Aan de baar eener Vorstin De bijzetting te Delft 1 Koningin Emma verwant met Luxemburg MEN GROETTE EN GING. HOE DE REGELING IS 3 O. 4 ZATERDAG 24 MAART 1934 Treffende details Nament de weermacht Gatten uit Luxemburg Geen reserveering Ontroerend défilé voorbereidingen Plaatskaarten Orchideeën-kleed Krant G.-G. M inuutschoten Herdenking in het bisdom ’s H ertogenbotch I CHARLOTTE (tegenwoordig regeerende Groothertogin van Luxemburg. Gehuwd met Prins Felix van Bourbon-Parma) I WILLEM ALEXANDER 1912 (gehuwd met de katholieke Maria-Anna, Infante van Por tugal, Prinses van Braganza) Een ontzaglijke menigte heeft heden voor het stoffelijk overschot van wijlen H. M. de Koningin- Moeder voor het Paleis aan het Lange Voorhout te Den Haag gedefileerd Tydens de plechtigheid zullen te *s Gravenhage en Delft minuut- schoten worden gelost Deelneming en I ADOLF 1905 (Hertog van Nassau, Palts graaf van den Rijn, komt bjj het overlijden van Koning Willem III als naaste man nelijke bloedverwant in 1 be zit van het Groothertogdom Luxemburg) De geslachtslijst Goederenbeurs gesloten I 7 HELENA (gehuwd met George Victor van Waldeck-Piermont) Toen het half zeven was gewor den, werden duizenden terug gestuurd Het Weeriiiiiiiiiiiiiimiiiiiiimiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiits I Ministers en Kamerleden Officieele mededeeling verkeersregeling die Verdere vooruitzichten: zachter. Paleis het is ht doodenbaar De stoet Boven. De Bisschop van ’s Hertogenbosch, CARL, ALEXANDRA. MARIE-GABRIELLE, MARIE-ADELHEID, ELISABETH-HILDA, JEAN, JULIANA van zoo’n heel groote bekendheid hier. Nog minder bekend echter is, dat zij óók door haar Moeder. Koningin Emma, een bloedverwante is van deze katholieke Vorstin. Van haar huwelijk met Willem III af tot aan diens dood is Koningin Emma zelf ook Groot hertogin van Luxemburg geweest. Daar toen tertijd in Luxemburg nog de Salische Wet van kracht was, ging bij den dood van Koning De thans geheel ontredderde zuidelijke zijbeuk van de St. Ursulakerk te Delft, die geheel gerestaureerd wordt, vóór de werkzaamheden HILDA, ANTONIA, ELISABETH, SOPHIE schoolcompagnie wielrijders, derde omfloerste De kist mtt het stoffelijk overschot was tij dens het défilé gedekt met het groote orchi- deeën-kleed. dat het Vrouwen-Comlté had doen vervaardigen, een zeldzaam kunstproduct van bloemsierkunst. Ook een gedeelte van den vloer van de vestibule ging nog onder deze orchl- deeënweelde schuil. A. F. DIEPEN. Bisschop van ’s Hertogenbosch 1924 van KONINGIN WILHELMINA «gehuwd met Hertog Hendrik van Mecklenburg-Schwerin) (Andere katholieke bladen van het Bisdom worden dringend verzocht deze bekendmaking over te nemen.) EMMA (gehuwd met Koning Willem Hl) Te 's-Gravenhage zal, evenals te Delft, een batterij worden opgesteld, welke batte rijen minuutschoten afgeven, vanaf elf uur tot het einde van de plechtigheid te Delft, waarvoor kan worden gerekend drie uur. de Zeg- Namens den Gouvemeur-Generaal van Ned. Indië zal de heer Th. van Voorthuysen, ge committeerde voor Indische zaken aan het Departement van Koloniën. Maandag 26 dezer te elf uur voormiddag een krans neerleggen bij de baar van H. M. de Konlngln-Moeder. Maandag door luit.