HET NIEUWE LEVEN I De economische toestand i Medische Kroniek Baars gaat heen Mijnwerkersfonds R en 1 in EEN WERELDBEELD ZATERDAG 31 MAART 1934 IDEEËN UITBREIDING DER ENGELSCHE VLOOT van Verraderlijke geul De postvluchten Productie De handel Toestand in Amerika I Opleving in ons land zwak Ruim 80 plaatsen zullen bezocht worden JEUGDWEDSTRIJD IN WELSPREKENDHIED Voorspelling van ziekten Geleidelyk past het bedryfeleven zich aan bij de nieuwe verhoudingen Vrijwillig af getreden alt leider van den Alg. Ned. F ascisten Bond De nieuwe pensioenregeling de baan K.R.O. weer op de lange golf Wat nu te doen? XDranjetrein 1934” Loonslager valt er aan ten offer Socialisten nemen ontslag I en dor- Nederlandschen N. mededeeling den andere. de en Rome naar nieuwe t de feiten moeten eerst voordat aan een verkls- leuw naad ontvangen; de au- *de nieuwe wegen; jcnge ge- het het straat door den aanleg van een kabel aan ongeluk niet geheel vreemd ia. gen werken «tenen Meer uitvoerig wordt stilgestaan by de ont wikkeling der laken in de Vsreenigde Staten, en wel aan de hand van een tabel waarin een groot aantal maandcüfera zyn aamengebracht. Het aantal werkende arbeiden in de nijverheid en het uurloon lijn elk met ongeveer 17 pet ge stegen, het totale loonbedrag der industrie met M pctl, hetgeen ongeveer een aeede minder ia vroeg gekomen, in- Op den eersten Paaschdag 1 April, tullen de K R.O en de N C R V. weer voor drie maan den de beschikking krijgen over de lange golf Vooral de luisteraars in het Zuiden sullen deae wisseling wel weer bijzonder waardeeren De stemming had vervolgens tot resultaat, dat 7 stemmen werden uit gebracht vóór de ontworpen her ziening, terwijl 3 leden zich van stemming onthielden; de vereischte meerderheid van twee derde van het aantal bestuursleden werd derhalve aantal stemmen werd derhalve niet verkregen, zoodat de voorge- steide regeling verworpen ia. De jBnlp" uitreis) vloog van Athene De ..Kwartelultrets. is van Bangkok ver trokken en te Singapore aangekomen. Het nieuwtte amphibie-vUegtuig van de Engelsche Martne ie te Farnborough gereed gekomen. De „Oranjetrein 1934" besoekt ruim *0 plaat sen. voornamelijk andere dan t vorig Jaar, ter wijl het in de bedoeling ligt in de groote ste den. die ook hot vorig Jaar werden bezocht, den trein aan andere stations op te stellen. nieuwe regeling, mede uit overweging, dat de uit die regeling voorUprultende geldelyke voor dellen niet behooren te worden prijsgegeven, en dat. mocht de vermeerdering van lasten on danks de In de regeling vervatte beperking van de lasten der slekteveraekering te «waar blij ken. door besparing elders een tegenwicht dient te worden geaocht. De productie-indices van verschillende lan den geven een toeneming van 1933 ten opzichte van 1933 te tien, maar nog aeer sekten ten i»j- zlchte van 1931. De loop der maandcijfers over 1933 vertoonde in de velschillende landen on derling groote afwijkingen. In de meeste landen stond in December 1933 de productie-indez een flink stuk boven Decem ber 1933; Nederland en België maken hierop een ultaonderlng. De werkloosheid la over het geheel gedaald, vooral in Duitochland en Oroot-Britannië doch slechts weinig in Frankrijk, terwijl er een aan tal landen is aan te wijsen, waar de werklooe- heid in 1933 grooter was dan in 1933. aooals Canada, Italië Noorwegen, TZJecho-Blowakye. Polen en Nederland. Donderdagmiddag vergaderde in het gebouw van het Algemeen Mijnwerkers Fonds te Heer len het A. M F-Bestuur Door den directeur werd mededeeling ge daan van bet verloop der onderhandelingen. die met de fondsartaen zyn aangeknoopt om tot het sluiten eener nieuwe overeenkomst te geraken, aangezien overeenstemming ter sake nog niet verkregen la. werd besloten om over eenkomstig het voorstel van de Maatschappij tot bevordering der Geneeskunst den duur der met de artsen getroffen lijdelijke regeling ge rekend isnaf 1 April as. met drie maanden te verlengen De tekst van het ontwerp tot wijziging van het fondsreglement, verband houdende met de Invoering eener nieuwe pensioenregeling werd behoudens enkele wijzigingen van redactlonee- len aard vastgesteld Voor wat betreft de