OMGANG ONZER EENHEID Naar de Mirakelstad Even winkelen Berlijn m Symbool en daad EEN NACHT VAN GEBED SENSATIE VAN ONZE DAGEN MAANDAG 12 MAART 1934 Pater B. Lucas f BROEDER ANASTATIUS Veertigjarig kloosterfeest De deelname Felle brand te Os» nu KESSEL O.Cist. f PATER WONINGEN WEGGESPOELD Hooge onderscheiding Brandstichting Werkenden voor werkloozen LEVERING VAN KALVEREN VOETBAL VOETBAL IN ENGELAND Ar tenal slaat Alton Villa POLITIE GRIJPT IN Staatsraad Rambonnet ze ven tig jaar EERSTE KAMERVACATURE Nog lijkt ’t een droom Tempelhof ligt ideaal In het Maagdenhuis Stenografische inrichting Telefoonverkeer met Spanje Geen uitzending KASSIER VERDWENEN Prof. G. Scheltema gaat heen Besprekingen over een Holland- Indië-Australië route Thuiswedstrijd tegen Ajax in het Stadion „Zilvermeeuw” vliegt den afstand in negen kwartier Grootsche huldiging door de Nederlandsche padvinders KAMPIOENSWEDSTRIJDEN VAN K.F.C. DR. COLIJN NAAR INDIË DIRECTEUR PLESMAN NAAR INDIË Obligaties en administratie in beslag genomen Een kermis-exploitant kwam zyn mooie beloften niet na De tienduizenden kwamen uit Noord en Zuid en Oost en West, van overal Een tekort van twintig mille Niets bijzonders meer Zwaar beproefde familie byzonder gedupeerd Toen Een Slacht- Amers'. Export- „afstand” te Dezer dagen berichtten wl)( dat de burge- en zegde prof. Molkenboer grooten dank voor diens priesterlek voorgaan. Onder leiding van de heeren Alph. en Ed. Elsenburg, O. Takes ex. werden alsdan de ordemaatregelen langs den hlstorischen weg genomen. De politie ver leende niet genoeg te waardeeren assistentie om vier uur eens aan teruggaan denkt en dan toch om half seven in Amsterdam weer rustig aan tafel zit, voelt men het fantastische van deze werkelijkheid, waaraan wij toch mor gen al weer gewoon sullen zijn. Deaen nacht is het stille gebed door tien duizenden in alle stilte opgestuurd tot God voor de eenheid der katholieken. De Stille Omgang blijve een symbool onzer eenheid: maar óók een stimulans, een aan sporing tot eenheid I In het Maagdenhuis waren de Amsterdamsche bestuurders te 13 uur bijeen gekomen om de H. Mis by te wonen die professor B. H. Molken boer O.P. de kenner en toegewijd kunst zinnig vereerder van het H. Sacrament van Mirakel, door Vondel bezongen voor hen speciaal opdroeg. De waarn. voorzitter die al zoovele jaren als voorzitter de leiding heeft, de heer L. A. p. M. van den Broeke, sprak na de H. Mis in een der zalen de medehelpers toe Het bestuur van het Amsterdamsch Gezel- schap van den Stillen Omgang waakt dan ook en Is met zijn helpers overal om goede orde en geregeld doorstroomen te verzekeren. Telken Jare levert het een fasclneerende aanbllk hoe in de Kalverstraat rond de plek der vroegere Heilige Stede drie stroomen in verschillende richtingen prachtig uit elkaar gehouden worden, le. 2e. 3e De besprekingen tusschen K.F.C. en de direc tie van het Stadion hebben tot resultaat gehad, dat de thuiswedstrijd tegen Ajax in het Stadion zal worden gespeeld. De andere thuiswedstrijden van KJF.C. vin den, bijzondere gebeurtenissen buitengesloten, te Koog aan de Zaan plaats. 3—1 2—S ,Wlen God bemint, dien haalt hij spoedig tot Zich.” Quem dl dlligunt Adolescent moritur.” Zaterdag is te ’s Gravenhage de groote hul diging geweest door de Nederlandsche padvin ders van den hoofdverkenner der N. P. V., vlce- admlraal Staatsraad J. Rambonnet, ter gelegen- kwamen die vroeg begonnen en vroeg hun kerk diensten hadden. Een wijze maatregel is 1 ook dat de Stille Omgangen zoo vroeg mogelijk naar huis terug- keeren. De nacht van den Stillen Omgang Wordt door geen groep misbruikt voor een goedkoop uitstapje naar Amsterdam met een extra trein. Daarvoor zijn andere dagen. Naar thans weer verluidt, sou het vertrek van minister-president Colijn naar Ned.