BONS GELDIG Na den dood der Koningin-Moeder Het cadeaustelsel AKKER.QCHE1S Brandbestrijding DE BEURSEN GESLOTEN Sproeten komen vroeg in het Voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij die Drogisten. VRIJDAG 23 MAART 1934 c Blijvend gedenkteeken 'n Versterkte treinenloop R.K. Staatspartij De o ver lij den «aangifte Tweede Kaderdag op 7 en 8 April De indruk te Menad o EEN HANDIGE DIEF De begrafenisdag Ons Aller Belang Voorschrift Aartsbisschop Militair eerbetoon UITVOER VAN ZUIVEL DOOD DOOR SCHULD Extra-maatregelen ZETMEELPRODUCTEN Rede van den voorzitter ONTSLAG BIJ WERKSPOOR Laatste afscheid RECEPTIE GEBR. LAMPE Uitgesteld tot Zaterdag 7 April Audiëntie AKKERTJES" 5 R De rouw der bevolking van Indië Herdenking in den Volksraad Meest geïmporteerde artikelen Het College van Gedelegeerden bijeen Nu de Dieseltreinen bijna klaar zijn Verlofspersoneel vraagt vrijwillig onder de wapenen te mogen komen Minister De Wilde wijst de ge meenten nogmaals op het nut van samenwerking Verplichte aangifte van de voorraden De meaning dar Middenstands bonden over het advies van den Nyverheidsraad BELGISCHE TRAWLER VERGAAN Directeur K.L.M. naar Indië r k t a h Medeleven in Engeland NI wei bU De Beurzen Dinsdag gesloten Geen sporen wan inbraak aanwezig Certificaten voor Duitschland en Italië Een voorbeeldige regentes "Akkertje beschermt U I Als *t gure weer U koud en rillerig doel thuis komen en voor 'n zware verkoudheid, zelfs voor een griep aanval doet vreezen, neem dan voor 't naar bed gaan een "AKKERTJE" Ge voorkomt dan veel narigheid en staat morgen gezond en prettig opl Ongeëvenaard bij gevatte kou Griep, rheumatische pijnen. Zenuwpijnen, Hootdpijn, enz. Per 12 stuks slechts 50 cent. Rouwbeklag van Zaandam GEVAL VAN ZWARE RHEUMATISCHE PIJN „Men wist geen raad meer” In drie maanden de pijn verdwenen en voor goed. De kist verzegeld t i gezongen (Oratio: fldelium naar Vo/yens racVpt woo Apothakae Dumont i 1 O! R (Ingebonden Mededseling) in het L OK OK Oei vaa .5 X 1 k k aan in Nsdsdondadb Product Itos Has Sch ▼nu ei ▼o W( let i t schled, naar het paleis begeven, waar hij, in tegenwoordigheid van den Secretaris-Generaal van zijn Departement, de kist heeft verzegeld. Z. H. Exc. de Aartsbisschop heeft het vol gende voorschrift uitgevaardigd: De Aartsbisschop van Utrecht aan Zijn toe vertrouwde geestelijkheid en geloovigen. Zaligheid In den Heer. Z.H. Exc. de Bisschop van Haarlem aal de volgende week Maandag, Dinsdag en Donder dag geen audiëntie verleenen. In verband met het plotseling overlijden van H. M. de Koningin-Moeder wordt de receptie van de firma Gebrs. Lampe Amsterdam, Rot- Bovengenoemde prijs wordt verhoogd met bijslag voor Omzetbelasting. terdam Utrecht, ter gelegenheid van het 100- Jarig bestaan, uitgesteld tot Zaterdag 7 Aprii a.s. van half drie tot half vijf in Hotel de l’Europe, Amsterdam. voa Ben W® A dl U 1 I I 1 1 In verband met de vele verzoeken, welke den minister van Defensie bereiken van officieren, onder-offlcleren, korporaals en soldaten, be boerende tot het verlofspersoneel van de Ne derlandsche Weermacht, om in de gelegenheid te worden gesteld, gedurende enkele dagen vrij willig onder de wapenen te mogen komen ten einde op die wijss uiting te geven aan hun ge voelens van deelneming bij het overlijden van H. M. de Koningin-Moeder en te mogen wor den Ingedeeld bij de troepen, aangewezen voor het verrichten van het militair eerbetoon op den dag der begrafenis, deelt de minister van Defensie mede, dat deze verzoeken, hoezeer zij overigens ook worden gewaardeerd, niet kunnen worden Ingewilligd, aangezien voor het verrich ten van het militair eerbetoon het thans bij de weennacht in werkeiyken dienst zijnde perso neel in de eerste plaats in aanmerking moet worden gebracht en daarmede voll< vastgestelde eerbetoon kan worden vooralen. De Koning van Engeland heeft bepaald, dat Dinsdag us. de vlaggen van de regeeringsgebou- wen halfstok sullen worden geheschen. of dag wer CUkXI B I R gev uui gei Mi k1 OT bi 1 na i i 1 e Btf afwezigheid van den by het Nederland- sehe Hof fe «accrediteerden gesant van Lttauen heeft de regeering van Litauen haar consul* generaal te