Bergerkwartier wordt bouwrijp 1 Een jaar werk 175 o voor man DE SUPPL BEGROOTING AL Mercurius Havermout s R Voorkoming radiostoringen Dankwoord burgemeester Eer Een verklaring AANRIJDING Namen van straten De bloemenhulde Personalia |T/hr. Geen belastingver- hooging De heer Hoytink gaat niet bij Ged. Staten in hooger beroep Bijzonder lager onderwijs. Voor schot gemeentelijke vergoeding 1934 kosten van instandhouding Uitvoering boschplan naby den Bergerweg en ophooging terrein ten Zuiden van den Bergerweg Verlegging waterleidingbuizen GEM. RADIODISTRIBUTIE- BEDRIJF Verkoop grond a/d Lyceumstraat Bijzonder lager onderwijs. Ge meentelijke vergoeding 1930. Derde drie jaarlijkse he afreke ning (1928 t/m 1930) Verkoop grond a/d Bisschop Bottemannestraat Verkoop grond a/d Blaeustraat Verkoop grond Uitenboschstraat aan „Volkshuisvesting" kW- Huistelefooninstallatie stad huis, politiebureau, enz. Verkoop grond der Lijnstraat n n aan de Van VRIJDAG 30 MAART 1934 Afscheid van zijn gemeentenaren cenl per fondspak BURGEMEESTER W. VAN SLOOTEN hebben de ’n en het KLAVER „geen; kunnen aanhouding wordt ge- voorstel tot ier wil meer leelljke Zoo’n d. VALL: EU het Westerhofje SLINGERLAND ZATERDAG SI MAART vindt de straat 1045—1950; München B. en W. stellen den Raad voor de Electric!- teitsverordening aan te vullen met bepalingen ter voorkoming van radio-storingen. Als voren. De heer KEIJSPER vraagt soepelheid ta.v. de ziekenhuizen. dat het Bosch-plan ant Is dan het Ber- Konlngln Stadhuis ƒ7951. de heer aan den burge- mlln naar mijn dat het Rijk hier id. Met de V B is stemming kunnen door met Mj geest van recht deele want final keert meen 8.5 n zullei dragt peset zooai heeft lijke, be pal De lang bega mlng het c n-actl verkil In kers, het v het 1 ten. i altha otnda den t in d( dus 1 geerü af stal stand len t voor bereh Nle die n men. Burgemeester van Slooten dankte dr. Spie- rings, namens allen, voor de hartelüke woorden. Het verheugde hem, hier zoo een groot aantal menschen aanwezig te zien, hetgeen voor hem blijk gaf van hoogachting en waardeering. HU hoopte dat de werkzaamheden, door hem in het belang van de gemeente gedaan, vrucht mogen afwerpen en dat de gemeente Heerhugo waard in groei en bloei mogen toenemen. Vel, Kath< de m De welke vat hi de Hi see rd. jeugd i op ee daar politie Kor trokkr in ge kerk i heen, de zi tigen. meege den g De zich t derbr» naar te aai bereik der. v dragei en on De tracht optred dat r aange deldra De Waren >ugd( baas Het heeft gerich ter vi sc hen len bl jeugd In het terrein, begrensd door den Nleuwlan- deraingel, de Vondelstraat, den Molentocht en de Bleekerskade. zijn nog een tweetal straten aangelegd, waaraan tot dusver nog geen namen zijn gegeven B. en W. stellen den raad voor aan P. Molen alhier te verkoopen een perceel bouwterrein, ge legen aan de Bisschop Bottemannestraat, ter grootte van ongeveer 400 M2, voor de som van 7.per M2. Als voren. worden beloofd. Uitstel van dit voorstel beteekent derving van 3 weken uitkeering. Op de suppl. begrooting moet slechts f 6800 dekking gezocht worden. Bülage 122 de eerder aangenomen werk- verschaffoingsplannen kunnen nu niet uitge voerd worden, omdat ze uit eigen middelen gefinancierd moeten worden; er is nu een beter object. Bü een grondprijs van ƒ8 zal er geen rente verlies zUn, als na 20 Jaar de grond verkocht is; dit zal eerder het geval zijn. Werkverschaffing beteekent voor vele werk- naren een aiscneiaswoord. Burgemeester, aldus dr. Spielings, gy zyt in de bijna kwarteeuw alhier geen man geweest van vele en mooie woorden, doch wel een man van hard en veel werken, een man van de daad Rust en niets doen ras u onbekend. Als type van het ras der sterke en stevige, stoere en ietwat stroeve Westfrlezen, kunt u met recht zeggenBeoordeel my niet naar woorden, maar naar mijn daden, werk. er was ook een r. „Goed Vjpnen”. In voorspoedige en blijde Jaren. maar ook in zorgvolle hebt gü met vaste hand en taai door zettingsvermogen uwe gemeente goed bestuurd, als wij om ons heen zien, hoe rustig, zuinig, vooruitziend beleid een- zegen voor onze ge meente is geweest. Als blijvende herinnering aan Heerhugowaard bieden wy u aan een zil veren presenteerblad met Inscriptie, met daar naast een album, waarin allen, die meewerkten, hun handteekenlng hebben geplaatst. Dit ge schenk moge door u worden aanvaard als blij vend bewUs. dat uw vele, uw goede werk ala burgemeester door ons hoog wordt geschat, en moge voor uw verdere leven blUven getuigen, dat gü met tevredenheid en voldoening op uw wel eens ondankbaar en onvermoeide werk in het belang der gemeente Heerhugowaard moogt terugzien. Moge dat nog vele Jaren zijn. B. en W. stellen den raad voor aan I. G. dchaaf alhier te verkoopen een perceel bouw terrein, gelegen aan de Lyceumstraat, ter grootte van ongeveer 255 M3, voor de som van ƒ9.