Het Fascisme Prikkeldraad 1 De bekentenis i I po kon ii Stille Omgang Amsterdam Een nationale coöperatieve raad 1 In klinkende munt 1 GRONDWETTELIJK RECHT DONDERDAG 15 MAART 1934 Uitgestorven ras? Als levenshouding NED. R.K. VOLKSBOND KERKELIJKE LEENINGEN H. H. PRIESTERWIJDINGEN In het bisdom Roermond Gewapende democratie Deelnemere Poging tot verweer Permanent instituut Statuut en program „Vergeten” vermogen MET DE TRAM NAAR HET HUWELIJKSBOOTJE De verruiming van den Zondagsverkoop De nieuwe spoorlijn Gouda-Alphen De A.R. Kamerfractie zal zich verzetten sn ■n KNOEIERIJEN MET CONSENTEN Centrale Raadsvergadering In belanghebbende kringen ie men niet blind voor de toenemende actie tegen de cooperative De oorzaak is eenvoudig Geschenk 1934 j KUNSTMEST I JY IH P Ren<ll«n.R>Lon(aLr. N aa reien In Maagdenburg huurde een bruiloftsgezelechap een tram* wagen af voor den tocht naar de kerk Oostenrijksche en Hongaarsche Met den zomerdienet nog niet gereed -K- Indeeling niet-Ameterdameche deelnemere tweeden nacht Zondag 18 Maart a.e. de re- van 12430 uur H ANNA, WITTENBURG 1230—S uur 400 2M BAGIJNHOF, SPUI 1 uur Lof 3 uur H. Mil 430 uur DE KRIJTBERG, SINGEL ST. BERNARDUSGESTICHT 2 uur Nes d. Amstel M DE BOOM, ADM. DE RUYTERWEG 2 uur uur H DOMINICU8, SPUISTRAAT (Ingezonden Mededeeling) 1200 850 100 BROEDERS JOANNES DE DEO MAAGDENHUIS, SPUI Ben 25 uur Oegstgeest 70 (de Papegaai), KALVERSTRAAT ST. JOSEPH MOZES AARON, WATERLOOPLEIN 12—530 uur Utrecht (3 groepen) 2800 H. NICOLAA8, PRINS HENDRIKKADE 4 uur EERW. ZUSTERS, N. HEERENGRACHT 3 uur Loosdulnen 150 O. L. VROUWEKERK, KEIZERSGRACHT DE POSTHOORN, HAARLEMMERSTRAAT H. ROZENKRANS, JAC. OBRECHTSTRAAT 12—5 uur 500 H. ANTONIUS, TICHELSTRAAT 430 uur IJmuldenOost 150 "T TORENTJE, SINGEL 1230430 uur 160 5 uur H. HART, VONDELSTRAAT H. WILLEBRORDU8. DE DUIT 530 uur Haarlem CD 700 DE ZAAIER. ROZENGRACHT het 1—4 uur •ter. Ta Gennep hebben ongeveer vijfhonderd per- Alkmaar Bergen 500 300 150 Naar wfj vernemen zal de nieuwe spoorlijn Oouda^-BoskoopAlphen met den as. zomer dienst nog niet geopend worden. rd te Te dien einde hebben diverse groote coöpe ratieve organisaties, die tezamen eenlge hon derdduizenden leden omvatten, zich dereenlgd Deze is thans zoo ver gevorderd, dat waar schijnlijk met den as. wlnterdlenst in Octooer de exploitatie kan beginnen. en is door haar een comité opgericht: de Na tionale Coöperatieve Raad. 3 455 uur 530 uur 1230—4.45 uur 5 uur daarmede aan hetzelfde recht van anderen te kort te doen. Hlllegom Vijfhuizen Nieuwkoop Nleuwveen Aarlanderveei Bodegraven Zevenhoven 800 700 800 60 50 20 75 50 200 150 120 50 430 uur 6 uur 3.30—430 uur 430 uur 3.30—5 uur 530 uur Haarlem Noord Overveen Lisse Bloten Bovenkerk 70 M 136 250 136 150 75 300 130 200 120 50 90 800 150 400 250 300 700 60 •art •ten Te Roermond is de politie een uitgebretde knoeierij met vervoerbewljzen voor aardappelen op het spcor gekomen De knoeierijen strekken zich uit over Noord-, Midden- en Zuld-Llm- burg Verschillende vervalachte vei vo» rbewtjwn zijn reeds in belag genomen, terwijl het onder soek voortduurt. zich te Beverwijk Haarlem <II> Weert Harderwijk Den Burg Weert Purmerend Krommenie Zandvoort Houtrak polder Maastricht VelsenNoord IJmulden 70 85 40 60 30 2.15—3.15 uur 330 uur Halfweg Haarlemmerliede Noorden Vogelenzang Lijnden Hoofddorp Ouderkerk a. d. Heemskerk Alphen a. d. R Edam Bloemendaal Roelof arendsveen en Omstreken den Helder Anna