ONS BLAD Algemeene ontroering bij geheel de natie en rouw Koningin Emma’s afsterven Geen défilé Rouwzitting Tweede Kamer r i ij Het heden Zij is heengegaan zonder eigenlijken doodsstrijd, zonder groote benauwd heid, zonder pijn Schrijven van het Episcopaat I Dinsdag a.s. bijzetting te Delft Prinses Juliana zeer bedroefd nieuws van NA 43 JAAR DE BAROMETER sL 1 1 wa uw Jt NIGDE KATHOLIEKE PERS VER ZEVEN EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 136 (Van Bijzetting te Delft Ontroerend afscheid Een eerewachtalt vroeger In het sterfhui* Haar laatste oogenblikken moeder ging heen” „Zij had de natie lief” Fransche deelneming ROUJf IN LANDS HOOFDSTAD a i Ü-J 1 Geen audiëntie Af gelast H.. De drukte voor het Polei* Lange Voorhout te Den Haag, overlijden van H. M. de Koningin Moeder Rouwbeklag der Unie van Zuid-Afrika DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN 1UIIIIUI/4///ZM0KMS Zeer onder den indruk Oostenryksche Regeering condoleert JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR Brillen en pince-nez A ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20c., ingez. med. 40c p. regel; idem op pag- één 55cp. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek - Telefoonnummer 433 WOENSDAG 21 MAART 1934 „Treffelijke gade, wy* bestuurster, trouwe Moeder en Groot- Journaliaten betuigen deelneming AUerwege hangt de vlag halfstok. Sen ober zicht van de Kolver straat in Amsterdam, Mededeeling aan de Kamer na het bekend worden van het des nam en het ▼an meer de en een edele en dierbare vrouw. veel Staking by de Chevroletfabrieken in Amerika. O !1 gadering 760 I Ernstige overstroomingen in de residentie Chert- bon (N.-I.). I. 2e I. 2e De minister van Staat, commissaris der Ko ningin in de provincie Zuid-Holland, jhr. mr. dr. van Kamebeek, zal In verband met het over lijden van H. M. de Konlngin-Moeder. geen audidntie verleenen op Donderdag 33 Maart as. De plechtigheden op den dag der begrafenis van H. M. de Koningin-Moeder sullen door de radio worden uitgexonden. Moord te Boven-Hardinxveld bedreven in een vlaag van godsdienstwaanzin. Aan andere R K. bladen wordt dringend ver zocht dit schrijven over te nemen. i kL loter 30— Het Is meer dan 43 jaar geleden, dat bij de Tweede Kamer een droeve tijding binnenkwam, als die haar heden bereikte. het publiek, het onvermoeide, geduldig altijd maar wachtende publiek. Het is, of de Hagenaren Koningin Emma ook In haar dood niet alleen willen laten, of zy een afspraak hebben gemaakt en er prijs op stellen om elkander af te lossen, zoodat geen oogen- bllk, noch 's morgens, noch ’s middags, noch "•avonds het volk ontbreekt bij haar sterfhuis. Koningin Emma heeft geleefd, koningin Emma heeft geleden, koningin Emma is gestorven tus- schen het haar dierbare Nederlandsche volk. En was het wellicht geen toeval, dat haar paleis •De burgerij heeft een eerewacht betrokken. Zy doet dit spontaan en als vanaelfsprekend. Ook nu, ook juist nu in haar dood mag de lieve Vorstinne niet alleen zijn. Zooals vroe ger altijd belangstellenden samen groepten, wanneer Koningin Emma In haar équipage of open auto het paleis verliet, belangstel lenden, die met een vriendelijken groet van hun sympathie wilden getuigen, aoo wil men pok nu niet ontbreken, nu het kleine grijze paleis met het vergulde balcon en de ver gulde lantaarns is geworden «en kostbars Naar wy vernemen is in verbaad met het overlijden van H. M. de Konlngin-Moeder, het bezoek van den minister