eindstemming omtrent het ontwerpbesluit werd door de belde bestuurs leden aangesloten by den Alg Ned Mtjnwer- kersbond. voorgesteld die stemming aan te houden totdat de leden van het fonds gelegen heid hebben gehad om door middel der op 15 Mei IS. te houden fondscommlssleverkiezln- gen hun oordeel uit te spreken omtrent ce aan hangige regeling; zij verklaarden zich by voor baat bereid in dat geval zich bij de zlenswyae van de meerderheid der kiezers neer te leggen, doch zelf geen verantwoordelijkheid te kunnen aanvaarden voor een zoo ingrijpende beslissing Bedoeld voorstel vond bij de andere leden geen instemming, waarna de vertegenwoordi gers van den Alg Ned. Mijnwerkersbond ver klaarden ontslag te nemen als lid van het fondsbestuur en de vergadering verlieten. Alvorens tot stemming werd overgegaan werd van de zijde der werkgevers-leden bet door deaen In te nemen standpunt gemotiveerd. De vertegenwoordigers der particuliere mij nen gaven te kennen, dat deae ondernemin gen op grond van de huidige benarde bedrijfs omstandigheden in de volstrekte onmogelijkheid verkeeren om eenlge verswaring van de sociale lasten te dragen, evenmin als naar hun over tuiging de betrokken arbeiders, veeleer zal gestreefd dienen te worden naar verlaging over de geheele Unie; bedoelde leden zien zich der halve tot hun leedwesen door onmacht ge noodzaakt hun medewerking aan de totstand koming der ontworpen herziening te onthouden, hetgeen niet wegneemt, dat zij tot verder over leg steeds bereid zullen gevonden worden De vertegenwoordigers der Staatsmijnen ver klaarden ondanks den precalren toestand der mijnindustrie hun stem te sullen geven aan de De vraag ot de nieuwe pensioenregeling nu voor goed van de baan Is. hangt af van een te halen twee derde meerderheid der christelijke mijnwerkers bij de komende tondacommlasle- verkieslngen Is dit het geval dan sullen zy tn het A.M.F.- bestuur 9 vertegenwoordigers krijgen, die ten aanzien van het pensloenvrsagstuk eenzelfde standpunt innemen. De tweede vraag is tn dat geval echter of de voorzitter het eenmaal verworpen voorstel op nieuw In behandeling zal nemen By den Landbouw waren de weersomstandig heden In 1933 voor den akkerbouw over het ge heel gunstig. Hoewel de economischs toestand der akkerbouwbedryven nog zeer onbevredi gend was. heeft de overvloedige oogst van goede kwaliteit en vooral de uitbreiding der verschil lende landbou wsteunmaatregelen den land bouwers eenlge verlichting gebracht. Bedroeg het indezcljfer van den prijs voor akkerbouwproducten In den aanvang van 1933 slechte 40 pCt van dat in het tijdvak 1934— 1939. aan het einde des jaars was dit percen tage gestegen tot 80 Meer en meer blijkt, volgens ..De Nederland- ache Conjunctuur”, kwartaaluitgave van Centraal Bureau voor de Statistiek, dat wereld-bedrijfMsven la aangeland in de phase der depressie waarin, op verlaagd peil, geleide lijk de aanpassing aan de nieuwe verhoudingen plaats vindt. welke geschapen zijn door bet overal, hier meer, daar minder, heerechend streven naar economische onafhankelijkheid en daarmee gepaard gaand Ingrijpen der Regee- rtngen in het binnenlandache bedrtfialeven. Voor den door de Maatschappij tot bevorde ring der Woordkunst uitgeschreven Jeugdwed strijd In welsprekendheid zijn 35 deelnemen ingeschreven. De wedstrijd zal worden gehouden in de zalen van den Haagschen Kunstkring Donder dag 5 en Vrijdag g April, om half twee des namiddags. De uitspraak der jury zal worden vastge «leid In een bijeenkomst op Vrijdagavond Deae jury bestaat uit de heeren O. van Dorsten Jhr Jan Keith en mr A W Kamp. De plaats van opening is nog niet vastge steld. aangezien hiervoor van verschillende zijden animo bestaat. De achteruitgang van het Internationale ruil verkeer blijkt intusschen in goud uitgedrukt niet alleen absoluut, maar ook ten opzichte van het vorige Jaar, minder groot te zijn ge weest dan in 1931 en 1933 Van 1939 tot 1933 daalde de goudwaarde van den internationalen handel van Jaar op Jaar 17.4, 30 3 33.6 en 10 3 pM van de waarde in het vorige Jaar en In den loop van 1933 scheen de daling vrijwel tot staan gekomen. Die ontwikkeling heeft in 1934 nog