-Indië vast gesteld zijn op 3 Mei as. 1—1 2—2 S—2 0—1 3—1 1—1 Nu is het waar, dat men voor zijn plezier zoo iets n|et licht zal ondernemen. Vier uur in Berlijn zijn misschien genoeg voor een zakenbezoek, maar niet om van de stad ook een oppervlaklgen Indruk te krijgen, welke de uitgave der reiskosten loont. En toch.... toch zou men het eens moeten meemaken, want niets schenkt meer de censatle van het intense leven onzer dagen, niets geeft meer het volle besef van de mo gelijkheden onzer eeuw, dan zulk een „stof- fertje" doen tusschen twee maaltijden, naar Berlijn. Helaas was dit jaar voor 1 eerst de 8t. Ca- tharlnakerk gesloten: de kerk die het eerst van alle parochiekerken door eere-kanunnik pastoor L. Stolk voor de Stille Omgangers was open gesteld. Het gaf nieuwe moeilijkheid aan het bestuur om de geloovigen nu elders onder te brengen. Een moeilijkheid baart telkens ook het van de straat houden van hen die reeds den Stillen Omgang gedaan hebben en uit de kerken komen om te gaan ontbijten. Sommige cafés en lunchrooms hebben politie- vergunning verkregen om vroeger open te mogen zijn, doch slechts onder drie voorwaarden op verzoek van het bestuur: geen sterke drank mag verkocht, geen muziek mag gemaakt. van de straatzijde moeten de ramen gesloten zijn en niet verlicht. Dit om alle excessen en kermisvermaak te voorkomen. precies weer plaats notoren van onze „Zilvermeeuw”, die met hun kruis snelheid van 260 KM. per uur ons in negen kwartier veilig en wel terug brachten op het platform van Schiphol. Een half uur later in de Leidschestraat leek Berlijn nog slechte een droom... held van diens 70sten verjaardag. Het pad- vlndersfeest begon ’s middags in den Dierentuin, die tegen half 3 volstroomde. Onder leiding van. hopman J. Schaap werden daar eenlge demonstraties gegeven, ook met de welpen. Ook een Wlld-West-revue werd opgevoerd. Om half 4 verscheen de hoofdverkenner In de gaal en wuifde de Juichende jongens hartelijk toe. Het groote moment van de huldiging oegon echter pas om half 5, toen eenlge tienduizenden padvinders, gekomen uit alle oorden des lands, zich op het Malieveld verzamelden om voor den 70-jarige een défilé en een x.g. rally te boudm. Tegen 5 uur verscheen daar ook Z. K. H. de Prins, die in padvinderscostuum was, als beschermheer van de Ned. Padvinders Ver eeniglng. Op het terrein waren os. mede aanwezig de vice-president van den Raad van State en eenlge Staatsraden. Om half 6 begon onder de muziek van de Kon. Mil. Kapel het défilé, dat gerulmen tijd in beslag nam. Vooraan liepen de Voortrekkers met hun St. Jorls-vlaggen. In groepen volgden de anderen in rijen van acht jongens. Achteraan kwamen de welpen, die een luid gejuich aan hieven. toen zij het platform voorbij marcheer den, van waar de Prins en vlce-admlraal Ram- bonet het défilé gade sloegen. Vervolgens schaardeq de welpen zich om het platform en nadat de Voortrekkers een bescher menden muur gevormd hadden, werd een Oranjevlag geheschen ten teeken dat de „rally” begon. Van de randen van het Malieveld stormden alle groepen aan om vervolgens een langdurig gejuich ter huldiging van haar lei der aan te heffen. Het veld geleek een mast- bosch van stokken en hoeden. Het gejuich werd tot bedaren gebracht, waar op Z. K. H. de Prins den zeventig-Jarigen hoofd verkenner in waardeerende bewoordingen toe sprak. M. F. Veenstra, Dokkum, Gem. abattoir, Leeuw arden. L. Weijl, Oldenzaal, Gem. abattoir, Oldenzaal. Wolvegaster ExportslagerU. Wolvega. BATAVIA. 