Over Weenen I Finlands kerkvorst gewijd De zwarte dood Meisje vermoord D^BpeLM^H Het jubileum van dr. A. Philips TE BERGEN OP ZOOM MAANDAG 19 MAART 1934 1 Eindhoven viert feest 15 aai 15 ct. Loopjongen overvallen 2V2 iaar Een roode regen? Langer open op Zondag Curacao en Nederland Groote belangstelling VLIEGVELD OP AMELAND AANRANDER AANGEHOUDEN Knoeierijen bij een slachthuis? Invoerrecht op korten termijn Castella troef! SLACHTOFFER GEÏDEN TIFICEERD AARTSBISSCHOPPELIJK MUSEUM MANNELIJK JEUGDWERK IN HET AARTSBISDOM Onder socialistisch bewind ■•i ver- een Nadere bijzonderheden Assistent- directeur benoemd *1 in men In Ml Belangrijke aanwinst Spoedige inrichting te verwachten van 1 IS«I >or Met enthousiasme hebben de der tien duizend personeelleden hun leider gehuldigd Overeenstemming met N.V. De Spaarnebank bereikt Zou het de nadeelen der crisis kunnen oplossen? Eere-comité voor de herdenking gevormd Daarna verwondde de dader zich zelf levensgevaarlijk DE MOEILIJKHEDEN AAN DE BEVERWIJKSCHE VEILING l Hoe kwam die kleurstof in de lucht? van toelichting beoogt -de Kroon de bevoegdheid in afwachting van nadere wettelijke bestaande ge- ze aan De politie te Naarden, die onmiddellijk ge waarschuwd werd, nam het lijk van het meisje in beslag en vervoerde den dader in levensge vaarlijken toestand naar de Majellastichting te Buss urn, waar dr. Schouten onmiddellijk ope ratief ingreep. Omtrent de oorzaak is nog niets bekend, doch aangenomen wordt, dat het meisje de verkee- ring met den Jongeman verbroken had. Men vreest voor het leven van den dader. BU de plechtigheden presbyter-aasistens op de die volgden trad als hoogeerw. pater H. Zaterdagavond 8 uur heeft een fakkeloptocht langs de woning van dr. A. Philips gedefileerd. In den stoet liepen Phillps-Sportvereenlgingen en harmonieën uit Eindhoven. Bij monde van dr. Van Anrooy. voorzitter der Sportvereenlglngen. werd in een geestige speech aan dr Philips het eere-voorzltterschap van alle afdeellngen van P. 8. V. aangeboden, hetwelk door dezen werd geaccepteerd. Mevr. Philips werden bloemen aangeboden. van zeerste ver- s rW Ter gelegenheid van zijn zestigsten verjaardag is dr. A. Philips door den Konlng 'an België be vorderd tot Commandeur in de Kroonorde van België. e» Naar wij uit betrouwbare bron vernemen, ia een voorlooplge overeenstemming bereikt tus schen de N.V. De Spaarnebank en de Veiling Onverwijlde voorloopige wijzigin gen op tarief gebied Voor de Rechtbank te Zutphen hebben te recht gestaan de gebr. A„ belden koopman te Apeldoorn. Als eerste verdachte kwam voor L. A.. 24 laar. Dezen was tenlaste gelegd, dat hij 15 December van het vorig laar zicb weder rechtelijk had toegeëigend een bedrag van 92 toebehoorende aan Th. J. M. te Apeldoorn welk bedrag de loopjongen van M. Dirk B bij zich had. door dezen Jongen een slag op het hoofd te geven met een metalen kogel. Verdachte bekende. Tegen daders 5 en geëischt Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot assistent Diocesaan directeur van het mannelijk jeugdwerk in het Aartsbisdom voor de dekenaten Arnhem, Zutphen, Groenloo, Terborg, Zevenaar en Eist den weleerw. heer H. Ch. J. Alink. (Blijft rector van het Rijks Op voedingsgesticht te Doetlnchem). De officier van justitie, mr. W. J. H Stam schetste den verdachte als een gevaarlijk mis dadiger. die steeds getracht had de schuld op zijn broer te schuiven. Een flinke Straf achtte spr. op zijn plaats. HIJ eischte een gevangenis straf voor den tijd van 5 jaren. Wanneer sprake is van moeilijke omstandig heden, dan dient opgemerkt, dat deze moei lijke omstandigheden hun oorzaak vinden de crisis die heel ons bedrijfsleven teistert, en derhalve niet op goede gronden verwacht kan worden dat door uitbreiding van de gelegenheid tot verkoop op Zondag, de totaalomzet zal stij gen en deze moeilijkheden daardoor zullen ver minderen. is de derde maal In een tijdsbestek van alf jaar, dat een Nederlander tot herder een missiegebied dat De vereenlging voor den Chrlstelljken Handel- drjjvenden en