— per M2. Conform besloten. stellen den Raad voor om aan alhier te verkoopen een perceel gelegen aan de Blaeustraat, ter B. en W. stellen den Raad voor aan de be sturen der Vereenlglng St. Joseph, der R.K. Meisjesscholen en der Vereenlglng tot bevorde ring van ChristelUk SchoolonderwUs alhier respectievelijk voor de 8t. Josephschool (u.i.o.i, St. Adelbertusschool, St. Bavoschool, St. Wllll- brordusschool en 8t. Aloyslusschool; voor de Juliaschool (uJ.o.), Juliaschool (g.l.o.i, 8t. Jo sephschool (gl.O.l, Marlaschool en 8t. Agnes- school en voor de Wllhelmlnaschool, Jullana- school (uJ.o.) en Jullanaschool (g.lo.) een voor schot te verleenen op de over het Jaar 1934 uit te betalen gemeentelijke vergoeding, bedoeln in artikel 101 der Lager Onderwüswet-1930. Als voren. De directie van het Provinciaal Waterlelding- bedrUf heeft voorgesteld, dat voortaan, bü uit voering van werken ten behoeve der gemeente, die verlegging van het buizennet van het P.W.N. noodzakelijk maken, de daaraan verbonden kos ten voor de helft door de gemeente en voor de andere helft door het Waterleidingbedrüf wor den gedragen. B. en W. achten een dergelUke regeling billijk en geven den Raad in overweging te besluiten tot aanvulling der overeenkomst van 1 Juli 1936. Als voren. B. en W. stellen den Raad voor aan de Ver eenlglng voor Volkshuisvesting .Alkmaar”, al hier, ten behoeve van den bouw van een 26-tal arbeiderswoningen, te verkoopen de in het ver lengde van de Ultenboschstraat gelegen per- ceelen bouwterre’n, ter grootte van ongeveer 2750 M2., voor de som van f 650 per M2. Als voren. In den loop van het vorig Jaar heeft de Hoofd ingenieur van den RUkswaterstaat te Alsmaar een voorstel gedaan met betrekking tot de ver betering .van de belde bruggen in de Noorder- kade, die bij het Rjjk in beheer en onderhoud ZUn. B. en W stellen den Raad voor de door den Hoofdingenieur van den RUkswaterstaat voor gestelde regeling te aanvaarden en voorts: a. Burgemeester en Wethouders te machtigen tot aankoop van grond en water, benoodigd voor het maken van de in den bovenaange- haalden brief bedoelde nieuwe doorvaart tus- schen de Oude- en de Nieuwe Hoomsche Vaart onder voorwaarde, dat aan den Raad mededee- llng zal worden gedaan van de bestede koop sommen; b. de aan te koopen perceelen grond en water te bestemmen voor den aanleg van een verbin ding tusschen de Nieuwe Hoomsche Vaart en de uitmonding van de Oude Hoomsche Vaart overeenkomstig het plan van den Hoofdlnge- nleur van den RUkswaterstaat. c. het voor den sub a bedoelden aankoop be- noodigde crediet beschikbaar te stellen, nader te regelen bU suppletoire begrooting. De heer COVERS (V B.) heeft zich over dit voorstel verwonderd, zooels hü zich nooit over een bülage verwonderd (geeft. Reeds 3 October 1930 werd gezegd, dat er haast was met den kanaalaanleg. Nu is er nog haast bü Spr. is tegenstander van de kanalen, omdat maar 13 van het vervoer te water gaat. De projectie van de nieuwe vaart op het kanaal IUkt spr. ver keert. Spr. vraagt de bülage aan te houden. De heer KEYSPER (R.K.) sluit zich bU dit verzoek aan. mede met het oog op het adres van de N.V. Vereenlgde Brandstoffenhandel, waarin gezegd wordt, dat er moeilükheden voor de scheepvaart uit sullen ontstaan. Wethouder VAN SLINGERLAND, die ongewoon drukken mid<^g had. Glsteravondgam ongeveer 5 uur had op het Kerkplein. (R|g Patemoeterstraat een aanry- dlng plaats ^Zschen een vrachtauto van Bas uit Enkhulzen en een driewlellge fiets van het Witte Kruis, alhier, waarvan- de belde voorwie len afknapten. De autobestuurder die moeite had den bocht te nemen, zal de schade vergoeden. B. en W. P. Dekker bouwterrein, grootte ven ongeveer 7000 M2., voor de som van 8 per M2. Als voren. Wethouder KLAVER, die in de fractie maar in den Raad wel bezwaren ontmoette. B. en W. stellen den raad voor aan J. Glas te Helloo te verkoopen een perceel bouwterrein, gelegen aan de Van der LUnstraat, ter grootte van ongeveer 1694 M2, voor de som van 7.