ONS BLAD Daudet’s beschuldigingen Parijs’ antwoord op Londens memorandum I s EEN OPEN BRIEF AAN DOUMERGUE Het nieuws van heden De verklaring van de Broqueville Het défilé voor Koningin-Emma DE BAROMETER FRANKRIJK GEEFT NIETS TOE 1 I HET NEDERLANDSCHE VOLK NEEMT AFSCHEID VAN DE KONINGIN-MOEDER nummert gratis. o DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Actie tegen koning Carol Talryke arrestaties DE RESULTATEN VAN ROME Chamberlain dreigt DE BRANDCATASTROPHE IN JAPAN De vuurzee te Hakodate I i Het stoffelijk overschot bedekt met het kleed van levende bloemen, dat geschonken werd door de Nederlandsche Vereeniging van Huisvrouwen Zal de Britsche bewapening versterkt worden? voordeelen, omdat Berlyn ten Volkenbond verliet Ontbinding van den lerschen senaat? Ratificatie der protocollen of aan gifte te Genève is niet noodig Ontzettende tooneelen; ook 13 visschersbooten vermist 11— 12.85 Een geheime bijeen komst JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR Lees(lazen en Loupes De premier acht den internationa len toestand thans even ernstig als in 1913 VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS „Tante Voss” verdwijnt Herbewapening openlijk gelaakt „Durf de waarheid in *t gelaat te zien** Chautemps en Pressard zouden den dood van Stavisky Prince op han geweten ZATERDAG 24 MAART 1934 Gezicht op de stad Hakodate, die door een ontzettenden brand bijna geheel ver woest te- Honderden menschen zijn in het vuur omgekomen, terwijl meer dan X iOOJOOO inwoners dakloos zijn geworden Zij, die zich tegen 1 April op ons blad abonneeren, ontvangen de lot dien datum verschijnende ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20c.3frigez. med. 40c. p. regel; idem op pag. één 55cp. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek Telefoonnummer 433 Geen Fransche offers en Duitsche en (Van onsen correspondent) Dlrectezr Mesman van de K.L.M. b(j Mussolini. o z Het aller- bladen verwachten, dat in TOKIO, 28 Maart (Reuter) Ook onder ft door dienen Vlaggenlncldent aan bet consulaat van Letland te Amsterdam. Maart Léon Stempelv'erlof voor werkloosen en vrij voor te werkgestelden op Dinsdag. Ingesteld een Vaste Commissie van den Bcono- mischen Baad voor de Handelsverdragen. DB REGELING VOOR DE BIJZETTING VAN HET STOFFELIJK OVERSCHOT VAN H. M. DE KONINGIN-MOEDER. handhaafd. De Fransche regeerlng sluit zich onvoorwaardelijk aan bij dit standpunt Daar entegen acht zij zich verplicht nopens den eisen der Duitsche regeerlng. haar leger onverwijld, en zonder voorafgaand onderzoek van den hul digen stand van dit leger, te kunnen brengen op een aantal van 900 000 man (met het oversea Komstige materiaal) op de meest besliste wfjze reserves te maken. Het onderdistrlct Wonosari (N.-L) door hevige bandjirs geteisterd. Stand op Zaterdag 1 uur njn.: 758 Vorige stand: 758 WEENEN, 23 Maart (D.N.B.) Bjj een ont vangst der bultenlandsche pers heeft de regee- rtng mededeellngen gedaan over de resultaten der conferentie van Rome, waarbij er den na druk op werd gelegd, dat de te Rome onder- teekende protocollen betreffende de reeds be staande vriendschapsverdragen tusschen Oos tenrijk en Italië van het jaar 1930 en Oosten rijk en Hongarije van de jaren 1933 en 1931. geenerlel politieke verplichtingen bevatten. De Oostenrijksche regeerlng persisteert er bij. dat de bestaande vriendschapsverdragen thans ook practlsch zullen worden toegepast. De vaststel ling der onafhankelijkheid van de drie staten in de praeambule is essentieel voor de verhou ding tot andere staten. Er is geen blok tusschen de drie landen gevormd. De protocollen vormen geen verdrag en ook geen consultatief pact. Daarom Is noch een ra tificatie der