Industrieelen Middenstand staat op eenzelfde standpunt. Ook deze organisatie van middenstanders wenscht handhaving van de bestaande wette lijke regeling en deelt niet de opvatting, dat met wijziging der wet in den voorgestelden zin het winkelbedrijf zal zijn gebaat. Het bestuur verzoekt de Tweede Kamer drin gend aan deze wetsvoordracht hare goedkeu ring te onthouden. Zaterdag is de zestigste verjaardag van dr. A. F. Philips, den energieken leider van het Phi lipsconcern door heel Eindhoven, en in het bij zonder door het personeel van de N.V. Philips Gloeilampenfabrieken, welke hun veertigsten verjaardag vieren en daarmede het feit van het veertig-j^rig jubileum van haar directeur, fees telijk gevierd. Reeds om tien uur begon er leven en bewe ging te komen in de straten en beginnen de 13000 man van Plhilps arbeidsleger zich op te stellen voor een openbare betooging voor hun leider. Op het Philips-sportterrein, waar deze huldiging plaats vindt, is alles voor de groote parade in gereedheid gebracht. Klokslag 10 uur 20 rukten van de 13000 man naar het P. V. S.-terrein op, keurig marchee- rend in rijen van vier, samengevoegd in groepen van omstreeks vijftig man. elk onder commando van een leider en een hulpleider, onder de vroolijke tonen van enkele muziekcorpsen. Om half elf komen dan de eerste gelederen van de twee ontzaglijke stoeten op het versierde Phillps-sportterrein aan. Dr. Philips heeft bij zijn aankomst een hartelfke ovatie in ontvangst te nemen. Intusschen rukt de eindelooze stoet naar de eeretribune op. De onder de waaiende en kleurige vlaggen deinende menschenzee groeit voortdurend aan. Behalve de 13000 arbeiders 8000 man zijn op het sport’-rrein opgesteld, het commercieel en industrieel hooger personeel kreeg een plaats op de tribunes was een emome vloed van be langstellenden toegestroomd. Talrijke genoodig- den vinden hun weg naar de eeretribune. Als eerste spreker voerde Mr. Boyen, commis saris der N.V. Philips, uit Wassenaar, het woord. In een sympathieke rede, waarin hij in het bij zonder vertelde van het werk van dr. Philips ge durende de laatste tien jaren, huldigde spr. den jubilaris. Spr. besloot met het uitspreken van den wensch, dat het prachtig bedrijf nog lang onder de bezielende leiding van Dr. Philips zal staan. Daarna nam de heer P. N. Staal, onder directeur der N.V. Philips Gloeilampenfabrieken het woord voor het uitspreken namens het ge- heele Philipspersoneel van zijn huldlgingsrede. 'Waarbij hij dr. A. Philips zijn portret, geschil- De plechtigheden in de kapél van het Juvenaat, waar hij zyn humaniora voltooide Finke, provinciaal der Priesters van het H. Hart, troondlakens waren pater J. van Gljsel, oud-mlssionaris van Finland en de Hoogeerw. Heer L. Holtzer, de vroegere provicaris van de Finsche missie, bij wien Mgr. Cobben in Viborg kapelaan is geweest. Als diaken fungeerde pater H. Roosen. als sub-dlaken pater K. van Steke- lenburg, ceremoniaril waren de paters H. Sloe- kers en A. Negers. De consecreerende bisschop- pen werden terzijde gestaan door hun resp. se cretarissen, de Zeereerw. Heeren L. Beckers, M. van de Ven en drs. J. Moonen. Het koor stond onder leiding van pater C. van den Peet, en voerde de Missa Papae Jdarcelll van G. J. da Palestrina uit Des middags was een druk bezochte recep tie gehouden, waarop o m. de Commissaris der Koningin in Noord-Brabant verscheen. Telegrammen kwamen bij honderdtallen binnen, waarvan wU slechts noemen die van Minister Deckers en minister De Wilde, oud- mlnisters De Geer en Van Dijk, de Poolsche, Italiaansche en Belgische gezanten, den mi nister van Posterijen In Polen, jhr. Loudon, gezant te Parijs. derd door Sluyters, aanbood. Spreker wierp een blik terug op het veertig jarige werk van den Jubilaris en bracht in her innering hoe hjj in 1922, na het 25-Jarig be staan der onderneming bjj de toenmalige hul diging er op had kunnen wijzen hoe, waar het een kleinigheid geweest zou zijn de werkplaat sen te hervormen in munitiefabrieken, de gas fabriek en de