Hoogspanning Onnes-zaak I I I Basiliek-Stichting in van 1 Wen kinderhand mis gauw gevuld. sgEen mannenhand Halleen met De radiorede Dr. H. Colijn Weet wat ge koopt! RADIO-PROGRAMMA ZWAAR BESCHULDIGD KROONGETUIGE KONING FRIESCHE BAA110,13 en 15 ct MAANDAG 12 MAART 1934 Dinsdag 13 Maart 1934 De torent boren de lucht in Een bewogen zitting Nieuwe steunregeling? de Na de pauze Didam gewaarschuwd De kleinsten en zwak- sten bedreigt I Conflict te Aalsmeer opgelost Volledige overeenstemming Engnet- PAROCHIE TE HALFWEG Bestaat veertig jaar. Verklaring van Onnet GENERAAL TONNET RADIO-TELEGRAAFVERKEER u Binnenkort uitbreiding LANDBOUW-CRISISWET Arbitrage-commissie geïnstalleerd DE INBRAAK TE NAALDWIJK Behandeling in hooger beroep OVERSTE EIKEBOOM Recht op pensioen behouden ONDERHANDELINGEN MET DE LIEBAARD FRANKRIJK Vorderingen op het buitenland Naar een zenuw-inrichting overgebracht Diskwalificatie voor het leven? NEDERLANDSCH SCHIPPER VERONGELUKT Betere regeling voor groote gezinnen Reit naar Moskou aan tangen, Staksrud en Bal langrud verboden Nieuwe getuige verschijnt voor het hekje en doet sensationeels onthullingen Het stille gebed Koloniale vraagstukken KRO en is te O. Maas». WEENEN. 507 M. WIJ In raadkamer til 9 zouden 25 De enquête zal zoowel vorderingen. we geld aandrong. wanneer U dat briefje Hier vernamen zij. dat binnenkort eene nieu we landelijke rijkssteunregeling is te verwach ten. waarbij rekening is gehouden met het ge daalde loonpeil en welke regeling veel goeds biedt voor de grootere gezinnen. De kleinere gezinnen krijgen echter lageren steun. Verdachte Onnes staat dan op en legt ont roerd een verklaring af. Hij geeft toe, dat hU enkele keeren Is uitgevallen, maar hij zegt uiterst zenuwachtig te zijn. Dit, mijne heeren, is geen wonder, roept de verd. uit. Ik zit tien maanden onschuldig in voorarrest. Ook mijn ▼rouw* gaat aan dit proces ten gronde, haar gezondheidstoestand laat veel te wenschen over. Nu het Hoog Militair Gerechtshof aan overste Eikeboom niet de bevoegdheid ontzegd heeft, bij de gewapende macht te dienen, behoudt hij ten volle zijn recht op pensioen. Overste Eike boom. die 47 jaar oud is. heeft in verband met zijn Indische dienstjaren recht op een pensioen, gebaseerd op bijna veertig jaren dienst en komt dus in aanmerking voor het maximum-ren- sloen van f 4000 per Jaar, bericht de Telegraaf. Da delegatie, balast met het voeren van on- derhandellngen met Frankrijk over de regeling van de wederzijdsche handelsbetrekklngen, zal Zondagavond wederom naar Parijs vertrekken. K AtlNUBORG. 1261 M. 7 20 Omroep orkest o. 1. V. Launy Gröndahl 7.30 Fol- mer Jensen, plano 9.50 Mandoline, en luitmuziek. In afwachting van deze nieuwe Rljkssteunre- gellng behoeft er te Maastricht geen wijziging gebracht worden in de steunnormen. Het rouleersysteem is echter Ingevolge het schrijven van den inspecteur der werkverschaf fing in Limburg met Ingang van 17 Maart as definitief vervallen. Het werk wordt dien dag dan ook voor korte” tijd onderbroken. De handelingen en het beleid van bepaalde leden van raad en B. en W. geven blijk van een ontstellend gemis aan wetskennls, hetgeen opgemaakt kan worden uit het beleedlgend ka rakter van besluiten van genoemde colleges. een tot volk hun Mirakel- uiterlijke zich. BEROMt’NSTER. 540 M. 5 35 Gramo foonmuzlek 6.30 idem 7 20 Bympho- nla-orkest o 1. V. Fritz Brun m. m. v. Mis Brun-Peltenburg. sopraan. Nina NUeach. alt, E. Bauer, tenor. Felix Loeffel, ba». VERWIJZEN NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS BERLIJN, o. 1. V.Willy Kempff speelt merorkest o. 1. I niimimn De wethouder van Sociale Zaken der Ge meente Maastricht, de heer Schoonbrood, heeft in gezelschap van den heer Vlegen, chef der afdeeling Werkloozenzorg, een bezoek gebracht aan het Departement van Sociale Zaken te ’s-Oravenhage, teneinde overleg te plegen be treffende den toestand, ontstaan o oor de wei gering van den Gemeenteraad over te gaan tot verlaging der steunnormen. De enquête zal zoowel vorderingen, voort spruitend uit