekt de Minister liever by het Verkeersfonds. En tot zoolang zal ook de heer Moltmaker geduld moeten hebben met het vergunningsstelsel van vrachtauto's. Het bestuur der Centrale Aalsmeersche Vei ling zendt ons een uitvoerige uiteenzetting over het vetllngconflict toe. waaraan wy ontleenen dat het steeds bet streven van de opvolgende veillngbesturen is geweest, aan de veilingen een zoo ruim mogelyk gesorteerden aanvoer van prima kwaliteit te brengen. Hieraan is bet. aldus het bestuur, zeker mede te danken dat de Aalsmeersche bloemen haar weg hebben gevon den over geheel Europa. Een weg die nu jam mer genoeg op allerlei manieren met versper ringen in den vorm van ultvoerbelemmermgen nagenoeg onbegaanbaar is gemaakt. Handelaren uit Rynsburg en Beverwyk ont zagen zich zelfs niet, zoo merkt het bestuur op om voor de tribunes, waar dus het Product der veillngkweekers werd verkocht hun waren ten verkoop aan te bieden. Dat deze toestanden hoogst ongezond werden genoemd zal niemand verwonderen Het velllngbestuur erkent volkomen bet recht van den handel om producten die niet aan de veiling worden aangevoerd elders te betrekken De getroffen maatregelen hebben alleen ten doel het gezond maken van de toestanden aan de veiling, en beoogen op geenerlei wyze den handel te bemoeilijken Niettemin achten de handelaren zich In hun vrijheid belemmerd en hebben derhalve tegenmaatregelen genomen die bestonden in de weigering óm rozen en bol- bloemen aan de C. A V. te koopen Het vel- llngbestuur heeft daarop aan alle leden der Ver. van Snybloemen-Exporteurs den toegang tot de gebouwen ontzegd. Het veillngbestuur acht het ten eene male ontoelaatbaar dat een groep van koopers door middel van staking Invloed zou kunnen uit oefenen op den gang van zaken tn het veiling gebouw om zoodoende intrekking van maatre gelen af te dwingen of het nemen van maat regelen te voorkomen. De kweekers mo onder alle omstandigheden baas in eigen kunnen zyn en biyven. Dit heigiyk feit wordt Dinsdag as. gevierd met een tentoonstelling van bindwerk in het Amstel-Hotel, geopend van tien uur 's morgens tot zes uur 's avonds. Des middags drie uur recipleeren hoofdbestuur en feestcommissie in Jiet Amstelhotel, terwyl om vyf uur een bezoek wordt gebracht aan de Amsterdamsche Grafi sche School aan de Dlntelstraat. By de begrooting van Koloniën heeft Dr. COLIJN aan Mr. FOCK, den eenigen spreker, toegezegd, dat er thans spoed gezet zal worden achter de herziening der Regeeringsreglemen- ten voor Suriname en Curasao. De liberale senator had daarop aangedrongen, omdat by den thans bestaanden toestand de Nederland sche Staten-Generaal absoluut geen zeggen schap hebben over de begrooting van Curacao. Want die begrooting is thans sluitend. Maar Op wélken datum heeft de directeur Varkenscentrale den hoofdvertegenwoordiger doen mededéelen, om op Woensdagmiddag 7 Maart op het bureau der Varkenscentrale terug te komen, dat was dus den middag, volgende op den dag der begrafenis zyner moeder, waar hij wegbleef en daardoor een arrestatie door inspecteur Bontenbal ontliep? By het vorderen van het onderzoek komt het al meer en meer vast te staan, dat P. nog geenszins de hoofdpersoon of hoofdschuldige in heel deze affaire is, doch dat er in België verscheidene andere personen ontmaskerd zul len worden. Naast Van den E. is sprake van meerdere kapitaalkrachtige personen, die de frauduleuze verhandelingen van bacon en versch varkensvleesch in België leidden of financier den, zoowel in Brussel als elders, terwyl te vens een ambtenaar van het gouvernement in het geding betrokken is. „Het Volk" wyst er n verband hiermede op, dat voor een jaar reeds een Belgisch ambtenaar wegens bedrog terza ke werd ontslagen. Zooals het zich thans laat aanzien, zullen naast de vyf door de Rotterdamsche recher- sche gearresteerde personen, nog verscheidene anderen zoowel uit Nederland als België ver volgd worden. De weg AmsterdamLaren de heer Ter Haar sprak daarover zal nog dit jaar ver breed worden. En evenzoo zoo spoedig moge lyk de weg AssenRolde, die de onver woestbare, enthousiaste Drenth SMEENOE