ONS BLAD Algemeene ontroering bij geheel de natie en rouw Koningin Emma’s afsterven Geen défilé Rouwzitting Tweede Kamer i i Het heden Zij is heengegaan zonder eigenlijken doodsstrijd, zonder groote benauwd heid, zonder pijn Schrijven van het Episcopaat Dinsdag Prinses Juliana zeer bedroefd nieuws van AH 43 JAAR Sr. i le ge* I DE BAROMETER K NIGDE KATHOLIEKE PERS VER] N r X*ar n ji het Bijzetting te Delft moeder ging heen” „Zij had de natie lief” o ROUW IN LANDS HOOFDSTAD N 3’ Geen audiëntie a- Af gelast Rouwbeklag der Unie van Zuid-Afrika DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN I JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR Brillen en pince-nez WOENSDAG 21 MAART 1934 ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20c., ingez. med. 40c p. regel; idem op pag. één 55 cp. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek Telefoonnummer 433 Fransche deelneming De drukte voor het Paleis Lange V oor hout te Den Haag, het bekend worden van overlijden van H. M. de Koningin Moeder f: ZEVEN EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 136 nam ►54 en het w- Ontroerend afscheid van meer £en eerewachta/« vroeger de te brengen. Zn het sterfhuis een Het Haar laatste oogenblikken Haar Staking bjj de Chevroletfabrieken in Amerika. L gadering 760 ~'O L Een overzicht van de Kalverstraat in ▼an teere zorg Ernstige overstroomlngen in de residentie Cheri- bon (N.-L). Stand op WaenaAac 9 «w vja.: 747 Varies stand: 7U u te L 1. B.043M, te oot- in Ja- werke- ok Allerwege hangt de vlag halfstok. Amsterdam. Na deze met bewogen stem uitgesproken en door de leden der Kamer staande aangehoor de rede, heeft de Kamer besloten, het K B. met een adres van rouwbeklag te beantwoorden en Is zy in de afdeelingen gegaan, om een Com missie van redactie voor dit adres te benoe men. Zoo* is er iets ontroerends gekomen in dit wachten en wachten van altijd nieuwe men- schen, een wachten zonder nieuwsgierig opdrin gen, zonder luidruchtige conversatie of vervelen de gebaren, een wachten, dat iets plechtigs heeft gekregen, iets ontzegbaar schoons, een wachten, dat is geworden tot een symbool van de trouw en toegenegenheid. De minister van Staat, commissaris der Ko ningin in de provincie Zuld-Holland, Jhr. mr. dr. van Kamebeek, zal in verband met het over lijden van H. M. de Koningin-Moeder. geen audiëntie verleenen op Donderdag 22 Maart as. en van >33 b»> tngrtcn v.i 18* aan doleeren. Het is meer dan 43 Jaar geleden, dat bij de TWeede Kamer een droeve tijding binnenkwam, als die haar heden bereikte. het publiek, het onvermoeide, geduldig altijd maar wachtende publiek. Het is, of de Hagenaren Koningin Emma ook in haar dood niet alleen willen laten, of zij een afspraak hebben gemaakt en er prijs op stellen om elkander af te lossen, zoodat geen oogen- blik, noch ’s morgens, noch 's middags, noch ’s avonds het volk ontbreekt bij haar sterfhuis. Koningin Emma heeft geleefd, koningin Emma heeft geleden, koningin Emma is gestorven tus- schen het haar dierbare Nederlandsche volk. En was het wellicht geen toeval, dat haar paleis De plechtigheden op den dag der begrafenis ran H. M. de Koningin-Moeder zullen door de radio worden uitgezonden. Moord te Boven-Hardinxveld bedreven in een vlaag van godsdienstwaanzin. Aan andere R. K. bladen wordt dringend ver zocht dit schrijven over te nemen. Naar wjj vernemen is in verband met het overlijden ran H. M. de Konlngln-Moeder, het bezoek van den minister