-generaal H. A. Seyffardt, oudste officier der weermacht, vice-admlraal C. J. E. Brutel de la Rivlère, oudsten officier van de Koninklijke Marine, him adjudanten, een der onderofficieren en een matroos van de Marine, zoomede een onder-offlcier en een soldaat van de Landmacht, namens de geheele Nederlandsche weermacht een groote zilveren krans worden gelegd aan de baar van het stof felijk overschot van H. M. de Koningin-Moeder. Prins Felix, gemaal van de Groot-Hertogin van Luxemburg, zal de bijzetting by wonen, evenals minister-president Bech. M. de Koningin-Moeder niet in den stoet me- deryden, maar zich rechtstreeks naar de Nieu we Kerk te Delft begeven. Ook een deputatie uit de Tweede Kamer zal zich rechtstreeks daarheen begeven. Zoo Is de eerste dag van het défilé tot een onvergeteiyk gebeuren geworden, tot een ont zagwekkende manifestatie, grootsch en diep ont roerend tevens, grootsch door de overweldigende opkomst uit alle volkslagen, ontroerend door de betoonde aanhankelijkheid, ontroerend ook door zoovele details, die de toeschouwers lang zullen heugen. De ouden van dagen, die aan de baar hun tranen niet kimden bedwingen, de zieken, die in hun wagentje tot bjj de geliefde doode werden gereden, een blinde ook, aan de hand van zijn geleider gebracht tot voor de kist en de arge- looze jeugd, die zijn hulde bracht, dat alles zijn momenten geweest, die de ooggetuigen diep heb ben gegrepen. De officieren, die aan de plechtigheid deel nemen, zullen rouw dragen en wel een rouw band om den linker-bovenarm alsmede zwart krip om de sabeldragon en om de door H.M. de Koningin verleende ordeteekenen. De troepen, welke te 's-Gravenhage afzetten, alsmede de eerewacht aan het paleis, zullen haar plaatsen Innemen om half tien, terwijl de troepen, welke deelnemen aan het eerbetoon te Delft om één uur haar opstelllngsplaatsen zullen innemen. De troepen, welke zijn inge deeld in den stoet, zullen om half elf voor den afmarsch gereed staan op de door Generaal- Majoor Van Andel aan te geven plaatsen. Zon op 5.57 - onder 6.18 - Licht op 6.48 31 Maart V. M. ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiH De lichten worden dan gedoofd, bloemen en kransen binnengehaald, de deuren slui ten zich en het publiek mag langzaam naar voren komen tot het zijn oude plaatsen her neemt als zoovele malen voor en na het afsterven. Ter gelegenheid van de begrafenis van de Koningin-Moeder zullen plaatskaarten naar Den Haag en Delft, geldig op Dinsdag 27 Maart sx, reeds op Maandag 26 Maart as. aan de sta tions te Amsterdam C. 8., Haarlem, lelden, Den Haag H. 8., Rotterdam’ D. P. en Rotte Hofplein en Schiedam verkrijgbaar zijn. Naarmate het uur nadert, waarop volgens de laatste instructies van de politie-afzetting het défilé moet eindigen, komt er spanning. Want in het halfdonker ontwaart men ginds nog dui- senden, kan men er dus op rekenen, dat de eerste uren de menschenmsasa nog zal blijven doorstroomen. Zoo juist zijn nog enkele deputaties gepas seerd en is de imposante stoet van het NJ.V. achter neigende vanen voorbijgetrokken. Ver schillende kransen zijn weer neergelegd. Zal het défilé voortgang vinden in den snel- vallenden avond, tot in den nacht wellicht? De menschen, die thans wachten, hebben hun maaltijd in den steek gelaten. Zij staan hier al uren. Men kan hen toch niet teleurstellen. Het aantal blijkt groeiend en groeiend zonder einde en het défilé in den avond, in den nacht, langs de llchtomglanzende doodenbaar moet wel diepontroerend zijn. Voor de afzetting in Delft zijn aangewezen: Een detachement van de koloniale reserve, ter sterkte van 60 man en een officier, het corps adelborsten, het corps cadetten, een detache ment politietroepen ter sterkte van 200 man, een detachement van de school voor reserve- offlcieren der Infanterie te Kampen, bestaande uit een kapitein, vijf luitenants, tien onderoffi cieren en 140 leerlingen. Een detachement