VOOR HET AANNEMEN Nu de Paaschvacantie er is J. B. KÖSTER NATIONALE MATROZENPAKJES ruot yaiLiG Spoorweg-ongeluk MARKTEN AMBACHTSSCHOOL- EXAMENS in Frankrijk lil levensverzekering-bank S? DONDERDAG 29 MAART 1934 N LANGESTRAAT Insull’s avonturen BO£K EN BLAD Oostenrijksche kwestie in den Bondsraad? MAGDALENENSTRAAT (Kosten volkszaak) KEURIGE SORTEERING Geen koersverliezen Beleggings-Polis der „Nationale1* u <a Voortgesette klaaaen: de drie Bevordi Rijn, A Smit, C d. Horst, J. M. Ie Noble, O. Njjmejjer' Behangers en Stoffeerders: B. Poeze, K. Sloo- ten. Des namiddags vond In het bijzijn Stralen. Bevorderd werden: Het diploma verwierven: Del- 3 Rutten, P. VOORTGEZETTE KLASSEN De Katholieke Illustratie AVONDVAKCURSUSSEN rijwielherstellers: C. F. Baars, NIEUWE UITGAVEN AVONDVAKCUR8USSEN Mucha, Warschau. ROTTERDAM Sir Simon niet bereid een ttap te Genève te doen GEZELLEN-CURSUSSEN Van de le naar de 3e klasse: GEMEENTELIJKE AVONDSCHOOL VOOR LAGER NIJVERHEIDSONDERWIJS S... fs eerst.Sterke drank dan: Snelheid Slecht sturen Snijden... STOPI Tenslotte Is S: Schedel breuk of Strafgevangenis. Ook in Roemenië zal hy geen ruet vinden meer- en mantelmakers: J. Breek, A M. V. A. stlna. Waf ben je weer laat van daag? Ik ben thuis van de trap pen gevallen. Dat duurt toch geen kwar tiert Jawel, ik woon op de vierde verdieping. kr Afdeellng BcoU. K WEENEN, 28 Maart. <D. N. B.) Onder sldium van alle gouvertu Het Bossche Diocesaan Bureau bestaat 1214 laar. De druk der tijden maakt zijn noodzake lijk voortbestaan zeer moeilijk. Met vereende krachten wordt nu gepoogd een fonds te stich ten tot instandhouding van die blauwe Centra le. WU hopen van harte dat men zal slagen, én om de noodzakelijkheid van het Bureau in om de groote kracht, die de heer Joh. Benne bleek, niet te verliezen. Dieges geeft een interessant overzicht der verschillende tijdschriften. Zeer leerzaam. Dr. K. behandelde: „Het nieuwste referaat over alcoholisme in Duitschland”. Sedert den wereldoorlog is er verandering en hier en daar verbetering. Maar er is voor den Führer ook op dit terrein nog werk genoeg! De Redactie kondigt aan dat het volgende nummer geheel zal gewijd zijn aan de Jeugd beweging. Een zeer wijs en actueel plan. P. F. OTTEN O. P. Drie dooden, dertien zwaar gewonden Hierna verkreeg de burgemeester het woord. Spreker wilde allereerst verklaren, dat het hem een bijzonder genoegen deed hier aanwezig te zijn. Gaarne gaf spreker de verzekering om in zijn functie van wethouder van Onderwijs deze belangrljkwe onderwijsinrichting niet te vergeten en met veel belangstelling te zullen kennisnemen van al wat de shool betreft. Zich daarna tot de leerlingen wendend, zelde spr. dat het ontvangen van een einddiploma als s|r. dat het ontvangen vin een einddiploma v eln onderwijsinrichting als deze, naast de zeer verklaarbare voldoening toch ook een mln of meer wrange kant bezit. Immers van nu af zal men zich moeten losmaken uit de sfeer, waar mee men al die Jaren vertrouwd was geraakt. De zoo begeerde voorlichting voor 'het werk overdag zal men ’s avonds moeten missen en spr. kan zich Indenken, dat de band tusschen school en leerling hecht en sterk moet zijn. Het diploma is overigens niet zonder Inspanning verkregen en vooral voor de leerlingen bulten Alkmaar moet het niet gemakkeljjk zijn geweest om avond aan avond, na volbrachte dagtaak, en dikwijls na het afleggen van vrij groote af standen, nog welgemoed op de schoolbanken te zitten of achter de teekentafel te staan. Spr. heeft veel respect voor deze prestatie, en hy wenscht de leerlingen namens het Gemeente bestuur veel geluk en wekt hen op om op den Ingeslagen weg voort te gaan. Indachtig de spreuk, die boven de deur van het lokaal is aangebfacht: „willen is kunnen”. Een hartelijk applaus beloont spreker voor zijn van waardeerlng getuigende woorden. Nadat de heer Bisscher ook namens de Com missie van toezicht de leerlingen heeft gefelici teerd en de leeraren bedankt in eenige harte lijke woorden, wordt de vergadering gesloten. meen de „Twee Klaveren conventie” gespeeld en voor hen, die de grondprincipes daarvan wil len kennen, biedt een bij den uitgever J. Storm te Amersfoort verschenen boekje een uitsteken de voorlichting. Op de laatste pagina is de nieuwste (onlangs weer gewijzigde) puntentel ling opgenomen. Het Bridge is meer dan eenlg ander kaart spel opderhevlg aan mode. Thans wordt alge meen de „Twee Klaveren conventie” gespeeld