Rotterdam, den heer P. Penn, op gedragen haar bij de bezetting van het stoffe lijk overschot van H. M. de Koningin-Moeder te vertegenwoordigen. on B gr uu Ka go U11 on CR R s Hedenochtend kwart over tien Is op het stad huis te ’s-Gravenhage de offlcleele aangifte van het overlijden van H. M. de Koningin-Moe der geschied. Daartoe begaven zich de Minister-President Dr. H. Colijn en de Minister van Justitie, Mr. J. R. H. van Schalk, op het bovenver melde uur naar het stadhuis, waar in de Ka mer van den burgemeester en In diens tegen woordigheid de plechtigheid plaats had. Als ambtenaar van den burgerlijken stand fungeer de de oud-wethouder dr. W. W. van der Meu ten. Nadat de aangifte was geschied, werd de acte voorgelezen en door de ministers en dr. van der Meuten geteekend. De overlijdensacte luidt als volgt: Stelt men daartegenover, dat cadeau-artiketen nog steeds voor het overgroots deel worden ge ïmporteerd en dat anderzijds de uiterst lage prijzen waartegen cadeau-artiketen moeten wor den Ingekocht, de vervaardiging daarvan In aoo vergaand mogelijk machinate productie vorde ren, dan kan naar de meaning van da Oom- mlssle de vermeerdering van werkloosheid door wettelijke maatregelen niet groot zijn. Daarbij komt nog het feit, dat na een overgangstijd tal van artikelen, welke de consument thans cadeau ontvangt, wederom door den consument zulten moeten worden gekocht, hetgeen wederom nor male productie van artikelen zal bevorderen. t J. H. O. JANSEN, Aartsbisschop van Utrecht. Aan andere R. K. bladen wordt dringend verzocht deze bekendmaking over te nemen. De minister van Financiën heeft bepaald, dat op Dinsdag 37 Maart de beurzen voor den geld- en fondsenhandel sullen zijn gesloten, alsmede dat die dag voor geldleenlngen als be doeld in afdeeling V der beurs voorschriften 1914, niet als werkdag zal warden beschouwd. Gistermorgen is het Kwartel’* om 833 uur van Schiphol Indië vertrokken. Met dit vliegtuig zijn hedenochtend Indië vertrokken de beeren A. Plempen, direc teur van de K. L. M. en H. Nieuwenhuls, direc teur van de K. n. I. L. M. Verder bevindt zich nog een passagier voor Singapore en een passa gier voor Bagdad aan boord. In Calcutta komen twee passagiers aan boord voor' Bangkok, in Bangkok'twee passagiers voor Batavia en in Djask één passagier voor Calcutta. Verder vgervoert het vliegtuig 317.773 K.G. briefpost; 220.385 K.G. pakketpost en 118334 K.G. goederen. Naar aanleiding van het verzoek van den Raad van Ministers schrijven Wij bij deze voor, dat op den vooravond van de begrafenis van Hare Majesteit de Koningin- Moeder in alle parochiekerken van Ons Aartsbisdom, alsmede in de kapellen, waar over een rector is aangesteld, op een door den pastoor of rector nader aan te geven uur, de Vespers voor de overledenen zul- „Heden den 32sten Maart 1834 versche nen voor mij, ambtenaar van den burger lijken stand der gemeente 's-Gravenhage: Z. Exc. Meester Josephus Robertus Hen- dricus van Schalk, oud S3 Jaren, Minister van Justitie, en Z. Exc. Doctor Hendrlkus Colijn. oud 84 Jaren, Minister van Staat, Minister van Koloniën, Voorzitter van den Raad van Ministers, belden wonende te ’s-Gravenhage, die verklaarden, daartoe ge machtigd door Hare Majesteit de Koningin der Nederlanden, dat op den 20sten Maart 1934, des morgens ten zeven ure en 45 minu ten, te 's-Gravenhage is overleden Hare Majesteit Adelheid Emma Wilhelmina The resia, Prinses van Waldeck en Pyrmont, In den ouderdom van 75 jaren, wonende te ’s-Gravenhage, geboren te Arolsen, weduwe van Zijne Majesteit Willem Alexander Paul Frederlk Lodewijk, Koning der Nederlan den. dochter van Zijne Doorluchtige Hoog heid Georg Victor, Vorst van Waldeck en Pyrmont en Hare Doorluchtige Hoog heid Helene Wilhelmine Henriette Pauline Marianne, Prinses van Nassau, beiden over leden. Hiervan is deze acte opgemaakt, die over eenkomstig de wet is voorgelezen.’ (w. g.) J. R. H. VAN SCHAIK, (w.g.) H. COLIJN, (W.g.) V. d. MEULEN. De voorzitter, Mr. H. J. Spit, sprak een her denkingsrede uit, Spreker verklaarde uit naam van het College van Gedelegeerden en van den Volksraad te spreken, wanneer hij constateert, dat het overlijden van Koningin Emma alle politiek zwijgend plaats doet ruimen voor de overheerschende algemeen menscheUjke gevoe lens van diepe ontroering, en eerbiedige herin nering aan het waarlijk Koninklijke leven, dat thans is afgesneden. Onze Innige deelneming, aldus besloot spr. gaat eerbiedigs! uit naar het Koninklijke Huis, in het bijzonder naar de Koningin, die deze slag het zwaarst moet hebben getroffen. Hierop verkreeg Prof. Dr. B. O. J. Schrieke, als voorzitter van den Raad van Departements hoofden, namens de Regeering het woord. De registers van deelneming bij het over lijden van Koningin Emma zijn ten paleize van H. M. de Koningin en van de overleden Vorstin geteekend door de Orde van Vrijmet selaren onder het Groot-Oosten der Neder landen, door de Hooge Graden en door den Opperraad. Namens deze corporaties zijn verder laatstgenoemd paleis kransen met linten de kleuren dier ma^onnleke lichamen afge geven. De Commissie van Overleg der drie Ned. Mid denstandsbonden heeft in verband met het rap port van den Nijverheldsraad inzake wettelijke beteugeling van het Cadeaustelsel een adres gezonden aan den Minister van Economische Zaken. De Minister van Blnnenlandsche Zaken heeft aan de burgemeesters en wethouders der on derscheidene gemeenten een schrijven gezon den van den volgenden inhoud: „Bij circulaire d.d. 37 October 1933 vestigde de Minister van Blnnenlandsche Zaken de aan dacht op het doelen het streven van de Ko ninklijke Nederlandsche Brandweervereenlglng. waarbij die besturen tevens worden opgewekt te bevorderen dat, voorzoover zulks nog niet het geval was, hun gemeente zich bij die ver eeniging of de door deze te vormen provinciale brandweerbonden zoude aansluiten. Vele gemeenten, het groote nut inziende van samenwerking met genoemde vereenigingen voor het organlseeren en het op peil brengen van alles, wat op het gebied van brandvoorko- mlng. brandbeperking en brandbestrijding noo- dig is, hebben aan bovenvermelde circulaire gehoor gegeven. Dank zij deze samenwerking, waardoor ook in deze provinciën een provin ciale Brandweerbond kon worden opgericht en dank zij de door de vereenlglng en die bonden verstrekte adviezen, is de toestand op brand- weergebled in tal van gemeenten aanmerke lijk verbeterd, kwamen reeds verscheidene uit stekend werkende regelingen voor onderlinge hulpverleenlng tot stand, kortom la het brand- wezen hier te lande in het algemeen reeds op hooger peil komen te staan dan voorheen het geval was. De noodzakelijkheid van een goed georganiseerde en van het verelschte brand- bluschmateriaal voorziene brandweer is boven dien helaas bewezen door de branden van groo- ten omvang en in hun gevolgen buitengewoon noodlottig, welke in de laatste jaren zoowel op het platteland als in eenlge groote steden heb ben plaats gehad. In het bijzonder in dezen tijd van economi sche depressie, waarin zooveel moge lijk dient te worden gewaakt tegen vernietiging van na tionaal vermogen door brand, is de Koninklijke Nederlandsche Brandweer Vereenlglng er op bedacht haar werkzaamheden nog hooger op te voeren. Daarvoor is echter de medewerking noodig van alle gemeentebesturen, welke zij in de eerste plaats kunnen verleenen door zich bij de vereeniging of den Provincialen Brandweer bond In de betrokken provincie aan te sluiten. In dit verband trekt het de aandacht, dat volgens mededeeling van het Uitvoerend Be stuur, nog slechts 50 pCt. van het totaal aan tal Volstrekt meent de commissie te mogen af wijzen, dat slechts het middenstandsbelang een wettelijke bestrijding van bet cadeaustelsel zou vorderen. Slechts moge hier worden aangestipt, dat de consument ten zeerste wordt gebaat met een verbod van zoodanige concurrentiemiddelen, welke een inzicht in prijsvorming en prijsver gelijking in den detailhandel steeds maar ón mogelijk maken. Het cadeaustelstel nu moet ontegenseggelijk tot die concurrentiemiddelen worden gerekend. En hoezeer maatregelen te gen het cadeaustelsel algemeen op prijs worden gesteld, blijkt wel uit da instemming, welke door Kamers van Koophandel, fabrikanten-, grossiers- en consumenten-organisatles te dien aanzien werd betuigd. Ook de voor den handel in tabaksartikelen