van de school voor reserve-offlcieren der Infanterie te Breda, bestaande uit een kapitein, drie luite nants, zes onderofficieren en 100 leerlingen, een detachement van de school voor reserve-offi- cieren, der bereden artillerie te Ede. bestaande uit een kapitein, twee luitenants, vier onderof ficieren en 90 leerlingen; een detachement van de school voor reserve-offlcieren der onbereden artillerie te Utrecht, bestaande uit een luite nant, twee onderofficieren en 35 leerlingen; een detachement van de school voor reserve-officle- ren der cavalerie te Amersfoort bestaande uit een luitenant en 11 leerlingen en een detache ment van de school voor reserve-offlcieren der genie te Utrecht en Dordrecht, bestaande uit een luitenant, twee officieren en 30 leerlingen. De luchtvaartafdeeling, de van den motordlenst, het regiment het eerste, het derde, het vierde, het vijfde, het zevende en het achtste regiment veld-artlllerie, het regiment motor-artillerie, het corps rijdende artillerie, het regiment kust-artlllerie, het corps luchtdoelartillerie, het regiment genietroepen, het corps pontonniers en torpedlsten, van de hospitaalsoldaten en van de school voor dienst plichtige onderofficieren-administrateurs. Hoe lang men ook bij het défilé blijft gadeslaan, men ontkomt niet aan den diepen indruk, welke dit schouw spel biedt. Hoe sterk gevoelt men de saam horigheid van mensch tot mensch, zonder onderscheid des persoons, van en met die duizenden volksgenooten. Teruggeweken zijn de verschillen in godsdienst, politiek of maatschappelijke positie. Men is één ver bonden door eenzelfden band, beziel door hetzelfde doel: getuigen van zijn trouw en zijn rouw, allen voor één: voor één, die goed was voor allen. Onbarmhartig wordt de scheiding getrokken achter hen, die reeds tot dicht bij de baar zijn genaderd en aan de achterblijvende massa wordt aangezegd zich te verspreiden. Onbeschrijfelijk is de teleurstelling. Bij de ge dupeerden zijn er talloos velen, die reeds uren hebben gewacht, zich misschien met moeite hebben vrijgemaakt, hun eten hebben laten staan. Zij zien voor zich een haag van ruiters en agenten en ordecommissarissen; men dringt op en er ontstaat een kortstondige paniek. Men schreeuwt en roept, een wilde jacht van bereden agenten op enkele groepen die zjjn doorge broken krijgt een oogenbllk veel weg van een charge. Onder andere omstandigheden zou misschien dit tooneel in een langdurig tumult zjjn uitge- loopen. Nu eindigde alles nog betrekkelijk kalm, wat niet weg neemt, dat er iets In de sfeer van In de gisterochtend gehouden vergadering van het dagelfjksch bestuur van het Nederland sche Roode Kruis, voorgezeten door Z. K. H. den Prins der Nederlanden, heeft in tegenwoordig heid van leger- en andere militaire commissa rissen en de ambtenaren en beambten van het hoofdbestuur, de eerste onder-voorzitter, Jhr J. H. Röell, in eerbiedige bewoordingen het verscheiden van H. M. de Koningin-Moeder herdacht. Door het Curatorium van de Indologische faculteit aan de Rijksuniversiteit te Utrecht is een brief van rouwbeklag aan H. M. de Konin gin gericht. De Academische Senaat van Utrechts Rijks- Geheel onverwacht komt dan het sein het défilé af te breken. Natuurlijk zal de politie daarvoor haar grondige redenen heb ben gehad. Wellicht zal de regeling op het avond-duistere, slechtsverlichte Voorhout ondoenlijk zijn geweest, maar niettemin werd toch dit oogenbllk een dissonant. Na een zoo schoonen dag, die in volmaakte orde zonder gerucht, laat staan in wan klank is verloopen. Dat Koningin