Vaseline Chesebrouqh Incident in Lybië ZELFMOORD VAN PRINCE UITGESLOTEN Neemt zelf waar dat alléén IVOROL-tandpasta bet spoedigst Uw rook- en tandaanslag wegneemt, aan Uw tanden nieuwe frischheltj geeft en Uw mond en adem zuivert. ZATERDAG 24 MAART 1934 In elke Huisapotheek Nog 4Vz millioen noodlg voor 1933 Do Nederlandsche afgevaardigden Eenvoud Door bandjir» geteisterd Belangrijk punt bezet BIJNA 100.000 VERDUISTERD Golden Miller winnaar BRUSSELSCHE JUWEELEN VERVALSCHTE EFFECTEN Te Amsterdam opgespoord Van Amerikaansche leaning Voor de naderende feestdagen buitenland HET EERSTE KIEVITSEI In Friesland gevonden GEZOND MELKBROOD GROUW IS BEKEERD Melfc is er genoegt Regeling arbeidstijd Autogevaar HET CRISIS-BOTERMERK BACON NAAR ENGELAND EXCELSIOR—HILVERSUM BUITENLANDSCHE MISSIE Gymnasium wordt Lyceum BENOEMINGEN In het bisdom Den Bosch Aan de gevolgen overleden Moeilijkheden in den scheepsbouw De Grand National Steeple De rol van mevrouw Stavisky Minister Verschuur overweegt hulpverleening Middenstandsdiploma Handels- kennis Zuivelcongres te Rome en Milaan De nationale driekleur weer geheschen OVERSTROOMINGEN IN INDIË HEEFT ZWITSERLAND KANS TEGEN OOSTENRIJK? ARBEID IN BROOD BAKKERIJEN De oud-president der Republiek Miller and zou een goede kennis van Stavisky geweest zyn Vertrouwen op een bevredigend resultaat Restaurant DORRIUS N.Z. Voorburgwal b h. Spui, A'dam PLATS DU JOUR EN LA CARTE Thans op 2den Paaschdag te Haarlem DIRECTEUR PLESMAN BIJ MUSSOLINI GOEDGELOOVIGE SCHOONZUS D.H.V.B.-WEDSTRUDEN AFGELAST Door kassier van een Boerenleenbank Drogisten-jsuubeun en tentoonstelling De Italianen zouden de grens van Lybië tot op Britsch Soedan- gebied hebben over schreden DE NATIONALE ROUWDAG o De enquête naar geblokkeerde vorderingen y Geldverkeer met het Onderstand aan Gemeenten Aalmoezeniers van den arbeid I C3- stort. Amerika veertig-jarige bacon-lnvoer dat blikbaar veroorzaakt is doordat Italianen de Zuid-grens van Lybië tot op Engelsch Soe- dan-gebied hebben overschreden. Ingediend Is een wetsontwerp strekkende tot verhooglng van de begroeting van Binnenland- sche aaken voor 1933 met ƒ4476.000. uiteen In vier gro-pen ontstaan uit goederen- Een Juweelendiefstal, welke het vorig jaar te Brussel gepleegd werd, is thans grootendeels cpgehelderd. Gebleken is dat de dief, Pierre Na than, de Juweelen naar Amsterdam heeft over gebracht, waar hy ze aan de firma C. In be waring gaf tegen een voorschot van 400.—. Een Brusselsch polltie-commissaris heeft te Am sterdam een onderzoek Ingesteld en vond alle juweelen nog aanwezig. Inmiddels heeft mevr. Hendriks te Brussel, aan wie de juweelen wer den ontstolen, de aangetroffen juweelen als de hare herkend. De Amsterdamsche firma wenscht haar de juweelen echter slechts terug te geven. Wy vernemen, dat da beslissingswedstrijd Ex celsior versus Hilversum, die wegens het over lijden van H. M. de Koningin Moeder uitgesteld, thans sal plaats vinden op In do een deser dagen gehouden vergadering van do besturen van den Algomeenen Noder- landschen en Roomsch-Katholieken Drogisten - bond werd besloten oen drogistenjaarbeurs an nex tentoonstelling to hodden van 28 Juli tot en met 1 Augustus tn de voormalige kerk te Maastricht. Vrijdagmiddag Is de 16-jarige leerling van de Christelijke H BS, de Kort, woonachtig te Haserswoude. op den RUnsburgerweg te Lelden door een personenauto aangereden. De jongen werd swaar aan het hoofd gewond en is naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden vervoerd, waar hij, bij aankomst, reeds bleek te zijn overleden. PARIJS, 34 Maart. (Reuter). De parle mentaire commissie van onderzoek naar de Stavisky-affalre sou. naar verluidt, voor nemens zijn het juist met vacantle naar huls gezonden parlement, de volgende week te doen bijeenroepen, teneinde de parlementaire Immuniteit van de onder ernstige verdenking staande senatoren Odln en Puls en de afgevaardigden Hulln en Proust, nog vóór Paschen te kunnen op heffen. werd 3en Paaschdag op het R. O. H.