ONS BLAD HET LOT DER ONTWAPENINGS- CONFERENTIE DE NEDERLANDSCH-BELGISCHE HANDELSBETREKKINGEN a Starhemberg geen heden Het nieuws van minister De zaak-Stavisky EDEN HEEFT NOG EEN VONKJE HOOP EEN REDE VAN HYMANS Prins Sixtus van Bourbon t Café ingestort te Beiroet EXPLOSIE IN SAL VADOR Schip tot zinken gebracht DE BAROMETER RIJNBRVGWERKEN TE ARNHEM Dollfuss bij den H. Vader o o protectionniame Het verdrag van Ouchy tl 27 menachen gedood De N.S.D.A.P. gesloten Woensdag plechtig geopend Duitschlands antwoord aan Frankrijk Wordt niet gepubliceerd Schip zendt S.O.S-signalen uit rt-) urt len Brand op kanonneer boot De leiding te Weenen bijeen Een doorkijkje tusschen de ijzerconatructies voor de pilaren van den oprit van de nieuwe brug Parket te Bayonne leidt het onderzoek DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Congres der Maltezer Ridders Verontwaardiging in de Duitsche pert De Belgische oud-minister Petit- jean ooh by het schandaal betrokken? JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR Ontwikkelen en afdrukken W de de an kT- :ze on Zij, die zich tegen 1 April on one blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. „Het aanzien van den Volkenbond moet hersteld worden door actief lidmaatschap” Voor Engeland staat veel op het spel De onthullingen van de „Petit Parisien” Het aantal dooden reeds ISO, ook het stadhuis van La Liber tad verbrand Onderhoud met den Duce duurde langer dan een uur Heimwehr en stellen vele eischen om hun invloed op den gang van zaken te behouden ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20c, ingez. med. 40c p. regel; idem op pag. één 55cp. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek - Telefoonnummer 433 Beide landen leden in gelijke mate onder de excessen van het NOORD-HOLLANDSGH DAGBLAD ZEVEN EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 131 ne u het lot der ontwapenlngs- over 1) tot een door 2) ar iet Brand op een Amerikaansche kanonneerboot. Reeds 150 Rondom het geval-oad-generaal Tonnet. ■de een tegenbe- k>- X •r len ide el I >ed len le Eden gelooft niet hieraan. Een wedloop in be wapening alleen is geen veiligheid. Al zou En geland ook nog zoo veel doen voor zijn velllg- Dit is de conclusie constateerde Hymans waartoe de staten welke aan den gouden standaard trouw gebleven zfjn, kwamen en die leidde tot het afbreken der Conferentie van Londen, terwijl het beginsel van het Verdrag van Ouchy de goedkeuring van verschillende mogendheden verworven had. Memorie van Antwoord inzake de wQziging der Winkelsluitingswet. Prins Sixtus van Bourbon te Parijs overleden. Café ingestort te Beiroot; 27 dooden. Lord Eden conferentie. Stand op Donderdag 9 uur vjb.: 711 Vorige stand: 735. ter 5H Ook ten aanzien van den Volkenbond, al dus Eden, heeft Engeland groote belangen. Wanneer de ontwapeningsconferentie mis lukt, dan staat niet de veiligheid van dezen of genen continentalen staat op het spel, doch ook de Engelsche veiligheid. Wanneer de conferentie mislukt, dan moet ongetwij feld leder land er toe over gaan zijn bewa pening te herzien en Engeland wellicht drin gender dan alle anderen, aangezien Enge land reeds zoo sterk heeft ontwapend. ROME. 14 Maart (D.N.B.). Het onderhoud, dat bondskanselier dr. Dollfuss vandaag met Mussolini in het Palazzo Venetia had, duurde meer dan een uur en droeg een zeer hartelijk karakter. (Van onzen correspondent) BRUSSEL, 14 Maart. BEYROUTH, 14 Maart. (Reuter.) Een groot gebouw, waarin een hotel en een druk bezocht café waren gevestigd, is Ingestort Tot dus ver heeft men 25 personen, onder wie 15 dooden. onder de puinhoopen te voorschijn gehaald. Dynamiet-ontploffing te Salvador, dooden. Bespreking in de Eerste Kamer van de antl- oorlog-circulaire van hoogleeraren. ioe lat i?” en sn. ij le oit eel x>r ild. in tal LONDEN. 