ten deee getroffen maatre gelen werden algemeen met Instemming ontvan gen. Wat tenslotte den door den NUverheldsraad gewezen weg van overleg met belanghebbenden betreft, ten dien aanzien meent de Commissie, dat de practjjk tot dusverre de niet doeltref fendheid hiervan voldoende heeft aangetoond. Reeds meermalen werden pogingen aangewend om langs dezen weg een oplossing te bereiken, welke pogingen steeds afstuitten op bet gebrek aan medewerking van enkele belanghebbenden. Het adres besluit dan ook met het verzoek de voorbereidingen voor een wettelijke bestrij ding van het Cadeaustelsel niet te doen op houden en zoo spoedig mogelijk een wetsont werp bij de Staten-Generaal aanhangig te wil len maken. BATAVIA, 22 Maart. (Aneta) Op 27 Maart zal te Buitenzorg en Batavia gelijktijdig het plechtige moment waarop het stoffelijk hulsel van Koningin Emma uit het paleis aan het Lange Voorhout wordt uitgedragen. worden meegeleefd. Op belde plaatsen zal een Europee- sche eere-compagnle en een batterij houwit sers worden opgesteld. Terwijl de houwitsers 33 saluutschoten afgeven, zal de compagnie eer bewijzen brengen. Te Buitenzorg zullen op dat tijdstip aanwezig zijn de Gouvemeur-Generaal. de Raad van Ned.-Indië. de Legercommandant, de Chef van den Generalen Staf, de Comman dant der Zeemacht en de Hoofden der dverige Departementen. H. M. de Koningin beeft alsnog o. m. de Volgende telegrammen ontvangen: van den ex-konlng George van Griekenland, van den Koning van Yougoslavië, van den Koning van Roemenië, van den Groothertogin en den Prins Gemaal van Luxemburg, van de ex-keizerin van Oostenrijk, van den Koning van Italië, van de presidenten van Finland, Griekenland, Letland, Argentinië. Venezuela, Turkije, Nationale Chl- neesche Regeering, van den Keizer van Ethio pië, van den president van Uruguay en van den chef van de Voorlooplge Regeering van Brazilië. Alle Europeesehe dagbladen te Batavia maakten bekend, dat zij om redenen van piëteit hadden besloten om op den algemeenen rouw dag niet te znllen verschijnen, terwijl dien dag evenmin bulletins zullen worden uitgegeven. Het „Neues Wiener Journal’’ schrijft: Met haar verzinkt niet slechts een Regentes in het graf, die In moeilijke en critieke jaren do geschiedenis van haar land met voorzichtig heid, goedheid en energie geteld heeft, maar tevens een door en door goede vrouw, wier streven er steeds op gericht was, in den volsten zin des woords een moeder voor haar land te zijn. Nog In haar laatste dagen wijdde zij zich ofschoon reeds op hoogen leeftijd, met ongebro ken ijver aan de talrijke menschllevende wer ken, die zij ten deele zelf in het teven heeft ge roepen, ten deele sterk beeft bevorderd, en was zij zonder ophouden in de weer om nooden te lenigen en goed tot stand te brengem Te Den Haag beeft zich een Commissie ge vormd, bestaande uit de heeren P. van Santen, directeur van Goodyear, Mr. B. C. Slotemaker, secretaris van het Verbond van Nederlandsche Werkgevers en Mr. J. Visser, directeur van Van Hoboken en Co’s Bank, ten einde de ontelbaar veten, die zich geroepen gevoelen tot het mede werken aan een laatste bloemenhulde aan H. M. de Koningin-Moeder, in de gelegenheid te stel ten. een bijdrage daartoe te offeren. Bijdragen kunnen woeden gestort bij de firma van Rossum en Co., Mauritskade 57 en bij van Hoboken en Go's Bank. Statenlaan 47. e Mochten de Inkomende gelden het voor de bloemenhulde benoodigde bedrag overschrijden, dan zal het overblijvende worden gebruikt ah basis voor een nader te bepalen blijvend ge- denkteeken, waarvoor het in de bedoeling ligt een groot Nationaal Comité te organiseeren Het crisis-zuivelbureau verzoekt ondernemin gen, die In de Jaren 1932 en 1933 Nederland sche melkproducten naar Dultachlaffi of Ne derlandsche Gouda- of Edammerkaas naar Ita lië voor eigen rekening hebben verkocht en ge leverd aan in deze landen gevestigde afnemers en in aanmerking wenschen te komen voor In gevolge de crisls-ultvoerwet voor dezen uitvoer binnenkort af te geven certificaten, zoo spoe dig mogelijk hun naam en adres, alsmede den omvang van bovenbedoelden uitvoer In kilo grammen netto voor elke maand van de aan gewezen