Paulowna en Behagen Heemstede 30 60 175 et A 500 1400 500 350 Rotterdam Weesp Volendam t Gooi Zaandam-Kalf. Wormerveer-Wormer ge nooit zooals „De „op de gevoel van onbehaaglijkheid, dat ons den waren lust in 't werk ontneemt, beeft vaak een eenvoudige en alledaagsche oorzaak. Het is heel eenvoudig, maar heel belangrijk tevens, steeds op een geregelden stoelgang te letten. Gebruis bjj trage darmfunctie ISTIZIN-TABLETTEN snel werkend en onschadelijk! .Kameraden, de eerste afrekening is veel te gering. Tegenover onze kameraden, die hun le ven geofferd hebben in den strijd van de ar beidersklasse. betoenen we veel te weinig soli dariteit! We doen nogmaals een dringenden op roep om hulp!” Het geschenk, dat dit Jaar tijdens de Boe kenweek <28 April6 Mei) uitgereikt zal wor- meegedeeld dat de den aan leder, die voor ƒ230 boeken koopt, zal dit jaai zooals bekend, bestaan uit een mapje met twaalf auteursportretten. De na men der schrijvers en schrijfsters die gekozen zijn, lulden: Anton Gooien Pre Domlsse, Anth. Donker, A. den Doolaard. Joh. Fsbriclua. C. J. Kelk. Diet Kramer C van Nes—Uilkens. Leo Ott, Eva Raedtde Canter M. H. Ssékely— Lulofs en Vlruly. 'w AGNES, AMSTELVEENSCHEWEG Verdediging en verspreiding van de coöpe ratieve gedachte; behartiging en bevordering van de belangen van de coöperatieve vereeni- glng als zoodanig, verweer tegen elke poging tot belemmering van haar grondwettelijk recht op vrjj bestaan en vrije ontwikkeling, zonder A propos! Hoe staat het met de Inzameling onder onze S.DA.J’.-ers, die óók zoo verrukt zijn over het Oostenrijksche Vastenavond-avon tuur en tegelijkertijd zoo vol van medelijden met de roode slachtoffers? an gen tijd heeft de Arbeiderspers de Illegale bewapening de voorberei ding en den aanvil op het wettige gezag in Oostenrijk geloochend. Thans komt de heer Otto Bauer, een der leiders, den heelen opzet toegeven. In een verde diging tegen een pas verschenen vlug schrift van zijn tegenstander Franzel, die het ervoor houdt, dat de revolutie bij scherp aanvallende tactiek best had kun nen lukken, schrijft de heer Bauer: Utt. den opzet blijkt, dat men zich niet een gezamenlijk optreden van t Ijdel Ijken, doch een federatief Instituut van permanenten aard heeft gedacht. een en ander in de Nederlandsche volksge meenschap en alles In samenwerking tuaschen de gansche coöperatie en beschouwd als een belang voor de nationale volkswelvaart. Uit de middelen, waarmede men dit doel denkt na te streven, stippen wij aan: het geven van voorlichting aan, het plegen van overleg met, het uitbrengen van adviezen bij en het waar noodlg requestreeren tot de overheid en hare organen; het verstrekken van juiste voorlichting aan het volk en aan de pers en het bestrijden van onjuiste voorlichting in de strlkste zakelijkheid en objectiviteit; het voeren van propaganda in woord en ge schrift; het bestudeeren en behandelen van vraag stukken. waarbij de coöperatie direct betrok ken is of kan worden; het steunen van eiken tak van coöperatie In door haar te voeren daadwerkelljken strijd, waarbij naast haar eigen materieele belangen het beginsel de Inzet Is. sonen alsnog bijna twee mlllloen als „vergeten" vermogen aangegeven. De klacht is voor ons heelemaal niet nieuw en verbaast ons allerminst. De echte menschllevende solidariteit is ver te zoeken by deze groot-schreeuwerz. Men jaagt elkaar In den dood, maar daad- werkeljjke steun aan de dierbaren der in den