Wilhelmina, als afstammelinge van den Jongsten der twee groote Nassau-takken (nJ. den Otto’schen). van vaderskant verwant is met groothertogin Charlotte van Luxemburg, de afstammelinge van den oudsten der twee Nassau-takken (nJ. den Walramschen), is niet WILLEM GEORGE AUGUST HENDRIK BELGICUS t 1839 (erft alle Walramsche en Ot- to'sche bezittingen in Dultsch- land, vormende tezamen het Hertogdom Nassau) Voor den dienst als adjudant-ceremoniemees- ter op 27 Maart a.s. in de Nieuwe Kerk te Delft bij de plechtige bijzetting van het stoffelijk overschot van H.M. de Koningin-Moeder zijn de volgende officieren aangewezen: de luite nants ter zee le klasse J. J. L. Willinge en M. M. Merens; de le luitenant der artillerie van het Indisch leger Buurman van Vreeden; de le luitenant der infanterie van het Indisch leger R. Roos; de kapitein van den Generalen Staf A. G. J. M. F. v. d. Kroon; de le luitenants der grenadiers K. P. Pufflus en C. F. H. Seijf- fardt; de reserve-eerste-luitenant der grena diers H F. D. Oxenaar; de kapitein der jagers K. J. Evenwel; de reserve-kapltein der jagers J. Kruis; de le luitenant der jagers L. T. F. J. 8. van Embden; de le luitenant der infanterie S. v. d. Kloet; de reserve-eerste-luitenant der infanterie D. J. Karres; de ritmeester der hu zaren A. D. O. v. d. Voort van Zijp; de reserve- eerste-luitenant der huzaren Dr. H. L. M. van Schalk; de le luitenants der artillerie P. J. G. Doorman en A. C. J. Valk; de reserve-eerste- luitenant der artillerie W. A. H. C. Boel'aard; de le luitenant magazijnmeester der artillerie J. G. M. Huisman en de le luitenant der genie G. van Enkele personen in het bezit van bloemen en potten stelt men nog in de gelegenheid hun hulde op het bordes neer te leggen. Ook twee kleine meisjes komen argeloos zenuwachtig aan gehold met hun eenvoudig tuiltje om het gauw, J gauw nog bjj de lieve Koningin te mogen neer leggen. In het groeiend duister staat nu de boog der geopende paleisdeuren uitstekend als een lich tend aureool, waarin het dun schijnsel der ontstoken lichten glanst op den gouden kroon en het diepe paars der orchideeën zacht doet gloeien. Hiernaar richten zich nu aller oogen, van hen die reeds nabij zijn, maar ook van de genen. die heel ver weg het oogenbllk verbei den dat ook zij kunnen optrekken. Naar wij vernemen, zal ook degoederen- beurs Dinsdag 27 Maart a.s. in verband met de teraardebestelling van het stoffelijk overschot van H. M. de Koningin-Moeder gesloten zijn. Hierin schudt de schoonste symboliek, want waren het niet Juist de hulpbehoevenden, de kinderen en de bloemen, die de bijzondere liefde hadden der ontslapen koningin. En nog is dit laatste eerbetoon, dat aan de Koningin-Moeder wordt gebracht, niet ten einde. Hedenmorgen om 9 uur en wellicht ook Zon- Willem m het Groothertogdom Luxëmhucg" over op zijn naasten mannelijken bloedverwant. Hertog Adolf van Nassau, den grootvader der tegenwoordig regeerende Groothertogin Char lotte. Ter verduidelijking laten wij hier de ge slachtslijst, betrekking hebbend op Koningin Emma's persoonlijke bloedverwantschap met de Groothertogin van Luxemburg, volgen; dag nog zal het défilé voortgang vinden, zullen opnieuw duizenden en duizenden opgaan voor den laatsten groet aan Haar wier liefde wel heel bijzonder is verstaan en beantwoord. De residentie beleeft Indrukwekkende, schoone dagen. De stoet zal geopend worden door een de tachement Koninklijke marechaussee te paard met omfloersten standaard en stan- daardwacht, onder commando van een offl- Zittend van links naar rechts: de toenma lige Erfgroothertogin Maria-Anna van Lu xemburg met haar dochtertje Hilda; de oude Vorstin van Anhalt-Dessau; Groot hertog Adolf van Luxemburg met zijn kleindochtertjes Marie Adelheid (vorige Groothertogin van Luxemburg) en Char lotte. (tegenwoordige Groothertogin van Luxemburg); de echtgenoote van Groot hertog Adolf, Groothertogin Adelheid-Marie, geboren Prinses van Anhalt-Dessau- Staand De derde van linksde toenmalige Erfgroot hertog van Luxemburg Wilhelm; de zeven- ie van links: Koningin Wilhelmina; de achtste van links: Koningin Emma (Foto 1197) unlversiteit heeft een rouwritting gehouden,' waarin prof. Kernkamp een herdenkingsrede hield. Nog is een telegram van rouwbeklag gezon den aan H. M. de Koningin door den Centra- len Jeugdraad. Gisteravond is namens den Sultan van Djocja een krans aan de baar van wijlen H. M. Konin gin Emma neergelegd. De belde zoons van den Sultan, die in Ne derland studeeren, zullen Zijne Hoogheid bij de uitvaart in de Nieuwe Kerk te Delft vertegen woordigen. Vanwege de voorbereidende maatregelen in het paleis te Den Haag is de gelegenheid tot het teekenen van registers afgesloten. Nog maakt de Commissaris der Koningin in Zuid-Holland bekend, dat corporaties, die plaat sing verzoeken langs den weg, waarlangs de stoet zich Dinsdag begeven zal, worden ultge- noodigd, zich daartoe rechtstreeks te wenden tot de burgemeesters der drie gemeen ten, welke op den voet van aangenomen richt lijnen naar omstandigheden zullen kuhnen handelen. MARIE ADELHEID f (vorige Groothertogin Luxemburg) Namens de politie te 's-Gravenhage wordt ter kennis van besturen van vereenigingen. corpo raties enz. gebracht, dat zij, die op den dag van de begrafenis van H. M. de Koningin-Moeder deputaties of vertegenwoordigingen willen zen den en meenen, dat voor hen langs den weg, welken de stoet volgt, plaatsen kunnen worden gereserveerd, er met nadruk op gewezen wor den dat binnen de gemeente 's-Gravenhage voor deze deputaties, vereeniging of an-Jeriyke groepen geen plaatsen kunnen worden gereser veerd. Naar wij vernemen zullen de Ministers by de bijzetting van het stoffeiyk overschot van H. I Zaligheld in den Heer! Naar aanleiding van het bekend verzoek van den Raad van Ministers voegen wy aan de reeds vroeger door Ons ter zake gegeven voor schriften de dringende uitnoodlging toe. dat Maandag as., op den vooravond der byzetltng van het stoffeiyk overschot van H. M. de Ko nlngln-Moeder, waar dit eenlgsrins mogelijk is, in alle parochiekerken van Ons Bisdcm, als mede In de kerken en kapellen, waarover een rector is aangesteld, op een door den pastoor of rector nader aan te geven uur de Psalmen: Miserere en De Profundls met de oratio „Ftile- iium Omnium” sullen gezongen en het rozen hoedje met de Litanie van O. L. Vrouw voor de overledenen zal gebeden worden. wy sporen de geloovlgen aan, deze godvruch tige plechtigheid zooveel mogeiyk by te wonen. Gegeven te 's Hertogenbosch den 22sten Maart 1934. - w - den dag is gebroken. De mededeeling, dat het défilé Zaterdagmorgen om 9 uur zal worden hervat biyft voor de wachtende menigte, waarby ook tal van bejaarde personen, een heel schrale troost. Nog lang blyven de teleurgestelden van ver toezien, hoe de nog uitverkoren gelukkigen langs het paleis gaan; een groepje werklieden van de stadsreiniging is by de laatste groep. Dan draagt een lakei het scherm aan en om half 7 precies is bet défilé beëindigd. Enkele personen in het bezit van bl cier ter sterkte van 16 ruiters. Daarachter volgt, als algemeen troepencommandant. Ge