periode afzonderlijk in te zenden aan het bureau Laan van Meerdervoort 84, Den Haag. Ook het roode Zaandam heeft de nagedach tenis van wijlen Koningin-Moeder geëerd. In de Donderdagavond gehouden vergadering van den gemeenteraad sprak burgemeester K. ter Laan woorden van hulde over deze edele Vrouwe, vooral in verband met hetgeen Zij deed voor zieken en zwakken. De raad besloot een adres van rouwbeklag te zenden aan H. M. de Koningin. enn In verband met de gedeeltelijke voltooiing der Dieseltreinen Is deze week aan ruim 130 metaal bewerkers by Werkspoor ontslag aangesegd. B|j nadere Informatie omtrent de omslagen by Werkspoor te Zullen deelde men -Hot Volk' mede, dat er den laatsten tijd reeds geleidelijk, in verband met het gereedkomen der Diesel treinen, telkens bij groepen van 30 k 40. werk nemers ontslagen werden. De directie heeft het plan, het aantal werkne mers, dat b() den aanvang vande werkzaam heden in verband met den bouw der Dieseltrei nen tweeduizend bedroeg, geleidelijk terug te brengen tot duizend. Dit laatste totaal hoopt men binnen een paar maanden te bereiken. De Commissie heeft niet de bedoeling alle in het rapport van den Nijverheldsraad naar voren gebrachte argumenten te weerleggen. Adressante kan zich niet aan den tndruk ont trekken, dat de Nijverheldsraad in zijn rapport zeer eenzijdig ia te werk gegaan, door zijn standpunt geheel te baseeren op de meenlng van een groep bij het cadeaustelsel belangheb bende industrieelen Uitgaande van deze, uiter aard ten opzichte van het cadeaustelsel gunstig gestemde meenlng. worden In het advies de nadeelen van het stelsel zoo klein mogelijk, de enkele voerdeelen voor de betrokken Industrie aoo groot mogeiyk uitgemeten. Deze overweging echter kan allerminst door slaggevend zijn voor het doen uitblijven van wettelijke maatregelen. Immers, ware zulks het geval dan zou de Overheid wel nimmer euvelen uit dén weg hebben kunnen ruimen, omdat bij de bestrijding van bepaalde euvelen Immer de belangen van hen, die van het euvel voordeel hebben, worden geschaad. Intusscben mag naar de meenlng der Com missie de vraag worden gesteld, of de door den Nijverheldsraad geschetste voordeelen van be- teekenis zijn voor het algemeen belang. In het rapport wordt zulks zeer zeker niet aangetoond. Het meest klemmende argument ten deze, de vermindering van de werkgelegenheid wordt slechts geponeerd, maar geenszins bewezen. Donderdagnacht zijn te Rotterdam met het Nederlandsche as. „Schokland’ aangekomen vijf opvarenden van dan Belgischen trawler ..Leopold Julia", welke trawler op de Noordzee. 15 mijl ten Noordwesten van het lichtschip Maas voor den Nieuwen Waterweg, op 53 gra den 11 mln. NA en 3 gr. 29 min O. L. tn brand is geraakt en vergaan. De gezagvoerder van de ..Schokland” ver klaarde, dat hij gisterenavond omstreeks half zeven op weg van New-Castle naar Rotterdam een brandend vaartuig in zicht kreeg. Men voer er dadelijk been om te zien of er hulp geboden kon worden en op ongeveer oen halve zeemijl afstand van het brandende schip ontmoette men een sloep, waarin zich rijf mannen be vonden. Deze werden aan boord genomen en zij verklaarden, dat zij de bemanning vormden van den Belgischen trawler „Leopold Julia” uit Ostende. Er was brand in de motorkamer ontstaan. Daar het vuur zich zeer snel uit- breldde, had men geen kans bet te blusechsn, soodat er niets anders opzat dan het schip met een sloep te verlaten. De „Schokland" heeft de reis toen voortgezet en de schipbreukelingen in Rotterdam aan land gebracht. De geredden zijn: de 33-jarige kapitein E. Marseel uit De Panne, de 39-jarige motordrij- ver K. Calkoen uit Nieuwpoort, O. V. Teyghem, oud 53 Jaar, matroos, uit Ostende, de 30-Jarige matroos A. de Bruine uit Ostende en de 17- Jarige scheepsjongen K. Kristiaan uit Coxyde, Persoonlijke ongelukken zijn niet gebeurd. Het schip behoorde toe aan Leopold Ver- donek uit Oetende. De bemanning heeft niets van haar bezittingen kunnen meenemen. In de buurt van het brandende schip bevon den zich twee Nederlandsche schokkers. Men wilde naar het vaartuig koers setten. maar al spoedig bleek, dat reeds een stoomschip er heen op weg was. Men