ONS BLAD Wapensmokkel naar Frankrijk r 1 Het nieuws van heden De Vrijmetselarij de knel m Na de roode krach Mgr. Bares spreekt I I VAN LUIK NAAR PARIJS DE STA VISKY-AFFAIRE De aardbeving in Roemenië DE BAROMETER ZATERDAG 31 MAART 1934 VEREENICDE KATHOLIEKE PERS en Loge en schandalen o o Z. Em. Kardinaal Ehrle Oud-minister Frot gehoord Russisch—Amerikaan- sche handelsrelaties Moskou wenacht nauwer contact Ontploffing in steen groeve Nieuwe uniformen voor Vier arbeider* gedood het Grieksche leger Aanslag op Bratianoe Insull’s zwerftocht De liberale leider ongedeerd 9 Het proces-Schumacher Soc. radio-omroep in moeilijkheden Verdachten van den moord op raadaheer Prince hebben nog ateeda niet bekend 33 moorden op zijn geweten Zij die Abd-el-Krim Hitler wapenden DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Beklaagde Strain voorwaardelyk veroordeeld F» I 1 fz— f 2 85 JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR Leeiglazea en Loupes Men weet nog ateeda niet waar de ,JHaiotis” zal binnenloopen Tien volle kerken en 20.000 men- achen op atraat aanhooren preek van Berlyna Biaachop Bibliothecaria en archivaria der H. Roomache Kerk De bloeddoratigate miadadiger van het Ooaten terecht geateld Het NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD zal op Tweeden Paaschdag met verschijnen. DE DIRECTIE Gentache wethouder belegde 18 millioen in de Bank van den Arbeid, waarvan hij commiaaaria ia De zetel van het „Groot Ooaten” te Parijs ia uit vreea voor een beatorming gebarricadeerd De Koning en de Koningin van Ingeland hebben persoonlijk in hef Middlesex hospitaal te Londen de gouden medaille uitgereikt aan zuster Dorothy Thomas, die met gevaar voor eigen leven een ramp voorkwam bü een explosie in de operatiezaal aan het gasthui» ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20c., ingez. med. 40a p. regel; idem op pag. één 55 g p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek - Telefoonnummer 433 Ook na den oorlog in Nederland verborgen Duitsche wapenen zouden een rol spelen Het Weeriiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiuiiiiiiii^ 3 1 i s ZEVEN EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 146 N00RD-H0LL ANDSCH DAGBLAD K ep een BERLIJN, Maart (D.N.B.) In de 30 te 1 1 De .JScylla”, het grootste landvliegtuig ter wereld, dat 20 ton weegt en S0 personen kan vervoeren, heeft deze week te Rochester (Eng.) zijn eerste vlucht gemaakt waarbij velen een arm of been braken. Jassy zijn tien kleine woningen ingestort. De aardbeving In Roemenië. Geen tnenschen- levens te betreuren. Aanslag op Bratianoe. De Roemeensche leider der liberalen ongedeerd. Ontploffing in een Belgische steengroeve; vier dooden. Na de roode krach In België. Sec. radio in moeilijkheden. De nieuwe pensioenregeling voor het MJjnwer- kersfonds niet aanvaard. Verwaehting: Zwakke tot matigen wind, uit Noordelijke richtingen. Half tot swaar bewolkt of betrokken. Moge- lijk eenige neerslag, zelfde temperatuur. Verdere vooruitzichten: Onzeker. BOEKAREST, 30 Maart (Reuter) Op Bra tianoe. den leider van de liberale partij, is een aanslag gepleegd. Terwijl Bratianoe een autorit maakte, stelde zich een persoon op den weg op en loste verscheidene revolverschoten op den auto. Niemand werd echter gedeerd. De aanvaller Is gevlucht en tot nu toe onbe kend gebleven. Turkije Skinner Turksche regee- Baars neemt ontslag als leider van den Alg. Ned. Fascisten Bond Stand ap Zaterdag uur vjn.; 7M Vorige stand; 7M Mgr. Bares, Biaschop van Berlijn, houdt een belangrijke predikatie voor tienduizenden toe hoorders. I