10 Maart. (Aneta) De hoofdkas- aler der firma Jasobson Van den Berg, V. K H„ verdween kort voor zijn kas zou worden geïn specteerd. Toen de kas geïnspecteerd was. werd een tekort geconstateerd, dat voorloopig op ƒ30 000 wordt begroot. De pollUe werd ver wittigd. In het klooster Sion der paters Trappisten te Diepenveen Is na een langdurig lijden op 76- jarigen leeftijd overleden pater Gilbertus (Christiaan van Kessel). ni»g worden gebracht, ■ted droog worden geleverd. De deelname was wederom reusachtig. Het bestuur stelt zich steeds op het standpunt: geen propaganda In den eigenlijken zin: liever tien die het ware karakter beg^ïj—dan honderd nieuwsgierigen. Desondanks groeit het getal van jaar tot Jaar. Daar is iets huiveringwekkends In dit getal. Zonder ons, boven ons: providen tieel. Amsterdamsche bestuurderen tellen de deel- nemenden niet: „wat zeggen ons cijfers van jaar tot Jaar? verlies In aantal kan winst in beteekenls zjjn” werd hen al vijftien Jaar ge leden verkondigd. Maar het getal groeit. Er kwamen 1800 uit Den Haag, 700 uit Hilversum, 600 uit Groningen, 200 uit Mid delburg, Goes. Vlisslngen, 2000 uit Lelden. 900 uit Gouda, 1100 uit Friesland, 1400 uit Apeldoorn. Deventer. Zutphen enz.; 650 uit Eindhoven, 100 uit 'Helmond, 700 uit Uit hoorn, Aalsmeer en omstreken. 400 uit Til burg—Breda. 200 uit Waalwijk. 300 uit Twen te, 400 uit Westland, 1500 uit Arnhem en omstreken. 2300 uit Nijmegen en omstreken (met 100 mannen van ,.8t. Raphaël"), 750 uit Delft, 300 uit Den Bosch, 100 uit Oss, 450 uit Amersfoort, 350 uit Zwolleen zoo zouden we kunnen doorgaan met het op noemen van getallen.... Middernacht. Het avondleven der grootstad heeft zich nog niet ter ruste gelegd of een nieuw leven rijst uit den wonderen nacht. Tien tallen extra-trelnen voeren duizenden uit alle oorden naar de Mirakelstad. Er formeeren zich voor het Centraal Station groepen die verschil lende richtingen nemen. Een buitenstaander begrijpt er niets van. Waarheen gaan deze duizenden? Waarom gaan sommige groepen rechtdoor langs den N.Z. Voorburgwal naar net Spul om vandaar in de Kalverstraat bij de oude plek der voormalige H. Stede, de eeuwenoude devotie te beginnen? En waarom gaan zoovele andere groepen ook andeir richtingen uit? Het raadsel is snel op te lossen. Sommigen gaan onmiddellijk den Stillen Omgang aan vangen. Anderen gaan eerst in een hun toege wezen kerk, om daar een kort lof bij te wonen, teneinde iets later te kunnen beginnen, wan neer er volslagen rust en stilte heerscht in de oude stad met haar vele plaatsen van vermaak. Gebr. de Wijze, Cuijk. A Booij. Alkmaar. Gem. Slachthuis, Alkmaar. Exportslachter!) van den N.C.B., Boxtel. H. Elkus, Denekamp, Gem. abattoir, Oldenzaal M J. J. de Wilde Sc Zn.. Sneek Gevraagd worden gezonde vrouwelijke nuch tere kalveren, wegend minstens 25 K.G.; voor deze zal worden betaald 0.13 per KG levend gewicht, welke prijs door de Crisls-Rundveecen- trale wordt gegarandeerd. De leverancier heeft het recht bij de aan en door de slachterij plaats hebbende weging tegenwoordig te zijn. De be taling geschiedt contant. De slachterij ia bevoegd de kalveren te slach- t enalvorens ze te betalen; korting op den prijs mag op geenerlei wijze plaats hebben; noch mogen eenlgerlei kosten of weeggeld aan de le veranciers in rekent; De kalveren moet Kalveren, van welke wordt vermoed, dat ze in abnormalen voedingstoestand verkeeren of van welke moet worden aangenomen, dat het ge wicht op andere wijze kunstmatig is beïnvloed, worden geweigerd. Nadat Excellentie Rambonnet een dankwoord had gesproken, deelde de Prins nog mede, dat H. M. de Koningin vlce-admlraal Rambonnet benoemd had tot Commandeur in de Orde van Oranje Nassau, voor welke benoeming de vlce- admlraal eerbiedigen dank betuigde. Het gesprokene was door luidsprekers over het geheele terrein hoorbaar gemaakt. Kolonel Dlemont, onder-voorzltter der N.P.V. riep: Leve de Koningin, leve de Prins! waar mede enthousiast werd Ingestemd. De plechtigheid was daarmee afgeloopen. De ’s middags plaats gehad hebbende demon straties werden 'savonda herhaald. Ook de Prins heeft die In oogenschouw genomen. Na de huldiging van Staatsraad Rambonnet op het Malieveld begaf men zich naar de zalen van den Dierentuin, waar een huldlgingsdlner plaats had, waaraan ook aanzaten Z. K. H. de Prins, minister Marchant en dr. Beuns 8J„ hoofdverkenners-geestelUke. Tijdens dezen maaltijd heeft generaal-majoor