ONS BLAD Is Prince’s moordenaars men op het spoor? I llgl DEMOCRATIE OF DICTATUUR? Het nieuws van heden voor De Koningin de radio c DE ROL VAN BONNY Aardschokken in Boekarest DE WIEROOKWINNING UIT DE STAD VAN HET VATICAAN De „Accion Popu- demonstreert FRANKRIJK OP DEN TWEESPRONG Bezoekt de MOTORRACES te Alkmaar 2« PAASCHDAG, 2 APRIL 1934 AANVANG HALF TWEE ALCMARIA VVV. lar” VEREEN 1G DE KATHOLIEKE PERS VRIJDAG 30 MAART 1934 iregatie f 2— DE GOEDE WEEK IN HET SPREEWALD Nog meer corruptie men er toe geeft Paniek onder de bevolking Politie vraagt inlichtingen VERKIEZINGEN IN ITALIË Partijen wapenen zich i Het Vaticaansch orgaan laakt afschuwelijke arbeids toestanden Gil Robles mobiliseert de katho lieke jeugd in Spanje De bomaanslag te Berlijn Dr. Eckener in gesprek met kapitein F. E. Guest te Londen aan een te zijner eere gegeven banket De vrouwen in haar schilderachtige klee dij spoeden zich ter kerke om de plechtig heden bij te wonen BANKIER OTTO KAHN OVERLEDEN Economischeproblemen in Amerika Wij het Einstein geen Duitsch staatsburger meer Japan uit' het Intern. Arbeidsbureau DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN e Aanvallen wegens dumping voorzien JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR Postzegel-loupes Pleegde Stavisky toch zelfmoord? Het Huis aanvaardt de tariefwet, de Senaat de katoenwet De Amerikaansche professor Pack heeft ontdekt, dat de moddervulkaan bij Salt Lake City in den staat Utah de haard is van de aardbeving die op 12 Maart het land deed trillen Het NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD aal op Tweeden Paaschdag niet verschijnen. DE DIRECTIE Jsi si 51 51 si si si si sTsi si f SI SI SI Si SI SI SI SI SI 51 Si Si SI 31 SI 51 Kl 5’ SI Si 5i R Si si i f SI SI SI SI Si SI 51 SI SI g f si sisisijl f SI SI SI SBwX i SI 51 SI SI si si si si SI SI SI SI SWTO SI Si SI si f SI SI SI SISI SI SI SI SI SI Si SI 5 SI SI SI SI SI SI SI SI SI SI SI S) ;si si si si si si si si si si sis Toespraak tot Haar volk in Nederland en Indië Rechts en links schijnen in de zaak- Stavisky aanleiding te zoeken om met elkaar af te rekenen ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20 c., ingez. med. 40c p. regel; idem op pag. één 55 cp. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek - Telefoonnummer 433 Hg ziet kans een der moordenaars asm te houden, indien hem de middelen NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD ZEVEN EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 145 -half hof niMMt W d 1% heer r 19. Hevige aardschokken In Boekarest boer. 1. wit: DOQ- O oor overzee L r vervallen PARUS, 28 Maart Duitsche motorrwnnwrs Ie Bi n 10. duw. De bekende Amerikaansche bankier Otte Kahn overleden. De rechter en de linker partijen beschuldigen elkaar er wederkeerlg van, dat ze hun aanhan ger» snel en systematisch bewapenen. In belde kampen zegt men, dat er wapenen en munitie over de grenzen gesmokkeld en verborgen wor- Huis reeds Kamer-adressen van rouwbeklag aan H. M. fc Koningin aangeboden. Onse lange golf sou binnenkort van 1875 M. naar 1887 M. verhuizen. Rector Naber van „Berg en Boeeh" door een beroerte getroffen. lende. Haar- n t BUREAUX: HOF 6. MKNiKMl Telefoon Administretie 433, Redectie 633 ABONNEMENTSPRIJS Per kwartaal voor Alkmaar Voor buiten Alkmaar f 2.85 M*t geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Dagblad uitgegeven door de N V. Drukkerij De Spaameitad Haarlem Bij een brand te Nijmegen zjjn drie werklieden gewond, van wie één levensgevaarlijk. Het Comité Snelpost Ned.