14 Maart. Lord groot zegelbe waarder Anthony Eden verklaarde heden in het Lagerhuis namens de regeering. dat het op het huidige oogenblik zeer onge- wenscht is rapport uit te brengen over de antwoorden, welke hij heeft ontvangen van de regeertngen van Frankrijk. Dultschiand en Italië tijdens zijn recent bezoek aan het Europeesche continent. ri der ld. .Ik el ite de tig iog •r- *- let. de *1» en iet iet ua De ten ran <•- cr- L ef- de en tad te dat &e- »P er- B*- OP- 0B- ilef er- if- ipt. 1de eer en i’n c*n >or ge >?- ,,Onze betrekkingen met Neder land zijn op elk terrein in dn laatste jaren by zonder hartelyk geweest. Beide landen hebben in gelijke mate geleden onder de -excessen van het protectionnisme. Zij hebben echter hun krachten vereenigd om die ex cessen met vereenigde inspanning te bestrijden.” Aldus de Belgische Minister van Buitenlandsche Zaken. Hymans, hedenmiddag in den Bel gischen Senaat. Onze Belgische correspondent seint ons: Naar uit Parijs wordt bericht, heeft men on der de door Stavisky uitgegeven chèques er ook drie ontdekt op naam van den Belgischen libe ralen oud-Mlnister Petitjean. Deze chèques zijn respectievelijk gedateerd op 13 April 1933, 29 Juli 1932 en 13 Juli 1933 en wijzen bedragen aan van 184300. 23.500 en 7000 franken. Petitjean was tot voor ongeveer anderhalf jaar Minister van Kunst en Wetenschappen. De Engelsche belangen in deze aangelegen heid zijn die van Europa. Wij hebben als natie zeer geel op het spel te zetten en wel veel meer dan eenige andere staat ter wereld. Niettemin wilde Eden wel zekere indrukken geven die hij tijdens zijn reis heeft opgedaan. De vertraging der Ontwapeningsconferentie Is niet het gevolg van het feit, dat de deskun digen het niet eens konden worden over het aantal tanks, het kaliber van geschut maar veeleer van*het feit, dat de staten wereld niet voldoende vertrouwen en niet vol doenden moed betoonden. NEW-YORK. 14 Maart. (Reuter.) Insake de reeds gemelde ontploffing in La Libertad in den staat San Salvador wordt nog bekend, dat 250 kisten dynamiet, die in het havendepOt la gen opgeslagen, in de lucht zijn gevlogen Het grootste gedeelte van het havengebouw werd door de ontploffing en den daarop volgenden brand verwoest. De telefoon- en telegraafver bindingen met La Libertad zijn verbroken. Behalve de reeds gemelde 100 dooden is een groot aantal personen zwaar gewond. Van de stad San Salvador is een afdeeling Roode Kruis naar La Libertad vertrokken. Ook deze kwestie kon door tusschenkomst van den Minister van Landbouw en door den we- derzjjdschen goeden wil geregeld worden, zonder dat de noodzakelijke waarborgen voor landbouw ook maar in het minst verzwakt worden. Hymans ontkende nog eens de valsche be lichten welke vooral omtrent het Verdrag van Ouchy in omloop zijn gebracht. Naar aanleiding van een beslissing welke In den afgeloopen zomer genomen werd omtrent de Interpretatie van een oud verdrag hetwelk Sinds eenige maanden aldus Hymans volgde Nederland evenals Frankrijk en Zwitserland een politiek van contlngentee- ringen. Onderhandellngen waren noodza kelijk, daar het er om ging of een belang- iük afzetgebied behouden zou blijven of verloren zou gaan. Deze