ONS BLAD Daudet’s beschuldigingen Parijs’ antwoord op Londens memorandum ^^1 EEN OPEN BRIEF AAN DOUMERGUE heden Het nieuws van De verklaring van de Broqueville Het défilé voor Koningin-Emma DE BAROMETER FRANKRIJK GEEFT NIETS TOE i VEREEN! GDE KATHOLIEKE PERS HET NEDERLANDSCHE VOLK NEEMT AFSCHEID VAN DE KONINGIN-MOEDER nummers gratis. *t als in 1913 DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN Actie tegen koning Carol Talryke arrestaties I heden- DE RESULTATEN VAN ROME Chamberlain dreigt DE BRANDCATASTROPHE IN JAPAN De vuurzee te Hakodate „Durf de waarheid in gelaat te zien** Het stoffelijk overschot bedekt met het kleed van levende bloemen, dat geschonken werd door de Nederlandsche Vereeniging van Huisvrouwen voordeelen, omdat Berlyn den Volkenbond verliet Ontbinding van den lerschen senaat? Ontzettende tooneelen; ook 13 visschersbooten vermist Een geheime bijeen komst JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR Leesrlazen ZATERDAG 24 MAART 1934 „Tante Vos»” verdwijnt Ratificatie der protocollen of aan gifte te Genève is niet noodig Herbewapening openlijk gelaakt Gezicht op de stad Hakodate, die door een ontzettenden brand bijna geheel ver weeft is. Honderden menschen zijn in het vuur omgekomen, terwijl meer dan 100.000 inwoners dakloos zijn geworden Chautemps en Pressard zouden den dood van Stavisky en Prince op hun geweten hebben het stoffelijk HM. K< ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20c., ingez. med. 40c p. regel; idem op pag één 55c.p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek Telefoonnummer 433 Zij, die zich tegen 1 April op ons blad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende Zal de Brithsfie bewapening versterkt werden? len toestand thans even ernstig Geen Fransche offers en Duitsche ZEVEN EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 139 (Van onzen correspondent) Directear Plesman van de K.L.M. bü Mussolini. lllllllllllllllllllllllllilllltlIllllllllllllllllllllllllUIIIIIIIIIIIHUHIlllllllll défilé ▼oor (Reuter.) De Fransche aller- van bladen verwachten, dat ID Na uiteengezet inspecteur Bony overweldigenden toeloop morgen te negen uur met het defi- leeren opnieuw worden begonnen; was Het Stempelverlof voor werkloozen en vrü voor te werkgestelden op Dinsdag. Vlaggenincident aan hei consulaat van Letland te Amsterdam. Het onderdistrlct Wonosari (N.-L) door hevige bandjirs geteisterd. DE REGELING VOOR DE BIJZETTING VAN HET STOFFELIJK OVERSCHOT VAN H. M. DE KONIN«IN-MOEDER. Stand op Zaterdag 1 ssr ast; 751 Vorige stand; 7M politie- persoon handhaafd. De Fransche regeering sluit zich onvoorwaardelük aan bij dit standpunt. Daar entegen acht zij zich verplicht nopens den eisen der Duitsche regeerlng. haar leger onverwijld, en zonder voorafgaand onderzoek van den hul digen stand van dit leger, te kunnen brengen op een aantal van 300.000 man (met het overeen komstige materiaal) op de meest besliste wijze reserves te maken. BERLIJN. 23 Maart. (Reuter.) De „Vossische Zeltung” publiceert in haar editie van Zaterdag 24 Maart een tnededeellng van de uitgevers maatschappij Ullstein aan de leners van het blad, waarin de uitgevers meedeelen, bet smar telijke maar logische besluit te hebben geno men. de .Vossische Zeltung" op te neffen en na afloop van de maand Maart niet meer te laten uitkomen. Ingesteld een Vaste Commissie van den Econo- misehen Raad voor de Handelsverdragen. PARIJS. 23 Maart. (Per tel.). Als gevolg van de onthullingen van afgev. Henriot is dr. Va- chet, zooals reeds gemeld werd, gearresteerd. WEENEN. 