-Indle set zijn stadie voort. SS, n: n. le en A. ri jk, ik. tt, O. r- WU op Be cialê i sge^Ud ®us, te 8 Lof i eere- g van Te Deskundigen, die een tweede lijkschou wing hielden op het stoffelijk overschot van Stavlsky hebben rapport uitgebracht. Zij verklaren, dat het lijk slechts een en kele wonde vertoont, veroorzaakt door een vuurwapen dat op geringen afstand werd afgeschoten. Geen enkel spoor van ge weldpleging werd waargenomen. De ulter- Ujke kenteekenen zijn die van een zelf moord, door middel van een vuurwapen. De „Echo de Paris” schrijft, dat de politie- Inspecteur Bonny verklaard heeft, dat hij een der moordenaars kent van raadsheer Prince. Hij zou bereid zijn hem aan te houden. Indien men hem. Bonny, de middelen hiertoe geeft. Welke zijn die middelen, aldus vraagt ge noemd blad. Bedoelt hij daarmee een bedrag In geld, hetwelk hij noodlg zou hebben, zooals in het geval der Stavlsky-chèques, of wenscht Bonny een verbooging van rang? Ofschoon het aan Bonny is te danken, dat de juweelen van Stavlsky werden teruggevon den meent het blad, dat de door Bonny in deze Zaak gespeelde rol dubbelzinnig moet genoemd worden. Men verdenkt hem er van de lang ge zochte kooper te zijn van het bebloede mes dat naast het lijk van Prince gevonden werd en kort voor den moord in den „Ba zar de L'hotel de Vllle” te Parijs gekocht was. Men gelooft ook, dat het telefoontje, waarmee Prince onverwacht naar Dyon geroepen werd, van hem afkomstig is. BOEKAREST, 29 Maart. (Reuter). Om kwart over acht Donderdagavond werd Boekarest op geschrikt door twee zware aardschokken. Een paniek ontstond. De bevolking vluchtte uit de hulzen en zocht haar toevlucht op straat. Tot heden zijn er nog geen berichten binnenge komen over ongelukken. De aardschokken waren de hevigste, die ooit in Boekarest zijn waargenomen. over de totstandkoming van het driemogend- heden-verdrag te Rome als tegenover de ge ruchtmakende rede der vorige week van Mus solini. WASHINGTON. 30 Maart. (VX>.) Het van Afgevaardigden heeft gisten, zooals in het kort door ons gemeld, de nieuwe tarief- wet met 273 tegen 111 stemmenaangenomen. De wet houdt een machtiging voor president Roosevelt in. om gedurende drie Jaar zelfstandig tarlefovereenkomsten met andere landen aan te gaan, van welke bevoegdheid Roosevelt ge bruik wil trachten te maken, om voordeellge afzetovereenkomsten voor het surplus aan Ame- De openbare meenlng wordt door allerlei ge ruchten over samenzweringen en staatsgrepen zoozeer in beslag genomen, dat zij geen belang stelling meer toont voor de vraagstukken van buitenlandsche politiek en het probleem der ontwapening. Bijzondere commissarissen melden aan de Franse he politie voortdurend, dat er be langrijke zendingen van allerlei oorlogstuig over de Spaansche, de Belgische en de Zwit- sersche grens in Frankrijk binnen komen. De vrees is vrij algemeen, dat het Stavls- ky-schandaal aanleiding zal worden, zoowel voor rechts als voor links, om definitief met elkaar af te rekenen. GENèVE, 30 Maart. Van een hooggeplaatst functionaris van het Internationaal Arbeids bureau heeft „United Press” vernomen, dat Japan zich waarschijnlijk in Juni uit de inter nationale arbeidsorganisatie zal terugtrekken. >ien verwacht namelijk, dat Japan op de arbeide- conferentle in Juni zoowel door de arbeiders- als de werkgeversgedelegeerden zal worden aan gevallen wegens „dumping", die wordt toege schreven aan lage loonen. In Japansche kringen heeft men zich in spot tenden zin over het denkbeeld uitgelaten, maar toch niet ontkend, dat de mogelijkheid van uit treden bestaat, indien de conferentie aan het feit, dat Japan zijn buitenlandse hen handel uitbeeldt, politieke kwesties vastkoppelt. Men herinnert verder aan de Jongste publi catie van het arbeidsbureau over den lagen loonstandaard In Japan, waaruit de Brltsche en Fransche gedelegeerden naar men vermoedt hun argumenten zullen putten voor eeh aan val op Japan. (United Prees) De gevel van het fascistenhuis te Rome Wekte door een enorm propagandabiljet op tot stemmen voor Mussolini. De groote leider van links blijft natuurlijk Léon Blum, de groote man der „Section Fran- galse de ITnternatlonale Ouvriére”, kortweg de 8. F. L O. genaamd, de officieele Fransche aociaal-democratlsche partij. Den laatsten tijd begint echter ook het links-onafhankelijke Ka merlid Gaston Bergery meer en meer op den voorgrond te treden en het lijkt zeer wel mo gelijk, dat hl) In een naaste toekomst een groote rol zal spelen. (United Press Nadruk