dood gejaagde „Kameraden", steun, welke een persoonlijk offer kosten moet, ho maar! Is het al tot de heeren doorgedrongen, boe Kardinaal Innitser, dr. Dollfuss, mevrouw Doll- fuss en zoo vele andere „vijanden der arbei dersklasse" de solidariteit opvatten en be oefenen? de oplosbare I I voor Cactussen, Blad- I V_-Jw en Bloêlende planten. - J Verkrijgbaar in flesschen i 40 et. met U gratis kleurenfoto's van planten met *anw|)slngen der verzorging bil de Bloem- en Zaad winkels Wel erg lang hebben de belanghebbende be woners op een spoorwegverbinding moeten wachten. Reeds in den wereldoorlog was met den aan leg begonnen, doch wegens de tijdsomstandig heden moest het werk worden stilgelegd Nadien, toen het locaal verkeer zich meer en meer verplaatst had van den trein naaf andere verkeersmiddelen, was de animo om de lijn ef te bouwen bij de N. 8. zeer gering. On aandrang van den minister van Waterstaat, gesteund door een actie der streekbewoners, werd echter opnieuw begonnen met den bouw. proletariaat zich afzijdig hield Schutzbund den strijd had opgenomen. Zoo er al niet direct sprake is van een aan slag op het bestaan der coöperatie, niet te ontkennen valt, dat haar toenemende groei steeds nadrukkelijker onder de aandacht van het publiek wordt gebracht en dit veelal op een wijze, alsof zij schadelijk zou zijn voor het algemeen bgiang. Men geeft zich daarnaast rekenschap van de teekenen, welke er op wijzen, dat heil gezocht wordt In andere staatkundige en maatschappe lijke verhoudingen en heeft zich in coöperatie- kringen dan ook afgevraagd of de coöperatieve gedachte niet in verzuim zoude zijn. Indien zjj een dergelijke opkomende beweging zou uegee- ren. Het behoeft geen verwondering te wekken, aldus schrijft men ons, dat deze verschijnselen belanghebbenden hebben aangespoord om zich op te maken tot gezamenlijke hechtere verde diging en tot bevordering van de coöperatie, niet slechts om te behouden wat is bereikt, doch ook om haar te beschermen tegen elke poging, welke strekt haar in haar verderen groei te belemmeren. De raad, zooals kortheidshalve het comité In zijn statuut en program wordt genoemd, be staat uit een vertegenwoordiger van elke deel nemende organisatie, uit wier midden een bu- reaucommissie is ingesteld. Voor lederen verte genwoordiger wordt tevens een plaatsvervanger aangewezen. Met de dagelljksche leiding <^er werkzaamhe den wordt belast een dlrscteur van het Bureau van den Raad. Het ligt in de bedoeling om voor deze functie ten spoedigste candldaten op te roepen. De samensteling van den raad, zooals deze onlangs uit de door voornoemde oprichters In volgorde aangegeven vertegenwoordigers werd geconstitueerd, is als volgt: G W Strotnk te Bteenwukerwoid. voorzitter, K de Boer te 's-Gravenhage, J. Kolkman te Utrecht, J. War- molts te 's-Oravenhage, J. F. Deelen te Veghel. W. J M. Hoefnagels te Nijmegen. Ir. dr. W. J. Droesen te Roermond. De bureaucommtesle bestaat uit de heeren: G. W. Btrolnk, K. de Boer en ir. dr. W. J. Droesen. De Nationale Coöperatieve Raad is gevestigd te Rotterdam, voorlooplg Haringvliet 100. Het secretariaat berust vooreerst by mr. D. R. Brou wer, aldaar. Volle maand na het bloedbad heeft .De Tribune” een bedrag van 50.80 bjj elkaar vre ten te garen, n totaal.... 12 giften!! 