Toelagen de geestelijken aan f 78.120 PER VLIEGMACHINE DE WERELD ROND I mAaal aaneen Aaq I I ONZE 293e UITKEERING I keerden wij heden uit FORT-MYSTERY i DE SPAANSCHE CORTES OVER DE KWESTIE EEN TIP-TOP "TIP”! "Vorige week voor laken In Engeland geweest. Ik naar Epsom, naarde paardenrennoh. En In het reetaurant direct zoo’n tip-top kerel naar me toe. Tip, Sir?” vroeg hij. Top, zei Ik, geef mij oen tip. VRIJDAG 30 MAART 1934 aan De boffer WAARMEDE THANS TOTAAL EEN BEDRAG VAN DIRECTIE VEREEN. KATH. PERS BURGERLIJKE STAND Requisitoir Zaak in hooger beroep van Drie jaar gevangenisstraf geëischt O mm (Wordt vervolgdj I Schrikbewind van de Hitler* jeugd De Belgische Bank den Arbeid Geschenk van een zakenman te Ziirich door Robert Pinkerton WISSELLOOPER OVER VALLEN BRANDSTICHTING TE WORMERVEER Kostbare eeresabel voor Horthy Katharina en ingevolge de voor onze abonné's geldende grafis-ongevallen-verzekering aan den Heer A. W. J. PETERS fe Amsterdam, wegens een aan hem overkomen ongeval. Dit is aan onze verzekerde abonné's is uitgekeerd. toeleg der marxuten het re- geeringsontwerp inconstitu tioneel te verklaren, mislukte” Een mededeeling van het Katho- JfeAe Jeugdbureau Rechts tevreden, maar niet voldaan AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIE MAAL VIER EN TWINTIG UUR NA HET ONGEVAL I iiiiiiiniiHimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiitiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiniiiiiiiiiiiiiiiiii iiiiiniiniitiiiitiiiïi In den nacht van 14 op 15 September Dam wees op de Mevrouw, 44. De procureur-generaal eischte bevestiging van het vonnis der Rechtbank, ook wat de strafmaat betreft, twee jaar gevangenisstraf voor G K. L. en zes maanden voor O. O. de L. ben, want nauwelyks had Ik my verscholen of ik hoorde stemmen. Piloten en mecanicien wa ren met hun vrouwen naar t vliegveld gekomen en stonden met elkaar te praten. Het bleek, dat het afscheid zwaar viel. Ik durfde niet denken aan mjjn ouders. En bovendien, ik had er ook geen gelegenheid voor, want de vrees om In mijn schuilplaats ontdekt te worden, drukte my zwaarder dan de zorg voor mijn ouders. Langzamerhand werd het geroezemoes van stemmen, waaruit Ik opmaakte, dat ook de autoriteiten op het vliegveld gekomen waren en dat het tijdstip van vertrek naderde. Op het oogenbUk. dat de deur van de cabine openging voor een laatste inspectie, brak het angstzweet ml) uit Ik kon het wel uitschreeuwen, maar om me niet te verraden, hield ik me koest en gaf geen kik. Ik hield mijn adem In.... HU onderteekende den brief en herlas hem. Het geschrevene verlevendigde datgene, waartoe de gedachten alleen niet in staat waren ge weest. De procureur-generaal mr. A. baron van Ha- rinxma thoe Slooten, concludeert in zijn requi sitoir dat De L.. wetende dat L. den brand sou stichten, dezen in dit voornemen heeft geassis teerd. Verdachte de L. heeft echter dadelijk, L. heeft aanvankelijk de schuld op anderen trach ten af te schuiven. I I Piloot en mecanicien waren nog even naar een der gebouwen gegaan en het vliegtuig stond onbeheero Zoo meteen zouden de havenautori teiten. vertegenwoordigers van de directie der posterijen en van de K.L.M. op het veld komen om by t vertrek aanwezig te zyn. Wilde Ik mee, dan moest het nu zyn. Ik opende de deur van de cabine en keek naar binnen. 