protocollen noch het deponeeren er van bij den Volkenbond noodig. Enorme belangstelling bij hel défilé langs hel stoffelijk overschot van de Konlngin-Moeder. De Valera’s overwegingen voor ontbinding van den Senaat. BUREAUX: HOF 6. ALKMAAR Telefoon Admimztrafie 433, Redactio 633 ABONNEMENTSPRIJS. Per kwartaal voor Alkmaar Voor buiten Alkmaar Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaarnestad - Haarlam BOEKAREST, 33 Maart (Keuter.) helme politie stelde reeds terug vast, dat in de hoofdstad da vlugschriften werden tooglngen tegen den troon behelsden. Vandaag kon de leiding dezer anU-mooarchistlsche pro» paganda gearresteerd worden. Gevangen gezet is dr. Oomojoe, een der bekendste dokters van de hoofdstad, die bovendien verscheidene door de vroegere koningin Helena gestichte lief dadigheidsinstellingen beheerde. Verder wer den gearresteerd een groot aantal burgen en studenten, o.w. de voorzitter der medische stu- dentenvereenlging, die allen bjj het verdeelen der vlugschriften werden betrapt. BERLIJN. 33 Maart. (Reuter.) De .Voasiachz Zeitung” publiceert in haar editie van Zaterdag 34 Maart een mededeeling van de uitgevers maatschappij Ullstein aan de lesen van bet blad, waarin de uitgeven meedeelen. bet smar telijke maar logische besluit te hebben geno men, de .Vosslsche Zeitung" op te beffen en na afloop van de maand Maart niet meer te laten uitkomen. jrpE De brief van Daudet eindigt aldus: „Indien ge de waarheid niet in t gelaat wilt zien, ge achte heer Doumergue, zal het onrecht voort woekeren, het vertrouwen zal niet terugkeeren en ge zult onverrichterzake naar Toumefeullle terugkeeren. Trouwens Chautemps en Pressard zullen toch hangen. Zooals In de indrukwek kende teekenlng van „Témoln” van Irible. wor den zjj op de hielen gevolgd door twee spoken.” De Britsche regeerlng heeft de onjuistheid dezer methodes ook zelf ingezien en in het memorandum van 39 Januari het in de vredes verdragen voor de ontwapende staten vervatte verbod der militaire luchtvaart voorloopt? go- 2 Niemand te Parijs gelooft, dat Stavisky zich gezelfmoord heeft. Ik ben overtuigd dat Chautemps hem heeft doen dooden. De moord op Stavisky en op Prince is eenzelfde polltie- zaak. Verschillende informaties die de laatste weken in onze bureaux zijn binnengekomen, hebben ons de volstrekte zekerheid gegeven, dat de ingeven (inspirateurs) van beide misdaden niemand anders zijn dan Chautemps en Pres sard, de eerste handelend als minister van binnenlandsche zaken, de tweede als Procureur der Republiek. Denk vooral niet dat dit ónmogelijk is. Klotz, Péret. Dallmier, Sacazan, Reynaldi, waren mi nisters en tevens „des voleures de grand chernln” (dia*) en bandieten). Chautemps is, onder een hoffelijk uiterUJk een bende-lelder. een personage A la Eugène Sue. Chautemps is de moord op Stavisky gaan voorbereiden, onder voorwendsel van een Ski-party. Daarna heeft hij de weduwe van Stavisky door .-gang ster” Bony doen ondervragen: men weet boe. Chautemps beeft den moord op Albert Prince niet self durven voorbereiden, doch hjj heeft gehandeld door tusschenperaonen en Jndica- teurs”. PARIJS, 33 „L’Actlon Franjalse” publiceert Daudet een open brief aan den Franschen minister-president Doumergue, waarin hij zwa re beschuldigingen uit. LONDEN. 