ONS BLAD HITLER OVER ZIJN POLITIEK Het nieuws van heden Algemeen H.< Jaar Onrustige Paschen Spanje 1 Si - VOOR EEN PERSOONLIJK CONTACT DE BAROMETER L j ’-■j in Einde van Insult’s zwerftocht De moordzaak Prince 3 VEREENIGDE katholieke pers WOENSDAG 4 APRIL 1934 <tat Z. H. EXC. MGR. COBBEN TE SITTARD k Bij zijn komst te Sittard is Z. H. Exc. Cobben een hartelijke ontvangst bereid Adolf Hitler De voorwaarden Treinramp in China Schutzbund-leiders ontsnapt Uit het huis van bewaring te Linz Koningin Elisabeth Plundering in Mexico DE RAMP TE HAKODATE eenvoudige Censuur in Catalonië 50 gewonden Nog een roode krach Cuba verlaat den gouden standaard De tafelgesprekken van den kanselier Spoorwegongeluk bij Londen Springvloed in Nieuw- Caledonië Het dorp Guadalupe in een ruïne herschapen Linhsche organisaties te Madrid demonstreerengas in de waterleidingsbuizen In de groote leeszaal der Vaticaansche Bi bliotheek bevindt zich boven afgebeelde, naar het leven gemodelleerde, buste van den dezer dagen overleden Kardinaal Ehrle DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN i JOH. LAUW ERS PAYGLOP 3 ALKMAAR Brillen-étui’s, luxe en ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20c., ingez. med. 40a p. regel; idem op pag. één 55c.p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek - Telefoonnummer 433 „Nimmer poogde een myner mede werkers me zyn wil op te dringen” BU de Cortes zal een wetsontwerp worden In een Apostolische Constitutie verlengt de H. Vader het Jubileum voor den duur van een jaar tart asis De bankier is gearresteerd en zal worden uitgeleverd Per kwartaal voor Alkmaar f Z— Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De 3paamestad - Haarlem Tot nu toe 1911 slachtoffers geborgen 1 k ZEVEN EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 147 NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD 9 Onrustige Paascbdag'en in Spanje. Een nieuw spoor in de moordzaak-Prince. Steunverlaging voor de (rooie zieden? Werkloosheid daalt. Heidebrand te Soest. o o i L 3 5 verre zijn 30 dooden en gewonden geteld. van den =3 PARIJS, 3 April (Reuter). De Fransche be- 1 Ki Wanneer nu zulk een groep machtige personen bijeen komt, is het onoverkomelijk dat een wrij ving plaats vindt. Doch nog nimmer heeft een enkele dezer mannen, die om mij heen staan, geprobeerd mij zijn wil op te dringen. Integen deel zij hebben op bewonderenswaardlge wijze zich geschikt naar mijn wenschen. BERLIJN. 3 April. (D.N.B.) Rtfkskanseller Adolf Hitler heeft den Berlijnschen cor respondent van het Amerikaansche pers bureau Associated Press een interview toe gestaan, waarin hij er vooreerst op wees een overtuigd aanhanger te zijn van per soonlijke besprekingen, de „man-tot-man- diplomatie”. Onze Rom. correspondent seint ons: Dinsdagavond is de latijnsche tekst ge publiceerd van een Apostolische Constitutie waarbij het Jubileum ter herdenking der Verlossing van het menschelijk geslacht over heel de wereld wordt uitgebreid. Het Algemeen Jubel-jaar zal duren van het octaaf van Paschen 1934, tot het octaaf van Paschen 1935. Op de vraag van den interviewer, welke hou ding de rijkskansellsr inneemt tegenover de critiek, antwoordde Hitler: „Weet u ook, dat ik een geheelen staf van deskundigen op econo misch, sociaal en politiek gebied om mij heb verzameld, wier eenige taak het is critiek te oefenen? Voordat wjj een wet afhandelen laat ik het ontwerp aan deze mannen zien en vraag „Bltte, was 1st hieran falsch?” Ik wensch niet dat ze allen eenvoudig ja zeggen. Zij hebben voor mij geen waarde, wanneer zij niet cri- tiseeren en mij zeggen, welke gebreken zouden kunnen kleven aan onze maatregelen. ISTANBOEL, 3 April (Reuter) Samuel In- sull is in het hospitaal van de gevangenis op genomen. De aanslag te Lopik voor de Utrechtsche Recht bank. Samuel Insull te Isianboed gearresteerd. De Turksche regeering zal hem aan Amerika uit leveren. moet het aan mijn medewerkers overlaten, deze zaakjes in het reine te brengen. Onze Belgische correspondent seint ons: Konlng Leopold III is Vrijdag JJ. naar Luxem burg gereden, waar hjj een bezoek bracht aan Cuba verlaat den gouden standauró.