van Blnnenlandsche Zaken, aan Zeeland, uitgesteld. Oostenryksche Regeering condoleert i Staat lillloen. ultga- niet at aan ir men 'an de illhoen J. H. G. JANSEN, Aartsbisschop van Utree* F. A. W. HOPMANS, Bisschop van Breda A. F. DIEPEN, Bisschop van ’s-Hertogenbo. J. D. J. AENGENENT, Bisschop van Haarlem Dr. J. H. G. LEMMENS. Bisschop van Roermond -ii. n- uL xjr NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD De burgert] heeft een eerewacht betrokken. Zij doet dit spontaan en als vanzelfsprekend. Ook nu, ook juist nu in haar dood mag de lieve Vorstinne niet alleen zijn. Zooals vroe ger altijd belangstellenden samen groepten, wanneer Koningin Emma in haar équipage of open auto het paleis verliet, belangstel lenden, die met een vriendelljken groet van hun sympathie wilden getuigen, zoo wil men ook nu niet ontbreken, nu het kleine grijze paleis met het vergulde balcon en de ver gulde lantaarns Is geworden een kostbare reliekschrijn, waarin rast bet overschot ran een edele en dierbare vrouw. 1753S». a 1933 dan tal afzetting houden De 20e Maart 1934, de dag. die een „dies ater” is geworden, in de geschiedenis van Nederland er. Oranje, spoedt weder ten einde. De Voorhout biedt het beeld der laatste avonden en nachten. Het schijnsel der booglampen licht wederom over het voorplein van het paleis en teeken’. scherp, soms even wiegend, schaduwen ovew as phalt en grind. De soldaten staan onbeweeglijk, politia-agenten surveilleeren langs de haag van De reden, waarom Dr. Colljn. als leider van de regeering, niet geantwoord heeft op de rede van President Ruys de Beerenbrouck schijnt te liggen in de omstandigheid, dat allereerst de Koningin van antwoord dienen moet De regeering van de Unie van Zuid-Afrika heeft haar gezant te 's-Oravenhage opdracht gegeven om. namens de Unie Regeering. haar Innige deelneming over bet ontzettende verlies van H. M. de Koningin, zoowel als van het volk van Nederland aan H. M. over te brengen. toch eigenlijk niets weg heeft van een paleis, maar er zoo doodgewoon staat Ingebouwd tus- schén de burgerhuizen. Journalisten betuigen deelneming In allen eenvoud maakt de statige huizinge nu vooral een grootschen indruk. wy naderen de stoep en betreden het sterfhuis. In de hall zijn bladen papier op een ronden tafel neer gelegd. waarop de belangstellenden hun namen schrijven. DINSDAG A.S, BIJZETTING VAN HET STOF FELIJK OVERSCHOT VAN H. M. DE KONIN- GIN-MOEDER IN DE NIEUWE KERK TE DELFT. - '"«SsE Op 25 November 1890 las de voorzitter, Jhr. Beelaerts van Blokland de koninklijke bood schap voor, waarin de thans gestorven Konin gin-weduwe aan de Staten-Generaal kennis gaf van het overlijden van Haar Gemaal, Ko nlng Willem m. Van Bondspresident Miklas heeft H. M. de Koningin het navolgend telegram ontvangen. „Met diepe droefheid vernam ik de tijding van het overlijden van H. M. de Konlngln- Moeder. In verband met het groote verlies, dat Uwe Majesteit en Uwe Koninklijke Familie heeft getroffen, voel ik mij gedrongen U mijn Innige deelneming te betuigen.” Bondskanselier Dollfuss heeft aan minister president dr. Colljn een telegram gezonden, waarin hy de deelneming van de Oostenrijksche regeering uitspreekt. De Aartsbisschop en de Bisschoppen van Nederland aan de hun toevertrouwde geestelijkheid- en geloovigen. Zaligheid in den Heer. Koningin Wilhelmina toont zich ook in dit uur de sterke vrouw die zich beheerscht. die zich als in zich zelve terug trekt, die haar leed alleen