laboratoria in ateliers ter ver vaardiging van gifgassen, hier slechts getracht werd bU te dragen tot het groote en internatio nale werk der verlichting in letterlijken en fi- fuurlljken zin. Het was een moeilijke tijd waar in, in 1922 het tweede tijdvak van het werk van dr. Philips, die thans alleen de leiding van het tot zesduizend man gegroeide bedrijf kreeg, be gon. Hierna nam dr. A. Philips zelf het woord. HU dankte in een hooggestemde rede zijn personeel voor hun liefde en trouw. De heer Philips vertelde in zijn rede van zijn komst te Eindhoven en gaf in het kort een overzicht van den gang van zaken gedurende den tjjd dat hU in Eindhoven werkt. Hjj wees op de beteekenls van de ontwikkeling van de electrische gloeilamp en van de radio en voor de toekomst op het nieuwe artikel de natrium lamp en op andere producten van de Phillps- producten: de Vitamine D, van een groot be lang voor de gezondheid, röntgenbuizen en ap paraten enz. Tenslotte richtte Dr. Philips een persoonlijk woord tot allen: „Door Uw geest van samenwer king. eensgezindheid en saamhoorigheid is onze onderneming groot geworden. Het is een voor beeld voor vele andere bedrijven die door twee dracht tusschen werkgever en werknemer dik wijls onherstelbaar worden verzwakt. Dat deze gevoelens van wederzijdsche waardeerlng ook voor de toekomst kullen mogen blijven. Dat el kanders kwaliteiten op prijs blijven gesteld, dat de vriendschapsbanden, die tusschen mij en Het Bestuur van het ChrlstelUk Nationaal Vakverbond in Nederland heeft in een adres aan de Tweede Kamer ernstige bezwaren geult tegen het ontwerp van wet tot wijziging de Winkelsluitingswet en zou het ten betreuren, indien het tot wet zou worden heven. Ingediend is een wetsontwerp, strekkende tot instelling, afschaffing, verhooglng of verlaging van Invoerrecht op korten termijn. Blijkens de memi dit wetsontwerp aai te gevA 1 regeling en met inachtneming van verdragen, onverwijld door de omstandigheden geboden wijzigingen op tarlefgebled voorloopig vast te stellen en in werking te brengen. Na de rede van den heer Staal voerde de Philips-harmonie een speciaal gecomponeerden feestmarsch uit. Sinds die enkele weken, dot deze verrukkelijke schoon- heidszeep in den .handel is, vraagt bijna tedere dame naar „Castella" - de zuivere, heerlijk geurende Palm- en Olijfolie- zeep van Dobbelman. En ieder die Castella kent, zal dat niets verbazen) Het is een nieuwe (en heel goedkoope) manier om Uw schoonheid te verzorgen, Uw gelaat te mas- seeren eiken morgen - met het weldadige, overvloedige Castella-schuiml Dat maakt Uw huid zochten soepel; dat geeft een frissche, bekoorlijke' teint als perzikdons zoo mooi! Naar wjj vernemen, is de dader van de aanran ding, dezer dagen gepleegd in de duinen onder Bloemendaal, op het door de aangerande Juf frouw opgegeven signalement door de politie te Ostende in België gearresteerd. HIJ wordt naar Haarlem overgebracht, om ter beschikking van den Officier van Justitie te wor den gesteld. Zaterdag is men er in geslaagd de identiteit van den man, die Vrijdagavond nabij Beverwijk door den electrischen trein is overreden en ge dood, vast te stellen. Het is gebleken te zijn de 47-Jarige v. d. W., uit Wijk aan Zee en Duin. onder zich aan de feiten te storen, gaat Het Volk dagelijks voort, de Oosten- rUksche Katholieken als beulen en moordenaars van socialisten te verdoemen. Het jongste artikel in het ochtendblad van heden is getiteld: „Onder katholiek bewind, ’s Morgens, toen de kinderen nog te bed lagen, begon het granaatvuur.” Het artikel teekent recht en onrecht: „Eenige polltiebureaux werden door de sociaal-democraten bestormd.” Dat mocht. „Toen de hitte onverdraaglijk werd, dek ten vier brave kameraden den terugtocht door onvermoeid door te blijven schieten.” Dat mocht. „Bij het maken van een omtrekkende beweging der fascistische hulptroepen wer den dezen door het revolutionnair trampersoneel aangevallen, die zich in een remise hadden verschanst.” Dat mocht. „De Schutzbündler hielden