-terreln te' Heem stede. Een paar Jaar geleden besloot de raad der Friesche gemeente Grouw voortaan niet meer te vlaggen. In de dezer dagen gehouden zitting Is dit besluit echter herroepen, zoodat thans ten toeken van rouw bij bet overlijden van H. M. de Konlngln-Moeder de vlag halfstok is uitge hangen. LONDEN, 34 Maart (Reuter). De Londensche correspondent van de „Echo de Paris" maakt De correspondent schrijft as volgt: De Ita lianen zouden de grens zijn overgegaan en een 21 kilometer ZuldellJker gelegen oase bezet hebben, welke sy als een belangrijk punt be schouwen voor een eventueel oprukken naar het gebied van het Tsjaad-meer. De Engelschen van hun kant zouden tegen maatregelen hebben getroffen en er heeft vrees bestaan voor een onaangenaam incident in den geest der Pasjoda -affaire. Tusschen Italië en Engeland zijn thans on- d er handelingen hierover geopend. Men zegt, dat de Itallaansche regeering be reid is af te zien van elke gedachte Inzake een opmarsch naar het Zuiden, Indien Italië een overeenkomstige vergoeding, by voorbeeld in het gebied van Noord-Kenya ontvangt. Te Londen maakt men zich ongerust over het voornemen der Itallaansche regeering, de aanleg te bevorderen van een spoorweg, wel ke den Zuidelijken Soedan met Noord-Abysri- nlë sal verbinden. Ongeveer twee jaar geleden maakte een bank instelling te New-Work voor een groot bedrag aan effecten, behoorende tot een geconver teerde dollarleening, naar ons land over De zending ia hier nooit aangekomen en nimmet heeft men er ooit een spoor van ontdekt. De zer dagen kreeg echter een der grootste bank instellingen hier ter stede twee stukken <n handen van de dollarleening, die hetzelfde nummer droegen, hetgeen natuurlijk niet mo- gelijk la Een deskundig onderzoek heeft toen uitgemaakt, dat de cijfers van een van de twee stukken vervalscht waren. Toen is men verder den voorraad effecten van deze dollar- wanneer slj de door de firma betaalde 600. leenlng nagegaan en heeft men 31 vervalsen te stukken kunnen aan wijzen, vertegenwoordigen de een waarde van 21.000 dollar. Voor soover Ditmaal Is het eerste kievitsei weer gevon den te Murmerwoude in Friesland. De vinder heeft het ei aangeboden aan den Commissaris der Koningin In die provincie. Onze Romelnsche correspondent seint: De directeur der KIK, de heer A. Plesman. arriveerde op Mjn reis van Amsterdam naar Batavia, Donderdagmiddag te Rome. In den vooravond werd hij door Mussolini In audiëntie ontvangen. Het onderhoud liep over de Itallaansche belangen by de Neder landsche luchtiynan. Vrijdagmorgen heeft de heer Plesman rijn reis weer voortgezet. nomen het groote bedrag en verdachte erger lijk misbruik maken van vertrouwen eiechte spr. een gevangenisstraf van 3 jaar. Uitspraak 5 April aa. De verdediger, air Nothorn, verzocht een voor waardelijke veroordeellng subs, de uiterste de mentie. y Z(jne Hoogw. Exc. de Blsschop van ‘s-HertO- genbosch heeft de benoeming van den weleerw. heer L. E. J. van Herpt tot kapelaan te Boxtel (H. Petrus» Ingetrokken, en heeft In dien» plaats tot kapelaan te Boxtel (H. Petrus) benoemd den weleerw. heer F. A. M. Clercx, kapelaan te Min, die aanvankelijk benoemd was tot kapelaan te Elndhoven-Gestel (H. Lambertus). De Minister van Boclale Zaken heeft onder bepaalde voorwaarden goedgevonden, dat hoof den of bestuurders van ondernemingen in alle gemeenten des Rijks, In wier fabrieken of werk plaatsen of onderdeden daarvan op Dinsdag 37 Maart geen arbeid wordt verricht, In afwij king van het bepaalde by artikel 34 der Ar beidswet 1919, het aantal daardoor verzuimde uren, tot een maximum van 8H uur, doen In halen op de eerste vijf werkdagen der weken, vallende in het tijdvak van 36 Maart tot en met 7 April, met dien verstande, dat de werktijd per dag hoogstens 9K uur mag bedragen. De