wil dragen. Maar geheel haar wezen gaat gebukt onder den zwaren slag. Zjj had een groote toegewijde vereering voor haar Moeder, die haar zoo zielkundig tot de groote taak van regeerster opvoedde. k r In den ochtend was minder, het hoesten i de geneesheer baar hand over klopte al flauwer en einde scheen nabij. DEN HAAG, Dinsdagavond Voor het paleis drongen honder den te zamen, ondanks den regen den middag, om het komen en gaan te aanschouwen van al de autoriteiten, die de condoleance- lysten komen teekenen. De politie heeft voor een gezorgd, militairen wacht. „De hoop van heel het land werd niet vervuld. Wat gevreesd werd, dag en nacht, is over ons ge komen. Een zware slag treft het vorstenhuis. Een zware slag treft ook de natie. Treffelijke Gade, wijs Bestuurster, in waren Koninklij ken eenvoud trouwe Moeder, Grootmoeder, vol De Konlngln-Moeder is overleden. Na de verontrustende berichten der laat ste dagen over de ernstige ongesteldheid van Hare Majesteit de Koningin-Moeder op wier behoud de liefde van ieder recht geaard Nederlander zoo gaarne bleef ho pen brengt Ons de vroege morgen de treurige tijding, welke Ons met ontroering vervult, dat de dood een einde gemaakt heeft aan dit kostbare en gezegende leven. Dankbaar herdenken Wij de heerlijke ga ven, welke de goede God Ons in deze waar dige Vorstin heeft geschonken, wier veel zijdige gaven van geest en hart voor een ieder hebben geschitterd, zoo dikwijls Zjj zich in Haar leven, zoo rijk aan verdien sten, geplaatst zag voor een nieuwe taak, welke Zij telkens opnieuw met niet te even aren zorg heeft vervuld. In diepen rouw gedompeld staan Wij thans aan haar sterfbed en van deze ko ninklijke doode gaan Onze gedachten het eerst uit naar Onze geëerbiedigde Lands- vorstin en de leden van haar Koninklijk Huis, die het smartelijkst door dezen dood worden getroffen. Wij troosten Ons met de gedachte, dat Haar werken Haar volgen en Wij bidden, dat de goede God Haar om Haar werken reeds moge hebben beloond. Wij wekken onze geestelijkheid en geloovi gen op zich met Ons in gebed te vereenigen voor Haar eeuwige rust en ter verkrijging van Gods kracht en troost voor de zwaar beproefde Koninklijke Familie. Te dien einde bepalen Wij, dat tot op den dag der bijzetting van *t stoffelijk overschot na iedere H. Mis door priester en geloovi gen gezamenlijk vijf Onze Vaders en vijf Weesgegroeten zullen worden gebeden. Gegeven te Utrecht, den Msten Maart 193' Dat zij niet leefde in het paleis in een ge heimzinnige verborgenheid, maar dat men haar altoos kon zien en groeten In haar hoekje voor het venster, waar haar vriéndelijk oud gezicht zoo moederlijk zacht, met dien glans van teedere majesteit en gedekt door het tule weduwenkapje een heel vertrouwde verschijning was? Nu zijn voor datzelfde raam de gordijnen strak gesloten. Nimmer meer zal dit dierbare gelaat van achter het vensterglas uitzien over de Voor hout. Een hand heeft by het sluiten der blinden ook de glazen met bloeiende hyacinthen verwijderd, die eenvoudige, zachte kleurige bloemen achter de vensters van een paleis. Hoeveel stille vreugde heeft de grijze vorstinne wellicht gehad over het groeien en botten van die bloemen, niet wetende dat zij haar nog zouden overleven? Vredig alsof ze sliep, ligt de doode op het ledikant, waarin zjj gestorven is. De dood heeft Baar jonger gemaakt. Het gelaat is wit. weduwekapje dekt haar hoofd. Een eenvoudig Wit gewaad omsluit haar leden. Een onnoeme lijke