1 Was een groot vliegtuig. De postzakken waren reeds binnen- iiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin Onze Belgische correspondent seint ons: De afgevaardigden van de socialistische coö peraties hebben den minister van Financiën medegedeeld accoord te gaan met de voorwaar- den verbonden aan een leening van 150 mll- lioen franken ten gunste van de „Bank van den Arbeid" err tevens de regeering haar dank betuigd voor deze hulp. dachte werd toegestoken, na stalhoudery zich bevindenden men en opzetteiyk het aldi met behulp van lucifers mi ken, tengevolge waarvan dat^ióol en de zolder, toebehoorende aan den stalhouder D. Bakker, is verbrand. Uit deze brandstichting was gemeen gevaar te duchten voor die geheele stalho»/,—y met een aangrenzende schuur, waarin zich paarden bevonden alsmede voor houten wonin gen, die zich op zeer korten afstand bevonden. De zoon van den stlhouder had eentgcn tyd te voren aan L. een beloonlng toegezegd, Indien hy den solder In brand wilde steken. L. sou dit niet alleen hebben willen doen, doch had den win kelier overgehaald samen met hem de „beloo nlng" te verdienen, die f 500.— zou bedragen. De Officier van Justitie had tegen den direc teur van den nachtvelllgheldsdienst vier jaar ge- elscht; de officier is van het vonnis In hooger beroep gegaan, waarin verdachte had berust. Verd. de L. had wel appèl aangeteekend, om dat hij uit armoede had gehandeld en L. hem gebracht en neergelegd terzyde van de zitplaat sen voor passagiers, die niet zouden meegaan. Nu of nooit flitste het door myn brein. Even naar links, naar rechts, en naar achteren ge- paar postzakken weg. kroop onder de vaste zit plaatsen en lei de postzakken weer op hun plaats. Ik moest geen minuut langer gewacht heb- keken en Ik schoot naar binnen. Ik rukte een MADRID. 26 Maart. De Cortes hebben den geesteiyken, die ten gevolge van de revolutie van 1931 de toelage uit de staatskas, waarop zy recht hadden, verloren hebben, eindeiyk ten deele recht doen wedervaren. Ten deele slechts, want de regeering heeft, met het oog op de financleele omstandigheden waarin Spanje ver keert, het totaal der toe te kennen lyfrenten meenen te moeten beperken tot een bedrag van 6.5 mlllioen peseta's en alleen die geestelyken zullen een lyfrente kunnen krygen ten be drage van twee-derde van hun vroegere toelage wier Inkomen eertyds niet meer dan 7000 peseta's bedroeg. Niettemin is het wetsontwerp, zooals de Kamer het ten slotte te beoordeelen heeft gekregen, veel beter dan het oorspronke- lyke. dat nog verschillende andere beperkende bepalingen bevatte. De debatten in de Cortes hebben minder lang geduurd dan gevreesd werd. De socialisten begonnen met het uitlokken van een stem ming over de al of niet grondwettigheid van het ontwerp, maar de poging der marxistische fractie, om het ontwerp inconstitutioneel te doen verklaren, mislukte volkomen. In het verloop der debatten lieten de spre kers, die namens de groote rechtsche partyen bet woord voerden, duideiyk uitkomen, dat zy het voorstel der regeering niet volmaakt ach ten. maar het aanvaarden zouden, omdat het althans ten deele hun wenschen vervult en ook omdat zy de regeering geen moeiiykheden In den weg willen leggen, daar dit slechts spelen in de kaart der oppositie zou zyn. Opnieuw dus hebben de rechtsche partijen, die de re geering steunen, van een deel barer verlangens sfstand gedaan, omdat zy In de huidige om standigheden een mogeiyke kabinetscrisis wil len voorkomen. Het belang van Spanje gaat voor haar boven het partybelang en zy bewyzen bereid te zyn de noodlge offers te brengen. Niettemin liet de afgevaardigde Cimas Leal, die namens de agrariërs sprak, duldelyk uitko men. dat zyn party dit ontwerp in zekeren zin der in hem had gewrocht Het was de nalaten schap van haar, doch slechts, omdat hy ze aldus had gemaakt. Het was hem thans duldelyk, dat die lieve vrouw nimmer zoolets zou hebben verlangd, en evenmin hebben toegelaten. Liefde en opoffering waren altyd de dryfveeren van haar handelin gen geweest, en hy bad voor haar liefde 'n mo nument van haat en bitterheid opgericht. Tot hoeksteenen van dit monument zouden dus de vernietigde harten van anderen gediend heb ben. menschen, die ze nooit had gekend, het hart van vrouwen zooals zyBruce huiverde