verzekeringsagent O. Hetrae uit Hoens- broek, die Dinsdagavond oneer de gemeente Bchlnnen door een luxe-auto werd aangereden Is overleden In het ziekenhuis te Heerlen. De Justitie beeft het lijk In beslag genomen. Zwitserland wordt momenteel door den lan- denwedstryd van aa. Zondag tegen Oostenrijk geheel In beslag genomen. Geenszins vleit het zich met de hoop, dat thans de eerste sege wordt behaald voor den Mlddeneuropeeeche Cup. doch do geest van onderworpenheid, sooals die enkele maanden geleden regeerde, heeft plaats gemaakt voor vertrouwen. Vertrouwen In de handelingen van het Belectle-oomlté, en vertrouwen in het elf tal, dat met zijn nieuwe formatie blijkbaar bet dieptepunt van den mzlzlze-toeetand heeft ge passeerd. Want t is zonder twijfel een verdienste lijke prestatie geweest cm Frankrijk te Parijs met 10 te kloppen. Daarom bestaat er een helmeiyfc—jerlangen naar een bevredigend resultaat togen de Weensche grootmeesters, al verliest men niet uit het oog, hoe prachtig het laatste Oosten- ryksche succes tegen Italië is geweest. Zwit serland hoeft vanzelfsprekend zijn ploeg on gewijzigd gelaten, soodat de basis opnieuw wordt gevormd door zes spelers van de Hervette F. C. De namen zijn als volgt: Bechehaye (Hervette) d.; Mlnelli. Weiler (bei de Grasshoppers) a.; Oulnehard (Hervette), Li- nlger <Blel), Lörtscher (Hervette) m.; Laube. Passello. Klelholx (uit Hervette), Abegglen (Grassoppers). Boss! (Bern), V. Ook Oostenrijk heeft rijn elftal zoo goed als ongewijzigd gelaten, behoudens Cisar. die we gens schorsing door den veteraan alner. werd vervangen. Patser d; Rainer, Besta a.; Wagner, Bmlztlk, Nauech m.; Zlschek, Blcan, Binder. Kaburek. Vlerlt v. De wedstrijd wordt te Geneve gespeeld. IVOROL, De Nederlandeche Taadpasta Te Leeuwarden Is een „Propaganda-commls- «ie voor het gebruik, van melkbrood" opgericht. Deze sal trachten tot een vrijwillige vermeer dering te komen van het gebruik van melk brood door bet gedeelte van de bevolking, dat hiertoe eenlgsslns In staat is. mihg waarvan hl], zich v< heerschende verwarring, I ken. Gaat aan de transfer-moeilijkheid gepaard een bijzondere regeling ten aanzien van de na koming der schuldverplichting (b.v. een rente verlaging of een schuldregeling), zoo ie het noodsakeiyk daarvan mededeeling te doen in de kolom „Opmerkingen". Afgeslen van deze In den aard der laak lig gende beperking. Werd het wenscbeltlk geoor deeld de enquête soo brood moge lijk op te set- ten, zoowel was de saagfen vorderingen als het aantal landen betreK Ten aanzien van broodbakkerijen In alle ge meenten des Rijks beeft de minister van So ciale Zaken onder bepaalde voorwaarden toe gestaan, dat door hoofden of bestuurders en door bakkersgezellen, In afwijking van het be paalde, met den bakkersarbeld mag begonnen worden op Zaterdag 31 Maart en op Zaterdag 19 Mei, telkens te 13 uur des nachts, met dien verstande, dat voor zoover betreft broodbak kerijen, voor welke eene vergunning is ver leend reeds op Vrijdag 30 Maart, resp. op Vrijdag 18 Mei, telkens om 10 uur nam. met arbeid, bestaande in het gereedmaken van deeg efi ovens, fitag worden aangevangen. “Verder mag begonnen worden op Dinsdag •’'April en IMnsdag 33 Mei en op Woensdag Mei, telkens om 3 uur des vm. Bovendien mag op die dagen telkens te 1 uur vm. met arbeid, bestaande In het gereed maken van deeg en ovens, worden aangevangen. Op Dinsdag 3 April, Vrijdag ll"Mel en Dins dag 23 Mei mag om 13 uur des nachts alleen ▼oor het stoken van ovens door één persoon worden begonnen, Door bakkersgezellen, die op Vrijdag 30 Maart en (of> Vrijdag 18 Mei vóórarbeld verrichten tusschen 10 uur nam. en 13 uur middernacht, kan op die dagen gedurende ten hoogste 10 uren arbeid worden verricht; bakkersgezellen, die niet aan bedoelden vóórarbeld hebben deelge nomen, mogen op Zaterdag 31 Maart en (of) Zaterdag 19 Mei gedurende ten hoogste 13 uren arbeid