uitdrukking van liefheid zweeft rondom deze Doode, die zoo goed en zoo sympathiek Voor allen was. Enkele bloemen liggen op het Sterfbed bij Haar. Koningin Wilhelmina en Prinses Juliana werden gewekt. Tegen het aanbreken van den dageraad zag de geneesheer het doodsuur naderen. Zeer onder den indruk Thans is ook de gemalin van Konlng Wil lem III herdacht, nu zij naar een beter leven is overgegaan. Wat zij in de laatste Jaren van haar huwelijk met Konlng Willem en latei als Koningln-Regentes en opvoedster van Ko ningin Wilhelmina voor ons volk beteekend heeft, heeft de huidige President der Tweede Kamer in de hedenmiddag gehouden korte ver in sobere bewoordingen geteekend. nadat de griffier, Mr. Kesper, voorlezing ge daan had van het K. B., waarin H. M. Ie Ko ningin aan de Staten-Generaal de droeve me- dedeellng deed van het overlijden barer ge liefde Moeder. Jhr. Ruys de Beerenbrouck sprak als volgt: Welk een eenvoud heerscht er rondom Wij hebben heugenis Mn een anderen koninklijken doode In bet Paleis te Brussel enkele weken geleden. Welk een verschil daar en hier. DMr eenvoud, maar praal tevens, hier In de practi- sebe woning, welke paleis heet, maar een een voudige woning is gebleven, niets dat aan praal doet denken! Wanneer men de trappen naar de boven verdieping opgaat, draagt alles het kenmerk van Hollandsche degelijkheid en voornaamneid. van Hollandschen eenvoud en simpelheid. Was dit nu het verblijf eener Vorstinne? En hoe ■ober is de ruime sterfkamer op de boven en nu werden de leden der hofhouding in de gelegen heid gesteld een laatsten groet aan de zieke Als slapend lag Koningin Emma roerloos ter neder. Het lichaam was volkomen uitgeput. Zij scheen geen pijn te hebben en een zware doodsstrijd bleef haar bespaard. In tegenwoordigheid vai^ Koningin Wilhelmina, Prinses Juliana en den vorst van Waldeck is zij zacht den dood ingegaan. Tien minuten over half 8 trad de dood in, kwart voor 8 <vas alles gedaan. De ge neesheer voelde nogmaals den pols deze had opgehouden te kloppen. Het hart stond stil, van de lippen kwam geen ademtocht meer. De R.K. Journalistenvereenlglng en de Neder landsche Journalistenkring hebben telegram men van rouwbeklag aan H M. de Koningin geuonden. „Treffelijke gade, wijs bestuurster, trouwe Moeder en Groot ten Ne- Naar het Paleis aan bet Noordelnde werd getelefoneerd en spoedig verschenen prins Hen drik en de vorst van Waldeck, een broer van Koningin Emma. Haar zuster zou haar niet meer levend aantreffen. Deze kéam eerst ie 10 uur aan. Spoedig verschenen prins Hendrik en de vorst van Waldeck. zy namen afscheid van de doode de toestand nam af, wat een slecht teeken oordeelde. De zwakte nam bljjk- hand toe. De pols flauwer, het De commissie van redactie voor het adres van rouwbeklag is samengesteld uit de leiders van de voornaamste Kamerfracties. De heer Al bania, voorzitter van de Sociaal-Democratische fractie, maakt echter van de commissie geen deel uit, omdat hij zich as. Donderdag op reis moet begeven. Onder de drie leden, die nog door den Voor zitter in deze commissie zullen worden be noemd, zal echter een sociaal-democraat zijn. De Fransche minister van Buitenland- sche Zaken Barthou, heeft den Nederland- schen gezant te Parijs de deelneming van de' Fransche Regeering met het overlijden van H. M. Konlngln-Moeder doen toekomen. Mededeeling aan de Kamer Het schrijven, waarin de Koningin aan de Tweede Kamer mededeeling doet van het over lijden van Haar