Tot slot sprak de voorzitter, Ir. Ph. M Boe- scher. de leerlingen toe. Met een woord van dank tot directeur en leeraren werd hierna deze belangrijke bijeen komst gesloten. natuuralbum, dat iets wil doen zien van den rijkdom der natuur, in tuin en boomgaasd, in bosch en veld, in sloot en plas. Hierbij wordt asm de lezers en lezeressen gelegenheid gege ven om in hst boek teekeningen en foto’s te plaatsen, gedroogde bloemen en bladeren te verzamelen, waardoor de waarde aanmerkelijk kan worden verhoogd. P. Sennema droeg zorg voor enkele goede platen. BOEKAREST, 28 Maart (Reuter). Naar de directie der geheime politie en ook de Ame- rlkaansche legatie aan Reuter verklaarden zal Insull, wanneer hij in Roemenië voet aan jand zet, gearresteerd en uitgewezen warden. Afdeellng A: C. W. Butter, D. J. Cornielje, A Fischer, D. Haasbroek, A. Hennes, N. Morsch, J. Opdam, K. Schagen, J. Seebach, A. J. Smeets, J. Sneekes (met lof), C. Th. Tromp. Afdeellng B: p. A Ruls (met lof), J. F. de Waard. Niet gediplomeerd 1 leerling. Afdeellng O: P. Joon. Bij J. B. Wolters, Groningen, verscheen van de hand van J. H. ten Hoor en H. Heldlnga een Des avonds te half acht hadden de leerlingen van de hoogste klassen van de Oem. Avond school voor Nijverheidsonderwijs zich in het schoolgebouw vereenlgd. ten einde het einddi ploma van den S-jarlgen cursus of van den 2- jarigen vervolgcursus in ontvangst te nemen. De voorzitter van de Commissie van Toezicht op het Middelbaar- en Nijverheidsonderwijs, Ir. Ph. M Bosscher. heefte allen welkom, in het bijzonder Jhr. mr. F. H. van Kinschot, burge meester van Alkmaar, waarna de directeur het woord verkreeg om tot de uitreiking van de diploma’s over te gaan. Hierna werden met eenige toepasselijke woor den aan de leerlingen de diploma’s overhandigd. Van de le naar de 2e klasse werden bevor derd: Afdeellng .A”: P. Blankendaal, O. J. Fransen, A 721. J. Groothuizen, P. J. Keetman. J. Morsch, A Plant, L. Roosendaal, P. Scheltus, J. Zeeman. Niet bevorderd 1 leerling. Afdeellng „B": L. D. Appelman, G. Geus, C. J. de Graaf, P. KeiJzer, J. Kruk. J. Rentenaar, Chr. Streefkerk, P. Teltsma, J. Timmer, J. W. v. d Too ren, J. J. Ursem, P. de Vries. Adefellng „C”: M. J. de Haan, J. Houtenbos, M. Kleverlaan. too aan het einde van Maart is er één dag jp de Ambachtsschool, dat de hamen rusten, de machines stilstaan en de teekeningen in de Bde blijven. Het is de groote dag, waarop de leerlingen in hur. beste pakje naar school komen, om te ver nemen welke resultaten zij hebben behaald en ef sjj al dan niet naar een hoogere klasse zul len overgaan. In tegenwoordigheid van alle lee- nren werden de leeillngen gistermorgen in de poote teekenzaal ontvangen en bij monde van dm directeur, den heer A. Fledderus, met een en ander op de hoogte gebracht. - Met een opwekking voor de zwakkeren, een vermaning voor de nalatlgen en een hartelijk voord van lof voor de ernstige jonge menschen werden de rapportboekjes uitgereikt en de al of niet bevordering naar een hoogere klasse be kend gemaakt. plomeerd 3 leerlingen. Afdeellng Stucadooren: P. de Vries. Gezellencursus Afd. Kleer- en Mantelmaken: P. J. Bos, G. P. Kampman, G. Slooten. De leer linge G. P. Kampman ontving een prijs. Gezellencursus Afd. Schoenmaken: J. Ellis, J. E. Fluister. hamer, J. Korver, N. v. Leyen. K. Mayer F. Nauts, J. v. 1 Riet, J. G. Smit, H. de Wit, J. J. v. Wonderen. A. Zuldam. C. Zwakman. De leer ling H. de Wit ontving een prijs. Afdeellng Kleermaken: J. Bolten, H. J Kel- holt, G. Kok, N. v. Meerlant. E. J. v. Roon, E. Scheepmaker, Th. Troost, O. P. Witte, J. de Jong. Niet gediplomeerd 2 leerlingen. De leer lingen Th. Troost en J. Bolten ontvingen resp. een len en 2en prijs. plotna’s aan de leerlingen van de hoogste klaa- sen plaats. De heer Ir. Ph. M Bosscher. voorzitter van het schoolbestuur, verleende allereerst 't woord aan den directeur, om tot de uitreiking van de diploma s over te gaan. Met een woord van dank aan de leeraren voor den dit jaar betoonden ijver en toewijding werden de diploma’s en prijzen aan de leerlingen overhandigd. „GALMGATEN’,, Zangbundel voor den R- K- Verkenner- Uitgave^De Gemeenschap," Utrecht LONDEN, 28 Maart. (Reuter). In het Lager huis heeft een afgevaardigde den Britschen minister van Buitenlandsche Zaken gevraagd of hy de mogelijkheid overweegt de geheele kwestie der huidige internationale moeilijkhe den van Oostenrijk ter volgende zitting van den