verrichten. Voor ds rechtbank te Zutphen stond terecht H. R. landbouwer te Raalte. Hem werd tanlaste gelegd, dat hij In de jaren 1923 tot en met 1933 als kassier der boerenleenbank te Dalmsholte had verduisterd een bedrag van 93.000, welke gelden hij als kassier van dese bank on der rich had. Tevens werd hem tenlaste ge legd. het valschelljk opmaken van een borg tocht ten bedrage van 10.000, waarop hQ valschelljk den naam N. had vermeld. Verdachte die gedetineerd is In het Huls van bewaring te Zutphen bekende de fraudes ge pleegd te hebben Als getuige werd gehoord de heer L. U, in specteur der Centrale Boerenleenbank te Eindhoven Getuige deelde mede, de frauoe te hebben ontdekt. Verdachte genoot bij de Cen trale en In de plaats zijner inwoning n algemeen vertrouwen. Getuige gaf op een vraag van den verdediger mr. Nothorn toe. dat de contrtle niet scherp was geweest Vervolgens werd als getuige gehoord WX_, landbouwer te Dalmsholte, bestuurslid der Boerenleenbank. Ook dese getuige deelde mede, dat verdachte een algemeen vertrouwen ge noot. Uit diens verdere verklaringen kwam ech ter vast te staan, dat het op de Boerenleen bank te Dalmsholte een algemeen geknoei waa Men haalde gelden af zonder dat detó eigen lijk juist werden geboekt. Toen verdachte werd gearresteerd, was de pastoor van Dalmsholte bij getuige gekomen met het verzoek een ver klaring te teekenen dat de schuld van de fraudes ook bij het geheele bestuur lag. Dese verklaring had getuige geteekend. Of ook de andere bestuursleden zulks hadden gedaan wist get. niet te zeggen. De verdediger verzocht aan- teekenlng van de verklaringen van dezen ge tuige. Nog werd als getuige gehoord A. N„ land bouwer te Dalmsholte, thans kassier der Boe renleenbank. Getuige deelt mede, dat bjj den valscheUJken borgtocht van 10.000, waaronder lijn handteekenlng staat niet erkende. Het was niet zijn handteekenlng. Hierna was het woord aan den officier van justitie, mr. W. J. H. Stam. Spr achtte het feit bewezen. Ben lange reeks van jaren bad verdachte het grootste vertrouwen. De fraude beeft hij na rijpelijk overleg en over een reeks van jaren gepleegd. Mede in aanmerking ge- Minister Verschuur heeft ^an bet Kamerlid Schaper geantwoord, dat hij de vraag, hoe aan de scheepsbouwbedrijven in de provincie Gro ningen, welke met algeheelen ondergang wor den bedreigd, hulp zou kunnen worden geboden opnieuw In overweging heeft genomen. Aangezien de moeilijkheden, welke zich in de acheepsbouwlndustrie voordoen, niet tot de pro vincie Groningen zijn beperkt, doch zich ook elders in den lande doen gelden, zou het verlee- nen van toelagen of voorschotten op eenlgszins ruime schaal tot groote financieele consequen ties voeren. Bovendien sou noodwendig het ge volg zijn, dat het bestaande overcompleet aan scheepérulmte nog sou worden vergroot. i Eenvoud is, naar ouden gulden segs- wijze, kenmerk van het ware. Zij is ook het kenmerk der (inner lijke) beschaving, Een onbeschaafde niet te ver zet vi gen met een ongeletterde is niet eenvoudig. Een parvenu wil te onderscheiden van een „self made man” is het evenmin. Een intri gant nóg minder- En het Allerminst de hypocriet, die vóór en boven alles wü schlfnen, wat hij niet is, en méér dan hij is. Eenvoud en oprechtheid zijn onaf scheidelijk. Ze vormen een harmonisch geheel van ongemeens bekoring. 