.Deelneming uit den vreemde H De toekomst van Oostenrijk Berlijnsche clubs STADSBRAND IN JAPAN De moord op Prince HOUDING DER KLEINE ENTENTE „EEN MOEDER STERFT TE VROEG” Bescherming tegen griep, keelontsteking en verkoudheden Het aantal dooden zou Ruwe, Roode, Stukke Handen door de schoonmaak weer snel genezen, zacht en gaaf met PUROL. I I 4 DONDERDAG Rouw in Engeland Langt Delftsche grachten De Hofrouw De Hofrouw Naast Koning Willem III Wat verbindt Uitzending plechtigheden Koningin Imma W aard eering In de Nieuwe Kerk Polens rouwbeklag Publieke belangstelling België leeft mede Deelneming van Oostenryk „Een laatste groet*’ Parysche gemeenteraad rouwt Gedenkpenning Leidsche Universiteit Herdenking te Rotterdam duizend bedragen Daudet beschuldigt Chautemps (United «ces), De protocollen van Rome Sympathiek socialistisch woord Het buitenland leeft mede met de diepe smart van het Neder landsche volk Benesj acht alleen de volkomen zelfstandigheid van Oosten rijk juist de Nieuwe Kerk te Delft wordt het in ferteur voor de begrafenis van wijlen Ko ningin Imma in orde gebracht ff- MAART '1934 De „Bourdon” van Luxemburg Dank aan den ex-keizer Koninklijk Paleis van Westminster. van weer wegge- Nadruk verboden) den daar in de stad de grootste verwarring heerscht. De Commissaris van Politie verzocht ons n.l. vooral de aandacht van het publiek te veati- Bondskanselller Dollfuas heeft een bezoek van rouwbeklag afgelegd bü onzen gezant te Wee- ■en. In opdracht van den Oostenrijkschen Bonds president heeft verder Kabinetschef Ulasteraky den Nederlandschen gezant de innige deelne ming van Mlklas met het overlijden van de Konlngin-Moeder overgebracht. De Bruaselsche „Standaard” zegt In een tref fende herdenking: „W(j buigen diep voor het stoffelijk overschot van deze edele vrouw. Het Nederlandsche volk, dat op zulke spontane wijze zijn deelneming be tuigd beeft in den rouw van België. toen onze ridderlijke Verat bet slachtoffer was van een tragisch ongeval, mag er van verzekerd zijn, dat wfj ook nu beter begrijpen, welke de smart van een volk zijn kan. als Zij heengegaan is. die jaren lang met liefde, zelfopoffering en zelfver- toochening voor Nederland heeft geleefd. Ons volk deelt ook rechtzinnig in de diepe ■nart van Koningin Wilhelmina, want, welken leeftijd zü ook moge bereiken, een moeder sterft steeds veel te vroeg.” grijze hand- alers moeten wel zeer waarschijnlijk de dienst kunnen doen. Gisterenmiddag arriveerde op „Zuize Doorn" generaal Jhr. van Sickinghe. om den büzonde- ren dank van H M de Koningin over te bren gen voor de deelneming van den gewezen kei zer. bü het overlijden van H. M de Koningin - Moeder betoond. TOKIO. 11 Maart Volgens officieels ge gevens uit Hakodate sün bü den geweldigen brand aldaar 23 000 hulzen door de ten gevolge van den sterken wind aangewakkerde vlammen vernield. Het aantal dooden en gewonden be draagt verscheidene duizenden, doch nauwkeu- De President van Polen beeft persoonlijk een telegram van rouwbeklag aan H. M. de Konin gin geaoqdea. De Poolsche regeering heeft haar gezant te Gravenhage opdracht gegeven «en namens de Poolache regeering harteUJke deel neming te betuigen aan de Nederlandsche re geering en om haar bij de begrafenisplechtig heden te vertegenwoordigen. dat zekere passages van Mussolini de mogelijkheden zouden kunnen verkleinen. De Kleine Entente is tegen de plannen eener tolunle, omdat dese slechte een voorbereiding zouden zijn voor den terugkeer der Habsbur- gers en op dit punt kent de Kleine Entente geen compromissen. gen