- Verschenen is de Apostolische Constitutie „Quod superiors Anno", waarbij het Jubileum der Ver lossing tot het octaaf van Paschen 1935 verlengd en over heel de wereld uitgestrekt wordt. Interview met Hitler. Zijn verhouding tot zijn medewerkers. Hoe Hitler contact houdt met het volk. Te Ostende vraagt de plaatselijke socialistische coöperatie surséance van betaling aan. naar pas thans bekend wordt, op 26 en 37 Maart geteisterd door een springvloed, waardoor vele bestuursgebouwen en woningen werden bescha digd. Een brug stortte in. Veertien vlsschers- booten zijn vergaan. Het aantal dooden bedraagt volgens de voorlooplge berichten achttien. Nabij Holmflrth In Yorkshire werden bij een autobotslng vijf jongelui gedood en dne licht gewond. Springvloed in Nieuw-Caledonië. Tot dusver M dooden. Stand op Woensdag 9 uur van: 753 Vorige stand: 751 c I I sen ds- 1ste llle ran MO naar erbQ wa lsten pens iën- i ge- wa- san- iser- tnt- ver- saar nige trijs n. ha ns op de vraag of door de werkverschaffing de groote inkomens zouden verdwijnen, antwoordde de rjjkskanselierintegendeel. Als eerste stap moet ik natuurlijk de geesel der werkloosheid terzijde stellen. Zoodra ons volk evenwel weer werk heeft, zal ook de koopkracht toenemen en dan komt als logische volgende stap de verhoo- ging van den levensstandaard. Wij willen niet worden een primitief volk, doch een volk met een zoo hoog mogelijken levensstandaard. Ik geef den Amerikaan gelijk, wanneer njj niet allen aan elkander gelijk wil maken, doch wan neer hij om zoo te zeggen het principe van hiërarchie huldigt. Alleen moet een ieder de mogelijkheid worden gegeven, de ladder te be klimmen. Ook geloof ik dat het volkomen juist is, dat een uitvinding eerst ten goede komt aar» den uitvinder, doch zijn streven moet er op' gericht zijn, dat zijn uitvinding ten goede komt aan het algemeen. De eerste gloeilamp was een weelde-artikel, doch de uitvinder had het doel ze voor een leder bereikbaar te maken. Het doel van lederen vooruitgang moest zijn, een geheel volk, ja, de geheele menschheld gelukkiger te maken. Eerst moet u eens zien hoe mijn middagtafel eruit ziet. Daar zijn lederen dag nieuwe gezich ten te zien. Mijn huis is als een duiventil'. Van overal komen mijn aanhangers naar Berlijn om me op te zoeken. Aan den mlddagdisch ver tellen ze me dan van hun zorgen en nooden. Verder zijn er natuurlijk veel andere mogelijk heden, om In contact te blijven met het volk, doch dit noemde ik u slechts als een karakteris tiek voorbeeld. Ik moet mijn oogmerk steeds gericht hebben op mijn belangrijkste doelstellingen. Een of ander detail bevalt mij misschien niet, maar ik Ik heb vier Jaren noodig om de eerste etappe van ons program te verwezenlijken. Dan zal Ik vier jaren noodig hebben voor de volgende etappe enz. Wij streven naar een aanzienljjker, beter, gelukkiger Dultschland. WEENEN, 3 April. In den afgeloopen nacht zijn uit het huis van Bewaring te Linz de al daar Ingesloten leider van den republikelnschen Schutzbund in Opper-Oostenrijk en 3 onder- leiders uitgebfoken en in een auto ontvlucht. Ook twee natlonaal-sociallsten zijn ontvlucht. Terwijl de vier Schutzbundlelders in de rich ting van de Tsjecho-Slowaaksche grens zijn ge vlucht zouden de belde natlonaal-sociallsten in de richting van de Duitsche grens gevlucht zijn. De leiders van den Schutzbund werden be schuldigd van hoogverraad en zouden de vol gende week terecht staan. De twee ontsnapte natlonaal-sociallsten waren reeds veroordeeld tot veertien maanden zware kerkerstraf. De poli tie is van meenlng, dat de vlucht geruimen tijd zorgvuldig is