7e zijn loten van éénzelfden stam. Wat is aantrekkelijker dan de een voud tn woord en daad, in gansch de levenswijs en levenshouding? De hooggeplaatste wordt erdoor ge sierd en de laaggeplaatste verheven- Want bjj beiden is het de eenvoud, die de fijnheid van hun wezen doet kennen, en hen bü alle verschil van stand en rang vereenigt tn eenzelfde geestes-gemeenschap- De Ministers van Economische en Boclale Zaken hebben aangewezen als vertegenwoordi gers der Nederlandeche Regeering op het te Rome en Milaan in April/Mei 1934 te houden tiende Internationale Zuivelcongres, de heeren Dr. F. E. Posthuma te *s Gravenhage, oud- Mlnlster van Landbouw, Nijverheid en Handel, leider van de delegatie; Dr. A. J. Swavlng te Voorburg, Raadsadviseur aan het Departement van Economische Zaken; Mr. J. J. Wintermans, wnd. directeur-generaal van den landbouw Dr. J. J. C. van Rijn te Rome, lid van het Permanente Comité van het Internationaal Landb. Instituut aldaar; Dr. W. H. Bloemendal te Arnhem, Inspecteur van de volksgezondheid; L. F. Britzel te Usquert Voorzitter van den Alg. Ned. Zuivelbond en G. J. Blink te Wasse naar. Voorzitter van de Vereenlglng voor Zui velindustrie en Melkhygiëne. De aanwijzing van de heeren Dr. Posthuma, Dr. van Rijn, Britzel en Blink Is geschied bulten beswaar van 's Rijks schatkist. In verband met de begrafenis van H. M. de Konlngin-Moeder heeft de Minister van Sociale Zaken onder bepaalde voorwaarden ook toege staan. dat door hoofden of bestuurders van broodbakkerijen en door bakkersgezellen op Maandag 36 Maart met den bakkersarbeld be gonnen wordt om 4 uur, of indien Ingevolge het bepaalde te 5 uur des v.m. met den bakkers arbeld mag worden aangevangen om 3 uur vjn. Bovendien mag voor zoover betreft bak kerijen, aan welke eene vergunning Is verleend op dien dag gedurende twee uren vóór het tijdstip, waarop alsdan bakkersarbeld mag aan vangen, arbeid, bestaande in het gereedmaken van deeg en ovens, worden verricht. Vierder mag op Maandag 36 Maart door bak kersgezellen ten hoogste 10 uren arbeid wordeir verricht. voortspruitende uit het rente en aflossing); 3o. de vorderingen wegens op aandeelen ge declareerde dividenden; 4o. alle overige vorderingen Voor elk dezer categorieën van vorderingen Is een afzonderlijk formulier aangewezen. Voor alle vier groepen geldt evenwel als verelschte. dat de betreffende vorderingen tengevolge van deviezenmaatregelen moeten zijn geblokkeerd, willen zij voor vermelding In aanmerking ko men M.a.w. de reden, waarom de crediteur niet in de gelegenheid Is over zijn vordering te beschikken, moet liggen In het telt, dat het overmaken van de betreffende gelden uit het betrokken land naar Nederland van Overheids wege wordt belet. Gevallen van voor de ver schillende landen „normale" vertraging tn oe afgifte van deviezen worden daaronder dus niet begrepen. De belemmering moet definitief zijn. Het loopende onderzoek heeft dus niet (althans niet tn de eerste plaats) betrekking op vorderalgen, wier geldigheid door den de biteur wordt betwist of niet erkend, of waar aan hU tengevolge van den crisistoestand niet by^ machte is ts voldosn, dan wel aan ds nako- lullende achter de poogt te onttrek- Wederom In antwoord op een hem in het Lagerhuis gestelde vraag, n.l. of hij thans in staat was mede te deelen het aantal daartoe geschikte varkens, dat volgens contract aan jta bacon-zouters sal worden geleverd, bene vens of dit aantal hem zal veroorloven, den bacon-lnvoer nog verder te beperken, heeft minister Elliot, volgens „Het Handelsblad”, ge antwoord. dat het aantal varkens, waarvan de levering gedurende 1 Maart—31 December is gecontracteerd, bedraagt 1.380.647 stuks, het welk hy over het geheel als bevredigend be schouwde. De quaestie van den bacon-lnvoer wordt thans bestudeerd in het licht der beschikbare gegevens omtrent de thans beschikbars inland- schs baoon-voorraden. men thans heeft kunnen nagaan, zijn deze vervataebte stukken uit Amerika gskomea Door middel van het Departement van Bul- tenlandsche Zaken is New-York op de hoogte gesteld van de aanhouding van deze vervalsch- ta stukken. Vssellno Oixobrougli W» Ivte Boor-Vaseline Chesebrough 4<x»h Vaseline Chesebrough Kamferi|s Een uitkomst voor ruwe huid, kleine verwondingen,, winter handen en -voeten. „Blanke huid Zachte handen' J Naar reeds thans kan warden vastgesteld. worden de vragenlijsten betrekking hebbende op de enquête, welke (van Regeeringswege wordt gehouden naar de voor Nederlandsche