zwaaide dit testimonium volgens een Fran- scben geleerde, de mooiste weg is in... Europa. Of hy er door de verbreedlng mooier op wor den zal, is een andere vraag. propaganda, dr. Goebbels zelf, heeft dit in zyn reeds vermelde merkwaardige openingsrede willen doen uitkomen en later heeft rijkskan- selier Hitler der Führer zelf, omringd door zyn ministers, dit nogmaals tot uitdruk king gebracht, toen hy de Messeweek koos om de steenlegging voor hgt Wagnermonument in Wagner's geboortestand te verrichten en daarby ook een officieel bezoek aan de Tech nische Messe bracht. Zoo kan de Nederlandsche Bond van Boek- binders-Patroons met reden feest vieren. HU heeft in de periode van zyn bestaan veel be reikt, méér dan de meeste zusterorganisaties in het Nederlandsche bedryfsleven. Een oordeel over een Messe kan natuuriyk niet tydens een Messe zelf gegeven worden. We moeten op Indrukken en steekproeven afgaan. Statistieken komen eerst later en geen han delsman zal bovendien voor die statistieken zyn geheimen verklappen. We hebben een Hollandsche firma ontmoet, die boos en doods bang was dat we haar naam zouden'noemen, uit vrees dat dan Hollandsche concurrenten later ook zouden komen deelnemen. Onze indrak Inmiddels Is een goede. „We hebben weer hoop" zei menigeen ons. En zelf heb ik onder de geweldige menigte Dinsdag by Hitlers komst In Leipzig kunnen ervaren, hoezeer deze hoop op Hitler gevestigd is. Door uiterste voorkomendheid Jegens den bultenlandschen Journalist die toch princi pieel geen Hitlergroet bracht heb ik van zeer naby de Wagnersteenlegglng kunnen me- demaken in de fraaie bultenwyk, aan de an dere zyde van de stad gelegen, dan waar zich de Technische Messe bevindt. Een groot park zal er omheen komen. Het was reeds een oud plan om in Wagners geboortestad een Wagner monument te bouwen. Nu sal het er toch van komen. Der Führer heeft den steen gelegd! Burgemeester Goerdeler en Adolf Hitler hebben het woord gevoerd. (Alles is reeds ge seind). Hitler sprak slechts kort. Het kwam hier ook misschien minder aan op hetgeen hy zei, maar op hetgeen hy deed: hy kwam een nationalen Duitachen kunstenaar eeren tydens de Mem. HU was In gezelschap van vlce- kanseller von Papen, die Maandag de Saar- tentoonstelling niet kon openen (op 1 laatste oogenbllk vernamen we toen dat hy ziek zou zyn) doch die Dinsdag hier aanwezig was. Goebbels heeft het Zondag zelf erkend: hier op de Messe wil Duitschland tot de wereld spreken van Dultsche krachtsinspanning en Duitsch willen. Handel en industrie, Wagner en het Saargebied dat weer Duitsch moet worden. Prentbriefkaarten verkonden het in alle stra ten. Per vliegtuig was Hitler gekomen. In het aan vele Hollanders welbekende hotel Hauffe, waar vroeger de Hollandsche kamer was, in welke alle Nederlanders elkaar ontmoetten, is Hitler afgestapt. Van hier tot de Technische Messe en later tot het Wagner-gedenkteeken en 's avonds tot het Nieuwe Theater stonden de bruine uniformen opgesteld. Nu geen ongere geldheden als vroeger wel eens by de Messe. nu geen electrlciteltsstaking of brand zooals we ook al eens hier hebben meegemaakt. Nu orde en rust te midden van de grootste drukte. Ik geef slechts Indrukken, Ik geef slechts weer wat Ik waarnam. En dan moet ik gewagen van een geweldig enthousiasme onder het volk, dat geëlectriseerd werd door Hitler's verschynlng. Een wilskrachtige verschynlng zooals hy daar door de straten reed, by de plechtigheid sprak DEN HAAG, 9 Maart 1934 De Eerste Kamer is heden met baar begroo- tingswerk een stevig stuk gevoederd. De be groetingen van Waterstaat, Koloniën, Wegen fonds en de Staatsmynen werden alle sender hoofdeiyke «temming goedgekeurd. En thans is nog slechts Economische Zaken over. Moge minister Verschuur de volgende week hersteld zyn. En moge dan de Eerste Kamer hem niet al te vermoeiende dagen ver oorzaken. MINISTER KALFF, die, naar men weet, ook eenigszins met zijn gezondheid achynt te suk kelen, al bleek daarvan heden niet veel, heeft over de Eerste Kamer geen klagen gehad. Er waren over de toch omvangrijke begrooting van Waterstaat slechts vyf