goederenleveranties, als die we gens effectenbezit en andere vormen van ver- mogensbelegglng omvatten. pgeven enkele gevallen aan te stip] dulden op het zeer slecht gevoerde 1 bepaalde raadsleden en wethouders. Ook de verdedigers in de zaak zijn niet au fait, zij staan in een groepje te praten en we gen de kansen tegen elkaar af. Het is al kwart over tienen als de rechtbank binnenkomt. Mr. Muller Massis vraagt dan een mededee- ling te mogen doen. Er Is bij mij. aldus pi.. een man geweest, die met alle geweld verklaringen af wil leggen In deze zaak. Hij heeft Inderdaad dingen van belang te vertellen; zijn verklaringen zal de Officier misschien door de politie willen doen controleeren, en wanneer hu dan thans wordt gehoord,-heeft de Officier daartoe alle ge legenheid. Anders is het mogelijk, dat hij nog meer bij mij op kantoor komt en dan'krijg ik misschien het verwijt van Honing, dat ik ge tuigen „panklaar” maak. Te kwart voor vijf trekt de rechtbank zich In raadkamer terug om te beslissen over bet ver zoek van den officier tot opheffing van het be vel tot schorsing der voorlooplge hechtenis. Mr. W. Loeb en Mr. Max Levenbach pleiten afzonderlijk in raadkamer. De mogelijkheid bestaat, dat de drie Noorsche wereldkampioenen op de schaat. Engnestangen. Staksrud en Ballangrud. die op het oogenblik in Moskou vertoeven, waar zij aan eenlge wedstrij den zullen deelnemen, door den Noorschen Schaatsenrijdersbond voor hun leven gediskwa lificeerd worden, aldus bericht de „Telegraaf" uit Oslo. Te half zes worden de verdedigers weer binnengeroepen en wordt hun meegedeeld, dat voor ditmaal het vergrijp van K. en W. nog door de vingen wordt gezien en zij du» In vrijheid blijven. Dinsdag wordt de behandeling van de Onnes- zaak voortgezet. Vraagt ge alleen tandpasta, dan kan men U van alles geven. Vraagt daarom beslist IVOROL, en ge ontvangt de beste tandpasta. De raad acht zich In*staat om alle mogelijke willekeurige besluiten te nemen om daarnaast alle verantwoordelijkheid elders af te schuiven. De minister laat het ernstig vermaan hooren, dat de slechte gang van zaken in de gemeente alleen is toe te schrijven aan die raadsleden en wethouders, die hebben meegewerkt tot het nemen dier besluiten. De minister wijst er op, dat de toestand niet zal verbeteren, indien de leden hun ge drag in deze niet veranderen en dat de wet meermalen in het vertrouwen dier functiona rissen is beschaamd. Tenslotte vermaant de minister die func tionarissen over te gaan tot het voeren van een geheel ander en beter beleid. Het ligt In de bedoeling het radlotelegraaf- verkeer van Nederland met buiten Europeesche landen uit te breiden. Daartoe worden op het oogenblik proeven genomen met radlo-verblndlng met Japan. In beginsel is tusschen de betrokken adminlstra- tlën reeds overeenstemming verkregen; de openstelling van de verbinding voor het pu bliek verkeer zal echter afhangen van het resultaat der thans gehouden proefnemingen. Ook is de voor de afwikkeling van dit verkeer bestemde Japansche zender nog niet geheel voltooid. Een enquête van de Regeering naar geblokkeerde bedragen In verband met de mogelijke afsluiting ‘van verdragen op grond van de z.g. clearingwet heeft de Regeering besloten, een enquête in te stellen naar de voor Nederlandsche rekening in een aantal landen uitstaande, maar tengevolge van deviezenmaatregelen geblokkeerde vorde ringen. Deze enquête betreft alle vorderingen, hoe gering ook, die in Nederland gevestigde personen, firma's of instellingen cp publiek- of privaatrechtelijke lichamen of particuliere per sonen hebben uitstaan in Argentinië, Bulgarije. Bolivia, Brazilië, Columbia, Equador. Estland. Griekenland, Hongarije, Letland, Oostenrijk, Peru, Roemenië, Uruguay en Zuld-Slavlë, vor deringen, waarvan de afdoening wordt belem merd door het niet beschikbaar stellen van de viezen, door de valuta-tontr61e-lnstantles dier landen. Na heropening der zitting deelt de president mr. de Vries mee, dat over de kwestie Koning Witbraad, de schrifteiyke vordering van den Of ficier