1 30 uur Lof West Friesland 230—330 H MIs Rjjwleibond N.H. 45.15 uur West Friesland Noord wjjk De algemeene vergadering van den Centralen jjapd van den Ned. R. K. Volksbond sal worden gehouden op Maandag 7 Mei, des morgens om half elf In Tivoll te Rotterdam. Onder de Ingediende voorstellen Is er een van de afdeeling Enkhulzen, waarin de cumulatie van Inkomen bij gesalarieerde bestuurders wordt afgekeurd en waarin van deze bestuur ders wordt gevraagd, dat zij hun nevenbetrek kingen laten varen, ofwel veertig procent van het geldelijk inkomen daarvan atstaan aan den R. K Volksbond Het Centraal Bestuur, hoewel tegen een cu mulatie van betrekkingen en functies, adviseert toch, dit voorstel niet aan te nemen, omdat het van oordeel is, dat er omstandigheden kunnen zijn, dat de gesalarieerde bestuurders omwille van het belang der organisatie en ook vooral dat der leden, meer functies moeten aanvaar den. De vergoeding, daaraan verbonden, komt hun rechtvaardigheidshalve persoonlijk toe De afdeeling Sassenhelm stelt voor om het Centraal Bestuur opdracht te geven, stappen te doen bij den minister van Sociale Zaken of bij de desbetreffende Instanties om wijziging te verkrijgen in de steunregeling voor werklooeen, voor wat betreft de z^n. dubbel-ultgetrokke- nen ongedaan te maken. In het bijzonder voor de bollenstreek. De Centrale Raad, hoewel zich niet ontvein zende de moeilijkheden om tot de voorgestelde wijziging te komen, is gaarne bereid over deze zaak nogmaals in overleg te treden met het Verbondsbestuur van het Groot Seminarie te Roermond. M. Adams, Beegden; Chr. Brummans, Meyel; E. de Bie, Lutterade; J. Franck, Schaesberg; R. Geurts, Vlijmen; B. Goot zen. Mellck; O. in 't Ven. Til burg; K. Jellema, Lutterade; W. Jennlskens, Broekhuyzen; J. Joosten, Kessel; P. Meteen, Bittard; A. Mestrom. Venlo; J. Packbier, Huls berg; Th. op t Veld. Vlodorp; P. Römkens, Nieu- wenhagen; F. Rouwet, Bunde; M. Tummers, Lutterade ;R. Salomons, Amsterdam, H. Vaessen, Ubach over Worms; J. v. Wjj nbergen, Blenck. Op een „praatsvond” van de A. R. Klesver- eenlging te Hoorn heeft het Kamerlid Chr. van den Heuvel naar de „Stand”, mededeelt, In I antwoord op vragen betreffende het ontwerp- I Verschuur tot wijziging der Winkelsluitingswet R Kamerfractie zich zal verzetten tegen de verruiming van de verkoop- gelegenheld op Zondag. De fractie acht dit ontwerp niet alleen strijdig met haar beginselen, maar be schouwt het als een inbreuk op den „gods vrede" bij het optreden van het kablnet- Coll£ gesloten. De eensgezindheid van het kabinet betreft, aldus de heer Van den Heuvel niet deze wij ziging maar een andere aangelegenheid. Eenstemmig heeft men In coöperatieve krin gen den laatsten tijd een toenemende actie tegen de coöperatie gezien, weke zich schijnt te willen ontwikkelen tot een mln of meer stel selmatig pogen tot belemmering in de uitoefe ning van een grondwettelljk recht, dat de wet gever aan den Nederlandechen staatsburger met de meeste beslistheid verzekert. Deelnemers zijn aanvankelijk de Coöperatieve Aankoopvereenlglng „Cen traal Bureau uit het Nederlandech Landbouw- Comité” G A. te Rotterdam, waarbij zijn aan gesloten pl.m. 500 coöperaties met plm. 63000 leden, de centrale Bond van Nederlandsche Ver bruikscoöperaties (CB.N.V.) te 's-Gravenhage, omvattend 140 vereenlglngen met 220 000 per sonen als Ud. de Federatie van Diocesane Bonden van Roomsch-Katholieke Vereenlglngen in Neder land te Utrecht, waarbij 108 vereenlglngen met 36 000 personen zijn aangesloten. de Coöperatieve Groothandelsvereenlglng ,J)e Handelskamer” G A. te