INNSBRUCK, 30 Maart. In het proces-Schu macher Is de beklaagde etrele veroordeeld tot twee maanden streng arrest voorwaardelijk, met een proeftijd van twee jaren. Het OJd. ging tegen deae uitspraak in be roep. De Temps” ruimt een goede plaats In voor een inzender die. volgens de redactie welke rijn naam verzwijgt, lange jaren in Luik heeft gewoond en die, volgens zijn eigen zeggen, een diepgaand onderzoek heeft ingesteld naar den wapensmokkel van Luik naar Frankrijk Aan zijn hoogst interessante tnededeelingen ontlee- nen wjj hier een en ander. De smokkelaars leven niet In geheimzinnig heid en duisternis, maar in het volle Ucnt van bars, dure restaurants en nachtgelegenheden. Ze zijn zoo internationaal dat zij geen natio naliteit meer hebben. Er zijn veel Russen onder hen. meest aan lager wal geraakte vertegen woordigers van wat eens de meest aanzienlijke families waren en ook heel veel vrouwen. Reuter verneemt uit Washington: Door de bemiddeling van hhar gezant Istanboul heeft de regeertng der Ver. Staten aan die van Turkije de arrestatie van Insull verzocht. De Turksche regeertng antwoordde hierop, dat zij er geen bezwaar tegen heeft om Samuel Insull te arresteeren en gevangen te houden tot bU wordt uitgeleverd, tnaar dat sU maar bedreef Zijn mssete De „Maffia” der wapensmokkelaars heeft te Luik zelfs een officieelen bendeleider. Het is een Rus die zijn ware gedaante moeilijk onder het masker van een eerzaam zakenman ver bergt. De man reist zeer veel en is tot alles bereid wat geld oplevert. De Belgische politie heeft haar plicht ge daan en doet dien nog: zij houdt de Fransche politie zoo goed mogelijk op de hoogte van wat er plaats heeft. BUREAUX; HOF 6, ALKMAAR Tglufoon Administratie 433, Radactie 633 ABONNEMENTSPRIJS r Per kwartaal voor Alkmaar Voor buiten Alkmaar s.oj M«t geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Dagblad uitgegeven door de N V. Drukkerij De Spaamestad - Haarlem Eenige voorkeur hebben ze niet. Het eenige wat ze verlangen, is geld. Wie betaalt, krijgt wapenen. Waarvoor deze moeten dienen, wie ze gebruiken wil, tegen wien ze gebruikt zul len worden, de smokkelaars stellen daar geen belang In. Overigens weten ze dikwijls niet eens waar de wapenen heen gaan. Wanneer zij een partij revolvers bestellen voor Shanghai, dan is het hun heel dikwijls onbekend dat die revolvers nooit verder zuilen komen dan Bor deaux of Marseille. Deze smokkelaars, ze hebben een paar jaren geleden de opstandige Venezuellanen bewa pend. Ze hielpen Abd-el-Krim volhouden tij dens den Marokkaanschen oorlog. Via Portu gal brachten ze wapenen naar de negers van Kwango die vochten voor hun onafhankelijk heid. Aan de bloedige woelingen in Irak wa ren ze niet vreemd. Thans schijnen ze geld te verdienen aan Ethiopië waar reeds een paar RE VAL, 30 Maart (Reuter) Naar uit Moa kou gemeld wordt, heeft de Sovjet-regeertng een bijzondere commissie van het Amertkaan- sche departement van Handel ultgenoodigd naar Moskou te komen om daar met de Russi sche regeertng de uitbreiding van de Russlscli- Amertkaansche handelsbetrekklngen te bespre ken. Vele der naar Frankrijk gesmokkelde wape nen zijn niet nieuw aangemaakt, doch alleen maar „opgeknapt". „Om dit te verklaren, moe ten we teruggaan tot vlak na den wapenstil stand. toen de Duitschers ondanks alle con- trtle er In geslaagd zijn, hun gedemonteerde wapenen naar een „aangrenzend neutraal land” te brengen en ze daar, in afwachting van „betere dagen” te verbergen. Deze wa penen worden thans uit hun schuilplaatsen ge haald. naar België gebracht, schoon gemaakt, nagezien