rekening in verschillende landen uitstaande, wegens deviesenmoeilljkheden geblokkeerde vor deringen. tot dusver op voltte wijze door de belanghebbenden opgenomen, soodat het selfs noodlg bleek de aanvankelijke oplage met spoed te vergrooten. Het antwoord op dit Regeeringslnitlatief be rust thans by de Nederlandsche bezitters van geblokkeerde handels- en financieele saldi. Op spoedige en nauwkeurige invulling van de lijs ten wordt gerekend. In gevallen, waarin de Invulling moeilijkheden oplevert, wordt den crediteuren In overweging gegeven een beroep te doen op hun bankiers of op andere des kundigen. B(j de met verschillende landen over het be talingsverkeer te voeren onderhandellngen zal het aldus mogelljk zijn zich een oordeel te vor men over de daarbij betrokken Nederlandsche belangen. Deze vallen lo. de vorderingén, leveranties; 3o. de vorderingen, bezit van obligaties fi In de Vrijdag gehouden Grand National Steeple te Liverpool bezette het paard „Golden Miller” de eerste plaats, „De la Nejje" de twee de en „Thomond” de derde plaats. Dit Is de groote race, die correspondeert met de trekking van de lersche Sweepstake. BREBES, 23 Maart. (Aneta). Een bandjir in het regentschap Brebes, de hevigste die'sinds jaren in die streek voorviel, teisterde het onder- district Wonosari. De hevigheid van den bandjir wordt geweten aan den nieuwen irrigatie-dljk beoosten Kali Pemall, welke niet lang genoeg is. In de dessa Sawohdjadjar reikte het water tot de daken der hulzen. Eenige huizen zijn Ingestort. Thans is de weg naar die dessa nog onbegaanbaar. Het water staat nog circa een Meter hoog. Uit de weerstandskas werd de voedselverstrekking aan de getroffen bevolking bekostigd. Gedurende drie dagen werd aan to taal 10.000 personen voedsel verstrekt. De Regentschapsweg van Brebes naar DJa- meldln« een Engelsch-Itallaansch incident, tibarang, die het vorig jaar werd geasphalteerd, werd zwaar beschadigd. Ook de Provinciale weg heeft ernstig geleden. Het doel van deze propaganda is een afzet gebied te vinden voor een deel van de melk, die door de exportbelemmeringen steeds moeilijker in den vorlm van boter en kaas In het buiten land Is te plaatsen. Van al het brood, dat hier in Nederland wordt geconsumeerd, is slechts pijn, een vierde melkbrood en de reet water brood. Wanneer hier te lande uitsluitend melk brood zou werden gebruikt, zou hiervoor ruim 200 millloen Liter melk meer per jaar noordtg syn. Het behoeft geen betoog dat dit een be- langyke steun zou verleenen aan de zuivel industrie. Hierbij dient te worden opgemerkt, dat vóór den oorlog vrijwel^eien waterbrood werd gebakken. Onder de 7800 boeren, die zijn aangesloten bU do fabrieken, die deel uitmaken van dé Frico, sal krachtige propaganda worden gevoerd, doch ook op vergaderingen, door de bakkers en door het verspreiden van drukwerk sal men trachten, alle consumenten in Friesland te bereiken. Het Is te hopen, dat in Friesland, waar de verschillende lagen der bevolking ten zeerste betrokken zijn by de resultaten van het zuivel bedrijf, velen deae eet-melkbrood-actle sullen steunen. De Crisis Zulvel-Centrale maakt bekend, dat behoudens tusschentljdsche wijziging voor de week van 25 tm. 31 Maart de prijs van het Crislsbotermerk en van de vervoervergunnlng voor bultenlandsche boter op 1 Is vastgesteld. gemeen overste van de Congregatie. De aalmoezeniers richtten hulzen op, waar vooral de werklieden, die ver van hun familie verwijderd waren en dikwijls In zeer verdachte hulzen verbleven, tegen een spotprijs voedsel en nachtverblijf konden vinden. En zelf aten de salmoesenlers met hen aan tafel mee. Reeds in 1899 begonnen zy met het oprichten van hun technische scholen voor booger, mid delbaar en lager vakonderwijs. In 1907 werd deze congregatie goedgekeurd door het geheele Belgische Episcopaat en 10 Juni 1930 door Z. H. Paus Plus XI, die hun den titel „Missionarissen