onderhandellngen hebben geleld tot de overeenkomst van 17 Februari, welke aan belde landen voldoe ning schonk. Nederland maakte slechts eenig voorbehoud omtrent de toepassing van enkele contlngenteeringen voor landbouw producten. Eden vervolgde: Wanneer men probeert door den Dultschen bril te zien, dan Is het ongetwij feld een Dultsche opvatting, dat de eigen vei ligheid van Dultschiand een even vitaal belang voor de Duitschers kan zijn als de Fransche veiligheid voor Frankrijk. Dultschiand zal on getwijfeld verklaren, dat het lang heeft ge wacht op rechtsgelijkheid en dat de Duitschers ternauwernood kunnen gelooven, dat Frankrijk nog steeds meer veiligheid wenscht. Aangezien dit de wederzijdsche meenlngen zijn. Is het duidelijk, dat zU niet gemakkelijk aan elkan der kunnen worden aangepast. held door bewapening, dan mag het zich toch N1 niet verbeelden, dat Engeland zich ooit zou kunnen isoleeren. De dichte mist belemmert ten zeerste het op sporingswerk van de „Wishart" naar de red- dingsbooten van de „Fulton" Omtrent de oorzaak van den brand is niets bekend. Franschen la Dollfuss door den H. Vader in particuliere audiëntie ontvangen. PARUS, 14 Maart. (Reuter) Prins Sixtus van Bourbon-Parma Is Woensdagmiddag om streeks drie uur te Parijs overleden. Zijn zuster ex-kelzerin Zita en talrijke familieleden waren bij het sterfbed aanwezig. Prins Sixtus was 48 jaar oud. Onze Rom. correspondent seint ons, dat Doll- fuss hedenavond om half zeven door Z.H. den Paus in particuliere audiëntie is ontvangen. Na de audiëntie bij den H. Vader bracht de bonds kanselier een bezoek bij den Secretaris van Staat, ZEm. Kardinaal Pacelll. NEW-YORK, 15 Maart (Reuter). Te la Liber tad In den staat San Salvador (Midden-Ame- rika) zijn zooals wij meldden 250 kisten dynamiet In de lucht gevlogen, waardoor een groot deel van de gebouwen en pakhuizen aan de haven vernield zijn. Het aantal dooden is volgens offlcieele opgaven tot 150 gestegen. De New-York Times spreekt zelfs van 250 dooden en 1000 gewonden. De brand, door de ontploffing ontstaan, woedt nog steeds voort. Tot nu toe zijn vier blokken hulzen in de asch gelegd en ook het stadhuis is een prooi der vlammen ge worden. BERLIJN, 14 Maart (D.N.B.) In verband met de jongste onthullingen van de ..Petit Pa- risien” in brochurevorm, schrijft het „Berliner Tageblatt", dat het Fransche blad niet schuwt zijn op de verstoring van den Europeeschen vrede berekend werk voort te zetten. De Duit sche bladen zjjn zeer verontwaardigd en zeg gen, dat leugens door ze te herhalen In eer. brochure, nog niet waar worden. WEENEN, 14 Maart. (D.N.B.) De aanvoerders van de Helmwehren zijn vandaag, onder voor zitterschap van opperbevelhebber Starhemberg, voor een bespreking bijeengekomen, waaraan vice-kanselier Fey, bondsconunlssaris Steldle en alle landsbevelhebbers deelnemen. het voornaamste onderwerp van bespreking vormen de eischen van de Heimwehr inzake een overwegenden Invloed op het regeeringsstelsel, het instellen van een autoritatren regeerings- koers in de bondslanden en het toekennen van loomame ministerportefeuilles. Deze eischen moeten vooral betrekking hebben op het bezetten van bepaalde belangrijke func ties. Met de benoeming van prins Schönburg- Hartenstem tot minister van oorlog is de eisch van de Heimwehr tot het bezetten van dezen post vervallen. Daarentegen eischt zij, dat naast Schmitz, den christelljk-socialen bondscom mlssaris voor Weenen, die mettertijd eerste bur gemeester van Weenen zal worden, een