heeft daarom op dit schip gewacht, dat later de jBchokland” bleek te zijn. De bemanning beeft een kwartier In de sloep rondgedobberd. In het pensionaat „St. Louis’ te Ameraforïlt zal op Zaterdag en Zondag'8 April weer een Kaderdag worden georganiseerd, waartoe de plaateelijke en gewesteltjke leiders der R. K. Staatspartij zijn ultgenoodigd. De bijeenkomst wordt geopend ’s middags om half drie, waarna Mr. Frans Teullngs. secretaris van het Bestuurder R.K. Staatspartij te *s Her- togenbosch. een inleiding zal houden over: Na den Kaderdag-Juli-1933; terugblik op ons werk. Later volgt een Inleiding van Mr. M. de Kort, leider van den Centralen Propaganda-dlenst der R.K. Staatspartij te Bussum, getiteld: Pro paganda! Zondagmorgen om tien uur spreekt Prof. Dr. J. Schmutzer. Hoogleeraar aan de Rijks-Unlver- sltelt te Utrecht, over; Klassenstrijd en Ge meenschapszin. *s Mlddaga zal de voorzitter van bet Partij bestuur spreken over het verdere werk. BATAVIA, 23 Maart. (Aneta) In alle moskeeën der hoofdstad zal Vrijdag een doe (gebed) wor den opgezonden, terwijl talrijke andere teekenen van belangstelling van Inlandsche en Chineesche zijde tot uiting komen, hetgeen oa. zichtbaar is in de verschillende Maleische en Malelsch-Chl- neesche dagbladen op Java en Sumatra. De vergadering van de Chineesche Handels- vereeniglng alhier werd gesloten met een her denkingsrede. Hedenavond zullen de bioscopen in de hoofd stad, die twee dagen gesloten zijn geweest, weer voorstellingen geven. Op 27 Maart zullen de bioscopen echter wederom zijn gesloten. Van bevoegde zijde vernemen wij, dat voor raden zetmeel en zetmsel-producten (aard appelmeel. arrowroot, sago, tapioca, massëe. druivensuiker, glucose, blanke siroop, confl- seurssiroop, dextrine, stijfsel, maïzena, pud dingpoeders. plantaardige lijm), welke aanwe zig waren op 30 December 1933, alsmede de op dien datum onderweg zijnde partijen, aan de Stichting Nederlandsche Meelcentrale behooren te worden opgegeven. Importeurs en grossiers, alsmede fabrikanten, die genoemde artikelen in meerdere at mindere mate verwerken, in het kort, alten, die één af meer der bovengenoemde producten In hun bezit hebben, zijn verplicht die opgave te ver strekken. Men schijnt er zich op te willen be roepen. de desbetreffende circulaire niet te hebben ontvangen. Echter wordt er op gewe zen, dat bet niet ontvangen van bedoelde cir culaire niet ontslaat van de verplichting, de verelschte opgave te doen. Voorts wordt medegedeeld, dat fraude tn het verstrekken der gegevens reeds zeer streng is bestraft. Ten overvloede wordt er hierdoor nog eens de aandacht op gevestigd, dat bedoelde voor- raadsopgave, ter vermijding van onaangenaam - heden, onverwijld dient te. worden ingelevera door leder, die zulks nog niet deed, ook inge val geen circulaire mocht afjn ontvangen. der gemeenten in de vereenlglng is ver- eenigd, ja zelfs, dat sommige gemeenten haar lidmaatschap opzegden, terwijl slechts enkele nieuwe leden toetraden. Weliswaar geschiedde de opzegging in den regel alleen om redenen van bezuiniging op de gemeentelijke uitgaven, hetgeen uiteraard al leszins verklaarbaar is. Anderzijds moet, naar het Inzien van den Minister, echter rekening worden gehouden met het groote nationale be lang en het gemeentebelang in het bijzonder, hetwelk met de uitgave aan het lidmaatschap der Vereeniging verbonden, wordt gediend. Voor de rijfde Kamer der Haagsche Recht bank heeft Donderdagmiddag terecht gestaan de 48-jarige hoofdverpleegster A. van der J.. wie bij dagvaarding overtreding van art. 307 W. v. S. was ten laste gelegd. Verdachte had n.1. op 5 October van het vorig Jaar aan twee kinderen van haar schoon zuster, welke op medisch advies phosphorlever- traan moesten gebruiken, zelf de phosphor aan de levertraan toegevoegd, doch zij beging daar bij de schromelijke vergissing om duizendmaal de voorgeschreven hoeveelheid te gebruiken. Het gevolg is geweest, dat een tweejarig Jon getje ernstig ziek geworden is. terwijl diens vierjarig stiefbroertje aan de gevolgen is over leden. Mr. Hoekstra, die rekening wilde houden met alle omstandigheden, elschte een voorwaarde lijke straf van een