op de goede gelegenheid welke men hier voor heeft langs den weg RijswijkDelft. Daar kunnen tienduizenden een goede plaats verkrijgen, en de kans om deze in Delft te be komen is al zeer gering. Immers, de Delftenaren zelf zullen wel zor gen, dat zij den weg in de stad geheel vul len. De publieke belangstelling voor de grooteche plechtigheid uit zich thans reeds in fabelachtig hooge prijzen, die betaald worden voor plaat sen, waar de stoet te Delft zal passeeren. Dit feit culmineert vooral op de Markt, waar den bewoners der huizen bedragen van f 25 tot t 50 per persoon worden geboden voor een plaats aan het venster of op de trottoirs Voor een winkelpand aan de Markt heeft men reeds f 600 huur voor dien dag geboden Toch is het lang niet noodzakelijk, dat men een plaats op de Markt verkrijgt, om den stoet goed te kunnen gadeslaan. Het stoffelijk overschot van de Konlngln- Moeder zal as. Dinsdag in den Koninklijken Grafkelder te Delft worden bijgezet naast de kist, waarin haar gemaal. Koning Willem III, rust. In de zich naast deze kist bevindende open ruimte zijn daartoe de noodige voorzieningen getroffen. In de Maasstad is een herdenkingssamen- komst gehouden. opgeluisterd door gewijden zang en orgelspel en waarbij over de Konlngin- Moeder gesproken is door dr J. R. Callenbach. kapelaan H. A J Drost, ds W. J Wegert! en opperrabbijn A. B. N Davids. Allen schetsten haar zielenadel en hooge be- teekenis voor land en volk. BATAVIA. 31 Maart (Aneta). Het heden morgen uit Batavia naar Amsterdam vertrok ken vliegtuig van de KLM. de „Pellxaan" voert een krans mede van Indische immortel len. dragende het opschrift: „Een laatste groet nn overzee aan onze beminde Konlngin- Moeder”. Binnenkort verschijnt een herinneringsboek gewijd aan H. M de Koningin-Moeder onder den titel „Koningin Emma", geschreven door D. Hans, voorzitter van den Nederlandschen Journalistenkring, uitgegeven met talrijke illu straties. betrekking hebbend op Haar leven bij A W Bijthoffs uitgeversmij NV, Leiden. et is een bekend gesegde, dat wanneer twee Duitschers elkaar ontmoeten, zij gewoonlijk slechts door één verlangen zijn bezield, namelijk samen een club op te richten. Zoo erg Is de toestand in werkelijk heid natuurlijk niet, maar met dat ai is het toch maar een feit, dat de rijkshoofdstad Ber lijn zich verheugt in het bezit van niet minder dan 10.000 e. Vs, zijnde „elngetragene Verelnl- gungen” oftewel Ingeschreven vereenigingen en clubs. Ze zijn er van allerlei pluimage, de hoofdste- delljke clubs, van de „Club der Roodharlgen** tot de vereenlglng „Immer feste Druff” en den bond „De laatste hoop”, die zich vast heeft voorgenomen steeds den hoofdprijs van 500.000 mark te trekken in de Preusslsch-Büddeutsche Klassenlotterie. Tot dusver Is dit weliswaar nog nooit gelukt, maar deze optimistische club blijkt steeds nog een restje laatste hoop in reserve te hebben gehouden en speelt dan ook telkenmale weer onvervaard mee in de loterij, als had zij wél haar verheven doel bereikt. Het leeuwenaandeel der 10.000 clubs en ver eenigingen. die Berlijn telt, komt natuurlijk voor rekening van allerlei populaire bonden (sportclubs alleen al 1080, vereenigingen van oudstrijders 750), van tallooze bridgeclubs, wan delclubs, Mknnergesangverelne” en dergelijke. Daarnaast echter bestaan ook tientallen ver eenigingen, die van zeer hooge standing zijn en een groote rol spelen in de Berlijnsche society, zooals de „Herreuklub" en de „Verein der auslAndlschen Presse (de vereenlglng van de bultenlandsche pers), niet