i M H Y rt- 1 11 ffifflmiMiiitwiniiffliiiimiiiiiMiiiiwiiiHHiiimmifflniWrtimfflmMfflWfifflttmwffiMMHiim™ i, Mi IETS OVER DE VERZORGING VAN ONZE POES VOORJAARSCOSTUUMS Hoe kookt men het best Havermout? Gebreid Kinder* jurkje De kanarievogel op zijn best Een gezellige slaap* kamer Jurkje voor meisje van 6 tot 7 jaar IN HUIS EN HOF Vlekken op de Clivia y UIT DE KEUKEN Leeftijd 1 d 3 jaar VAN ALLES WAT lute KNIPPATROON DIE VROUW 1EM HAAR HU1ISHOUD1MG POLA Op verzoek dan DOHA het halsje weggeknipt, kunt ge de benevens 68 cM., 1.50 M. 25 c.M. £e» klein, tenixnidiff en Uchi Geeft dit btl als han- nlet te vet leven blijft. Wel kan mqn In "t algemeen (behalve in geval van vergiftigingen) pro- beeren, het dier zooveel mogelijk voedsel te doen nemen, door het speciale lievelings kostjes voor te zetten: wat room met ge klopt el, een stukje lever of dergelijke Katten zijn zeer taal, en als men ze maar eenmaal zoover krijgt, dat ze hun apathie overwinnen en iets toch zich nemen, ko men ze vaak weer snel op krachten. B. A. T. klein strikje van voren sluit. De gladde rok heeft Ingezette punten. Ditzelfde motief keert ook terug in de taille. Ter variatie kunnen we er een van die aardige moderne fantasieceintuurs op dragen. Flg. 532 bestaat uit een heel practlsche combinatie. Het eenvoudige onderjapon- netje is gemaakt uit 3 M. geruite stof van 90 e.M. breed. Hierover dragen we een effen donkeren rok, die van voren tot de knieën is dichtgeknoopt en waaruit dus nog even een streep van de ruit te voorschijn komt. Over de blouse wordt een pélerine gedra gen, die van boven met één knoop sluit en versierd wordt met een geruite das. Om de taille zien wij een gestrikte ceintuur. Wie echter deze twee strikken 'n beetje te druk vindt staan, kan natuurlijk een smal ceintuurtje met gesp nemen. worden, voldoende dik moeten maakt worden. Tegen helpt niets beter dan de kool in haar geheel In kokend water te dompelen en de vo gel tusschen de veeren In te y icht-grijs, blauw en zwart, af licht grijs, groen en zwart zijn de kleuren -1—voor deze kamer. We beginnen met het hoofd- en voetbord van het ledikant, die gemaakt worden van dun, gaaf, glad geschaafd triplex, opgevuld met plankjes vurenhout. Wanneer U de half cirkelvor mige einden gaat schilderen, in een licht grijze kleur, dan kunt U de plankjes vuren tusschenbrengen, door ze met kleine spij kertjes vast te tikken. U doet er nog een weinig houtlijm tusschen. De spijkertjes kunnen ingedreveld worden, geplamuurd en met schilderen geheel onzichtbaar ge maakt worden. - Wanneer U de bladen echter wilt beitsen, moet U de spjjkergaatjes weg maken met het nieuwe plastische houtvuteel. Den Kal ven cirkelvorm van het voetbord tee kenen we af en zagen we eerst als de vurenhout- plankjes tusschen de beide triplex-lagen gelijmd zijn. Voor het voetbord doen we dit ook, doch de cirkelvorm gaat aan de kan ten in een rechte lijn door, 30 cM. b.v. De ronde kant kan zwart gelakt worden. Wanneer U de einden Ucht-grijs wilt schil deren, is het mooier in het midden onder aan met een kleineren cirkel in donkergrijs te beginnen. Vindt U het moderner, geen voetenbord, doch alleen een hoofdbord te hebben, dan laat U het voetbord gerust weg. Een blauwe of groene sprei van zijde past hierbij uitstekend. De toilettafel kan bestaan uit twee een voudige kastjes op een houten frame met vier pooten, geplaats voor een half cirkel vormig bord, dat van onderen een stukje recht doorloopt. Dit bord wordt passend gemaakt bij het ledikant. De spiegel kunt U naar elke grootte laten snijden; we plaatsen hem op het bord in *n smal railsje, zooals we reeds