Volkenbondsraad ter sprake te brengén en te streven naar de regeling er van door den Volkenbond op grond van art. 10. Sir John Si mon antwoordde hierop, dat de Britsche regee- ring een dergelijken stap niet overweegt hoe wel zulks naar zijn meening misschien wei ge- wenscht is. Op de verdere vraag of het niet wenschelijk zou zijn de kwestie voor den Vol kenbond te behandelen, aangezien de toestand van Oostenrijk niet alleen Italië en Duitsch land betreft, doch onder zekere omstandighe den den wereldvrede In gevaar zou kunn:n brengen, antwoordde Simon, dat men eerst de voorwaarden van art. 10 moet bestudeeren om te kunnen vaststellen welke kwesties op grond van dit artikel aan den Volkenbond kunnen worden voorgelegd. Doll fan beraad elaagt met uitgeefste de gouverneur» sur Pieter In het jongste nummer van ..De Watersport” vervolgt N. Max zijn „Zog van een reis naar de Oostzee." Onder de rubriek Friesche Water sport behandelt H. het Prinsenhof, actueel door de actie welke „T Fryske Geo” voert voor zijn behoud. De rubrieken „Roel- en Motorboot sport" sluiten hierbij aan. Wij vinden er verder een beschrijving van het eerste „Pampus"- jachtje. gebouwd door G. de Vries Lentsch Jr. .•en een kajuit Jacht je van Jan Visser. VU „DE VLOOTBOUW IN NEDER LAND IN DE EERSTE HELFT DER 17e EEUW," door dr. Jo han E. Elias. N-V. Noord- Holl. Uitgevers Mi}- Amsterdam ues namiaaags vond in het bijzijn van een aantal bestuursleden van de school en wethou der Van Slingerland als vertegenwoordiger van het Gemeentebestuur de uitreiking van de di- Morsch, J. O. Vonk. Niet bevorderd 2 leerlingen Schoenmakers: C. A J. Kusch, P. stam. Stucadoors: J. de Vries, D. Willemsen. Het diploma verwierven: A: J. Bakker, O. Blok, W. A L.Btjl, D. Doorn, J. J. Gerdes, J. Glltjes (met lof), D. Jong, J. Kerkmeer, N. 8. Koenls, H. Kreb, N. Krom, P. J. Krijgsman, W. de Leeuw, L. C. Smit, B. A Tromp, J. C. Tromp, J. P. A. Bakker, J. Blesterbos, F. A. Dekker, J. J. Madder, P. Meijer, H. F. Nagel, F. C. Roobeek. S. Schotten, K. Smit. Niet gediplomeerd 6 leerlingen. Afdeellng B: J. H. d eGraaf, J. Halff, J. Hemmelder, O. v. d. Hoek, C. Kieft, 8. Kink- houwers, J. A. Koortens, J. C. Molenaar. N. W. Mostert (met lof), J. Nierop, G. A Oukes 68e Jaargang No. 25 Het overlijden van de Konlngin-Moeder heeft ook op het nieuwe nummer van de K I. zijn stempel gedrukt. Een aantal mooie foto's her innert aan het verdienstelijke leven der be minde Vorstin en geven een beeld van de be langstelling tijdens haar ziekte. Verder bevat het blad verschillende artikelen, die alle rijk geïllustreerd zijn, zooals een besclu'ljvtng van Tesslno. een oraatje over een diplomatenschool, enkele opmerkingen omtrent „Kitsch” en een beschouwing van het Missieland van Bisschop Cobben. Leerzaam is ongetwijfeld een fraai verlucht artikel van H. J. M. Ebeling: ..De En gel des Heeren heeft Maria geboodschapt.” Als verbalenden tekst vinden we een Drent- sche volksschets van J. H. Bergmans-Brens: „Om eigen grond”, en „Tolkln zoekt het geluk”, naar Hans Mende, terwijl twee vervolgverhalen de aandacht gespannen houden. „De Witte Raaf" komt uit met een speciaal Lentenummer, dat verschillende oorspronkelijke en geïmporteerde teekeningen bevat, benevens een groot aantal geestige rijmen en pekkende vertellingen. Aan wijlen Koningin Emma heeft de K. I. bovendien reeds een extra-nummer gewijd. We zien daarin bijdragen opgenomen van jhr. Ruijs de Beerenbrouck, dr. P. H. Ritter Jr„ D. Hans, H. v. d. Mandere. Dr. L. Heijermans en nog anderen, dis' tezamen de overleden Regentes in al haar schoone hoedanigheden schetsen. Prachtige portretten en merkwaardige foto’s maken dit extra blad tot een mooie herinne ring aan de nobele Konlngsvrouwe. ^)E WATERSPORT." UUg. ^de Hofstad”, Den Haag. Van de le naar de 3e klasse: Kleer- en mantelmakers: A G. v. Eerde. W. A Goudsblom, M. P. Hoed. Th. Klaver. 