stand, gehol pen op de moedigste wijze door de vrouwen, die ammunitie aandroegen.” Dat mocht. „’s Morgens, toen de kinderen nog te bed lagen, begon t granaatvuur; in het gedonder van de kanonnen mengde zich het angst geschreeuw van kinderen, vrouwen en mannen, en woede-uitbarstingen van hon derden menschenna het optrekken van stof en rook, ontwaarde ik een aantal groote en kleine menschenvoeten en -handen en overige afgerukte lichaamsdeelen.” Dat mocht niet! De politie-ageaten en soldaten hadden zich moeten laten ontwapenen door de revolutionnairenl Ze hadden schapen de socialistische machinegeweren moeten verdragen! Intusschen blijkt uit het verraderlijk stuk in Het Volk zelf, welk een misbruik de in Holland bewonderde „helden" hebben maakt van hun eigen gezinnen, die munitie lieten aansleepen en cynisch de gevaren van den door hen ontketenden burger-oorlog overleverden I Omtrent den moord en poging tot zelfmoord vernemen wU nog het volgende: De dader is de 22-Jarige kappersbediende A. V., die gedurende vijf maanden verkeering had met de 17-Jarige E. de B. Het meisje had een maand geleden de verkeering verbroken. Hij heeft haar toen een brief geschreven, waarin hij haar met den dood dreigde. Toen het meisje na de H. Mis naar haar betrekking in de Jan Steenlaan te Naarden wandelde, werd zij door V. opgewacht. Hij heeft haar toen gevraagd om de verkeering te her stellen. Toen zij weigerde trok hjj een revolver en trof haar in het hart. Zü heeft nog enkele schreden kunnen doen en zakte toen ineen. Mevrouw F., bjj wie zjj diende, en die haar had zien aankomen., snelde naar buiten. Na eenige oogenblikken heeft het meisje den geest gegeven. V. liep de laan uit in de richting van den vijver. Een Naardensche agent van polltie, die hier fietste zag den man neerstorten. Het bleek dat hjj het wapen ook op zichzelf had gericht en twee schotwonden boven de hartstreek had gekregen. HIJ is naar de Majellastichting vervoerd en is daar van de H.H. Sacramenten der Sterven den voorzien. V. heeft tegenover de politie een volledige be kentenis afgelegd. Zijn toestand is levensgevaarlijk. Probeert ze morgen! Overmor gen wilt U niet anders meer! Die inwerkingstelling kan betrekking hebben op ‘n reeds tevoren Ingediende wetsontwerp tot verhooglng van invoerrechten, waarvan ge- heele of gedeeltelijke onverwijlde toepassing In afwachting van de verheffing tot wet gewenscht is, omdat anders voordat die wet in werking kan treden nog groote hoeveelheden van de te treffen goedem zouden worden ingevoerd, waar door de vereischte baten voor den fiscus gerul- men tijd zouden worden gemist en ook voor handel en nijverheid groot nadeel zou kunnen ontstaan als gevolg van het bederven van de markt door den prijs te drukken en eerst lang zamerhand door de markt op te nemen voor raden. Mgr. G. Cobben, apostolisch-vicaris Finland en titulair-bisschop wan Amathoes, heeft Maandagmorgen te Bergen op Zoom, in de kapel van het juvenaat der priesters van het H. Hart, uit de handen van Z. H. Exc. Mgr. P. Hopmans, Biaschop van Breda, de H. Bis schopswijding ontvangen. verkoopen, zoodanig ziet dalen, dat zij zonder regeerlngssteun te gronde zou moeten gaan. Die steun zal dan in gevallen waarin de crislsln- voerwet geen baat brengt, het beste verleend .kunnen worden in den vorm van een tijdelijk verhoogd Invoerrecht voor overeenkomstige uit net buitenland Ingevoerde producten. Snel han delen is ook in zoodanige omstandigheden dik wijls noodzakelUk. DU een wordt aangesteld over vele malen de oppervlakte van ons land be slaat. Na Mgr. Brandsma, die zijn missleveld heeft in Afrika en Mgr. Leven die over een drietal eilanden van onze Oost leider van den mlsslearbeid is, thans een Zuld-Llmburger als apostolisch-vicaris van Finland! Waarlijk, de Nederlandsche kerkprovincie heeft haar werk zaam aandeel in de opvolging van Christus’ gebod „Gaat en onderwijst alle volken". Onder het gezang „Ecce Sacerdos magnus” betrad te ongeveer half tien de consecrator, voorafgegaan door koorknapen en