— per M2. De heer VENNEi-ER heeft zich over dit voor stel verwonderd. „Goed WJonen" heeft 1 Jaar geleden al dien grond te koop gevraagd voor 27 woningen; bezwaren dXftrtegen heeft spr. nooit gehoord; wel is gezegd, dat de Woning- bouwvereeniglng maar met 13 woningen moest volstaan. Het gaat zj. niet aan den grond zon der overleg met „Goed Wonen” aan een ander te verkoopen. Waarom is geen overleg gepleegd en waarom kan „Goed Wonen” den grond niet koopen Wethouder VAN SLINGERLAND zegt, dat de heer Glas dezen grond wlidf hebben al was hem op anderen gronc gewezen Wethouder F1.AVER acht het op zün plaats, dat de bülage wordt aangenomen. Aan het type woningen, door „Goed Wonen” gevraagd, is naar de meening van B. en W. niet dringende behoefte; B. en W. meenden eerder het particu lier initiatief te moeten steunen; zü hadden zich door den directeur van Woningbouwtoe- zicht laten voorlichten. Wethouder WESTERHOF: minderheid in B. en W. t. a. Wethouder KLAVER: daar gaat het hier niet over. HU toont aan de hand van cüfers aan. dat er geen behoefte was aan woningen als „Goed Wonen" wilde bouwen, temeer daar het particulier initiatief er wilde bouwen; er zün 50 leege en 80 in aanbouw zünde arbeiders woningen. Het is geen kwestie van mindere welwillend heid t. o. v. „Goed Wonen”. Weth. WESTERHOF geeft het standpunt van de minderheid van B. en W. weer en be toogt, dat er wel behoefte is aan meer arbei derswoningen. omdat er nog meer krotwon.n- gen moeten worden opgeruimd. Als „Goed Wo nen” 50 arbeiderswoningen gevraagd had, zou spr. en weth. Bonsema ook dit gesteund heb ben, omdat er behoefte aan die woningen is; op spr.’s steun kan men rekenen. De heer WOLDENDORP wüst er op. dat de 50 leegstaande woningen voor een groot deel wachten op onbewoonbaarverklaring. Spr. be- grüPt niet, hoe men aan een ander grond kan verkoopen, die zoo goed als verkocht is aan „Goed Wonen". De heer VENNEKER zegt, dat „Goed Wonen” meer gegadigden heeft dan woningen. Als de wethouder wel 16 woningen wil toestaan en geen 27, dan is dat hinken op twee gedachten, als hu zegt, dat er geen behoefte aan dien grond is. De liandelwijze vgo.l jïilst, spr. vraagt aar&ouding; tegenstemmen De heer JKEYSPER betoogt, dat het 'SM gaat tusschen particulier initiatief of vereenigings- bouw, want men wil wel 16 woningen toestaan. HU steunt het verzoek van den heer Ven- neker. De heer HOYTINK bevreemdt zich er over dat hier door twee fracties dingen ter sprake worden gebracht, waar spr. niets van weet. De heer BAKKER <8. D.)Wy hebben nog niet gesproken. De heer HOYTINK: Die houding kennen we. Weth. KLAVER verdedigt nogmaals het voorstel. De VOORZITTER wüst er op. dat het gaat over verkoop van grond aan Glas en niet aan ,,Ooed Wonen”. De heer WOLDENDORP zegt, dat de com missie van Grondbedryf niet beter weet of de grond was aan ..Goed Wonen" verkocht. Weth. VAN SLINGERLAND: Dat te zoo. Met de becüfering van weth. Klaver kan spr. niet geheel acoord gaanhoewel onbewust heeft weth. Klaver spr. verkeerd ingelicht. Spr. voelt zich daarom vrü voor aanhouding der bülage, of er tegen te stemmen. Weth. WESTERHOF wU de bülage terug nemen. Weth. KLAVER vindt, dat de zaak een per soonlijk tintje krügt. Toen hü met het voor stel in de fractie kwam was men er niet tegen. (Protesten) De bülage wordt aangehouden. De collecte voor de bloemenhulde voor wülen Emma, waarvoor de bussen in het waren geplaatst, heeft opgebracht de openbare scholen voor uitgebreid (in 1929 resp. v.71 en 15.38 meer). De aanzienlüke vermindering het bedrag per leerling voor het u. 1. o. B. en W. bieden den Raad ter vaststelling aan een ontwerp tot herziening van het uit breidingsplan der gemeente met daarbü be- hoorende bebouwingsvoorschriften, betrekking hebbende op het Zuid-Oostelük gedeelte van het grondgebied der gemeente, voorzoover dat ligt beoosten den Kennemerstraatweg en bezuiden een lün. die wordt gevormd door de Nleuwlan- dersingelgracht, de Oostenburgstraat, de Keet- gracht, den Limmerhoek, het Noordhollandsch kanaal en de grens tusschen Oudorp en Alk maar. Bezwaren tegen het uitbreidingsplan zün in gekomen van de N V. van Onroerende Goede ren „Nooitgedacht”. B. en W. meenen. dat de bezwaren van adres sant e weinig gefundeerd zün en haar desiderata niet voor inwilliging vatbaar zifn. Zü stellen den Raad voor de bezwaren van adressante ongezond te verklaren en