by de gedachte aan hetgeen zou zyn geschied, voor geval hy den ingeslagen weg had gevolgd. Neen, hy zou het der Hudson's Bay Company nooit vergeven wat zy. naar hy geloofde zyn moeder had aangedaan. Dat was iets, wat hÜ nimmer vergeten noch vergeven kon. Doch voor de eerste maal zag hy duldelyk in. dat de revanche waarnaar hy gestreefd had, steeds ten koste van anderen zou worden genomen. Reeds had hy een doodelyke wonde toegebracht. Hy sprong plotseling overeind. Iets kon hy toch doen. Voor zoover het In zyn macht was kon hy de resultaten van zyn arbeid vernieti gen. Hy hoopte daarby niet, zich In Evelyn's oogen in eere te kunnén herstellen. Hy wist, dat zy nimmer datgene, wat hy had gedaan en van plan geweest was te doen, zou kunnen ver geten. Doch hy kon voorkomen, dat degenen, van wie Evelyn steeds zou biyven houden, eenlg nadeel zou worden berokkend. Dit kon derhalve alléén beteekenen, dat hy nnverwyid terug moest keeren naar Winnipeg. Hy moest David Pattison spreken en hem zeg- 1933 werd in een stalhoudery te Wormerveer brand gesticht. Verdacht van deze brandstichting heb ben zich voor de Rechtbank te Haarlem te ver antwoorden gehad de directeur van een nacht- vetligheidsdlenst te Wormerveer. de 27-jarige O. W. L. en een winkelier In dezelfde plaats, de 25-jarige G. O. de L. Ze werden op 4 Januari 1934 wegens opzetteiyke brandstichting veroor deeld resp. tot 2 jaar gevangenisstraf, vermin derd met de voorlooplge hechtenis en tot 6 maanden gevangenisstraf. De eerste verdachte was met behulp van een zoogenaamde berrie, 'n soort laddertje, dat hem door den tweeden ver- ir den boven die zolder geklommen ir aanwezige hooi rand heeft gesto- In de huiskamer zag htf mevrouw Morley's meisje van wie hy vernam, dat haar meesteres nog sliep. Bruce aarzelde een oogenbllk en ging toen naar zyn kamer. Zooals hy had besloten was het goed. Een klein briefje zou voldoende zyn, en bovendien wenschte hy leder gesprek te vermyden. Na verschillende pogingen slaagde hU elndeiyk met zyn brief: slechte op afbetaling aanvaardt. Hy behield zich het recht voor op de kwestie terug te ko men zoo spoedig de financleele positie van het land beter zal zyn. Is dat eenmaal het geval, dan zullen ook die geestelyken lyfrenten kun nen krygen, die er thans van verstoken blyven. In het geheel zal slechts een bedrag van onge veer 24 mlllioen peseta’s noodig zyn. Kan de Staat dat bedrag uitgeven, dan zal zy aan al haar financleele verplichtingen jegens de gees telyken. - die onmiskenbare rechten hebben, kunnen voldoen. Gil Robles onderstreepte die woorden. Het wetsontwerp is ten slotte met 191 tegen 9 stemmen aanvaard. De socialisten hadden voor de stemming de zaal verlaten. Vóór stem den de radicalen, alle rechtsche partyen, de monarchisten incluis, en ook de nationalisten. Tegen verklaarden zich slechts de conservatief - republikeinen, die onder leiding van Maura staan. Evelyn vertelde my. geheel en al onbewust van de strekking van haar gezegde, haar mea ning omtrent de gebruiken van de pelslanden. Ik durf zelfs niet hopen of) eenlge toegeefeiyk- held. In haar oogen heb ik een misdaad be gaan, en er biyft voor my slechts Mn weg open, namehjk de zaken weer recht te zetten, althans voor zoover zulks In myn macht ligt. Derhalve vertrek ik onmiddeliyk naar Winni peg. Ik zal met Pattison spreken, van hem de vernietiging van de verbintenis verkrVgen en alle voorgeschoten gelden teruggeven. Ik durf geen oogenbllk te verliezen, daar Ik wil voorko men, dat hy de uitrusting, welke ik voor den op te richten post heb aangevraagd, afzendt. Wanneer ik dit gedaan heb. kom ik hier terug. Ik wensch niet met Evelyn te spreken vóór Ik myn voornemen ten uitvoer heb gebracht. *t Was niet duur, een halve shilling. Of ik gewonnsn heb 7 Man, ik heb heelemaal niet