ONS BLAD r I Het nieuws van heden Koningin-Moeder Verdrag van Rome geteekend DUITSCHLANDS ANTWOORD AAN FRANKRIJK TER OPHELDERING VAN MISVERSTANDEN Orkaan in België DE BAROMETER li i; dr 1025 NIGDE KATHOLIEKE PERS MAANDAG 19 MAART 1934 Zij, die zich tegen 1 April on DE MALTHEZER RIDDERS TE ROME ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschonende nummers gratis. Andere staten kunnen toetreden De Francqui-prijs Groote belangstelling Roode bankiers Kath. krant in Roemenië verboden Toestand blijft ernstig 2000 personen gedood vuurtorens in Griekenland een chauffeurs» Weer DE BERLIJNSCHE AUTO-TENTOONSTELLING staking te New-York? Bonnefoy-Sibour exit Insull naar Abessynië? W» De explosie te Surgeres 3- f Bloedige gevechten in Chineesch-T urkestan Kol. troepen moeten worden meegeteld Het einde van het Heilig Jaar Torgler’s in vrijheid stelling gevraagd Vele gebouwen te Gembloux ernstig beschadigd Oud-minister Petit jean neemt ontslag als lid van den Belgischen Senaat Ziektetoestand plotseling verergerd DIT NUMMER BESTAAT UV TWAALF BLADZIJDEN^ Overstrooming in Joego- Slavië Koning Leopold overhandigt het diploma aan prof. Lemmtre JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR Scheerkwasten en Scheerzeep „Fransche” Voor bevestiging van den vrede in Europa en voor saneering van de economie ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20c., ingez. med. 40c p. regel; idem op pag. één 55c.p. regel Bij contract sterk' verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek - Telefoonnummer 433 Duitschland vraagt het minimum, noodig voor zyn veiligheid en verdediging Sr- n 1 NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD ZEVEN EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 13 4 TE BO- Orkaan in België Insult naar Abessynië vertrokkenT Overvtroomingen in Joego-Slavië stopplaatsen in aan Huldiging van dr. Philips te Eindhoven. b(j Someren grootendeela ge- O O zijn dakloos gewor- MO ''o Brand op Nederlandseh Mettray te Eefde. I ernstig zwakte. De Malthezer ridders bij de Processie in de Sint Paulusbasüiek te Rome voor het ver dienen van den jubileum-aflaat. Stond op Maandag ww v-wl 143 Vorig» stand: 73» ander hail tons vrachtauto, die bij de Duitsche spoorwegen in gebruik is voor het vervoer van cement 1 Uitbreiding der tusschen Italië, Oos tenrijk en Hongarije bestaande bilaterale handelsverdragen met het doel den weder- sUdschen uitveer te bevorderen. voordeelen en aflaten in heel de wereld diend zullen kunnen worden. Duitschlands antwoord op Frankrijks memo randum gepubliceerd N.S.B.-vergadering te Haarlem voor Katholieken: verboden. DKIE-MOGENDHEDEN-VEBDRAG ME GETEEKEND. Regeer ing wenscht meer bevoegdheid voor hel snel wijzigen van invoerrechten. dat zijn, staan Wat de vaststelling van de legersterkte aan gaat. merkt de RUksregeering op, dat bij ver gelijking hiervan tusschen de verschillende lan den ook de overaeesche troepen moeten wor den medegerekend. Deze bevinden zich welis waar niet in het moederland, doch deze kun nen leder oogenblik zonder bezwaar naar het moederland getransporteerd worden. Ook ge oefende reserve-troepen moeten worden mede gerekend. Het Fransche alde-mémoire geeft geen enke- van Inge- be- van 70 M |i Omtrent den toestond van H. M. de Koningin-Moeder werd Zondag avond 8 uur medegedeeld, dat deze veel ernstiger was geworden. Reeds was in den ochtend bekend gemaakt, dat de zieke geen rustigen nacht had gehad en zich zeer ver moeid gevoelde. De algémeene toestond was toen reeds niet zonder zorg. H. M. de Koningin, die reeds des ochends vergezeld van Prinses Ju lian* een bezoek bij de Koningin- Moeder aflegde, was ook S avonds ten Paleize aan het Lange Voorhout aanwezig. In de verschillende kerken is tij dens de Godsdienstoefeningen voor H. M. de Koningin-Moeder gebe den. In de onmiddellijke nabijheid van het Paleis zijn maatregelen getroffen om de stilte en rust zooveel moge lijk te verzekeren. Onze Belgische correspondent seint