Prikkeldraad O Tweede Kamer op Paaschreces Hulpkerkje te Glanerbrug f R.K. Staatspartij De 9 Kaarten op tafel millioen leeningen DE WONINGWET IN VEILIGE HA VEN Toegewijd aan de H. Bernadette Gelogen en oenproken DONDERDAG MAART 1934 De kaderdag ouden. Défilé van duizenden DE BLOEMENVELDEN srdam BENOEMINGEN Nog niet veel te zien MINISTER VERSCHUUR INDISCHE POSTVLUCHTEN am- >tter- het Te veel coulance? KERKELIJKE LEENINGEN Minister Mr. J. R. H. v. Schaik Woningwet tydelyk gewijzigd Per vliegtuig vertrokken Na drie jaar frontdienst Bij een van de naturalisatie-ontwerpen ver- Een crisiswet voor garnalen Beroep op Kath. Twente Twente Verzet tegen het te gemakkelyk verleenen van de Nederland sche nationaliteit Langs den koninklijken graf kelder te Delft Ook door de Eerste Kamer z.h.s. aanvaard By de Sociëteit der Afrikaansche Missiën Contingenteeringen heeft zich vervolgens nog veree- gansche reeks ontwerpen, waar- tot goedkeuring van allerlei con- FACILITEITEN VOOR WERKLOOZEN ONDERHANDELINGEN MET ENGELAND KORTE VERGADERING EERSTE KAMER Lydende aan een niersteen aandoening Korte samenvatting van de ge schiedenis der verschijnin gen van Lourdes Christus sterft aan het kruis De partij-leider, mr. C. Gosellng, heeft zich aan een medewerker van „De Volks krant” opgewekt uitgelaten over de verbe terde politieke belangstelling: 1 wWj Naar Ant. v. Welle men- i de Neder- soo hoog* i U* Naar wij vernemen, is de Minister van Econo mische Zaken, Mr. Verschuur, opgenomen In het Maria-paviljoen te Amsterdam. De Minister Is lijdende aan een niersteenaan doening. zette zich daarop de heer TILANUS tegen na turalisatie van een Duitscher, die in 1917 naar Nederland gedeserteerd was. De „Oehoe” is hedenochtend uit Batavia ver trokken en te Singapore geland. Minister Oud heeft daarop mondeling In den- zelfden trant geantwoord als Woensdag. Prin cipieel acht hij leenen voot dit laatste doel ook niet geheel in orde, maar men moet in dezen tijd over dat bezwaar heenstappen. Het is, na de verregaande aflossing, die In de achter ons liggende Jaren van de oorlogsleentngen heeft plaats gehad, niet strijdig met een soiled finan cieel beleid. De bewindsman verklaarde op een vraag in het eindverslag van de Eerste Kamer verder, dat zeer ernstig zal worden overwogen de con versie te doen plaats hebben In een groote lee- nlng of althans in een complex van xlelne lee ningen met gelijke coupondata en gelijken roos ter van aflossing. Nederlandsche Afrikaansche De Kamer. nlgd met een onder diverse tlngentee ringen. later hetzelfde die van om- De vorst en vorstin van Waldeck en Pyrmont, die tegenwoordig geweest zijn bij de uitvaart van H. M. de Konlngln-Moeder, vertrokken Woensdag per vliegtuig der Deutsche Luft hansa via Hannover naar Hamburg. De wijziging van de Woningwet, waarvan de behandeling op den eersten deser maand ge schorst was vanwege de aanvaarding van het amendement-Vliegen, Is thans eveneens In veilige haven. De Eerste Kamer vereenigde zich hedenmor gen zonder hoofdelijke stemming met het Woensdag door de Tweede Kamer aanvaarde ontwerp tot het aangaan van conversleleenln- gen tot een maximum van ƒ900.000,000. In de nieuwe arbeiderswijk tusschen En schede en Glanerbrug, genaamd Delfia- dorp, zal op Zondag 8 April as. door Deken Weyenborg van Almelo de eerste steen worden gelegd voor een hulpkerk, toege wijd aan de H. Bernadette. De bewindsman acht het ook voor Nederland een nadeel, als hier talrijke buitenlanders wo- nen, gehuwd met een Nederlandsche, terwijl kinderen uit dat huwelijk geboren zijn, en als die buitenlanders ondanks het feit, dat zij geheel vemederlandscht zijn, genoopt zijn, bulten het Nederlandsche nationale verband te