meermalen be spraken. Wanneer U houten bordjes wilt aanbrengen tegen de plaat, om fleschjes en doosjes op te zetten, kan dit heel goed en eenvoudig met een steunlatje. Ook kunnen we aan belde kanten lamp jes aanbrengen, waarvan de draad naar achteren weggewerkt wordt. In plaats van twee kastjes, kan er ook een langwerpig tafeltje voor geplaatst worden, rondom afgewerkt met zijde in kleur der sprei. Maakt U geschilderde kastjes, dan wor den ze blauw met zwarte spijlen en zwarte handvatten. Wanneer U geen kast heeft op de kamer en ook geen ruimte om oen groots kast langs den wand te plaatsen, dan kimt U een eenvoudige hoekkast bouwen van vu renhout. De deuren worden gemaakt van smalle deelen en aan belde kanten belegd met een plaatje triplex. De randen kunnen skrart worden en de smalle vlakken (pe nselen) blauw geschilderd. Er komen hoek- planken in, of, wanneer U er een hang kast van wilt maken, kan er een stang in gemaakt worden. Wanneer U het hoofdbord van het ledi kant, tegen den wand bevestigt (vlak er tegen), kunt U aan de belde zijden tegen den muur boven de plint een bord plaat sen van hout in dezelfde kleur, met een paar steunen voor boeken. Wilt U een gewoon nachtkastje moder- nteeeren, dan geeft de teekenlng U een Idee. Het bovenblad is gelijk gezaagd en de zijkanten en de voorkant van bet deur tje worden bedekt met een plaatje dun triplex. De lade wordt er uit genomen en het vak van binnen met dun triplex afge werkt. De spijlen schildert U zwart en de opgelegde paneelen blauw. De binnenkant van de lade wordt Ucht-grijs geschilderd of gebeitst. De gordijnen in deze kamer kunnen van gebloemde of modem gepatroonde stof zjjn. Blauw, grijs en oranje kunnen op een combineerenden ondergrond domineeren. Is de kleur van de meubelen overheerschend groen, dan moet U het blauw in de gor dijnen vermijden. De vloerbedekking kan in een licht matgrijze kleur gekozen wor den. De muren in een effen tint van het lichtste grijs. ANEMOON Een Perzische fabel leert ons het volgen de: Een pompoen groeide op en begon zich te slingeren rond den stam van een statlgen palm. In weinige weken had hij zoodoende den top bereikt en hij begon zich toen af te vragen hoe oud de palm wel was. De nieuw aangekomene stelde dan ook die vraag en kreeg ten antwoord; „Honderd jaar, ongeveer,* jrrij ven met Insectenpoeder. stukje tralies, tekort stoffen Wie de voorgaande ken steeds in acht neemt en daarenboven In den ruitijd vooral denkt aan een extra- gift van hardgekookt el met wat gebroken hennep en havergrutten, zal werke lijk veel plelzler van zijn diertje beleven. Het zal ge zond blijven en als het een mannelijk dier is, ook zijn gorgeltje laten gaan. Immers, ■n gezonde vogel is levens lustig en levendig in z*n be wegingen hetgevederte ligt strak tegen het lichaam, de houding Is opgericht en fier en de oogjes staan hel der en wijd geopend. Lastige plagen zijn een melle nagelgroel en aan tasting door de vogelluls. Te lange nagels moeten geknipt terwijl de stokken oe kookt men smakelijke haver mout?" wordt me gevraagd. Een goed recept Is het onderstaande: Bij 1 liter melk rekeirt men 75 gram ha vermout. Wil men *n dikke pap hebben, dan neme men 1 ons havermout in plaats van 75 gram. Nu de bereiding. Men kookt eerst de melk en voegt er dan de havermout bij. Als daarna de melk weer kookt, laat men se twee minuten onder voortdurend roeren, doorkoken. Om aanbranden en overkoken te voorkomen, gebrulke men 71 asbestplaat tusachen de vlam en de pan. In dat geval laat men de pap drie minuten koken. Wtl men ze meer gebonden hebben, dan kan men ze vijf minuten laten koken, liefst ech