Goede raad D i»i B ft CYCLAMEN Recepten VISITE-JAPONNEN Nuttige wenken I Damesblouse RANDVERSIERINGEN WATTEEREN IS ’N AARDIG WERKJE 1 HUIS EN HOF Warme koekjes bij thee of wijn fel anemoon r fg 9 be- ondervladt de men de bedden uit, in i wor- DINY Gebruikt zeepsop van de waseb kan men altijd nog benutten, b.v. voor de keuken vloer, een plaatsje te schrobben of voor de W.C.’s. Te vaak nog wordt er water weg geworpen, dat nog dienst kon doen. Om het roesten van koper, enz. te voor komen is er een middel in den handel, dat tegelijkertijd poetsmiddel is. W^1 ge hler *lng een k AJ maakt voert men uit met een kettingsteek, twee of meer kleuren. De halfrondjes van ons vierde patroon kan men appllqueeren, ofwel met be hulp van geldstukken alweer op de stof teekenen en dan omwerkèn met twee of drie randjes festonneersteken in verschil lende kleuren of tinten. BU ons vijfde patroon worden de rond jes van een afstekende kleur stof geknipt en op den ondergrond geappllqueerd met festonneersteken. Heeft men stof, die gemakkelijk uitrafelt dan teekent men den geheelen rand op een reep van de garneeringsstof, rijgt die op den ondergrond en knipt de figuren pas uit na het festonneeren ervan. Ook van dezen rand kunnen de rondjes eveneens op de stof zelf gefestonneerd wor den met een afstekende kleur. Al dergelijke randen kunnen aan den on derkant worden afgewerkt, qfwel met een festonneersteek ofwel met een toer haak werk van enkel vaste steken of van 1 vas ten, 1 lossen st. om en om. Een en ander met hetzelfde materiaal, dat men voor de bewerking van den rand gebruikte. DORA 40 c.M crêpe de chine, een venstaande blouse maakt ge velours chiffon of een andere dikke, maar toch soepel vallende stof. Oe teekent het patroon op de aangegeven maten, waarna ge het op de vaste lijnen uitknipt. Hierna legt ge het patroon op de stof, waarna ge alles met een naad uitknipt. Zoo de stof vleug heeft, moet ge hiermede bij X knip pen rekening houden. Wanneer ge dies hebt geknipt, rijgt ge eerst het geheel even Fig. 568 bestaat uit de combinatie zwart met matblauw, die op het oogenblik zoo bijzonder gewild is. De japon, waarvoor we dus zwart marocain nemen, is versierd met een breede ceintuur, welke met een punt op de taille is gezet en met een klokkend stuk in den rok. Lakschoenen reinigt men met slaolie.Voor Japansche gelakte theebladen kan men eveneens met succes een paar druppeltjes olie gebruiken. Met een wollen doek stevig uitwrijven. ij 1 pond bloem heeft men noodig: 4 eieren, 60 gr. boter, 125 gram suiker, 1 dJ*. room of melk en 1 eetlepel of wat - Het corsage heeft raglan-mouwen en *n klein vestje met openvallende revers. Fig. 567 is gemaakt van glanzende zijde en gegarneerd met een kraagje en jabot van crème erêpe georgette. Op de mouwen zijn gedrapeerde patten aangebracht, waardoor we een aardig modern cachet krijgen en die er, wanneer de mode ver andert, makkelijk afgehaald kunnen wor den. De naden van den rok loopen ook even door in de taille. Fig. 575. Deze japon is van donkerroode wollen georgette, met groote schouderklop pen. Zij sluit van achteren met een over slag en vier knoopen. De rok is een weinig klokkend. Het geheel wordt opgevroolijkt door een klein wit kraagje en witte man chetten. POLA brengt men den pot liefst op een lichte maar niet te zonnige plaats buiten. Maar denk er om, herhaaldelijk sproeien met af en toe een kleine gierglft. Pas, ook op, da* geen vocht pp den bol komt, want dan rot hij weg. Komen de najaarsnachten, dan de plant naar binnen brengen, vlak voor het raam. X Is mogelijk, dat de plant last krijgt van luis of van de larve van het bekende „donderbeestje”. Direct