blijven. In- tusschen onderzoekt de Minister geval voor ge val zoo nauwgezet mogelijk. Uit Hlllegom meldt men ons: Er zijn twee factoren, die samengewerkt heb ben, dat er nog maar zeer sreinlg op de bloem bollenvelden te zien valt: eerstens valt Paschen vroeg en tweedens was het weer in Maart veei ongunstiger dan in Februari. Niet het minst heeft de sterke nachtvorst der laatste dagen het groeiproces tegengehouden. Wel is er wat te zien aan crocussen en beginnen de narcis sen, maar hyacinten staan er nog niet in bloei De duizenden zullen nog zeker tot een week na Paschen geduld moeten hebben. TerHaar, oaieehge voorzitters de heeren nfsselt, v. Asch leever Fortuyn. Voorts deelde de voorzitter mede, dat de Cen trale Afdeellng besloten heeft, onmiddellijk na afloop dezer vergadering in de afdeellngen te «doen onderzoeken het wetsontwerp tot het aan- gban van een of meer geldleeningen ten laste van\het Rijk en dat het in de bedoeling lag. dit wetsontwerp in openbare behandeling te nemen op Donderdag 29 Maart 11 uur. De vergadering werd hierop gesloten. De heer Amellnk heeft aan den Minister van Sociale Zaken gevraagd, of de mededeeiing, op genomen in de dagbladpers, juist Is, dat de Mi nister van Sociale Zaken heeft goedgevonden, dat werkloozen, die tot nog toe bulten de vak beweging stonden, doch zich thans georgani seerd hebben in bij de bestuurdersbonden aan gesloten werkloozenvereenlglngen, bij wijze van proef mogen stempelen en hun ultkeenng mo gen ontvangen aan de kantoren dier organi saties, en te dezen opzichte eenzelfde behan deling zullen genieten als hun georganiseerde mede-arbelders. 2. Is het den Minister bekend, dat de in de eerste vraag bedoelde ongeorganiseerde werk loozen, vóór zij tot het lidmaatschap van de in deze vraag bedoelde vereeniging van werkloo zen worden toegelaten, de volgende verklaring hebben te onderteekenen „Ik verklaar toe te treden tot de Vereeniging van Werkloozen teen zoodra tk weer werk In het vrije bedrijf zal hebben, te zullen toetreden tot de bij het Nederlandsch Verbond van Vakvereeniglngen aangesloten organisatie in het betreffende vak. Ik verklaar, de belangen der moderne vak beweging te allen tijde te zullen voorstaan." Wil de Minister mededeelen, welke motieven er toe hebben geleid om ongeorganiseerden werkloozen, die de gelofte hebben afgelegd, zoo dra zij weer werk krijgen, te zullen toetreden tot een van de bij het Nederlandsch Verbond van Vakvereeniglngen aangesloten organisaties, faciliteiten te verleenen, die aan werkloozen. die deze gelofte niet deelen. worden onthouden? IS de Minister niet van oordeel dat, waar an dere vakcentralen blijkbaar van meening zijn, dat het ongewenscht moet worden geacht tot stichting van vereenlgingen van ongeorgani seerde werkloozen over te gaan, het niet op den weg der Regeerlng ligt, door het verleenen van faciliteiten als in vraag 1 bedoeld, de propa ganda voor de sociaal-democratische vakbewe ging te steunen en te bevorderen? foeterde nog, dat het thans ontworpen systeem een heel nieuwe figuur In ons staatsrecht te, maar de Kamer legde zich ten slotte bij deze tijdelijke wijziging der Woningwet neer. Aan katholiek Glanerbrug komt derhalve de eer toe, tot een der eerste plaatsen in ons land te behooren, welke haar Godshuis stelt onder de hooge bescherming van het eenvoudige meisje uit Lourdes, dat op 8 December 1933 te Rome met grooten luister en in tegenwoordig heid van duizenden pelgrims, vooral uit Frank rijk, werd heilig verklaard. In Februari van datzelfde Jaar herdacht Lourdes en met Lourdes de geheele geloovigc wereld het feit der voltooiing van het vijftien de lustrum, sedert de Maagdelijke Moeder Gods zich bij de grot van