gewed! Oööö, die tip? Dat was 'n TIP van BOOTZ! Niet te zoet, niet ts straf, nst gosd! BOOTZ te plaats vast; ten eerste, geen uitleg zou vol blijken te zyn om hem in Evelyn's f Korte tnboud van bet voorafgaande David Patterson is do eigenaar ran sen bloeienden oelabandel tn Noord-Canada tUn cznansle-zucbt vindt alecbta Mn hin derpaal. de machtige Hudson Bav Com pany aim grootste concurrent Deao bezel een poet „Fort Mvetery" genaamd en door Herbert Morley beheerd waar Patterson ondanks herhaalde pogingen, nooit in ge slaagd ie vasten voet te verkrtieen Bruce Rochette die een diepen baat koestert te gen de Hudson’s sal dan voor Patteraon trachten een handelspost te vestigen in bet veelomstreden gebied. Hy wordt har- telyk door Morley en zyn echtgenoote ont vangen. Bruce geeft voor belast te slfn met het doen van waarnemingen voor een eardrykskundlg genootschap en helpt bU het bühouden der boeken, waardoor hh vele Interessante bijzonderheden over de Hud- aon's Cy. te weten komt. Bruce heeft Inmiddels een groot® genegenheid opgevat voor Evelyn. Morley's dochter. Hu gaat door met sUn plannen tot hem plotseling hlUkk dat mevr. Morley bem beeft door zién.) k heb óók geen betrekking,” zei Jerry Cripps. „Ja, Jerry, dat is wel zoo," zei de oude man ernstig, „maar dat baantje In Paraguay Is het eenlge, dat we op het oogenbllk te verge ven hebben en Bill Sikes heeft het meer noo dig dan iy, z’n vrouw verwacht een baby." Berustend haalde Jerry z'n schouders op. „Nou ja, dan moet hy het maar hebben." De oude Congrave glimlachte, opgelucht. „Eigenlyk ben je een boffer, Jerry. Het kli maat in Paraguay is afschuweiyk, en jy kunt je als vrygezel nog niet eens wat vacantie ver oorloven, terwyi wy, anpe stakkers, maar voort moeten blyven zwoegen tegen een karig loon.’’ Jerry maakte dat hy weg kwam, vóórdat hem nog meer van dien onzin naar het hoofd ge slingerd zou worden. Vrygezel t Wat voor verschil zagen die men schen er toch in of je een zuster onderhield of een vrouw? Hy had de laatste jaren aardig wat overgelegd, maar daarby was z’n doel ge weest Vera Bell ten huweiyk te vragen. Hy stapte in z'n wagentje en reed woedend weg. Dat was dus afgedaan. Op een druk punt gaf de verkeersagent juist het stopteeken. Jerry had nog wel tot staan kunnen komen, als hy Ineens z'n remmen er op had gegooid, maar dat verzuimde hy. Een gekraak, een verward rumoer van stemmen, en hy verloor het bewustzyn. Toen hy den volgenden morgen uit z'n be- zwymlng was ontwaakt, zat de familie-advo- caat naast z’n bed. „Je hebt weer eens geboft, Jerry,” zet deze gewiekste man. „Niets Is gebroken en je wa gentje was verzekerd; de rechter denkt er sterk over van vervolging af te zien." Jerry wilde beginnen met z'n pyniyke leden uit te strekken, maar de advocaat was- verdwe nen vóór hij een gepast antwoord op diens elgenaardigen gelukwensen kon bedenken. Z’n zuster Topsy kwam binnen met beschui ten en een glas melk. „Nou. kyk maar zoo woedend niet," zei ze, toen ze z'n knorrig gezicht zag. ,4e boft, dat je nog eten kunt! En is het niet heerlijk," vervolgde ze, zonder op z'n ge grom te letten, „dat we een eigen huls hebben? Broer Stef Is buiten betrekking en heeft ge telefoneerd of we Madsy en de kinderen een poosje kunnen hebben. Ik heb maar vast ja gezegd, en dat Is toch goed, hé?” „Ik ben ook buiten betrekking!’’ riep Jerry opgewonden. „Nou ja, maar jy hebt heel wat gespaard,” zei ze opgeruimd. „Kom jongen, tob maar niet." Nauwelyks was ze weg, of een andere vroo- lyke stem vulde de kamer. Het was die van Jerry’s vriend Simmy. „Zoo, boffer!" riep dat veelbelovend Jong- mensch, „dat ligt hier maar tusschen rozen, terwyi wy zwoegen." Hy trok een stoel by. Mr eft schuldig- -*■ iretng. dit gen, dat hy niet verder kon. Hy zou dan alle voorgeschoten gelden teruggeven. Hy zou zelfs erkennen, dat zyn poging op niets was uitgeloo- pen, dat zyn eerste mlssleve voorbarig was ge weest, dat de Hudson's Bay Company In dit district zóó vast In het zadel sat en haar zaken op Fort-Mystery zóó goed werden behartigd, dat zyn eigen handig opgezet plan doorzién was. Bruce zag duldelyk het vernederende van een dergeiyk onderhoud in; hy wist wat hy zeggen zou, hoe hy alles zou moeten prysgeven; hy aarzelde echter niet. Hy zetten onmiddeliyk zyn reisplan Ineen. Vóór alles was vlug handelen een gebiedende eisch. Hy zou te Winnipeg moeten aankomen vóór Pattison In de gelegenheid was de uitrusting voor den post van Round Lake gereed te hebben. Hy had Pattison gevraagd die uitrusting te zenden en deze vertrouwde natuur- lyk op hem Wat hy ook voor verkeerds ge daan had, toch kon hy zyn verplichtingen jegens den man, die hem had vertrouwd, ónmo gelijk ontduiken. In den chaos der ineenstorting van zyn werk, zag Bruce deze verplichting als de eenlge vaste gedragsiyn waaraan hy zich kón vasthouden. Dit was ten minste een overeenkomst waaraan hy moreel gebonden bleef, tot op het oogenbllk dat hy geheel vry zou staan. Hy holde naar beneden. In de huiskamer zag hy niemand en hy ging naar bulten, naar de trading-shop. Van den verwonderden halfbloed ontving hy een kleine tobbogan-slede, zooals de Indianen op hun wlntertochten gebruiken met voldoende proviand voor twee weken. Hy laadde alles, alsmede een konynvacht, on de kleine alee en keerde terug naar het woonhuis. De verdediger van verdachte L., mr. Beets, Is van oordeel, dat de verklaringen van mej. De L. over de afspraak geen waarde hebben, aange zien ze niet by het eerste onderhoud tusschen L. en De L. tegenwoordig Is geweest. Belde ver dachten verkeerden In groote financleele moei iykheden. L. is nog nooit met de justitie in aanraking geweest, terwyi hy Indertyd. toen hy als marechaussee in dienst was. goed by zyn superieuren stond aangeschreven. PI. vraagt cle mentie subs, een gedeelteiyk voorwaardeUjke veroordeehng. De verdediger van verdachte De L„ mr. J. L. Franlsenhulzen. is van ooqggM,dat zyn cliënt zich dlleen aan medepllchngTieid heeft gemaakt, zoodat hy op deze dagvaal hem mededaderschap ten laste legt, niet ver oordeeld kan worden. Op juridische gronden pleit hy vryspraak. Subsidiair vraagt hy een voorwaardeiyke veroordeellng. Vervolgens verschynt de zoon van den stal houder, W. B In het verdachtenbankje. Op verzoek van den verdediger, mr. Stomps,, die door ziekte verhinderd is te verschynen, wordt de behandeling der zaak uitgesteld tot 19 April, des namiddags te half drie. overgehaald had. Hy beschouwde den zoon van den stalhouder als den hoofdpersoon in dit dra ma. Als eerste getuige werd de vrouw van den winkelier gehoord, die te zamen met haar man en L. In diens auto door Bakker ais „voorschot" op de beloonlng van f 1000.aan L. gegeven, uit was geweest. Er was toen wel over de brandstichting ge sproken, doch ze was niet erby tegenwoordig geweest, toen deze voor de eerste maal ter sprake was gekomen tusschen L. en haar echt genoot. De beloonlng werd echter nooit uitbe taald: eenmaal heeft L. f 25.— gekregen. Verd. de-L. houdt vol wel geassisteerd te heb- oen by de brandstichting door het aangeven van de ladder, doch zelf het vuur niet te heb ben aangestoken. Hy heeft wel stroo van den grond genomen, doch dit stroo kon niet worden gebruikt, daar het vochtig was. Ondertrouwd: Jacob Dik en Cornelia Opper does; Gerrlt Mulder en Tryntje Nederveen; Gerardus Weel en Anna de Moei; Johannes Plas en Maria Ramhuyzen; Johannes Jonker en Wilhelmina von Aesch; Jacobus Gerritsen en Wilhelmina Hulskamp; Lubertus Hulberts en Reyertje Bergen. Geboren: Hiske IJda, d. van Bernardus Wil helmus Josephus Deppe en Catharina Allda Slinger; Jan. z. van Theunis