te verwarren met de „Verein der auswkrtlgen Presse”. zijnde de vereenlglng der provinciale pers! De oudste Berlijnsche club is de „Ressource von 1794", waaruit het gemakkelijk is te be cijferen, dat de bedoelde vereenlglng in 1934 den aanvalligen leeftijd bereikt van 140 jaar. In het Berlijn van vóór den oorlog waren de festiviteiten, die de ..Ressource von 1794" aan bood, ware glanspunten van het seizoen. Het ledental bedraagt omstreeks 700. uitsluitend bekende persoonlijkheden uit handel en indus trie. benevens eenlge hooggeplaatste ambtena ren. Er wordt veel geluncht en gedineerd in het prachtige clubpalete in de Vlktoriastrasse 37 en ook braaf .jBkat” gespeeld en gebridged, echter slechte bij wtjse van tijdverdrijf en niet speciaal om winst. Wie Ud van de „Ressource von 1794” la. hoeft trouwens de paar mark eventueele winst niet noodlg Een speciale plaats onder de oude, voorname Berlijnsche vereenigingen neemt ook de „Club von Berlin” in. Zij werd in 1864 opgericht en kan bogen op het bijna ongelooflijke feit, dat in de laatste veertig jaar In het clubgebouw vrijwel nooit meer te gekaart. De „Club von Berlin" telt een 500 leden, vooral veel bankiers en leiders uit handel en Industrie. Evenals wei wordt gezegd, dat In Nederland de politiek in de „Witte” wordt gemaakt, sou men kunnen zeggen, dat de waarlijk belangrijke flnandeele transacties te Berlijn niet In de bureaux der banken worden bedisseld, maar in het vereem- gingsgebouw der „Club von Berlin”. Slechts 200 leden telt de „Club des Westens* waarvan de naam al aanduldt, dat dese ver eenlglng speclaa' In het voomarrie Berlijn-W. thuis behoort. Ook de „Club des Westens" is een exclusieve vereenlglng, waarvan lang niet Jan en alleman lid kan worden. Woensdags en Zaterdags wordt er gemeenschappelijk gedi neerd en eiken avond wordt er trouw tot heel laat gekaart, met aangenamen kout en ver strooiing evenwel als hoofddoel, zooals trou wens de „Ciub des Westens" ondanks alle ex clusiviteit een gezellige vereenlglng la Niet minder dan 1500 personen zijn Ud van de ..Sportclub”. Het zijn geen athleten noen wielrenners noch boksers, roeiers of voetballen. De eenlge sport, die de .Sportclub” beoefent, te bridge, maar hierin zijn haar leden dan ook ware matadors, want in de „Sportclub" zijn Berljjns beste bridgen georganiseerd sn dat wil heel wat seggen In een stad van 4.000.000 In wonen. Voorheen was dit anderstoen besat de .Sportclub" speciaal relaties met de ren sport. maar die tijd is lang voorbij. Btj den aanvang van de zitting der Kamer van Afgevaardigden in Luxemburg heeft de minister-president, minister van Staat Joseph Bech, woorden van hulde gesproken aan de nagedachtenis van H. M Koningin Emma, die tot aan het afsterven van Koning Willem III Groothertogin van Luxemburg was. In naam van de Kamer van Afgevaardigden beeft baar president, de heer Emll Reuter, zich aaneengesloten bü de woorden, welke door den minister werden uitgesproken. De afgevaardigden hoorden beide redevoe ringen staande en in diepe stilte aan. Oogenbllkkelük daarna werd de zitting ten toeken van rouw opgeheven. Dese zitting had plaats Woensdagmiddag om 3 uur Luxernb. tijd. De openbare gebouwen hebben de vlag half stok gebeschen Naar aanleiding van het overlijden van H. M. de Konlngin-Moeder zijn Dinsdag, ten teeken van rouw, aan de Rijksuniversiteit te Leiden PhRUB. 21 Maart. (Per tel.). In verband met den moord op raadsman Prince publiceert de ..Action Franqatee” heden een opzienbarend artikel dat de handteekenlng draagt van Léon Daudet De monarchistische leider schrijft dat de moord op Prince volbracht is voor rekening van den vroegeren mln.