tot opheffing van het bevel van de schorsing der preventieve hechtenis, na afloop der middagzlttlng in raadskamer zal worden behandeld. Na het mislukken der bemiddeling door het Dagelijksch Bestuur der Provinciale Commissie voor de Veilingen in Noord-Holland. hebben B. en W. van Aalsmeer partijen Zaterdagmiddag ten gemeentehulze tot een conferentie uitge- noodlgd. Het resultaat der besprekingen is, dat men tot volledige overeenstemming is gekomen, zoo- dat Maandag as. de exporteurs de veiling weer zullen bezoeken. De president heeft niets tegen het hooren van dezen getuige. Hij komt dan voor het bekje en wordt beëedlgd. De drie genoemde rijders zijn nl. zonder toe stemming van hun bond naar Moskou vertrok ken en aangezien de Noorsche bond geen be trekkingen onderhoudt met de Russische orga nisatie van schaatsenrijders wenscht men in Noorwegen niet, dat Noren aan wedstrijden in Rusland deelnemen. Nog voor dat Engnestangen. Staksrud en Bal langrud op hun doorreis naar Moskou Stockholm bereikt hadden, waren zij reeds in het bezit van een telegram van hun bond, dat hen achter haald had en waarin hen hun reis naar Moskou Uitdrukkelijk verboden werd. De drie rijders ver klaarden echter, dat zjj zich aan dit verbod niet willen storen. Hier en daar gaan echter stemmen op, om met een beslissing tot uitsluiting van Engnes tangen, Staksrud en Ballangrud voor bet leven te wachten tot de schaatsenrijders terug zijn van hun uitstapje naar Moskou, opdat zij in de ge legenheid zouden zijn zich te verdedigen. In deze dagen van den ongeëven- aarden Stillen Omgang door Amster dams straten met deelnemers uit heel het land wordt de aandacht als van zelf gevestigd op het Stille Ge bed. Want deze omgang van tiendui zenden is in wezen niets anders dan de beoefening van het stille, tnzich- zelf gekeerde gebed door den enke ling, die zich zelf volgens de bis schoppelijke statuten niet bij een op- Dezer dagen Is te 's Oravenhage de crisls- arbitrage-commissle, onder voorzittersenap van Mr. W. Nolen te Rotterdam, met haar werk zaamheden begonnen. De installatie geschiedde, wegens verhinde ring van den minister van Economische Zaken, door den secretaris-generaal Mr. Dr. A. A. van Rhjjn, die de leden der commissie toesprak. De crisls-arbltrage-cotnmiasle heeft tot taak, uit spraak te doen in rechtsgeschillen, die mochten rijzen tusschen de crisis-organlsatles, welke medewerken aan de uitvoering van de land- bouw-cristswet 1933 eenerzjjds en de bjj die organisaties aangeslotenen anderzijds. Naast deze crlsls-arbltrage-commlssie zullen binnenkort ook de commissies voor de crisB- tuchtrechtspraak hun arbeid beginnen. Deze commissies zullen tot taak hebben, de berech- ting van overtredingen, welke door b(J de crisis- slopen. Onze zegsman herinnerd eraan, dat_Lle- organlsatlea aangeslotenen zullen worden ge- pleegd. Men bericht ons uit Antwerpen; Toen Zaterdagmorgen de 30-jarige Neder landsche schipper H. Ooolman, uit Amsterdam, met zijn vaartuig een brug te Bchooten, waar werken worden verricht en twee kabels over de vaart waren gespannen, naderde, wilde hij een der kabels, die op het schip gevallen was, op lichten. Op dat oogenblik werd de kabel ech ter juist aangetrokken, zoodat hi) onder de kin van Coolman strak trok. De schipper werd daar door drie meter in de hoogte geworpen, waarna hjj op het dek terug viel en op slag dood was. Het parket was 's middags ter plaatse tot het Instellen van een onderzoek. Uitvoerig beschrijft get. dan hoe de brand Werd gesticht, door middel van benzine. Ge tuige zegt dan, dat hij is geboord in de In structie, verdacht van brandstichting, de zaak echter niet doorgezet. De officier zegt een onderzoek et zullen in stellen. Deze getuige vertrekt en Honing, die in de getuigenkamer was gestuurd tijdens de verklaringen van dezen man, komt weer terug. Masman 13.00 Tijdsein Avro-klok. Slui ting. LITtEMBURG, 1304 M. 19 00 Belgische avondGevarieerd gramofoonplatenconcert 30 35 Gramofoonmuzlek 20.50 Gra mofoonmuzlek 31.00 Groot Galaconcert door het omroeporkest o 1 v. Henri Pen- sls m m. v. d. bariton Panzera 33.36 Dansmuziek o. 1. V. Ferry Juaa. BRUSSEL. 