voorbereid en is uitgevoerd met behulp van een brigadier. Omtrent andere mede plichtigen kon de politie nog geen mededeelln- gen doen. PARIJS, 3 April (Per tel.) Uit Nice wordt gemeld dat de politie een zekeren Jeannot uit Menton heeft aangehouden die de vriend was van Lussats en Carbone, de twee in verband met den moord op Prince gearres teerde .gangsters" Ik verzekerde den heeren, die met mij de re geering aanvaardden, zelfs dengenen die niet tot mijn partij behoorden, dat zij zeker konden zijn van de stabiliteit hunner ambten. Hiervan was het gevolg, dat allen met vreugde en van ganscher harte aan het werk gingen en hun oog uitsluitend gericht was op een opbou wende toekomst. WASHINGTON, 3 April (Reuter) Het staatsdepartement heeft den Amerikaanschen ambassadeur te Ankara opdracht gegeven, de Turksche regeering dank te zeggen voor de arrestatie van Samuel Insull. Aan de Turksche politie is verzocht, den bankier vast te hou den totdat de noodzakelijke regelingen zijn getroffen voor zijn terugkeer naar Chicago. Uit Istamboel meldt Reuter, dat de Britsche advocaat van insull verklaard heeft, dat hij een beroep heeft gedaan op het Hof van Appél te Eskisherh. Het beroep zal binnen een week in behandeling komen. Toen de interviewer Hitler wees op beweringen, als zoude zich in de naaste omgeving van den kanselier mannen bevinden, «Ue zjciizeU op zijn plaats zouden willen zien, antwoordde Hitler óa.: Dé wereld heeft nooit een schooner voor beeld beleefd van blinde overeenstemming als wat mijn medewerkers geven. De mannen om mjj heen zijn echter geen nullen, doch hoekige, oprechte mannen. Een leder heeft zijn eigen wil en is vol eergierigheid. Waren zij niet eer zuchtig, dan stonden zij niet waar ze nu zijn. Ik begroet de eerzucht. MEXICO.8TAD, 5 April (V D.) Tusschen de Mexlcaansche grensplaatsen Guadalupe, Vista Hermosa en Monteleon in den staat Oaxaca, bestonden reeds geruimen tijd grens-oneenig- heden, die thans tot een bloedige botsing aan leiding hebben gegeven. De Inwoners van Mon teleon hebben nJ. een gewapenden overval ge pleegd op de plaats Guadalupe, welk dorp zij volkomen geplunderd hebben, terwijl zij een groot aantal inwoners als gijzelaars meenamen en 20 dorpelingen doodden. Guadalupe is in een ruïne herschapen. De regeering heeft troepen last gegeven de naar het gebergte gevluchte Inwoners van Monteleon te achtervolgen. dat zij in rust hun werk kunnen vervolgen. De fout van de systemen, die aan het onze vooraf gingen was. dat geen minister of man in «en ver antwoordelijke openbare functie wist hoe lang hij aan het roer zou blijven. Dat leidde ertoe, dat hij noch de bestaande mistoestanden op ruimde, noch het waagde om zich in te laten met plannen, welke tot In de verre toekomst reikten. TOKIO, 2 April Tot nu toe zijn 1911 slacht offers geborgAi van de catastrophe te Hakodate. Men vreest dat er in het geheel 2000 menschen- levens te betreuren zullen zijn. - De politie heeft 66 personen gearresteerd, die* zich wilden schuldig maken aan plundering. Twee indivi duen zijn doodgeschoten. Jeannot zou eenlgen tijd terug van een poli tieke persoonlijkheid het verzoek hebben ont vangen om naar Parijs over te komen waar ge noemde persoonlijkheid een tegenstander uit den weg wilde ruimen. Jeannot wendde zich tot een handlanger en bood hem 25.000 franken aan om In zijn plaats naar Parijs te gaan en de opdracht uit te voeren. De gevraagde weigerde echter. Jeannot vertrok toen zelf naar Parijs. Toen de bladen den afschuwelijken moord op Prince meldden, werd de commissaris van poli tie te Menton, Nogues, van een en ander in kennis gesteld. Hij scheen er echter geen aan leiding in te vinden om een onderzoek In te stellen. De heer L. M. Weterings is benoemd tot ridder in de orde van den H. Gregorius. De landsmiddelen van Ned.