verboden) 'l'l"nm>lllll""ll‘lllll‘ll"'|H»"1l1ltinnt1inniimimilNIIH Mei deelname van de meest bekende Belgische en ROME, 39 Maart. (Reuter). De „Osservatore Romano” meldt, dat de arbeidstoestanden in het bergdistrict van Mlglurtlnla, In 1 Italiaan- sche Somaliland, van ouds bekend als het land der parfums, tot de ergste ter wereld be- hooren. Op de bijna ontoegankelijke berghellingen in dit gebied groeien de kleine struiken, waaruit de wierook gemaakt wordt, die bij den kerke- Hjken eeredienst gebruikt wordt. Men acht het waarschijnlijk, dat het Britsche protectoraat van Aden als gevolg van deze onthulling zijn positie als 's werelds „Clearing house" voor wierook zal verliezen en naar men zegt, heeft Z. H. de Paus zijn misnoegen over deze toestanden te kennen gegeven. den om bij de te verwachten straatgevechten dienst te doen. Links zegt, dat deze wapenen moeten dienen om het fascisme aan het bewind te brengen. Rechts daarentegen beschuldigt links er van met behulp van machinegeweren en pistolen een greep naar de macht te willen doen. In elk geval weten betrouwbare bladen vooral de „Matln” houdt zich met deze kwestie bezig herhaaldelijk sensatloneele onthullingen te doen over den geheimen invoer van wapenen, welke sinds de troebelen van 8 Februari sterk (oegenomen is. Uit Bayonne is heden als laatste der gear resteerden de afgevaardigde Bonnaure naar Parijs overgebracht. Tot dusverre heeft hij te Bayonne in het ziekenhuis gelegen en kon hij niet vervoerd worden. Op 6, 7 en 8 April as. zal er. bij gelegenheid van het op die dagen te houden congres der partij, een algemeene mobilisatie van de Jeugd bonden der „Acclón Popular” plaats hebben. Zij zullen er ten overstaan van het geheele land het bewijs leveren, dat de partij den huldigen toestand slechts als een overgangsperiode be schouwt, die te zijner tijd plaats zal maken voor een anderen, waarin de Katholieke Jeugd een belangrijke rol zal hebben te spelen. In htet manifest, dat Gil Robles aan de le- rlkaansche landbouwproducten te sluiten. Het wetsontwerp gaat thans naar den Senaat. De Senaat nam met 46 tegen 39 stemmen de vrij drastische katoencontrólewet aan, waai door de beperking en vermindering van den oogst verplicht kan worden gesteld. De staatssecretaris voor Landbouw, Wallace, heeft bij alle instanties van het Congres aan gedrongen op een zoo snel mogelijke afhande ling van het wetsontwerp, aangezien door elk uitstel da voorraden toenamen. Da katoenoogat voor het Jaar 1934—1935 wordt erdoor beperkt tot 10 millioen balen. euwlng Brulde- munie- De algemeene onrust en de tot waanzin ge- geeselde partijhaat doen de Franschen volko men onverschillig staan tegenover de hoogst belangrijke dingen, welke er op het oogenbllk in het buitenland gebeuren. Noch de verras sende toenadering tusschen Dultschland en Polen, noch de verkoeling tusschen Warschau en Parijs hebben eenlgen merkbaren invloed op de Fransche openbare meenlng. Het Frank rijk van heden staat even onverschillig tegen- Is de politie de moordenaars van Prince op het spoor? Bekende Duitsche politieke vluchtelingen van hun nationaliteit vervallen verklaard. Gaston L herben de Lussats is een edelman van goeden huize. H(j werd geboren te Monaco en leefde de laatste Jaren van allerlei oplich terijen. Hij veranderde dikwijls van naam om aan de handen van de politie te ontsnappen. Gaston is ox reclame-agent geweest van een rad. Kamerlid te Parijs. Wanneer hij in de lichtstad vertoefde woon de hij in een groot hotel aan de Champs Ely- aées. Paul Spirito oefende geen bepaald beroep uit, uitgezoadzM M dan WM hq alsdan met zijn weck swdisnds leverde vol doende op, om den grand seigneur nit te hangen. Tijdens een eerste verboor gaven Caston en Carbone verwarde en uiterst onvolledige ver klaringen op de vraag, hoe zij de dagen voor den moord op Prince hadden doorgebracht. Ken huiszoeking in resp. woningen schijnt geen resultaten te hebben opgeleverd. Het verhoor wordt voortgezet. De verdachten ontkennen lets met de zaak te maken