484 M. 4 30 Gramofoonmu zlek 5.20 Omroeporkest 7.06 Concert 8 20 Omroeporkest 10.30 Gramo foonmuzlek. Bestuurders dienen een heter beleid te gaan voeren HUIZEN. 301 M. KRO 8.00 Mor- jrenooncert 10.0010.30 Oramofoonmu- Eiek 10.3011.00 Muziekultzending voor fabrieken 11.0011.30 Gramofoon muzlek 11.3012.00 Godsdienstig half uurtje door pastoor L. H. Perquin Ó.P. 12.0012.15 Politieberichten 12 151.45 Lunchschotel van -jgr^mofoonprlmeurs 1JL52.00 Verzorging- zender 2.003.00 Vrouwenuurtje 3004.00 Modecursus door mevr. H. Cuppens—rOeurs 4 004.15 Gramofoonmuzlek 4\154.30 Liederen recital door Nelly VerKroost, sopraan 4.305.05 Gramofoonmuzlek 5.055.15 Accordeon-programma door A. Hendriks 5.155.30 Pax Romand. dA R.K. Studen- ten-intern. door M. Voogd 5.306.00 De Kro-Boys o 1. v. Plet Lustenhouwer 6.00 6.10 Vervolg Accordeonprogramma 6 106.40 De Kro-Boys o. 1. v. P. Lusten houwer 6.407.00 Espera nto-cursus door P. Hellker 7 00—7.15 Politieberich ten 7.157.35 Voordracht door dr. J. Bloemen 7.357.45 Gramofoonmuzlek 7.45—8.00 Het Verbondskwartlertje 8.009.30 Lijdensmeditatie door pastoor Th. J. v. Noord 9.309.35 Vaz Dlas 9.3510.30 Het Kro-orkest o. 1. v. J. Ger ritsen m. m. v. Nicolai Graudan. cello 10.3010.35 Vaz Dals 10.35—11.00 Het Kro-orkest o. 1. v J. Gerritsen 11.00 12.00 Gramofoonmuzlek. Vrijdag is de gepensionneerde generaal Ton- net, naar „Het Volk" bericht, uit zijn woning „1 Hoetlnk”, utt Zutphen overgebracht naar het Oude Gasthuis te Zutphen, een inrichting voor het verplegen van zenuwzieken. Dit is geschied naar aanleiding van een psy chiatrisch onderzoek door dr. Schnitzler te Arnhem, die oud-generaal Tonnet krankzinnig verklaarde en gevaarlijk voor de gemeenschap. Er bestond gegronde vrees, dat generaal Ton net uiting zou geven aan zijn bedreigingen van leden der rechtbank. Er is nog een strafvervolging loopende tegen den heer Tonnet wegeps beleediglng van auto riteiten, doch of deze vervolging voortgang zal vinden, is niet te zeggen. Naar wü vernemen zal op 31 Maart aa. voor het Haagscbe Gerechtshof in hooger beroep worden behandeld de zaak tegen de belde ver dachten van de in den nacht van 30 Juni op I Juli van het vorig jaar te Naaldwijk, ten kan tore van den Gemeente-Onivanger gepleegde Inbraak, den chauffeur A. J. D. en den koop man A. B„ die door de Haagscbe Rechtbank op 38 Dec. JJ. ter sake werden vrijgesproken Het O. M., dat tegen D. seven en tegen B. drie en een half jaar bad geëischt, heeft tegen dit vonnis geappelleerd. Als verdedigers zullen wederom optreden Mr. Dr. E. Moresco en Mr. M. H. Hujjgena. Bij het gemeentebestuur van Didam is een schrijven ingekomen van den minister van Binnenlandsche Zaken, waarin dese uiting geeft aan zijn bijzondere bezorgdheid over den loop van zaken In die gemeente. De gedragingen en handelingen van enkele raadsleden hebben den minister aanleiding ge- >pen, welke beleid, van Het getuigenverhoor wordt dan voortgezet met het hooren van een secretaresse van den heer Onnes. Zij Is de opvolgster van de vorige getulge-secretaresse geweest. Zij verklaart, dat verd. Onnes haar eens een briefje had gedicteerd, waar geen datum of plaats van afzending boven mocht staan Ook was voor dit briefje briefpapier zonder het ge bruikelijke briefhoofd gebruikt. Het was een brief geweest in antwoord op een brief van Ko ning, waarbij deze Pres.: „Weet U nW schreef? GetuigeNeen. Mr. Muller Massis: Heeft meneer Onnes U gevraagd met niemand over den chantage-brief te spreken? Getuige: ..Neen, met geen woord. Mr. Kappeyne: Is U nooit Iets onreëels In de zaken van meneer Onnes opgevallen? Getuige: Neen nooit. Het blijkt, dat de doorslag van het briefje op de gewone plaats in het archief Is gevonden. 