der Werklieden” gaf en tegelijk den wenech uitsprak, dat de aalmoezeniers zoo spoedig mogelijk ook in Rome hun apostolaat zouden beginnen. De Congo en Haïti wachten eveneens op een stichting. De Aalmoezeniers van den Arbeid hebben na tuurlijk ook hun opleldlngshulzen en wel te St. Trulden en te Argenteull (Óhaln) voor pries ters Een werk, dat een bijzondere vermelding verdient, Is de opleiding van hun broeders te St. Trulden. Na hun noviciaat worden deze broeders, als zij hiervoor aanleg hebben, In de bestaande technische scholen opgeleid om soo- doede tezamen met de priesters de noodige apos telen voor fabriek en werkplaats voor te berei den. Deze broeders vinden tevens ook by de aal moezeniers de gelegenheid om als missionaris te vertrekken naar de vreemde landen. Voor alle geweri&chte Inlichtingen kan men zich wenden tot de Aalmoezeniers van den Ar beid te St. Trulden (België). Het ligt In de bedoeling van de Missionarissen der Werklieden om soo spoedig mogelljk met *n stichting te beginnen in Nederland. Evenals vorige jaren. zal de Nederlandsche R.K. Middenstandsbond AFederatie van de vijf Diocesane Hanze-bonden In Nederland) we derom de gelegenheid openstellen tot het af leggen van bovengenoedm examen. Het examen sal, by voldoende deelname, worden gehouden te Amsterdam, Rotterdam, 's-Hertogenboech, Roermond, Enschede, Boskoop, Breda, Eindhoven, Helmond, Boxmeer, en even tueel andere plaatsen eH wel het schrlfteiyk examen op 33 Mei 1934 op alle genoemde plaat sen en het mondeling examen op 6 Juni te Amsterdam, Enschede en Roermond, op 13 Juni te Breda en op 30 Juni ta 's-Hertogenbosch. Naar verluidt hebben nieuwe onderzoekingen in de zaak Stavisky aan het licht gebracht, dat Stavisky met Galmot. die, naar men zich her innert in Guyana vertnoord werd, samengezwo ren heeft om de bevryding te bewerkstellig m van gedeporteerde dwangarbeiders door hen te voorzien van wapenen. Hun plan was zich meester te maken van Fransch Guyana door de betrekkelyk onbelangrijke bezetting te over meesteren en door een guerilla de Fransche re geering uit te putten, waarna dan de onafhan- keiykheid van de kolonie door tusschenkomst van de Vereenlgde Staten sou hebben kunnen worden bewerkstelligd. Dese samenzwering liep echter op niets uit, naar men meent te weten door rivaliteit tusschen Stavisky en Galmot om de liefde van Arlette Simon, thans mevrouw Stavisky. Mevrouw Stavisky heeft den rechter van In structie medegedeeld, dat zy haar verzoek om invrijheidstelling Intrekt naar aanleiding van verklaringen, die zyn afgelegd voor de commis sie van ondersoek in de saak-Stavisky, opdat sy zoo spoedig mogeiyk gelegenheid sal krijgen verklaringen af te leggen tegenover de Justitie met betrekking tot de door haar gespeelde rol. zy beeft aangekondigd onthullingen te sullen doen. De rechter van instructie heeft thans het de finitieve rapport ontvangen van de geneeahee- ren. die de tweede lykschouwlng hebben ver richt op het stoffelijk overschot van den by Dyon dood gevonden raadsheer Prince. Dit rapport sluit de mogelykheid van zelf moord volledig uit. Prince beeft door den trein die over hem heen gereden Is den dood gevon den, nadat hy in verdoofden bewusteloosen toestand aan de spoorstaven was vastgebonden. De in den laatsten tijd tn de saak-Prtnoe op gedoken late verklaringen van personen, die beweren den vermoedeiyken moordenaar van Prince gezien te hebben, schynen volgens het tot dusver Ingestelde onderzoek niet steekhou dend te zyn. Zoo kon aan een getuige uit Dyon, die uit foto’s den secretaris van Stavisky. Ro- mangnlno, beweerde te herkennen, voorgehou den worden dat Romagnlno als moordenaar van Prince in het geheel niet In aanmerking kwam, daar Romagnlno op den tyd waarover het ging, door den rechter van instructie te Parijs als getuige werd gehoord, sooals tUt de stukken kan worden aangetoond. ▼oor de Vierde Kamer der Amsterdamsche