gevolgd door de overige geestelijkheid, de kapel. In het ge volg schreed ook de wijdeling, tusschen de twee assisteerende bisschoppen, Mgr. A. F. Diepen en Mgr. dr. O. Lemmens. Na een korte aanbidding voor het H. Sacrament begaf de consecrator zich met zijn gevolg naar zijn troon ter rechterzijde van het hoogaltaar, de wijde ling naar zijn eigen zijaltaar, waar beiden met de H. paramenten bekleed werden. Naar wij vernemen hebben de heeren Aler, chef van den vliegdienst van de K. L. M. en Eedevan der Pais, referendaris van de lucht- vaartafdeellng van het Departement van Wa terstaat. dezer dagen een bezoek gebracht aan het eiland Ameland. Dit bezoek had ten doel een onderzoek in te stellen naar de mogelijk heid van de inrichting van een vliegveld op het eiland. Hat bleek, dat er verscheidene geschikte terreinen zijn, welke zonder veel kosten als vliegveld kunnen worden ingericht. Men zal trachten, zoo spoedig mogelijk tot de inrich ting van een vliegveld te komen. Directe toepassing Het kan gkewenscht zijn tariefafspraken. die met eenige bultenlandsche Regeerlng zijn ge maakt. terstond van toepassing te verklaren en vóór of tijdens het voeren van onderhandeUn- gen maatregelen te nemen of In uitzicht te stel len, die, om het beoogde effect te verwezenlij ken. terstond In werking moeten kunnen tre den. Verder doet zich vooral In den tegen woordl- gen crisistijd door onverwachte bultenlandsche maatregelen op tarief- of ander gebied het ver schijnsel voor, dat een Nederlandsche industrie plotseling haar afzetgebied zoodanig ziet beknot <X den prils. waarvoor zU haar fabrikaat kan In verband met de komende herdenking der vereenlging van Curasao met Nederland heeft zich een Eere-comité gevormd, onder voorzit terschap van Zijne Excellentie Dr. H. Colijn, Minister van Staat, Minister van Koloniën. De namen der overige leden volgen hieronder in alphabetische volgorde: Jhr. Mr. F. Beelaerts van Blokland, Vice- president van den Raad van State; Prof. Dr. J. H. Boeke, Voorzitter van het Indisch Ge nootschap; Jhr. Dr. Mr. L. H. N. Bosch Ridder van Rosenthal, Burgemeester van ’s-Graven- hage; J J. van Dam van Polanen, Directeur der Curacaosche Handelmaatschappij; Mr. Dr. W Dijckmeester. Directeur der Hollandsche Bank voor West-Indië; Mr. P. Droogleever For- tuyn. Burgemeester van Rotterdam; M. Fern- hout, Burgemeester van Middelburg; Fock, Minister van Mr. D. _3 8taat oud-Mlnister van Koloniën; Dr. E. Heldring, Directeur der Kon. Ned. Stoomboot Maatschappij: A. W. F. Iden- burg. Minister van Staat, oud-Mlnister van Koloniën; Jhr Mr. Dr. H. A. van Kamebeek. Minister van Staat, Commissaris der Koningin in de Provincie Zuld-Holland; O. 8. Knottne- rus President-directeur der N. L Gas Maat schappij; j. E. F. de Kok, Lid van den Raad van Beheer der Bataafsche Petroleum MIJ.; Jhr Mr. Dr. W. H. Quarles van Ufford. Com missaris der Koningin in de Provincie Zeeland; Jhr. Mr Dr. A Röell, Commissaris der Koningin in de Provincie Noord-Holland; Jhr. Mr. Ch. J. M. Ruys de Beerenbrouck, Minister van Staat, Voorzitter der Tweede Kamer van de Staten-Generaal; Mr. A. van Traa, Voorzitter van de West-Indlsche Kamer; Dr. W. de Vlugt, Burgemeester van Amsterdam; Mr. W L. Ba ron de Vos van Steenwijk, Voorzitter der Eer ste Kamer van de Staten-Generaal; E. P. Wea- terveld. Alg. Secretaris der Kon. Vereenlging Het Koloniaal Instituut; O. A. van Woelderen, Burgemeester van Vllssingen. Zondagmorgen ongeveer half tien heeft zich In de Jan Steenlaan te Naarden een ernstig drama afgespeeld. Een 22-jarige jongeman, V. genaamd, uit Bussum, loste op een 17-jarig meisje, de B-, eveneens in Bussum woonachtig, met een re volver een schot, waardoor het meisje op slag gedood werd. Vervolgens richtte de jongeman bet wapen op zichzelf en loste drie schoten. Hü Uep nog eenige honderden meters door en zakte vervolgens in elkaar. dit geld van komstig was. Verdachte ontkende en gaf zulke brutale antwoorden op de vragen van den oresident mr. H. Sluyterman, dat deze hem een schrob bering