Rotterdam met 280 vereenlglngen, tellende 200.000 personen als lid. de Coöperatieve Handelsvereenlging van den Noord-Brabantschen Chrlstelljken Boerenbond te Veghel, bestaande uit 255 afdeelingen met 30.000 leden, de Handelsraad van den Aartedlocesanen R.K. Boeren- en Tulndersbond te Arnhem, idem uit 106 vereenlglngen met ruim 10.000 leden, de vereenlging ..Landbouwbelang” te Roer mond, Idem uit 165 vereenlglngen met 16.500 leden. In de samenwerking worden betrokken alle wezenlijke coöperaties, ongeacht de soort, met dien verstande, dat er slechts een verbinding wordt gevormd van centrale coöperaties (resp centrales van coöperaties) van nationaal of daarmee gelijk te stellen karakter. Te verwachten is, dat eerlang de oprichters hun aantal zien uitgebreid aandam zat sinds eenlgen tijd zonder een X afdelingsbestuur der 8. D. A. P. In de dezer dagen gehouden vergadering afdeelingsbestuur der 8. D. A. P. In de dezer dagen gehouden vergadering der plaatselijke afdeeling Is men er echter met eenlge moeite In geslaagd, een nieuw bestuur te vormen. Slechts twee der vroegere bestuursleden kre gen een plaatsvin het nieuwe bestuur, nJ. me vrouw Everhardipik en de heer H. Feenstra. Als nieuwe bestuurderen werden gekozen de heeren M. Ploeger, D. Metselaar, W. P. Arbman, K. Sikma en J. Joustra. Al deze namen zullen onzen lezers maar weinig zeggen. Interessanter wordt het geval echter, als we nagaan, tot welken beroepsstand de gekozenen behooren. Gekozen zijn: 1 huisvrouw, 2 onderwijzers, 2 gemeente-ambtenaren, 1 bouwkundig opzichter en 1 zakenman. Ziedaar het bestuur der 8. D. Arbeiders P. in Zaandam! De eigenlijke arbeiders hebben niet één plaats In het roode college mogen of kunnen of.... willen Innemen. Is het ras der arbelders-bestuurders In Zaan dam uitgestorven? Of geldt het hier een toevalligheid je? Uit het .statuut en program”, waaronder dit lichaam is geconstitueerd, vermelden wij als het doel: Namens Jhr. mr. J. W. van der Does en het Vereenigd Trusteekantoor wordt ons het vol gende medegedeeld. BIJ de behandeling van de homologatie van het accoord In het faillissement van Burgers en Co.'s Bank te herhaaldelijk sprake geweest van de moeilijkheden, welke gerezen zijn door dat een Hongaarsche schuldeischer van de ge failleerde instelling bü verschillende leenlng- debltrice» daar te lande beslag heeft gelegd op aan de obllgatiehouders verschuldigde gelden, daarbij gebruik makende van de omstandig heid. dat de hypotheken tot zekerheid der lee- nlngen ten name van Burgers en Co.’s Bank zijn gesteld. In overleg met Jhr. mr. G. W. van der Does als curator in het faillissement vsn het Trust- kantoor voor Belegging en Administratie voor wat betreft de 7jj pCt. leening Koningin van den Heiligen Rozenkrans en 1% pCt. leening Zusters ven den Goddelijken Heiland, alsmede in overleg met het Vereenigd Trusteekantoor als trustee voor de belde leenlngen der Eerw. paters Jezuïeten heeft mr. D. J. Veegens naar Boedapest begeven teneinde overleg plegen over de te nemen maatregelen. Het resultaat van de gehouden besprekingen is, dat opheffing van het onrechtmatige beslag slechts door een onverwijld namens de geza menlijke obllgatiehouders te maken proces kan en zal worden bereikt. De uitslag daarvan kan met vertrouwen worden tegemoet gezien aan- gezien de beslissing in tweede Instantie berust bjj denaelfden rechter, die Inzake Sodalitas Medicorum ten voordeele van de obligatiehou- ders