trachten te ver wijderen is beslist noodig. Hiertoe bespuit men de plant met een 1 pet. nicotine-ex- tracL-oplossing. Een zorgvolle behandeling eiseht nu een maal een dankbare Cyclame. Volg daarom stipt genoemde raadgevingen op. BOTANICUS OE VROUW ra HAAR 1HIU1KSHOUOMG Van restanten behang kan men boekjes naaien, die de kleintjes nog graag als „schetsboek” benutten. Afwaschbare soorten leenen zich voor omslagen voor boeken, vooral voor het kookboek, dat zoo veel te lijden heeft. Soepgroenten kan men gemakkelijk mooi fijn krijgen door ze te knippen met een scherpe schaar. Na het gebruik de schaar goed droog vegen, om roesten te voor komen. Voor het wasschen van groenten, enz. kan men uitstekend den gootsteen benut ten. Men zorgt natuurlijk, dat deze goed schoon is en sluit de afvoeropening af, b.v. met een omgekeerd bord. Gepolitoerde meubels mogen niet met gewone was gewreven worden, doch met "n speciaal daarvoor in den handel zijnd pre paraat. Meestal kan men volstaan met het opwrijven met een drogen wollen doek. Eenmaal ontstane vlekken kunnen alleen door den vakman worden behandeld. e voorjaarshoeden hebben hun en trée al gemaakt en velen van ons dragen al zoo’n aardig strooien dop je bij hun bontjas of hun wintermantel. Aan zomercostumes vzprdt nog niet ge dacht, dus we zullen 'goed doen om nog maar een japon te maken, die we zoo in elk jaargetijde kunnen dragen. Wij geven hier modellen voor enkele vi site-costumes. y verleden week beloofde ik nog eenige ideeën te zullen bespreken voor het werken van randen aan gordijnen, loopers, kleedjes e.d. Aan de hand van bij gaande teekeningen kan dat heel wat ge- znakkelijker gebeuren dan zonder deze hulp. Daar is vooreerst een bloemenmotlef, ge werkt met de allereenvoudigste steken. Ook het teekenen van dezen rand, waar van men de figuren zoo groot kan maken als men wil, zal wel geen bezwaren opleve ren. De rondjes trekt men bijv, om het een of ander geldstuk, de kleuren kiest men passende bij de omgeving en men voert X werk uit met wol, met onverschietbaar ka toen ofwel met zijde, naar gelang van de stof die men bewegmn wil en van de grootte, waarin men W. patroon wil uit voeren. En al wie maar een eenvoudlgen kettingsteek kan maken, een gewong fes tonneersteek, een steelsteek en een rijg steek, zal dit werkje met veel succes kun nen uitvoeren. Het tweede patroon met de zlg-zaglijnen van schuine platte steken Is nog eenvou diger; het kan in één kleur of in meerdere kleuren worden uitgevoerd. De zig-zaglUnen van het derde patroon Recepten en tuttige wenken" knlppe men uit en plakke men in een daartoe aan te schaffen, cahier. Wanneer men *t zelfde doet met alle interessante en belangrijke artikelen, heeft men weldra een schat van goede lectuur, die anders verloren gaat! doe het zeer nauwkeurig, zoodat de steken aan den voorkant regelmatig te voorschijn kompn; juist dat geeft het mooie aan het werk, z Het werkstuk wordt afgewerkt met twee of drie naast elkaar liggende lijnen. Rond om laten we een rand van IK c.M. over. Het kussen kan opgevuld worden met dons of een andere vulling. Een geplooide rand kan rondom gemaakt worden. Een klnderdekje moet niet opgevuld worden met dons, en we zullen den batist kant moeten bedekken met een zijden voering. Voor het wlegdekje staat een ruim aan gezette rand mooi. Een theemuts Is op deze manier ook goed te maken. De voorbeelden geven U eenige ideëen. enomen maten: bovenw. f y cM„ mouwl. 