maand. Verdachte hoorde dezen eisch hevig snik kend aan. De verdediger, mr. den Tex, wees op een 15- jarigen staat van dienst van de verdachts als verpleegster en noemde tal van omstandig heden, die geteld hebben tot het droevig gevolg van hetgeen verdachte voor het meerendeel onder suggestie van dr. L. heeft gedaan. Onge lukkigerwijze kwam zij bij een groothandel te recht, die een dergelijke order telefonisch aan neemt en daarop aflevert. Spr. wilde in geen geval dr. L. beschuldigen, doch diens aanwij zingen zijn toch wel degelijk van Invloed op verdachte’z handelingen geweest. Pleiter con cludeerde, waar van grove nalatigheid geen sprake is, dat hier vrijspraak zou mogen vol gen. Subs, kon pleiter zich met den eisch van bet O. M. vereenlgen. KLM. vliegtuig de naar „Het Is mij een behoefte,” schrijft de heer J. G. te Amsterdam, „U te laten weten, dat het gebruik van Kruschen Salts my radicaal heeft bevrijd van zware rheumatische pijn. Ik heb speciaal hiermede gewacht, totdat ik de absolute zekerheid had, dat geen herhalingen zich voor deden. Had twee jaar geleden hevige rheuma tische pijnen, welke zoo erg waren, dat men geen raad meer met mij wist. Heb toen langen tijd getobd met kruiden, magnetiseurs en der- gelijke, totdat ik ben overgegaan tot Kruschen Salts en na drie maanden was alle pijn ver dwenen. zoodat ik weer kan loopen, fietsen en autorijden als gewoonlijk. Heb echter nadien trouw gezworen aan Kruschen Salts en zal dit blijven doen. U kunt volgens goeddunken van dit schrijven gebruik maken, waar noodig.” J. G. to A. Alweer een verklaring bij de zoovele duizen den de origineele brief is desgewenscht voor ieder ter inzage dat Kruschen Salts zelfs de zwaarste rheumatiek bestrijdt. Wat zeer begrij pelijk is. De oorzaak der rheumatiek is Immers een teveel aan urinezuur, dat ontstaan kan. wanneer de inwendige organen niet voldoende werken en de afvalstoffen zich in het lichaam kunnen ophoopen. Wanneer U dan bedenkt, dat de verschillende zouten in Kruschen de afvoer- organen aansporen, zoodat alle onheilbrengende afvalstoffen dus ook het kwaadaardig urine zuur geregeld en volkomen uit het lichaam verwijderd worden, dan zult U toegeven, dat Kruschen Salts bij rheumatiek verlichting móét brengen. En Indien dan „de kleine, dagelijksche dozls” U inwendig „schoon" blijft houden, kan de rheumatiek nooit meer vat op U krijgen. Kru schen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten k fOSO en 1.80 per flacon, omzetbelasting Inbegrepen. Stralende gezondheid voor één cent per dag. Let op dat op het etiket op de flesch zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij Amsterdam voorkomt. BANDOENG, 22 Maart. (Aneta) Het Hoofd bestuur der Vereeniging van Europeesehe On derofficieren „Ons Aller Belang” zond aan H M. de Koningin een telegram, waarin oprechte deelneming in naar smartelijk verlies wordt uitgesproken. Het Hoofdbestuur van O. A. B. ontving van het Belgische Verbond van Onder officieren te Brussel een telegram van rouw beklag. 8OERABAJA. 22 Maart. (Aneta) De Provin ciate Raad van Ooet-Java besloot het volgende telegram aan den Gouvemeur-Generaal te zen den: „De Provinciale Raad van Oost-Java is diep geroerd door het smartelijk verlies, dat het Vorstenhuis en het land door het overlijden der Koningin-Moeder heeft geleden. De Raad verzoekt U. E. eerbiedig de betuigingen van zijne innige deelneming en medeleven aan onze geëerbiedigde Koningin en Haar Huis over te brengen.” ten worden omnium). WIJ sporen de geloovigen aan zooveel als mogelijk deze Vespers bij te wonen. Gegeven te Utrecht 22 Maart 1934. Toen bet gezin v. H„ wonende aan de Brus- selschestraat te Maastricht, dat aldaar handel drijft in groenten en fruit. Zondagavond om streeks half elf thuis kwam, ontdekten zij na derhand, dat een ijzeren geldkistje, innoudende ongeveer driehonderd gulden verdwenen waa De diefstal schijnt in het vroege avonduur te zijn geschied, doch sporen van braak waren niet aanwezig. Dit verwonderde ten zeerste, aangezien de dief door drie deuren bad moeten gaan om bet kistje in zur bezit te krijgen. Ook het kistje bleek niet geforceerd te zijn, doch daar bad de dief mede