Collette, oudste lid van den raad der vereenl- ging, aan vlce-admlraal Rambonnet een bedrag van 10.000 aangeboden voor het Rambonnet- fonds. welk bedrag bestemd is voor het buiten centrum nabij Den Haag. huisjes, soms samendringend om een toren spits tot een dorp of onder rookende schoor steenen tot een stad. Waar Holland ophoudt en Dultschland begint kan men slechts gissen. Men bespeurt het pas aan het egaal roestrood der dorpsdaken en later aan de vak werk huis jes van zoo’n typisch Duitsch speelgoedstadje. Af en toe vertoont het landschep glooiingen alsof een reuzenmol er gewroet heeft. Indruk maken slechts de bergen van het Teutoburger- wald, die hoog aan den horizon oprijzen. Het landschapsbeeld biedt weinig oriëntatie punten. De eenlge groote stad, welke wij pas seren. is Hannover, dat Zuidelijk van onze route zijn torens, koepels en schoorsteenen ver heft uit een blauwen nevel. Onder ons vloeien de Wezer, de Elbe, tot eindelijk de Branden- burgsche meren, grijs blinkende waterspiegels, gevat in de groene omlijsting der boeschen, ons de heerlijkheid openbaren van de onvolprezen omgeving der Duitsche hoofdstad. Het Centraal stembureau zal op Vrijdag 16 Maart in de oude raadzaal te den Haag een openbare zitting houden ter voorziening in de vacature ontstaan door het bedanken van den heer S L. Louwes voor zjjn benoeming tot lid der Eerste Kamer in de vacature-Westeixiyk meester van Weesp de opvoering van het too- neelstuk „Daar zijn ze" verboden sou hebben, omdat de Radlo-Omroep Contróle-Commissle Indertijd toestemming tot uitzending geweigerd heeft. De V. A. R. A. deelt ons thans mede, dat bet de Radlo-Omroep Contróle-Commissie nimmer ter beoordeeling is voorgelegd, omdat het nooit de bedoeling la gëweest, een opvoering ervan uit te zenden. Met 17 September 1034 Is op zijn verzoek aan G. Scheltema eervol ontslag verleend als ge woon hoogleeraar aan de rijksuniversiteit te Groningen, met dankbetuiging voor de belang rijke in die betrekking bewezen diensten. Heel de Mlrakelweek door, 's morgens, 's mid dags, 's avonds, wordt de Stille Omgang door mannen, vrouwen en kinderen op willekeurige tijdstippen beoefend. Sedert een halve eeuw gaan enkel de mannen, vooral in den nacht, om zonder molest en stoornis te kunnen gaan. De vrouwen brachten het offer steeds dooi hare afwezigheid, teneinde het eerbiedwaardig karakter van deze nachtelijke stoere mannen devotie onverlet te handhaven. Aan de vrou wen, die natuurlijk niet georganiseerd overdag kunnen rondtrekken, is het weggelegd om als enkelingen heel de mlrakelweek door, den Stillen Omgang te maken en deze devotie ondel de vrouwen mede door het Gezelschap be vorderd is groeiende. Doch ongeorganiseerd natuurlijk en overdag. De nachten zijn voor de tienduizenden man nen. Het Gezelschap van den Stillen Omgang U Amsterdam „organiseert” in den eigenlijken sin des woords dezen rondgang van tienduizen den niet. Zijn bestuurderen zorgen alleen op voortreffelijke wijze voor den goeden gang van zaken, voor regelend en bemiddelend optreden, voor hulp aan zusterorganisaties en toewijzing der kerken: kortom voor alles wat dienstig is om het aloude karakter als maatschapskracht voor de toekomst uit te dragen: zuiver en on verlet! Op leder uur van den nacht trekken dan ook de duizenden oper Is geen geza menlijk beginnener is geen gezamenlijk eindigen. Heel den nacht stroomen de stoer» mannen door Amstels straten. En dit is het wondere zooals eens een niet- katholiek orgaan opmerkte: er schijnt niemand iets te regelen en toch gaat alles in onver stoorde regelmaat volgens een blijkbaar nauw keurig omiynd plan: summum van uitnemend* organisatie. Men schrijft ons uit Haarlem: Bij den Provinciaal van de Paters van het Goddelijk Woord kwam gisteren het bericht binnen van het overlijden van pater Lucas, werkzaam In de Missie van het Vicariaat dar Kleine Soenda-eilanden in Ned.