tot vaststelling van het plan tot herziening van het uitbreidings plan over te gaan. De heer KEYSPER meent, dat er enkele wyziglngen moeten worden aangebracht. HU heeft bezwaar tegen het totaal-uitstippe len van het plan en vraagt voor den Raad de bevoegdheid om nadere wyziglngen. Bü de onderhandelingen met „Nooitgedacht" eischte men van den directeur Matthüsen een volmacht namens de N.V., terwyi de vertegen woordiger van de gemeente geen volmacht had. Ook over het verslag van de onderhandelingen zün belde partüen het oneens; dit had. voorko men kunnen worden. Spr. toont aan. dat P. W het de N V. ..Nooit gedacht” niet gemakkelük heeft gemaakt en een onvoordeellge behandeling heeft voorge steld. Spr. kan het voorstel aannemen, als de R<iad de bevoegdheid houdt, in onderdeelen wystgin- gen aan te brengen. De heer KEESOM ziet de noedzaak niet in om den Hellooërdük te verleggen en tot een 15 M. breeden weg te maken; de groote verbin dingsweg van Kennemerstraatweg naar de Schermer komt aan den anderen kant van de stad. Ook de rlolen-oplosstng Ujkt spr. niet juist. Komende tot de bezwaren van „Nooitgedacht" wüst spr. erop, dat het verslag van de onder handelingen niet op de juiste wyze te gemaakt. De N.V. doet vele concessies en wil wel mee werken. De heer OOVERS te het met de heeren Keys- per en Keesom eens; hü stelt prys op aanhou ding. Weth. KLAVER zegt, dat de onderbandelin - gen toch wel anders geweest sün, als de Raad denkt. Er was voor 90 overeenstemming. Er werden echter door beide partüen verslagen gemaakt, die niet klopten met elkaar. Spr. gaat de calculatie na, die op bet bureau van Gemeentewerken met de N.V. zün ge maakt en concludeert, dat de gronden niet te duur worden. Het plan te slechts in groote trekken ge maakt; voor ieder onderdeel is beroep op den Raad mogeiyk, zooate in de bijlage staat. .Herziening van het uitbreidingsplan te om de 1P jaar aan de orde; dit ptan gaat om groote straten, pleinen en waterwegan. Over onderdee len valt altüd te praten. Dit geldt oek voor bet rioleeringssteteel. Spr. concludeert, dat „Nooitgedacht" niet te duur is gemaakt. De heer KEYSPER te niet overtuigd, dat beide partüen elkaar goed kunnen verstaan; hü vraagt aanhouding of anders de bevoegdheid van den Raad het plan in eerste instantie in onderdeelen te wyzigen. Weth. KLAVER betoogt, dat het plan slechts om groote trekken gaat; de onderhandelingen gingen met „Nooitgedacht" slechts over on derdeelen, waar later over gepraat kan worden. De heer 8IET8MA meent, dat de wethouder schuld te van de verwarring; als het om de groote lün gaat, waarom is er dan met de N.V. over onderdeelen onderhandeld. Weth. WESTERHOF stelt voor, de N.V. ge legenheid te geven baar plan uitvoerig en du! deiyk toe te lichten; ook wat het vuile water betreft. Dan kunnen B. en W. daarover advi- seeren. De bülage kan daarbü echter aangeno men worden. De heer OOVERS stelt aanhouding voor, waartegen de wethouder zich verzet. Weth. wEdIkKHOF acht aanhouding over bodig. Besloten wordt tot aanhouding. De heer HOYTINK heeft besloten niet in be roep te gaan tegen het voorstel inzake werk verschaffing; niet, omdat hü een debat met den heer v. d. Vall vreest, noch het door den heer Van Drunen aangekondigde bezoek, maar omdat hü er niet van houdt tegen een besluit van de raadsmeerderheid in beroep te gaan en de werkverschaffing niet wil tegenwerken. Spr. moet echter ernstig protesteeren tegen de woorden van het raadslid, tevens voorzitter van een moderne arbeidersorganisatie, die dreigt met een op straat brengen van zün men schen (Instemming). Hierna sluiting. Q Burgemeester en Wethouders stellen den Raad voor hun college te machtigen van den Rüks- telefoondienst een nieuwe telefooninstallatie te huren. Conform besloten. '1 De heer v. DRUNEN wüst op het bezwaar voor publiek en Posterijen door straat, kade en plein, enz. naar één persoon te noemen. B. en W. stellen den Raad voor om aan de besturen van de Vereenlglng ,Bt. Joseph" voor de RK Jongenscholen, de RK. Meisjesscholen en de Vereenlglng to. bevordering van Chris telUk Schcolonderwüs, alle alhier, respectieve- lyk voor de St. Josephschool (uJ.o.), 8t. Adel bertusschool. 