23 Maart (D.N.B.) Bjj een ont vangst der buitenlandsche pers heeft de regee rlng mededeellngen gedaan over de resultaten der conferentie van Rome, waarbij er den na druk op werd gelegd, dat de te Rome onder- teekende protocollen betreffende de reeds be staande vriendschapsverdragen tusschen Oos tenrijk en Italië van het jaar 1930 en Oosten rijk en Hongarije van de jaren 1923 en 1931, geenerlel politieke verplichtingen bevatten. De Oostenrljksche regeerlng persisteert er bij, dat de bestaande vriendschapsverdragen thans ook practlsch zullen worden toegepast. De vaststel ling der onafhankelijkheid van de drie staten in de praeambule is essentieel voor de verhou ding tot andere staten. Er is geen blok tusschen de drie landen gevormd. De protocollen vormen geen verdrag en ook geen consultatief pact. Daarom is noch een ra- tiflcatie der protocollen noch het deponeeren er van bij den Volkenbond noodlg. Enorme belangstelling bij het défilé langs het stoffelijk overschot van de Koningin-Moeder. De Valera’s overwegingen voor ontbinding van den Senaat, NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD Engelsche begrootlng .in treden heeft deze mqde< seller van de Schatlist De brief van Daudet eindigt aldus: „Indien ge de waarheid niet in t gelaat wilt zien, ge achte heer Doumergue, zal het onrecht voort woekeren, het vertrouwen zal niet terugkeeren en ge zult onverrlchterzake naar Tournefeullle terugkeeren. Trouwens Chautemps en Pressard sullen toch hangen. Zooals in de indrukwek kende teekenlng van „Témoln” van Irible, wor den sU op de hielen gevolgd door twee spoken.” begrijpen, noch toegeven, dat de aanspraken op bewapening, welke zijde worden Ingediend, kunnen werk zal stellen om re eigen leven een einde De Britsche regeerlng heeft de onjuistheid dezer methodes ook zelf ingezien en in het memorandum van 29 Januari het in de vredes verdragen voor de ontwapende staten vervatte verbod der militaire luchtvaart voorloopig ge- „Het is een schandaal dat Semen Simano- vltch de observateur van den moord op Prince, wordt vrijgelaten, hü die in Januari 1930 een der medepllchtlngen was van den moord op Ge neraal Koetjepoff (rapport Hennet—Grégoire). Semen Simanovitch, evenals zijn vader Aaron, is een indicateur der Büreté Générale, een spe cialist der speelkroegen. dubbel-agent van de Büreté van Berlijn en van Parijs. Indien ge dit miserabel individu arresteert, zult ge spoedig de namen der misdadigers van Düon hebben, de handlangers van het bandietenhol der rue de Grammont (waar het lokaal van de Cercle Hippique is gelegen. Red.) Eerst gisteren beeft men den auto van den chemicus der bende, Garfunkel, in beslag ge nomen, terwijl ik reeds op 26 Februari inlich tingen daarover aan den Minister van Justitie heb gegeven, dus t dagen na den moord. Ik schreef toen een brief aan Chéron, die hem doorgaf aan rechter Lapegre. Twee dagen later richtte ik een schrijven tot Lapegre waarin ik de rol en de samenstelling uiteenzette van de „Frolie’s”-club en inlichtingen gaf over de per soonlijkheid der leider» die thans, eindelijk achter slot en grendel zitten. Hadt ge mij. aldus Daudet, de Kanselarij (portefeuille van Justitie) toevertrouwd, dan Waren de moordenaars van Prince reeds einde Februari gearresteerd. Na hulde te hebben gebracht aan de parle mentaire commissie van onderzoek, herinnert Daudet eraan, dat hü in Januari het bewijs leverde dat Stavisky door twee, misschien door drie kogels werd getroffen. Het onderzoek over den soogenaamden zelf moord werd gesaboteerd door politle-mannen, die elkaar steunen en die door de Loge gehol pen worden. De Büreté Générale is trouwens het werktuig der Vrijmetselarij. Denk vooral niet dat dit ónmogelijk is. Klotz, Péret, Dalimier, Sacazan. Reynaldl, waren mi nisters en tevens „des voleures de grand ehetnln” (dieven en bandieten). Chautemps is, onder een