en als nieuw naar Frankrijk ge zonden”. TEHERAN, 30 Maart. (Reuter) Alhier to een moordenaar terechtgesteld, die als de bloeddorstlgste misdadiger van het Oosten werd beschouwd en niet minder dan 33 moorden op zijn geweten had. HU was Perzisch onderdaan, vele zijner misdaden in Irak, slachtoffers waren jongstnannatk Het Grieksche leger zal binnenkort nieuwe uniformen krijgen. De order voor het leveren van 180.000 meter khakl voor deze uniformen is aangeboden aan de Grieksche fabrikanten, doch de minister van Financiën heeft de order niet gegund, daar de prijzen te hoog waren. De bestelling zal thans in het buitenland ge plaatst worden, waarbij Engeland een goede kans schijnt te maken voor de levering. Onze Belgische correspondent meldt ons: Het feit, dat de Bank van den Arbeid haar loketten voorloopig gesloten heeft, verwekte vooral te Gent een groote opschudding. Hon derden menschen liepen voor het bankgebouw te hoop, doch de politie wist de orde te hand haven. In den gemeenteraad werd uitvoerig ge sproken over de houding van den soc. wethou der Balthasar, die een bedrag van 18 millioen franken In de bank heeft belegd. Dit geld dat eigendom is der gemeente, moet als verloren worden beschouwd. Een der rechtsche leden van den Oentschen gemeenteraad sprak er zijn verwondering over uit, dat Balthasar als wethouder gemeentegel den belegde in een bank waarover hij zelf com missaris is en waarvan de situatie hem dus be kend moest zijn. Hetzelfde gemeenteraadslid sprak als zijn meening uit, dat de gemeente zich tot de justitie wenden moet om haar rech ten te doen gelden. Uit Antwerpen wordt gemeld, dat de socia listische radlo-omroepvereenlging Sarov, sur seance van betaling heeft aangevraagd. (De Sarov te een socialistische omroep welke een maal in de week over den zender van de Vlaam- sche radio een programma verspreidt). PARIJS, 30 Maart (Reuter) De verhoeren van de drie personen, die in verband met der. moord op Prince gearresteerd zijn, gaan nog steeds voort. Vastgesteld kon worden, dat de baron Lussats Inderdaad den 23sten Maart te San Remo verbleef, zooals hij had verklaara Zijn alibi voor den avond van 20 Febr. bet tijdstip van den moord te nog niet gecon troleerd. De parlementaire onderzoekingscommisste hoorde vanmorgen den Inspecteur der Sfireté Simon, wiens verklaringen strijdig waren met die van zijn collega Hennet. Getuige zeide ou oen eerste verhoor, dat Ttoater de arrestatie van Stavteky ook zonder een bevel tot Inhech tenisneming had kunnen motiveeren er dat ae politie den oplichter had kunnen beletten Pa rijs te verlaten. De commissie hoorde nog drie hooge politie beambten. Op de vraag van een commissielid, waarom de politie Stavlsky niet bewaakte, werd geantwoord, dat de politie, mits zij alle ver dachten, die in voorlooplge vrijheid zijn ge steld, bewaken wilde, alleen in Parijs daarvoor 18000 man noodlg zou hebben. Er loopen nJ. in Parijs 3000 voorloopig in vrijheid gestelden rond. De parlementaire commissie, die een onder zoek instelt naar de troebelen van 8 Febr. hoorde den voorzitter en den secretaris der organisatie van oud-strijders. Dezen hebben den 3en Febr. een onderhoud gehad met den toenmallgen minister van pensioenen Ducos De minister zou hun gevraagd hebben de be- monstratle van oud-strijders, welke op het pro gram stond, niet te laten doorgaan en hun daarvoor de offlciers-rozet van het legioen van eer beloofd hebben. Ducos. die eveneens voor de commissie verschenen was. loochende dit absoluut en een heftige woordenwisseling ont stond. Zoowel de oud-strijders als de gewezen