Genève en Moskou Henriots onthullingen blijken waar Kerk en staat in Spanje in DALIMIER IN 'T .NAUW DE STAAT EN ZIJN VIJANDEN UIT DE STAD VAN HET VATICAAN Pertinax waarschuwt Met uitsluiting bedreigd voor avonturen Zware vonnissen EIER-EXPORT NAAR DUITSCHLAND Streven naar ver- DE GOUDEN REGEN Eén millioen te Om EEN GEHEIMZINNIG HOL DE DIESELTREIN SPOOR WEGONTV ANGSTEN Raming over de maand Februari Leening Enschedé Juwelier pleegt zelf- Tankschip in vlammen moord DE BRAND OP NED. METTRAY Zedenmisdrijf te Maassluis ROODE DUIVELS-ZWALUWEN Door uitstroomend gas gedood I ï- Bureau der S.P.D. van Praag naar Parijs? Het auto-ongeluk te Duivendrecht Léon Blum doet etappen by de Fransche regeering De bemanning van 12 koppen vermist Anderhalf millioen in West-F ries land Herdenkingsrede voor de K. R. O.-microfoon Verzamelplaats voor smokke laars 1 1 F RAN SC H-BRIT SC HE HANDELSBESPREKINGEN ECHTPAAR VERGIFTIGD DOOR GAS VEEHANDELAREN TEGEN ZICHZELF <1 t t Jw wil pet nee het 1 Bat sta nee deU den zij dele hot Hl net nai ®g« »n, ifca nn Vlei De Lijdensmeditaties bjj den K. R. O. s d d Bestuurder van den wagen gaf zich zelf aan Tegen de draadtrekkers te Parijs ging ten slotte het geheele proces te Rome" Ook de vroegere proc.-gen. Prou haram en de oad-minister van justitie René Renault ernstig verdacht nee telt vas Ier (acl ten haa ten. Vat Zc ►Hj let teer lerr te v •X ■Nu ■B ..0 hakj te «Un auej zoening De Cortes besluit aan de lagere geestelijkheid een jaarlyksche toelage van 16y2 millipen te verleenen Oproeping 28 Maart a.*, te Den Haag Volgens df Fransche bladen zou Rusland spoedig tot den Vol kenbond toetreden 150 K.M. anelheid per uur VRIJDAG 23 MAART 1934 9 W w.swas. s—w a wvvw. d. B.. aan den Delfgouwscheweg Het grihriiiirtnnlfe „Tardl om *9 i. dat de afgevaardigde op instigatie van Sta- 1 1 1 1 van de Crédit Municipal te daarmede dus de oplichting Volgens de „Echo de Paris” komen door de onthullingen van Henriot, ook de vroegere Pro- cureur-Generaal Prouharam en de oud-mlnls- ter van Justitie, René Renault, onder ernstige verdenking te staan. Men deelt ons mede dat Donderdag bü het houden van een proefrit tusschen Driebergen en Arnhem met een der D. E. treinen een snel heid van ongeveer 150 K. M. per uur bereikt werd. om ge- den zetel van het bureau van Praag naar Parüs te verplaatsen. Volgens het „Journal” heeft het Kabinet geen besluit genomen en zal het zijn antwoord af hankelijk maken van een nauwkeurig onderzoek, hoe het bestuur der 8. P. D. zich In Frankrijk denkt te gedragen. Vologens de „Echo de Paris” zouden de meeste ministers afwijzend tegenover het verzoek staan. Kessel heeft een boek over Stavisky geschre ven en daarin o. a. een onderhoud geschilderd met den financier, die Oalmot als zijn doods vijand beschouwde en tegen wien hij bedrei gingen uitte. Einde Maart zullen 1300 Fransche padvinders onder bevel van Generaal Guyot de Salius naar Rome komen en daar vijf dagen verblijven. Op Eersten Paaschdag zullen zij de heiligverklaring van Don Bosco büwonen; den 4en April worden ze door den H. Vader in audiëntie ontvangen; den 5en April vertrekken ze naar Napels en Pompei. Ook aan Asissië zal een bezoek worden gebracht. Op Zondag 25 Maart «z. zal pastoer W. Nolet van 12.15—1230 uur voor de K-R O -mlcrofoon een herdenkingsrede uitspreken, gewijd aan de nagedachtenis van H. M. de Koningin-Moeder. blijft het nog een raadsel, wis - -- --1 mag bevonden zich, aldus vertelt ehalve een aantal losse plan- b d 01 b V a w f 51300; Lev. F n n t< Tengevolge van het overlijden van Konlngln- Moeder is de Lijdensmeditatie van Dinsdag 20 Maart vervallen en zal ook ds Lijdensmeditatie van 27 Maart niet kunnen doorgaan. Pastoor van Noord zal nu Zondagavond, 25 Maart, van 10.40—11.00 uur voor de KR.O.