neraal Majoor van Andel. als bevelhebber in de eerste militaire afdeeling met zyn staf. Dan komt de Konlnkiyke militaire Kapel en vervolgens te "paard, als commandant van het voorste militaire gedeelte van den stoet, een luitenant-kolonel, commandant van een der regimenten grenadiers en Ja gers met een bereden luitenant-adjudant. Daarna volgt, onder commando van een ma joor te paard, een bataljon infanterie, waar by het omfloerste vaandel met een vaandel- wacht van het regiment grenadiers. De vier compagnieën van het bataljon worden ge vormd uit de tweede, derde, vierde en vyfde Infanteriebrigades. Het voorste militaire ge deelte van den stoet wordt besloten met een escadroh bereden huzaren van het half-regiment, waarby de standaard van dat regiment. VERWACHTING: Meest zwakke wind uit westelijke richtingen, nevelig tot half of zwaarbewolkt, weinig of geen regen, zelfde temperatuur. Naar ons ter oore komt, zal H. M. de Koningin zich a.s. Dinsdag niet in den stoet naar Delft bevin den. H. M. zal het vertrek uit het het paleis aan ’t Lange Voorhout bij wonen en zal zich met de dames van de hofhouding per auto naar Delft begeven, waar zy aanwezig zal zijn voordat de rouwstoet bij de Nieuwe Kerk zal aankomen. Voorts vernamen wij nog, dat de bloemen in een drietal ryuigen in den rouwstoet meegevoerd zullen worden. Omtrent de regeling van de overbrenging van het stoffelyk overschot van H. M. de Ko ningin-Moeder kan het volgende worden mede gedeeld: By het pedels aan het Lange Voor hout zal een eerewacht worden gevormd door een detachement van de Brigade Grenadiers en Jagers, waarby het omfloerste vaandel met een vaandelwacht van het regiment Jagers en het muziekkorps van het vyfde regiment In fanterie, alles onder commando van een kapi tein. Voor het afzetten van het Lange Voor hout en eventueel den Kneuterdyk zyn aange wezen een zoo sterk mogelijk geformeerd de tachement onbereden huzaren -van het derde regiment, onder commando van een ritmeester en voorts detachementen ter sterkte van een luitenant, een sergeant of wachtmeester en twaalf korporaals of soldaten van leder der vol gende corpsen: kant van Delft de nieuwe J van 8 uur af naar 's-Graven- aan de Hem toevertrouwde Geestelijkheid eu Geloovlgen. Achter den daarop volgenden rouwstoet van het Konlnkiyk Huis rijdt een luitenant-kolonel te paard, als commandant van het achterste militaire gedeelte van den stoet met een bereden luitenant-adjudant. Vervolgens komt een batal jon marine-troepen, onder commando van een hoofd-officier van de Konlnkiyke Marine en be staande uit: A.) Tamboers en pypers; B.) een compagnie mariniers, waarbij het omfloerste vaandel van het corps mariniers en C.) twee compagnieën matrozen. Dan volgt het muziekcorps van het zesde re giment infanterie en verder, onder commando van een majoor van t zesde regiment infanterie te paard, een bataljon infanterie van drie com pagnieën, waarby het omfloerste vaandel van het zesde regiment infanterie. Deze compagnieën worden gevormd uit de zevende en achtste in fanteriebrigades. Daarachter komen, onder com mando van een hoofdofficier van het tweede re giment veldartillerie te paard, met bereden lui tenant-adjudant: twee batterijen veldartillerie, iedere battery bestaande uit vier vuurmonden van zeven veld met caissons, gevormd uit de eerste artilleriebrigade. De stoet wordt besloten door een detachement Konlnkiyke Marechaussée te paard, ter sterkte van twaalf ruiters, onder commando van een officier der Konlnkiyke Marechaussée. Als algemeen commandant van de te Delft