8. Krist, T. Vis. Niet bevorderd 6 leerlingen. Behangers en stoffeerders: O. Rezelman, J. Tromp. Niet bevorderd 1 leerling. Schoenmakers: P. Kool, J. Mulleboom. Volwassen schilders: R. Beukers, J. Bolten. C. Groot, J. Molen, J. W. Oudendijk, J. J. Smit. Niet bevorderd 5 leerlingen. Btucadoors: B. A. P. Boll, R. Brouwer. Van de 2e naar de derde klasse ^®eer- en mantelmakers: C. Blokdijk, E. de Grand, M. Hemels, E. W. de Jong, G. Klelmeer, A-J. v. t Padje, K. O. Rua, W. O. de Vries. Niet bevorderd 1 leerling. Maart. Kaasmarkt. Aanvoer 7 K.G. Fabr. kl. 18.00, boerenkh Afdeellng Kleer- en Mantelmaken: J. Poptna, M. J. v. d. Putten, E. A Ravenstjjn. De leerling J. Popma ontving een prijs. Afdeellng Behangen en Stoffeeren; H. A Brugman, P. Poorter, W. Smit, K. W. Timmer man. De leerlingen K. W. Timmerman en H. A. Brugman ontvingen resp. een len en 2en prijs. Afdeellng Schoenmaken: H. Dekker, B. Kaan dorp, A. Kamp. De leerling A Kamp ontving een prijs. Afdeellng volwassen Schilders: C. Acquoj, D. P. Dirkmaat, 8. de Geus, E. A Grootes, L. Jongmans, N. Kaandorp, A. Meijer. Niet gedl- Het water Is ons' element, de zee bruist onze glorie I De waarheid van dit gqzegde spreekt van bladzij tot bladzij uit dit werk van Dr. Elias, uitgegeven door de commissie voor zeegeschie denis van de Kon. Academie van Wetenschap pen. In den nuchteren stijl van den historie schrijver, met de onverbloemde, onverbiddelijk vermeldende feitenreportage, is dit werk een machtig epos van die duizenden ongenoemden, die vergeten h<A0n, die voor een schamele sol dij hun leven Teil hadden om de eer van ons rood-wit-blauw hoog te houden en onze door broodnijd en rooflust belaagde koopvaardij vrije baan te verschaffen. Het werk geeft een volledig Inzicht in de bouwgeschiedenis onzer handelsvloot in de- jaren 15961655, waarvan nog betrekkelijk weinig werd gepubliceerd. l*Hlstoire se répéte en dit boek mag zijn een dreigend mane tekel. Het is een wrekend oor deel der historie over de regenten die in bijna landsverraderlijke laksheid nalatig waren en tegenwerkten aan het gevechtsklaar houden der zeestrljdkrachten van de Nederlandsche repu bliek. Als men dit leest ergert men zich over de benepen baatzucht dier regenten, die, geleid door een dom-elgenwijze benepen politiek, hun zeemacht verwaarloosden en later tot hun schade moesten ondervinden, dat de zuinigheid de wijsheid had bedrogen. De kosten der geno men koopvaardijers overtroffen veelvoudig de gevraagde bijdragen voor de vloot en misschien kan dit boek een les zijn voor dq. Nederlanders der twintigste eeuw en een nieuw bewijs voor de stelling, die niet het minst in staatszaken geldt: De Cost gaet voor de Baet uyt! Des te grooter wordt nu onze hoogachting voor die zeelieden, admiralen, kapiteins en min deren, die ondanks de gebrekkige hun ten dien ste staande middelen en ondanks de groote materieele minderheid, met hun persoonlijke kunde, beleid en moed aanvulden wat ontbrak. Het boek Is Interessant voor iedereen; voor den historicus, voor wie van zee en schepen houdt, voor ieder Nederlander, omdat het een levendig beeld geeft van de Interne regeerings- zaken tijdens de meest bedreigde periode van onze roemrijke geschiedenis. Het zou echter veel aan overzichtelijkheid winnen, wanneer men voetnoten achterin geplaatst had, de maten tot metriek herleid, enkele vaktermen tusschen haakjes in den tekst verklaard en eindelijk en kele eenvoudige bouwteekeningen had bijge voegd. Deze publicatie is de eerste van een reeks van de commissie voor zeegeschiedenissen van de Kon. Academie van Wetenschappen. Van de le naar de 2e klasse werden bevor derd: Afdeellng A: C. H. A Balder, J. den Hou- dijker, P. Stam, J. Wester, P. Zeegers. Niet bevorderd 7 leerlingen; Afdeellng B: J. Bruin, J. M. Dekker, A Groen, F. J. Hink, W. Kaandorp, J. Martin, 8. Opmeer, O. Paarlberg, J. Pleket-Weeserik, H. Stroombergen, A G. Wittebrood, J. Wonder, 8. Baak. Niet bevorderd 4 leerlingen. Afdeellng C: J. C. Bom, P. Glorie, N. Hou tenbos, C. Jong. J. Koeman, B. NuiJens, G. Radsma, W. Selhorst, J. Timmerman, K Vis ser, G. Visser. Niet bevorderd 3 leerlingen. Van de 2e naar de 3e kl. werden bevorderd: Afdeellng A: W. Butter, R. Godjjn, C. L. Hol tes, W. J. Houtenboe, G. Klomp, A. Ramakers, H. Rasch, N. Rood, P.'- v. 12^ Zeegers. Niet bevorderd 1 leerling. Afdeellng B: J. deBeurs, K. Biersteker, D. J Dirkmaat, D. Klanker, H. Koppes, J. Luitjes, D. v. Oene, G. J. Ruiter, H. Schoonhoven, H. Til. Smorenberg, A Stet, J. W. Niet bevorderd 3 leerlingen. Afdeellng O: P. Baltus, A Burgert. A. A. Duits, N. J. Glorie, C. Gijzen, J. G. Haker, W. Hann’s, J. de Leeuw, H. J. Nujjens, D. v. Straa- len, J. Strijbls, W. Vader, H. Vergunst. Niet bevorderd 3 leerlingen. Van de 3e naar de 4e klasse werden bevor derd: Afdeellng .A”: J W. Houtenbos,, J. Jon ker, J. B. Kaandorp. C. Klaasse, K. Kliffen, H. PARUS, 28 Maart. In de nabijheid van Lempdes, arrondissement Brioude, heeft een spoorwegongeluk plaats gehad, waarbij personen