-president. Chautemps treft volgens Daudet reeds maatregelen om te vluchten, vermoedelük naar Venezuela, welk land geen misdadigers uitlevert Bü de Banque de Prance heeft hij aes mlUloen franken opge nomen tn den vorm van 27 staven goud. Daar de voormalige minister-president niet langer in Parijs durfde te blüven. heeft hü de wük genomen naar Baint-Gervato bü Blote. Daudet betreurt dat de in verband met de zaak-Btavtsky geschorste procureur-generaal Pr use rd nog steeds niet gearresteerd la. PRAAG. 31 Maart Minister Benesj heeft heden in de parlements-commtesie van Bulten landsche Zaken een exposé gegeven, waarin hü allereerst wees op de drie pogingen tot oplos sing van bet Oostenrüksche probleem, de Dult sche, de Itallaansche en de Midden-Europeesche oplossing. Het plan van een Midden-Europeesche bond- genootechappen-polltlek stuit op zeer sterken tegenstand, vooral In Italië. De eenlg juiste methode noemde Benesj de door Europa gega randeerde volkomen zelfstandigheid en on schendbaarheid van Oostenrijk op de basis van het protocol van Genève. Dese oplossing kan zeer goed de Itallaansche aanvullen. Oostenrijk moet Oostenrük blüven. doch Dultechland moet een garantie krijgen dat Oostenrük in geen po litiek ot economisch systeem wordt betrokken, dat tegen Dultechland gericht te. Hü wenscht van ganscher harte, dat de oplossing van het Oostenrüksche probleem plaats vindt in over leg met alle belanghebbende staten, dat wil seg gen In overleg tuaschen Rome, parijs en Berltyn en de Kleine Entente, omdat anders een chaos sou ontstaan, welke tot een catastrophe kon leiden. Ds minister besloot sün uiteenzetting met de verklaring dat hü de steeds terugkee- rende meaning dat de Anschluss onafwendbaar Is, niet juist acht. iemand mocht verrassen, dan zou spr erop wil len wüzen. dat Tsjecho-Slowaküe het welis waar ook thans veiliger voor den vrede acht, doch dat het ook thans deze mogelükhelo niet sou vreezen, wanneer de West-Europeesche groote mogendheden baar zouden toelaten. De minister herinnerde echter aan de Februari- verklaring van Engeland. Frankrijk en Italië ten aanzien van deze kwestie. Mochten de dingen zich zoo ontwikkelen ate de Dultsche en Oostenrüksche nationaal - socialisten het zich voorstellen, dan zouden moeilüke en langdurige geschillen in Europa ontstaan; voorsoover de minister den toestand kent zou het standpunt van Italië. Frankrük en de overige belanghebbende Staten in geen geval gewüzigd worden, ook wanneer Oostenrijk nationaal-socialistisch zou worden. TOKIO. 31 Maart. (Reuter) Dulaend per sonen sün, naar men gelooft, omgekomen bü een geweldigen brand, die het grootste deel der büna 300.000 Inwoners tellende stad Hako date heeft verwoest. De brand, die nog voort woedt. sou veroorzaakt sün door de vernieling van verecheidene schoorsteenen tengevolge van een storm. Toen Woensdag het Britsche Lagerhuis bü- eenkwam droegen de boden hofrouw, overeen komstig de order van den Koning In verband met het overlüden van de Konlngin-Moeder. aangezien het Lagerhuis gevestigd te In het Bü de op 17 Maart te Rome onderteekende politieke en economische protocollen, gaat het om een verdieping der betrekkingen tuaschen Italië. Oostenrük en Hongarije, zonder dat sen politiek blok wordt gevormd. Tspecho-Blowaküe en de Kleine Entente be schouwen dese pogingen niet ongunstig, doch moeten zich hun definitief oordeel nog voor behouden. Er bestaat helaas