-Indié. De overledene was 2 jaar geleden daarheen vertrokken en werd kortgeleden door een tro pische ziekte aangetast, welke hem snel ten grave voerde. Met pater Lucas is een onzer stadgenooten heengegaan. Vele zullen zich nog de roerende plechtigheid herinneren, toen de jonge missio naris in de St. Josephkerk zijn afscheidsrede hield. Niemand der aanwezigen had toen kunnen denken, dat de Jonge priester, die met zooveel ijver naar zijn missiepost vertrok, nooit meer terug zou keeren en reeds zoo spoedig zijn mooie loopbaan rou moeten voletnden. Gods raadsbesluiten zijn onnaspeurlijk. Op een zoo onbaatzuchtlgen werker mogen wij zeker de woorden van den dichter toepassen: Het bestuur dringt er bij de politie steeds krachtig op aan om vooral streng deze voor waarden te handhaven Verleden jaar heeft het bestuur op Dam. in Kalverstraat en Marte laarsgracht enkele overtredingen geconstateerd. We spreken de verwachting uit dat de politie krachtig blijft ingrijpen en liever de vergun ningen om vroeger open te zijn intrvM dan toe te laten het tappen van drank. We vertrouwen dat de politie aan het Gezelschap van den Stillen Omgang hierin alle medewerking blijft verleenen. De Stille Omgangers wekken we voor de volgende week op geen kleine tappe rijen te bezoeken die onverhoopt open mochten zijn en waar sterke drank zou worden ver kocht. Dit geldt vooral voor de volgende week als kleinere groepen van nabij komen. De groote groepen van honderden thans gingen naar de groote lunchrooms en restaurants alsmede koffiekamers der spoor- en tramwegen. Het venten langs den weg is vóór zonsop gang, reglementair vóór half zeven ver boden. Op verzoek van het Gezelschap van den Stillen Omgang is door de pollUe ook tegen het te vroeg zóó hinderlijk venten, vooral langs den weg van den Stillen Omgang op Martelaars gracht, Prins Hendrikkade en bij de Warmoes- straat, opgetreden. Moge de politie het ook vol gende week voorkomen! Langs den weg wordt met geen enkel geschrift gevent. Meermalen nebben bestuurderen en de deken een verzoek gericht aan de katholieken om met niets te tenten en geen papieren of wat ook aan te nemen. Dezen nacht Is alles ordelijk verloopen. Van zelf was de toeloop vroeger in den morgen ge ëindigd dan dit volgende week het geval zal zijn, omdat nu de groote groepen van elders De grootste verassing, wanneer men uit de lucht Berlijn nadert, is de ligging van het vliegveld Tempelhof midden In de bebouwde stad. Onze „Zilvermeeuw” strijkt lang over de grauwe, grijze, maar In het geheel toch ty pisch-kleurige huizenblokken naar het vlak van gras en beton, de luchthaven In het hart van Berlijn. Deze ligging is wel een groot voor deel van Tempelhof boven Schiphol, al kan het verder niet tippen aan de keurige passa- glers-accomodatie, die wij hier gewend zjjn. In het telefoonverkeer met Spanje zijn de diensturen voor de afwikkeling van gesprekken met de Balearen (de ,6e Spaansche zóne) ge wijzigd en nader vastgèsteld op 0—14 en 1632 uur (West-Europeesche tijd). t Zaterdag vierde de Eerwaarde Broeder Anastatlus, bjj vele katholieke en welbekend als „de Broeder van de Heibloem”, zijn veertig jarig kloosterfeest In het moederhuis der Broe ders van Zeven Smarten, Bisschoppelijk Nijver heidsschool te Voorhout. Om een nader te bepalen datum na Paschen zal Broeder Anastatlus worden gehuldigd. Reeds thans roept men daartoe de medewer king in van de leden van den oud-Aloysianen- bond, den bond oud-Heibloem en van alle oud- leerllngen der verschillende Huizen van de Broeders van Zeven Smarten. De resultaten van de Zaterdag voor de eerste divisie der Engelsche League gespeelde wedstrij den luidden: ArsenalAston Villa BirminghamStoke City Blackburn RoversLiverpool Derby CountyPortsmouth EvertonLeicester City Leeds UnitedSunderland Manchester CitySheffield United MiddlesboroughTottenham Hotspurs New Castle UnitedChelsea Sheffield Wednesday Wolverhampton Wanderers West Bromwich AlbionHuddersfield Op 19 Maart wordt de lange rij van Werk en Leerkampen op „De Llebaard", het Vacan- tlehuls van de Gezellenvereenlging, te Beam geopend. 