ons: Zaterdagmorgen om half twaalf werd in een plechtige zitting van den Raad van Beheer van het Francqul-fonds door Koning Leopold III aan den zeereerw. heet Lemaltre. professor aan de unlversiteit van Leuven, het diploma overhandigd, waarbij hem de Francqui-prijs ten bedrage van een half millioen francs wera toegekend. De minister van Staat, Francqul, hield een rede. DEN HAAG, 17 Maart Het Permanente Hof van Internationale Justitie heeft hedenochtend arrest gewezen in de zg. vuurtorenzaak tusschen de Fransche en Grieksche regeeringen. Het Hof heeft met tien tegen twee stemmen net con tract, dat In April 1913 gesloten werd tusschen de Turksche regeerlng en een Fransche maat schappij ,.1’Admlnlstratlon des Phares" en waar van de strekking was, dat de concessie voor het onderhouden van de vuurtorens aan de kus ten van het Turksche rijk, werd verlengd, ook van kracht verklaard tegenover de Grieksche regeerlng. voorzoover betreft de vuurtorens ge legen op grondgebied, dat door Griekenland verkregen Is ten gevolge van de Balkanoorlogen van 19131913 en van den wereldoorlog 1914 -191». BRUSSEL, 17 Maart In de streek van Char leroi, Namen. Tcurnay en Gembloux heeft he den een hevig onweder gewoed. Te Gembloux ging de orkaan met een zwaren hagelslag ge paard. De straten der stad waren bedekt met een Ijslaag van verscheidene centimeters dik Vele gebouwen zijn zwaar beschadigd. Op den spoorweg CharleroiGembloux moest het verkeer gestaakt worden. Bjj Charleroi zijn verscheidene huizen Ingestort. Een aantal per sonen werd daarbij gewond. Bij Toumay is een dak ingestort, waarbjj twee personen werden gedood. Toen de berichten inzake de ernstige wen ding In de ziekte van H. M. de Koningin- Moeder In de stad bekend werden, verzamelde zich dadelijk een groote menigte bjj het Paleis aan het Lange Voorhout. Ook verschillende autoriteiten vervoegden zich aan het Paleis, teneinde naar den toestand van H. M. te informeeren. 1 De politie trof, onder leiding van den hoofd commissaris. den heer Van 't Sant, maatrege len, om het autoverkeer bjj het Paleis om te leggen.' Terwijl de Rljksregeering van meening Is. dat de Duitsche politieke organisaties geen militair karakter hebben, is Frankrijk een tegenovergestelde meening toegedaan. De beste weg tot regeling van deze vraagstukken is het toepassen van controle op de politieke organisaties in andere lan den. waar Duitschland zich uitdrukkelijk mede accoord verklaard heeft, terwijl te vens nauwkeurig moet worden vastgesteld, wat onder een militair karakter van aer- geljjke organisaties bulten het leger moet worden verstaan. De Duitsche regeerlng heeft in het ge heel geen beswaar tegen het nemen van maatregelen, die In alle landen aan derge- Ujke organisaties milj^alre bewapening en uitrusting verbieden. PARIJS, 17 Maart (Reuter). Naar uit Roche fort wordt gemeld, bedraagt het aantal doo- den bU de ontploffing in de alcoholdlstilleer- derU bij Surgeres tot nu toe twee, terwijl vier personen zwaar gewond zjjn. De spoorrails zjjn beschadigd, zoodat het treinverkeer anders ge leid moest worden. De weg in de nabijheid werd gedeeltelijk vernield. Ook het telefoon verkeer Is verbroken. De brandweer heeft tot op dit oogenblik de opslagplaatsen met 40.000 hectoliter alcohol voor het vuur Kunnen be schermen. De heer J. Otten te Meppel tot lid der Eerste Kamer benoemd. Omtrent de draagwijdte van de door haar aangeboden non-agressie pacten herhaalt de Rljksregeering. dat deze gebleken is uit de in ternationale praktijk van de laatste jaren De Dultsch-Poolsche overeenkomst van 16 Jan. is een duidelijk voorbeeld, dat Duitschland zien tot asm de uiterste grenzen bereid verklaard heeft onder geen omstandigheden bjj conflic ten geweld te gebruiken. Uitzondering op verplicht veilen voor be paalde markttuinders Richtprijs voor tarwe van den oogst 1934 vast gesteld De bootrace CambridgeOxford is doer eerst genoemde gewonnen. MOSKOU. 