- mlcrofoon een toespraak houden. De Epüocg zal daardoor vervallen. gehouden worden met de omstandigheid dat In Febr. 1933 de tarieven nog niet verlaagd waren, zoodat de teruggang iets minder ongunstig la Totaal van 1 Januari 1934 af f 17310 000.00. Idem van 1 Januari 1933 af f 19.671.030 75. Het nadeellg verschil Is dus ruim 2 millioen, waarbij men In aanmerking moet nemen, dat belde maanden van 1934 nog geschatte ontvang sten z(jn. De eigenaar van de villa van Stavisky. te Chamonix, waarin werd Ingebroken, heeft ge constateerd dat er geen enkel voorwerp ver dwenen Is. Een getuige deelde mee, dat hij Zondag vier wandelaars had vergezeld, die door een kelder- raampje in de villa waren binnengedrongen en foto’s van het Inwendige hadden genomen. PARIJS, 23 Mrt. Opnieuw kondigen eenlge Parljsche bladen aan. dat Sovjet-Rusland bin nenkort tot den Volkenbond zal toetreden. PARIJS, 22 Maart (VB.) Toen men he den het transportschip „La Giraffe" wilde vast maken In de Seine-haven Port Jéröme. niet ver van Rouaan. exploldeerde door nog onopgehel derde oorzaak met donderend lawaai de lading, bestaande uit vaten met petroleum. Het vaar tuig stond weldra in lichter laaie. De beman ning, bestaande uit twaalf koppen wordt ver mist. De Fransche socialistische pers, onder leiding van de „Populaire”, spreek met beslistheid de geruchten tegen, dat de socialistische organisa ties bezig zouden zijn een soort militie uit te rusten, waarbij vooral de dlstrlctsorganlsatles In Noord-Frankrljk groote activiteit aan den dag zouden leggen. De door den afgevaardigde Henriot Inge diende stukken over het geval-Stavlsky-Galmot, zijn Inmiddels aan het Openbaar Ministerie en door dit lichaam aan den rechter van instruc tie doorgegeven. Een der souches van de gevonden chèques van Stavisky was gedeeltelijk afgescheurd en op het overblijvende gedeelte stond de ver minkte naam „Tardl....” De socialistische pers reconstrueert dezen naam als „Tardleu”, .waar tegen door de rechtsche pers geprotesteerd wordt, terwijl verschillende bladen tot nog toe vergeefs naar een andere aanvulling zoeken. De socialistische „Populaire” publiceert thans een aanbevelingsbrief van oud-mlnlster-presl- dent Tardleu aan den president-generaal van Marokko. In dit schrijven worden eenlge eco nomische plannen van den In verband met het Stavisky-schandaal gearresteerden Albert Du barry bijzonder aanbevolen. Zonder direct con clusies te trekken zet het blad deze feiten in een zoodanig cader, dat het de aandacht ves tigt op de verbinding die er heeft bestaan tus schen Tardleu, Dubarry en Stavisky. morgen in zijn woonplaats bü het oversteken van den IJseldük door een vrachtauto werd aangereden. Naar wij vernemen, heeft zich het auto-on- geluk onder Duivendrecht, waarbij een jon geman werd gedood, eenigszlns anders toege dragen dan in de eerste berichten werd ver meld. De chauffeur van den aanrljdenden auto beeft, gelijk we reeds berichtten, des ochtends na het ongeval alle ophelderingen verstrekt aan de politie te Haarlem, waar hy woonachtig ia. Uit een ingesteld onderzoek is gebleken, dat de chauffeur, die reeds vijf Jaar den auto be rijdt en nooit eenig ongeval had, met een dertig i veertigK.M.-vaart tegen half twaalf uit de richting Utrecht reed over den Rykastraatweg onder Duivendrecht in de richting Amsterdam. Op bet late uur waren geen voetgangers meer langs den weg, waar de chauffeur rechts van den rijweg hield. Hij had wel op het laatste oogenbllk bemerkt, dat ter plaatse twee men- schen wandelden, maar niet, dat de jongeman die later de 35-jarige zoon van den briga dier Tax bleek te zijn aan de linkerhand een rijwiel op de wandeling meevoerde. Dit rijwiel, door den passeerenden auto gegrepen, Is tegen zijn begeleider geslingerd, die tegen den grond werd gesmakt en op slag gedood. De chauffeur stopte onmlddellljk; in de meening, dat de jon geman slechts even bewusteloos was, zelde hij nog aan het ontdane meisje, een dokter te gaan waarschuwen. Intusschen was de man zoo overstuur, dat hü Iets later onderweg een nieuw ongeval be liep. Bij de aanrijding met het rijwiel was de auto niet beschadigd, alleen van de reeds los zittende linker koplamp bleek een gedeelte te zijn afgesprongen. Mede dientengevolge reed de zenuwachtige man, die ter plaatse niet de bocht der rails had opgemerkt, tegen een wagen van de Gooische Stoomtram. De zware tramwagen liep met het minste beletsel, maar de auto werd aan den voorkant beschadigd, os. hingen de spatborden heelemaal scheef. Ofschoon de aanrijder totaal in de war was, bleek zijn goede trouw uit de opgave van zijn volledigen naam en adres aan den bestuurder van den tramwagen. Ook in zijn woonplaats, die hl) laat In den nacht bereikte, na den auto eenigszlns gerepareerd te hebben, begaf hij zich naar het naaste politiebureau, zoodra hjj na enkele uren rusten tot zichzelf