daarover gaf Bij het vooronderzoek had hjj verklaard, pat hij het geld had sangeno- en wel wist hoe zijn broer er aan geko men was. Os. had hij de kachel aangemaakt met het kruldeniersboekje, waar nog een be drag van 20 in zat. De officier eischte tegen dezen verdachte 2H jaar gevangenisstraf. Uitspraak in beide zaken over 14 dagen. Die bezwaren richten zich vooral tegen de verruiming van de gelegenheid om winkels en zaken op Zondag geopend te hebben, waardoor de Zondagsarbeld voor winkeliers, filiaalhou ders en winkelbedienden zal vermeerderen en zoowel de Zondagsrust als de Zondagsheiliging schade zullen lijden Jarenlang heeft het Verbond op principleele en sociale gronden geijverd voor een wettelijke regeling van de winkelsluiting. Vooral werd daarbjj beoogd bevordering van de Zondagsrust voor de daarbij betrokken werknemers. De wet van 1930 heeft zegenrjjk gewerkt, zoo- dat er geen reden aanwezig is, om deze thans te wijzigen. Aan het slachthuis voor Mijdrecht en Uit hoorn schijnen de laatste jaren dingen te zijn gebeurd, die de justitie aanleiding hebben ge geven een bezoek aldaar te brengen. Deze han delingen betreffen eenige personen, die aldaar koeien slachtten en het vleesch afleverden aan de Marine te Den Helder, te welker plaatse corruptieve handelingen schenen te zijn ge pleegd. Een paar knechts van den heer W. 8.. die te Uithoorn een slachterij beeft, zijn gehoord. De heer 8. en diens compagnon benevens een te Weesp wonende boekhouder zijn in voorloo pige hechtenis gesteld wegens handelingen ver band houdende met de aangelegenheden te Den Helder. Op hetzelfde moment, dat een onder zoek te Uithoorn werd ingesteld, geschiedde zulks op meerdere plaatsen in den lande. In andere dan de hier opgesomde gevallen zal in de door de ontworpen wet gegeven be- voegdheden geen gebruik mogen worden ge maakt. Ook in deze gevaUen zullen die bevoegd heden slechts uiterst spaarzaam voor toepassing in aanmerking komen. De Regeerlng meent echter, ook al zou hieraan niet dadelijk behoef te bestaan deze bevoegdheden te moeten vra gen om op alle eventualiteiten voorbereid te zijn „Kennemerland" te Beverwijk. Men weet, dat de Haarlemsche Rechtbank een faillissementsaanvrage door de bank reeds langer dan een maand uitstelde om conferentie tusschen beide partijen mogelijk te maken. Eenige détallpunten moeten nog afgehan deld worden, soodat men verwacht, dat de kwestie thans zeer spoedig tot het verleden zal behooren. n de „Morning Post" van 6 Maart J. L komt een protest voor van een Engel- schen student, die aan de Weensche Hoogeschool studeert (Jan G. Macnair Smith) tegen de kolommenlange beschrij ving in de Engelsche bladen van „den zgn. heldhaftigen strijdgeest der Weensche So cialisten”, terwijl zoo goed als niets gezegd werd over de werkelijke dapperheid van hen die de regeerlng ondersteunden en vooral van Majoor Fey die de stedelijke hoofdgebouwen aan het hoofd zijner troe pen bestormde onder het moordend ma- chlnegeweervuur van alle daken en ver borgen gaten der roode-vestingverdedi- gers. „Over de ontdekking van de roode toe bereidselen voor een gewapenden opstand door het Linz-telegram aan bet roode hoofdkwartier in Weenen. het doodelijk vuur waarmede de politie ontvangen werd toen zij in Linz naar ammunitie zocht; over de verraderlijke „socialistische” wit te vlag die niet belette dat de „dapi>ere socialisten” voortgingen met vuren op de achterzijde der troepen nadat zij de witte vlag reeds geheschen hadden; over de in- gemeene „socialistische” wijze, de jsolltie aan te vallen met bet plaatsen van kin deren en vrouwen op den voorgrond over zulke episoden onder duizenden, schijnen de Engelsche bladen in het geheel niet in gelicht te zijn.” „Het is een onzer nobele eigenschappen ridderlijk tegenover onze vijanden te zijn, maar ik vind dat de'Engelsche bladen be ter hadden gedaan zoo zij inplaats van al deze beschrijvingen eens het volle licht hadden laten vallen op het heldhaftig ge drag van hen die streden voor hun na tionaal bestaan, voor