vlce- burgemeester uit de Heimwehr zal worden be noemd. De eisch inzake een ministerpost zonder portefeuille voor Starhemberg is de laatste da gen vervallen, daar de opperbevelhebber zijn vrijheid van beweging wil handhaven en in de kringen van de Heimwehr de vrees moet be staan. dat toetreding tot het kabinet tot bepaal de verplichtingen van de leiding van de Heim wehr tegenover de regeering zou leiden. Daar tegen moet Steldle, zijn plaatsvervanger, thans eischen, dat zijn bondscommlssariaat voor pro paganda tot een ministerie wordt verheven en hl; als propaganda-minister in het kabinet wordt opgenomen. Een verder punt van beraadslaging moet de handhaving van het vrijwillige politiekorps vor men. dat tot de Heimwehr behoort en op het oogenblik ca. 50 000 man telt. In leidende kringen van de Heimwehr moet ernstige bezorgdheid bestaan voor de verdere fi nanciering van dit zeer kostbare particuliere politiekorps. Men wil derhalve thans daarover beraadslagen .in hoeverre de handhaving van het korps met openbare middelen mogelijk is, zonder dat bet vrijwilligerskorps wordt gedwon gen tin zg. onafhankelijkheid tegenover de re geering op te geven. een eeuw geleden onderteekend werd, heeft men gezegd dat Nederland zich terugtrok. Dat is een fabel. Hedenavond heeft Mussolini zoek aan Dollfuss gebracht. De eerste besprekingen tusschen Mussolini, Dollfuss en Goemboes zullen Donderdag plaats vinden. binnen het kader der door Karei voorwaarden niet wilde garan- BREMERHAFEN, 14 Maart. (D. N. B.) Op 26 Pebr. zonk bij goed weer niet ver van Ijsland het vlsschersschlp Wotan" uit Wesermilnde. De bemanning kon worden gered. Daar de om standigheden verdacht leken, werd de beman ning gearresteerd. De reeder Kuhr, zoomede de eerste machinist Skoerup werden achter slot en grendel gezet. De geheele geschiedenis is thans opgehelderd. Kuhr en Bkoerup hebben bekend. Skoerup be weerde eerst, dat het schip onder de ketel- installatie lek was geslagen. Hij liet zjjn ver klaringen zelfs door getuigen „staven". Doch er deden zich tegenstrijdigheden voor. Den dag daarna bekende Skoerup, dat hij het schip op zeer geraffineerde wijze tot zinken had ge bracht. De voorbereidingen waren reeds ge troffen. toen het schip nog In de haven van Wesermünde lag. Hij gaf toe tot deze daad te zijn aangespoord door den reeder Friedrich Kuhr. Het schip was door de reederlj, de firma Kohlenberg A Puts verzekerd voor 180.000 RM en £1000. Deze verzekering dekte de schade volkomen. Niettemin had Kuhr het schip, dat hem in het geheel niet toebehoorde voor nóg 40 000RM op zijn eigen naam verzekerd. Deze verzekering was reeds gesloten met de bedoeling bedrog te plegen. Aan Bkoerup was voor het tot zinken brengen van het schip een beloo- nlng van 10.000 RM beloofd en een functie op een vlsschersschlp. dat te Hamburg wordt ge bouwd voor rekening van Kuhr. Kuhr heeft onder den druk van dit bewljsmateriaa even eens een volledige bekentenis afgelegd. De raad voor de scheepvaart te Bremerhafen zal 20 Maart de zaak In behandeling nemen. Leiders der Heimwehr te Weenen bijeen. Duitschlands antwoord aan Frankrijk wordt niet gepubliceerd. NEW YORK, 14 Maart. (Reuter) Het New Yorksche bureau der All America Cable Co. verneemt uit Salvador, dat bij een dynamietontplofflng, welke niet ver van La Libertad in Salvador plaats vond, meer dan 100 personen om het leven zijn gekomen. De Franschen kunnen slechts met moeite ge looven. dat een „groote mogendheid van West Europa zeer lang met goede