minister stonden onder eede. De gewezen minister van Binnenlandsche Zaken Frot. tegen wien de kabinetschef van den voormaligen prefect van politie Chiappe ernstige oeschuldiglngen had geult, protesteer de hiertegen in scherpe bewoordingen In zijn kwaliteit van advocaat van den Pool- schen bankier Danowskl. die wegens het niet betalen van zijn oorlogswlnstbelastlng uitge wezen dreigde te worden, zeide hij dezen in 1928 aangeraden te hebben de betalingen toen maar te doen. Toen later bleek dat Danowskl de belasting niet betaald had en niet langer in Frankrijk mocht verblijven, had hij zich niet verder mei de zaak ingelaten. Dat Daiowskl nauwe betrekkingen onder hield met Stavlsky vernam Frot thans voor het eerst. De ..Petit Journal” meent te weten dat de rest der Stavlsky-Juweelen zooals men weet eA in Lon- Wrborgen werd daarvan een deel in Orleans den teruggevonden In Bazel wordt gehouden. Luik, de „Cité Ardente”, gelegen vlak bü de grenzen van Nederland, Duitschland, Luxemburg en be- trekkelijk ook van Frankrijk, ia niet alleen een der knooppunten van de dichte webbe welke de internatio nale spionnage over heel Europa ge spannen heeft, het is ook, ja, het is op het oogenblik vooral het hoofd kwartier van het ellendigste soort misdadigers van onzen tyd, de wapensmokkelaars. BOEKAREST, 30 Maart (Reuter). De aard- oevlng, welke gisteren in het geheel gedurende 50 seconden heeft gewoed, te tamelijk hevig geweest. ZU werd In geheel Roemenië' waarge nomen Men vermoedt, dat het epicentrum in Roemenië te gelegen. De opwinding, welke door de aardbeving werd veroorzaakt, was in het bijzonder merkbaar bij de bezoekers der koffiehuizen en theaters. Hier en daar ontstond een soort paniekstem ming. De materteele schade is niet aanzienlijk. Hier en daar zjjn onbeteekenende branden ontstaan, een huis te ingestort, andere huizen vertoonen thans scheuren Er zijn geen berich ten ontvangen, dat menschenlevens te betreu ren zijn. Nader wordt nog gemeld, dat het epicentrum 150 K.M. van Boekarest was gelegen, zoodat de meeste schade in de provincie valt te consta- teeren. Te Oalatz werden talrijke huteen be schadigd. Ruiten werden versplinterd en bal eens stortten omlaag, waardoor eenige personen verwondingen opliepen. Een paniek maakte zich meester van de reizigers van den juist het station in Galatz binnenloopenden sneltrein. Ze sprongen hals over kop door de vensters. Te tien oudste en grootste kerken van Berlijn werden gedurende de Goede Week preeken gehouden over actueele godsdienstige vraagstukken. Zij werden besloten met een preek van Z. H. Exc. Mgr. dr. Bares, bteschop van Berlijn in de St. Hedwlg-kathedraal. Deze preek, die m den namiddag van Goeden Vrijdag gehouden werd, was door middel van luidsprekers ook in de andere kerken te volgen. Op het plein voor en aan de zijkanten van de Hedwlg-kathedraal stonden 20.000 menschen naar de woorden van den bteschop te luiste ren. Mgr. Bares sprak over het Innerlijke en uiterlijke leven der Katholieke Kerk. Zonder gerechtigheid en waarheid, aldus de bisschep, kan de wereld niet leven. Daar de mensch met het negatieve nooit tevreden te en iets posi tiefs hebben moet, kan et ook nooit een mid denweg bestaan tusschen Christus en den anti christ. Christus zal en was en zal weer zijn de redding der menschheld tegenover oen geest van leugen en afschuwelijkheid, van bloeddorst en wellust. De Kerk zal ook In dezen tijd uit al Haar leed als overwlnnares te voorschijn komen. De Kerk van Christus te ooor nog geen tegenstander verslagen. Wanneer men ge looft, Haar verpletterd te