40 jeugdige werkloozen zullen daar gedurende 2 weken een gastvrij onthaal vinden. En dan komen nieuwe groepen maanden achtereen Zoo n Werkkamp is als een oase in de maan den-. dikwijls Jarenlange eentonigheid van nlets- te-kunnen-doen. Het geeft geestelijke en lichamelijke opbeu ring, het doet althans even vergeten de trieste werkelijkheid waarin krachtige jonge kerels moreel dreigen onder te gaan. Neen, deze enkele regels zijn niet bedoeld als inleiding om een beroep te doen op Uw beurs. Maar Soch wel om dit verzoek ingewilligd te krijgendat degenen die nog geregeld werk heb ben iets doen voor hun werklooze medemen- schen. En voor vandaag is ons bestuur al bijzonder tevreden als die werkenden wat lectuur naar „De Llebaard" willen dlrigeeren. Wat boeken of ingebonden jaargangen van tijdschriften, vak- en studie-literatuur vooral. De werkenden voor de werkloozen! Een goede offer-daad In dezen tijd van voor-' bereiding op het H. Paaschfeest. J „De Llebaard” is gevestigd: Prinses Marle- laan 4, Baarn. En ingeval sommigen prefereeren een gelde lijke bijdrage te zenden we vragen daar niet om de voorzitter van onzen Centralen Raad, Praeses J. Th. van Galen, heeft nog een post rekening ook! Eén. vijf, zeven, negen dubbel acht, kantoor Amsterdam! De vier uren ran ons Beriynsch oponthoud zjjn wU de gast geweest van de Duitsche Luft Hansa, welke ons toevertrouwde aan de goede zorgen der heeren Lamberty en Jentklewlcz. Dezixi hebben ons, zij het dan zeer oppervlak kig. een Indruk kunnen geven van het impo sante beeld en het bedrijvige, lokkende leven der Duitsche wereldstad. Tot wij om vier uur moesten nemen achter de roffelende „Och oonducteurtje, wat heb je toch gedaan. Je hebt me naar Berlijn gebracht en ik moest naar de Zaan.” Zoo luidde een ..Schlager" uit het jeugd-repertolre onzer ouders, zoo zong een argeloos meisje, dat meende naar Zaandam te reizen en In Berlijn uitstapte. In elk geval was het meisje behalve argeloos ook erg dom. want Zaandam of Berlijn maakte nog al eenig ver schil, althans In dien tijd. Vandaag aan den dag is dat verschil niet zoo heel groot meer, of men ergens In ons land: in den trein stapt naar de Zaan of dat men qich neervleit in een der makkelijke fauteuils van de F. XX. de .Zilvermeeuw”, voor een vlucht naar Berlijn, het is nog de vraag waar men het eerste aankomt. Hoe op deze manier het begrip steeds meer vervaagt konden wij deze week opnieuw eonstateeren, toen wij op ultnoodl- glng van de KX.M. een vlucht hebben ge maakt met de „Zilvermeeuw” van Amsterdam naar Berlijn en terug zooals deze volgens de nieuwe dienstregeling thans dagelijks plaats vindt. Wanneer men dan om kwart vóór negen nog In de Leidschestraat wandelt, om twaaii uur (volgens je Hollandsch horloge) te Berlijn „Unter den Linden" een kop koffie drinkt, en In het Jaar 1932, op een warmen namiddag van d? maand Augustus brak een felle brand uit In de groote steenen bergplaats met kan toorgebouw van de familie B. te Sittard. De bergplaats was verhuurd aan den kermis exploitant F. de Sm., woonachtig in de voor stad Sittard. De bergplaats, waarin een groote hoeveelheid kermismaterialen, motoren en pak- wagens geborgen was, brandde geheel uit. Er kon niets gered worden, de oorzaak van den brand bleef onbekend, enkele aanwijzingen wer den echter aan de justitie gegeven, die het ver moeden van brandstichting wekten. De verzekeringsmaatschappij, een assurantie kantoor te Amsterdam, betaalde aan den kermis exploitant Sm. ruim 30.000 gulden uit. De marechaussee van Sittard stelde een diepgaand onderzoek in. dat eerst deze week resultaat heeft opgeleverd. Vrijdag JX is de kermis-exploitant Sm. te zamen met een arbeider H. W., beiden uit Sit tard naar Maastricht