sprekers en het ge luk wilde, dat zy alle rijf het vrywel onont koombare lot van den senator! enkel maar in herhaling vielen. De minister weet met der- geiyke redevoeringen wel raad. Zelfs schrifteiyk in zyn Memorie van Antwoord verwijst hy ter zake van punten, waaromtrent het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer aan het herkauwen sloeg, eenvoudig naar bladzyde zooveel en soo- veel van de „Handelingen” der Tweede Kamer. En waar dan mondeling nog eens opnieuw der- geiyke punten worden besproken, beperkt hy zich tot een neer kort wederwoord. Methode, die aan de in den Senaat nogal eens In bet gedrang rakende efficiency ten goede komt. De Katholieke senatoren namen ook heden de meeste plaats op de sprekerslijst in, de beer ANDRIESSEN met opnieuw een pleidooi voor verbindendverklaring van de normen der col lectieve arbeidscontracten in bestekken voor Rykswerken, mr. JANSSEN DE LIMPENS met een uitnemende rede over noodzakelyke wyzl- gingen in onze Motor- en Rywielwetgevlng en de beer NIVARD met een bespreking van di verse Rotterdamsche belangen de spoorweg plannen der Maasstad en den bouw van een tunnel onder de Maas en van de houding, die de minister aanneemt tegenover de belan gen van spoor- en tramwegpersoneel. Over dit laatste onderwerp had vóór hem de sociaal democraat MOLTMAKER reeds een philippics tot dén bewindsman gericht, terwyl de Chris- teiyk-Historische senator TER HAAR evenals de beer Janssen de Limpens de beteugeling van de gevaren van bet motorisch verkeer besprak, daarbij ook nog eens ten zooveelsten male de onbewaakte overwegen bejanygnerend. MINISTER KAT.FF, heden belangrijk beter op dreef dan Woensdag aan den anderen kant van het Binnenhof, begon zyn rede met In het al gemeen te verklaren, dat hy bereid was, al bet te berde gebrachte nog eens ernstig na te lezen in de „Handelingen" en er nauwgezet aandacht aan te wyden. Van de punten, die hy voor een ^^K’reking uitzocht, mogen we de vol- Ik herinner my hoe voor enkele jaren in een van zyn vloeiende, sprankelende Dultsche tafelspeeches, de Nederlandsche eere-verte genwoordiger. de heer H. J. van der Borg, zyn Dultschen vrienden voorhield, hoe verkeerd het was overal maar „internationale” Messen te gaan houden. Het was in de na-oorlogsdagen. toen in Duitschland de Jaarbeurzen als padde stoelen oprezen. Alleen de Lelpzlger Messe is door ligging en historlschen groei voor zoo’n internationale samenkomst van handel en in dustrie geëigend. Het is wel merkwaardig dat deze Idee van den Hollander, waarmede hy natuuriyk diep In het hart van alle Lelpzigers greep, nu openlyk door de nieuwe regeering aan Duitschland zelf wordt voorgehouden. Leipzig „de” internationale Messe van Duitsch land. Werd anders de Messe met een kleine plech tigheid of zonder plechtigheid geopend: thans ging het met fanfares. Op de muzieklessenaar van het muziekgezel schap dat by dr. Goebbels' koms teen fanfare blies, las Ik als anecdotlsch grapje tusschen haakjes, op het muziekblad geschreven „Kalser- fanfare”. Het boekbinderswerk behoort tot de oudste ambachten, zoowel In Oost als West. Ook in ons land bloeide reeds vroeg deze ambachtskunst, waarvan nog getuigen oude exemplaren in musea of bibliotheken. In den gildetyd maab'en de boekbinders deel uit van het boekverkoopers- gllde. Eenvoudig waren de gereedschappen, die by dit bedrijf werden gebruikt. Alles geschiedde met de hand: het spannaalen, het kolven van het leder, het persen en vergulden, het kloppen van het boek op den steen, het snyden met den ploeg enz. Met voldoening kan de organisatie op dit tydvak terugzien. Veel is er tot stand gebracht in ideale samenwerkign met de arbeiders-vak- vereenlglngen. In 1913 ging men met de werk nemers een breed-uitgewerkte collectieve arbelds-overeenkomst aan, welke zeer bijzonder voorziet in de rechtszekerheid van de arbeiders, in de opleiding, enz. Zoolang deze arbelds-overeenkomst bestaat is dan ook in geen enkel boekbindersbedrijf een staking uitgebroken. Van niet minder belang is ook het feit, dat het bindersvak geheel georganiseerd la. Alle vakgenooten zyn