gekomen was. Nog vreeselijk onder den indruk, verhaalde htf den ongelukklgen tocht. Toen de ochtend bladen het nieuws brachten van den door hem veroorzaakten dood, kreeg hij een zenuwtoeval. Na door de politie verhoord te zijn, mocht hü naar huis terugkeeren. maar voorlooplg we de auto in beslag gehouden. set. Alle werkplaatsen van het Ned. Mettray zijn thans weer In bedrijf, zoodat de stichting weder bestellingen kan aannemen. Buren ontdekten Donderdagmorgen, dat alles bü de familie van der B. aan den Delfgouw- schen weg te Delft dicht bleef. De politie werd gewaarschuwd en toen deze bet huls binnen drong werd een sterke gaslucht waargenomen. In de kamer vond men mevr, van der B. dood op bed liggen, terwijl in de keuken de 64-jarige van der B. dood op den grond lag. Het gas was ook reeds bü de buren doorge drongen en eenlge personen waren Donderdag morgen wakker geworden met zeer zware hoofd- pijnen. Te Maassluis heeft de politie een vrij uitge breid zedenmisdrijf ontdekt, waarbij pijn, tien jongens en meisjes betrokken zün. In verband hiermede ia thans reeds een 50-ja rige man gearresteerd en in bewaring gesteld. De ontvangsten der Nederlandsche Spoorwe gen over de maand Februari zün geraamd op de volgende bedragen: Reizigers f 3.677.600; Bagage f 51300; Post f 250 000; Goederen f 3.556.700; Lev. dieren f 61.000; Diversen f 197.700. Totaal f 7.704.600. De definitieve ontvangsten over Febr 1933 bedroegen f 8.615.03635. zoodat er een nadeellg verschil Is van t 820.436.95. Bü de beoordeeling hiervan moet rekening De als verdacht van brandstichting in ver zekerde bewaring gestelde opzichters van het Ned. Mettray v. R. en T„ zijn, aangezien er geen voldoende grond tot gevangenhouding be stond, Donderdagmorgen in vrijheid gesteld. Het onderzoek wordt met kracht voortge- O1 aai: worn «Hel .4e Naar het schünt heeft Durand zich weten te rechtvaardigden door aan te toonen, dat de brieven een zuiver administratief karakter droe gen en dat het onmogelük was. op het oogen bllk, waarop zü werden opgesteld, te ver moeden. dat oplichting in het spel was. De verklaringen van Dallmler echter waren niet steeds bevredigend, van tüd tot tijd scheen hü zelfs eenigszlns In het nauw te zün ge bracht. Het voornaamste punt, waar de aan dacht hierbü op viel was*een schrijven van 25 September 1932, warln Dallmler aan Dubarry antwoordde en welk schrijven gericht schünt aan de directeuren van verzekerlngsmaatschap- püen met het doel den aankoop van bons bevorderen en te vergemakke lijken. Guemut, de voorzitter van de commis sie. laakte het optreden van Dallmler als mi nister van arbeid, en vroeg hem zich ter be schikking te houden van de commissie nadere verklaringen af te leggen. PARIJS. 22 Maart (Reuter). Havas meldt dat door de kringen die onmiddellük contact houden met minister Lamoureux nogmaals wordt onder streept de goede atmosfeer, waarin de Fransch- Engelsche handelsbespreklngen te Londen heb ben plaats gevonden. Men vestigt er tevens de aandacht op, dat de onderbreking der onder- handelingen geen mislukking ervan beteekent. De inschrijving op f 1.500.000.nominaal 414 pet. obllgatiën ten laste van de gemeente Enschedé zal zün opengesteld bü de Amster- damsche Bank en de Rotterdamsche Bank- vereenlglng op Maandag 36 Maart tot den koers van 99 pet., vermeerderd met 9 dagen rente 8 4% pct. 's jaars van 1 April 1934 af tot den dag van betaling, uitmakende 99113 per obligatie van f 1000.— nominaal en 49536 per obligatie van f 500. nominaal. Indien de inschrüvingen het beschikbare be drag te boven gaan, zal de toewüzing. onder voorbehoud van het recht om Inschrüvlngen geheel of gedeeltelük niet In aanmerking te nemen, systematisch geschieden. De leening Is aflosbaar van 1935 af, uiterlük In 40 jaarlüksche termünen. De coupons zün betaalbaar op 1 April en 1 October. MADRID, 23 Maart. (Reuter). De Cortes hebben met groote meerderheid besloten, om aan de lagere geesteiükheld In Spanje, die door de scheiding van Kerk en Staat financieel sterk ts achteruitgegaan, een jaarlüksche ondersteuning te verleenen van in totaal 16 millioen pesetas. PARIJ8, 23 Maart. (Reuter). Naar de bladen melden heeft minister-president Doumergue in den gisteren gehouden kabinetsraad een brief voorgelezen van den Franschen soclalistlschen leider Léon Blum, waarin de