overgebracht, aldus ver telt „Hat Volk”. ZIJ werden door de justitie aan I werd de H. W. werd De Gemengde Commissie voor de Stenogra fie uit de beide Kamera der Staten-Generaal heeft met ingang van heden benoemd tot di recteur der Stenografische Inrichting der Sta- ten-Oeneraa! den heer C. v. d. Berg, thans onder-directeur. Deze nacht was de nacht van de tienduizen den, die van verre kwamen. Vóór enkele jaren heeft het centrale Am sterdamsche bestuur de deelnemers over twee nachten moeten verdeelen. Deze eerste nacht kwamen de groote groepen van elders, vooral van ver-af. Den volgenden Zondag zullen de Amsterdammers zelf komen met de groepen van de meer dichter omliggende plaatsen. Een ongekende deelname uit alle oorden des lands, uit het hooge Noorden, het Verre Wes ten, het lage Zuiden, viel te eonstateeren. Een wondere ontplooiing van het stille gebed is tel kens deze samentasting der tienduizenden, die zich als enkeling los van elke groep denken, on de persoonlijke devotie van den Stillen Om gang als stil gebed te beoefenen en die zich toch met de tienduizenden rondom één weten in een groote gemeenschap, door onzen catechis mus zoo schoon met de „gemeenschap der hei ligen" betiteld. Hier is niets dat met een optocht, een mani festatie, een demonstratie of een processie uit staande heeft. In de bisschoppelijke statupea van het Amsterdamsch Gezelschap van dea Stillen Omgang staat het nadrukkelijk ver^ela wier is alleen bet stille gebed van den enkelffig, voortgesproten uit de samenvoeging van twee devote herinneringen uit vroeger eeuwen; bet st!Lr°nd de H-. Stede gaan In „Stille Omgang', zooals in de katbelkeke Mte middeleeuwen reeds geschiedde; alsmede het verder trekken langt den weg, eens door de Mirakelprocessie geno men. een verhoor onderworpen. Hierbij kermis-exploitant gearresteerd. echter op vrije voeten gesteld. Uit het onderzoek Is gebleken, dat W. ver schillende malen aanbiedingen van Sm. heeft gekregen om brand te stichten. Van Sm. ontving hij meermalen aanwijzingen hoe alles bi) den brand in zijn werk moest gaan. Ten slotte is W. overgehaald en heeft op den morgen alles in gereedheid gebracht, zooals hem aangewezen was. De brand zou eerst tegen den middag uit breken. Sm. had W. een groote som oeloofd wanneer alles slaagde. Hij is deze belofte niet nagekomen, ten slotte heeft W. de justitie aan wijzingen gegeven en een bekentenis afgelegd. Sm. is In de gevangenis te Maastricht gedeti neerd. DJOKJAKARTA. 10 Maart (Aneta) Door een bandjir van de Kali TJode zijn 17 Inland- sche woningen weggespoeld, terwijl eenig vee is verdronken. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. BATAVIA, 10 Maart (Aneta) Volgens hier ontvangen bericht vertrekt de directeur van de Kon. Luchtvaart M., de heer Plesman, op 22 April per .Kwartel" uit Schiphol naar Bata via. De heer Plesman wordt vergezeld van den van verlof terugkeerenden hoofdvertegenwoor diger der KLM. en der K.N.i ï.M in Ned.- Indlë, den heer Nleuwenhuya. De .Kwartel” aal onder commando staan van den heer Smirnoff. De heer Plesman blijft twee weken in Indlë. Het „Bat. Nieuwsblad” verneemt dat zijn reis In de eerste plaats ten doel heeft den Austra- llschen Minister van Bultenlandsche Zaken, Latham, te ontmoeten voor het houden van be sprekingen over de mogelijkheid van doortrek king van de luchtlijn HollandIndlë naar Australië. Dezer dagen heeft, volgens „De Telegraaf", de politie te Rotterdam beslag gelegd op obli gaties betreffende een leening van 1.060.000 De coöperatieve vereeniglng tot exploitatie van onroerende goederen .Riet Hein”, heeft 6 pet. obligaties uitgegeven aan toonder, groot /6. Men kon evenwel geen obligatie koopen, dan nadat men eerst een soort van nummerbewijs k raison van 0.25 had gekocht. Op de circulai res, die de vereeniglng „Plet Hein” uitgaf stond ojn. vermeld, dat de vereeniglng het „recht" had te amortiseeren. De obligaties