lid van de vereenlglng, ook de gemengde bedrUven. Hierdoor kon oereikt worden, dat zonder tariefdwang, maar door een voorgeschreven eenheid in de methode van het berekenen der kostpryzen, ongebreidelde concurrentie wordt voorkomen. pirfeuwen, of die regeling zoo n als de Katholieke senator dtte. Want de heer Janssen de nogal wat desiderate. Wetteiyk periodieke contróle der auto’s, op- der de bescheiden, die ter verkrijging rijbewijs noodlg zyn, van een verkla ar politie, dat de aanvrager ten aanzien vsn/het gebruik van alcohol een goede repu tatie geniet, het stellen van precies dezelfde elscnen. wanneer de termijn, waarvoor aan iemknd het rijbewys ontnomen is, is verstreken, verder de bepaling, dat op speciaal aangedulde hoofd we gen het verkeer altyd voorrang heeft op dat, hetwelk uit zywegen komt, en tenslotte de verplichting voor wie van een zijweg den hoofdweg oprydt, om zyn vaart dusdanig te tem peren, dat hy onmlddeliyk stoppen kan. Vooral de laatste bepaling in den geest, waarin het Haagsche Gerechtshof al eens ar rest wees is van beteekenls. Want het is een niet te loochenen feit, dat de regel ..rechts gaat voor" vaak een vrijbrief is voor koppig zich aan hun „recht” van artikel 5 van het Motor- en RUwlelreglement vastklampende onvoorzlch- tigen. De critiek, door de heeren Moltmaker en Nivard geoefend op het feit, dat de minister, in stede van een rechtsbeschermer van het spoorweg personeel tegen de directie te zyn, de spoorwegdirectie, ge heel in strijd met zyn taak, tot ver slechtering der ar beidsvoorwaarden dwingen zou, heeft de bewindsman af geweven. Het sal ons compleet zal haar beden Limpens verplicht want biykens de ultvoercyfers van het Centraal Bureau v. d. Statistiek (posten 49; 59; 3069 en 63) dateert deze sterke achteruitgang van den varkensvleeschexport naar België reeds veel en veel vroeger: Naar aanleiding van het communiqué Varkenscentrale inzake de arrestatie van haren Brusselschen hoofdvertegenwoordiger rijzen eenlge vragen, die in het algemeen belang nog dienen te worden opgehelderd. Enkele omtrent den datum van ontslag zyn reeds beantwoord. Andere echter nog niet. Hierin heeft „Het Handelsblad” aanleiding gevonden nog enkele duldeiyke vragen te stel len met verzoek om een spoedig antwoord. In den brief van 29 Januari gaf de directeur der Varkenscentrale aan den heer P. opdracht, om naar Den Haag te komen, teneinde de zaak der opheffing van de Brusselsche hoofdverte genwoordiging definitief te regelen. Is toen de heer P. tegen een bepaalden datum naar Den Haag ontboden? Op welken datum heeft de Belgische justitie een inval gedaan in de woning van den hoofd vertegenwoordiger der Varkenscentrale. gevolgd door diens overhaaste vlucht uit België? Op welken datum bracht de hoofdvertegen woordiger zyn eerste bezoek aan de Varkens centrale, toen „de directeur hem niet kon ont vangen?" Biykens de bewoordingen van het commu niqué zyn eerst daarna .geruchten van zyn aandeel in de fraude ook tot de Varkenscentrale doorgedrongen.” Op welken datum drongen die geruchten voor het eerst tot haar door? Welke eventueele fraude van haren hoofd vertegenwoordiger betroffen de .geruchten, die inmiddels nok tot de Varkenscentrale doordron- De vorige eeuw bracht een grooten ommekeer. Het boekbindersllnnen werd uitgevonden naast het leer en het perkament tot dusver gebezigd en verder kwamen de machines, waarvan vooral de naaimachine van grooten Invloed was op de boekbinderij, welke zich nu op veel breeders basis kon ontwikkelen. Door grooten omzet ver kreeg men betere resultaten en zoo ontworstelde zich het bedrijf aan de weinig rooskleurige situatie, waarin het zich bevond. De loonen in het boekbindersvak waren zeer laag. Toekomst had men er nauwelyks of niet. Het werk, dat door de Jeugdige gezellen werd verricht, was geestdoodend en afmattend. Hoe de toestand was voor deze menschen zegt een kerkhof rijm uit die dagen: „Hier ligt en rust uit van zyn schrooien een brocheerden Een snelvouwende. hardnaalende, snoeiende styfselsmeerder. Die om zyn schimmetje loon dikwijls heeft gegriend. Want Zaterdagsavonds