voortgang gemaakt en leidde vooral tot uitbreiding van landbouw en veeteelt in de oude industrielan den en bevordering der Industrie in g» bieden, die tot dusver in hoofdzaak nog agrarisch zijn ingesteld. Het vervolg van deae verschuivingen ia partieels opleving naast verderen achteruit gang. hetgeen een overzien van den toestand als geheel moeilijk maakt. De handelsbeweging der onderscheidene lan den ontwikkelde zich aeer verschillend Wat den uitvoer betreft, zijn min of meer duidelijk te onderscheiden 1. Landen, waar de daling der goudwaarde van den uitvoer nog weinig verminderde, znoalz de Vereenigde Staten. Canada. Argentinië en Denemarken. In mindere mate behoort het meerendeel der Europeeeche landen, os. Neder- land, tot deae groep 3. Landen, waar deae daling neiging vertoonde om tot staan te komen, hoewel het totaal over 1933 nog lager was dan over 1932 Hiertoe be hooren Oroot-Brittannië, België en Luzemlturg. Zweden en China. 3 Landen, waar de totale uitvoer In 1933 dien van 1933 overtrof: Australië. Japan Nleuw- Zeeland Egypte Van Biitach-Indlë was wel de uitvoer over het geheele jaar lete grooter dan over 1933. maar over de laatste maanden van 1933 belang rijk minder dan tn de overeenkoznstlge maan den van het vorige Jaar. Vrijdag heeft op den weg tusachen Wognum en Benningbroek een ernstig motorfietsongelux piaate gehad. In de beruchte bocht bij de voormalige tram halte. is de loonslager I.. uit Amsterdam met zyn motorfiets komen te vallen. Het rijwiel kwam tn het water terecht, terwijl de berijder tegen een boom werd gesmakt Het slachtoffer overleed kort na het ongeluk. Zijn collega, die vlak achter hem leed, sloeg met zijn motor fiets eveneens over den kop en werd bewuste loos opgenomen. Zijn toestand was echter niet direct zorgwekkend Het schijnt, dat een verraderlijke geul in de dit Naar de „Utrechtsche Crt verneemt la de heer J A Baars vrijwillig als leider van den Algemeenen Nederlandse hen Fascisten Bond af getreden Door den Raad van Bestuur van den F. B„ bestaande uit de afdeellngslelders. is tot leider uitgeroepen dr. R M J. Brinkgreve te Voorschoten De heer Itears blijft lid van den A. N. F. B. In aansluiting van het bovenstaande, deelt het blad nog mede, dat dit heengaan van den heer Baars verband houdt met zyn persoon lijk inzicht, dat gewijzigde omstandigheden hem er toe moesten brengen de organlsatle-leiding over te laten aan anderen, daar deze leiding zijns Inziens te veel vën zijn krachten, ook lichamelijk, vereischte De heer Baars vertoeft momenteel nog in Rome. De wisseling van de bestuuraleldlng moet ech ter met medeweten en goedkeuring van afgetredene plaats hebben gehad dan de stijging, welke aou hebben plaats gehad, wanneer de arbeidsduur niet verkort was De omaetten In de warenhuizen zyn ongeveer 15 pet. toegenomen, hetgeen aanmerkelijk minder is dan de stijging van het ultbetaald loon In de nijverheid. De sterk aangeaette productie der somernmanden heeft de voorraden in de waren huizen voorbijgaand doen stygen; in de laatste maanden la echter weer een deel van die voor raden afgezet en zy zijn steeds in normale ver houding tot de omzetten gebleven. Een sterke vermeerdering ondergingen de algemeene voor raden van afgewerkte artikelen De productle- Indices geven duidelijk den krachtlgen stoot te kennen, welke in het tweede kwartaal door de Regeering aan de nijverheid gegeven werd; daarna werd geleidelijk het tempo weer lang zamer. maar voor User en staal bleet het ver boven dat van eind 1933 Tegenover de aan zienlijke loonstijging zijn de kosten var. levens onderhoud gedurende 1933 niet sterk vertederd; aanzienlijke toeneming vertoonen echter de In- dexcyfers der groothandelsprysen De laatste kolommen doen alen, dat de particuliere kapi taalmarkt in de opleving nog weinig aandeel heeft gehad. Wat nu ten slotte Nederland betreft. Is hier boven wel gebleken, dat In ons land aan de opleving, die elders veelal te onderkennen is. een betrekkeiyk gering aandeel gehad heeft. Wel blijft van kracht, wat in de vorige afleve ring geaegd is ten aanzien van de Iets gunstige wending, die ook hier in 1933 het conjunctuur- verloop heeft genomen, vooral