te hebben. Ofschoon de politieke partijen een „wapenstilstand" gesloten heb ben, zweept een verbitterde propa- gandastrjjd in heel Frankrijk de po litieke hartstochten dermate op, dat algemeen gerekend wordt op een herhaling der troebelen en der straatgevechten, met als resultaat ofwel de instelling van de dictatuur, ofwel een nieuw kabinet met ver sterkte linkache tend enz. Het is niet zonder reden, dat deze campagne in de provincie gevoerd wordt. Men wil name lijk probeeren de provincie tegen Parijs uit te spelen. De linker partijen gaan van het standpunt uit, dat rechts den „staatsgreep” van 6 Fe bruari, den „bloedigen Dinsdag”, organiseerde en de llnksche meerderheid in het parlement uit den zadel wierp, zulks in strijd met den volkswil, zooals die tot uiting was gekomen bij de laatste verkiezingen. Een verdere draai naar rechts kan er slechts toe leiden, dat de socialisten en de communis ten in concentratiekampen en gevangenissen worden opgesloten. Daartegen zullen de so cialisten zich met alle macht verzetten. Zij dreigen tot den laatsten man te zullen vechten voor het behoud van de vrijheid en voor de af wending van een dictatuur. van onze i overwinnen." Onnoodig er bij te voegen, dat ..El Socialista” en andere llnksche organen in deze mobilisatie van de Jeugd onmiddellijk een „voorbereiding tot den fascistlschen staatsgreep" hebben ont dekt. In de provincie voeren de socialisten een heftige campagne welke, naar zij hopen, vruchtbaar zal blijken te zijn in het geval dat, zooals vrij algemeen verwacht wordt, het par lement ontbonden en verkiezingen uitgeschre ven worden. Deze campagne wordt gevoerd on der het parool van „de verkiezing der schoone handen”, want de socialisten beroemen er zich op, behalve de communisten, de eenlgen te zijn, die niet in de zaak-Stavisky gecompromitteerd werden. De inlanders, die de struiken moeten plukken verliezen vaak hun evenwicht en storten om laag en wanneer zij veilig omlaag zijn geko men met bun kostbaren pluk, kunnen zij den wierook aan Arabische of Indische hande laren verkoopen voor een prijs overeenkomen,: met ongeveer 10 cents per pond. De handelaren vervoeren den wierook naar Aden, waar deze voor een hoogen prijs op de markt komt. Teneinde in het lot der werklie den verbetering te brengen, heeft het Vatlcaan besloten met de Italiaansche regeering samen te werken voor de oprichting van een Itall- aansch monopolie voor de inzameling en ver koop van wierook in Mlglurtlnla. De Paus heeft toegestaan, dat het woord „Vatlcaan" gebruikt wordt als geregistreerd handelsmerk voor den wierook van dit mono polie. Hierdoor zou Aden zijn positie van ’s we relds „Clearing house" voor wierook kwijt ra ken en zou hier alleen nog verhandeld wor den de geringe hoeveelheid welke geprodu ceerd wordt te Hadramaut in Zuld-Arabiè. Onze Rom. correspondent seint ons: Witte Donderdag is te Rome door de tal- looze pelgrims met buitengewone devotie ge vierd. In de Slxtjjnsche Kapel hield ZM. Paus Pius XI Capella Papale. De H. Mis werd op gedragen door den Deken van het H. College, Z-Em. Ka rd. Granite Pignatelll dl Belmonte. Na afloop daarvan droeg de H. Vader het Allerheiligste in een kostbaren kelk van goud en bergkristal naar het altaar dat In de Pau- HJnsche Kapel was opgericht. De H. Hostie werd Ingesloten in een urn waarvan de sieutel overhandigd werd aan Z.Em. Kardinaal Pa- celll, die op Goeden Vrijdag de Mis der Prae- sanctlficatie zal celebreeren. De plechtigheden van Paasch-Zaterdag in de Basiliek van Sint Pieter gecelebreerd worden door Mgr. dr. Jan Olav Smit. PARUS, 29 Maart. (Per Tel.) Zooals we reeds hebben gemeld heeft de rechter van in structie Rabut te Dyon drie personen in staat van beschuldiging gesteld wegens medeplich tigheid aan den moord op den rechter Prince, nX Gaston Lherbon de Lussats, Paul Carbone en Paul Francois Spirito. Carbone is een goede bekende der politie in de meeste landen van Europa. Naar Reuter uit Parijs verneemt is heden avond de voormalige tweede secretaris van het Fransche gezantschap te Sofia gearresteerd. Hij wordt beschuldigd van verduistering. Het schijnt dat het gezantschap voor ongeveer 700.000 francs benadeeld is. Een onderzoek Is gelast naar de gesties van den voormaligen president van den raad van toezicht der unie van verzekeringsmaatschap pijen. Het onderzoek wordt Ingesteld op last van het ministerie van Justitie. NEW-YORK, 29 Maart (Reuter) De be kende bankier Otto Kahn, is hedenmiddag In zijn bureau op de Kuhn-Loeb-bank, tengevolge vap een hartverlamming overleden. Het bericht werd stilgehouden tot na sluiting van de beurs. BERLIJN. 