-Indie hebben in Januari meer opgebracht dan in Januari 1933. Op de vraag: Hoe handhaaft gij het contact met den eenvoudlgen man? antwoordde de rijkskanselier ingediend, dat ten deel heeft de doodrtraf in te stellen. Minister-president Lerroux zou persoon lijk voorstander zijn van het bestraffen met stokslagen, doch zJ. zou een dergelijke straf ver keerd door de Spanjaarden worden begrepen en ongeschikt voor hen zijn. In de afgeloopen dagen zijn eenige Catalaan- sche dagbladen gevallen als slachtoffers van de censuur. La Veu del Vespre, orgaan van de Liga Catalans. Is veroordeeld tot een boete van 5000 peseta’s, wegens de publicatie van een be richt. dat volgens den minister van Blnnen- landsche Zaken van Catalonle onjuist zou zijn en een alarmeerend karakter zou dragen. In de laatste dagen zijn verboden het Katholiek week blad D. I. C. en het dagblad Defensa Patronal Een der medewerkers van dit laatste blad is in hechtenis Renomen. De uiterst links georiën teerde bladen Adelante. Solidaridad en Com- bate, zoomede het weekblad Tierra y Llberdad zjjn of in beslag genomen of verboden. HAVANNA, 2 April Cuba heeft feitelijk den gouden standaard prijsgegeven door de In trekking van de wet op de stabilisatie van het geldwezen op een goud- en zllverbasls, waarbij de zUverprijs /as vastgesteld op een zestiende van dien van het goud. Het koopen van zilver in de Vereenlgde Sta ten, waartoe tegelijkertijd is besloten, wordt beschouwd als een voorteeken dat m de toe komst de Cubaansch» valuta de fluctuaties van den Amerikaanschen dollar aal volgen. LONDEN, 2 April. In de voorstad van Lon den, Kilburn, is een trein, waarmede personen, die een uitstapje naar Nottingham hadden ge maakt, terugkeerden, door een rangeerende lo- zlttlng In de Zuidzee, Nleuw-Caledonlë, werd, comotief geramd. De laatste wagens van den trein werden vernield. Ongeveer 50 personen zijn gewond, waarvan 14 zoo ernstig, dat zij naar een ziekenhuis moesten worden overge bracht. ANKARA, 3 April. Het Turksche kabinet heeft besloten het verzoek der Amerikaansche regeering in te willigen en Samuel Insull uit te leveren. Nadat het parket een bevel tot Inhechtenis neming tegen hem had uitgevaardigd, werd hl) In een hotel te Istanboel gearresteerd en per auto naar het huls van bewaring overgebracht. Insull was zeer teneergeslagengedurende den rit had hij tranen in de oogen. De beide advocaten van Samuel Insull zijn uit Athene te Istanboel aangekomen. Zij zou den in principe besloten hebben de zaak-In- sull aanhangig te maken bij het Permanente Hof voor Internationale Justitie te ’s Graven- hage, aangezien de ..Meotis” door de Turksche regeering zou zijn gemolesteerd. Evenmin is het mijn wensch aldus Hitler dat de pers eenvoudig slechts datgene afdrukt, wat haar wordt verstrekt. Het doet me geen genoegen vijftien kranten pe lesen, welke alle maal soowat denzelfden tekst hebben. In den loop van den tijd sullen onze redacteuren weer zoo geschoold zijn, dat ze eigen waardevolle bijdra gen kunnen leveren voor onzen nationalen op bouw. Eén ding kan ik u evenwel verzekeren: tk zal geen pers dulden, welker uitsluitende taak is, datgene te vernietigen wat wij hebben ge probeerd op te bouwen. Wanneer een redacteur Hjn eigen wereldbeschouwing tegenover de onze «ril plaatsen, dan zij hem gezegd, dat ik de moderne mogelijkheden der pers evensoo zal gebruiken om hem te bestrijden. Den agent van vreemde mogendheden zal ik heelemaal geen mogelijkheden geven. Objectieve bultenland- sche correspondenten heet lk *hartelijk welkom. Terwijl Ik eenerzjjds kritiek wensch, aldus vervolgde Hitler, soo sta ik er anderzijds op. dat degenen, die voor het welzijn van het ge heele volk arbeiden, de zekerheid moeten hebben. I L -Bizondere voorschriften worden gegeven voor de Oostersche kerk, voor de zeevarenden es., terwijl de bevoegdheden der door de Bisschop pen aan te wijzen biechtvaders nauwkeurig worden omschreven. - De Apostolische Constitutie