zijn gedood, dertien zwaar gewond en ongeveer 25 licht gewond. In den afgeloopen nacht waren ongeveer 350 M3 rotssteen losgeraakt. De trein, welke In de vroege ochtenduren uit Arbant was ver trekken, reed in volle vaart In op deze stee nen aardmassa’s, met het gevolg dat alle wa gens derailleerden. Pas vanmiddag kon een aanvang worden gemaakt met de opruimlngs- en bergingswerkzaamheden. Koelewijn. Th. Opdam, J. Rampen, J. ROozing. A Rijkenberg, C. Spaans, K. Verweel, J. J. N. Volkers, H. Weijmer, P. O. Wijker. Niet bevor derd 1 leerling. Afdeellng ..B": J. J. Dissel, H. v. Doorn. G. H. Hassing, K. Hoogenboom, L. Martin, H. Hei man J. Raat, P. P. Stam, H. M. Vial. W. Walser, P. Ufs. Niet bevorderd 2 leerlingen. Afdeellng „C”: C. Bolten, J. de Bood, A. J. Groot, P. C. A de Jong, N. J. Keeman, C. Kos sen, J. M. Pepping, G. v. Schalkwijk. T. J. v. Vegten, H. Vial, Th. A Weds. Niet bevorderd 3 leerlingen. Van de 4e naar de 5e klasse werden bevor derd: Afdeellng ,A”: O- D. Dilling, J. J. Dirk- son, E. C. H. Führen, P. Groen, J. P. v. d. Gu ilt. A. W. Kroeders, O. Kroon, A Mlessen A. Visser. Afdeellng „B”: H. Gouda, H. H. A Groet. F. Hijman, J. de Jong, J. Koopman. G. Nieuwland, C. Oljj, K. Poeze, K. Valk, J. Velzeboer, B. Bjjls- ma. Niet bevorderd 2 leerlingen. Afdeellng „C”: A. Bakker, W. J. N. Bakkum, N. J. Bolten, W. G. Borst, W. B. Bruin, P. Ens, J. A Groot. C. Hoogerhuls. J. M. Houten bos, W. Janse, P. de Ruyter. Niet bevorderd 1 leerling. Van de Typografen-afdeellng. bevattende 50 leerlingen, kunnen geen bevorderingen worden aangegeven, aangezien de leerlingen van deze afdeellng voor het eerst In den afgeloopen cur sus de volledige vaktheorle in bat zetten en drukken hebben ontvangen. Behangers en stoffeerders: B. Bergman, J. H B. H. zyistra, a C. Zijp. Niet bevorderd 1 leerling. Schoenmakers: G. Strybls. Stucadoors: P. M. Groot, J. Ploeger. Van de 3e naar de 4e klasse: Kleer- en mantelmakers: K Bleeker, T. Kloos- ^’ea*' T’ Rlel’ Schenner, T. de ^Behangers en stoffeerders: J. Gaarthuls, P. ’^enLi^e^ïc. A j’K^" P.'sTa^^ De zangbundel „Galmgaten,” die in opdracht van het hoofdbestuur der vereeniSing „De Ka tholieke Verkenners" is samengesteld. Is wel haast Ideaal te noemen; een keur van voor- treffeiyke liederen is hier bijeen gebracht in een zeer smaakvol en practise!) uitgevoerd boekje, waarvan de aantrekkelijkheid nog zeer verhoogd wordt door uitmuntende illustraties van den kunstschilder Lambert Simon. Dr. A Ramselaar zegt met recht en reden in zijn voorwoord: .De keuze der liederen betee- kent stelliger afwyzen van de meest gangbare teksten en melodieën. Een herleving Immers van het volkslied is niet te verwachten, als al leen gegeven wordt, wat thans wordt gevraagd, wél daarentegen als de smaak voor Iets beters wordt gevormd door liederen, die hun waarde behouden voor het verdere leven der Jongens”; volgens de hier gerealiseerde principes is „Galmgaten” inderdaad samengesteld. Wij kunnen het hoofdbestuur der .Katholieke Ver kenners" niet anders dan gelukwenschen met het feit, dat het In dr. A. Ramselaar, drs. Jop Pollmann en T. Creyghton zoo voortreffeiyke samenstellers gehad heeft; een der beste bun dels welke wy in dit genre kennen. Keurig uit gevoerd ook door drukkery „Lumax” te Utrecht. :fster is ,De Gemeenschap”, Achter- -7, Utrecht. HERDRUKKEN By de Zuld-Nederlandsche Drukkerij te •s-Hertogenbosch verscheen de vierde druk (80e het 50e duizental) van den .Korte Kruisweg” volgens den H. Alphonsus Maria. eOBRIETAS, AFL. 3 Lang kunnen er misverstanden blijven han gen rondom een stelling of een waarheid. De Nieuwe Richting van Sobriëtas is al eenige Jaren oud en toch schynen allen haar nog niet te begrijpen. Terwlscha van Scheltlnga zet daarom in een stevig door werkt artikel: .Ket verbreede Pront” de zaak nog eens goed uiteen. Geen vervlakking of verwatering van Sobriëtas tot een bloedlooze algemeene matigheidsbewe- glng, al zou dit massa's leden brengen. Het con crete offer van onthouding moet gehandhaafd blyven, en wel als een uitgangspunt voor een sobere levenspraktyk over de heele linie. Voort bouwend op dezen vasten grondslag van een omschreven offerdaad, kan met temeer hoop op succes de bestryding van andere excessen worden aangepakt. Goed dat dit alles nog eeos vierkant gezegd wordt. Als premle-ultgave van „De Katholieke Vrouw” is verschenen "n aardig recepten-boek- Je van 48 pagina's druk ,De magere maaltyd.” Tegen lagen