8t. Javoschool, 8t. Willibrordus- school en St. Aloyslusschool; voor de Juliaschool (uJ.o.), Juliaschool (gJ.o.), 8t. Josephschool (g. l.o.)Marlaschool en 8t. Agnesschool. en voor de Jullanaschool (u.l.o.), Jullanaschool (gJ.o.), de gemeentelüke vergoeding van de „kosten van instandhouding”, bedoeld bü artikel 101 Lager Onderwüswet-1920, te verleenen over het jaar 1930. Het gemiddelde bedrag per leerling van de kosten van instandhouding over 1930 bedraagt: in totaal f 20 59. Voor L o. totaal 39.31 f van te behalve het gevolg van de thans geldende jurisprudentie, ook een gevolg van het feit, dat het gemiddeld aantal leerlingen over 1930 118 bedroeg en over 1929 96, alzoo een verschil van 22 leerlingen. Conform besloten. Hierna sprak de oud-onderwyzer. Brugman die dank bracht meester voor al hetgeen hü van hem heeft ge noten. Hü wenschte den burgemeester tal van jaren een welverdiende rust. Hierna nam de zeereerw. heer De Meulder, pastoor der parochie H. Dionysius, het woord namens de geestelijkheid en de parochianen. Als ik terugblik, komen ook herinneringen bU mü boven, waarby de degens wel eens werden gekruist. Eén punt bleef altyd boven allen twüfel verheven en dat was de manier, waarop Gü als burgemeester U altyd boven de partüen wist te stellen. Voor de in dd. 29 Maart jj. geplaatste ad vertentie „Instituut Bendorf” genoemde lyst van geslaagden zie men stadsnieuws d-d. 28 Maart JJ. Lyn 1 Hilversum Lijn 2 Huizen - Lün 3 Lend. Reg. 10 35—1750; Brussel 1750 Lün 4 Langenberg 19.30—24.—, B. en W. BteDen voor aan de züstraat van de Dr. Schaepmankade (loopende tot de Verlengde T-andatraat) den naam geven van Dr. Schaep- manstraat en aan de straat, welke de verbinding vormt tusschen de Bleekerskade en de Lyceum- straat in verband daarmede den naam te geven van Lyoeumdwaraatraat B. en W. stellen voor in plaats van Lyceum- dwarsstraat, den naam Korte Lyceumstraat te bezigen. De heer WOLDENDORP namen veranderen. De heer VENNEKER noemt de vindtngrük- hekf van B. en W. niet groot. Hü stelt voor „Petrus Canteiusstraat, met bet oog op het Lyceum. Wethouder WESTERHOF: Zoon kleine straat naar soo’n grooten man. De heer v. d. VALL: En het Weeterhofje dan! (gelach). De heer 8IET8MA vreest verwarring met Canislusstraat; ook met Dr Schaepmankade De heer STOUTJE8DWK wil de straat naar Oud-wethouder Thomsen noemen. De beer 8IET8MA noemt den naam van Dr. Nolens. Wethouder WESTERHOF daar ook te klein voor. De beer KEIJSPER: of Bonsema-straat. Wethouder WESTERHOF: dat is tenminste een klein mannetje, (gelach). De bülage wordt tenslotte aangehouden In afwachting van betere namen. Van hier breng ik u ook dank voor de tege moetkomende houding, die ten allen tyde werd ingenomen en de faciliteiten, die door u. waar dit binnen uw bereik lag, werden verleend. En nu gaat gu rusten. Rusten is niet naar bed gaan, rusten te niet niets doen, rusten wil voor u en vele anderen, die de laatste jaren in het brandpunt van het economische en maat- schappelük leven hebben gestaan, zeggen: vrij worden van zorgen, die het leven dikwyis vol en -moeUük hebban gwaalrtr awk ^si^deren dachten dat rust genpt^n werd. Rusten wil voor u zeggeneen bevrijdlng van al datgene dat j den mensch'in uwé positie <flkw(jls Ilchamelük en geesteiyk zoo aanpakt, dat gesproken kan worden vaA een interIng van krachten. En nu de bevryding van die zorgen, dat te het wat ik u zoo hartelük gun. Die zorgen, zoolang door u gedragen, kunt gü thans met een gerust geweten van u leggen. En burgemeester, dat wenschen wy u allen van ganscher harte toe, dat de elgenlüke mensch die in al die zorgen wel eens aan kant wordt gezet, thans weer tot bewustzün mag komen, dat hü werkelük nog in u leeft en vanuit een andere streek nog lange Jaren uw zoo ge liefde gemeente mag waarnemen. Hierna sprak de heer Ch. Dun, Inspecteur van het Lager Onderwüs in de Inspectie den Helder. Namens de ambtenaren sprak de heer Bee- repöot. Het is ook ons een behoefte u hier openUJK dank, te brengen voor alles wat u hebt gedaan en niet in *t minst voor wat u bent geweest. Want u was niet alleen een plichtsgetrouw en hard werker, maar u stond ook altüd voor iedereen klaar die uw hulp of voorlichting noo- dig had. Zonder dien grooten werklust en beroepsliefde had u op uw leeftüd in deze moeilüke Jaren uw dubbele functie niet zoolang kunnen waar nemen. Dit zü u by uw vertrek tot troost, vriendschapsbanden zult u toch steeds Heerhugowaard verbonden biyven. Ook wy wenschen u by dit afscheid nog vela gelukkige en onbezorgde Jaren toe. Hierna sprak veldwachter B|eüendaal. De negen Jaar, welke ik als veldwachter on der uw bevelen