geen twüfel aan de redevoering van van dit verdrag 8pr. wees er op, dat president Masaryk en hü het recht hebben over dese kwestie objec tief en openlük te spreken, omdat belden tüdens den oorlog de vereenlglng van Oostenrük met het Dultsche Rük hebben aanbevolen, aange zien zü veronderstelden, dat zulks misschien ook voor de geallieerden de meest aanneme- lüke oplossing sou zün. Dese opvatting Is evenwel reeds In 1917 prijs gegeven, aangeslen er van alle süden tegen werd ges geert! Tsjecho-Blowaküe heeft de oplossing der vredesconferentie aangenomen en aal dese ook trouw blüven. Indien bet toenmalige standpunt geen colleges gehouden. Op den dag der büzet- tlng zal de Universiteit gesloten zün Voorzitter en secretaris van het College van Curatoren der Universiteit hebben In de regis ters van deelneming In het sterfhuis en ten palelze aan het Noordelnde te Den Haag ge- teekend, terwül zoowel het college van cura toren als de Academische Senaat brieven van rouwbeklag aan H. M. de Koningin hebben ge zonden. Aan alle academische gebouwen wordt half stok gevlagd. Onder de vele bewüzen van deelneming, door H M- de Koningin ontvangen, bevinden zich telegrammen van: den koning van Siam, den president van Portugal, den president van Co lumbia. den president van Öan Salvador, den president van Mexico, den president van Gua temala. den president van chili, den president van Peru, den president van Tsjecjio-Slowaküe. den regent van Hongarije, den president van Spanje, den koning en de koningin van Dene marken, den koning der Belgen, den president van Lithauen, den koning vim Zweden, den president van Oostenrijk, den koning van Egyp te, den keizer van Japan, den president der Vereenigde Staten van Noord-Amerika, den Bondspresident van Zwitserland, den president der Fransche republiek, den president van Dultechland. den koning en de koningin van Noorwegen, den koning en de koningin van Engeland, den koning van Bulgarüe, den presi dent van Polen, den president der Domini- eaansche republiek, den president van Cuba, den vorst van Monaco, den president van Haïti, Z. H. den Paus, den kroonprins en de kroonprinses van Noorwegen, den ex-koning van Spanje, prins Noouhlto, den hertog van Outee. koningin Elisabeth van België, den kroonprins en de kroonprinses van Zweden. De binnenlandsche toestanden In Oostenrijk, de nat -soc. beweging in Dultechland en de In vloed van het uit Italië afkomstige streven, hebben de Oostenrüksche kwestie opnieuw op het tapüt gebracht, aldus Benesj. Terwül de tegenwoordige Oostenrüksche regeering zich officieel heeft geplaatst achter het program der onafhankelükheid practtech het protocol van Genève streven de Oostenrüksche natio naal-socialisten de Anschluss na. de Helm- wehren de zg. Itallaansch-Hongaarsch-Oosten- rüksche oplossing en de rest der arbeidersbe weging de politieke selfstandlgheld met econo mische samenwerking met de kleinere Staten van Midden-Europa. Men moet de definitieve lün der Oostenrüksche regeering afwachten. Hoewel uit historisch oogpunt bezien, ook naar de meenlng van verschillende autoriteiten de stoet langs dan ouden Haagweg had moe ten gaan, te na langdurige besprekingen be sloten, hiervan af te zien. De Konlnklüke-Begeer te Voorschoten ver vaardigt een herdenklngspenning op het over lüden van H. M de Konlngin-Moeder. welke penning binnen enkel edagen zal verschünen. Onze correspondent bericht ons nader: Delft, de stad zoo vol historie, bereid zich opnieuw voor tot de ontvangst van Neérlands groote doode. De beierende klokken kondigen dag aan dag deze komst aan. de drukte In de stad wijst er nu reeds op, dat sr gewichtige gebeurtenissen op komst zün. Telkens komen militaire en burgerlüke auto riteiten naar de Prinsenstad, tot het voeren van besprekingen met den burgemeester, mr. O. van Baren en den Commissaris van Politie, den heer U. d. Zee. lederen dag worden de regelingen nader be paald, worden de noodige maatregelen ge troffen. zending zal nader worden bekend gemaakt. 