prijs Is dit boekje, dat voor vele huisvrouwen, vooral In den vastentyd, *n ware uitkomst zal biyken te zyn, verkrygbaar by het secretariaat, Breltnerlaan 146, Den Haag. (met lof), 8. W. J. Schouw, H. Stammes, W. C. Swart. C. N. v. d. Velden, P. de Waard, D. v. d. Wal (met lof), W. Welnbrecher. Afdeellng O: T. Dekker, R. A Dekklnga, Th. H. v. Eyk, F. de Groot, P. W. Hoebe, J. Jon ker, P. C. Kaandorp, G. J. Koortens (met lof), K. W. v. d. Molen, N. Schroor, P. J. Timmer man, P. N. Velzeboer, P. C. Vennlk, H. Zee man (met lof). Niet gediplomeerd 4 leerlingen. Afdeellng Timmeren: W. Baas, J. v. d. Berg, J. F. Breek, K. Dam, J. Goedhart, C. Hoet, J. M. Houtkooper, T. v. Loenen, P. Oostwouder, J. Raven, J. H. Schenk, L. Slot, P. Visser, J Wit tebrood, N. N. Woestenburg, J. IJff. De leerlin gen J. M Houtkooper en J. Wittebrood ontvin gen resp. een len en 2en prijs. Afdeellng Metselen: H. Boer K. Heidsma G. Hulskamp, J. Kops, A. Schaaper, C. P. Schot- vanger, J. v. Son. De leerlingen J. Kops en H. Boer ontvingen resp. een len en 3en prijs. Afdeellng Schilderen: D. Karbaat, J. Lan- genberg, J. J. Ruiter, P. Ruiter. De leerlingen D. Karbaat en P. Ruiter ontvingen resp. een len en 2en prijs. Afdeellng Meubelmaken: J. A Martin, M. Ott, C. Rezelman. Niet gediplomeerd 2 leerlin gen. Afd. Smeden en Bankwerkers: H. J. Bakker, A J. O. ten Bruggencate, P. Bruyn, J. H. Coer- sen, E. Dekker Hz„ 8. Domper, R. v. Dyk, J. P. Gelder, J. Groot, D. Hartland, J. den Hartog, C. Hop, H. Immink, J. Jansen v. Jorksveld, J. Kelzer, J. B. Moeskops, J. Mulder, M. J. Cor- Mjaee. S.,G*i. A,^*aulusma, J. Rab, J. de Row^A Schaddenborst, c. J. Smit, J. N. Tby- ken, D. Tlemstra, A Tromp. W. Verdonk, P. Vlaarkamp, D. M. Vos, J. Westerman, J. Westra, C. Wyker, N. de Zeeuw, A ZeUemaker. W. Zwaan. Niet gediplomeerd 4 leerlingen. De leer lingen J. Kelzer, P. Vlaarkamp, P. Bruyn, J. Rab en C. J. Smit ontvingen resp. een len. len. 3en, 3en en 2en prijs. Afdeellng Electro-techniekP. de Boer, J. M. Cornelissen, H. C. Eecen, J. H. Hazes, P. J. v. Kessel. J. H. W. Peetoom, H. A. Schoenmaker, C. Ulrich, C. C. Verwer, R. Ph. de Vries. J. de Waal, W. Zaal, G. Zabel. Niet gediplomeerd 1 leerling. Afdeellng Auto-, Motor- en Rywieltechniek C. Bakkum, A. de Boer, J. v. Essen, P. J. v. Glnkel, G. Hoogvorst, A. Jongsma, D. Klink hamer, J. Korver, N. pre- bondskanselier Dollfuss zyn heden teurs der acht bondslanden met hun flnancieele rapporteurs in conferentie byeen- gekomen, om van gedachten te wisselen over de positie der landen in het kader der nieuwe grondwet. De regeerlng. zoo wordt gemeld, heeft er prys op gesteld, vóór de definitieve regeling dezer kwestie in de nieuwe Grondwet, de wen- schen der gouverneurs te vernemen. In de nieuwe grondwet zouden de bevoegd heden der regeerlng aanzieniyk worden uitge breid en het is aan te nemen, dat de gouver neurs tegen een al te groote beperking hun ner macht bezwaren zullen maken. De onderhandellngen der gouverneurs met de regeerlng zyn streng vertrouweiyk. Velpon Ceta-Bever De Vereenigde Chemi sche Fabrieken Ceta-Bever te Beverwijk gaven den bekenden teekenaar Jo Spier opdracht een reclameboekje voor haar product Velpon Ceta- Beveriym te ontwerpen. Op zeer waardige wyze heeft Jo Spier zich van zyn opdracht gekweten en onder zyn ar tistieke handen Is een alleraardigst en aller geestigst boekje met veertien gekleurde teeke ningen vandaan gekomen. ALKMAAR, 28 Maart. N.V. Alkm. Export veiling. Andijvie 3.603.70 per 100 stuks. Bleten 3.60 per 100 K G Gele kool 4.607.00 per 100 K.G. Knol- aelderle 1.909.00 per 100 stuks. Peterselie 5.30 6.20. Rabarber 9.0011.00. Raapstelen 2.802.90, Radii» 4 906.90. per 100 boe. Roode kool 4.30 7.00 per 100 K.G. Selderie 1.20—6.60 per 100 bos. Spinazie 2375 cent per bak. Spruiten 4.00 10.00 per 100 pond. Wortelen 6.00 per 100 K.G. Witlof I 5 008 00. Idem II 3.004.50 per 100 p. BARNEVELD, 29 Maart. Aan voer 1.860.000 kipeiéren 2 103.00 per 100. Handel vlug. BROEK OP LANGENDIJK. 29 Maart. 11000 KG Roode kool 1 905.50, 21000 K.G, Gele kool 4.90- -6.60, 4700 K G. D. Witte kool 6.107.60. 1250 K.G. Uien: Gele Uien 1.301.80. BLOKKER. 28 Maart „Op Hoop van Zegen” Spinazie 7.30—19 50. Witlof 10.10—14.10. Zoete Kroontjes 10.00—13 50. Br. Seedling 12.00—14.20, Wlnterjannen 15.1016.30 ENKHUIZKN. 