van Blnnenlandsche Zaken, aan Zeeland, uitgesteld. J. H. O. JANSEN, Aartsbisschop van Utrecht P. A. W. HOPMANS, Bisschop van Breda A. F. DIEPEN, Bisschop van ’s-Hertogenbosch J. D. J. AENGENENT, Bisschop van Haarlem Dr. J. H. G. LEMMENS, Bisschop van Roermond Stand op Woensdag 9 aw vjsu: 741 Vorigs stand: 741 jtaal 1470 kal- 'Kg48: -0.60 88— per *tig; ttig; Pok- var- geie reen 1—38 ttig; 'lllg; kilo, jnen Na deze met bewogen stem uitgesproken en door de leden der Kamer staande aangehoor de rede, heeft de Kamer besloten, het K. B. met een adres van rouwbeklag te beantwoorden en is zij in de afdeelingen gegaan, om een Com missie van redactie voor dit adres te benoe men. Zoo is er iets ontroerends gekomen in dit wachten en wachten van altijd nieuwe men- schen, een wachten zonder nieuwsgierig opdrin gen. zonder luidruchtige conversatie of vervelen de gebaren, een wachten, dat iets plechtigs heeft gekregen, iets ontzegbaar schoons, een wachten, dat is geworden tot een symbool van de trouw en toegenegenheid. In allen eenvoud maakt de statige huizlnge M vooral een grootschen indruk. Wij naderen de stoep en betreden het sterfhuis. In de hall •tjn bladen papier op een ronden tafel neer gelegd, waarop de belangstellenden hun namen schrijven. In den ochtend minder, het hoesten de geneesheer De reden, waarom Dr. Colyn. als leider van de regeering, niet geantwoord heeft op de rede van President Ruys de Beerenbrouck schijnt te liggen in de omstandigheid, dat allereerst de Koningin van antwoord dienen moet. De regeering van de Unie van Zuid-Afrika heeft haar gezant te 's-Oravenhage opdracht gegeven om. namens de Unie Regeering. haar innige deelneming over het ontzettende verlies van H. M. de Koningin, zoowel als van het volk van Nederland aan H. M. over te brengen. toch eigenlijk niets weg heeft van een paleis, maar er zoo doodgewoon staat Ingebouwd tus- schen de burgerhuizen. afzetting houden De 30e Maart 1934, de dag, die een „dies ater" is geworden in de geschiedenis van Nederland er. Oranje, spoedt weder ten einde. De Voorhout biedt het beeld der laatste avonden en nachten. Het schijnsel der booglampen licht wederom over het voorplein van het paleis en teeken'. scherp, soms even wiegend, schaduwen over as phalt en grind. De soldaten staan onbeweeglijk, politie-agenten survellleeren langs de haag van stle- elen eten le als tot ’Hik, :ren. late en fzen voer lerd. Izen ndel •len, lerd. □del voer 260 De Aartsbisschop en de Bisschoppen van Nederland aan de hun toevertrouwde geestelijkheid en geloovigen. Zaligheid in den Heer. Koningin Wilhelmina toont zich ook in dit uur de sterke vrouw die zich beheerscht, die zich als in zich zelve terug trekt, die haar leed alleen wil dragen. Maar geheel haar wezen gaat gebukt onder den zwaren slag. ZU had een groote toegewijde vereering voor haar Moeder, die haar zoo zielkundig tot de groote taak van regeerster opvoedde. Op 35 November 1890 las de voorzitter, Jhr Beelaerts van Blokland de koninklijke bood schap voor, waarin de thans gestorven Konin- gin-weduwe aan de Staten-Generaal kennis gaf van het overlijden van Haar Gemaal, Ko ning Willem III. Van Bondspresident Miklas heeft H. M. de Koningin het navolgend telegram ontvangen. „Met diepe droefheid vernam ik de tijding van het overlijden van H. M. de Koningin- Moeder. In verband met het groote verlies, dab Uwe Majesteit en Uwe Koninklijke Familie heeft getroffen, voel ik mij gedrongen U mijn Innige deelneming te