in vergelijking met den ongeremden val. die de jaren 1930 1931 en het begin van 1932 had gekenmerkt. Evenwel heeft in het laatst van het jaar het begin van verbetering, dat men in vele indices kon vaststellen, hier en daar weer plaats ge maakt voor eenlgen achteruitgang, of althans aarzeling Een nieuwe wending ten ongunste hebben slechts enkele indicts te zien gegeven, voornamelijk die betreffende de Twentache tez- tleln ij verheid en de olie- en vetlndustrl» Aan de lijst die In de Decemberaflevering ia gege ven van Indices, die in den loop van 1933 ot 1933 een gunstlgen keer genomen hadden, kun nen daarentegen twee nieuwe worden toege voegd: de lederindustrie sinds Augustus en het Indexcijfer der groothandelsprysen In Decem ber. De totale werkloosheid was nog wel tn elite maand van 1933 grooter dan in de overeenkom stige van 1932. maar het verschil verminderde geleidelijk tot in Augustus, om daarna weer eenlge toeneming te vertoonen Het hoogtepunt der werkloosheid, dat In ver band met de vroeg ingevallen vorst reeds In December viel. was. voor het eerst sinds 4 jaar, Iets lager dan dat van den vortgen winter Voor de nijverheid hielden de reeds herhaal deiyk geschetste moeilijkheden aan. De enorme belangstelling van het vonge jaar <het aantal bezoekers beliep ca H mlllloeni heeft de behoefte aan deze instelling duidelu» bewezen Een bewijs voor het sakeiyk succes der deelnemers ligt In het feit, dal verschil lende exposanten zich onmiddellijk na afloop der eerste rondreis van plaatsruimte in den tweeden trein verzekerden. De trein zal ook thans weer bestaan uit 13 D-wagens. terwijl aan de hand van opgedane ervaringen nog vele verbeteringen worden in gevoerd Aangezien het vorig jaar verschillende aan vragen moesten worden afgewezen is ernstig getracht den huldigen trein idle bijna H Kilo meter lang ls> nog uit te breiden doch zulks is in verband met de lengte van vele emplace menten niet mogelijk gebleken, soodat het Naar wij vernemen. Is de Inschrijving open gesteld voor den Nederlandschen Tentoonatel- Ungstretn. bijgenaamd de „Oranjetrein”, die ook dit Jaar een tocht door ons land zal pie ken. letwons vertellen, dat ook het christendom een vergissing la geweest. Het menschdom Is negen tien honderd jaar geleden volgens nen een ver keerden weg ingeslagen Door net christendom te aanvaarden la Europa afg; weken van een oude beschaving We moeten terug, de vergis sing herstellen en aansluiten aan de cultuur van tweeduizend Jaar geleden We mochten meenen, dat de dwalingen der achttiende en negentiende eeuw de westersche wereld wijzer hadden gemaakt. Vcltalre en de zijnen predikten ook, dat het christendom een groote vergissing was geweest en hun leus was: roet het ultl Dan eerst sou de menschheld lukklg worden. De Fransche revolutie kwam er ging een golf van vrijgeesterij over Europe De rationalisten gaven den toon aan in alles wat geleerd, geletterd en beschaafd wilde hee- ten. Van Ozanam, die zich in 1832 aan de Parysche unlverslteit in de faculteit der rechts geleerdheid liet inschryven. sel Lacordaire, van hem en van al de begaafde katholieken van dien tijd: *t was de klacht van Cassandra op de ruinen van Troje Maar diezelfde Ozanam. die later zulk een schitterende organisator der christeiyke chart tas zou biyken. geloofde in „de woorden des eeuwigen levens", het oude Evan gelie, ondanks alle Voltairianisms om rtch heen. Hl) vond kracht in een lichtende figuur als de Chateaubriand en meer nog misschien in den eenvoudlgen man van wereldvermaard heid. den Franachen wiskundige Ampère, dien hjj by het vorderen van weteruchappelyken arbeid zoo dikwijls hoorde uitroepen: Que Dteu est grand, Ozanam! of dien hij zoo vaak in aanbidding vond neergeknield in de kerk van Tegen alle godlcochenlng, tegen alle open lijke en geheime onderdrukking van het ka tholicisme In. hebben mannen van groot en edelmoedig geloof te midden van een ongeloo- Vige wetenschap den stryd volgehouden en ten slotte de verguizen van Christus' naam be schaamd In ensen tyd waagt men het niet zoo licht meer zich openlyk als godloochenaar aan te dienen; de christelijke grondslagen der maat- schappy