5.40 Toni Schrei ber, sopraan en Joh. von Santha, bas 6.20 Oude en nieuwe dansmuziek 8.5C Zang 9 35 Weenach kamerorkest o. 1. v. Karl Auderleth. deelneming van den invloed der Inheemsche bevolking in de be hartiging van haar economische belangen en een gelijktijdig terugtrekken van het moederland uit de behartiging der Imperiale belangen zijn ge boden. Al te voortvarenden moeten daarbij be teugeld, kwaadwillenden weerstaan warden. De tijd en de omstandigheden zullen het juiste tem po leeren; dit blijve gebaseerd op den bodem der realiteit. Hierin ligt de kern van ons koloniaal beleid en het richtsnoer van een geleidelijken ombouw der staatkundige verhoudingen. Eén gedachte moet daarbij overheerschendat Indië en Neder land onder de leldlnge Gods drie eeuwen aan eengesmeed zijn geweest, dat zij bij elkaar hoo ren en In dezen zwaren tijd elkaar moeten schra gen. Komend tot het brandend vraagstuk der eco nomische betrekkingen, dat spr. zoo nuchter mo gelijk wilde zien, wees dr. CoIUn op de groote onevenredigheid In het bevolkingscijfer en dus ook in het opnemingsvermogen. Veel Nederlandsche producten vinden daarbij In Indië geen afzet. Indië brengt vooral tropi sche grondstoffen voort, die slechts voor een deel (pl.m. 2ó*/>) in Nederliand kunnen worden geplaatst. De vraag blijft dan over in hoeverre onze In dustrie In Nederland een afzetgebied kan vin den. Daartoe wil men een tolunie of een sys teem van preventleele rechten bepleiten. Belde systemen hebben hun onoverkomelijke bezwaren, os. tractaten met Engeland, welke spr. uitvoerig naging. Wij zijn dus aan het zoeken naar een uitweg. In enkele opzichten heeft overleg Inzake uitwis seling van de producten en afzet In het bui tenland reeds succes gehad. Spr. elpdlgde met een woord van vertrouwen. De toestanden zijn ernstig, maar niet hopeloos. Met nadruk getuigde dr. Colijn nogmaals dat défaitisme In dezen tijd de ernstigste ziekte is die een volk kan aantasten. Van het Internationaal overleg verwachtte spr. voor verschillende producten veel heil. Met Gods hulp zullen wij naar het licht van een beteren dag opgaan. Getuige: „Onmlddellljkl” Getuige heeft ook alle inlichtingen aan van der Dussen gegeven. De heer Onnes had haar gezegd aan van der Dussen alle gewenschte inlichtingen te geven en hem te helpen bjj het samenstellec der lijsten. Verdachte Onnes; (tot zijn secretaresse) „U bent anderhalf jaar bij mij In dienst geweest, hebt U wel eens ooit lets van onreëele zaken gemerkt?" Getuige: „Nooit!” Verd.: (zeer ontroerd) ..U beschouwt mij dus als een fatsoenlijk mensch?" Getuige: (met overtuiging): „Ja zeker, ab soluut!” De zitting wordt tot twee uur geschorst. spoort nu loten te voor dit werk De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Rotterdam hield Zaterdag ter gelegenheid van den verjaardag dBr Kamer een receptie. Bij den hieraan voorafgaanden koffiemaaltijd heeft de minister-president, dr. H. Colijn. inge leid door den voorzitter der Kamer, den heer Engelbrecht, een rede gehouden over Koloniale aangelegenheden, die door den K.R.O. en de Phohl werd uitgezonden en waaraan wij het vol gende ontleenen: Dr. Colijn wilde voor deze rede een greep doen uit de talrijke koloniale vraagstukken welke wij kennen en sprak over de betrekkingen tusschen Nederland en Nederlandsch-Indië. daarbij wij zende op de staatkundige en economische zijde. Staatkundig zijn de betrekkingen weinig con stant geweest. Aanvankelijk was Indië een zui ver exploltatiegebied van Nederland. Hierin is In de zeventiger jaren een kentering gekomen. De opening van het Suez-Kanaal bracht Aziö en Europa. Nederland en Indië dichter tot el kaar. Bfj de eeuwwisseling eindelijk was het duidelijk, dat Azië en dus ook Indië xich begon te emandpeeren. In de verhoudingen tusschen West en Oost bleek Iets veranderd. In Indië was daarbij de verbreiding van het Westersch onderwijs van veel invloed. rui Hét verschijnsel der krachtig opkomende na, tlonaiistische aspiraties in Azle moet op één 1ÜR worden gesteld met groote wereldgebeurtenissen, die een nieuwe periode inleiden. Reeds heeft Nederland aan deze gewijzigde omstandigheid de staatkundige verhouding tusschen moeder land en Indië aangepast. De zelf gekweekte krachten van waarover men heerschte, moet men recht