6e De Technische Dienst van het Hoofd bestuur van de P. T en T verzorgt, met ge bruikmaking van materiaal der omroepver- eenlglngen, het technisch gedeelte der uit zending, bü welke verzorging dankbaar ge bruik gemaakt zal worden van de welwillende medewerking van den ’s-Gravenhaagschen Ge- meentelüken Telefoondienst. In de gemeente Renkum heeft de voorzitter van de afdeeling Oosterbeek van de 8. D. A. P.. ten teeken van rouw over het overlüden van H. M. de Konlngin-Moeder, de partüvlag, voorzien van een wimpel. In nationale kleu ren. van zün woning halfstok laten hangen, bencht de „Telegraaf”. De ..Bourdon” is de welke zich In de Oude Delft bevindt. Deze klok wordt slechts bü heel enkele gebeurtenissen geluld. De enorme zwaarte van deze klok maakt veelvuldig luiden voor den ouden toren te gevaarlük Momenteel te de „Bourdon” In reparatie, en de klok van het stadhuis luidt nu driemaal daags de rouwmare over Delft uit. Bü de plechtigheid der bijzetting zal even- Bourdon” De soc -dem Jan van Zutphvn heeft gister avond In een sympathieke rede H. M. de Konin gin-Moeder herdacht. Aan het Initiatief van wülen de Konlngin- Moeder dankte ons volk het. dat in ons land een serieus begin te gemaakt met de sana- torium-verpleging voor T B C -patiënten", aldus de heer Van Zutphen. De belangstelling voor zieken en zwakken en bekommernis over het ongestilde leed, moeten een gevoelige vrouw ate de Konlngin-Moeder. als het ware hebben gedreven tot het doen van een daad als de schenking van het landgoed „Oranje-Naasau-Oord". tot het stichten van een sanatorium voor longlüders. Op het landgoed van dien naam zou een herstellingsoord voor longlüders verrijzen, dat uit het privaat vermogen van de Hooge Stichtster werd bekostigd Bovendien stelde de Konlngin- Moeder beschikbaar een bedrag van twee ton goud, voor hetzelfde doel. Deze schenking was een lichtende daad in donkeren tüd. Het was een daad van gevoel en verstand beide. Al spoedig bleek de naodzake- lükheid tot stelselmatige hulpverleenlng van minvermogende T B C -patiënten Haar zin voor werkelükheld en practtech handelen bad tot ge volg, dat een fonds daarvoor werd In het leven geroepen. waaruit dergelüke ftnancieele hulp kon worefen verleend. Dit fonds, het „Emma- fonds”, heeft prachtig werk mogelük gemaakt en beschikte betrekkelük spoedig over flinke geldsommen, die nu eenmaal hü de tuberculose bestrijding niet kunnen worden ontbeerd. In al dit pionierswerk, waarin gevoel, prac ttech Inzicht en scherp verstand te zamen gingen, zat bovendien een element van durf en moed. Hare hoogheid lag besloten In haar mensche- lüken eenvoud Zü doet mij denken aan woorden van Eduard Douwes Dekker, die hü koningin Loutee doet spreken: „Een vorst te in gevaar de voorste en in het goede de eerste" en verder: ..een eerzuil wil ik jamaar niet van steen, tk wil een eerzuil in het hart des volks!” Welnu die eerezutl heeft zü. Koningin Emma, zich zelf gesticht. In heel het land, In alle lagen der samenleving wordt met dank baarheid haar eenvoudig menschelüke goed heid thans herdacht. In