betuigen.” Bondskanselier Dollfuss heeft aan minister president dr. Colijn een telegram gezonden, waarin hij de deelneming van de Oostenryksche regeering uitspreekt. t t y NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD r I. Haar laatste oogenblikken moeten, volgens «ie verklaringen van den particulieren secretaris, C- 8. Slxma baron va.1 Heemstra, en van den behandelenden geneesheer, dr. de Jongh. uiterst kalm en vredig zijn geweest. Zij is heengegaan zonder eigenlijken doodsstrijd, zonder groote benauwdheid, zonder pijn. Reeds Maandagavond had de dokter hoe ernstig hij ook den toestand inzag toch nog een weinig hoop. Een injectie was de hooge lijdster toegediend en de nacht verstreek kalm. H. M. de Koningin en Prinses Juliana waren in het Paleis van de Konlngin-Moeder gebleven en voor haar waren rustbedden Ingericht. Zij hadden rich ter ruste begeven met het bevel haar onmlddellijk te roepen, wanneer de toe stand erger zou worden. baar hand over klopte al flauwer en einde scheen naby. De Koningin-Moeder is overleden. Na de verontrustende berichten der laat ste dagen over de ernstige ongesteldheid van Hare Majesteit de Koningin-Moeder - op wier behoud de liefde van ieder recht geaard Nederlander zoo gaarne bleef he pen brengt Ons de vroege morgen de treurige tijding, welke Ons met ontroering vervult, dat de dood een einde gemaakt heeft aan dit kostbare en gezegende leven. Dankbaar herdenken Wij de heerlijke ga ven, welke de goede God Ons in dexe waar dige Vorstin heeft geschonken, wier veel zijdige gaven van geest en hart voor een ieder hebben geschitterd, zoo dikwijls Zij zich in Haar leven, zoo rijk aan verdien sten, geplaatst zag voor een nieuwe taak, welke Zij telkens opnieuw met niet te even aren zorg heeft vervuld. In diepen rouw gedompeld staan Wij thans aan haar sterfbed en van dese ko ninklijke doode gaan Onze gedachten het eerst uit naar Onze geëerbiedigde Lands vorst! n en de leden van haar Koninklijk Huis, die het smartelijkst door dezen dood worden getroffen. Wij troosten Ons met de gedachte, dat Haar werken Haar volgen en W|j bidden, dat de goede God Haar om Haar werken reeds moge hebben beloond. Wij wekken onze geestelijkheid en geloovi gen op zich met Ons in gebed te vereenigen voor Haar eeuwige rust en ter verkrijging van Gods kracht en troost voor de zwaar beproefde Koninklijke Familie. Te dien einde bepalen Wij, dat tot op den dag der bijzetting van ’t stoffelijk overschot na iedere H. Mis door priester en geloovi gen gesamenlijk vijf Onze Vaders en vijf Weesgegroeten zullen worden gebeden. Gegeven te Utrecht, den listen Maart 1934. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Ttlafoon Administratie 433, Redactie 633 ABONNEMENTSPRIJS, Per kwartaal voor Alkmaar f 2. Voor buiten Alkmaar f 2.85 fM Boïllustroord Zondagsblad f0.60 hooger Dagblad uitgegeven door da N-V. Drukkerij Da Spaarnestad - Haarlem Dat zy niet leefde In het paleis in een ge heimzinnige verborgenheid, maar dat men haar altoos kon zien en groeten in haar hoekje voor het venster, waar haar vriendelijk oud gezicht zoo moederlijk zacht, met dien glans van teedere majesteit en gedekt door het tule weduwenkapje een heel vertrouwde verschijning was? Nu zijn voor datzelfde raam de gordijnen strak gesloten. Nimmer meer zal dit dierbare gelaat van achter het vensterglas uitzien over de Voor hout. Een hand heeft by het sluiten der Winden ook de glazen met bloeiende hyaclnthen verwijderd, die eenvoudige, zachte