Brouwer en Geer- trulda Nauta. Overleden: Gerardus de Keyzer, 82 j. Op 19 Februari van dit jaar liep een wissel* looper der gasfabriek van de gemeente Hllle* gom met een tasch, waarin zich een bedrag van f 235 bevond. Een werkeloos oppgcmau uit 4 meer zag deh wlssellooper loopen en toen kwam in hem het plan op, om den man van zyn tasch te berooven. Hy zette zyn fiets tegen den kant, ging op den wlssellooper af en diende hem een paar stompen toe tegen de borst. In een worsteling gelukte het hem tenslotte de tasch te bemacn- tlgen, waarmee hy op zyn fiets de vlucht nam. Gelukkig voor den wlssellooper. was er eén getuige, die de politie waarschuwde. Met een auto gelukte het deze den man te achterhalen In het Keukenhof. Hy had Inmiddels de tasch achter een heg verstopt, die daarop te voor- schyn gebracht Is. Voor de Haarlemsche rechtbank, waarvoor hy Donderdagmorgen terecht stond, verklaarde de thans gedetineerde verdachte, die slechts snik* kend en hortend antwoord kon geven, dat hy niet wist, dat zyn slachtoffer een wlssellooper der gemeente was. „Had Ik het maar niet gedaan Pres.: „Het berouw komt maar al te vaak te laat.” Vervolgens merkte verdachte op, dat hy uit armoede gehandeld had. In zyn requisitoir noemde de Officier van Justitie het gepleegde feit diefstal met geweld pleging, zeer ernstig. Het had verdachte weinig moeite gekost, om den wlssellooper, een man op leeftyd den baas te worden. Wanneer men de verdachte voor de recht bank ziet merkte de Officier op kan men zich moellyk voorstellen dat de man reeds 5 vonnissen achter den rug heeft. Ofschoon hij het mlsdryf uit armoe pleegde, achtte de Of ficier het noodig met het oog op de algemeene preventie, een zware straf te elschen. Hy vroeg drie jaar gevangenisstraf. De verdediger Mr. L. G. moeliyke omstandigheden, waarin verd. verkeer de, toen hy het mlsdryf pleegde. Verd. had geen beddêgoed voor zyn vrouw en geen dekens voor zyn vier kinderen. De dokter had dsae toestand reeds voor onhoudbaar verklaard. Verd. kon echter bulten zyn steungeld geen andere hulp krygen. Pleiter drong by de Rechtbank aan om zyn cliënt een belangryk lageren straf op te leggen. oogen te verontschuldigen; ten tweede, wat hy ook zou doen, het geheim, dat mevrouw Morley hem had toevertrouwd, móést hy bewaren, niet alleen terwille van Evelyn, doch bovendien wjl hy niets zou mogen doen, wat Morley In staat kon stellen datgene te ontdekken, wat zyn vrouw voor hem had gedaan. De opoffering en de toewyding van zoovele jaren hadden haar werk In de oogen van Bruce gemaakt tot Iets heiligs. Terwyi hy zich nu alles herinnerde, wat zy gedaan had bezag hy baar leven van een ge heel ander standpunt. Toen zy hem haar ver haal deed had hy verstomd gestaan over de om standigheid, dat een vrouw, geheel alleen én in het geheim, zoo iets geweldigs had kunnen doen. Hy zag thans, wat baar de kracht daar toe gegeven had: de liefde voor haar man had haar er toe gebracht deze ballingschap en dit leven van zelfverloochening te aanvaarden Deze gedachte was als een lichtstraal voor Bruoe. Hy had tot nog toe gezworen op de wegen van het zuiver verstandeiyke. Nog nooit had hy de kwestie als één geheel beschouwd, noch was hy tot de kern doorgedrongen. In een helder licht stond alles nu plotseling voor hem. Hy wist, dat hy thans sulver dacht, omdat het hem zoo vlug was opgehelderd. Mevrouw Morley had gehandeld onder den Invloed van haar groote liefde, die de basis van geheel haar verder streven was geweest. Hy daarentegen was, door te beginnen met een gevoel van haat, steeds heen en weer geslin gerd; hy had, geleid door zyn bitter gestemd gemoed, er alleen naar gestreefd il te breken. Dat was het, wat de herinnering aan zyn moe- BOEDAPEST. 