heeft beslist. De kosten zijn door de lee- nlngdebltrices bijeen gebracht. De uitslag zal worden gepubliceerd. Mr. Veegens heeft van zijn verblijf gebruik gemaakt om zich door besprekingen met de de bitrices van den toestand van een aantal lee- nlngen op de hoogte te stellen. Alle debitrices hebben mededeellng van balansen e.d. toege zegd. Zooals bekend, moeten de Hongaarsche lee- nlngdebltiices volgens de bepalingen van het transfermoratorium de vervallen rente bjj de Hongaarsche Nationale Bank te Boedapest storten. Van 1 Maart 1933 af behoeft geen af lossing en slechts 5 pCt rente gedeponeerd te worden Ten ssnzlen van de leeningen ten laste der CongregaXie der Dochters der Goddelijke Liefde en R K Ziekenhuis „Ccnfraternltat”, belde te Weenen, kan worden gemeld. dal belde debttrices tot de faillietverklaring van den trustee al haar verplichtingen prompt hebben nagekomen. Zij hadden zelfs gelden voor toe komstige coupons bij het Trustkantoor staan, die. gelijk bekend, in den faillieten boedel zijn gevallen. Mr. Veegens heeft er zich van kunnen over tuigen, dat de met de leenlngsgelden uitge breide inrichtingen nauwgezet onderhouden en voorbeeldig beheerd worden. De beide debltri- ces doen alles wat zij kunnen om de rentebeta ling weer op gang te brengen. In dit streven worden zij, behalve door de ook In Oostenrijk zeer sterk voelbare economische wereldcrisis. In bet bijzonder nog door de daling van den schilling met bijna 30 pCt belemmerd. Gelijk bekend, bestaat ook In Oostenrijk een trans- fenpatorium. Vermoedelijk zal In beide leeningen een renteverlaging tot 4 6 5 pCt. noodzakelijk zjjn. opdat de instellingen kunnen blijven bestaan en de rente kunnen blijven opbrengen Wordt een dergelijke regeling door obllgatiehouders toegestaan, dan kan de couponbetaltng In gul dens hervat worden, daar de Oostenrijksche Nationale Bank voor dat geval een tegemoet koming ten aanzien van de overmaking der ver- eischte deviezen in uitzicht heeft gesteld Het overleg over de hervsttlng der rentebe taling op verminderden voet te reeds tamelijk ver gevorderd, zoodat binnenkort voorstellen aan de obllgatiehouders kunnen worden tege moet gezien. Rotterdam Amstelveen Harderwijk Dulvendrecht Velsen—Driehuis WUr aan Zee Diemen Den Burg ezer dagen heeft Ir. Mussert In Den f y Haag „het fascisme als levenshou- ding” aantrekkelijk geschetst. HU ■peelde daarbij een beetje den martelaar: „Vóór twee Jaar was ik een fatsoenlijk man, maar sedert dien heeft men alle vuil en laster over mijn hoofd uitgegoten, mjj uit mijn ambt ontzet en tot een eerloos man geproclameerd.” Dit martelaar-beklag is de droesem van een verbitterde stemming. De openbare meening spreekt over ir. Mussert vóór en na als over een fatsoenlijk man, die voor zijn ietwat fanatieke overtuiging wél zijn onhoudbaar staatsambt, maar niet zijn eer verloor. De beer Mussert heeft aan de christeUJ- ke levens- en wereldbeschouwing eenlge ze delijke stellingen ontleend, die hij als na tionaal socialisme in omloop wil brengen. Zou hij niet eerlijker doen, naar hun oor sprong en de christelijke zedeleer verwij zen. als hij zijn volgelingen oproept om „religieus, ernstig en blijmoedig’’ den even naaste te dienen, dat wij „voor tucht, orde en discipline moeten opkomen” doet ook de regeerlng Colijn dat niet? dat wij voor het vaderland moeten betoogen en een be tere toekomst voorbereiden door een maat schappij, waarin de