Massabielle aan dit on schuldige meisje te aanschouwen gaf. Het was op den Hen Februari 1858, dat het 14-Jarig dochtertje van een arbeider in het kleine Fransche stadje Lourdes hout ging sprokkelen aan de rivier. Zij was In gezelschap van haar zusje en een buurmeisje en moest een beekje oversteken. Terwijl zij bezig was haar kousen Hij achtte Iemand, die zulk een militair mis drijf achter den rug had. niet waardig, om op-, genomen te worden In den kring der Neder-/ landsche staatsburgers. Met 49 tegen 9 stemmen echter werd zijn amendement verworpen. Men\ hield er met den Minister rekening mede, dat’ het feit al zeventien Jaar geleden te, en oor deelde, dat onmogelijk gepeild kan worden, In hoe verschrikkelijke physlsche en psychische de pressie na drie jaar frontdienst de daad wel licht gesteld was. Daar komt bij, gjat onder de Ministers Heemskerk en Donner reeds verschil lende malen zonder verzet deserteurs genatu raliseerd zijn. Waarom dan dezen gegadigde opeens wél te treffen? Men kan tjiet de houding van Minister en Kamermeerderheid terzake van dit geval accoord gaan, maar of niet over den ernst van het misdrijf van desertie in 1 alge meen te gemakkelijk gedacht werd, te een an dere vraag. Zij had, toen Minister Heemskerk voor de eerste maal een dergelijk geval in de Kamer bracht, wel eens duchtlger bekeken kun nen worden. Thans stond men weder voor pre cedenten, die altijd last veroorzaken. uit te trekken, hoorde zij het Angelus lulden In de verte en tegelijk vernam zij een gedrulsch als van een sterken wind, die een komenden storm deed vermoeden. Zij zag echter de hoo rnen roerloos staan in den zoelen namiddag. Direct daarop nam zij weer hetzelfde gedrulsch waar en voor de tweede maal keek zij rond Plotseling zonk zij op haar knieën. Voor haar oogen, boven een rotsspelonk, verscheen een vrouwelijke gestalte In lichten glans, gehuld in een lang wit kleed met blauwen gordel en met de voeten rustend In bloeiende rozestrulken. In de samengevouwen handen droeg zij een rozen krans met witte kralen. Een eveneens door Mr. Geseling verdedigd amendement van de vaste commissie voor Pri vaat- en Strafrecht werd door MINISTER V. SCHAIK overgenomen bij het ontwerp, dat een vereenvoudiging brengt van de artikelen, het Burgerlijk Wetboek en het Wetboek Burgerlijke Rechtsvoorzlening bevatten trent de vaststelling van ultkeeringen tot on derhoud. De zaak veretechte te veel omhaal van woorden dan dat we er op dit late avonduur nog op kunnen ingaan. De Minister beschouw de haar als een vrij fantastisch bagatel, waar aan eigeiftijk geen behoefte was, doch waarin ook niets onaanvaardbaars stak. Bij de reeks naturalteatieontwerpen, die volg den. opperde de Christelijk Historische afge vaardigde TILANUS bezwaar tegen de te groote coulance op dit gebied; coulance welke strijdt met de Wet op het Nederlanderschap. Deze wet Immers beschouwt het toekennen van de Ne derlandsche nationaliteit als iets heel bijzon ders, dat slechts bij uitzondering geschieden mag. MINISTER v. SCHAIK stelde daartegen over, dat de wet van 1892 dateert en dat de toelichting op het ontwerp en de toen tusschen Regeerlng en Kamers gewisselde stukken 'vel eenlgszins anders hadden geluld, indien toen reeds de onderlinge communicatie tusschen de verschillende naties zoo was geweest als thans. Over sommige had een uiterst kort debatje plaats. Wij kunnen er in verband met het late uur niet over uitweiden, evenmin als over de beknopte gedachtenwisseling, welke aan het slot van dezen langen en bonten dag plaats had tusschen Minister DECKERS en de heeren WENDELAAR, VAN KEMPEN en BRAUTI- GAM over de verlaging van de loodstaiieven. Er te ook nog even gesproken over het ont