56 cM. pijn. 90 Benoodlgd 1.25 M. stof van 70 k 80 cJd. breed te, één groote en twee kleinere knoopjes, tintudr. Bo- vasi fluweel. ze zeggen of tenminste den schijn daarvan aanneemt. Maar wee je gebeente als je op hun ongevraagde vermaningen bedaard antwoordt, dat je besluit al genomen was, dat je X zelf anders inziet en daarnaar zult handelen. Dan begint de ellende pas goed. Ze praten je eenvoudig onder de ta fel, zagen je door, malen je fijn niet uit overmatige bezorgdheid, maar om het ge noegen te smaken, je iets te zien doen, dat z ij verzonnen hebben. Later zullen ze dan met gewichtig-gerimpeld voorhoofd ver tellen, hoe z ij je in die bepaalde richting gestuwd hebben, omdat ze onmiddellijk de situatie begrepen, dat dit de oplossing was en hoe .goed alles nu gaat Nóóit vergeven ze X je, als je hun raad verwerpt, met tegenargumenten, of, erger nog, met beleefde en zwijgende kalmte. Voortaan ben je dan „niet flink”, of be sluiteloos, of juist te koppig en eigenwijs. Ze vergeten, dat X véél eigenwijzer is, an dermans zaken te willen regelen dan in je eigen aangelegenheden op je stuk te staan. De échte goede-raad-gevers zijn beschei den op het schuchtere af; ze hebben er Xi grooten afkeer van, zich in iemands zaken te mengen. Ze zeggen hun meening pas, als ze er zeer uitdrukkelijk om verzocht worden, maar dan hééft men gewoonlijk ook iets aan hun raad. Ze voegen er be scheidenlijk aan toe, dat X zoo maar een idee van hen is en dat je *t zelf misschien veel beter weet en ze zijn bijna Verlegen als je werkelijk doet wat ze je rieden. Ze geven je raad uit werkelijke zorg en be langstelling en niet om zichzelf interessant en intelligent te voelen. Deze goede raad van de juiste soort is wel niet duur, maar zeer zeldzaam en goud waard. Zoodat het oude spreekwoord ten slotte tóch nog een beetje gelijk heeft. S. A. T. rozenwater, oranjebloesemwater vanille. Men mengt al deze Ingrediënten dooreen tot een soepel deeg, dat men goed -kan uitrollen. Wanneer het zoo dun mogelijk is uitgerold, snijdt men er kleine vierkantjes van. Men bakt de koekjes dan, in heet frituurvet, mooi bruin en bestrooit ze flink met poedersuiker. Warme koekjes met amandelen. Bij 625 gram bloem rekent men: H pond sui ker, ons boter, K ons amandelen, 3 eieren, 3 eierdooiers, 1 eetlepel rozen water en 10 gram bakpoeder. Men roert de boter met de suiker en de eieren tot een luchtig geheel en roert daar dan, lepel na lepel, de bloem door, die men tevoren met het bakpoeder heeft gezeefd. Tot slot werkt men er de amandelen en het rozenwater doorheen. Het deeg, dat goed stevig moet wezen, rolt men dan uit tot een lap van l cJd. dikte. Men steekt er langwerpig ronde fi guurtjes uit en bakt die in heet frituur vet gaar en bruin, waarna men ze strooit met poedersuiker. Havermoutkoekjes. Bij H pond haver mout heeft men 2 ons suiker noodig, 1 ons boter, 2 eieren en X ons fijn gehakte gem ber. Men smelt de boter, klopt de eieren en roert alle Ingrediënten dooreen tot een goed samenhangend deeg. Men verdeelt dat deeg dan in balletjes, die men, plat gedrukt, op een met boter ingesmeerd bak blik legt. In een vrij warmen oven bakt men deze koekjes, in ongeveer 25 minuten, lichtbruin en gaar. Notenkoekjes. Men heeft hiervoor noo dig: 15 gram bloem, 1 ons suiker, 4 elezen, 75 gram gehakte of gemalen noten, 73* gr. gehakte dadels en 1 theelepeltje bakpoe der. Het eiwit wordt stijf geklopt, de dooiers worden flink geroerd met de sui ker en de bloem. Men voegt daar dan de gehakte noten en dadels bij en het bak poeder en roert er ten slotte luchtig het stijf geklopte eiwit doorheen. Op een goed met boter ingesmeerd bak blik strijkt men dit deeg uit, dat men in een matig warmen oven ongeveer drie kwartier laat bakken. Men neemt dan den koek van het bakblik, verdeelt hem in vierkante stukjes en laat die bekoelen. In