Moeder, luidt: Het heeft God behaagd, onze Beminde Moe der na een kort ziekbed tot zich te roepen. Met diepe droefheid geven wy U daarvan ken nis. wy Zijn overtuigd dat geheel ons volk deel neemt in de smart, die Ons en de Onzen vervult en hiermee beveleq wy U in Godes Heilige bescherming. De boodschap van Koningin Wilhelmina tot Haar volk, de woorden in de Eerste en Tweede Kamer gesproken, de openlyke rouw in den lande, spreken van algemeene ont roering by geheel een natie. Dinsdagmiddag had Den Haag nog niet het rouwaspect aangenomen, dat Brussel enkele weken geleden vertoonde. Hier waren alle tooneelvertoonlngen en bioscoopvoorstellingen alsmede muziekuitvoeringen verboden. te Brussel vond dit te eigener beweging plaats Rouwétalages waren des middags nog niet aangehracht, maar tegen den avond werden al meer en meer étalages bij Vroom en Drees- man, by Koch e.a„ in rouw-étalages veranderd met het portret van Koningin Emma in het midden. Haar laatste oogenblikken moeten, volgens de verklaringen van den particulieren secretaris. C 8. Slxma baron va.i Heemstra, en van den behandelenden geneesheer, dr. de Jongh. uiterst kalm en vredig syn geweest. Zy is heengegaan •onder eigenlijken doodsstrijd, zonder groote benauwdheid, zonder pyn. Reeds Maandagavond had de dokter hoe ernstig hy ook den toestand inzag toch nog een weinig hoop. Een injectie was de hooge lydster toegediend en de nacht verstreek kalm. H. M. de Koningin en Prinses Juliana «’aren in het Paleis van de Konlngln-Moeder gebleven en voor haar waren rustbedden ingericht Zij hadden zich ter ruste begeven met het bevel haar onmlddeliyk te roepen, wanneer de toe stand erger zou worden. Aangezien H.M. de Koningin-Moeder tijdens haar leven den uitdrukkelijken wensch te kennen heeft gegeven, dat haar begrafenis in grooten eenvoud zou plaats vinden, heeft H.M. de Koningin, die zelf de regeling der begrafenis in handen heeft, bepaald, dat het karakter van eenvoud, welke Haar Moeder tij dens haar leven kenmerkte, ook geëer biedigd zal worden na Haar dood. Hoogstwaarschijnlijk zal daarom ook worden afgezien van een défilé langs het lijk. voor het beminde Kleinkind zoo zag de natie haar. Zy had haar lief. Wat Zy gegeven heeft derland, gaf Nederland weer. Zy schonk ons gansch hsmr hart, ons volk gaf Haar bet zyne. De weemoed over dit verschei den wordt omgloord door den glans der ryke gaven, die in Haar ge schonken werden. Wy buigen het hoofd en danken God voor wat Hjj ons bestemde”. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Telefoon Administratie 433, Redactie 633 ABONNEMENTSPRIJS, Per kwartaal voor Alkmaar f 2. Voor buiten Alkmaar f 2.85 fhet geïllustreerd Zondagsblad 10.60 hooger Dagblad uitgegeven door de N V. Drukkerij Do Spaarnestad - Haarlem De begrafenis kon om redenen van protocols niet meer deze week plaat vinden. Het stoffelijk overschot van de Koningin-Moeder zal Dinsdag a s. in de Nieuwe Kerk te Delft worden bijgezet. Prinses Juliana moet zeer onder den indruk zyn van het verlies, zy hield heel veel van haar Grootmoeder, zy had een groote genegenheid voor Haar. De men- scheiykheld van de Vorstin had altyd zoo anmiddeliyk tot het Koninklyk kind «esproken. Zwaar wordt de Prinses door den dood van de lieve vrouwe getroffen. Vele harer oude speelgenooten kwamen haar dan ook In den loop van den dag het paleis aan het Noordelnde con- XVan onzen specialen redacteur) I v f

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 13