heb gestaan, zullen bU mjj steeds in aangename herinnering bhjven. Uit den aard müner functie heb ik steeds mek U om moeten gaan, en dat heeft mü ten op zichte van U vervuld met hoogachting en dank baarheid. Voor dit alles betuig ik U by deze gelegen heid mün welgemeenden dank. Namens de Rüksveldwacht sprak de heer Vis ser, die mede namens zün oud-collega v. d. Ploeg en anderen, den burgemeester hartelük dank bracht voor alles wat hü als burgemeester en hulpofficier van Justitie voor de RUksveld- wacht te geweest. De heer 8. Post, hoofd der O. L. School, bracht ook namens zün collega’s zün hartelüken dank aan den burgemeester. Spreker memoreerde hierbü den zeer ongunstlgen toestand waarin het O. L. onderwüs thans verkeert, doch hoopte dat er spoedig een gunstige uitslag in die zaak mag komen. De heer J. van Schalck, hoofd der büzondere school, bracht den burgemeester, ook namens zün collega's, hartelük dank voor al hetgeen hü voor het büsonder onderwüs heeft gedaan. Spr. zeide, dat het nog voorkwam, dat de büzondere scholen soms tegenkanting ondervonden van 5 gemeentebestuur, doch hier was daarvan geen sprake. Namens de burgemeesters van de omliggende gemeenten sprak burgemeester Jhr. van Spreng- ler van Zuid-Scharwoude, die verklaren moest dat hy het Jammer vond, zoo’n collega te moe ten zien vertrekken. De aangename wyze waar op de gemeentebesturen der omliggende ge meenten samenwerkten, de collegiale verhouding van de burgemeesters onderling, waren oorzaak van de meest gunstigste samenwerking. Het vertrek van burgemeester van Slooten zag hü noode aan, doch hy hoopte, wanneer hü elders woonde, nog steeds aangename en gunstige mededeellngen omtrent hem te mogen ont vangen. Burgemeester van Slooten, hierna nogmaals het woord nemende, dankte allen voor de spon tane hulde, wllke hem hedenmiddag hier te ge bracht. HU hoopte, dat er voor Heer Hugowaard weder spoedig een gunstige tüd moge aan breken, want spr. sou niets liever zien dan dat Heer Hugowaard in welvaart mocht groeten en bloeien. Zichtbaar aangedaan dankte hü nog maals voor de groote hulde. Spr. vraagt den wethouder, of het niet ver standig is, deze zaak te bezien bü de suppletoire begrooting. Na het antwoord van den wethou der zal spr. zün stem bepalen. De heer v. d. VALL herinnert den heer Siet- sma eraan, dat de commissie met het oog op de werkloosheid geheel voor dit voorstel was. Van den heer Hoytink vlnds spr. het grie vend en onbehoorlük te zeggen, dat het niet gaat om de werkloocen, maar om een reken sommetje. Er zün 1070 werkloozen, een abnor male omstandigheid, die buitengewone maat regelen wettigt. Als de financier van de ge meente zegt, dat het finantleel kan. moet men daar vertrouwen in hebben. Aan de schoone woorden van den heer Hoytink hebben de werkloozen niets. Weth. VAN SLINGERLAND bespreekt positie van het Grondbedrüf na de taxatie; de taxatiewaarde was 245.000 minder dan de boekenwaarde; dit bedrag te gedekt uit de re serve van ƒ500.000, die er was. Over de resteerende 255.000 zullen we de rente niet meer mogen nemen. Voorzichtigheid met het grondbedrüf is geboden, om in de toe komst een aébècle te voorkomen. Het grondbedrüf kan nog uit en het dringt niet om zoo’n groote oppervlakte momenteel bouwrüp te maken. De vastgestelde prüzen kunnen nog worden gemaakt; de laatste 3 maanden werd 7.181 M2 grond voor dien prüs verkocht. Als we geen werkverschaffing zoden noodlg hebben, zou spr., en m(t hem de commissie, niet aan dit voorstel hebben medegewerkt. Er zullen niet meer straten worden aan gelegd, dan waaraan behoefte te. Het werk door den heer Gevers aangegeven, is niet productief en kost veel geld. Ook t. a. v. het Lyceumkwartler en het ter rein benoorden den Bergerweg had men eerst bedenkingen, doe hhet te er goed gegaan. weth. WESTERHOF kan de oppositie niet loyaal noemen; altüd, 17 jaar lang zeker 12 jaar werd de werkverschaffing behandeld voor de begrooting. Men vraagt van het col lege steeds meer. Het is niet fair, eerst de sup pletoire begrooting te vragen, alvorens het voorstel te behandelen. Spr. lust die aantügingen niet van den heer Hoytink. De Raad bestuurt en spr. geeft slechts leiding. De heeren Vogelaar en Hoytink schet sen spr. als een avonturier en de Alkm. Post neemt graag die sensatierommel over. De heer V. DRUNEN: middenstandsbelang. Weth. WESTERHOF: het talmen van de Re- geering was oorzaak der vertraging. De suppl. begrooting is nu gereed en kan den Raad vol gende week erelken; en kan 19 April behandeld worden. De suppletoire Begroeting is sluitend zonder belasting ver hooging en had, zooals daaruit blükt, in Januari behandeld kunnen doch alleen mr. Wendelaar had dat B. en W. stellen den Raad voor in te trekken het raadsbesluit van 9 November 1933, a. het terrein ten Zuiden van den Bergerweg. kadastraal bekend Sectie D. nrs. 228. 