dezen tijd, nu vele huisvrouwen het zonder dienstbode moeten stellen, moei ieder wel heel bijzonder op practische wenken zijn gespitst! De geschiedenis van vaten afwasschen herhaalt zich den ge heelen dag en de meesten van ons hebben daar gruwelijk het land aan. Door steens een teiltje met warm sop of desnoods koud water in den gootsteen te laten staan en daar elk gebruikt voorwerp in te dompelen, voorkomt men X aanbakken en daarmee X halve werk. X Gemakkelijkste is, tenminste in eqp klein gezin, om (schrik niet!) slechts ééns per dag af te wasschen. Onwillekeurig haalt men zich nu dadelijk schrikbeelden in het hoofd van den geheelen dag een romme lige keuken, doch noodig is dit gelukkig niet! Wanneer men zich aanwent om alles dadelijk af te spoelen, kan men b.v. des middags na de lunch afwasschen. De ge bruikte boel van X diner van den vorigen dag en de ontbijtboel zijn in een teil in X gootsteenkastje gedeponeerd, zoodat keuken keurig aan kant kan blijven! Indien men nu b.v. eerst de pannen rei nigt, kan men hierin het avondeten koken, terwijl men staat af te wasschen. Op deze wijze brengt men geen onnoo- digen tijd in de meestal koude keuken door. T *T T atteeren voldoet erg, omdat we er spoedig iets mee kunnen bereiken. Voor een klein stuk, als b.v. een kussen, een wlegdekje, een theemuts enz. is het werk heel eenvoudig. Allereerst moet men een patroon maken van den vorm van het te diaken hand werk. U maakt dit van stevig pakpapier. De stof kunt U naar dit voorbeeld knippen, voldoende materiaal toevoegende voor de zoomen en voor het verlies dat we krijgen bij het inhalen van het watteerwerk. Bij het kiezen van het materiaal moet U er aan denken, een sterk soort zijde te nemen, doch zijde is niet altijd noodig; X materiaal moet echter niet te dik zijn. Het watteeren zal het beste passen bij een ftfn- geweven stof, fijn linnen b.v. Het ontwerp moet overgeteekend den op sterk fijn batist. Voor de motieven kunt U verschil lende voorwerpen gebruiken, zooals b.v. schoteltjes om ze om te trekken. Het is het ge makkelijkst, eerst *n teeke- ning op papier te maken, deze in inkt te zetten, het batist er over te leggen en de teekening na te trekken op X batist. Voor het naaien is het beste katoen, draad no. 40 te nemen, dat is beter dan zijde, daar er nog al aan ge trokken moet worden en *n zijden draad te vlug breekt Voor vulling gebruiken we één of meer laagjes watten. Het tusschenvoegsel (de wat ten) wordt gelegd op het overtrekmateriaal, en het batist komt er bovenop. Deze lagen worden langs de kanten op elkaar geregen en met enkele steken hier en daar, in het midden. Dit moet gebeuren om de drie la gen gelijk te houden, zoodat ze niet verschuiven kunnen bij het werken van het pa troon. Begin nu met een re- gelmatlgen steek te naaien; In elkaar om te passen, ornaat de blouse goed strak moet sluiten. Hierna kunt ge schouder-, zij- en mouwnaad verbin den, en den elleboognaad tot op 10 cM. vanaf den Onderkant. *t Onderste gedeelte van de mouw werkt ge af met een bijpas sende kleur crêpe de chine of zijde tot op een hoogte van 8 c_M. Dit wordt op den goeden kant In den vorm meegestikt, om gehaald en dan op de mouw vastgezoomd. De geheele buitenkant van de blouse wordt ook afgewerkt met een schuine bies van dezelfde stof, die ge 3 cM. breed knipt, op den goeden kant langs stikt en dan op den verkeerden kant zoo onzichtbaar mogelijk opzoomt. Bij het inzetteh der mouwen neemt ge den mouwnaad 4 c.M. meer naar voren dan den zijnaad. Aan den onderslag zet ge een bandje, precies op de punt, dat pijn. 30 c.M. lang Is, terwijl ge ook een bandje op 10 cM. in den rechter zijnaad