28 Maart. Bloemen. Present 8— 10 cent. Doronicum 1313 cent. Bartlgon 2423 cent. Idem II 2022 cent. Pltt 3033 cent Nar cissen 314 cent. Anemonen 1733 cent. ld. II 1115 cent. ENKHUIZBN, 28 Maart 38 vaartuigen met 3920 pond Bot 8,8010.20. GOUDA, 29 Maart. Veemarkt. AangeVoerd in totaal 1761 stuks, waarvan: 94 slacht varkens: vette 17175 cent per pond, levend met 2 pCt. korting. Londensche 1314 cent per pond, le vend met B pCt. korting. Geldersche biggen 10.0013.00, 505 magere varkens 16.0024.00, 632 biggen 7.009.00, 16 runderen 150 00225.00, 508 nuchtere kalveren 3.005.00, 6 bokken en geiten 2.005.00 per stuk. Handel matig. 329 crisisrunderen. Algemeene markt. 157 part, kaas: le kwaL met R.M. 20.00—22.00, 2e kwal, met R.M. 17.00 19.00. Handel traag. 651 ponden Boter: Goeboter 6575 cent, Wteiboter 6066 cent per pond. Handel vlug. 130.000 eieren: klpeieren 2.002.50, eendele- ren 1.902.25 per 100 stuks. Handel vlug. GOUDA 29 Maart. Ooöp. Zuld-HoU. Eler- veiling g.a. (C.ZH.E.) Aanvoer 137.800 klp eieren: 56-58 KG 2.20—2 30, 58-60 K.G. 2.30— X40, SU-SB. K.G 2.40, 62-68 K.G. 3.40—2.70, 58-68 KjQ. bruine 2303.00, kleine eieren 2.00—2.20 per 100 stuks. Aanvoer 3800 eendeieren 1.50— 3.30 pér IW Stuks. HOORN, 29 stapels, 7923 20.00. Handel goed. HEILOO. 28 Maart. Coöp. Velllngsver. Kt. Wll- librordus” Brusselscb Lof I 1316 cent. ld. 11 711 cent. Sprultkool I 1834 cent. Idem II 10—15 cent per K.G. Prei I 0 650 80. Idem II 0.30—0.48 per 10 bos. Andijvie 2503.60 per 100. Spinazie 0.450.60 her kistje. LEIDEN. 38 Maart. Veemarkt. 697 runderen. 354 kalveren. 217 schapen. 4 stieren. 243 kalf- en melkkoeien 125.00—240.00, matig. 355 varekoelen 90 00166 00 vlug. 89 vette ossen en koelen 125.00—245.00 per stuk. 3060 cent per K.G., schoon aan den haak, stug. 5 graskalveren of pinken 8 vette kalveren 35.00-70.00 per stuk, 55—90 cent per K.G. sch. a. d. haak. 246 nuch tere kalveren 2 505.00. matig. 419 vette schapen 13.0033.00, traag vette lammeren 13 0031.00. traag. 304 mestvarkens 12.0024.00. traag. 318 biggen 5.009.00, traag. LEIDEN. 28 Maart. Kaasmarkt. 18 partijen Goudsche kaas: le soort 20.0021.00, 2e soort 17.00—19.00 per 50 K.G. Hsndel kalm. 6 partijen Leldsche kaas 20.0024.00 per 50 K.G. Handel matig. MAKKUM. 28 Maart. Vlsscherij. 3800 tal ka- merbarlng 0.430.76 per kist. 480 pond Zijden nettenbot 8.5010.50 NOORD-3CHARWOUDE. 39 Maart 300 K.G. Peen 4.00. 68400 K.G. Roode kool 3.306.60. Idem doorschot 3.30—5.30. 10300 K.G. D. Witte kool 5.90— 6.80. Idem doorschot 3.906.80, 7300 K.G. Gele kool 5 907.00. Idem doorschot 3.705.30. OBDAM. 38 Maart .De Tuinbouw” 9000 K.G. Roode kool 1.00—5.00, 5000 K.G. Gele kool 3.50— 5 30. 1350 K.G. Uien 0.80. 4000 K.G. Roode Bleten 0.70—T.60, 300 K.G. Wortelen 3.40. PURMEREND. 28 Maart ..Afslagver. Beemster, Purmerend en Omstreken” Witlof I 0.681.16, Idem II 0.14—0.54 per 8 K.G. Roode kool 7.00— 12 40. Savoye kool 2.6010.40 per 100 stuks. Boe renkool 0.460.64 per 10 K.G. Spinazie 0.18 1.06 per 6 K.G. Andijvie 0.60—0,94. Radijs 120— 4.20. Raapstelen 1.603.50. Rabarber 4.001100 per 100 krop Bleten 8 00 per 1000 stuks. Uien 27 41 cent per 25 K.G. Prei 6.0011.80 per 100 boe. AppcZ-: Zoete Bellefleur 9 0017.00, Present van Engeland 33.00 per 100 K G. SCHAGEN. 39 Maart. Klervelllng. 110000 klp eieren: 53-54 190—2.00. 55-57 2.002.10, 58-60 2.00—2.30? 61-63 2.102.40, 64-67 2.30—2.50. 6000 Eendeieren 1902.00. SCHAGEN. 29 Maart Veemarkt. 4 paarden 150.00325.00, 31 magere Geldekoelen 120.00 160.00, 11 vette Geldekoelen 150.00—190.00. 25 kalikoeien 150.00220.00, 10 pinken 30.00—85.00. 357 nuchtere kalveren 4.0013.00. 135 overhou- ders 12.00—20.00, 30 magere varkens 15.002100, 12 vette vsrkens pét K.G. 3538 cent. 50 biggen 8.0011.00, konijnen 0.751.25. 10 kippen 0.50— 1.00. TER AAR. 28 Maart. Centrale Veiling. Spinazie I 3140 cent, idem II 1030 cent. Sla 1.30— 4.80. Vellen 1822 cent. Dunsel per kilo 714 cent. Rabarber 2.90, Radijs 3 40—2.90. Witlof per kilo 17 cent. Prei 1.60—3.20. Raapstelen 130. Boerenkool 10 cent. Aanvoer 537 kisten Spinazie. 58 kisten Sis VOIKNDAM, 28 Maart Heden werden aan de veiling aangevoerd 113918 eendeieren 2.302.41. WARMENHUIZEN. 28 Maart. Gewone Uien O.BO 1.00, grove Uien 1.30. Drielingen 0.80, Gele kool 5.105.20, Roode kool 3.804Ï0. Idem U 1.70— 3.80. Witte kool 5.60 per 100 K.G. WESTLAND. 