33 Maart De Kanselier van de Schatkist, Neville Chamberlain, verklaarde in een gisteren gehouden rede, dat de Britsche be wapening versterkt zal worden Indien de an dere mogendheden hun bewapeningen in na volging van het Britsche voorbeeld niet zouden willen of kunnen verminderen. Chamberlain verklaarde ervan overtuigd te zijn dat het land de noodlge uitgaven niet zou weigeren. Gezien het feit, dat over 3H week de nieuwe Engelsche begroeting in werking zal moeten treden heeft deze mededeeling van den kan selier van de Schatkist in sommige kringen eenlge teleurstelling gewekt. NO ORD-HOLL ANDSCH DAGBLAD De ge- eenlge maanden Istad gehectografeer- verdeeld. Welke ba» Verder wordt gemeld, dat de rechter van Instructie Ordonneau op het punt is geweest, den voormallgen procureur-generaal Pressard in staat van beschuldiging te stellen. Van hooger band verzette men zloh hier ech ter tegen, waarop Ordonneau van zijn voorne men afzag. De verzekeringsmaatschappij Ja Clté” heeft door tusschenkomst van den minister van Ar beid een request bij de regeerlng ingediend. Hierin eischt de maatschappij terugbe taling van 2 millioen francs door den Staat, welk bedrag door de maatschappij werd besteed voor aankoop van bons van de Bank van Lee- ning te Bayonne. De maatschappij betoogt, dat deze belegging werd gedaan na de circulaire van den toenmaiigen minister Dalimier, waar in deze den verzekeringsmaatschappijen ge noemde bank aanbeval. TOKIO. 33 Maart (Reuter) Bij den gewel digen brand in Hakodate hebben zich ontzet tende tooneelen afgespeeld. In een groot bran dend gebouw waren omstreeks 100 menschen opgesloten. Ten einde raad snelden zij dwars door de vlammenzee naar bulten, renden met brandende kleeren door de straten en stortten zich in zee. Jkk is een schandaal dat Semen Simano- vltch de observateur van den moord op Prince, wordt vrijgelaten, hjj die in Januari 1930 een der medepllchtlngen was van den moord op Ge neraal Koetjepoff (rapport HennetGrégoire). Semen Simanovitch, evenals zijn vader Aaron, is een Indicates, der Büreté Générale, een spe cialist der speelkroegen. dubbel-agent van de Büreté van Berlijn en van Parijs. Indien ge dit miserabel individu arresteert, zult ge spoedig de namen der misdadigers van Dijon hebben, de handlangers van het bandietenhol der rue de Grammont (waar het lokaal van de Cercle Hippique is gelegen. Red.) Eerst gisteren heeft men den auto van den chemicus der bende, Garfunkel, in beslag ge nomen, terwijl ik reeds op M Februari inlich tingen daarover aan den Minister van Justitie heb gegeven, dus 6 dagen na den moord. Ik schreef teen een brief aan chéron, die hem doorgaf aan rechter Lapegre. Twee dagen later richtte ik een schrijven tot Lapegre waarin ik de rot en de samenstelling uiteenzette van de „Frolle'»"-club en inlichtingen gaf over de per- •oonluMMM der leiden die thans, MuMljk. achter slot «n grendel Uttel' Hadt ge mtj, aldus Daudet. de Kaneel» rij (portefeuille van Justitie) toevertrouwd, dan Waren de moordenaars van Prince reeds einde Februari gearresteerd. Na hulde te hebben gebracht aan de parle mentaire commissie van onderzoek, herinnert Daudet eraan, dat hij in Januari het bewijs leverde dat Stavisky door twee, misschien door drie kogels werd getroffen. Het onderzoek over den zoogenaamden zelf moord werd gesaboteerd dóór poUtle-mannen, die elkaar steunen en die door de Loge gehol pen worden. De Büreté Générale is trouwens het werktuig der Vrijmetselarij. ▼achet stond in nauwe relatie met Stavisky. Hij bekleedt een hoog ambt in de vrijmetselarij en'Is tevens apostel van het nudisme, in welke hoedanigheid hij ook herhaaldelljk optrad in Brussel. Japan heeft geteisterd, danig huisgehouden Dertien booten, met een totale bemanning van 1S4 koppen, worden vermist. alle pogingen in het voorkomen, dat aan wordt gemaakt. Eenlge Londensche De Valera thans het dragen van blauwe hem den op grond van de verordening tot handha ving der openbare orde en veiligheid aal ver bieden. De lersche Dall is gisteravond voor 3 we ken op Paaschreces gegaan. PARIJS, 33 Maart. (Per tel Als gevolg van de onthullingen van