ter niet langer. In plaats van enkel melk kan men voor de havermout ook half melk en half water nemen. ADRIANA KNUIST POLLEPEL enomen maten: bovenw. f lengte 85 c.M. Benoodigd: stof van 70 c.M. breedte, stof voor ceintuur, enz., 6 knoopen, 4 druk knoopjes. Bovenstaand jurkje maakt ge van tobral- co of vlisco. Ge teekent het patroontje op de aangegeven maten, waarna ge het op de vaste lijnen ultknlpt. Hierna legt ge *t op de stof, waarna ge alles met eën naad uitknipt, terwijl ge onderaan nog een 5 c.M breeden zoom bijrekent. Wanneer ge het jurkje geknipt hebt, wordt aan den voor kant de 6 cM. diepe plooi ingelegd en bij 1 heel gauw zullen de minst kouwe- lijken van ons zich zonder mantel in -*• het middagzonnetje wagen. Een bont of shawl zal voldoende zijn, om hen tegen een verraderlijk windje om den hoek van een straat te beschermen. Natuurlijk kiezen we voor deze wande lingen een gekleed jurkje zooals we er op bijgaand plaatje een paar laten zien. Flg. 623 is gemaakt van een warme wol len stof. De kraag met de breede revers, alsook de manchetjes kunnen we nemen van wit piqué, of, als we dit nog te so- mersch vinden, van 'n lichtere tint stof. De schouders zijn nog verbreed door een paar épauiettes. In de zij banen van den rok zijn sakken gezet. Wij hebben er maar 2.75 M stof voor noodig. Flg. 613 is een jeugdig toiletje van fijne wollen vtechgraatstof. Het is versierd met een puntige schouderpélerine, die met een en begint aan den onderkant van 1 rokje (voorhelft), waarvoor men 137 st. opzet. Dan breit men eerst 4 toeren korreteteek. dus 1 r. 1 aver., bij ei ken toer verspringend. Dan volgt: Is toer: aver, 2e toer: 1 r. Verder tel kens: draad omsl.. 2 st. r. samenbr. De laatste st. r. 3e toer: aver. 4e toer: 1 r. Verder telkens: 3 r. samenbr, draad omsl. De laatste st. r. Deze 4 toeren herhaalt men nog 2 keer. Dan breit men 4 toeren trlcotst. Dus r. aan rechter en ever, aan den linkerkant. Daar na breit men 2 keer de 4 toeren van bet gaatjespatroon. Vervolgens 4 toeren tricot- steek en dan nog 1 keer de 4 toeren van het gaatjespatroon. Hiermee is de rand klaar en men breit verder in trlcotsteek tot het rokje lang ge noeg la Dan mindert men als volgt: 3 keer 3 st. samenbr. Verder telkens 1 r„ 3 st. sa menbr. tot de laatste 5 st. Dan 1 r, 2 keer 2 st. samenbr. Nu breit men eerst nog 4 toertjes in kor- relst, waarbij men in den laatsten toer aan het einde nog 2 st. «amen breit En ver der breit men weer in trlcotst, tot men aan de armsgaten la Dan kant men 4 st af aan het begin van belde eerstvolgende toeren. Verder mindert men nog 1 st. aan weerskanten van de naald, om den ande ren toer, tot men nog 74 st. op de naald heeft, eindigend met ”n aver. toer. Dan begint men aan het split. Men breit 1 st< 2 rt. samenbr, 34 st. breien, omkee ren. Op deze 36 st. breit men dan nog 13 „Van alle op deze bladzijde voorkomende genummerde mo dellen, die aan bet ^node-album „Zomerpracht” ontleend zijn, kunnen bjj het Patronenkantoor Panora Nas sauplein 1, Haarlem, patronen be steld worden tegen den prijs van 50 cta voor complets, 35 cta voor mantels en japonnen, en 20 ets. voor rokken, kleine avondjasjes en kin- derkleeding. Voor toezending per poet 10 ets. extra. Het fraai nitgevoer- de album zelf. 160 modellen bevat tend, is aan hetzelfde adres tegen den prjjs van 50 ets. verkrijgbaar.'