wensch van het te Praag gevestigde partübestuur der Duitsche soclaal-democratische partü tot uiting wordt gebracht om het bultenlandsch bureau der 8. P. D. van Praag naar Parüs over te brengen. Het bestuur der partü beklaagt zich, dat sedert de bloedige gebeurtenissen in Oostenrük moellükheden ondervonden worden me betrek king tot de verschillende Informatle-mogelük- heden, waarom het Léon Blum verzocht heeft bü de Fransche regeering stappen te doen om De Juwelier Brunchvlck heeft In zün hotel kamer te Parüs zelfmoord gepleegd; in het zelfde hotel woont ook de afgevaardigde Oam- boullves, lid van de commissie van onder zoek In de zaak-Stavisky. De naam Brunchvlck komt voor op de UJst van hen, die chèques ontvingen van Stavisky, zoodat men dezen nieuwen zelfmoord met de beruchte affaire In verband brengt. De ..Petit Parlslen”, die deze gebeurtenis bü de September-Assemblée verwacht, meldt, dat de Russen te Genève en In eenlge hoofdsteden. voornamelük te Parüs, de stemming gepeild hebben en den Indruk hebben gekregen, dat hun candldatuur niet slechts met sympathie wordt ontvangen, doch dat zü In verband met hun machtspositie zeer waarschünlük zelfs een zetel In den Volkenbondsraad zullen krügen. In de „Echo de Paris” wijst Pertinax op een reeks van voorwaarden, waaraan niet zonder moellükheden voldaan zal kunnen worden en die langdurige onderhandehngen elschen. De Russen trachten echter deze moellükheden uit den weg te ruimen door het voorstel, de be voegdheden en beschikbare middelen van actie van den Volkenbond uit te breiden en osunid- dellük garantieverdragen te sluiten tegen eiken eventueelen aanvaller. Pertinax gelooft, dat de Fransche regeering dergelüke voorstellen steunt, omdat de kloof tusschen Duitschland en Rus land erdoor verbreed wordt en bovendien de Italiaansche plannen tot reorganisatie van den Volkenbond, die oa. ook tegen handhaving van het territoriaal systeem gericht zün. erdoor ge kruist worden. Hoewel Pertinax het belang van dergelüke overwegingen Inziet, waarschuwt hü ervoor zich door de Sovjet-Unle, die niet In staat is anderen en zichzelf te helpen, te laten meesleepen In grensgarantles en verdere avon turen. waarbü Frankrijk geen enkel moreel of materieel belang heeft. 39-jarige A. J. Terdu. asbelt-handelaar te Nleuwerkerk a. d. Uael, die korten tüd geleden op den Rotterdamschen Dük onder Moordrecht, ter hoogte van de R. K. kerk, met zün auto In volle vaart tegen een boom reed, is In het Van Iterson Ziekenhuis te Gouda aan de bekomen verwondingen overleden. Eveneens overleed aan zün kwetsuren In bet Van Iterson Ziekenhuis de 72-jarige O. v. d. Velden uit Ouwerkerk a. d. IJsel, die Maandag- Woensdag 14 Maart des namiddags omstreeks half negen heeft op het rijwielpad nabü de Vlnkenbrug te Halfweg een ongeval plaats ge had. Een vrouwspersoon,' rijdende In de rich ting Haarlem, is door een wielrüder, rüdende In tegenovergestelde richting omver gereden. 8 De burgemeester van Haarlemmerliede ea soon, die bü de politie te HaUweg daamn aangifte deed, zich bü hem te vervoegen, en roept getuigen op, die In staat zün omtrent den dader nadere Inlichtingen te verstrekken. De veronderstelling, van Guyana, Galmot. visky, om het leven Is gebracht, schünt beves tigd te worden door een verklaring van den schrijver Josef Kessel, die met Stavisky seer bevriend was. Naar wü vernemen is thans de wedstrijd Roode DuivelsZwaluwen, welke in verband met het overlüden van H. M. de Koningln- Moeder Is uitgesteld, definitief vastgesteld op Woensdag 28 Maart, 8 uur nm. op het V.U.C.- terreln te Den Haag. Het elftal van de Zwaluwen Is als volgt sa mengesteld Doel: Keizer. Achter: Weber, Lelieveld. Midden: Van Maren. Oprinsen, Graafland. Voor: Vrauwdeunt, Berg, Lagendaal, Scho*« maker. Van Gelder. Donderdagochtend was er in het geheel geen leven te bemerken In de woning van bet echt paar v. d. B., aan den Delfgouwscheweg te Delft. Bü een Ingesteld onderzoek bleek, dat beiden wegens gasvergiftiging waren overleden. De gashaard stond open. Zelfs de buren hadden last ondervonden van het uitstroomende gas. Gelukkig hadden zich bü hen geen ernstige ziekteverachünselen voor gedaan. Aan de Inspectie te Oss blijven de aangiften der, verzwegen Inkomens en vermogens nog steeds binnenkomen. Naar wü vernemen is het bedrag van een