hebben, zal men zien dat Zij het volgende oogenblik reeds weer rus tig, fier en sterk overeind staat, waarneer men gelooft Haar graf gegraven te hebben, valt men er zelf in. Maar naast die groote fabrieken staan ook kleinere van wier werkzaamheid weinig naar bulten bekend is. Er worden wape nen gemaakt en ter plaatse verkocht aan tusschen personen. Dezen doen ze over aan opkoopers die ze aan bepaalde benden uit leveren. Die benden hebben hun manne tjes om ze de grenzen over te brengen naar degenen in wier opdracht ze „werken”. Luik heeft een oude traditie op het gebied der wapen-fabricage. De Luiksche jachtge weren zijn beroemd. Ook gevaarlijker wapenen worden er gemaakt voor rekening van België en andere landen in groote fabrieken die on der officieel toezicht staan en niet probeeren iets te verbergen. Hiiiiiiiiiiiiitiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii opstanden onderdrukt moesten worden. Ze hebben de Duitsche natlonaal-socialisten ge wapend en toen de communisten in Duitsch land zich wapenden tegen Hitler s bruine leger, toen werd er in Luik alleen maar gevraagd of er contant betaald zou worden. Onze Romelnsche correspondent seint: In de Curie van de Sociëteit van Jezus, waar hij sinds anderhalf jaar woonachtig was. to kardinaal Ehrle hedennacht om 1 uur 7 over leden. LUIK. 30 Maart Een noodlottig ongeluk beeft vanmiddag plaats gehad in een steen groeve te Sallies (bij Andenne. prov. Luik) Door het ontijdig ontploffen van een lading dynamiet, werden verschillende arbeiders on der de neerkomende rotsblokken bedolven. Vier werklieden zfjn gedood, terwijl de vijfde in zorgwekkenden toestand naar een ziekenhuis is overgebracht. Hoe de wapenen naar Frankrijk worden ge bracht? De verzending wordt nooit overgelaten aan den fabrikant. De levering geschiedt door gaans in Luik zelf, in een afgelegen garage of in een gewoon huis. Onlangs legde de politie beslag op een groote partij vuurwapenen In een café. Vrachtauto’s particuliere wagens, spoorwegen en scheepvaart verzorgen het ver dere transport. De wapenen „zwerven" dikwijls eenigen tijd van bestemming tot bestemming met telkens andere vervoermiddelen om ten slotte als „oud ijzer” of „machine-onderdeelen” de grens over te dwalen. De schrijver in de ..Temps” geeft ten slotte ook nog een eenigszins nieuwe lezing van het verhaal der naar Nederland gesmokkelde Dult sche oorlogsmaterialen welke thans weer een rol spelen in den wapensmokkel. Naar aanleiding van den aanslag te Cannes waar, zooals gemeld een bom in het Vereent - gingslokaai der Vrijmetselaars werd geworpen, merkt de Parjjsche „Liberté” op dat dit en andere feiten groote opschudding hebben ver oorzaakt in de kringen der Vrijmetselarij. Thans is bekena dat de beschermers van Sta- visky allen tot de geheime vereenlglng behoor den. In die kringen is men dan ook bevreesd voor een uitbarsting der volkswoede. De groote poort van den hoofdzetel van het „Groot Oosten” te Parijs, gevestigd in de rue Cadet, welke vroeger steeds open was. is sinds enkele dagen gegrendeld, terwijl de andere deuren en zelfs de ramen van veiligheidssloten zfjn voorzien. Alleen de „broeders" nebben er toegang. Dezelfde maatregelen werden geno men In het gebouw der Vrijmetselaars van den Schotschen ritus, rue Puteaux. en in verschil lende vereenlgingslokalen in de provincie. Het personeel werd zelfs van wapens voor zien. met het oog op eventueel verweer Anderzijds vernemen we uit goede bron dat de Vereemging reeds op 20 Februari 1.1. een bijeenkomst heeft gehouden in de rue Cadet waarbij beraadslaagd werd over de