de Gemeenteraads-zltting van Parijs tezmht Woensdag de voorzitter. Ftquet. hulde •an de nagedachtenis van de Konlngin-Moeder. De zitting werd hierna ten teeken van rouw Beschorst. Te Delft zal de stoet door het Kalveren- bosch het Noordelnde bereiken. en daarna langs het oude Delft (Westzüde) zün weg ver volgen Het ligt In de bedoeling van de politie, om den geheelen weg. waar langs de stoet te Deift rijden zal, af te zetten. Het publiek wordt dus aan dese züde niet toegelaten, doch wel aan de overzüde van de grachten. Toegestaan te evenwel, dat op de trottoirs belangstellenden zich mogen bevinden. Nader zal dan nog worden medegedeeld, wan neer men zich op dese plaatsen moet bevin den. Op de Markt zal de stoet achter het stad huis heen rüden. en daarna schuin oversteken In de richting van de Oude Manhuisstraat, zulks In verband met het juiste voorrijden bü de N. Kerk. De Reddingsbrigade zal bü de grachten ver schillende posten plaatsen, terwül de gemeente schuiten In de grachten zal laten ..survelllee- ren". Voor een eerste-hulpdlenst zal eveneens wor den gezorgd langs den geheelen weg. Gisteren is nu, zooals gemeld, beslist, dat de stoet vanaf de Hoornbrug te Rüswük Nieuwen Rijksweg zal volgen naar Delft. Dese maatregel houdt verband met de over weging. dat langs dezen weg aan weerssüden een groote menschenmenlgte zich zal kunnen opstellen. Zulks sou. wanneer de oude Haagweg werd gevolgd, niet mogelük zün. het publiek zou daar hoogstens aan een züde toegelaten kunnen worden. Maar bovendien zal door het volgen van den nieuwen weg, het doorgaand verkeer Rotter damDen Haag, slechte in geringe mate wor den gestremd. Dit zal alleen noodlg sün bü de Hoornbrug, wanneer de stoet In aantocht te en passeert. Verder aal het verkeer ongehinderd kunnen voortgaan. Te Delft kan dit Immers den Kanaalweg blüven volgen en onder den nieuwen verkeers weg doorrüden en verder over den ouden Haag weg gaan. büzondere luldklok. Kerk aan het Oude In de Nieuwe Kerk zün de werkzaamheden tot voorbereiding der büzettlngsplechtlgheden m vollen gang. De banken sullen uit het schip der kerk wor den verwijderd. Voorts zal ook de preekstoel verwüderd moeten worden, om voldoende ruimte te maken voor een doorgang naar het koor. Gisteren te de groote zerk, die den toegang tot den Koninklüken Grafkelder afsluit, nomen. Doordat het vorig jaar deze toegang is ver nieuwd. te het mogelük de kist tot in den kel der te dragen. Vroeger moeit deze met behulp van een takel worden neergelaten. De vrouwelijke studenten uit Leiden verlaten het paleis van wijlen H- M- de Ko- ningin-Moeder te Den Haag, na het afleggen van een bezoek van rouwbeklag Naar wü vernemen beeft de Regeering de vier groote omroeporganisaties (A. V. R. O.. K. R. O-, N.’ C. R. V. en V. A. R. A.) bereid gevonden de radio-uitzendlng van de begrafe nisplechtigheden van Hare Majesteit de Ko nlngin-Moeder ate volgt te doen plaats vinden:*’ le. De uitzending wordt door den Neder landschen Omroep gezamenlük verzorgd, die zich daartoe op verzoek van de Regeering on der leiding van den voorzitter van den Radio- raad hebben gesteld. 2e. Te ’s-Gravenhage, Rüswük en Delft zullen In totaal vier posten worden Ingericht, van waaruit het ooggetuigenverslag bü opvol ging wordt gegeven. 