laten komen. Een geleidelijk toenemende De twaalfde zittingsdag van het Onnes-proces neemt een aanvang. De belangstelling In de zaal en op de tribune Is weer grooter dan we de laatste dagen gewend zijn, en.... er is span ning In de zaal, spanning over het lot van Ko ning en Witbraad. wlen het boven het hoofd hangt opnieuw de deuren van het Huls van Be waring achter zich dicht te hooren gaan. Nie mand in de zaal weet precies, wat er gaat ge beuren. Wordt het verzoek tot schorsing der voorlooplge hechtenis vsn Honing en Witbraad ter openbare zitting behandeld óf wordt dit de raadskamer afgedaan? Mijn verdediger mr. Muller Massis is hier door Koning enkele malen op een afschuwelijke wijze beleedigd; ook heeft Koning getuige Groe- neveld die onder eede verklaringen heeft af gelegd, beleedigd. Hij heeft zich niet ontzien, meneer de presi dent, om mij het woord „patser” toe te roepen en er Is geen woord van protest over uw lippen gekomen. Pres.: Jk heb dat woord niet gehoord; hooren niet alles aan de groene tafel.” Verd.: „Meneer de president, heb het daarna gesegd.” Mr. Muller Massis: .Bovendien beeft het In de couranten gestaan Pres.: „De pen. In de courantenverslagen •taat zooveel, dat niet geheel juist is De president zegt dan nogmaals, dat achter de groene tafel het woord „pateer” niet Is ge- boord. Verdachte: „Getuige Koning heeft mij her- haaldelijk beleedigd en U hebt er niet tegen ge protesteerd. Ik voel mij onbeschut en onbe schermd en dat maakt mij zenuwachtig en doet mij soms uitvallen, waarvoor ik U mijn excuses Bij het voortge«et getuigenverhoor vraagt mr. Muller Massis den chauffeur, hoe dikwijls hij self heeft gezien, dat de poort avonds open Het blijkt dat dit slechts één maal is gebeurd. Getuige was toen te ongeveer half tier, nog wat gaan wandelen. HU had self de poort niet gesloten. De secretaresse van verd. Onnes komt dan voor bet hekje. ZU verklaart, dat Onnes erg achrok. toen hij zag. dat er Ingebroken was. Mr. de Gaay Fortman: „Was die schrik na- tuurHJk?” - Oet.: ^Ja, zeer natuurlijk, dar was geen sprake van comedlespel.” Mr. Kappeijne: „Heeft mijnheer Onnes na het ontdekken van de inbraak onmlddeUUk de politie opgebeld?” 356 M. 3.20 Omroeporkest Steiner 4 50 Wilhelm ter.pj) 8.20 Omroepte- V. Hans von Benda. HAMBURG, sft M. 5.35 Gramofoon muzlek7.30 Wendlng-kwartet 10J0 Klein omroeporkest o. 1. - LANGENBERG. 436 M. 10.50 Gramo foonmuzlek 12.05 Populair concert l 05 Verv concert 3.20 Klein omroep orkest ,4.35 Dansmuziek. DAVENTRY, 1500 M. 12 20 Orgelcon cert door Reginald New 150 Het Mid land Studld-orkest o. 1. v. Frank Cantell 9.40 Concert 10.50 Roy Fox en zjjn band. PARIJS (Eifel). 1446 M. 2 50 Concert 7.50 Marie Antoinette Pradler. plano. PARIJS (Radio), 1796 M. 4 20 Gra mofoonmuzlek 8 20 Idem 8.20 VroolUk programma. WARSCHAU. 1411 M 6.10 Gramo foonmuzlek 7.22 Der Frauenfelnd, ope. rette van Rdmond Eyaler 9.20 Gramo foonmuzlek 950 Dansmuziek. Ondanks alle moeilijkheden, zullen, hopenlijk binnen niet al te langen tijd, de torens van de basiliek op de H. Landstichting bij Nijmegen, in de lucht boren. In het volle vertrouwen, dat het werk zal slagen, heeft de Baslliek-stichting een groote nationale loterij georganiseerd en alle Katholieken aan een of meer koopen, terwijl propagandisten worden opgeroepen. Het aantal propagandisten behoeft niet zoo groot te zijn, als ze maar met heilig vuur enthousiasme bezield zijn. Het Glro-nummer der Baslliek-stichting 117385. tocht, een manifestatie of een groep denkt. Ieder gaat op zich zelf. Het is een persoonlijke devotie. De groe pen van buiten die in de stad komen leggen alle kenteekenen af, beschouwen niet meer als groepen. Toch weet de enkeling zich met de tienduizenden gemeenzaam- Waar meerderen in ge bed tezamen zijn is God, volgens Zijn woord, in hun midden. De Stille Om gang is het symbool van dit stille gebed van den enkeling in de ge meenschap der heiligen. De Stille Omgang is dit stille gebed zelf. Daar om wordt zoo krachtig gewaakt voor de historische innerlijke waarde en beteekenis ervan. Moge deze zoo blijven. HILVERSUM. 