28 Maart Mlddelprljs V. d. Westl. veilingen. Andffvle 4585 cent par bak. Bloem kool 1014 cent per stuk. Aardbeien 4— lOGcent per stuk. Boerenkool 30—58 cent per kist. Dun sel 3—8 cent per K.G Eieren 2.50—3.50 per 100. Sis 1.30—2.80 per 100. Kelafl 0.40—1.2», Féterselle 3.50—6.70. Rabarber 4.0013.00. Prtl 1.40—260, Radijs 290—5.30 per 100 bos. Postelein 30—36 ct. per K.G. Selderie 0.50—190 per 100 bos. Spinazie 410 cent per K.G. Spruiten 1.302.50 per kist. Tafelperen 1217 cent, Witlof 1324 bent per K.G. Van de le naar de 2e klasse': Timmerlieden: L. Berg. W. Beukers, G. Bol ten, E. Bos, D. Bruin. H. C. Bruin, J. Bruin, j. Cnossen. J. Docter, C. de Haan, A v. d. Haar, TH. W. de Haas. M. Hoebe, C. Houtenbos, J. ft Kaai), 8. A Kramer. C. Koster. Th. Krom. R. A de Maayer, P. J. Ifirck. J. Mol, J. P Ooyevaar. R. Peereboom, j. Rus, G. J. Schenk. L. C. M. Schmidt, O. P. Schouten. A Smit, J. Valkerlng, J. Veenstra. Niet bevorderd 10 leerlingen. Metselaars: J. de Graaff, F. J. Helderman, 1L v. d. Hlmst, C. de Jong, G. A Pronk, C. J. 8elnil|t, A Visser, J. v. Weenen. Schilders: D. O. Breed. 'O. Goedhart, J. Kraonder. N. J. KuUper, G. Schaafsma, N. J. Volkers, A Th. Wed*. Niet bevorderd 3 leerlingen. Meubelmakers: R. Baas, H. Beeldm&n, L. G. v. Erkelens, M. Kok, F. N. v Meene, C. Morsch, H. Schaddenhorst, O. Hauw. Smeden en bankwerkers: D. J. Abelskamp, A. M. Biemans, J. Brinkman, A Bron, W. Gra- vonaker. C. J. Groen, J. Ham, P. Chr. Hoek meter, A Janzen, P. Keesen, J. W. Klop, H. Kuttertnk. M. A Moransard, L. Olivier, P. Smit, K, Tuinman, J. H. v Uden, H. F. van Veltho- vzn, C. Zwaan, J. Stam. G. Beukers, J. Broersen, J. de Cocq wijnen. P. Doets, G. P. le Feber, D. Klop, M. Kolkman, C. Otto, J. F. Proost, C. Schouten, A J. Trompert, P. de Vries Pzn„ D. Th. Wllde- boer, R. Ph. Wormsbecher. J. R. v Marie. Niet bevorderd 9 leerlingen. Dectrlciens: M. v Bruggen, A Creve, K. v Dykhulzen, T. dl Groot, N. J. Jonker, C. Kooy. J. Kouweri- bng, J. W. F. A Kwant, G. D. Meuldyk. J. H. i. Nettenbreyers. J. Plant, J. H. Smit Niet bevorderd 1 leerling. Motor- en rijwielherstellers: M. J. Blaauboer, P. Boorama, B. A Broekhof. J. Th. Broersma, J. L. Folmer, H. Glas, A J. Karskens, 8. W. Laan. D. J. Manneveld, Th. W. Mantel, J. Peetoom, P. Pyper, C. Roozen, L. Schagen, D. v Scheyen, J. A. v. Scheten, C. Stapel, J. W. Ton. Niet bevorderd 4 leerlingen. Kleermakers: J. Alleman, M. Bennekers, H. de Boer, J. Butter. A Gelder, J. J. Körber, G. Overmeyer, A Plas, P. C. Schekkerman, N. Homp. J. Th. de Waard, T. W. de Waard, E. 8. v Westerop, J. J. Miltenburg. Niet bevorderd 3 leerlingen. Van de 2e naar de 3e klasse: Timmerlieden: H. Atman, F. Beens. T. Bloot- booft, P. v Exter, C. GUjnia. M. Immink, J. N. Kaal, G. Kes, J. Room, A. Kruidenberg, C. Ungedyk, W. F. de Moor, J. Nanne, J. Twisk, O. Wiersma. J. Boom, C. Druyve, N. Leek, A. Schouten, Chr. J. Smit. R- Snyder, J. P. Spil. D. M Ven- idk, O. G. Wilbrink, C. wyker. Niet bevorderd 12 leerlingen. Metselaars: W. Balvers, G. Groen, C. Heyne, L Krom, J. Leegwater, H. de Ruyter, T. F. Sloot, P. J. Spil. Schilders: A. Dekker, F. v. Egmond, J. v Er- Wens, Th. Peperkamp, P. C. Poncln. M. W. Buljgh, A Stam. Niet bevorderd 3 leerlingen. Meubelmakers: C. Bouman, H. v. Ingen, G. Mulder, A Schenk. G. C. Timmerman, L. Ver hagen. Niet bevorderd 1 leerling. Smeden en bankwerkers: C. de Boer, J. Bos, P. V. d. Brink, J. O. Doeschot, 8. J. Drost, J. Drijver, K. Eriks, C. Groenewoud-Kramer, G. Oul, G. v. Gulik. J. Halff. H. Kreb. J. J. Lud- <kng, W. J. Moransard, C. Nieuwland, J. Schoen, A Bellis, O. Blom, M. Oudes, H. A de Root, J. Ruig. J. Ruiter, C. A v. Rutten. J. Schoen. W. Slot, D. Ulders, J. C. Witte, G. Wyker, E. Udel, C. Zwaan, U. de With, G. J. ten Haken. Niet bevorderd 4 leerlingen. Hectrlciens: W. J. V. d. Berg, H. de Boer, L. Brinkerink, D. J. Bruin, J. J. Bruin. W. Doekes, H. Fischer, R. v. Graft, H. J. Kamper, G. F. Klinkenberg, G. Th. Kortbeek, J. Chr. Kroon, K Nab, J. Otto, C. W. J. Ponunerel, F. E. Bchrjjer, J. Stenneberg, J. Vlaming, M de Vries, Wiegers, J. C. Zabel. Niet bevorderd 3 leer lingen. Motor- en rywielherstellers: C. F. Baars, J. Bak, C. Bakker, J. Bakker Jzn„ N. Barsinger- hom, N. Besse, J. Boontjes, H. J. Bosman, G. Ploor. K. de Geus, W. A. Hoogland, D. J. de T. T. Klngma, A Kleen, O. Krullen. W. Kwak, J. p. Nederveen, G. v. d. Nea, J. v. Nyen- daal, J. Olie. M J. Roosma, P. de Rover, J. Schot. C. Slikker, P. de Vries. Kleermakers: A. C. Groenland, C. A Jansen Jorksveld, A Loots, A NUmeyer, M. v. Oort, 1». Oosterwyk, B. Oudhoff, J. E. de Rover, M. H. Btammls, J. H. de Vries. UJ LU w O£ ui

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 13