het behoud van een oude beproefde beschaving en de uitban ning van den klassenstrijd.” Zou Het Volk dit relaas van een oog getuige niet willen overdrukken? De mogelijkheid van een dergeljjke directe tariefverhooglng sou het betrokken vreemde land er soms ook toe kunnen brengen, voorge nomen, anders voor de Nederlandsche industrie fnuikende maatregelen achterwege te laten of ae reeds genomen maatregelen weder op te heffen. De plechtigheden Over de plechtigheden bjj een bisschopswij ding hebben wij reeds meermalen geschreven, zoodat wij thans met een korte samenvatting kunnen volstaan. ZU beginnen met een voorle zing van het Pauselijk decreet dat de benoeming inhoudt. Wordt bV lagere wijdingen steeds te voren publiek gevraagd, of de wijdeling zijn verheffing waardig is, waar hier de Paus zijn keuze maakte, past het niet meer aan anderen te oordeelen. Na de voorlezing volgt een vrij langdurig examen, waarbij de Kerk zich officieel verzekert van de rechtzinnigheid in de leer en de rechtschapenheid van den candldaat. Dan volgt het H. Misoffer, opgedragen door den Consecrator en wijdeling te samen. Belden zijn celebrant: het zijn eigenlijk twee Misoffers op één altaar, zoodat dat In de eerste eeuwen van het christendom wel meer gebruikelijk was. Het eerste gedeelte van de H. Mis wordt door den nieuw te wijden bisschop echter aan zijn eigen altaar opgedragen. Vóór het Evangelie begeeft hij zich echter naar het hoogaltaar, waar hij dan de H. Wijding ontvangt. Deze wordt verricht, na voorbereiding van gebed, door handoplegging van de drie wijdende bisschoppen tegelijk, waarna, onder het zingen van het Venl Creator, den nieuwen wijdeling met Chrisma hoofd en handen gezalfd worden Dan wordt het H. Misoffer voortgezet, bl) het offer torium biedt de nleuw-gewjjde bisschop aan den Consecrator zijn offergaven aan: twee brandende kaarsen, twee vaatjes wijn en twee brooden, rijk versierd met gouden en zilveren omkleeding en getooid met het wapen van den nieuwen bisschop. Aan het slot van de H. Mis schrijdt de nieuwe kerkvorst in vol ornaat, aan de hand geleid door den consecrator, onder een Jubelend „Te Deum”, zegenend door de kerk. velen Uwer zijn gesmee,d tot in lengte van da gen mogen blijven bestaan. Ik vertrouw dat gij allen, ook wanneer Ik over eenige jaren de leiding zal moeten overgeven aan de jongeren, hun datzelfde vertrouwen zult schenken in even groote mate, dat gij met even grooten lust zult medewerken onze bedrijven nog hooger op te voeren, tot heil van U allen, van Uw gezinnen, van de toekomstige arbeiders en arbeidsters In onze industrie, van onze stad, van ons gewest, van ons Vaderland! Onder het spelen der muziekcorpsen verlieten tenslotte de dertienduizend arbeiders groepsge wijze weer het veld. Tusschen drie en vijf uur werd in de versier de ontvangzaal van het Ontspannlngsgebouw een receptie gehouden, waar tal van hoogge plaatste persoonlijkheden uit binnen- en bui tenland dr. Philips kwamen gelukwenschen. De tijd van het wachten werd onderbroken door aankondigingen uit de luidsprekers en door mededeelingen over het trekken van den stoet. Alles verloopt precies volgens het pro gramma. De twee groepen, een van de Emma- slngel en een van Strljp, vertrekken precies ge lijktijdig. Ir. Philips Jr. en de heer P. N. Staal loopen ieder aan het hoofd van den stoet. De heer Vink, directeur van Philips te Brussel, doet mededeeling van een ingekomen geluk- wensch van minister van Cauwelaert. Eenigen tijd geleden hebben de dagbladen melding gemaakt van bruine sneeuw in Canada, later van groenen regen in Italië. Thans hebben wl) kunnen lezen, dat in Noord-Italië 'n bloed regen is gevallen. De tijd is lang voorbij, dat de menschen wer kelijk geloofden, dat er bloed uit den hemel viel tijdens den regen. Men kon dit alleen ge- looven in een tijd, die minder nuchter was dan de onze, want de wetenschap heeft ons ge leerd, dat er niets uit de Jucht kan vallen, dat er niet eerst in gekomen is. Het wetenschappe lijk belangrijke van zoo’n