16 Maart. Naar het telegraaf- agentschap van de Sowjet-Unle uit Kasjgar meldt, heeft een afdeellng troepen der Toen- ganen Kasjgar en de In de nabijheid dezer stad gelegen vesting Janglsjar ingenomen en het daar Ingesloten Toenganengaraizoen be vrijd. Bij de bezetting werden 2000 Oeigoen- sche inwoners gedood. Justitieel ondersoek vleeschknoeiertjcn. De veenbrand bluscht. Handel in groenten en fruit slechts toegestaan aan hen, die officieel erkend zijn Al ultl De Grieksche politie had ultgebrelde maat regelen genomen, daar het niet heelemaal ón mogelijk leek, dat er door de Amerikaansche politie pogingen gedaan zouden warden om Insull met geweld to ontvoeren. ROME, 17 Maart. (Reuter). De overeenkomst tusschen Italië, Oos tenrijk en Hongarije is Zaterdag avond om 18 uur 8 in het Ito- liaansche regeeringspaleis „Palaz zo Venezia” door Mussolini, Doll fuss en Goemboes onderteekend. Het aantal protocols, dat onder teekend werd bedraagt drie. Dader van den moord te Essehen gearresteerd. Volledige bekentenis af gelegd. Oordeel der Tweede Kamer-commlssie en van den Minister van Waterstaat over het wets ontwerp tot wijziging van de spoorwegwet. In ieder geval is het reeds een door velen erkend feit, dat de ontwapenlngs-bepalingen van het Verdrag van Versailles voor Duitsch- land niet meer gehandhaafd kunnen blijven. De Duitsche voorstellen zijn een minimum, dat Duitschland noodlg heeft voor zijn veilig heid en verdediging, terwijl afstand wordt ge daan van alle aanvalswapenen. Tegenover de Fransche verklaring, dat de Duitsche voorstellen van het onjuiste principe uitgingen, dat een werkelijk ingrijpende ont wapening op het oogenblik niet mogelijk is, verklaart de Rljksregeering, dat, ofschoon z« zooals vanzelf spreekt een overeenkomst wenscht met zoo groot mogelijke bewapenings- beperkingen, zij alleen meende te moeten vast stellen, dat de zwaarbewapende landen tot dus ver geen ontwapenings-maatregelen hebben ge nomen. die in staat waren het uitgangspunt van de Duitsche voorstellen te veranderen. Wat de critlek op het vraagstuk der controle betreft, zet de Rljksregeering uiteen, dat zjj voor de Invoering van een internationale con trole geen andere voorwaarde stelde, dan vol ledige gelijkheid voor alle landen en zjj stemt er volkomen mee in, dat deze controle zoo uit gebreid mogelijk zal worden uitgevoerd. ATHENE. 17 Maart. (Reuter). De „MayoUs", boord waarvan Samuel Insull zich liep Zaterdagavond in <Je haven Onze Belgische corespondent seint ons: Op verzoek der orde van advocaten van het parket van Brussel zijn er enkele mededeelln- gen gedaan uit het dossier betreffende het on derzoek inzake de Foncier Beige, een der onder nemingen van Stavlsky, waarbij de vroegere liberale Belgische Minister van Kunsten en We tenschappen Petltjean raadsman en likwidator was. Hieruit blijkt, dat Petltjean als minister een vast maandeiyksch honorarium genoot, zulks in strijd met de wettelijke bepalingen. Petlt jean zal zich moeten verantwoorden voor de orde van advocaten. In den loop van Zaterdagavond Is bekend ge worden, dat Petltjean zjjn ontslag heeft Inge diend als lid van den Belgischen senaat. Naar Reuter voorts uit Parijs verneemt, is Tribout, directeur van een speelhuis te Parijs, Onze Belgische correspondent seint ons: De Bank van den Arbeid, een socialistisch instituut, waarvan de zetel te Gent Is gevestigd, verkeert reeds maandenlang In groote finan- cieele moeilijkheden. Al eerder en wel einde 1932 had de bank een leening aangegaan bij de regeerlng ten bedrage van 80 millioen francs. Deze hulp bleek al spoedig ontoerei kend De leiders der bank, alle bekende kop stukken der beweging. onder wie oud-mlms. ter Anseele hebben zich thans nog eens tot de regeerlng gewend en wel om een voorschot van 300 millioen francs. Daar de eventueele ondergang dezer bank ernstige gevolgen zou meesleepen voor een groot aantal kleine spaar ders, heeft de ministerraad besloten het ge vraagde voorschot toe te staan. Onder drang van den Generalen Staf van het