millioen reeds gepasseerd. Bü den inspecteur der «Arecte belastingen voor West-Frieeland, zün reeds meer dan 1H millioen verzwegen Inkomens opgegeven. Er zün nog meer aangiften te verwachten propaganda te voeren. In hoeverre hü die op dracht uitvoerde, blükt niet, maar bü een nieuw bezoek aan Parüs krügt hü opdracht om een bom te laten ontploffen in Sint Pleter. Vol gens getuigenis van Bucciglione werd die plaats door den Parüschen lastgever zelf aangewezen: de ontploffing moest een protest beteekenen tegen het feit dat het Vatlcaan op een verzoek der antifascisten, om tusschenbeide te komen voor een betere behandeling der politieke ge vangenen, niet zou hebben gereageerd. Voor de vervaardiging van de bom bracht Renato Clanca Bucciglione in contact met zün zoon, die ’n bereidvaardig helper bleek. Alleen verklaart Claudio Clanca, dat hü erop stond, dat de bom wèl luidruchtig, maar zoo weinig moge- lük gevaarlük zou zün. De president wüst erop, dat plaats en uur de ontploffing Juist büzonder gevaarlük maakten; de beklaagde meent dat die plaats en uur noodig waren, om het noodige effect teweeg te brengen. De zaak van de bom is vrüwel geheel opge- helderd, maar onduidelük Is de geschiedenis van den aanslag op het leven van Mussolini. Bucciglione heeft In Parüs een pakje cyaankali gekregen, dat hü In den Jardin du Luxembourg zegt te hebben weggegooid, tóen reeds voorne mens. om van den aanslag af te zien. Maar de rechtbank schünt te meenen. dat hü het eerst wegwierp aan de grens omdat het papier ge vlekt was en hü ontdekking vreesde. Ook is er sprake van een geheimzinnig fleschje, waarover Bucciglione aan Claudio Clanca een verhaal gedaan moet hebben; het zag eruit, alsof het een kwartllterfleschje met .jnistrè”, een soort van anisette, was. doch het bevatte in werke- lükheid een vloeistof door een antifasclstlschen ingenieur uitgevonden, die bü verwarming ge- vaarlüke gassen kon voortbrengen. Voor het ge recht blükt Bucplglione van dit fleschje echter niets meer te weten en maakt er zich met zün zonderling slappe gebaren van af. Ook is er sprake van een teekenlng, die Bucciglione aan Renato Clanca zou gegeven hebben om aan zün zoon te toonen en waaruit Claudio Clanca toen niet wüs kon worden, zoodat een ontmoe ting van Bucciglione zelf met den zoon noodig werd. Maar tegen de verklaring van zün vader In betuigt Claudio Clanca, dat hü nooit een teekenlng heeft te zien gekregen. De rechtbank Interesseerde zich bUjkbaar voor dit punt, om dat deze teekenlng, die een cylinder betrof, welke door een verschuifbaren wand in twee helften verdeeld was. volgens haar meening wel eens betrekking zou kunnen hebben op een werktuig voor den tweeden aanslag, dien op het leven van Mussolini. De vierde beklaagde, Pasquale Capasao, schünt van niets geweten te hebben. Met Napolltaan- schen woordenrükdom maakt hü duidelyk, waarom hü aan zün vriend Bucciglione. die vriendschap met een Dultscne dienstbode had. .sympathieken”, dat Is onzichtbare inkt ver schafte om haar te schrüven, en hoe hü Buc- clglione's vragen omtrent gasverwekkende vloei stof mengels enkel voor wetenschappelüke en „filosofische" belangstelling hield. HÜ somt met groote snelheid een zevental fascistische ver- eenigingen op waarvan hü lid is; en thuis heeft hü een groot portret van den Duce In een hjst aan den wand hangen. Renato Clanca blüft voor den rechter onge veer bü zün vroegere bekentenis, terwül zün soon getuigt, dat zün vroegere verklaringen voor een groot deel uit opwinding en exaltatie voortkwamen. „U weet niet, excellentie, hoe de ondervraging in het vooronderzoek geschiedt”, zegt hü- Ook schünt zün bravoure ten doel ge had te hebben, zün vader van de verantwoorde- lükheld te ontlasten. Vader en zooa zitten daarna weer naast el kander in de „kool" en küken elkaar geen oogenbllk aan. Deze 44-Jarige vader, die uH antifascistische en „filosofische" bedienden praatjes in de gangen van het ministerie te onzaliger ure den schuwen stap naar de mis daad heeft gedaan heeft zün zoon in een geval verstrikt, dat hem' misschien zün Jonge leven kan kosten De zoon heeft, om zün vader vrü te pleiten, méér schuld op zich genomen dan goed voor hem Is. Blükbaar heeft de één van den ander niet geweten, hoever hü In het geval gemoeid was. noch zich volledige rekenschap gegeven van hetgeen