solldariteitsgedachte practise!) wordt beleefd. waarom verwijst hij voor de degelijke uitwerking van dit al les niet naar de encycliek Quadragesimo Anno? De redenaar, die in de residentie bet fas cisme als een geheel nieuwe levenshouding verklaarde, zeide In ons blad van 10 Nov. j. 1.: „Zoodra men zich op religieus terrein waagt, ontketent men theologische dispu ten en de N. 8. B. als zoodanig kent In zijn staatsleer geen Godsbegrip, geen theo logle, maar wel een zedenleer.” Dit Is echter niet de geheele waarheid over den theologiachen grondslag der N. 8. B. Meer ronduit heeft de heer E. J. Ros kam Hzn. In de brochure „De N. 8. Bewe ging in Nederland In verband met ons christelijk volkskarakter en onzen Ger- maanschen Volksaard” (ultg. der Ned. Nat. Soc. Uitgeverij, Utrecht). een brochure die herhaaldelijk in Volk en Vaderland werd gepropageerd de leer aldus aan gekondigd ..Dat het Nationaal Socialisme ook in ons land krachtig zal doordringen en binnen korten tijd heel ons volk zal omspannen, komt inderdaad, omdat het aansluit aan en stemt op onzen Germaanschen Volks aard. „God is een vreeselijke Majesteit. Alles moet voor dien Majesteit sidderen. Dat is de zijde, waarop de Germanen voor en na de invoering van het Christendom den na druk leggen en waar heel hun zleleleven op is ingesteld. Het negatieve van ons begin sel vindt daarin zijn oorsprong. De idee groeit daaruit voort „Trouw en eerlijkheid, zedelijkheid en rechtsbesef, dat waren de grondslagen der Germanen leven en hun Wodanbeschou- wing en Godenleer waren transparant, doorzichtelijk, want daardoorheen hebben ze, als in de schemering God gezien En In de bosachen onzer nooit volprezen Veluwe, hebben ze voor zijn Majesteit gesidderd.” De god van de Nat. Soc. Beweging u dus Wodan. De heer Mussert durft er bij het gedoopte volk niet recht voor ultkomen, de heer Vlekke zit er !n N. Brabant verlegen mee, omdat ze daar van Wodan niets wil len weten! De Duitsche nationaal-sociallst Franz von Wendrin plaatst Wodan In het Paradijs, en bet Paradijs In Pommeren. Von Wendrin houdt ook in een door hem geschreven boek vol, dat Adam en Eva een Dultsche vrucht aten, „immers geen banaan of dadel, maar een appel.” dezer aeld. De plannen, die de militaire leiders der arbeiders hadden opgesteld voor het geval men gedwongen zou zijn de democratische grondwet te verdedigen, voorzagen in geen geval alleen in de verdediging van de ar beiderswijken of zelfs de gemeentehuizen. ®ven goed als elke soldaat wisten de mi litaire deskundigen, dat een strategische verdediging moet worden gevoerd met de middelen van een tactisch offensief. De Schutzbund was waarlijk niet alleen opge voed in de leer van het tactische defen sief, zooals Franzel meent. Zij wisten, dat zij alleen In den aanval konden segevieren, en hebben gepoogd dezen aanval te doen. Om vijf uur des middags ondernamen zij van verscheidene districten uit een gecon centreerder) aanval op het centrum van 4* stad. Doch deze pogingen zijn mislukt- En P“s toen zij moesten terugtrekken, hebben de Schutzbunden zich gebarrica deerd In de gemeentehuizen. De werkelijke oorzaken van de nederlaag zijn dus niet toe te schrijven aan onze „verdedigingsideologie", maar veeleer aan _et,Aelt’,dat een zeer 8root deel van het - tQpn Toen de leden van den Schutzbund zich hadden verzameld, moesten zij eerst wor den gewapend. Dit was geen gemakkelijke taak. De wapenvoorraden van den Schutz bund waren