afgev. Henrlot is dr. Va- chet, zooals reeds gemeld werd, gearresteerd. r” I Mocht deze eisch worden Ingewilligd, dan zou dit tot gevolg hebben, dat de principes van het Volkenbondsstatuut en de daarop geba seerde ontwapeningsconferentie zouden worden verloochend en te niet gedaan. Slechts de al- gemeene commissie sou met deelneming van alle belanghebbende staten kunnen beslissen at deze principes moeten worden opgegeven. Het zal wel niemand ontgaan, dat een dergeijjke beslissing onvermijdelijk haar uitwerking sou hebben in de maritieme kwestie. Staten-onderteekenaars in het bijzonder moet enerkennen, dat zij er strict toe verplicht zijn tegen een door de contróle ontdekte ver- dragsschendlng onverwijld met alle onontbeer lijk geachte middelen op te treden, waarbij de mate der sancties zou moeten worden aangepast bjj den ernst der verdragsschending. Evenzeer moet worden toegestaan, dat, wanneer de vast gestelde verdragsschendlngen de veiligheid van een anderen staat in gevaar zouden brengen een solidair optreden der mogendheden plaats vindt, om ten gunste van den bedreigden staat het verstoorde evenwicht te herstellen. De Beschuldigingen van Léon Daudet tegen Chautemps en Pressard. Open brief aaa Donmergue. W.'arom Pressard niet in staat van beschuldiging? Het Fransche antwoord van 17 Maart op het Engehch ontwapenings-memorandum is gepu bliceerd. In de Fransche antwoordnota van 17 Maart op het Engelsche memorandum wordt eerst geconstateerd, dat de beide regeerlngen en de beide landen het eens zijn over het doel waar het in de ontwapeningskwestie om gaat Indien zich tusschen de voorgestelde metho des ook afwijkingen voordoen, zoo sluit zulks geenszins uit, dat bij wederzjjdsch streven en openhartigheid, wederzljdsch begrip en tege moetkoming het nagestreefde doel wordt be reikt. Daartoe is Frankrijk bereid. Het heeft van 1920 tot 1932 eenzijdig den diensttijd met M procent, het aantal divisies met 50 procent, zijn effectieven met 35 pro cent. en van Juni 1933 tot Juni 1933 zijn cre- dleten voor de landsverdediging met 3H mil liard verminderd. De Fransche regeerlng heeft in de antwoorden, welke zij op 1 Januari en 14 Februan in de door het Duitsche Rijk in geleide gedachtenwisseling heeft gegeven, op de meest duidelijke manier haar standpunt ontwikkeld. In deze belde nota’s zijn de op vattingen duidelijk uiteengezet en de grenzen getrokken, waaromtrent de drie regeerlngen het op 14 October 1933 eens waren geworden. DUBLIN. 23 Maart. De Valera verklaarde bij de toelichting op het door hem Ingediende wetsontwerp tot opheffing van den lerschen Senaat in de Dail, dat de regeerlng den plicht heeft te zorgen voor de handhaving van de orde. Aangezien de Senaat het voor stel inzake het verbod tot het dragen van blauwe hemden, welk verbod de handhaving van de orde tot doel heeft, heeft verworpen en daardoor de regeerlng belemmerd heeft in de vervulling van haar plicht, is de Senaat een gevaar, voor het land Het wetsontwerp Inzake de opheffing van den Senaat kan overigens pas na 19 maan den van kracht worden, aangezien de Senaat werk zal stellen om ’e eigen leven een einde Nederlandsche afgevaardigden naar het Int Zuivelcongres te Rome en te Milaan. naar huis terug Het défilé voor het stoffelijk overschot van H.M. Koningin- Moeder. b Vr^dAguMdag t» half seven op last van hoogerhand ge ëindigd. Duizenden en duizenden moes ten teleurgesteld keeren. Evenwel zou in verband met den overweldigenden toeloop heden morgen te negen uur met het defi- leeren opnieuw worden begonnen; Zooals we reeds meldden heeft minister president de Broqueville gisteren in de Senaats commissie van Bultenlandsche Zaken een ver- trouWèllJk nota voorgelezen, waarin