hoffelijk ulterlijk een bende-leider. een personage a la Eugène Sue. Chautemps Is de moord op Stavisky gaan voorbereiden, onder voorwendsel van een Skl-partü- Daarna heeft hij de weduwe van Stavisky door „gang ster” Bony doen ondervragen: men weet hoe. Chautemps heeft den moord op Albert Prince niet zelf durven voorbereiden, doch hü heeft gehandeld door tusschenpersonen en .Jndica- teurs". Niemand te Parüs gelooft, dat Stavisky zich gezelfmoord heeft. Ik ben overtuigd dat Chautemps hem heeft doen dooden. De moord op Stavisky en op Prince is eenzelfde politie zaak. Verschillende informaties die de laatste weken In onze bureaux zün binnengekomen, hebben ons de volstrekte zekerheid gegeven, dat de ingevers (insplrateurs) van beide misdaden niemand anders zijn dan Chautemps en Pres aard. de eerste handelend als minister van binnenlandsche zaken, de tweede als Procureur der Republiek. TOKIO, 28 Maart (Reuter) Ook onder de Japansche visschersvloot heeft de orkaan, die Japan beeft geteisterd, danig huisgehouden Dertien booten, met een totale bemanning van 164 koppen, worden vermist. Zooals we reeds meldden heeft mlnister- ré^ident de Broqueville gisteren in de Senaats- •mmissie van Buitenlandsche Zaken een ver- o^welljk nota voorgelezen, waarin hü de re- utteenzette, die hem een paar weken ge- LONDEN, 23 Maart De Kanselier van de Schatkist, Neville Chamberlain, verklaarde in een gisteren gehouden rede, dat de Britsche be wapening versterkt zal worden Indien de an dere mogendheden hun bewapeningen in na volging van het Britsche voorbeeld niet zouden willen of kunnen verminderen. Chamberlain verklaarde ervan overtuigd te zün dat het land de noodige uitgaven niet zou weigeren. Gezien het feit, dat over 3'A week de nieuwe werking zal moeten ledeeling van den kan- t in sommige kringen eenlge teleurstelling gewekt. Verder wordt gemeld, dat de rechter van instructie Ordonneau op het punt is geweest, den voormaligen procureur-generaal Pressard in staat van beschuldiging te stellen. Van hooger hand verzette men zich hier ech ter tegen, waarop Ordonneau van zün voorne men afzag. ten teleurgesteld keeren. x Evenwel zou in verhuld met den De Beschuldigingen van Léon Daudet tegen Chautemps en Pressard. Open brief aan Doumergue. W.'arom Pressard niet in staat van beschuldiging? PARIJS, 23 In „L’Action Francaise” Daudet een open brief Mocht deze eisch worden Ingewilligd, dan zou dit tot gevolg hebben, dat de principes van het Volkenbondsstatuut en de daarop geba seerde ontwapeningsconferentie zouden worden verloochend en te niet gedaan. Slechts de al- gemeene commissie zou met deelneming van alle belanghebbende staten kunnen beslissen of deze principes moeten worden opgegeven. Het zal wel niemand ontgaan, dat een dergelüke beslissing onvermüdelük haar uitwerking zou hebben in de maritieme kwestie. Staten-onderteekenaars in het büzonder moet enerkennen. dat zü er strict toe verplicht zün tegen een door de contróle ontdekte ver- dragsschending onverwüld met alle onontbeer- lük geachte middelen op te treden, waarbü de mate der sancties zou moeten worden aangepast bü den ernst der verdragsschendlng. Evenzeer moet worden toegestaan, dat, wanneer de vast gestelde verdragsschendingen de veiligheid van een anderen staat in gevaar zouden brengen een solidair optreden der mogendheden plaats vindt, om ten gunste van den bedreigden staat het verstoorde evenwicht te herstellen. TOKIO, 23 Maart (Reuter) Bü den gewel digen brand in Hakodate hebben zich ontzet tende tooneelen afgespeeld. In een groot bran dend gebouw waren omstreeks 100 menschen opgesloten. Ten einde raad snelden zü dwars ddbr de vlammenzee naar bulten, renden met brandende kleeren door de straten