werp tot wettelijke bekrachtiging van het Ko ninklijk Besluit, hetwelk als crisisproduct, val lende onder de Landbouwcrteiswet, aan wees.... garnalen. De Nederlandsche crisiswetgeving heeft zoo langzamerhand wel wonderlijke spe lingen gekregen! De Kamer te tot 19 April uiteengegaan. Het woord en de daad zijn thans weder aan den Senaatl De senaat had In zijn eindverslag de kritiek overgenomen welke door oud-Minister de Geer in de Tweede Kamer was geoefend, vovral op het feit, dat een deel van Jeze conversleleenlng niet beoogt renteverlaging, maar ’n gemakke lijker aflossingsstelsel nastreeft Inplaats van de in 1937 noodzakelijk wordende zwaardere af lossing van de 4 pct. Staatsleening van 1918. Het provinciaal bestuur der Provincie van de Sociëteit der Missiën heeft benoemd: tot missionarissen In de Goudkust: de paters A. Setz, A. Kelner, J. Vaes, C. Donnely; tot missionarissen in Engelsch To- goland: de paters Th. Puyck, P. Fowler, C. Breu- kel; voor de vakschool te Lomé «Fransch Togo- land) de Broeders Petrus Comino en Wlllibrord van Leeuwen. Verder zijn benoemd: tot leeraar In het Missiehuis te Cadler-en-Keer pater B. v. d. Bergh; tot leeraar in het Missiehuis te St. Michielsgestel pater A. Peeters, en verbonden aan het broedershuls te Blitterswijk pater A. Mondé. de heerschende buitengewone omstandigheden hebben opgehouden te bestaan, doch In leder geval vóór 1 Januari 1940. De wet zelf werd daarop met 48 tegen 20 stemmen aanvaard. „Tijdelijke" wijziging, want sap amendement uit de drie rechtsche fracties, dat door mr GO6ELING werd verdedigd en dat zonder hoofdelijke stemming aanvaard werd, legde in de wet vast, dat de thans noode goedgekeurde arti kelen zullen moeten worden ingetrokken, zoodra Naar Reuter verneemt zullen landschBritsche handelsbespreklngen spoedig mogelijk na Paschen beginnen. DEN HAAG, 28 Maart 1934. Wij hebben reeds gemeld, dat de Kamer bij het begin van de avondvergadering met 49 tegen 21 stemmen de samenvoeging van Enschede en Lonneker goedkeurde. Daarna zette zij met nieuwen moed den tocht door haar lange agenda voort. vereenkomstig de bepaling van artikel 38 van de Landbouwcrisiswet te thans verschenen een verslag van de maatre gelen, kp*6N*ns dit artikel genomen, en wel volgens het begeleidend schrijven van den Mi nister over het tijdvak van 1 November 1933 tot 1 Februari 1934. Een boekwerk van 150 pagina dat veel lezenswaardlgs bevat, en licht verspreidt over tal van zaken in de uit voering der crisiswetten, die tot heden duister waren, maar daarnaast ook teleurstellingen brengt, omdat de onderwerpen niet systema tisch bewerkt zijn. Iedere crlsis-centrale heeft een bijdrage ge leverd, waardoor verkregen is een verzameling van opstellen, maar onderlinge vergelijking te niet mogelijk, want gegevens, door de eene cen trale verstrekt, worden door een andere zelfs niet genoemd. Toch is dit van groot belang vooral voor den export, want juist om dezen te behouden zijn steunmaatregelen genomen. Verder klopt, om te beginnen, de inhoud'niet met het aangegeven tijdvak, wat niet zoo erg is waar het beschouwingen betreft over maat regelen, die voor 1 November 1933 getroffen zijn, maar wel als de uiteenzetting zoo goed «Is niets bevat over de aangegeven drie maanden. Van de verslagen stelt dat over de Crisls-zui- velcentrale wel bet meest teleur. Het te alles oude kost, want heele pagina’s heeft men al gelezen in memories van toelichting of van ant woord op de wetsontwerpen of begroetingen. Dat Wat men nu eens gaarne zou willen weten, vooral om na te kunnen gaan of deze steun werkelijk aan zijn doel beantwoordt en of het streven niet veel te duur wordt betaald (h o e- v e a 1 zuivel er regelmatig te