hij de re denen uiteenzette, die hem een paar weken ge leden noopten tot het afleggen in den Senaat van zjjn ophefmakende verklaring Inzake het wapenlngsvraagstuk. De Brtaaetocha correspondent van de NRCt. waet omtrent dMe bijeenkomst nog de volgende bjjeonderhede.') mede te deelen. Van de elf aanwezige leden werd doqr den premier geëischt, dat zij omtrent de dóór hem medegedeelde documenten geen woord aan de pen aouden loslaten, waarop de minister-presi dent voorlezing deed van een nota, waaruit zou moeten blijken, dat de internationale toestand th-ns al even ernstig is als in 1913. De Broque- vtlle heeft verder um de hand van vertrouwe- Hjke gegevens betoogd, dat het op het oogen- bllk ónmogelijk zou zijn op Duitschland de door sommigen verlangde wapenings-contróle toe te passen. Weliswaar telde hij is Duitschland nog niet sterk genoeg bewapend om eventueel tot een offensieven oorlog tegen Frankrijk, Engeland en België over te gaan, maar het zal toch zeker bjj machte zijn een preventieve militaire actie van de geallieerden met het doel de Duitsche herbewapening beletten, met succes af te slaan. De premier legde verder nadruk op het feit, dat de Belgische regeerlng streeft naar het bewaren van eendracht tusschen de gewezen ge allieerde staten Engeland. Frankrijk, Italië en België. 1 Zou ten zeerste gewenscht zjjn. dat tusschen België en Engeland een militair accoord tot stand kwam, in den zin van de reeds sinds meer dan 10 jaren tusschen Belgle en Frankrijk be staande militaire overeenkomst. Omtrent sommige punten, door de Broque- ville aangewezen, verstrekte de minister van bultenlandsche zaken. Hymans, op verzoek van leden der commissie nadere inlichtingen. Door den socialist Piérard werden zes vragen gesteld, waarvan hjj er naderhand drie aan de pers mocht mededeelen. Zjj luidden: Werd ae tekst van de Senaatsverklaring van den mi nister-president vooraf in den kabinetsraad be sproken? Heeft de regeerlng alle hoop oo een bevredigend resultaat van de ontwapenings conferentie opgegeven? Welke compensatie ver wacht België van Engeland. Frankrijk en Italië in verband met de gedeeltelijke bewapening van Duitschland? De antwoorden op deze vragen mochten de journalisten niet vernemen. Na uiteengezet te hebben dat de politle- inspecteur Bony een onbetrouwbaar persoon Is, een „gangster” die onmlddellljk aangehou den zou moeten worden, schrijft Daudet als volgt: De Fransche regeerlng sou er slechts met de uiterste moeite toe kunnen besluiten toe te laten, dat het uittreden van Duitschland uit den Volkenbond, dat in de werkzaamheden van den Bond ernstige storing heeft veroorzaakt. Duitschland nieuwe rechten zou verschaffen en voor Frankrijk nieuwe often met zich sou brengen, waaronder de Fransche landsverdedi ging zou kunnen lijden. In den wensch de door Frankrijk gerespec teerde principes en de door Duitschland aan genomen houding met elkander te verzoenen verbindt de Britsche regeerlng met een directe wapenlngsvermlndering, welke bepaalde staten op zich moeten nemen, directe wspenlngsver- meerderingen, welke anderen mogendheden zouden worden toegestean. Frankrijk kan noch begrijpen, noch toegeven, dat de overdreven aanspraken op bewapening, welke door een zijde worden Ingediend, kunnen dienen als motlveerlng om van andere mogendheden wa penlngsvermlndering te verlangen, welke strjjd sou zijn met het belang hunner veilig heid. PARIJS, 23 Maart. (Reuter.) De Fransche antwoordnota van 17 Maart op het Engelsch memorandum werd, zooals van te voren was aangekondigd, hedenavond gepubliceerd, offlcleele communiqué dat er over werd gepu bliceerd, luidt als volgt:

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 15