3e. Het ooggetuigenverslag zal met een korte toepasselüke toespraak worden geopend en geëindigd Voor aanvulling van dit verslag zal desnoods op passende wijze worden zorg gedragen 4e De uitzending zal op gelüke wüze plaats vinden over de beide Nederlandsche zenders alsmede aser de Ptoohi- en Kootwükzenders. ten einde ook de luisteraars In Oost- en West- Indië In de gelegenheid te stellen de droeve plechtigheid te kunnen volgen. Se. Het tüdstlp van den vermoedelüken aanvang en het vermoedelük einde der ult- Reglement, houdende vaststelling van den Hofrouw, uitgeschreven bü gelegenheid van het overlüden van Hare Majesteit de Konlngin- Moeder. Art. 1. De Hofrouw zal worden gedragen door Hare Majesteit de Koningin, Züne Konlnklüke Hoogheid den Prins der Nederlanden. Hare Konlnklüke Hoogheid Prinses Juliana der Ne derlanden, de dames en hoeren, behoorende tot het Hute van Hare Majesteit de Koningin, tot dat van wülen Hare Majesteit de Konlngin- Moeder. van Züne Konlnklüke Hoogheid den Prins der Nederlanden en van Hare Konln klüke Hoogheid Prinses Juliana der Neder landen. Art. 2. Deze rouw zal worden gedragen ge durende tien weken en verdeeld in: a. 5 weken zwaren rouw; b. 3 weken halven rouw; c. 3 weken lichten rouw. Art. 3. De wüze van dragen wordt bepaald als volgt: a. Zware rouw: De heeren dragen In burgerkleedlng kle dingstukken van zwarte stof, zwarte hand schoenen. zwarten hoed, voorzien van een zwart lakenschen band, die als de hooge hoed wordt gedragen tot 4 cM. van den bovenrand moet worden aangebracht. De heeren van het Civiele Huls In costuum en de heeren officieren van het Militaire Huls, in uniform zünde.. dragen op het midden van den linkerbovenarm een effen band van zwart krip, breed 7% c.M„ zonder roset. Kokardes van het ncofddeksel, epauletten cq. schouder bedekkingen, nestels, degen- of sabeldragons en de decoraties der heeren van het Civiele en Militaire Huis, moeten In zwart krip gehuld stfn. De dames dragen zwarte stoffen zonder gar nituren, zwarte handschoenen en zwarte waaiers Het dragen van alle soorten van bont te geoorloofd. Officianten In costuum. zoowel als het per soneel in livrei, tot een der bovengenoemde hofhoudingen behoorende. dragen zoo bin nen als bulten het Paleis een effen band van zwarte krip, breed 7% cN zonder roset. om den linkerbovenarm. De heeren van het Civiele Huls, daartoe ge rechtigd, mogen den blauwen rok dragen, mits voorzien van een zwarten band als bovenge noemd om den linkerbovenarm. b. Halve rouw: De heeren dragen In burgerkleedlng kle dingstukken van rwarte stof, loodkleurige ot grijze handschoenen, zwarten hoed. vóórziet, van een zwart lakenschen band, die ate de hooge hoed wordt gedragen tot op de helft der hoogte moet zün aangebracht. In costuum of uniform wordt een zwarte band als bovengenoemd om den linkeriwven arm gedragen. De dames dragen dezelfde stoffen als bü zwaren rouw te bepaald (bovendien ook flu- weelen stoffen loodkleurige schoenen, de sieraden en de1 zwart, grüs of wit zün. e. Licnte rouw: De heeren dragen zwarte, grijze of witte kleedlngstukken, grijze of witte handschoenen, zwarte of grijze hoeden (stroohoeden ook ge oorloofd). De band om den hoed en om den linker bovenarm zooals bü halven rouw te cepaald. De dames dragen zwarte, grijze, witte of paarse stoffer (waaronder ook züde en fluweel gerekend wordt). Wanneer de dames kleedlngstukken van zwarte stof dragen, te het bü dezen rouw ge oorloofd ook grüse of witte handschoenen, witte of gekleurde linten en sieraden, benevens ge kleurde waaiers te dragen. Bü het dragen van grijze, witte of paarse stoffen worden grijze handschoenen gedragen, terwül de linten de sieraden en de waaiers zwart, grüs ot wit moeten zün. Art. 4. De rouw gaat heden in. l

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 13