229, 105, 107, 108, 106, te doen ophoogen om het geschikt te maken voor bouwterrein; b. Burgemeester en Wethouders te mach tigen tot uitvoering van het in het bovenaange haalde voorstel bedoelde plan tot ophooging, be- bosschlng enz. V6| van 7 September Binnen wüzend; c. te bepalen, dat bet sub a. genoemde werk zal worden aanbesteed evenals dat. genoemd sub e., het laatste voor zoover het om den aard van het werk niet in eigen loeheer wordt uitge voerd; aan loozen een beetje redding uit de misère van ja renlang in de schulden zitten. Door de meegevallen tielastingen kan 1935 tegonnen worden met een post van f 60.000. De heer VAN DRUNEN: en dan de verzwe gen belasting nog! (Gelach). Spr. concludeert, dat het voorstel aaziger nomen kan wordenden Raad wachten geen verrassingen; de werkloozen wachten op werk. De VOORZnTER wil over de bezwaren voor het Grondbedrüf heenstappen; het college heeft vooral gelet op de werkloosheid; bü aan neming kunnen 170 werkloozen dit jaar werk krijgen. Spr. zou aanneming op prüs stellen en de suppl. Begrooting met vertrouwen tegemoet zien. De heer VOGELAAR vraagt den weth. de be- wüzen, dat spr hem jarenlang als avonturier voorstelt, die de gemeente naar den afgrond helpt. Spr. heeft steeds gezegd, dat de wethouder de moeilükheden naar de toekomst verschuift en die meening deelt spr. nog. Spr. wil dit voor stel alleen behandelen met de Suppl. Begroo ting en stelt aanhouding voor. Wethouder WESTERHOF bestrijdt dit voor stel. Het steund. De heer VENNEKER voelt de bezwaren aan aanhouding verbonden. Gezien de toelichting van den wethouder, zal spr. tegen het voorstel- Vogelaar stemmen. De heer KEYSPER wüst erop, dat aanhou ding loeteekent derving van 3 X f 1.600.Hü neigt naar de meenlni met subsidie nog meer rl gerwegplan met subsidie. De heer SIETSMA gaat mee met het voor stel van B. en W. De heer KEESOM had nog graag de balans van het Grondbedrüf gezien. Het ligt in den aard van spr., dat hü eerst de papieren wil zien. Het is voor spr. nog de vraag, hoe de begrooting sluitend wordt gemaakt. Daarom kan spr. niet voor het voorstel van B. en W. stemmen. Het voorstel-Vogelaar wordt verworpen met 13 tegen 6 stemmen. Voor: de heeren Keesom, Geels, Hoytink, Vogelaar, Stoutjesdük en Go- vers. (De heer Langeveld had de vergadering in middels verlaten). Met 14 tegen 5 st. wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Tegen: dezelfde heeren, be halve de heer Geels. Wethouder VAN SLINGERLAND vraagt machtiging de plaats van Blnnenwüzend dit Jaar te verhuren! Hiertoe wordt besloten. De heer KEYSPER vraagt, of de heer Hoytink nog in beroep gaat. De heer HOYTINK overweegt dat ernstig. De heer KEYSPER: dan weten we dat. Tz heer v. d. VALL: dan spreken we mekaar in 1 openbaar nader. De heer VAN DRUNEN: Dan krüg je nog visite ook. Geroep van de tribune; Dal to een christe- lüke manl De heer SIETSMA wil ook de bijlage aan houden, om een nauwkeurige kostenberekening te krügen van de verbreeding. De heer VOGELAAR bespreekt de tegenstel ling het belang van het bedrijf der V. B. en dat van de gemeenteflnanclën. Spr. wil wel eens nadere gegevens over de moeilükheden voor de scheepvaart; z.L kan het bezwaar worden aangehouden. De heer 8TOUTJESDIJK acht de nieuwe Hoornsche vaart voor de toekomst overbodig; het zal bü verlegging van de vaart voor schepen onmogelyk zün. door de Priesche brug te varen. De heer WOLDENDORP acht het onmogelyk de moeilükheden bü het lossen dos» het z.g. zwaaien der schepen te ondervangen. Weth. KLAVER betoogt, werken uitvoert op eigen gr het Rük niet ,tot overe< komen. De nu voorgestelde oplossing is de goedkoop ste; wil men het andere plan, dan kost het de gemeente f 46.000 meer. De gemeente heeft geen taak t.o.v. de V. B Deze moet zich met het Rük in verbinding stel len om een andere oplossing te krijgen. Om deze N. V daartoe de gelegenheid te geven wil spr. de bülage wel aanhouden. De heer OOVERS stelt prüs op een advies van .Schuttevaer". De heer VOGELAAR meent, dat de gemeente hier toch wel een taak heeft; zoo goed als by het behoud van de rechtbank. In het bedrijf van de V. B. wordt een ton per Jaar vertoond: in standhouding is daarom toch van belang. De VOORZITTER wil de technische züde van de kwestie aan het Rük overlaten; de gemeente kan zich alleen met de finantleele züde be moeien. Spr. wil de zaak wel aanhouden om mogelük een betere oplossing te krügen. Weth. WESTERHOF wil ook al kost het enkele duizenden guldens de N.V. V. B. wel ter wille zün. d. aan Burgemeester en Wethouders voor de uitvoering van de sub a. en b. genoemde plannen een crediet toe te aan van ten hoogste t 590.000 en de begrooting der inkomsten en uitgaven van de gemeente voor het dienstjaar 1934 dien overeenkomstig te wyzigen. Weth. WESTERHOF zegt, dat deze bülage van verschillende kanten is bevochten. Het was de bedoeling belde werken in twee Jaar uit te voeren en dit Jaar aan het terrein van den Bergerweg 110.000 en aan het boschplan 75.000 te verloonen; volgend Jaar resp. 140 000en 100.000 Het lag voorts In de bedoeling met 1 Mei met het Bergerweg- plan en 1 Juli met het Boschplan te beginnen. Om echter aan de bezwaren van den raad tege moet te komen, stellen B. en W. voor het Ber- gerwegplan in 1934 en het boschplan in 1935 uit te voeren. De heer VOGELAAR acht het wenscheiyk, dat dit voorstel bezien wordt gelük met de suppletoire begrooting. Dan heeft de raad een overzicht; waarom wordt die suppletoire niet meteen overgelegd? De heer KEESOM juicht het voorstel toe met het oog op de werkloosheid, doch heeft flnan- cieele bezwaren. Hoe moet het verschil tus schen de taxatiewaarde en de boekwaarde een verschil van 245.000 der gronden ge dekt worden? Hoe staat het met het Grondbe drijf en hoe moet dat financieel gesaneerd worden? Alvorens verdere stappen te doen wil spr. nadere inlichtingen hieromtrent. Als het Grondbedrüf gezond is. is spr niet tegen deze werkverschaffing. Ook het beeld van de supple toire begrooting speelt hier een rol. (Mr. LANGEVELD komt ter vergadering). De heer HOYTINK wüst er op, dat het Boschplan nog niet geheel is teruggenomen. Voorts is de suppletoire begrooting reeds in Januari toegezegd; nu. büna April, is ze er nog niet. Hü stelt het college ernstig in gebreke. Men Jaagt dit voorstel er door en stelt dan den raad voor de consequentie van zün besluit. Spr. wil eerst inlichtingen over de financieele positie en de begrooting. Spr. sluit zich bü de vorige sprekers aan. Heel dit voorstel is gebaseerd op werkverschaffing; men moet er echter alleen over spreken als het aan de orde is; dit is niet het geval. Men spreekt van werkverschaffing, doch beoogt een voorstel tot het sluiten van een crislsleening. Spr. hoopt, dat de meerder heid van den raad tegen dit voorstel zal stem men; wordt het aangenomen, dan gaat spr. in beroep. GeroepAl weer De heer HOYTINK: Ik ben nog nooit in be roep gegaan. Met op papier zetten van werk- verschafllngsplannen is de werklooze niet ge baat De werkverschaffing is niet een arbei dersbelang bü de wethouders, maar berekening. De plannen zün er, om den wethouder van fi nanciën uit z’n moeilükheden te redden. Wat de vorige reeds aangenomen plannen be treft, vraagt spr. het college deze spoedig te doen uit voeren. De heer VENNEKER betoogt, dat allereerst de weth. van Grondbedrüf moet zeggen, dat deze voorstellen er financieel dóór kunnen. Ver schillende gegevens mist spr. in de bülage. Kan de weth voor zün bedrüf dit groot object er bü hebben? De heer SIETSMA heeft zich in de commis sie reeds verzet tegen deze werkverschaffing, als ze ten koste gaat van het grondbedrüf. Hü wil ook eerst nadere gegevens omtrent de posi tie van Grondbedrüf en gemeenteflnanclën. Hü sluit zich voorts bü den heer Vogelaar aan, die eerst de suppletoire begrooting wenscht. De heer OOVERS sluit zich namens zün fractie hierbü aan en noemt enkele andere werkobjecten. De heer KEIJSPER vindt het Bergerwegplan beter te verdedigen dan het Boschplan, hü be- strydt de argumenten van den heer Hoytink. Donderdagmiddag heeft burgemeester van Slooten onder groote belangstelling van de ge-, meentenaren, op het gemeentehuis te Heer hugowaard afscheid genomen. De raadzaal was overvol en versierd met eenl- ge mooie vazen met bloemen. Dr. Spierings sprak namens de gemeente- VtUOKOKIN»

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 16