kleurige bloemen achter de vensters van een paleis. Hoeveel stille vreugde heeft de grijze vorstinne wellicht gehad over het groeien en botten van die bloemen, niet wetende dat zij haar nog zouden overleven? Thans is ook de gemalin van Koning Wil lem III herdacht, nu zij naar een beter leven is overgegaan. Wat zij in de laatste jarenvan haar huwelijk met Koning Willem en later als Koningin-Regentes en opvoedster van Ko ningin Wilhelmina voor ons volk beteekend heeft, heeft de huidige President der Tweede Kamer in de hedenmiddag gehouden korte ver in sobere bewoordingen geteekend, nadat de griffier, Mr. Kesper, voorlezing ge daan had van het K. B., waarin H. M. 3e Ko ningin aan de Staten-Generaal de droeve me dedeeling deed van het overlijden barer ge liefde Moeder. Jhr. Ruys de Beerenbrouck sprak ah volgt: '17 r. 2s kw. kw. Naar het Paleis aan het Noordelnde werd getelefoneerd en spoedig verschenen prins Hen drik en de Vorst van Waldeck, een broer van Koningin Emma. Haar zuster zou haar niet meer levend aantreffen. Deze kwam eerst te 10 uur aan. Spoedig verschenen prins Hendrik en de vorst van Waldeck. Zij namen afscheid van de doode en nu werden de leden der hofhouding in de gelegen heid gesteld een laatsten groet aan de zieke te brengen. Koningin Wilhelmina en Prinses Juliana werden gewekt. Tegen het aanbreken van den dageraad sag de geneesheer het doodsuur naderen. DEN HAAG, Dinsdagavond Voor het paleis drongen honder den te zanten, ondanks den regen den middag, om het komen en gaan te aanschouwen van al de autoriteiten, die de condoleance- lysten komen teekenen. De politie heeft voor een gezorgd, militairen wacht. Welk een eenvoud heerscht er rondom. Wy hebben heugenis aan een anderen koninklijken éeode tn bet Paleis te Brussel, enkele weken geleden Walk een verschil, daar en hier. DAAr eenvoud, maar praal tevens, hier in de practi se!» woning, welke paleis beet, maar een een voudige woning is gebleven, niets dat aan praal doet denken I t Wanneer men de trappen naar de boven verdieping opgaat, draagt alles het kenmerk van Hollandsche degelijkheid en voomaamneid, van Hollandschen eenvoud en simpelheid. Was dit nu bet verbiyf eener Vorstinne? En hoe sober is de ruime sterfkamer op de boven- Msgo. onzen specialen redacteur) Als slapend lag Koningin Emma roerloos ter neder. Het lichaam was volkomen uitgeput. Zij scheen geen pijn te hebben en een zware doodsstrijd bleef haar bespaard. In tegenwoordigheid van Koningin Wilhelmina, Prinses Juliana en den vorst van Waldeck is zij zacht den dood ingegaan. Tien minuten over half 8 trad de dood in, kwart voor 8 was alles gedaan. De ge neesheer voelde nogmaals den pols deze had opgehouden te kloppen. Het hart stond stil, van de lippen kwam geen ademtocht meer. DINSDAG A.S. BIJZETTING VAN HET STOF FELIJK OVERSCHOT VAN H. M. DE KONIN GIN-MOEDER IN DE NIEUWE KERK TE DELFT. De R.K. Journallstenvereeniging en de Neder landsche Journalistenkring hebben telegram men van rouwbeklag aan H. M. de Koningin gezonden. was de toestand nam af, wat een slecht teeken oordeelde. De zwakte nam blijk- hand toe. De pols flauwer, het De Fransche minister van Buitenland- sche Zaken Barthou, heeft den Nederland- schen gezant te Parijs de deelneming van de Fransche Regeering met het overlyden van H. M. Konlngin-Moeder doen toekomen. De commissie van redactie voor het adres van rouwbeklag is samengesteld uit de leiders van de voornaamste Kamerfracties. De heer Al bania, voorzitter