uitgevoerd, waarheen en tegen welke prij- z e n) vindt men In dit verslag niet Het eenl- «e, wat er uit te halen is, te dat de heffing in het eerste jaar (dus tot 3 Juni 1933) ruim 79 millioen gulden heeft bedragen, waarvan slechts 45 millioen aan de boeren te ten goede geko men, terwijl de rest althans voor een groot deel heeft moeten dienen om het verlies te dekken, teneinde het buitenland aan goedkoope boter te helpen. Over dit hoogst belangrijke vraagstuk, waardoor de geheele steun beheerscht wordt, omdat wij toch maar niet door kunnen blijven gaan om jaarlijks Engeland bij de zuivel 20 millioen gulden cadeau te geven, wordt slechts In Cnkele vage termen gesproken. Hiertegenover Staat en dat te wel zeer verheugend dat luist de centrales, die in den laatsten tijd het meest aan crltiek bloot staan, zooals de varkens- •n de rundveeoentrales, alles tot In details ge ven, zoodat men gerust mag zeggen, dat hier de kaarten open op tafel worden gelegd. De reeksen van cijfers en de grafieken kun- hou we niet overnemen, maar ze zijn hoogst Bernadette, die dit alles zag, wilde haar ro zenkrans nemen en gaan bidden, maar zjj kon zich nauwelijks bewegen van schrik. Eindelijk gelukte het haar te bidden en na een kwartier verdween de verschijning, die zich later nog zeventien maal herhaalde In hetzelfde jaar. Spoedig sprak Bernadette met de Vrouw, die haar op 23 Februari een boodschap meegaf op de plaats der verschijning moest een kapel worden gebouwd. Twee dagen later kreeg Ber nadette bevel in de spelonk van de rots zand of slijk weg te krabben, waarna een bron ont sprong, door de verschijning voorspeld. Deze bron vloeit nog steeds na 75 Jaren en levert per dag meer dan honderdduizend liter water. Pre cies ’n maand later sprak de verschijning: „Ik ben de Onbevlekte Ontvangenis". Ongeveer twintigduizend menschen waren toen aanwezig om te zien hoe Bernadette de grot naderde. Dit te In kort en simpele woorden ongeveer de geschiedenis der verschijningen. Bernadette werd later religieuze en stierf op Jeugdigen leeftijd In een geur van heiligheid. De gevolgen van deze verschijningen zouden geweldig wor den. het onbekende Lourdes een wereldrepu- tatle bezorgen, talrijke wonderen en genezingen tot stand brengen en glorie brengen aan God en Zijn Heilige Moeder. Dit alles is nu ongeveer 75 jaar geleden en nog altijd vloeit de stroom van pelgrims, die met het jaar toeneemt In grootte. Nog altijd houden de genezingen aan, die de medische wetenschap met verbazing slaan. De eenvou dige geloovigen, zij, die Bernadette het naast staan, kennen geen verbazing meer, doch ge- looven en zjjn dankbaar.... Dankbaar voor de genaden, misschien zelfs genezingen, welke tot stand zijn gekomen, door het aanroepen van de H. Bernadette Soubirous, als middelaarster tusschen God en de schen. De verandering, door Minister Slotemaker in het ontwerp gebracht en waardoor thans de strengere contröle over raadsbesluiten In ver band met woningbouw althans over Gedepu teerden loopen zal, werd evenmin als de eerste regeling (rechtstreeksch toezicht van den Minister) bewonderd en do heer VLIEGEN rran 78 April houdt de RK. Staats- partij in Amersfoort kaderdag. Hij staat in het teeken van de verleden en komende propaganda. Mr. Fr. Teulings legt de balans van het partjjwerk over. Sedert den vorlgen kaderdag is de actie in partij, fractie, propaganda en kernen enorm gegroeid. ,Jk heb den stelhgen indruk, dat veel meer dan vroeger, ook op allerlei pesten buiten het centrale punt, waar onze menschen leiding heb ben te geven, zjj ons werk gaan zien als een constructief deel van het staatkundig werk In Nederland. In 1 verleden te het politieke werk in plaatseljjk verband