en stortten zich in zee.. Vachet stond in nauwe relatie met Stavisky. Hü bekleedt een hoog ambt in de vrümetselarü en is tevens apostel van het nudisme, in welke hoedanigheid hü ook herhaaldelük optrad in Brussel. Het Fransche antwoord van 17 Maart op het Engelsch ontwapenings-memorandnm is gepu bliceerd. De verzekeringsmaatschappü .X* Clté” heeft door tusschenkomst van den minister van Ar beid een request bü de regeerlng ingediend. Hierin eischt de maatschappü terugbe taling van 2 millloen francs door den Staat, welk bedrag door de maatschappü werd besteed voor aankoop van bons van de Bank van Lee- ning te Bayonne. De maatschappü betoogt, dat deze belegging werd gedaan na de circulaire van den toenmaligen minister Dalimier, waar in deze den verzekeringsmaatschappijen ge noemde bank aanbeval. Nederlandsche afgevaardigden naar het Int. Zuivelcongres te Rome en te Milaan. BOEKAREST, 23 Maart (Keuter.) De ge heime politie stelde reeds eenige maanden terug vast, dat in de hoofdstad gehectografeer- de vlugschriften werdsn verdeeld, welke be- toogingen tegen den troon behelsden. Vandaag kon de leiding dezer ehti-monarchistische pro paganda gearresteerd worden. Gevangen gezet is dr. Gomojoe, een der bekendste dokters van dc hoofdstad, die bovendien verscheidene door de vroegere koningin Helena gestichte lief dadigheidsinstellingen beheerde. Verder wer den gearresteerd een groot aantal burgers en studenten, o.w. de voorzitter der medische stu- dentenvereeniglng, die allen bü het verdeelen der vlugschriften werden betrapt. DUBLIN, 23 Maart. De Valera verklaarde bü de toelichting op het door hem ingediende wetsontwerp tot opheffing van den lerschen Senaat in de Dail, dat de regeerlng den plicht heeft te zorgen voor de handhaving van de orde. Aangezien de Senaat bet voor stel inzake het verbod tot het dragen van blauwe hemden, welk verbod de handhaving van de orde tot doel heeft, heeft verworpen en daardoor de regeerlng belemmerd heeft In de vervulling van haar plicht, is de Senaat een gevaar voor het land Het wetsontwerp inzake de opheffing den Senaat kan overigens pas na 18 maan den van kracht worden, aangezien de Senaat alle pogingen in het voorkomen, dat aan wordt gemaakt. Eenlge Londensche De Valera thans het dragen van blauwe hem den op grond van de verordening tot handha ving der openbare orde en veiligheid zal ver bieden. De lersche Dell Is gisteravond voor 3 ken op Paaschreces gegaan. Maart publiceert Léon aan den Franschen minister-president Doumergue, waarin hü zwa re beschuldigingen uit. In de Fransche antwoordnota van 17 Maart op het Engelsche memorandum wordt eerst geconstateerd, dat de beide regeeringen en de beide landen het eens zün over het doel waar het in de ontwapenlngskwestle om gaat. Indien zich tusschen de voorgestelde metho des ook afwüklngen voordoen, zoo sluit zulks geenszins uit, dat bü wedensydsch streven en openhartigheid, wederzüdsch begrip en tege moetkoming het nagestreefde doel wordt be reikt. Daartoe Is Frankrük bereid. Het heeft van 1920 tot 1932 eenzüdig den diensttüd met 66 procent, het aantal divisies met 50 procent, zün effectieven met 25 pro cent, en van Juni 1932 tot Juni 1933 zün cre- dieten voor de landsverdediging met 2J4 mil liard verminderd. De Fransche regeering heeft in de antwoorden, welke zü op 1 Januari en 1* Februari in de door het Duitsche Rük in gelelde gedachtenwisseling heeft gegeven, op de meest duldelüke manier haar standpunt ontwikkeld. In deze belde nota's zün de op vattingen auidelük uiteengezet en de grenzen getrokken, waaromtrent de drie regeeringen het op 14 October 1933 eens waren geworden. PARIJS, 23 Maart, antwoordnota van 17 Maart op het Engelsch memorandum werd, zooals