voor het grootste deel In den revolutietijd van 1918 en tijdens den strijd om het Burgenland In 1920 in handen van de arbeiders gevallen. Het is wel een be wonderenswaardlge prestatie, dat de ar beiders deze wapens dertien tot vijftien jaar lang verborgen hebben weten te hou den, dat zij ze uit de handen der politie hielden, die van 1927 af steeds weer huis zoekingen naar wapens deed en dat zij ze bovendien onderhielden, zoodat ze steeds voor het gebruik gereed waren. Een voor waarde hiervoor was natuurlijk, dat slechts weinig personen de bergplaatsen kenden en dat daarenboven een groot deel wapens was begraven of ingemet- Maar toen de leiders het sein tot de volutie gaven, besluit Bauer wer den zij teleurgesteld in hun verwachting „dat de geheele massa van het werkende volk mede zou helpen.” Lichtzinnig had de heer Bauer de felst opgehltste arbeiders naar de barricaden gedreven, maar evenals de heer leider Ju lius Deutsch deserteerde, toen de revolu tie inzonk, ook hij zooals ,JJe vrije Socialist” schreef „op de onverant- w oordelijks te, lafhartigste wijze”. Ook om het goede tactisch Inzicht blijft het onbegrijpelijk, waarom „Het Volk” de bloedige domheid van de Marxisten in Weenen een mengsel van socialisten en communisten in kolommenlange artike len laat verdedigen door de verantwoor delijke leiders, die een rol hebben %peeld, tot welke tr. Albarda zich zou hebben geleend Toch tracht de heer Albarda van het Oostenrijksche voorbeeld een apotheose in Nederland te maken. Alleen gaat het hem Slecht af wegens gebrekkige feitenkennis, zooals blijkt uit zijn polemiek met het be ter gedocumenteerde Kamerlid de heer Henrl Hermans in ,De Volkskrant.” Hoe meer „Het Volk” en de heer Al barda zich va^praten aan de Oostenrijk sche socialistische partij, hoe meer zij zich vereenzelvigen met het bolsjewisme, den zuurdeesem dier partij, welke in 1927 te Weenen twee feestvergaderingen bevlagde ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van Sovjet-Rusland, gevierd als „de on eindig grootsche historische gebeurtenis van de Russische revolutie!” ommunteten en sodaal-democraten bier te lande toonen zich hevig ontdaan over wat er in Oostenrijk gebeurd Is eu ae vloeien over van deernis met de arme socialis tische slachtoffers der revolutie. Nu is dit laatste niet heel en al onverklaar baar: de heeren hebben nog wel zóóveel menache- HJk en van oudsher christelijk geweten, dat si) zich aan de Oostenrijksche revolutie een beetje mede-schuldlg voelen, nu. toch het Austro- Marxlsme, waarmede zij zich steeds solidair verklaarden, en dat sU. voorsoover het In hun vermogen lag, nog ophitsten, in Oostenrijk de lang voorbereide, bloedige revolutie ontketen de en den dood van meer dan honderd mislei den en den moord op meer dan honderd ge- sagsverdedlgers op zijn blijkbaar nogal ruim geweten nam. Dat wringt selfs de communisten hier te lande een beetje; de heeren beeeften. dat hier Iets goed gemaakt moest worden en „De Tri bune” opende een steunlljst voor de „Ween- sche Kameraden". Resultaat? •n Ziedaar de llefde-ln-kllnkende-munt onze bolsjewisten voor hun Oostenrijksche broeders, een liefde, welke In géén verhou ding blijkt te staan tot den ofhef, welken de heeren van hun deernis gemaakt hebben in de krant. JJe Tribune” klaagt dan ook: Mgr. dr. Lemmens zal «s. Zaterdag de H. Priesterwijding toedienen aan de Eerw. heeren

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 13