bedoelingen uit Genève zou kunnen wegblijven". Van tijd tot tijd komen gebeurtenissen voor en worden redevoeringen gehouden, welke deze vrees doen toenemen. Een dergelijke redevoering werd in de laatste dagen gehouden, nX door generaal Goering. HU. Eden, is openlijk bereid het ver schil te erkennen, dat bestaat tusschen een militaire en een militaristische natie. Men mag dit verschil niet vergeten en spreker is er van overtuigd, dat de toon der ter sprake gebrachte redevoering volgens het oordeel van het En- felsche volk veeleer behoort tot de tweede soort dan tot de eerste. (Bijval). Deze dingen zouden niet zoo belangrijk zijn, wanneer het vertrouwen tusschen de staten instinctief en hecht zou zijn. Aangezien zulks evenwel thans niet het geval Is. hebben zulke op zich zelf kleine dingen groote beteekenis. Prins Sixtus is bekend geworden door de po litieke rol. welke hij tijdens den oorlog heeft gespeeld, toen zijn zwager Karei den troon der Habsburgers had bestegen. Reeds in 1916 werd Sixtus, die bjj het begin van den oorlog vergeefs had geprobeerd in het Fransche en Engelsche leger te worden opge nomen, door zijn moeder, de hertogin van Par ma naar Weenen gezonden, om den keizer te bewegen den strijd te staken. Hem overhandig de de keizer d.d. 31 Maart 1917 den ,J3ixtus- brief", om dezen verder te geven aan de Fran sche regeering, waarin de opvolger van Franz Joseph „voor het geval Dultschiand verstandige vredesvoorwaarden zou afwijzen", om een af zonderlijken vrede verzoekt. Deze actie voor een bijzonderen vrede mislukte, zooals bekend, om dat de Entente het bestaan der Habsburgsche monarchie opgestelde deeren. Congres der Maltezer Ridden Woenadag plech- tig te Rome geopend. De zaak Stavisky. Ook de Belgische oud-minis ter Petitjean er bjj betrokken? Wjj moeten twee doelstellingen verwezenlijken, aangezien wü anders niet voldoende bijdragen tot het herstel van het vertrouwen in Europa: MÜNCHEN, 15 Maart (V D.) De Rükspen- nlngmeester der N. s. d. A. P. maakt bekend, dat voorloopig geen nieuwe leden tot de partij zullen worden toegelaten. Koos Vorrink zal bü enkele candidaatstelünz tot voorzitter der S.D.A.P. gekozen worden. BUREAUX. HOF 6, ALKMAAR T«l«foon Administratie 433, Redactie 633 ABONNEMENTSPRIJS Pt kwartaal voor Alkmaar f 2. Voor buiten Alkmaar f 2 85 Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaarnestad - Haarlem NEW YORK, 14 Maart. (Reuter) Het radio station te Los Angeles heeft een radiogram ontvangen volgens hetwelk op de Amerikaan- sche kanonneerboot „Fulton" brand is uitge broken en spoedige assistentie noodzakelijk ia De positie van de kanonneerboot wordt aan gegeven op 22 N B. en 114 gr. O.L. De kanon neerboot oevlndt zich dus op ongeveer 500 K.M ten Westen van de Zuidkust van Beneden Callfornlë. Nader* wordt gemeldt. dat de bemanning het schip verlaten heeft. Door het stoomschip „Tslnan" zijn 43 en door den kruiser „Wishart" 60 leden der bemanning aan boord genomen. BAYONNE. 14 Febr. (Reuter.) Tissler, de directeur van de leenbank te Bayonne, heeft aan zijn verdediger een brief overhandigd, wel ke bestemd Is voor den Officier van Justitie en waarin hij zijn besluit te kennen gleft zich tegen de beslissing van het hof van cassatie te verzetten, krachtens hetwelk de aangelegenheid uit handen van het parket te Bayonne wordt overgebracht naar het parket van het departe ment Seine. Tissler’s verzet beteekent. dat auto matisch de uitwerking van de beslissing van het hof van cassatie wordt geschorst, zoodat