Roemeensche leger, heeft de Roemeensche re geerlng een vrbod uitgevaardigd, waarin Is be paald, dat het Hongaarsche katholieke dag blad .Erdely Lapok” voortaan niet meer mag verschijnen. Zooals men weet stond dit katho lieke dagblad onder de onmlddellljke bescher ming van den bekenden schrijver Dr Stefan Fiedler, Bisschop van Groszwardlin. Deze krant werd eerst voor acht dagen verboden en thans moet het blad haar verschijnen geheel en al staken. Voor deze regeeringsmaatregel Is geen enkele reden of motief aangegeven. Men zou alleen kunnen veronderstellen, dat de regeerlng op de redactie vertoornd is, omdat zl) een Hongaarsch blad redigeert, dat naar eeu ROME, 17 Maart (Reuter) In een toespraak welke de H. Vader Zaterdagmorgen voor een lersche bedevaart hield zelde HIJ, dat bij de sluiting van het Heilig Jaar alle geestelijke ver- 2 Instelling van voorkeurstarieven voor producten der Oostenrjjksche Industrie alsook het sluiten van overeenkomsten tusschen de industrieën van Oostenrijk en Italië. K. V. W.-sigarenfabrieken In Noord-Brabant zullen 25 Maart worden stopgezet. aan vindt, 1 Piraeus binnen. Insull's papieren werden aan boord door de Grieksche politie afgestempeld. Den financier, die ziek Is, werd officieel medegedeeld, dat hij In den loop van den avond weer vertrekken kon aan boord van de „Mayotls” of van een ander schip Het schijnt In de batoellng te liggen van Samuel Insull om zliBToe vlucht te zoeken in .bouynië, met welk land de Ver. Staten geen ItlM^rlngsverdrag hebben. 4 Bevordering van het tr*nsito-ver- keer in de havens der Adriatische Zee. Opheffing van stations en Noord-Brabant en Zeeland NEW YORK 17 Maart (Reuter) De be woners van New-York, die onlangs veel last ondervonden van een staking der taxl-chauf- feurs zullen vermoedelljk dit euvel spoedig wederom ondervinden. Heden besloten 5000 ge organiseerde chauffeurs in staking te gaan om de offlcleele erkenning te verkrijgen van hun organisatie. 40 000 morgen akkerland Vier dorpen en een deel onder water Twee duizend menschen den. Door het plotseling binnendringen van het water speelden zich in de straten angstige tooneelen af. daar de bewoners slechts met moeite hun leven konden redden. Twee Indi viduen. die van de algemeene verwarring ge bruik wilder, maken om te plunderen, zouden .- door de menigte gelyncht zijn, indien de gen darmerie tusschenbeide was gekomen. Men vreest dat het water, dat reeds »H M. boven normaal staat, nog verder zal stijgen. De deskundigen zullen de besprekingen voortzetten met het doel om de in de proto cols vastgestelde overeenkomsten te verwe zenlijken. Den 5en April zullen zij te Rome weer samenkomen. De nieuwe overeenkomsten zullen voor den 15en Mei gereed zijn. Zaterdagavond om 21 uur 20 hebben Doll- fuss en Goemboes Rome per extra-trein ver laten. LONDEN. 17 Maart (Reuter) Het Britacl.e comité voor de invrijheidstelling van de gevan genen, betrokken bij den rijksdagbrand heeft een verzoekschrift bjj Hitler Ingediend waarin de invrijheidstelling van Torgler gevraagd wordt. Het request is door lil personen ondertee kend. o. a. door 7 Lagerhuisleden. 2 Hooger- huisleden, door geestelijken, kunstenaars, man nen van wetenschap, Industrieelen enz BUREAUX: HOF 6, Talafoon Administratie 433, Radactie 633 ABONNEMENTSPRIJS. Par kwartaal voor Alkmaar f 2—- Voor buiten Alkmaar f 2 85 Met aaïllustraard Zondagsblad f 0.60 hooger Dagblad uitgegeven door do N.V? Drukkerij De Spaarnestad - Haarlem 3 Maatregelen om Hongarije over de moeilijkheden heen te helpen,, waarin dit land zich bevindt tengevolge der daling van de graanprijzen. herziening van vredesverdragen streeft Daar staat echter tegenover, dat alle dagbladen In Zevenburgen vrijwel In het Hongaarsch of m het Dultsch verschijnen, daar de bevolking, al thans zeker de intellectueelen Hongaren en Dultschers zijn. De maatregel is alleen te ver klaren als een uitvloeisel van den haat tegen de katholieke pers, daar de overige socialisti sche en radicale bladen, die in handen Joden zijn, vrij in Roemenië worden voerd. BELGRADO. 