van te voren aangekondlgd, hedenavond gepubliceerd, officleele communiqué dat er over werd gepu bliceerd, luidt als volgt: I BUREAUX: HOF 6. ALKMAAR Tnlnfoon Administratie 433, Redactie 633 ABONNEMENTSPRIJS. Per kwartaal voor Alkmaar f Z Voor buiten Alkmaar f 2.85 geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaarnestad - Haarlem te hebben dat de een onbetrouwbaar is. een .gangster” die onmlddellük aangehou den zou moeten worden, schrijft Daudet als volgt: Het overschot van Moeder, ie Vry. zeven op last van hoogerhand ge ëindigd. Duizenden en duizenden moes- naar huis terug tre dei leden noopten tot het afleggen in den Senaat van zün ophefmakende verklaring inzake het wapeningsvraagstuk. De Brueeelsche correspondent van de N.R.Ct. weet omtrent deze bijeenkomst nog de volgende, büronderhede.i mede te deelen. Van de elf aanwezige leden werd door den premier geëischt. dat zü omtrent de door hem medegedeelde documenten geen woord aan de pers zouden loslaten, waarop de minister-presi dent voorlezing deed van een nota, waaruit zou moeten blüken. dat de internationale toestand tbr-is al even ernstig is als In 1913. De Broque ville heeft verder nan de hand van vertrouwe- lüke gegevens betoogd, dat het op het oogen- bllk onmogelük zou zün op Dultschland de door sommigen vei langde wapenlngs-contröle toe te passen. Weliswaar zeide hü Dultschland nog niet sterk genoeg bewapend om eventueel tot een offensieven oorlog tegen Frankrük, Engeland en België over te gaan, maar het zal toch zeker bü machte zün een preventieve militaire actie van de geallieerden met het doel de Duitsche herbewapening te beletten, met succes af te slaan. De premier legde verder nadruk op bet feit dat de Belgische regeering streeft naar het bewaren van eendracht tusschen de gewezen ge allieerde staten Engeland, Frankrük. Italië en België. t Zou ten zeerste gewenscht zün. dat tusschen België en Engeland een militair accoord tot stand kwam, in den zin van de reeds sinds meer dan 10 jaren tusschen Belgle en Frankrük be staande militaire overeenkomst. Omtrent sommige punten, door de Broque ville aangewezen, verstrekte de minister van buitenlandsche zaken. Hymans, op verzoek van leden der commissie nadere inlichtingen. Door den socialist Piérard werden zes vragen gesteld, waarvan hü er naderhand drie aan de pers mocht mededeelen. Zü luidden: Werd qe tekst van de Senaatsverklaring van den mi nister-president vooraf in den kabinetsraad be sproken? Heeft de regeering alle hoop oo een bevredigend resultaat van de ontwapenings conferentie opgegeven? Welke compensatie ver wacht België van Engeland. Frankrük en Italië in verband met de gedeeltelüke bewapening var. Dultschland? De antwoorden op deze vragen mochten de journalisten niet vernemen. De Fransche regeering zou er slechts met de uiterste moeite toe kunnen besluiten toe te laten, dat het uittreden van Dultschland uit den Volkenbond, dat In de werkzaamheden van den Bond ernstige storing heeft veroorzaakt. Dultschland nieuwe rechten zou verschaffen en voor Frankrük nieuwe offers met zich zou brengen, waaronder de Fransche landsverdedi ging zou kunnen lüden. In den wensch de door Frankrük gerespec teerde principes en de door Dultschland aan genomen houding met elkander te verzoenen, verbindt de Britsche regeering met een directe wapenlngsverminderlng, welke bepaalde staten op zich moeten nemen, directe wapenlngsver- meerderingen. welke anderen mogendheden zouden worden toegestaan. Frankrük kan noch overdreven door een dienen als motlveertng om van andere mogendheden wa- penlngsverminderlng te verlangen, welke strüd sou zün met het belang hunner veilig heid. 5; V

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 1