29 Maart (Reuter) De te Zürich wonende zakenman Richtrd Sereny, een Hongaar van geboorte, heeft als uiting van zyn vereering voor den Hongaarschen Ryks- bestuurder. Horthy, dezen de eeresabel geschon ken van den Japanschen maarschalk Oyama, die, naar men weet. In 1903 een overwinning behaalde op den Russischen legeraanvoerder Kuropatkin. De eeresabel, die Oyama van den Mikado had gekregen, had de maarschalk weer geschonken aan den vader van Serenyl als tegengeschenk voor een jachtgeweer van Napoleon, dat de zakenman den maarschalk schonk als uiting van bewondering, dat hy de Russen verslagen had. wat Napoleon niet gelukt was. Het gevest van de sabel is vervaardigd van vischgraat en wel van een vlschsoort. die reeds lang Is uitgestorven, ryk getooid met sieraden naar motieven van het hulswapen van den Japanschen keizer. Het lemmet Is van zeer byzondere soort en ter wereld bestaan slechts twee van dergelyke lemmets; het andere Is in het bezit van Rocke feller. De scheede van de sabel is uit Japansch rood goud en gelakt, eveneens ryk versierd. De spaargelden, welke aan deze coöperaties werden toevertrouwd bedroegen de som van 425 mlllioen franken. Driehonderd duizend ge zinnen zyn er by betrokken. Het bestuur van de Socialistische „Bank van den Arbeid” deelt mede, dat de bank zal geslo ten blyven tot 16 April as. Een vergadering van aandeelhouders zal op dien dag plaats hebben om te onderzoeken of de bank gere organiseerd of geheel geliquideerd moet wor den. Het spyt me werkeiykl riep ze uit. En vader rekende er zoo op. dat je ook mee zou gaan. Het zou toch Iets heeriyks zyn gezameniyk een reis te maken, jy en ik. Het zyn maar zes tig mylen en het spoor Is gemaakt; morgen middag zyn we al op onze bestemming Er is niets wat Ik liever zou doen, dan met je meegaan, doch ik moet myn verloren tyd inhalen, antwoordde hy. Sinds ik hier ben. heb ik steeds het plan gehad in oosteiyke richting een tocht te maken en nu kan ik hem onder nemen. Morley kwam uit de trading-shop, jovialer van ul.teriyk dan Bruce hem ooit had gezien en met zfjn drieën gingen ze naar het woonhuis, waar de lunch reeds gereed stond. Bruce was weer meester over zichzelf zoodat hy tydens den maaltyd rustig was. Evelyn en haar vader waren zoo ultgelaten-vrooiyk dat de stille van de beide andere aanzittenden hun niet opviel en nauwelyks was de lunch afge- loopen of ze gingen zich voor de reis kleeden in verband met hun vertrek naar Crooked Lake ’Bruce deed hen uitgeleide tot aan het meer, wenschte hun een prettige reis toe, keek ze na tot ze uit het gezicht waren verdwenen en keerde toen naar het woonhuis terug. Mevrouw Morley was niet in de huiskamer en Bruce ging door de hal naar boven Hy had er behoefte aan alleen te zyn om te kunnen denken. Hy voelde, dat thans alles op zyn schouders rustte en hy alleen In staat was de oplossing van het vraagstuk te vinden Twee dingen stonden op de allereerste voor hem vi doende f Volgens de „Relchspbrt" heeft het Dnitsche Katholieke Jeugdbureau te Beriyn het volgen de medegedeeld: De katholieke jeugdgroep Groot-Beriyn. welke de jeujd van tien tot veertien Jaren om vat had Zondagmiddag J.L te Hennlngsdorf aan de Havel een voorjaarsbyeenkomst georgani seerd. Oigeveer 1600 leden van de katholieke jeugdgroep hadden zich in verband hiermede op een stuk grond van de katholieke kerk al daar opgesteld, nadat tevoren daartoe van de politie toestemming was verkregen. Kort nadat de bijeenkomst begonnen was, trokken ongeveers 200 leden van de Hitlerjeugd in gesloten gelederen het grondgebied van de kerk op, midden door de katholieke jeugdgroep heen Tydens dezen doormasch klonken van de zijde der Hitlerjeugd beleedigende uitla- tigen. Een Kaihollek-vaandetdrager werd de meegevoerde Hakenkruls-banier uit de han den gerukt. De diocesane leider van de jeugdgroep zag zich hierop genoodzaakt de byeenkomst te