hü deed. Bucciglione Is de zwaarst-beschuldlgde van de vier kleine menschen. tegen wie de groote Staat zich verdedigt. Hü 1» al van te voren ge broken, een ellendig, büna weerzinwekkend wrak van een mensch. Alle kracht is uit zün lichaam geweken en alle uitdrukking uit zün slap en vaal gericht. Zün gebaren en de zenuw trekkingen van zün gezicht zün krachteloos, zinneloos en hopeloos. Drie beklaagden ontbreken. Het zün Alberto Clanca, RosselU en Salvemini van de antifas cistische concentratie te Parüs. die volgens de acte van beschuldiging voor de opdracht ver- antwocrdelük zün. de gebruikers van dit ellen dig werktuig. Tegen hen gaat In waarheid dit proces en de beschuldigden zün. zonder een woord te spreken, hun felste aanklagers. (Het einde van het proces was zooals wü reeds meldden, dat alle beklaagden, met uit zondering van Capasao. tenslotte wegens ter roristische activiteit tegen den Staat veroordeeld werden en wel Bucclgllonl en Renato Clanca tpt dertig Jaren, de Jonge Clanca tot zeventien Ja- ren gevangenisstraf. De student In de chemie. Capasso, werd vrijgesproken, daar hü niet wist waarvoor de bom moest dienen waarvan hü het recept geleverd had. Red.). Dit bedrag staat ongeveer gehjk met twee derde deel van de toelage, welke de hiervoor In aanmerking komende priesters voor den val van de Monarchie genoten. Voorwaarde is echter, dat de geestelüken, die deze ondersteuning ontvangen, op den 14en April 1931 een bediening uitoefenden, en dat him jaarlüksch Inkomen niet hooger is dan 7000 pesetas. Dank zü den steun van de Katholieke rechter- züde Is dit regeerlngsvoorstel aangenomen. De Katholieken zien in dit voorstel immers niet slechts de uitdrukking van een geest van ver zoening, doch zü willen hiermee ook te kennen geven, dat zü de regeering In haar streven naar herstel van het staatsgezag, niet wil verzwak ken door haar de katholieke stemmen In de Cortes te onthouden. (Van onzen Romelnschen correspondent) rijdag In het Paleis van Justitie zitting van de büzondere Rechtbank. De vier beschuldigden zün al in de „kooi", van hun boeien bevrijd, maar bewaakt door vier Carabinieri In zwaluwstaarten en driekante ste ken boomen van kerels, van wie leder ze alle vier aan kan. Als de president straks de na men afroept staan zü op en zeggen hun naam en leeftüd: Leonardo Bucciglione, 32 Jaar oud, geboren te Montefiascone. van beroep employé; Renato Clanca, geboren te Rome, 44 Jaar oud, employé; Claudio Clanca zoon van den zoo- even genoemde, geboren té Rome, 20 Jaren oud, zonder beroep; Pasquale Capasso. 32 jaar oud, geboren te Napels, van beroep chemicus. - Het Romelnsche paleis van Justitie monster- werk van het begin der twintigste eeuw, Is zoo „massief” gebouwd, dat ook bü het volle zul- delüke daglicht de hulp van gelige gloeilampen noodig Is. De Büzondere Rechtbank voor de Verdediging van den Staat houdt haar zittin gen in een zaaltje van bescheiden afmetingen. Behalve de hoefüzervormlge eikenhouten tafel van de rechters staat er een kleine tafel voor de vier advocaten en een vier- of vüftal grootere, waaromheen de journalisten zitten. Dan blüft er achter een barrière nog een smal stukje ruimte over voor een publiek, dat meerendeels bestaat uit soldaten met de bajonet op het geweer. Aan beide züwanden Is echter in de vier of rijf meter dikke muren een kleine bo- vengalerü uitgespaard, waarop ook eenige be ambten en belangstellenden het proces volgen. De rechtbank komt binnen. Slechts de grif fier en de ambtenaar van het openbaar minis terie en nog een van de rechters dragen de toga, de andere rechters de uniform van con suls der militie: een veldgrüze uniformjas met veel goud over het zwarte hemd, en een sjerp om de borst. Een oogenbllk later klinkt het: ,^üne Excellentie de President”. De voorzitter van de Büzondere Rechtbank, massieve gestalte in generaalsuniform, komt binnen en neemt vlug zün plaats in, terwül alle aanwezigen óp staan en den Romelnschen groet brengen. Ook sommigen van de bultenlandsche Journalisten heffen den arm op; het gebaar is natuurlük. Straks zal ook Renato Clanca, die de bom hielp klaarmaken en beschullgd wordt den Duce te hebben willen „gassen”, de rechtbank met den fasclstlschen groeten salueeren. Alles gaat vlug en In een büna militair tempo. Op kort bevel van den president leest