maakt, zoodat de onderslag niet kan trek ken. Hierna maakt ge In de punt van den overslag een knoops gat, waama ge de knoop aanzet. De knoopjes op de mouw komen op 8 cM van af den onderkant, ter- voor slul- lus aan Met overleg moeten we ook X overige werk indeelen. X Is b.v., wat nog meestal gedaan wordt, zeer onpractisch, om des morgens de boven-slaapkamers te doen, daar men dan doorgaans aan X heen en weet rennen blijft om beneden de straat deur open te doen. Bij X 'ópstaan legt enz. en brengt ’s middags, nadat alle le veranciers geweest zijn, de bovenkamers in orde. Op deze wijze verspilt men niet onnoodig energie en tijd! In elke huishouding zullen weer andere werkwijzen en vereenvoudigingen daarmee In verband staande, noodzakelijk blijken en X Is aan de huisvrouw van haar prac- tischen kijk te doen blijken en alles met zoo min mogelijk kosten klaar te spelen, zonder dat man en kinderen er onder mo gen lijden! w—r is een spreekwoord, dat beweren H wil, dat dit artikel duur is. Ik heb daar eigenlijk nooit iets van kunnen merken. Integendeel, ik heb altijd den In druk, dat het akelig goedkoop is en dat er *n ontstellende overproductie bestaat. Je hoeft er niet eens voor te betalen; de menschen brengen X je gratis en onge vraagd thuis, .gooien X je met handenvol na, zelfs als je er niets van weten wilt. Ze slaan je er liever ’n gat mee in je hoofd, dan X vóór zich te houde^ Je kunt geen ziekte of kwaal hebben, geen levensprobleem of huishoudelijk vraagstuk, of er staat al iemand naast je, die precies weet wat er goed voor is, wat je er aan doen kunt, wat je vooral niet moogt nalaten. De typische goede-raadge- vers wachten niet tot hun iets verteld of gevraagd wordt; zij speuren hun „geval len” op kilometers afstand, en maken dat ze er bij komen om te raden en te steu nen. Ze zijn te fanatiek om zich door een onwillig slachtoffer te laten afschrikken. Zij zijn de menschen, die binnen X uur *n dozijn keeren herhalen: „Wat zie je bleek! Wat scheelt er toch aan?” of: „Wat ben je toch stil! Waar pieker je over, hè toe, ver tel X me maar, dat zal je goed doen!” Zelfs wanneer X overduidelijk is, dat de patiënt de oorzaken van zijn bleekheid en stilte voor, zich wenscht te houden, en over tuigd is, dat X hem niets geen goed zal doen, zijn narigheid nog weer eens te ver levendigen door een breedvoerig gesprek erover zelfs dan laten ze niet los. Zijn ze zoo nieuwsgierig? X Komt er bij, maar X voornaamste is toch hun passie voor min of meer heerschzuchtig bedillen, voor beredderen, opknappen en gewichtig doen. U kent X soort verhalen wel, dat die men schen altijd doen: „Jenny kwam ’savonds laat nog onverwacht naar me toe, nee, maar zóó radeloos hè, ik had er mee te doen; ze heeft me alles verteld en ik heb haar maar eens flink gezegd, wat de eeni ge oplossing was. Ze zag X zelf in, en ze is heelemaal opgekikkerd weggegaan.” Of: „als je eens wist, wat ik in m’n leven al voor confidenties heb gehad....” Of: „Er komen zoo dikwijls menschen bij je om raad, hè, je wordt zelf gedrukt van al die misère...." Dit met een bijna verheerlijkt gezicht. Maar wat Is „de waarheid omtrent Jen ny”? Dat ze tegen half negen bij de ge- wichtig-doende raadgeefster aanliep, om dat ze toevallig in de buurt moest zijn. En dat ze (lachend) vertelde, dat ze toch zoo in de rats zat; ze had ruaie gehad in haar pension en wilde nu liever maar met een veranderen, maar dat durfde ze haar hospita niet vertellen, want ze was ge woon bang van X mensch zoo’n Kenau! En nu wist ze zich geen hemelschen raad; ce wilde wel, maar kon er eenvoudig niet toe komen! De raadgeefster had toen aan- gemoedigd: dóórzetten! Hetgeen