1873 M. AVRO 8 00 Gramofoonmuzlek 10.00 Morgenwijding 10.15 Gramofoonmuzlek 10.30 Solis tenconcert. Theo Koning. plano. Mevi. Net HemalngHooge, zang. A. d. vleugel Egbert Veen 1100 Kook- en bakpraatje door mevr R. LotgeringHlllebrand 11.30 Voortz aollstenconcert 12.00 Gra mofoonmuzlek 12.30 Lunchconcert door het omroeporkest o. 1. v. Nico Gerharz. Af gewisseld door gramofoonmuzlek 2.45 Gramofoonmuzlek 3.004.00 Knipcursus door mevr. Ida de LeeuwVan Rees. 20 les 4.004.15 Overschakeling naar den zen der .Radio Kootwijk” 4.154.30 Gra mofoonmuzlek 4.305.00 Radlo-Klnder- Koorzang o. 1. v. Jacob Hamel 5.00 5 30 Verhalen voor kleine kinderen door Ant. v. Dijk 6.007.00 Orgelconcert door Plerre Palla. Solist Willem Hercken- rath. bariton -7.007.30 Gramofoonmu zlek 7.30—6 00 Engelsche les voor ge vorderden door Fred Fry 8.00 Tijdsein Avro-klok 8.018.05 Nieuwsberichten van Vaz Dlas 8.0510.00 Gevarieerd programma door Kovacs Lajos en zijn or kest m. m. v. ..The Humouresk Melodious Singers” en een terzet van zingende za gen 10.0010.45 Avro-Radlo-Tooneel. Studlo-opvoerlng van ..De oude Brit” 10.4511.00 Gramofoonmuzlek 11.00 11.10 Nieuwsberichten van Vaz Dlas 11.1012.00 Aansluiting met het Jaarbeurs restaurant te Utrecht. Dansmuziek door ..The Original Ramblers” o. L v. Theo Uden VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN „Er is bij Telegraaf en Courant een tweede schandaal in de maak: ditmaal geldt het den heer Ketelaar, die als penningmeester van het Centraal Genootschap voor Kinderherstel- llngs- en Vacantlekolonles een toelage van f 1200 per jaar ontvangt. Voorshands pakken de beide bladen, die tot voor eenlge dagen hun (o zoo echte!) verontwaardiging door stad en land trompetterden, den (dan ook zeer popu- lalren) heer Ketelaar met zachtheid aan. Hij Is nog niet als „professional der liefdadigheid'* uitgefloten en tot object voor publieke ver achting tentoongesteld. Wij nemen aan, dat ook dit »(jn goede redenen heeft Intusschen kan men na de verklaring, door Burgemeester De Vlugt gisteren in den Am- sterdamschen Raad afgelegd, het onheil me ten. dat Telegraaf en Courant over de prae- tuberculeuze kinderen gebracht hebben. Zij rijn er. blijkens de mededeehngen van den Burgemeester, in geslaagd om bij een deel van het publiek den indruk te planten, dat het geld, bijeengebracht voor kinderuitzendlng. door een stel elkaar sauveerende deugnieten ten eigen bate wordt misbruikt. De financleele bodem onder dit sociaal onmisbare klnder- ultzendingswerk zakt weg. Straks, als de zomer aanbreekt zullen de vereeniglngsbesturen met de handen In het haar zitten en tal van moe ders. die op wat zon en genezing voor haar kinderen gehoopt hebben, moeten teleurstel len: tafereelen, die voor een aangrijpende Te legraaf-reportage overvloed van stof kunnen leveren. Wjj prijzen de leiding van bladen, die een zoo schrijnende verantwoordelijkheid jegens duizenden met een blank geweten aanvaarden, waarlijk niet gelukkig. Zij heeft met een ka non op een mug gevuurd. Want ook zij, die de houding van dr. Abrahams fel veroordeelen. weten deze, op zichzelf onbelangrijke, zaak ge scheiden te houden van het beginsel, dat de overheid tot plicht heeft, om voor de gezond heid van het armste en kleinste geslacht op te komen. Zij achten de daartoe uitgelegde subsidies volkomen verantwoord en denken er niet aan om met één armzwaai de levensbelan gen dier kleinen op de vrijwillige liefdadigheid af te wentelen. Voor die afwenteling pleiten Telegraaf en Courant en zij doen het onder het parool, dat de subeidieering niet in den volks wil wortelt (voor een blad met Hitler-sym- pathieënl Is de eensluidende uitspraak van een vertegenwoordigend lichaam als de ge meenteraad natuurlijk zonder bewijskracht) en slechts corruptie kweekt. Deze fanfaronnades getuigen van een opgeblazenheid, die slechts lachwekkend zou zijn, Indien haar effect zoo triest niet ware. Zoo laveert dempers, die zichzelf uitkraait als orgaan, waarin „de roepstem van Jong