werden in tien series van elk 21.000 uitgegeven en reeds zjjn er drie 6 vier series in omloop gebracht. Van het „recht" tot amortiseeren is tot nu toe nog geen gebruik gemaakt. Wel heeft de ver eeniglng ruim 63 000 kwartjes ontvangen voor de nummerbewljaen. die de adsplrant-obligatie» houders noodig hadden wanneer ze obllgatle- houder wenschten te worden. Naar aanleiding van de klachten die zijn bin nengekomen over het ultblljven van de amorti satie heeft de politie ingegre[>en en de obligaties, benevens de administratie van de vereeniglng .Riet Hein" In beslag genomen. Bij navraag bij de centrale recherche bevestigde men. dat in derdaad tot inbeslagneming was overgegaan. Het onderzoek in deze zaak duurt evenwel nog voort. Zaterdagmiddag om half drie heeft een zware brand gewoed te Oss in de groote boerderij an Govers aan den Heeschweg. De brand is ontstaan in de pasgebouwde landbouwschuur. waar stroo. hooi en landbouw gereedschappen geborgen waren. Vandaar zijn de vlammen overgeslagen naar het woonhuis en de tallen, welke geheel vernield zijn. Een groot aantal varkens is In de vlammen omgekomen; het groote vee kon gered worden. Enkele koelen liepen lichte brandwonden op. De eigenaar was niet aanwezig. Toen hij thuis kwam, lag alles In asch. De brandweer, die spoedig met de motorspult ter plaatse was, kon wegens gebrek aan water niets uitrichten. De familie Is hierdoor zeer getroffen, jaar geleden is de moeder gestorven, terwijl veertien dagen terug een 14-jartge dochter Is overleden. Nu is door dezen brand geheel hun hebben en houden vernield. Het gebouw en de Inventaris waren laag ver zekerd. De Crisis-Rundveecentrale zal met Ingang van 13 Maart as. de gelegenheid openstellen tot na dere aankondiging te leveren vrouwelijke nuch tere kalveren aan de onderstaande adressen: Naam Woonpl. PL van slachting Baas Domburg. Bodegraven, Gem. Slacht huis, Bodegraven. G. J. v. d. Bovenkamp, Veenendaal. A. v. Dam, Fonteinstr. 47, Leeuwarden. Slacht huis Harlingen, Twente A. N.V. Zwanenberg's Fabrieken, Oss. J Folkerts, Breukelen. J Gosschalk, Epe. S de Haas, Ommen, Slachthuis Hardenberg. N.V. Zwanenberg’s Fabrieken, Oss. P. Jellema Jzn.. Leeuwarden, Abattoir Leeuwar den. T. van Kooten, Montfoort. L. PhiUjM vh. K. Philips Zn„ Zutphen. Gem. Abattoir, Zutphen. Gebrs. v. d. Sluis. Meppel. T. Stout, Nieuwerkerk a. d. IJsel. N.V. Ulthoornsche Baconfabrieken, Uithoorn. N.V. Wlerdensche ExportslachterU en Veehan del, Wlerden. N.V. Wijnbergen’s Fabrieken, Boxtel. N.V. J. A. Zend Ijk Zn. en Twelloeche Export- slachterij, Twello. ExportslachterU „St. Antonlus", Weert. B. Bos, Overschie Drentsche ExportslachterU. Assen. Friesciie Coop. ExportslachterU, Akkrurn. L. van der Bend Sc Zn., Zwolle, Gem. Slacht huis, Zwolle. S. de Liever. NUkerk, Gem. Abattoir, foort. Ph. de Liever, NUkerk, ld. Lunenburg Sc de Zeeuw, Woerden, Gem. Slacht huis. Bodegraven. 8. de Vries, Akkrurn, Friesche Coöp. slachterij. Akkrurn. Vliegen is al niets bUzonders meer. Het won der der eerste vluchten, dat men met heel aljn wezen volkomen onderging, is gauw vuorby. Men leest zUn ochtendblad, men knapt *een uiltje, men kykt eens verveeld naar bulten. Er zUn zelfs passagiers, die van de eerste tot de laatste minuut in hun lectuur verdiept blU- ven zonder het voortsnellende panorama be neden hen ook maar één blik waardig keuren. Het traject naar BerHjn is interessant zoo lang men boven Holland zit of in de nabU- held des Duitsche hoofdstad komt. De mid denmoot is ietwat eentonig. Wanneer het Ho(- landsche polderland, zilver geverfd door de zon- negllnsterlng in de eindelooze watervoreii, de parelgrijze Zuiderzee vol rustlg-breede goU- nmpels en een enkel donker scheepje, achter ons liggen, begint het eindeloos mozaïek, de mat gekleurde kaleidosooop van akkerruitjes en bosch-blokjes, de spaarzaam neergestrooide

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 21