* ■r atten zijn de aangewezen huisdieren voor hen, die het houden van een hond een beetje kostbaar vinden aan belasting en voeding. Ze lijken voor den oppervlakkigen beschouwer minder gezellig en aanhankelijk, doch wanneer men er de moeite voor over heeft, zich er wat mee te bemoeien en het dier van jongsaf toe te spreken en aan gezelligheid te wennen, kan ook de kat een allergenoeglijkst huisdier worden. Terwijl men voor een hond altijd nog wel wat extra over heeft, laat men poes ge woonlijk maar aan haar lot over. Er staat den heelen dag een schoteltje melk en een bordje met wat kliekjes voor haar; als ze niet binnen wil komen, dan blijft ze maar buiten, en als ze ziek is dan gaat ze dood of wordt beter, precies zooals ze verkiest. Met de juiste verzorging van hun kat en met haar kwalen breken de meeste men- schen zich niet zoo erg het hoofd. Als men er een huisdier op na houdt, hetzij voor zijn genoegen of zijn nut, moet men er echter ook Iets voor over hebben en het niet beneden zich achten, zich eens in het wel en wee van het dier te verdiepen. De meeste menschen weten omtrent hun kat de eenvoudigste dingen niet. Ze weten bijvoorbeeld niet eens, dat een kat als re gel liever water drinkt dan melk. Wanneer ze zien, dat poes gretig den natten goot steen ultllkt, zeggen ze meewarig: „Och. stekker, heb je zoo’n dorst?" en haasten zich, het melkschoteltje bij te vullen. En zelfs het feit, dat de kat de melk niet aan kijkt en b lij f t likken aan het water, geeft hun blijkbaar niet te denken. Iedere kat moet altijd een bakje frtech water ter beschikking hebben, dat meer dere malen daags verfrtecht wordt. De melk moet men daarentegen niet den ge- heelen dag beten staan; er valt maar stof In en se wordt in den zomer licht zuur. Het is voldoende eens per dag wat warme melk te geven. De meeste katten krijgen als eten allerlei kliekjes. Wie se met kattenbrood voert, begaat meestal de fout, te meenen dat dit een soort van ideaal-voeding is. die alle noodlge bestanddeelen bevat en waarbij geenerlel aanvulling meer behoeft te wor den gegeven. Kattenbrood is echter slechte geschikt als basis der voeding, evenals oud brood en beschuit, crackers en dergelijke. Als aanvullend voedsel geven we droge ge kookte aardappelen, gekookte engestoofde bladgroente, erwtjes of spercleboonen. en vaak oen gesnipperd blaadje rauwe sla, door het eten geroerd. Katten hebben be hoefte aan groen voedsel; wanneer *n kat gras eet, is se heelemaal niet ziek, zooals vaak gemeend wordt, maar se vult slechts uit instinct het eenzijdig dieet aan, dat we haar geven. Eens per dag een stukje vleesch is heel gezond. Rauw vleesch is beter dan gebra den, en schapenvleesch is beter dan rund- vtoeech. Men kan gemakkelijk van den sla ger wat (magere 1) afsnijdsels krijgen voor ■n paar centen. Katten hebben veel beweging en frtesche lucht noodig, en wanneer men door om standigheden gedwongen is, se veel bin nenshuis te houden, sooals bijvoorbeeld by bewoners van bovenhuizen het geval kan zijn, dan moet op een gevarieerde voeding bisonder zorgvuldig gelet worden. Heeft poes jongen, dan mag men nooit het geheele nest uitroeien, maar haar al tijd één jong laten houden, opdat melk koorts voorkomen worde. Het is niet goed, do kleintjes aan te raken of op te nemen terwijl de moeder het ziet; men doe dat liever, wanneer ze eens een luchtje schept. Niet alle katten hebben er beswaar tegen; er zijn er echter, die hun kleintjes in soo'n geval gaan verstoppen of er zóó onrustig mee heen en weer gaan sjouwen, dat de peuters er het leven bij Inschieten. Het nestje make men bij voorkeur op ‘n eenigs- slns donkere plaats in orde, waar het heel rustig te. Is een kat eenmaal goed ziek, dan te bet al gauw een kritiek gevat Ze werkt, in te genstelling met een hond, heelemaal niet mee om beter te worden, weigert, soodra ze zich niet heelemaal lekker voelt, alle voed sel, gaat