29 Maart. Na den bomaanslag Unter den Linden te Berlijn, waarvoor de po- lltiepresident een belooning heeft uitgeloofd van 30.000 RJd. voor de opsporing der daders, hebben de autoriteiten tal van mededeelingen ontvangen, welke thans nauwkeurig worden bestudeerd. De handgranaat, welke om kwart voor twee Is geworpen zou niet bedoeld zijn geweert toot ten bepaalden penoen. In het bijzonder zou deze granaat met geworpen zijn om de Inzittenden van de taxi te treffen. De politie verzoekt nader op de hoogte te wor den gehouden. Dezelfde rijkszender, die het ooggetuigen verslag van de bijzetting van het stoffelijk over schot van H M. de Koningin-Moeder naar IndUS broadcastte, zal ook de toespraak van de Ko ningin naar Indië uitzenden. Ook over den Phahi-zender aal deze toespraak worden ver spreid. De P. T. T. zal de uitzending opvangen en kosteloos aan de N I.R.O M. en de andere radiovereenlgingen ter her-ultzending door geven. Tenslotte zal deze uitzending door de Gou- vemements-zenders P.L.V. op golflengte 31.86 meter en PM.N. op golflengte 29.24 meter, wor den gerelayeerd. Voor deze uitzending is ontheffing verleend van het bekende publicatieverbod. BERLIJN, 29 Maart. De Rijksminlster van Binnenlandsche Zaken, Frick, heeft in overleg met den minister van Buitenlandsche Zaken 36 vroegere onderdanen van het Rijk van het Duitsche staatsburgerschap vervallen ver klaard, omdat zij „door een optreden, dat in strijd is met den plicht van trouw Jegens ^tijk en Volk de Duitsche belangen hebben ge schaad". Op deze lijst van „ultgestootenen" komen tal van eertijds in Dultschland zeer bekende per sonen voor: o.m. prof. dr. Albert Einstein en de uitgeweken sociaal-democratische Rijksdag afgevaardigden dr. Hertz, Tom Sender en Max Seydewitz, zoomede dr. Kurt Rosenfeld. Voorts de vrouw van Max Hoelz, die zelf reeds verle den jaar van het staatsburgerschap is verval len verklaard. Het vermogen dezer personen is in beslag genomen. De uitbreiding van dezen maatregel op familieleden blijft voorbehouden. BATAVIA, 29 Maart (Aneta). Zaterdag middag te 1 uur Amsterdamsche Tijd (20 uur 10 Java-Tijd) zal de Koningin Haar volk toe spreken. De Goede Week te Rome. Plechtigheden van Paasch-Zaterdag m St. Pieter. Gecelebreerd door Mgr. dr. Jan Olav Smit. vernemen, dat H.M. de Koningin voornemen heeft om Zaterdagmid dag te I uur door de radio een woord te richten zoowel tot de bevolking van Nederland als van de deelen van het rijk naar aanleiding van het over lijden van de Koningin-Moeder. den der jeugdbonden toegezonden heeft, leest men oxn.: „Wij willen bewijzen wie wij zijn en wat wij denken. Wij willen ons uitspreken tegen de verouderde normen en de oude stelsels. WIJ zullen een nieuw Spanje bouwen, dat wij zuivere beginselen van het strengste so- recht zullen grondvesten. Om dit doel te bereiken is het noodlg een sociale actie te voe ren, die even vooruitstrevend als christelijk zai zijn, en die in staat is een zinledige politieke activiteit te vervangen, welke laatste slechts bittere ontgoochelingen bezorgt aan allen, die als w|J, een middel zoeken om den huldigen toestand, die uiterst ernstig is, te verbeteren. Om van onze eendracht en onze gezindheid blijk te geven zullen wij ons allen voor het Escorial vereenigen, uiting geven aan ons ge loof in de toekomst van Spanje en getuigen discipline en van onzen wil om te 1

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 15