wen- schelijkheid van het houden van een buiten gewoon „convent" hetwelk ten doel zou hebben, doeltreffende maatregelen te nemen „tot red ding der democratie” (die woorden waren ver meld op den convocatie-brief). De „eerbied waardige" leider der vergadering deelde mede dat de raad van orde van het „Groot Oosten” reeds een beslissing in die aangelegenheid had genomen en het voorstel had verworpen. Hu zette dan de motieven van dit besluit uiteen „IMt plan zou in dit bewogen tijdpers hierop neerkomen dat de élite der Vrijmetselarij In een muizenval zou gesleept worden waaruit geen enkele broeder levend zou ontsnappen (une souricière dont aucun frére ne sor- tira.it vlvant)”. Door een ander lid werd voorgesteld ..het gebouw te beschermen met prikkeldraad en. zoo noodig, ook traanverwekkende gassen aan te schaffen tegen de fascistische aanranders. Het bovenstaande was reeds geschreven toen we in de ..Temps” den tekst van een motie lazen, welke In de „Ateliers supérieurs” van het „Groot Oosten” van Frankrijk met alge- meene stemmen te aangenomen. Daarin wordt protest aangeteekend tegen de tegen de Vrij metselarij gerichte aanvallen; de tegenstan ders worden gesommeerd hun beschuldigingen waar te maken. De Vrijmetselaars verzoeken de autoriteiten zonder zwakheid de schuldigen te straffen, wie zij ook mogen wezen. De effec tieven der „Ateliers” moeten gezuiverd wor den. Niet alleen de beschuldigden behooren dadelijk hur. ontslag als lid der Vrijmetselarij in te dienen, doch ook degenen op wie eenige verdenking rust; ja. zelfs zjj wier naam in ver band met dc Stavisky-affaire of andere schan dalen werd uitgesproken. Dit ontslag zal ongel dig verklaard worden wanneer de eerbaarheid en de goede trouw der betrokkenen in olie dag licht zal komen te staan. Degenen die klaar blijkelijk gefaald hebben moeten dadelijk uit de Orde gesloten worden. I8TANBOEL, 30 Maart (Reuter) De „Maiotte”, het schip, dat de bankier Samuel Insull aan boord heeft, te voorloopig in den Bos porus voor anker gegaan, daar eenige machi nes gerepareerd moeten worden. Elk verkeer met het schip te verboden. Men weet nog steeds niet waarheen het schip koers zal zetten. Men gelooft echter, dat In sull van plan is rich naar Batoem te begeven en vandaar uit verder te reizen naar Perzlë of Afghanistan. Uit Moskou wordt gemeld, dat Insull geen Russisch vteuum heeft, zoodat hij eventueel niet in de Bovjet-Unie kan worden toegelaten. eerst een gewaarmerkte cople verlangt van het bevel tot inhechtenisneming en den volledigen tekst der gerechtelUke bevelschriften en be sluiten. Het departement van Staat heeft de gevraagde afschriften oogenblikkeljjk naar Ankara getelegrafeerd. De Amerikaansche gezant lm verklaarde aan Reuter, dat de’ ring niet voornemens te voor Zaterdagochtend in de kwestie-Insull eenige beslissing te nemen. Nader meldt Reuter uit Istanboul: Het Turksch-Amerlkaansch uitleveringsverdrag, dat onlangs gesloten werd, zal vermoedelijk Zater dag in de groote nationale vergadering gerati ficeerd worden; wanneer de instructie om de „Maeotes” vaat te houden tien minuten later uit Ankara getelefoneerd waren, zou het schip vertrokken geweest zijn. De advocaten van In suil hebben te Ankara geprotesteerd tegen het verzoek om Insull te arresteeren. De georganiseerde wapensmokkel naar Frankrijk te- op bet oogenblik een even ver ontrustend als onloochenbaar feit. De revol vers. de geweren, de mitrailleusés stroomen Frankrijk aan alle zijden binnen, uit Spanje, uit Zwitserland, uit België. MO 1 f

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 1