geboft, daar nrJ den sleutel van het kistje had gevonden in een oude jas, w'lke in eer. kast opgeborgen waa De dief bad dus vrij spel en vond bet der halve niet noodig het geldkistje mede te ne men. nadat htj zich den inhoud had toege ëigend. Bij bet verlaten van het huis heeft de onge- noode gast de kamerdeur en tusschendeur op een kier laten staan, doch typisch is dat de buitendeur, welke niet dichtgeklikt kan wor den, doch met een sleutel gesloten moet wor den, bij de thuiskomst der inwoners gesloten waa. Woensdagavond hebben Koningin Wilhelmina. Prins Hendrik, Prinses Juliana en de Vorst van Wakteck afscheid van het HJk genomen,* zy toefden eenlgen tijd in de sterfkamer, om een laatsten blik op de doode te werpen. Te ruim tten uur verliet de Koninklijke Familie de doodcnkAincr. Alleen dr. de Jong «n de beide verpleegsters bleven achter. Dezen legden daarop het stoffe lijk overschot in de staatslekist. De Minister van Justitie beeft zich Donderdag ochtend nadat de aangifte op bet stadhuis van bst gverljjden van <te Koningin-Moeder was go- De groote drukte, die de spoorwegen heden en vooral Dinsdag verwachten, heeft aanleiding gegeven tot *t nemen van talrijke extra-maat regelen. Het Ulandelsblad” vermeldt er het volgende van: Tusschen de hoofdstad en Rotterdam zulten daarom Dinsdag om bet kwartier treinen rij den, terwijl men voor de verbinding Rotter- damDen Haag een 7M -minutendienst heeft ingesteld. Daar ook het vervoer uit het Oosten niet gering zal zijn, loopen Dinsdagmorgen ca. vijf extra-treinen van Arnhem naar Den Haag. Alle tusschen 8 en 10 uur, die ’s avonds weer teruggaan. Bovendien zulten de treinen van Utrecht naar Den Haag versterkt worden, een uitbreiding, die zich speciaal in Gouda zal vol trekken. Ook het militair vervoer vraagt extra- maatregelen. Groote transporten uit Kampen, Amersfoort, Breda en Leiden zijn aangekondigd. Aangedrongen wordt op het nemen van ge- zelschapskaarten, daar deze niet alleen voor het publiek veel voordeellger zijn, maar ook het spoorwegbedrijf alvast eenig inzicht kunnen ge ven in de grootte van bet vervoer dat op komst is. BATAVIA, 22 Maart (Aneta) Hedenmorgen kwam het College van Gedelegeerden van den Volksraad in plechtige vergadering bijeen, ter herdenking van het overlijden van H. M. de Koningin Moeder. Op de gereserveerde tribune namen plaats Jhr. De Jonge (de zoon van den Gouverneur- Generaal), die in uniform was gekleed, de freu les De Jonge, en de echtgenooten van vele Volksraadsleden en hoofdambtenaren. De Raad van Ned.-Indië was voltallig aan wezig.. In de Regeerings-banlcen hadden alle Hoof den van Departementen en Regeerlngsgemach- tigden plaats genomen. In de Volksraadzaal zelve bevonden zich be halve de leden van het College van Gedelegeer den. ook de gewone leden van den Volksraad, voor zoover deze bereikbaar waren geweest om de plechtigheid bij te wonen. Voorts werden op de tribunes opgemerkt de plaatselijke militaire en civiele autoriteiten, de leiders der bankinstellingen, en andere vooraan staande particulieren. De publieke tribune was geheel gevuld. MENADO. 22 Maart. (Aneta) Het bericht omtrent het overlijden van H. M. de Koningin- Moeder veroorzaakte groote verslagenheid in de Minahassa. De Resident ontving het bericht aan boord van den Japanschen kruiser .Kuras", tijdens een door den commandant van dien oorlogs bodem aangeboden receptie, welke daarop on- mlddellijk werd onderbroken. De Japansche vlag aan boord werd aanstonds half stok ge heschen. De commandant van de ..Kuma" bracht een officieel bezoek van rouwbeklag aan den Resi dent. De klokken beierden gedurende een half uur in alle kerken te Menado en in verscheidene boofdplaatsen in het binnenland. De geheele Minahassa vlagt halfstok. De vice-consuls der te Menado vertegenwoordigde mogendheden brachten gistermiddag een offi cieel bezoek van rouwbeklag aan den Resident. Alle schoten te Menado zijn gesloten. Op den dag der ter aarde bestelling zal des morgens te 10 uur een offlcleelen rouwdienst der Pro- testantsche kerken te Menado, in tegenwoordig heid van de autoriteiten, worden gehouden.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 20