die aanvangt met de woorden „Quod superiors anno”, is geda teerd op 2 April 1934. MADRID, 3 April. De stakende arbeiders bij de gasfabrieken en de waterleiding te Barcelona hebben gedurende de Paaschdagen verschillende daden van sabotage gepleegd. Gisteren werd gas in de waterleidingsbuizen gevoerd en slechts de waakzaamheid van het controleerend tech nisch personeel voorkwam ongelukken. Niette min was de stad den geheelen dag zonder water. Aanslagen op gashouders zijn aan de orde van den dag. Te Madrid duurt de staking van metaalbewer kers voort. Zelfs de meest noodzakelijke repa raties aan auto’s kunnen niet verricht worden. De weder-lnvoeriqg van de doodstraf in Spanje heeft gisteren tot groote demonstraties van linksche organisaties te Madrid geleld, waarbij de ruiten van een filiaal van een Duit sche bank werden Ingeslagen. Te Granada zijn negen anarchistische leiders door een self-gegreven onderaardsche gang uit de gevangenis ontvlucht. In een deser dagen gehouden bijeenkomst hebben de Acclon Republicans en de Radicaal Socialistische Partij tot fusie besloten. Er is een nieuwe republlkeinsche partij gesticht de Izquierda Republicans. De leiders van de Acclon Republicana verklaren, dat deze stab nood zakelijk was voor het welzijn van de republiek. De roer s* !rk- Ca- Onze Belgische correspondent seint ons: Naar uit Ostende bericht wordt, heeft de plaatselijke socialistische coöperatie slch tot de Niets was hem liever dan wanneer hij de verantwoordelijke leiders der belangrijke naties met inbegrip van Amerika onder vier oogen zou kunnen spreken. De verouderde diplomatieke methode der nota-wisseling had zich zelf ver oordeeld door het feit, dat ondanks de be moeiingen der diplomaten de volken in 1914 in den grootsten oorlog der geschiedenis waren geslingerd, ofschoon Hitler er persoonlijk van overtuigd was, dat de diplomaten zelf het meest verrast waren, toen de oorlog werkelijk uitbrak. Ieder vertegenwoordiger eener vreemde mo gendheid zoo vervolgde Hitler zal bij zijn besprekingen met mij ervaren, dat ik mijn elschen niet hooger stel dan noodig is. Wanneer ik b.v. zeg, dat wjj een weermacht van 300.000 man noodig hebben, dan zal ik me er niet voor laten vinden, later tot 250.000 man terug te gaan. Ik wil Duitschlands woord en handtee- kening weer van kracht maken. Onder geen voorwaarde zal ik mjj aan een dictaat onder werpen. Wanneer ik er eenmaal van overtuigd ben. dat een bepaalde koers de eenig juiste voor mijn volk is, dan houd ik er aan vast, er moge komen wat wil. En wat Ik doe, doe ik openlijk. Ik zal er bijvoorbeeld nooit toe overgaan naar buiten 150.000 man als voldoende voor onze Rjjksweer te aanvaarden en dan in het geheim nog 150.000 man uitrusten. Over het ontwapeningsprobleem liet de rijks kanselier zich oa. als volgt uit: Niemand zou zich meer verheugen, wanneer de wereld ont wapende dan Ik. Wij zouden al onze krachten willen wijden aan productieve doeleinden, ons volk naar mogelijkheid in staat stellen rich ■elf te verzorgen, het den boer mogeljjk maken een maximum te halen uit den grond, ons land door kunstmatige surrogaten naar mogelijkheid zijn tekort aan grondstoffen doen dekken. handelsrechtbank gewend om het verkrijgen van surséance van betaling. Deze coöperatie heeft o.a. een spaarkas voor trampersoneel om trent het lot waarvan groote onrust is ontstaan. Het actief der coöperatie bestaat uit een hotel- café-restavrant, waarop een zware hypothecaire last drukt. De raad van toezicht heeft voorgesteld de spaargelden voor een periode van vijf jaren te blokkeeren en den spaarders kasbonnen te ge ven, welke over vijf jaren rente zullen opleve ren. De raad Is van oordeel dat men op die manier de verschillende crediteuren zou kun nen voldoen. De spéarders moeten beslissen of zjj dit voorstel aannemen of niet. Als reeds eerder gemeld, vergaderde Zaterdag het hoofdbestuur