wellicht wel wat te uit sluitend gezien als een katholieke zaak; ik bedoel hiermee niet te zeggen, dat we de de katholieke aspecten van ons werk af moeten laten, integendeel, we moeten steeds onze be ginselen in onzen arbeid leggen, maar ik bedoel 1 zoo, dat ons werk gezien wordt als stuwend voor het geheele land, men ziet ons werk thans veel meer als een stuk natlonalen arbeid, Dat die geest er beter te Ingekomen, bleek me b.v. onlangs In Alkmaar, waar 300 plaatselljke lei ders van boven het U. bijeen waren gekomen; de manier waarep men daar de gedachtenwis seling voerde, de geest, welke daaruit sprak, verschilde heel veel met wat men vroeger op zulke bijeenkomsten te ..genieten" kreeg de goeden niet te na gesproken toen men zich poogde te vermeien met heele boomen over de bestuursverkiezing enz.” De begonnen beweging moet volzee hou den, nog dieper moeten de kiezers zich bewust worden van de fundamenteele vraagstukken en kijk krijgen op de concrete maatregelen, het wat, hoe, waarom, de mo gelijkheid en onmogelijkheid: .We zijn in de kernen begonnen met het eerste punt: de fundamenteele bezinning: Misschien h 1 e r of daar wel wat te zwaar, maar stel, en dat te toch wel het minimum, dat In elk der 150 kernen gemiddeld 6 5 7 menschen het door ons gewenschte opsteken van de fundamenteele verdieping, dan zijn er zoo al duizend menschen die steviger in hun schoenen staan dan voorheen. En die zijn er Stellig nu al! De kemrapporten, welke wjj op het Partijbureau binnen krijgen, verschaf fen ons een goed overzicht van dit werk en bieden ons leerrijk materiaal. Van de politieke indigestie, waar men ens volk thans mee op knapt, zal men terug komen, daar komt met andere woorden een reactie op en d a n zullen de kernen, die sterke steunpunten moeten zjjn, waarvan plaateeljjk invloed uit gaat. van groote blijvende beteekenis zijn, juist by het luwen van z.g. massale politieke „be langstelling”. Zeer bewust hebben we den arbeid voor de fundamenteele beginselen voorop gesteld, om de menschen beter rijp te maken voor het tweede: de concrete politiek. Trouwens, de plaatselljke leiders, als ze goede leiders zjjn, zullen wanneer zemet hun eigen woorden en na een goede voorstudie in de bijeenkomst den menschen spreken over de fundamenteele dingen, niet nalaten daaraan be paalde concrete politieke feiten of zaken vast te koppelen. We moeten echte werkers hebben voor wie niets te veel is. Er heerscht een goede geest van verbonden heid tusschen de leiding op het centrale punt en die van de verschillende plaatsen in het land. Wat ik daarvan ook persoonlijk onder vind Is meer dan bemoedigend.” De plotselinge mededeeiing. dat het publiek In de gelegenheid werd gesteld om de Nieuwe Kerk te bezichtigen, heeft Woensdag opnieuw vele belangstellenden naar Delft getrokken. Het is bijna onbegrijpelijk hoe snel de mare zich overal verspreidde, want reeds Woensdag morgen stonden honderden op de Markt te wachten om tot de kerk te worden toegelaten. Het duurde dan ook niet lang, of het publiek stond in file voor den ingang der Nieuwe Kerk opgesteld. Aan de groote vraag om toegangsbewijzen kon niet worden voldaan, en toen In den loop van den middag de 2000 kaarten bij de fa. Reyn- ders. die den kaartverkoop in handen had. waren uitverkocht, werd besloten om maar zonder die bewijzen, doch alleen tegen betaling van 35 cent toegang te verleenen. Deze regeling zal nu ook de volgende dagen gelden, zoodat het publiek zich niet eerst van kaarten behoeft te voorzien. Rustig en stil verliep ook thans dit défilé langs de rustplaats van Haar. Wier stoffelijk overschot daags tevoren In de rij van Oranje vorsten en vorstinnen was bijgezet. De kerk was nog in