17 Maart Reuter den hoogen waterstand In de Save, is bij Sissek een dijk doorgebroken, met het gevolg, overstroomd van Sissek Het eerste protocol is van politleken aard en verklaart dat de drie eerste ministers, met het doel den vrede in Europa te bevestigen en de economie te saneeren op den grondslag van de eerbiediging der onafhankelijkheid en die rechten van lederen staat zich verplichten tot het plegen van overleg lii alle vraagstukken, welke hun in het bijzonder aangaan, alsmede tot het nastreven eener gemeenschappelijke politiek van daadwerkelijke samenwerking in alle algémeene kwesties tusschen alle Europee- sche staten en vooral tusschen Italië, Oosten rijk en Hongarije. Zij zijn er van overtuigd, dat op deze wijze de werkelijke grondslagen gelegd zouden kunnen worden voor een vér gaande samenwerking met de aifdere staten. De twee andere protocols hebben betrekking op de ontwikkeling der hanqelsbetrekkingen tusschen Italië, Oostenrijk en'Mongarlje in het kader van de conferentie van Stresa en van het Italiaansche Donau-memorandum. De inhoud kan in het kort als volgt worden samengevat: Omtrent den toestand van de Koningin-Moeder werd hedenoch tend medegedeeld, dat de nacht vrü rustig was, maar de toestand blijft door algemeene De StavUky-affalre. Oud-Minister Petltjean neemt ontslag als lid van den Belgischen Se naat len redelijken grona aan, om het uitstel van het uitrusten van het toekomstige Duitsche le ger met de noodzakelijke verriedigingsw^pens te rechtvaardigen. De Rljksregeering verklaart, dat de Engel- sche en Italiaansche ontwapeningsvoorstellen geschikt zijn om overeenstemming tot stand te brengen tusschen haar en de Fransche regee rlng en geeft twee wegen aan die tot een op lossing van het vraagstuk kunnen leiden. Ten eerste het sluiten van een overeenkomst van korten duur, die zich bezighoudt met een beperking der bewapening van de zwaarbe wapende staten op het tegenwoordige peil en ten tweede een overeenkomst van langeren duur met zekere ontwapenings-maatregelen van deze landen. In belde gevallen zou de vaststelling der sterkte van het Duitsche leger en der bewape ning nagenoeg dezelfde blijven. gearresteerd onder beschuldiging van medeplich- tlgheid aan oplichting en heling. Uit Bayonne wordt bericht, dat het parket te Bayonne officieel ontheven Is van het onderzoek in de zaak-Slavisky. Het parket van Parlje neemt het onderzoek over. In politieke kringen verluidt dat de minister van Blnnenlandsche Zaken heden aan den president der republiek een decreet ter onder- teekening zal voorleggen, waarbij de nieuwe politle-prefect van Parijs, Bonnefoy-Sibour. op zijn eigen verzoek In zijn vroegere functie van prefect van het departement Selne-et-Oise, wordt hersteld. Tot prefect van politie zal de tegenwoordi ge prefect van het departement du Nord, Lan- geron, benoemd worden. De vroegere dlrecteur-generaal in het ministe rie van landbouw Blanchard, die eenlge dagen geleden uit zijn functie werd ontzet, daar geble ken was. dat hij bij de Stavisky-affalre oetrok- ken was door het teekenen van fictieve aandee- len, heeft getracht zich van het leven te beroo- ven. Soldaten van een regiment te Fontaine bleau vonden hem op het schietterrein. Hij had zich met een mes een ernstige wond aan den hals toegebracht. Men gelooft hem In het leven te kunnen houden. HU had een brief achtergela ten, waarin hU zijn zelfmoordplannen meedeelt. BERLIJN. 17 Maart (D. N. B.) Namens de Duitsche Rjjksregee- ring heeft de minister van Buiten- landsche Zaken, Freiherr von Neurath, Dinsdag j.l. aan den Franschen gezant te Berljjn, Fran cois Poncet, een memorandum overhandigd, waarin de Duitsche Regeering verklaart dat het haar noodzakelijk voorkomt eenige mis verstonden op te helderen, die, naar men meent het Fransche aide-me moire van 14 Februari' j.l. hebben beïnvloed.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 1