Jenny ten laatste uit zichzelf óók wel zou gedaan hebben. En dat was alles. Maar wie het Jenny’s moederlijke vriendin hoorde ver tellen, geheimzinnig en met omsluierde toespelingen, zou een vreeselijk liefdesdra ma vermoed hebben. Nu zijn die goede-raad-menschen nog tamelijk ongevaarlijk, zoolang je doet wat „Van alle op deze bladzijde voorkomende modellen, die aan het mode album „Winterweelde** ontleend zijn, kunnen bjj- Patronenkantoor „Panora”, Nassauplein 1, Haarlem, patronen besteld worden tegen den prijs van 35 ets. voor mantels en japonnen, van 20 ets. voor rokken, kleine avondjasjea en kinderkleeding.** ie kent niet dezen moolen winter- \A/ bloeier? Men heeft ze wellicht v eens ontvangen bij gelegenheid van een feestdag einde December of in Ja nuari. Of men ze ook zelf kan kweeken? Zeker, maar zelden gelukt X vele en forsch uitkomende bloemen temidden van een dicht bladergestel te krijgen. De reden? X Mankeert meestal aan de juiste bemesting, aarde, en niet het minst aan de goede ver zorging van den bol in den zomer. Hoe moet men de gekochte bloem behan delen, om er zoo lang mogelijk van te ge nieten? Let er bij het koopen op, dat de plant niet te hoog is, want ze behoort korte ste vige bladstelen te hebben met groot blad er aan. Hoogstens een zevental ontloken bloemen mag men zien, doch veel knoppen moeten nog verborgen zijn onder de blade ren, waarvan eenige zich juist willen ope nen. Zulk een stevige, gedrongen plant zet men in een koel en vorstvrij vertrek in het volle licht, maar beslist niet in de zon. Vervolgens speelt het water een zeer groote rol. Hoewel een Cyclame gaarne in een koele omgeving verblijft, moet ze toch warm wa ter hebben. Het mag tamelijk warm zijp, zóó heet zelfs, dat men de hand er niet lang kan inhouden. Men geeft het X liefst op het schoteltje, omdat door de opstijgen de warmte pot en aarde eenigszins worden verwarmd. Wees niet zoo onvoorzichtig het warme water op de aarde te brengen, want dat Vou stam en wortels kunnen aantasten. Daarenboven zakt de warmte niet naar be neden, maar doet Juist omgekeerd. Geef nooit teveel water. Betast steeds eerst de aarde. Deze is in een koele kamer om de drie dagen, Ja soms om de week eerst droog. Aan het slap hangen van bloem en blao bemerkt men al gauw een water-tekort. Maar dan ook onmlddellijk de plant „doo- pen” In een emmer met lauw-warm water, zoodat de aarde geheel van water wordt doortrokken. Alle lezeressen zullen X niet met me eens zijn, want hun bloemen zijn erg slap en hebben tóch een natten grond. De oorzaak? Allicht is er teveel en te koud water gegeven, want daardoor begint de steel te verrotten vlak boven den bol. Gele blaren komen er dan ook wel bij voor, doch dat euvel kan ook gelegen zijn In een tekort aan licht en voedsel. Allerlei wederwaardigheden men ook bij deze bloemen. Zooals ik reeds zeide moet men planten met veel knoppen koopen, doch men zij dan zeer voorzichtig met sproeien, want ze rot ten zoo licht weg. Soms openen de knappen zich niet. De oorzaak is veelal een gebrek aan licht. Is de bloei afgeloopen, dan zet men de Cyclame eenige weken droog en het liefst in de volle zon, want dan vallen de blade ren gauw af of men trekt ze met een ruk snel naar boven. Aldus laat men den bol op z’n hoogst een paar maanden staan. Dan haalt men hem uit den grond, smeert den binnenkant van den pot met een weinig dunnen koemest In en brengt er vervolgens nieuwen zeer vruchtbaren grond weer in. Den bol legt men met den bovenkant gelijk met de oppervlakte van de aarde, waarna men deze lichtelijk aandrukt. Einde ’Mei 5

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 14