werden nog voor kort zelfs op offl- cleele tribunes met eere genoemd. Tot er In het Oosten weer een nieuwe stroomlng opkomt, die het Christendom een vergissing heet en de ..mythe” van Christus' lijden en zoendood liefst zoo spoedig mogelyk naar het rijk der fabels zag verwesen Naazt het godloochenend commu nisme, is het grcelend nationalisme een drei gend gevaar voor den ouden godsdienst. De staat al-god. ras en volk het hoogste ideaal; het individu ondergeschikt aan de staatsidee, zledasu de klippen, waarop het geloof van tien duizenden in den eenen waren God te stran den dreigt. Op dit Faaachfeest. op dit feest der geeste- HJke vernieuwing past daartegenover van den kant der oprechte christenen maar één be sluit: de Kerk heeft door alle eeuwen heen ketterijen en dwalingen van allerlei aard, van het ergste bygeloof tot het meest barre onge loof. overwonnen. Zy deed dit het snelst, wan neer haar een groote kern van onverschrokken en vurige gelcovlgen ten dienste stond. De ver rezen Christus, Die op den Paaschmorgen den grafsteen wegslingerde en glorierijk opstond uit den dood, Is ons ten teeken. hoe wjj, christe nen van deaen tyd, alle beletselen op zy moe ten zetten en het lichtend kruis van den Stich ter onzer beschaving en den grondlegger van ons eeuwig heil de wereld moeten indrsgen. tegen alle dwaling en allen ydelen menschen- waan in! LIBRA voornemen besta at de deelname uit iedere branche tot één of twee inzendingen te beper ken. De economische toestand der veehouders- bedryven is in 1933 niet achteruitgegaan. By den tuinbouw waren opbrengst en kwa liteit der producten in 1933 goed tot vry goed De ftnancleele resultaten van den tuinbouw waren echter, met uitzondering van die van de fruitteelt, welke door monopoliseertng van den Invoer van vruchten gesteund werd, aeer ongunstig De omaetten op de veilingen zyn wederom belangrijk gedaald De waarde van den totalen uitvoer van tuinbouwproducten daalde In 1933 met plm 30 pCt De uitvoer van bloembollen was. aoowei wat hoeveelheid als waarde betreft, tengevolge van de genomen saneerlngsmaatregelen. gelijk aan dien In 1932 De waarde van de uitgevoer de groenten daalde met ongeveer 27 pCt die van bloem- en boomkweekerijgewaaaen tn to taal met plm. 25 pCt. Van de beide hoofdtakken der zeeviaachery n.l. haring- en de trawlvlaachery. waren de resultaten onbevredigend Het bedryf werd ten gevolge van de afaetmoeliykheden wederom op slechts beperkte schaal uitgeoefend en daarby kwam, dat de stoomtrawlvlaschery wegens staking gedurende byna de geheele eerste helft van het Jaar stillag De waardecyfers van den in- en uitvoer waren weder lager dan in 1932. maar de daling maakte In 1934 nagenoeg geen voortgang I* achteruitgang op het gebied der arbeids voorwaarden hield ook in het vierde kwartaal vrywel onverminderd aan; vooral ook voor het overheidspersoneel werden weer vele loon- en salarisverlagingen v aaigeste ld De kosten van het levensonderhoud stegen voor de groepen, ten aanzien waarvan gege vens beschikbaar zyn. tn de laatste helft van 1933 en bereikten aan het eind van dat jaar een hooger peil dan aan het begin. Onder heftige schommelingen bleven de koersen van aandeelen doorgaans boven hel gemiddelde peil van 1932; op het einde van 1933 was de beun over het algemeen vaat. Ds obli- gatlemarkt was, afgeslen van een korte periode In het midden van het jaar. toen vrees voor de waardevastheid van den gulden bestond, tame lijk stabiel. eeds in de geschriften van Htppokrates. die ongeveer vyfhonderd jaar voor Christus leefde, vindt men herhaaldeiyk het weer het seizoen vermeld by de bestrydlng van ziekten. Heel vaak begint selfs de ziektege schiedenis van een bepaald persoon met een nauwkeurige opgave omtrent de meteorologi sche toestanden Het was dus den ouden Grieken al niet vreemd om een verband te leggen tuaschen het weer en het klimaat eenerzyds en het uitbreken van een ziekte anderzyds Het duurde echter heel lang vóórdat men een bepaalde theorie opstelde omtrent het verband tusachen deze twee; de meest bekende theorie stamt eerst uit de negentiende eeuw en werd vooral verdedigd door den beroemdten hygiënist Max van