Ne derland weerklank vindt”; de pers, die jaar In jaar uit bestaat om het behendigst mogelijk gebruik te maken van een lacuneuse belasting wetgeving; de pers, die talloozen, behoorende tot Jong Nederland, in den afgrond der werk loosheid gestort heeft, nadat zij hen eerst nood de op den vulkaan van willekeur en sociaal on fatsoen; de pers, die thans het armste en jong ste, het zwakste en beklagenswaardlgste Neder land wil prijsgegeven zien aan de „liefdadigheid”, opdat één uit elfhonderd tonnen gouds worde bezuinigd. Amsterdams Burgemeester heeft uit de vol heid van zijn hart de belangen der kleinen in de genade van de grooten aanbevolen. Dat zijn opwekking In én bulten Amsterdam weerklank vlnde! Dat er reactie kome tegen die verderfe lijke propaganda, die populariteit bjj sommigen beoogt ten koste van het leed van duizenden. De Telegraaf en De Courant hebben den veld tocht tegen den overheidssteun ten bate van den arbeid der menschelljkheld Ingezet. Moge heel Nederland toonen te beseffen, dat zij die arm zijn en klein, de deuren der gemeenschap moe ten zien opengaan, wanneer zij kloppen." Aldus het „Utrechtsch Nieuwsblad”. MILAAN. 369 M. 4.30 Gramofoonmu zlek 5.16 Idem 9 40 Dansmuziek. ROME. 421 M. 4.30 Populair concert 6.15 Gramofoonmuzlek 9.05 Cellorecl- tal door Lulgl Sllva 9.20 Populair con cert. Maart zal het veertig jaar geleden zijn, dat de R. K. Parochie O. L. Vrouw geboorte te Halfweg werd gesticht en de eerste H. Mis werd opgedragen. De eerste kerk dezer parochie werd door pas toor Graaf z.g. (die ook de kerk aan de Jacob van Lennepkade gesticht heeft) gebouwd op een gedeelte van de gedempte Haarlenuner- trekvaart (het tegenwoordige Plein) doch werd wegens het drukke verkeer Inmiddels wederom afgebroken, terwijl een nieuwe kerk werd ge bouwd aan de Dr. Bchaepmanstraat. Tot dege nen die pastoor van de jublleerende parochie zijn geweest behooren Deken Lucassen van Be verwijk en Deken van Rooy te Gouda. Wegens de moeilijke tijdsomstandigheden zal dit jubileum op zeer bescheiden wijze worden herdacht. Tevens zal op 25 Maart as. de heer P. P. Bottelier, die mede-oprichter der parochie Halfweg was, den dag herdenken, dat hij 40 Jaar koorzanger dier parochie is. tmtmMaiNHNiiiiiiiiiiiiiiittiiiiiiiiiiiiiiiiiniiininimiiiiiiiiiiiH In de zitting van Zaterdagmorgen is de kroon-getuige Koning. door een nieuwen getuige ervan be schuldigd opdracht te hebben ge geven tot brandstichting in een rubberopslagplaats. flIlllUMUUlllllllUUlllllllllXHIllHllllllllllUIUIIKlUIIUIIIIIIIItlItlIltlIllT Meneer de president, zoo begint hjj onder ademlooze stilte, zijn ver klaring, ik heb over deze zaak alles in de courant gelezen en wat ik in deze questie heb te zeggen is van *t grootste belang. In 1917 heeft Witbraad mij aan gezocht om rubber, opgeslagen in een entrepot aan den Hoogte Ka- dijk, in brand te steken. Er was ech ter korten tijd tevoren ingebroken zoodat de bewaking zeer scherp was, we konden ons plan dan ook niet uitvoeren. Witbraad kwam toen met een ander voorstel, n.l. om de opgesla gen rubber in het Westelijk Entrepot aan te steken, dat zou gemakkelijker gaan. A’* lukte zou ik f 30.000 krijgen, f15.000 als 't voor een deel lukte. Ik kreeg, zoo gaat de man voort, een voorschot van f 1000- De meneer, die aan Witbraad op gedragen had om brand te stichten was Koning (opwinding in de zaal). De brand Zou gesticht worden door rubberzakken met benzine binnen te smokkelen en fosfor op water. In het Westelijk Entrepot werd inderdaad brand gesticht, hü had toen weer f 1000 gehad. Er was een bepaalde termijn ge noemd, waarbinnen de rubber in brand moest worden gestoken. Van uit de ..Karseboom” heeft Witbraad óp den dag voor den brand Koning opgebeld, die toen in Bussum woonde. In de mededeellng. die wij uit een particulier .esprek geboekt hebben op den avond van den Z Eerw. Pater Oorsprong, is een misvatting ge- siupen. viize zegsman uciiiiuuiu c* I baard de heraldische naam is voor een kllnunen- den leeuw.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 6