waren zyn gauwer op dan hy ze had verdiend.” Uit deze misere groeide de bindersorganlsatle, welke zich in 1905 richtte tot de patroons met het verzoek een concept-regellng voor de loonen op te maken. Dit is felteiyk de aanleiding ge worden tot de oprichting van de Boekbinders- patroonsvereeniging te Amsterdam, welke zich ten doel stelde het bedrijf gezond te maken. En om krachtiger te staan werd enkele jaren later op een gecombineerde vergadering met de Haagsche patroonsorganisatie besloten tot op richting van den Nederlandschen Bond van Boekbinders-Patroons hetgeen, nu 35 Jaar ge leden, op 9 Maart 1909 een feit werd. Hierby zal nauwlettend worden toegezien. dat in de eerste plaats overeenkomsten worden aangegaan met veehouders, die daarvoor op grond van de ligging van hun bedrijven (rand- boeren) of op grond van oude rechten (leve ring in 1933 en vroegere Jaren) in aanmerking komen. Contracten, welke niet aan deze verelschten voldoen, zullen door de Crlsls-Zuivel-Centrale in het algemeen niet kunnen worden gesano- tionneerd. Daarom wordt partyen in hun eigen belang dringend geraden, geen bindende af spraken op dit oogenbllk te maken en melk- leverlngsovereenkomsten eerst dan aan te gaan, nadat de verelschte nieuwe contracten door de Crlsls-Zuivel-Centrale zullen zyn af gegeven. Teneinde zich teleurstellingen en groote moeliykheden te besparen, wordt belangheb benden aangeraden, met het hovenern. stig rekening te houden. Bovendien was de export van levende varkens naar België, vroeger zoo belangryk, reeds sedert Mei van het vorige Jaar, dus reeds tien maanden geleden, practisch geheel ver dwenen. In Jan.April, dus 4 maanden, 4338 stuks en daarna, dus in 10 maanden slechts.... 43 stuks, dus 14 15 per maand gemiddeld, tegen 3605 per maand gemiddeld in 1933. De toestand, dat het aanhouden van een hoofdvertegenwoor diger te Brussel wegens sterk gekrompen export naar België van varkens en varkensvleesch, van welken export de Varkenscentrale het monopolie bezit, niet meer loonend is, dateert, volgens de cyters van het Centraal Bureau v. d. Statistiek, verondersteld dat deze juist zyn, dus niet van „eenlge weken”, doch reeds ten minste van een half jaar, terwyl bovendien de Belgische con- tlngenteerlngsbepallngen een zuivere prognose der invoermogeiykheld daar te lande mogelyk maakte. gen,” nJ. de Belgische of de Nederlandsche? Ongeveer samenvallende nJ. met het eerste, vergeefsche bezoek aan de Varkenscentrale heeft de Ned. politie, gehoord hebbende van diens ontvluchting uit België, den hoofdver tegenwoordiger een verhoor afgenomen. Daarby vond zy nog geen aanleiding hem te arrestee- ren wegens verdenking van het plegen van ook In Nederland strafbare feiten. (De niet naar België, doch in Nederland clandestien verkochte slappe bacon). Is de Varkenscentrale, waar zy in haar communiqué spreekt van het „ook tot haar door dringen van geruchten” niet ambtelijk of anders zins In kennis gesteld van het hoogst ernstige feit, dat eenigen tyd te voren de Belgische Justitie een inval had gedaan ten huize van héér hoofdvertegenwoordiger en dat deze daarby in allerijl uit België was gevlucht? (Van onzen redacteur) In het historische Leipzig wordt in deze dagen historie geschreven. Want „deze" Messe gaat in beteekenls ver uit boven die der laatste jaren. Om twee redenen. Eerstens omdat deze Messe althans naar uiteriyk aspect en getuigenis van verschil lende deelnemers eindeiyk weer eens een ^oede” Messe schUnt te zyn. En tweedens omdat het „nieuwe" Duitsch land van het nat.-soc.-regme al sUn repre sentatieve kracht geschonken heeft aan de Lelpzlger Messe als „de” internationale Jaarbeurs van Duitschland. Zoo de directeur der Varkenscentrale op den dag van het eerste, doch vergeefsche bezoek van den hoofdvertegenwoordiger reeds kennis droeg van diens vlucht uit België, waarom heeft hy hem toen niet waar hy hem zélf „niet kon ontvangen" doen mededeelen, dat hy voorloopig officieel geschorst was, hetgeen biykens het mondelinge ontslag by de arrestatie niet is geschied.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 21