Pettenkofer Deze seide dat de cholera minder of meer sterk heerschte al naar ge lang den stand van bet grondwater Inderdaad is deze theorie niet zoo vreemd, als het wel lijken mag Ook thans nog bemerkt men In Java, dat de cholera zich vaak verbreidt met het losbreken van de eerste regens In het natte seizoen De verklaring is ook bekend Zooals men weet wordt de cholera byna steeds over gebracht door de uitwerpselen van cholera- lyders Deae uitwerpselen komen min of meer slordig op den grond terecht; maar by de eerste regens wordt deze met cholerabaclllen besmette grond losgewoeld en daardoor Is de kans op infectie met cholerabaclllen door veldvruchten of drinkwater veel grooter. Max von Pettenkofer ging echter verder: hy wilde niet gelooven, dat de cholera door den bacil die In 1883 door Robert Koch was ontdekt, werd veroorzaakt; en hy zag er dan ook niet tegen op om cholera-bacillen op te eten, nadat hy zyn maaginhoud alkalisch ge maakt had Hy kreeg een lichten aanval, maar rijn medewerker R Emmerich, die eerst zijn maag bedorven had door veel bier te drinken, kreeg een zware cholera en bracht er nauwe- lyks het leven af. Na dien tyd raakten alle theorieën, die beweerden dat er eenlg verband bestond tusachen cholera en grondwater of vochtigheid of weersomstandigheden al deae theorieën raakten in diskrediet. Maar deze veroordeellng was te snel uitge sproken Sir Leonard Rogers, voorzitter van de Royal Society of Tropical Medicine and Hy giene kan met vry groote zekerheid een jaar te voren reeds zeggen, of er veel, dan wel weinig cholera, pokken en pest in de ver schillende deelen van Brltsch-Indlë zal «yn. Hy heeft nu vier jaren achtereen In een Indisch geneeskundig tydschrift suike voor spellingen voldaan Om er achter te komen, at er eenlg verband tuaechen het weer en deze ziekten bestaat heeft hy eerst bestudeerd hoe sterk de pokken in elk van de laatste 50 laren (eheerscht hadden Hy vergeleek deze gegevens met de aanteekentngen. die omtrent het weer gehouden waren en ontdekte toen, dat de vochtigheid en de regenval tijdens het natte seizoen <er «yn twee seizoenen tn Indlë. ëën droog en ëèn nat. de moessons genaamd! In verband stonden met de verbreiding of de inkrimping der pokken Wanneer er lp de natte moesson een betrekkelyk geringe vochtigheid en geringe regenval waren, dan zag men byna steeds, dat de pokken tijdens het volgende droge seizoen niet zooveel afnamen ais dat ge- wooniyk in het droge jaanfetyde het geval la, en dat de pokken dan In het volgende natte seizoen sterk heerachten en zich uitbreidden. Daarop had hy nu zyn voorspellingen opge bouwd; en In vier vijfden van de provinciën en districten in Britsch Indlë waarvoor hy een - Ht voorspelling gegeven had kwam dese ooc uit Iitu.io het laatste Jaar echter was er toeh een ster ker pokkenepidemie dan hy gedacht had Rtf ging toen de zaak nog sens opnieuw na. en vond toen een betere wtjse van voorspelling. In 1 eerst had hy nJ. alleen maar rekening gehouden met de absolute vochtigheid. ma.w. de hoeveelheid waterdamp In de lucht Later bemerkte hy. dat de graad aan verzadiging eigeniyk datgene was, waar het op aan kwam. Wanneer de lucht warm is kan zy veel water damp opnemen, totdat er te veel komt en de waterdamp neerslaat in den vorm van regen of dauw. Een zelfde hoeveelheid waterdamp aal dus in warme lucht opgelost biyven. terwyi zy by koude lucht neerslaat. De graad van ver zadiging gaf een beteren grondslag voor de voorspellingen dan de enkele hoeveelheid vocht in de lucht. Hy had ook voorspellingen gedaan over de pest Het bleek n.l. dat lage gemiddelde tem peraturen en groote verzadiging met water damp tydens het natte seizoen gevolgd werden door een'ernstlgen teruggang van de pest tydens het heete droge seizoen <ook de pest wordt tn dit Jaargetyde minder veelvuldig) en een sterken aanwas in het volgende natte jaargetyde. In vier van de vyf districten, waarover hy een voorspelling gegeven had. kwam deze uit. en in het district, waar de voorspelling niet uit kwam. heeft de peet nu eenmaal gelukkig de neiging om te verdsrynen. In de derde plaats had 8lr Leonard Rogers op grond van zyn berekeningen