rechter dTfhalt onmlddellljk het onderbroken voor onderzoek zal hervatten. BEIROET, 15 Maart. (Reuter) Het aantal dooden ten gevolge van de instorting van een zeer druk café Is tot 27 gestegen, terwijl 12 zwaar-gewonden In het ziekenhuis zijn opge nomen. Het bergingswerk wordt mei behulp van mi litairen onafgebroken voortgezet en Is bijna beëindigd Men vermoedt, dat zich geen slacht offers meer onder de puinen bevinden. De Belgische Senaat heeft Woensdagmiddag de behandeling der begrootlng van Buiten landsche Zaken voortgezet, bjj welke gelegen heid Minister Hymans een uiteenzetting gaf van de oriëntatie der Belgische handelspolitiek. Vooral op de Nederlandse!)-Belgische han- delsbetrekkingen ging hU uitvoerig In. De beslissing waarvan hier sprake is, heeft op het lot van het Verdrag van Ouchy geen Invloed gehad. Zjj had slechts ten gevolge dat Nederland zich ten opzichte van Engeland in een zelfde positie geplaatst zag. als waarin wü zelf verkeeren. De voornaamste oorzaak der misluk king van het Verdrag van Ouchy ligt in de monetaire verwarring waaraan de meeste landen ten prooi zijn. Elke poging om verbetering te brengen In den toestand van den intemsUionalen handel, zal vruch teloos b)<jven zoolang de onstandvastigheid van het geld voortduurt. Onze Rom. correspondent seint ons: Woensdag Is In de Eeuwige Stad het congres der Maltezer ridders ter viering van het H- Jaar begonnen, waarbü «Ich een algemeen kapittel der Soevereine Orde van Malta zal aan sluiten. Sedert de verdrijving der orde van het eiland Malta door toedoen van Napoleon In 1798. heeft geen algemeen kapittel meer plaats gevonden. Niet minder dan 620 ridders en 60 dames ne men aan de bijeenkomst deel. Hedenochtend begonnen In de Basiliek van St. Paulas bulten de muren de oefeningen voor het verwerven van den Jubileum-aflaat. De •toet wetU. geopend door Z Em. Kard Blsletl. groot-priór der orde te Rome, die het kruis droeg. Van de Nederlandsche ridders waren aanwe- «ig jhr. Bönnlnghausen en Jhr von Fisenne. Ook mgr. Eras, Kapelaan der orde, nam aan de plechtigheden deel. De stoet der ridders in zwart fluweelen man tels met het Maltezer kruis op den linker •chouder bood een indrukwekkend schouwspel van mlddeleeuwschen stijl dat vele kijken trok. In den namiddag hebben de ridden de Basi lieken van St. Jan van Lateranen en Santa Ma ria Maggiore bezocht. PARIJ8, 14 Maart. (Reuter) Het Dultsche antwoord op het Fransche memorandum van 14 Februari, dat Dinsdag te Berhjn door den Rljksmlnister van Buitenlandsche Zaken, v Neurath, is overhandigd aan den ambassadeur te Berlün, Francois Poncet. Woensdag op de Qual d'Orsay ontvangen. Barthou heeft de nota, die zeer hoffelijk ge steld is, en op verlangen van Dultschiand niet gepubliceerd zal worden, aandachtig bestu deerd. Het Dultsche antwoord schijnt geen nieuw* elementen te bevatten. Rede van minister Hymans In den Belgischen Senaat over de Nederl-Belgische handelsbe- t rekkingen. Regeeringsstenn aan de cichoreiteelt In voor bereiding. Er moet een overeenkomst worden standgebracht, niet een Ideale conventie, welke een zekere ontwapening inhoudt, welke rekening houdt met de werkelükheid van het heden, om het kort te zeggen: een conventie op de basis van ons recente memorandum; Getracht moet worden het volledige aan zien van den Volkenbond te herstellen, dat deze slechts kan genieten door het actieve lidmaat schap van alle groote mogendheden van West- Europa. ijst-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 1