gekleurden regen zit daarom minder in het feit, dat de regen een of andere gekleurde stof, die in de lucht zweeft, in zjjn val medesleept, dan wel in het feit, dat ergens veraf onder den invloed van bijzondere meteorologische omstandigheden die stof van den grond is opgewerveld, daardoor in hoogere luchtstroomen is geraakt en vervolgens door die stroomingen ver weg is gevoerd om ten slotte met den regen weer neer te vallen. Juist het eerste is van zooveel belang omdat het verschijnsel aanleiding en gegevens levert voor de bestudeering der luchtcirculatie in den damp kring en voor een onderzoek van de wijze, waar op grondstof hoog in de lucht wordt opgevoerd. Berichten over gekleurden regen of sneeuw zijn daarom voor de weerkundige wetenschap heel belangrijk. Daarnaast geven zij altijd eenige sensatie als zeldzaam en eeni^szlns wonderlijk verschijnsel, waaraan voor ondeskundigen altijd Iets geheimzinnigs is. en het wonderlijke e* ge heimzinnige wekt nu eenmaal de algemeene belangstelling (Nadruk verboden) Het Aartsbisschoppelijk Museum te Utrecht mocht dezer dagen voor het s April te ope nen Museum van Nieuwe Christelijke Kunst een belangrijk werk verwerven van prof. Huib Luns; het werd door den kunstenaar aan het museum ten geschenke aangeboden. Het schilderij stelt voor de Beweenlng Christus en ontstond in 1930, kort na een studie reis door Spanje, waarvan het den Invloed verraadt. Het groote doek, dat een afmeting heeft van 2.50 bjj 1.25 M zal dezer dagen van het atelier van Prof. Luns in het Hoofdgebouw der Deutsche Hoogeschool worden overgebracht nur de zalen van het 8t. Cathryne Convent te Utrecht, waar het nieuwe museum wordt ge vestigd. Hierna stond terecht de broer van dezen verdachte H. A„ koopman te Apeldoorn, 32 jaar. Deze zou een bedrag van ƒ92 als ge schenk van., zijn broer, den vorigen verdachte hebben aangenomen, zulks terwijl hij wist da» diefstal met geweldpleging af- elkens weer komen in den laatsten tijd berichten uit ver-afgelegen landen over het heerschen van een der ver schrikkelijkste plagen, die de menschheld sinds oudsher hebben geteisterd, de pest. In China heerscht zij, in Angola, in ons eigen Indlë richt zU haar verwoestingen aan. Wjj in West-Europa kennen hem niet meer, den .xwarten dood”, zooals de plaag eenmaal werd genoemd. Moderne bacteorologie, streng doorgevoerde hygiëne, een zekere mate van inzicht zelfs bij den meest onontwikkelde In de gevaren, waaraan hij zich zou blootstellen, hebben ook deze epidemie vermoedelijk voor goed uit onze beschaafde samenleving bannen. Eens was de toestand wel heel anders. Toen waarde de zwarte dood rond door alle landen van het oude werelddeel, overal schrik en ont zetting verspreidend. Zoo ongeveer 600 jaar ge leden dook pe pest voor het eerst in Europa op. In de kronieken van Florence uit het Jaar 1348 vinden wij voor de eerste maal melding gemaakt van den zwarten dood en met welk een geduchten vijand men had te doen, bleek al direct. Geen enkele slagboom was er, die de verbreiding der verschrikkelijke epidemie naar het Westen en Noorden kon tegen houden. Natuurlijk begreep in dien tijd nog nie mand met welk soort ziekte men had te doen. De meesten geloofden dat de stand van ster ren en planeten er iets mee uitstaande had, of dat het de straf des hemels was voor de vele zonden, door de menschheld bedreven. Eeuwen zouden nog moeten verloopen, alvo rens de pestbacil zou worden ontdekt en den zwarten dood een halt zou worden toege roepen. Hoeveel slachtoffers de pest bij haar eerste verschijning in 1348 en 1349 heeft geëischt, is niet nauwkeurig bekend. De laagste schat ting vermeldt echter 25 pct. van de totale bevolking van Europa, terwijl vele kronieken uit dien tijd zeUs van 50 pet. gewagen. Paus Clemens VI liet een statistiek samenstellen over het aantal slachtoffers van 1348 tot 1350, waarbij men tot het ontstellende getal kwam van 42 millioen dooden, die de zwarte dood had geëischt. (Nadruk verboden).

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 5