op tredende troepen is aangewezen de luitenant-ko lonel van den generalen staf. J. J. van Santen, die op Dinsdag as. tevens optreedt als waar nemend garnizoenscommandant te Delft. By de Nieuwe Kerk wordt een eerewacht van mariniers opgesteld ter sterkte van 80 man. waarby de marine-kapel. Voorts zal in de Nieu we Kerk, by den Ingang van den grafkelder, een eerewacht worden gevormd door tien adelbor sten met het omfloerste vaandel van het Ko- ninkiyk Instituut voor de Marine, onder com mando van een officier van de konlnkiyke mari ne én tien kadetten met het omfloerste vaan del van de Konlnkiyke Militaire Academie, on der commando van een officier van de Ko- ninkiyke Militaire academie. Langzaam komt een blauwe schemer gekropen onder de boomen van den Voorhout. Het licht wykt vroeg na dezen grauwen triesten dag. Reeds valt de avopd maar altyd nog trekt on onderbroken, na byna tien volle uren, het défilé langs de baar van Koningin Emma. On geteld zyn de tienduizenden, die dezen dag voorbygingen, wellicht zyn het er 40.000, mis schien zelfs 50.000. En terwyi het onverbidde- lyk einde nadert, om zes uur zou het oorspron- keiyk zyn, maar het werd nog uitgesteld tot half zeven, teekenen rich als donkere strepen en muren nog immer af de rijen van hen, die wachten en wachten op hun beurt. In overleg met den Minister van Staat, Com missaris der Koningin in Zuid-Holland, maken de burgemeesters van de gemeenten 's-Graven- hage, Rljswyk en Delft bekend: 1. op Dinsdag 27 Maart as. zal ten behoeve van den doortocht van den begrafenisstoet van H. M. de Koningin-Moeder het verkeer met alle motorryt.uigen ,en andere ry. en voertuigen zoomede rywielen, verboden zyn op de door den stoet te volgen route van het paleis langs net Lange Voorhout, en Kneuterdyk, den vy- verdam, den Hofweg, het Spul, de Pletterykade, het Rljswykscheplein, den Ryswykscheweg. den Haagweg, den nieuwen Ryksweg, het Noordelnde het Oude Delft, de Nieuwstraat en de Markt, tot de Nieuwe Kerk, zoomede den ouden Delftweg van de Hoornbrug t/m. de nieuwe dwarsverbinding met den nieuwen Rijksweg. 2. Geen der genoemde vervoermiddelen zal na 8 V.°?r betreft het gedeelte van het paleis tot en met de Hoornbrug en na 9 uur voor zooveel betreft het verdere gedeelte van het tracé op deze wegen worden toegelaten terwyi van den tcr.t Ryksweg en den Oude Delftweg zyn gesloten in de richting hage. Het parkeeren op deze route, waar ook, verboden van Maandagavond af. Het verkeer in alle op de genoemde route uit komende straten en wegen zal dus geen door gang kunnen vinden. Vervoermiddelen waarvan de geleiders zyn voorzien van een bewys van voorrang, uitgege ven door den hoofdcommissaris van politie der gemeente 's-Gravenhage zullen mogen door rijden. 3. De aandacht wordt er op gevestigd, dat van deze afsluiting het gevolg zal zyn. dat het doorgaande verkeer van tusschen 's-Graven hage en Rijswijk eenerzyds met Delft en Rot terdam anderzyds óf in Oostelyke óf in Wes- teiyke richting zyn weg zal moeten vinden. In Oostelyke richting wordt aanbevolen route over Leidschendam en Zoetermeer waard en vervolgens over Pijnacker naar Delft of over Bleiswyk en Hillegersberg naar Rot terdam. In Westelyke richting zal over Loos- duinen en Monster naar 's-Gravenzande en ver volgens over Maassluis naar Rotterdam kunnen worden gereden, en over Naaldwyk en De Lier ook naar Delft. Verder zal zooveel mogeiyk van Noord naar Zuid de oostelyke. van zuid naar noord de westelyke route zyn te volgen. I - h. 4

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 5