de rap porteur het vonnis der Instructie en het rap port van het polltie-onderzoek. De beschuldig den, die alle vier een regenjas dragen, luisteren toe. Bucciglione grauw en mager met zonder linge zwellingen' aan den hals, zit Ineengezakt en strijkt nu en dan met een pünlük gebaar over zijn voorhoofd, waarover een streng blond haar hangt. Achter de vaalblauwe brilleglazen zün de oogen levenloos. Hü is een wrak, riek en van twüfelachtige toerekenbaarheid. Hu heeft den Duce één van die brieven geschreven, die büna in elk van deze processen voorkomen, een schrijven van berouw en een smeekbede genade die geïnspireerd schünen op de schriften van de groote religieuze boetelingen der geschiedenis. Hü schrijft „büna als een stervende” en vraagt om erbarmen „voor mün verdwaalden geest en mün ellendig vleesch". Zün neiging tot filosofische studies, die vol doenden grondslag en voorbereiding miste, heb ben hem tot een gemakkelük slachtoffer ge maakt van misleiders, en tot utopische afdwa lingen en tot misdaad gebracht. Den aanslag op het leven van den Duce heeft hü echter nooit willen vol voeren; de chemische substantie, die hem in Parijs werd terhandgesteld. heeft hü nog in die stad zelf. In den Jardin du Lu xembourg weggegooid. Hü had zich willen los maken uit de strikken, waarin hü gevangen was. maar werti gearresteerd. Hü smeekt van het.grootmoedig en vaderlük hart van den Duce vergeving af om, na de uitboeting van de straf, aan zün gezin teruggegeven, een waardig burger te worden van het door Mussolini en het Fascisme vernieuwde Italië.” De beide Cianca’s, vader en zoon, zien er minder gebroken uit en luisteren onbeweeglük Dé vader Is eën net-ultzlende beambte met een klein gezicht en elgenwüze gebaren, een man netje. dat de consequenties van zün handelin gen naar believen dacht te kunnen beperken. Hü heeft Bucciglione met zün zoon In relatie gebracht, omdat de laatste verstand van elec- trlcltelt had. maar hü wou niet, dat de Jon gen wist, waarvoor het apparaat, dat hü hielp maken, dienen moest. Hü heeft gedeeld in het geld van de Parijsche antifascistische concen tratie, maar hü wou nieten zoo gaat het door. Hü deed met Bucciglione mee om te voor komen, dat deze te ver zou gaan, ,4e hebt je dus geofferd”, zegt bütend de president. De jongen, een bleek goedgesneden gezicht, waarin de mond door de zenuwen zonderlinge voren naar boven toe snüdt, is de kloekste van. allen. Hü heeft bü het vooronderzoek alles maar op zich genomen en gezegd dat hü niet éé)r maar vele attentaten op het leven van Musaollnb - zou willen plegen om zijn anarchistisch Ideaal te dienen, dat misschien over tweehonderd jaren zal verwezenlükt worden. Hü heeft Schopen hauer gelezen. Capasso luistert met de meeste spanning. In zün langen boordloozen hals gaat de Adams appel op en neer In een droog en moeizaam slikken. Zün goedig vogelproflel is naar den rapporteur gekeerd met een uitdrukking van schrik en spanning. Op Zondag 25 Juni ontplofte omstreeks het middaguur In het voorportaal van Sint Pleter een kleine bom, die verborgen was In een kof fertje, dat bü den Ingang van de basiliek In be waring gegeven was. De politie had als punten van uitgang de resten van het koffertje en de resten van de bom: een stuk uurwerk en een electrische batterij. Langdurig en geduldig on derzoek wist de fabrikanten van deze voorwer pen aan den dag te brengen, vervolgens de winkels die ze In «wiraad hadden gehad, en tenslotte de winkels die deze exemplaren ver kocht hadden. Van den anderen kant werden verscheidene verdachte personen, zooals dat in de detectiveromans heet, „geschaduwd”. Zoo sloot zich de lus om deze vier beklaagden. Het onderzoek, door de bekentenissen der ge arresteerden bevestigd, bracht aan 1 licht, dat Bucclgllonl reeds in 1932 een bezoek aan Parüs gebracht heefJ Renato Clanca, evenals Bucci glione werkzaam aan het ministerie van pu blieke werken, waar zü met elkander spraken ,Jn de uren zooals de akte van beschuldiging mlsprüzend zegt die zü tezamen aan den arbeid onttrokken", gaf aan Bucciglione een introductie mee voor zün broer Alberto Clanca. die een bekend leider is van de .Antifascistische concentratie" te Parijs. Bucciglione. die volgens zün brief aan den Duce naar Parüs ging „om de verschillende politieke stroomlngen te bestu- deeren en den