voorspellingen gedaan omtrent de cholera. Het belang van dergelyke onderzoekingen Is al duidelijk, ais men bedenkt dat elk jaar 350000 tnenachen In Britsch-Indlë aan de cholera sterven Deae ziekte werd door hem dan ook extra nauwkeu rig bestudeerd Hy had de kaart van Indlë tn 45 districten verdeeld en precies nagegaan hoe sterk de cholera tn elk dier districten de laatste 45 jaar geheerscht had Het bleek nu weer heel duidelijk dat een gebrekkige regenval tydens het natte jaargetyde gevolgd werd ooor een sterker opleven van de cholera In het volgend jaar De voorspelling van het eerste jaar kwam uit in 14 van de 15 gevallen, voor net tweede Jaar In 12 van de 15 gevallen; de drie gevallen, waarin de voorspelling niet uitkwam, konden toch weer door den regenval verklaard wor den Voor het derde Jaar had hy een buiten gewoon geringe uitbreiding van deae ziekte voorspeld, en dat kwam precies uit Slechts In een district was de cholera sterk, en ook dat had hy voorzien Zoo komen de oude methoden weer voor den dag alleen men weet niet waarom het een op het ander do heftige cholera op geringe vochtigheid volgt. Maar aoo Is de natuurlijke loop der wetenschap: waargenomen worden, ring kan worden gedacht Wie weet of het niet binnenkort mogelyk wordt, om b V. tn Europa te voorspellen, of de griep heftig dan wel «acht zal «yn Maar hier wordt het al weer veel moeiiyker Van de gewone griep wordt nauwelyks eenlge statistiek gehouden daarvoor la deae ziekte In den regel niet ernstig genoeg In zekeren zin zyn dergelyke onderzoekingen een teeken des tyda. Tot vóór korten tyd hechtte men immers weinig waarde aan het verband tusachen den menach en de natuur. De trots op de Overwinningen van techniek en machines was zoo groot, de overtuiging, dat men bet menachelyk leven precies aooals men wilde kon regelen was aoo sterk dat alle beweringen over natuurleven. over den invloed van de omgevende natuur oo den menach. naar bot rijk der fabelen sierden ver- WMW. Zoo was het ook op het gebied van de infectieziekten. Maar de reactie komt van alle kanten. Hoe langer aoo moer begint men tn te zien, dat de natuur er ia voor den menach. maar ook dat do menach In zyn ganache be staan nauw aamenhangt met de wisselingen van jaargetyden van de lucht, den wind, den regen on de son Ongelukkig degene, die niets bemerkt van de nadering dezer lento 9 TH. H. 8CHL1CHTING. n het voorjaar van 1919, kort na den wapenstilstand van November 1918, trok ken uit heel de wereld en niet het minst vit Amerika, massa's nieuwsgierigen naar de slagvelden, waar de grootste stryd der wereld geschiedenis gestreden was Wat achten die duizenden daar? Sensatie! Men wilde de plat gebrande, door granaten vernielde velden, de loopgraven, de stuk geschoten steden pen. in één woord, de verwoesting van den oorlog zien. En die processie van nieuwsgieri gen heeft eenlge Jaren aangehouden. Toch zyn de meesten te Thans, een dozyn jaren later, la het veel teressanter om een streek als b.v. Noord-Frank rijk te bezoeken. Naast de ruinen ziet men nm. het nieuwe leven; naast de verwoesting het herstel. Op het eerste oog mogen ongerepte slagvelden, onttakelde steden en dorpen, grie zeliger en gruwzamer hebben aangedaanvoor den geduldige, voor hem, die aandachtig toe ziet en den tyd neemt om te overpeinzen, spre ken de s<. herstelde gebieden een veel krach tiger taal. Daar Is allereerst het fonkel- Bteuwe in deae streek van oudste, christeiyke beschaving. Daar loopen breeds, gladde asphalt- wegen van Parys naar Belgiëz hoofdstad, naar Reims, naar Amiens, naar alle richtingen, vol maakte autobanen, als vóór den oorlcg onbe kend. Daar ryzen ter we-rszyden van die we gen spiksplinternieuwe dorpen met stationsge bouwen. kerken en scholen en hulzen, afwisse lend het helle rood van de baksteen met de blanke mergel. Daar staan rijen jonge boomen langs de verseh getrokken lanen en over de glooiingen van de heuvelen beeft de landman keurige vierkanten en rechthoeken geteekend, waarm de grond afwisselend donker of licht bruin of zwart is, waarin nu het zaad kiemt voor de as. zomervrucht Ook zyn er velden met groen gras voor het vee. Alle» sou vredig zyn en de