on derbreken en de deelnemers trokken zwVgend naar het station, om de terugreis naar Beriyn te aanvaarden. Toén de jeugdgroep net station bereikt had. stortten zich ongeveer 20 30 le den van de Hitlerjeugd op de groep vaandel dragers, die aan het hoofd van den stoet ging en ontrukten haar de banieren en wimpels. De weinige aanwezige politiebeambten, die trachtten in te grypen. stonden tegenover het optreden van de Hitlerjeugd machteloos. Na dat nog grootere groepen Hitlerjeugd waren aangerukU werden ook den anderen vaan deldragers de banieren en wimpels ontnomen. De Hltlerjongens. die tot achttien jaar oud waren, waren de leden van de katholieke jeugdgroep llchameiyk in alle oprichlten de baas Het bisschoppeiyk ordinariaat van Berlijn heeft in verband met deze voorvallen een petitie gericht aan den rijkskanseller, den rtjksmlnls- ter van binnenlandsche zaken en den Prulsl- schen minister-president en tegen deze aanval len by de betrokken Instanties van de Hitler jeugd een protest Ingediend. Z 2 Ingsvoorwaarden tegen f Iffïfïfl bij levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f een onK®val met f ▼©rtlss van een hand f atf verlies van een f Cfï hy een breuk van f A tl verlies van ’ll ongevallen verzekerd voor een der volgende ultkeerlngen UvUUs" verlies van belde armen, belde beenen of belde oogen f Z doodelijken afloop f een voet of een oog f duim of wijsvinger been of arm f TrlZs* anderen vinger A 7/^. °P dit blad zyn Ingvvolge de verzekert: n<<e CLOOnTie S ongevallen verzekerd voor een der r .Anders jammer dat je die fuif van gisteravond gemist hebt. Ik heb om elf uur nog een auto tochtje met Vera Bell gemaakt. Toch een aar dig meisje, die Vera. Die houdt van actie, van beweging." Simmy, verdiept in z'n aangename herinne ringen, zag niet de woede In Jerry’s oogen lich ten. „Ik dacht,” ging hy voort, ,Jk zal hem eens wat gaan opmonteren. Maar dat heb je eigenlyk niet noodig. Pelham heeft een week geleden net zoo'n ongeluk gehad, maar voor hem was het de knock-out. Ja jy bent altyd een boffer geweest." Het duurde eenlge oogenblikken vóór Simmy weer tot z’n positieven kwam. Jerry was uit z’n bed gevlogen en had er op los getimmerd, en vóór Simmy er aan dacht zich te verdedi gen, had hy al een blauw oog en een gezwollen Up Toen wist Jerry niet hoe hy het hed van de pyn, en moest weer in bed gestopt worden. „Ik moet zeggen," zei Simmy, „dat je erg dankbaar bent, als iemand je komt opzoeken om je op te kikkeren." ,4e bent een boffer." grinnikte Jerry. „Iedereen zal je vertellen dat Je geboft hebt, dat Ik je niet den nek heb gebroken." „Je hebt allemachtig veel gevoel voor hu mor,” smaalde Simmy, en vertrok met een lee- lyk woord op de lippen. Grimmig greep Jerry naar de telefoon en belde Vera op Die hield immers van actie en beweging Mooi zoo! „Kom direct," telefoneerde hy. „Ik moet je spreken Oogenblikkeiykl" En ze kwam direct. En tot z’n onultspreke- lyke biydschap zei ze niet dat hy een boffer was, maar: „Arme jongen, wat een pech!" Hy ging recht op het doe! af. ,Jk weet niet hoe lang m'n spaardulten zul len duren, nu Ik byna m’n heele familie moet onderhouden, maar één kan er nog wel by. Vind je morgen te vroeg om met me te trou wen?" „Hoe kom je daar zoo In eens toe?" vroeg ze. „Omdat ik een boffer ben!" antwoordde hy. Topsy kwam binnen en Vera stond blo zend op. .Maak maar dat je gauw beter bent,” zei Topsy. „Congrave telefoneerde dat Bill niet naar Paraguay durft voor de gezondheid van z’n vrouw.” 4 k zou best naar Paraguay willen," ael Vera langs haar neus weg. „Beroerd kUmaat,” zei Jerry somber, maar met tintelende oogen. „Toch bof je, dat je er heen komt,” lacht» Topsy. f ;4a, nou ben ik werkeiyk een boffer,” zei Jerry, met een blik op Vera.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 17