van de Sociaal-Democratische fractie, maakt echter van de commissie geen deel uit, omdat hy zich as. Donderdag op reis moet begeven. Onder de drie leden, die nog door den Voor zitter in deze commissie zullen worden be noemd, zal echter een sociaal-democraat zijn. „De hoop van heel het land werd niet vervuld. Wat gevreesd werd, dag en nacht, is over ons ge komen. Een zware slag treft het vorstenhuis. Een zware slag treft ook de natie. Treffelijke Gade, wijs Bestuurster, in waren Koninklij ken eenvoud trouwe Moeder, Grootmoeder, vol van teere sorg De boodschap van Koningin Wilhelmina tot Haar volk, de woorden in de Eerste en Tweede Kamer gesproken, de openiyke rouw in den lande, spreken van algemeene ont roering by geheel een natie. Dinsdagmiddag had Den Haag nog niet het rouwaspect aangenomen, dat Brussel enkele weken geleden vertoonde. Hier waren alle tooneelvertooningen en bioscoopvoorstellingen alsmede muziekuitvoeringen verboden. te Brussel vond dit te eigener beweging plaats RouwétalAges waren des middags nog niet aaugebracht, maar tegen den avond werden al meer en meer étalages by Vroom en Drees- man, by Koch ea., in rouw-étalages veranderd met het portret van Koningin Emma in het midden. De begrafenis kon ozn redenen van protocols niet meer deze week plaat vinden. Het stoffelijk overschot van de Koningin-Moeder zal Dinsdag a.a in de Nieuwe Kerk te Delft worden bjj gezet. Het schryven, waarin de Koningin aan de Tweede Kamer mededeeling doet van het over lyden van Haar Moeder, luidt: Het heeft God behaagd, onze Beminde Moe der na een kort ziekbed tot rich te roepen. Met diepe droefheid geven wy U daarwm ken nis. wy zyn overtuigd dat geheel ons volk deel neemt in de smart, die Ons en de Onzen vervult en hiermee bevelen wy U in Godes Heilige bescherming voor het beminde Kleinkind zoo zag de natie haar. Zjj had haar lief. Wat Zy gegeven heeft aan Ne derland, gaf Nederland Haar weer. Zjj schonk ons gansch haar hart, ons volk gaf Haar het zijne. De weemoed over dit verschei- den wordt omgloord door den glans der rijke gaven, die in Haar ge schonken werden. Wy buigen het hoofd en danken God voor wat Hij ons bestemde”. Vredig alsof ze sliep. Mgt de doode op het ledikant, waarin zy gestorven is. De dood heeft Baar jonger gemaakt. Het gelaat is wit. Het weduwekapje dekt haar hoofd. Een eenvoudig wit gewaad omsluit haar leden. Een onnoeme- jyke uitdrukking van liefheid zweeft rondom dese Doode, die zoo goed en zoo sympathiek voor allen was. Enkele bloemen liggen op het Sterfbed by Haar. Aangezien H.M. de Koningin-Moeder tjjdens haar leven den uitdrukkeljjken wensch te kennen heeft gegeven, dat haar begrafenis in grooten eenvoud zou plaats vinden, heeft H.M. de Koningin, die zelf de regeling der begrafenis in handen heeft, bepaald, dat het karakter van eenvoud, welke Haar Moeder tij dens haar leven kenmerkte, ook geëer biedigd zal worden na Haar dood. Hoogstwaarschijnlijk zal daarom ook worden afgezien van een défilé langs het lyk. es Juliana moet zeer onder den zyn van het verlies, zy hield heel n haar Grootmoeder. Zy had een groote genegenheid voor Haar. De men- scheiykheid van de Vorstin had altyd zoo onmlddellijk tot het Konlnkiyk kind gesproken. Zwaar wordt de Prinses door den dood van de lieve vrouwe getroffen. Vele harer oude speelgenooten kwamen haar dan ook in den loop van den dag aan het paleis aan het Noordelnde con- ddeeren.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 1