in een donker hoekje uitten drui len en verliest zoo in korten tijd al haar weerstandsvermogen. Het te voor een leek niet gemakkelijk, de verschillende stekten, waaraan katten kunnen lijden, uit elkander te houden; de symptomen van de meest ulteenloopende kwalen zijn, vooral in het beginstadium, ▼aak dezelfde. Zelfdokteren te daarom als regel niet aan te raden. Men raadplege liever een dierenarts, daar het anders zeer twijfelachtig kan zijn, of de zieke kat in 1 op vorm Hierna zijnaden, 10 c.M. van de schoudemaden ver binden. Het resteeren- de gedeelte van den schouder blijft open, zoodat het jurkje over het hoofd wordt aan getrokken. Aan den achterkant wordt dan voor onderslagje een recht stukje tegen- gezet, terwijl de voorkant wordt opgezoomd Het halsje wordt afgewerkt met *n schuin blesje, dat ge 3 cM breed knipt en dat op den goeden kant aangestikt en op den ver keerden kant overgezoomd wordt. Voor de mouwomslagen knipt ge de blesen 34 c_M. lang en 8 c.M. breed; het naadje wordt verbonden, waarna ge de bles op den ver keerden kant aan- en op den goeden kant overstikt en dan pl.m. 3 cM. breed moet zijn. De biezen voor de zakjes knipt ge 4 c.M. breed, waarna se op den verkeerden kant san- en op den goeden kant over gestikt worden. Alvorens de zakjes op te stikken, past ge even of de hoogte (35 cM. vanaf den schouder) goed te. waarna ge ook den onderkant gelijk maakt en den cM. breeden zoom in kunt maken. De cein tuur knipt ge 70 cM. lang en 9 eM. breed, waarna ge dese dubbel stikt. De knoopen zet ge aan op 9, 16. 23. 37 en 44 cM vanaf den schouder, en één op de ceintuur. DINT -j—e kanarie doet het in vele gezinnen J wél, in andere niet. Den eersten tijd nadat men het diertje in huls heeft, fluit het prachtig,, maar na een paar jaren wordt het meestal minder. Dat kan zoowel aan de huisvesting als aan de voeding liggen. Koopt men een vogelkooi, dan let een leek meestal meer op sierlijkheid en prijs dan op doelmatigheid. Een koperen kool van goede kwaliteit te het beste; houten kooien worden meestal een broedplaats voor ongedierte. De omvang moet zóó ruim zijn, dat 't dier tje er zich gemakkelijk in kan bewegen, zoodat vleugels en staart niet worden be schadigd. Vooral de stokjes voor voer- en drinkbak moeten niet te dun zijn, want anders rusten de diertjes niet gemakkelijk. Te dunne stokken bevorderen een verkeer den nagelgroel. Ook moet men nooit kooien koopen met spiegelglas, want de vogel ziet dan steeds zijn eigen beeld, waardoor de zang lang zamerhand minder wordt. Ook houdt de kanarie van een goed ver lichte plaats, echter niet van felle zon, ter wijl er voor gezorgd moet worden, dat het beestje geen last van tocht heeft, ’s Win ters moet vooral gezorgd worden voor een gelijkmatige temperatuur, niet te warm. Het te sterk aan te bevelen de kool niet eén-, maar twee malen per week schoon te maken, d. 1. de bodemlade te zuiveren van mest, veertjes, zaadbasten en groen-afval. De lade bestrooit men daarna met *n laag je fijn rivierzand. Wie de kool om de acht of veertien dagen afboent met een warm zeepsop je en de stokjes ook daarmee zui vert, zal heusch niet bang behoeven te zijn, dat de kanarie last krijgt van onge dierte. Het drinkwater geeft men minstens tweemaal per week, terwijl des zomers wat groenvoer, b.v. sla en 's winters appel en peer zeer welkom zijn. In de kool plaatst men 's zomers een paar malen per week en 's winters om de acht of veertien dagen een bakje met water, waarin ge legenheid is tot baden. Piepend en sjilpend als uiting van dank besprenkelt t diertje zich. Voorzichtig zijn met tocht, als het beestje aan het