rechtbank heeft zich een 37-Jarige schilder te verantwoorden gehad, verdacht van oplichting Onder allerlei bedriegiyke voorwendselen heeft hy kans gezien de spaarduitjes te be machtigen van een veertig-jarige Dultsche dienstbode. Hy had baar wijs gemaakt, dat hy in her gelukkig bezit was van een groot schilders atelier te Rotterdam endat hy ocvendlen nog een erfenis te wachten had van 3300. Maar socals het by een erfenis meer gaat, was het lastig om het geld los te krijgen. Hy had direct een paar honderd gulden noodlg Die verschafte de Dultsche dienstbode hem; hy was n.L verloofd met haar zuster en zou spoedig trouwen. Het echtjaar zou een pension opaetten. voor welks inrichting ook veel geld noodlg was. De aanstaande schoonzuster be taalde wéér Maar de fantasie van verd. was nog niet uit geput, hy hing een tragisch verhaal op over zyn broer, die een motor-ongeluk had gekre gen eneen gezin met liefst twaalf kin deren te verzorgen had. Weer was de dienst bode de reddende engelIn totaal wist hy 11200 te bemachtigen. De man legde voor de rechtbank een beken tenis af. De Officier van Justitie, mr. de Blécourt requlreerd- een gevangenisstraf van twee Jaar, mede omdat verd. een beroep van aergeiyke soort zaken maakt. Vonnis 6 April In 1886 werd in Luik een Congres van Maat- schappeiyke Werken gehouden, onder voorzit terschap van mgr. Doutreloux, den socialen bis schep. Tydens dit congres sprak een vooraan staand katholiek Nyverheldshoofd den wensch uit, dat: „Een stichting van Aalmoezeniers van den Arbeid" tot stand sou komen, die In onmld- dellük contact met den werkman zouden ïljn eD als het ware als hun levenstaak zouden beschou wen: de Voortplanting des Oeleefs onder de ar- beidende n—wt* In 1893, twee jaar dus na het verachynen van de Encycliek „Rerum Novarum" boden zich enkele priesters by mgr. Doutreloux asm, om deze actie onder de werklieden te be ginnen. Te samen met den genoemden Bisschop stelden sy de regels voor een nieuwe congrega te vast, die den naam kreeg: „Aalmoezeniers van den Arbeid”. En 31 November van het vol gend jaar overhandigde mgr. den goedkeurings- brief aan Pater Reyn. stichter en nos altijd al- Men verzoekt one er nog eene de aandacht op te vestigen, dat alle voor Zondag vastgestal de wedstryden van den D. H. V. B tn verband met het overlijden van H- M. de Koningin Moeder sUn af gelast. Omtrent het verhoor Van senator Odln kan nog gemeld warden, dat hy verklaarde, dat een oud-president der Republiek een goede kennis van Stavisky is geweest. Na lang dralen voegde hy er aan toe, dat het, naar men beweer, om oud-president Mll- lerand ging. De commissie van^ onderzoek heeft gisteren ook nog den oud-premler Chautemps gehoord. Deze verklaarde, dat hy noch Stavisky, noch Arlette Blmon, de latere mevrouw Stavisky, gekend heeft. De minister schrijft in de toelichting: Hoewel by het samenstellen van de begroe ting voor het dienstjaar 1933 het aantal ge- meenteh, hetwelk zich ter verkrijging van fl- nancleelen steun tot het Ryk heeft gewend, in vergeUjklng met het vorig dienstjaar be langrijk was toegenomen, kon niet worden ver moed, dat de toename zich in een zoodanige mate zou voortzetten als tenslotte is geschied. Niet alleen het aantal gemeenten, ook de mate waarin Iedere noodiydende gemeente een be roep op 'sRyks schatkist doet, is een factor. <Ue vooraf niet met zekerheid is te bepalen. Een totaal bedrag van 5.250.000 zal dan ook noo dlg rijn. Verhooglng tot dit bedrag wordt thans aangevraagd. Het is op dit oogenblik nog niet mogelljk voor de verhooglng ad 4.675.000 geheel of ge- deeltelyk compensatie te geven. By de samen- •telling van een volgend suppletoir ontwerp zal hiervoor alsnog, zooveel mogeiyk, worden gestreefd. Naar wy vernemen, aal het gymnasium .Mater Del" van de zusters Ursullnen te Ny- megen worden omgezet in een lyceum.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 20