ideallstlschen grondslag van het antifascisme te onderzoeken", kreeg van Alberto menos recht os* in Itsdl* anUfascistische PARIJS, 28 Maart (Reuter) De com missie van onderzoek in de Stavlsky-affalre heeft gisteren de oud-minlsters Durand en Dallmler gehoord tot het geven van nadere Inlichtingen over het algemeen ka rakter van de nota's, die uit hun ministe ries verzonden werden en waarin de ver- zekeringsmaatschappüen er aan herinnerd werden, dat zü de bons van de Crédit Municipal konden koopen. Beiden herhaalden Stavisky niet te hebben gekend. De katholieken der rechtsche partijen In Spanje wachten niet werkeloos den dag af. dat de macht hun als een rüPë vrucht In den schoot geworpen zal worden, aldus meldt de K. W. P. uit Madrid. Tenvolle bewust van de groote ver- antwoordelükheid bereidt men zich met kracht en energie op dien gewichtlgen dag voor. Onlangs zün door de „Acclón Popular" een reeks commissies in het leven geroepen waarin de beste deskundigen werden opgenomen die over alle belangrijke vraagstukken op korten termün rapport moeten uitbrengen teneinde zoodra de rechtsche partijen aan het bewind geroepen worden, onmiddellük maatregelen te kunnen nemen. Deze voorbereidende maatrege len bestaan vooral hierin, dat tal van wets ontwerpen werden gereedgemaakt die dan even tueel onmiddellük In behandeling genomen kun nen worden. Er zün studiecommissies gevormd voor sociale kwesties, bultenlandsche vraagstukken nationale defsensle en het organische vraagstuk Naar wü vernemen heeft te Berlün een con ferentie plaats gehad van de Nederlandsch- Dultsche commissie inzake den eierhandel. in gesteld overeenkomstig het tusschen beide lan den gesloten handelsverdrag. Van Nederland sche züde zün in deze commissie benoemd de heeren J. M. Breukers te Roermond, K. Ent- hoven, Bennebroek en J. G. Tukker te Beek bergen. Er is met de Dultsche vertegenwoordigers overeengekomen, dat van 22 Maart af voor den verkoop van Nederlandsche kippeneieren naar Duitschland minimumprijzen sullen gelden. In overleg met Berlün zullen dese prijzen twee maal per week worden vastgesteld. Tevens is bepaald, dat de eieren moeten verkocht wor den tegen overgave van documenten of con tant. In de bosschen te Genooi nabü Venlo, onder de gemeente Arcen en Velden, werd door den heer A. Metier vlak bü diens buitengoed, een onderaardsch vertrek gevonden, dat ofwel door een zonderling, ofwel door smokkelaars aldaar moet zün aangebracht. Te midden der dichte dennebosscheiv «p een heuveltje, werd een gat gemaakt ter groote van 80 bü 90 c-M. afgedekt door een houten luik waarover zand en dennenaaiden ge strooid waren. Wanneer men dit luik verwüder de, kwam men in een 2J4 meter dieper ge legen vertrek van 2H bü l'/j meter grootte. Zoowel de vloeren als de wanden en zolder zün geheel met planken afgedekt tegen den los sen zondgrond. In het vertrel ..De Maasbode”, ken en stukken hout, een zware 1 M. booge vulkachel, waarop een braadpan is geplaatst. Aan den wand hangt een corpus van een cru cifix. Op een der sleuxiuuüen werd voorts gevon den een namer en een beitel. Vlak In de nabüheid van het ondergrondscb hol loopt een paadje. Op de plaats waar dit paadje vanaf een glooiend heideveld toegang geeft tot het bosch, zün twee kim na den nets Ir Jes in den grond gestoken, als kenteeken on den toegangsweg te herkennen. Het vinden van den beitel met hamer gai aanleiding om een onlangs onder de gemeente Arcen en Velden, gepleegde Inbraak, met de ontdekking van dit hol in verbinding met bet polltie-onderzoek nog niets naders gepubliceerd kan worden. Intusschen dit geheimzinnige hol bewoont of bewoond hebben. Een bezoek aan het onderaardsch vertrek vestigt den Indruk, dat het gedurende eenlge weken of maanden, niet meer bewoond werd. Het bestuur van den Nederandschen Bond van Veehandelaren heeft zün afkeuring utge- sprokeh over de verkeerde praktijken en onre gelmatigheden, die bü levêring van vee aan de Crisls-Rundveecentrale geschieden. Aan de provinciale afdeellngsbesturen zal een schrüven worden gezonden, waarin voorgesteld wordt, die leden, die zich doelbewust schuldig maken aan verkeerde handelingen, te royeergn van hun lidmaatschap, terwül zü voorts zullen worden voorgedragen tot uitsluiting van de le vering.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 24