opdrogen te. Ook van de voeding hangt veel af. De zaden moeten niet alleen van goede kwa liteit zijn, maar ook vrij van stof en onreinheden. Worden de zaden dan nog in de juiste verhouding gegeven, dan blijven de vogels gezond en tierig en zingen naar hartelust. Men doet verstandiger een vol ledig gemengd zaad te koopen van een ver trouwd adres dan het zelf te mengen. Men krijgt dan wat de vogel noodig heeft. Het raapzaad blijft het langst liggen, ter wijl de bljzaden het eerst genuttigd worden. Meestal blijft zwart zaad over, wederom, met wat nieuw er het moet; wanneer men aldus delt zal men het diertje ook voederen. Daarenboven zal *n weinig dierlijk voedsel ook nuttig werken, b.v. *n stukje el. Men steekt ook wel een sepia tusachen de om zoodoende een aan kalkhoudende te voorkomen. wen- toeren zonder minderen. De 2 eerste st. aan den kant van het split breit men, ook in de aver, toeren, r„ zoodat daar *n klein randje komt. In den 17den toer breit men r. tot de laatste 4 st. Dan 2 st. samenbr.. draad omsl., 2 st. r. In den daaropvolgenden toer 9 st. af kanten voor het halsje. Asm den kant van het halsje mindert men nog 1 st., om den anderen toer, totdat er nog 23 st. overbljj- ven. Dan schuint men den schouder af als volgt.: Ie toer: breien tot de laatste 3 st. Om- keeren en naald ultbreien. 3e toer: breien tot de laatste 16 st. Omkeeren, enz. 5e toer: de naald uitbreien. Afkanten. Men breit dan den 2den schouder op de zelfde manier. De achterkant van het jurkje wordt een der gebreid tot aan het halsje. Alleen maakt men hier geen split. Voor het hals je breit men aldus: 34 st. br., 24 st. afkan ten, 24 st. breien. Voor den schouder: 1 toer breien. 2e toer: 1 r„ 2 samenbr., breien tot de laatste 3 st., omkeeren, enz. Volgende toer: breien tot de laatste 18 st. Omkeeren, enz. Afkanten. Den tweeden schouder breit men op dezelfde manier. Voor de mouwtjes set men 28 st. op. Men breit in trlcotst. en zet op het einde van elke naald 3 st. bij op, tot men 58 st. op de naald heeft. Wil men *n lange mouw hebben, breit men recht door tot de veretechte lengte en breit dan de 4 gaatjestoeren van het patroon. Voor *n kort mouwtje volgen die nu reeds. Na die patroon toeren min dert men aldus: 1 r., 3 aver, 2 aver, sa menbr. Verder telkens: 3 aver., 2 ever, sa menbr., tot de laatste 3 et. Dan 2 ever., 1 r. Hierna breit men nog 4 toeren in kor- retet. en kant het mouwtje af. Bij *n lange mouw moet men voor het koordje wat meer minderen. Het kraagje. 17 at. opzetten en In korrel- patroon breien tot het kraagje lang genoeg te voos de halsopening. Afkanten. Men strijkt het breiwerk, naait de schou demaden dicht, de mouwen in en *t kraag je en tot slot naait men de zijnaden dicht. BIJ het halsje haalt men h koord door de gebreide gaatjes en strikt (fit vast. ,jïonderd Jaar, en dan niet veel grooter dan ik?" zoo sprak hij geringschattend. „Zie eens welk een hoogte ik reeds bereikt heb en nog wel In minder dagen; dan gij in jaren.” Maar de palm antwoordde eenvoudig: „Dat weet ik wel, maar datzelfde lied heb ik al honderd jaar lang gehoord. De pompoen keek den palm met vragen- den blik aan en toen hoorde hij verder zeggen: „Eiken zomer klimt er een pom poen langs mij op, die even trotsch was als gij, maar die ook even kort leefde als gij zult leven.” De pompoen begreep en verborg vol schaamte den kop onder het groene 4ak van den palm en voelde zich ellendiger dan ooit, daar hij niet alleen op een ge voelige wijze was afgestraft, maar boven dien gedwongen was vlak naast zijn over- heerscher te leven. t t 3

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 18