rouwkleeding. alleen de looper was uit het schip en koor verwijderd. Bloemen en kransen omzoomden nog den grafkelder. Met stillen eerbied ging men er langs heen. De organist der Nieuwe Kerk, de heer J. H. Storm bespeelde zacht het orgel, er heerschte een gewijde stemming. De gordijnen van den grafkelder zijn een weinig teruggeschoven, een heel enkelen gl vangt men op van de plaats, waar Dinsdag oe Koningin het stoffelijk overschot van Haar Moeder moest achterlaten. Wanneer de maan haar schltterlicht over den spitsen kerktoren laat vallen, wanneer de avond is gekomen, staan nog steeds honderden op de Markt te wachten. Ook zij willen nog de kerk gaan bezichtigen. Meer dan 5000 personen hebben Woensdag door de kerk gedéflleerd. Tot ruim 9 uur werd het publiek tot de kerk toegelaten, daama wer den de deuren gesloten.. belangwekkend, omdat daardoor een indruk wordt gekregen van den omvang van het door deze centrale verrichte werk. Er blijkt uit dat de varkenscentrale in 1933 af genomen heeft 1.337.915 varkens. Week voor week is het aantal opgegeven en ook week voor week vindt men aangegeven, hoeveel er geëx porteerd Is naar Engeland, Frankrijk, Duitsch- land en Italië eu tegen welken prjjs. Week voor week kan men de prijzen vergelijken over de laatste drie jaren. Er is bijna geen vraag te stellen, die in dit verslag geen antwoord vindt en het is bij tot 1 Maart 1934 toe voor wat de prijzen aangaat die voor de varkens in de ver schillende klassen aan de boeren zijn betaald. Het verslag van de rundvee-centrale Is wel haast nóg uitvoeriger, want daar vindt men de geheele tot in details afdalende berekening van de 70.790 tot heden verwerkte koeien, de afge leverde bussen vleeschen den nog aanwezigen voorraad, ook hier weer week voor week. Een dergelijk verslag heeft groote waarde, om dat daardoor inzicht verkregen wordt In de wer king van de Landbouwcrisiswet en aan de hand van deze gegevens kan worden nagegaan, of het resultaat bereikt wordt, dan wel of er maar In het blinde weg gesteund wordt, zonder dat het doel bereikt wordt. In de bijlagen vindt men verder de geheele uitgewerkte teeltregeling ook weer met cijfers. Er mag natuurlijk geen ont duiking plaats hebben, de contröle moet zoo zijn, dat ontduiking niet mogelijk is, maar wie deze cijfers van 2.5 millioen aanwezige varkens. 23 millioen rundvee in 1933 ziet, moet erkennen dat er heel veel voor noodlg Is om dat goed te organiseeren en dat de tot nu toe gemelde ge vallen bij deze enorme hoeveelheden in het niet verzinken. Merkwaardig is ten slotte nog. hoe tengevolge van den tarwesteun de teelt hier te lande Is toegenomen. Tegenover 70.188 H A. in 1931 staan 135.719 H A in 1933. De Kamer, die het initiatief nam tot dit ver slag, en de minister, die het nu voor het eerst heeft uitgebracht, hebben een goed werk ge daan, want het zal veel kunnen bijdragen tot verheldering van de werking dezer hoogst be langrijke wet, vooral als de andere centrales hetzelfde systeem in volgende verslagen gaan volgen, dan immers komen, waarom men zoo dikwijls gevraagd heeft: de kaarten op tafeL In de Woensdagavondvergadering was aan de orde het trekken van afdeellngen. Daarop werd de vergadering geschorst tot het kiezen van voorzitters en onder-voorzitters. Na heropening der vergadering deelde de voorzitter mede, dat gekozen zijn tot voorzit ters der afdeellngen de heeren Jansen. Fock, en Polak en tot onder- v. Otters, v. Basse van Wljck. Serrarens en Droog- ■y n een van de vele leugenartikelen, welke I „Het Volk” nog dag In dag uit over Oostenrijk -L publiceert, geeft de Parljsche correspondent van het blad een onderhoud weer, dat hij ge had sou hebben met den niet met name ge noemden „vertegenwoordiger der Oostenrljk- sche sociaal-demokratle”, die aan de zitting der 8. A. L te Parijs deelnam. Heel veel boosaardigs heeft deze vertegen woordiger den correspondent van „Het Volk", die dat alles natuurlijk maar al te graag no teerde en voortcolporteerde, vóórgelogen en, naar ons bekend is, zal spoedig de tijd komen, dat ook in Nederland met al deze leugens finaal wordt afgerekend. Eén van die door den Parljschen correspon dent voortgecolporteerde „bijzonderheden” over t Dollfuss-regime, is echter te Interessant dan dat wij deze niet terstond even onder de loupe zouden nemen. De „vertegenwoordiger der Oostenrljksche sociaal-demokratle vertelde: Jhr. mr. G. W. van der Does, curator in het faillissement van bet Trustkantoor voor Beleg ging en Administratie, en mr. D. J. Veegens, directeur van Burger Co.’s Bank, verzoeken bekend te maken, dat zij bij het Departement van Economische Zaken een collectieve opgave hebben ingediend voor de enquête naar geblok keerde vorderingen. In totaal staat aan door Burgers A Co.’s Bank geëmitteerde leeningen, waarvan het trustee- schap niet in andere handen is overgegaan, uit In Hongarije 878.612.83 en in Oostenrijk f 259.887.39. Obllgatlehouders moeten derhalve hun vor deringen niet op andere wijze opgeven. ,JEn niet alleen ontrooft Dollfuss onze menschen van hun broodwinning en levens- bestaan, hjj zet ben ook buiten hun wonin gen. Zooals u weet, heeft men de socialisten reeds uit de huizenblokken gezet, die door hen en voor hen werden gebouwd, om er „pa triottisch gezlnden” voor In de plaats te brengen." Om de kostelijke verspreking, welke in dit ongelooflijk rijke citaatje voorkomt, vergeven wij den zegsman en den colporteur gaarne de leugen, welke zjj verkondigen, als ze bewe ren, dat de Weensche gemeente woningen dooi de socialisten gebouwd werden. Waarheid is, dat het flnandeele genie, dat wethouder Breitner Indertijd heette te zijn, het geld voor dezen woningbouw liet opbrengen door een ieder, waarvan nog iets te plukken viel, maar zelf met zjjn 6000 schilling wethou- derssalaris ging wonen In Grltzendorf, juist even bulten het door hem zoo onbarmhartig geëxploiteerde belastinggebied! Maar, zooals gezegd, de leugen, dat de socia listen deze woningen gebouwd zouden hebben, vergeven wij graag, en wij willen er zelfj waarheid van maken in dien zin, dat de roode gezaghebbers inderdaad met het geld van de burgerij deze woningen gebouwd hebben als burchten voor de partij, In afwachting van de revolutie. Maar die kostelijke verspreking, dat de socia listen deze woningen gebouwd hebben voor de socialisten!! Ultentreure is voorheen beweerd, dat ’n ka tholiek In Weenen geen gemeentewoning kon krijgen, dat de socialisten bij het toekennen van woningen steeds begunstigd werden, meer dan kreeg men de smartelijkste scheld woorden te hooren; wie zooiets beweerde, wus een leugenaar, een bedrieger. Thans zegt de „vertegenvroordlger der Oos- tenrljksche sociaal-demokratle" het zélf, en „Het Volk” zegt het vóórt!! Geachte redactie, wie heeft er voorheen ge-„ lijk gehad? Kom nu eens dapper en.... eerlijk voor den dag! Naast den dank door ons gebed, wordt Ka tholiek Nederland, Inzonderheid Katholiek ft Twente, thans de gelegenheid geboden, zijn dankbaarheid te toonen en eer te betuigen aan Gods jongste lieve Heilige, tot wier glorie bin nenkort in ons land een kerk zjj het voor- looplg slechts een hulpkerk zal werden toe gewijd. Moge ruime giften, te storten op postgiro no. 80682, pastoor Pieper van Glanerbrug. spoedig In staat stellen op Dolfladorp een Godshuis te doen bouwen, den naam van de H. Bernadette waardig! S ntb

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 15