verkwikkende rust van het landleven uitademen, waren er niet die «wygende en toch zoo felle aanklagers van ruinen en kerkhoven en restauraties. Laat de politiek toch niet be- vre sd zyn. dat het geslacht van heden de gru welen der verwoesting van 1914 spoedig vergeten zal! Hier, tuaechen de jonge boomen wortelen nog de knoesten van de oude stammen, die werden stukgeschoten Tusachen de fonkel nieuwe huizencomplexen ataan de resten van dikke muren, door granaten doorzeefd. Maar de sprekendste taal komt van de elndelooae kerkhoven, waar de houten kruisen en kleine, vlakke grafsteen n een dreeve litanie zingen van gesterven jonge levens, duizenden, tiendui zenden. honderdduizenden, gezond en wel, in volle kracht door een granaatscherf uit elkaar geslagen, doodelijk gewend of door gifgas ver stikt. De graanvelden rondom zullen hun gou den «ren geven; de gronden «uilen omgeploegd worden en weer to's snorrep lani slachten zyn zich rondom komen nestelen, zy bouwen en werken en hebben hun vreugde en hun leed, de zorgen van den nieuwen tyd de graven biyven spreken van een gruwel- periode. aooals er nooit een was en naar we hopen, ncoit meer komen zal. En behalve de oorlogskerkhoven zyn er nog even krachtige aanklagers: de ge restaureerde monumenten. Wie kan er zonder ontroering voor de wonderbaar zchoone kathe dralen en andere openbare gebouwen van Noord-Frankryk staan? Nog zyn de herstellln- niet voltooid. Maar jaren vaó geduldig hebben heel veel van het vernielde kantwerk en van de stukgeschoten h ofden en handen en voeten der heiligenbeel den der mlddeleeuvrache tempels vernieuwd En, wanneer na nog een aantal jaren al de kerken en stadhuizen van Rtims en Ryssel, Amiens en Atrecht en heel de streek, waar de oorlogsgolf overheen «leeg, zullen hersteld zyn. dsm zullen de tallooae blanke vlekken in den gryaen steen, dan zullen al die hernieuwingen blyven getui gen tegen het vandalisme dat uit verstoorden vrede voortkomt. Zoo'n hersteld gebied heeft ons Inmiddels nog veel meer te seggen. Bekyk de eenvoudige kerkjes, de zakelyke stations, de nuchtere hui zen. die in de verrezen steden en dorpen zyn Ópgetrokken O. ae zyn vrlendeiyk in hun nieuwheid en in de lentezon, maar waar Is de meesterhand, die de oude pleinen schiep; waar zyn de kunstenaars, die de kathedralen too- verden? De mlddeleeuwache monumenten spre ken van een rijpe beschaving te midden van een moderne armoede. Nog een andere les Over deae velden is de gruwel der verwoesting gevaren. Wie er leef den in 1914 en werden opgejaagd of wegdoken in den grond, moeten gemeend hebben, dat het einde der wereld gekomen was en dat in ieder geval deze grond ten doode was gedoemd Na vyftien jaren ia alles vernieuwd en Jong leven kiemt op de plaatsen des doods Zoo is al dit aardache: leven en sterven, dood en opstan ding. Geen beter veld voor meditatie In den Paaachtyd 1934 dan zulk een hersteld oorlogs veld. De lessen ter overweging stormen als t ware op ons aan Wy klagen over malaise, over slechte zaken, over een verwoest economisch leven, over een uitalchtlooaen tyd. Vier Jaren duurt die crisis nu reeds! Zeker, ook de oorlog duurde meer dan vier Jaar en was. voor wie hem doorleven moesten, dag na dag, uur na uur, een hel. En voor de slachtoffers, die uit de branding te voorschyn kwamen, duurde ook het herstel neg enkele Jaren. In ditzelfde pe riode vierden de volkeren der neutrale landen dsn tyd der gouden oorlogswinsten Laten wy niet klagen; er zyn er, die erger en harder geleden hebben dan wy. De „herstelde gebie den” zeggen Intuaechen, dat er na alle ver- woesting toch weer nieuw leven komt. Maar dat nieuwe leven en dat Is een veel voornamere les moet niet het hoofd opsto ken tegen de oude beschaving en wanen, dat het zooveel mooier en beter ia. omdat het nieuw is! Onze tyd wil vernieuwing, het oude heeft afgedaan. Goed, voor zoover er veraleton ge bruiken en vercuderde instellingen «Un. laten wy ons aan nieuwe vormen aanpasaen. Maar laten wy voorzichtig zyn niet te raken aan de wortelen, die ons de levenssappen moeten toe- Eseran. Dg profeten van den nieuwen tyd wil-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 17