der Belgische socialistische partij. Besprekingen werden oa. gevoerd over de Bank van den Arbeid. Mededeelingen war den over deze besprekingen niet gedaan. HU wekt de geestelUkheld en vooral de Bis schoppen op, om hun geloovigen voor te berei den op dezen rUken schat van genade die de Kerk schenken wil. In het bizonder is daartoe het geschikst het houden van geestelijke oefe ningen en Tnissles. Tot de voorwaarden van het Jubileum be hoort het gebed volgens de intentie van den Paus. Behalve de Instructies welke in de bul „Quod nuper” reeds werden genoemd, namelUk de vrijheid van de Kerk en de vrede, de een dracht en de ware voorspoed der volken, noem de de Constitutie als de bUzondere Intentie van den H. Vader, waarvoor de geloovigen hun gebeden tot God moeten opzenden, den groei der missies, den terugkeer van alle afgeschei denen tot den eenen schaapstal van Christus en ten slotte een groot en plechtig eerherstel voor de beleedigingen die de GoddelUke Majesteit worden aangedaan door de vereenlglngen van .strijdende atheïsten” en godloozen, welke den mensch de vertroosting van den godsdienst zoowel als de weldaden der ware beschaving ontrooven. Tot deze zelfde intentie zal in den loop van het jaar in Sint Pieter een plechtige acte van eerherstel plaats vinden. De Constitutie beschrUft vervolgens de voor waarden voor het verwerven van den aflaat. De geloovigen zullen vier verschillende ker ken drie malen moeten bezoeken en de voor, geschreven gebeden verrichten. Zoo er ter plaatse geen vier kerken zUn. kunnen er meer bezoeken aan dezelfde kerk worden gebracht. De St. Augustinusvereeniglng in vergadering bijeen te Leiden. BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR T»l«foon Administratie 433, Redactie 633 ABONNEMENTSPRIJS» Voor buiten Alkmaar f 2.85 M«t geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger PEKING. 3 April (VB.) BU Kalgan is een D-trein in volle vaart ontspoord. Tot dus- l. Als staatsman, die verantwöordelUk Is voor het welzUn van zun land, kan ik echter niet toelaten, dat Dultschland wordt blootgesteld aan de mogelUkheid overvallen te worden door een buurstaat, of aan de mogelükheid dat bommen op onze industrie-steden worden ge worpen of een z.g. preventieve oorlog wordt gevoerd slechts om de aandacht af te leiden van de eigen interne moeilijkheden. Slechts om die reden en om geen andere elschen wU een weermacht, welke voldoende verdedigingsmogelUkheid biedt. Koningin Ellsabéth. De Konlngln-weduwe is met hem teruggekeerd naar Laeken. Konlng Leopold en Koningin Astrid deden den gouverneur der provincie Brabant 100.000 franken toekomen voor de behoeftige werk- loosen in deze provincie, die geen steun ont vangen. Onthullingen over een Duitsch sehlp dat via Rotterdam wapenen voor Marokkaansche op standelingen smokkelt. Het congres der nieuwe llnks-republikelnsche partU. die in de Cortes over ongeveer 15 zetels beschikt heeft gisteren den oud-mlnlster-presi- dent Manuel Azana tot voorzitter gekozen. Tweede voorzitter werd Marcollno Domingo en secrtearis José Sakmeron. Gisteravond laat geschiedde in Schotland een tweede spoorwegongeval en wel nabU Glasgow Ook hier reed een locomotief op den laatsten wagon van een stilstaanden personentrein waardoor de wagon aanzlenlUk beschadigd werd. Een en twintig personen werden gewöhd waarvan zes in het ziekenhuis moesten worden opgenomen. In den aanhef der Constitutie spreekt de Paus ZUn groote vreugde uit over het gelukkig verloop van het H. Jaar en over den rijken oogst aan genade en godsvrucht, welke *t heeft voort gebracht. De H. Vader herinnert aan de talloooe scharen van pelgrims die naar Rome zUn ge stroomd, menschen van eiken leeftUd. rang en stand, met name ook vele arbeiders en talrijke dragers van gezag. Nochtans hebben niet allen aan hun verlangen om naar de Eeuwige Stad te komen, kunnen voldoen. Daarom heeft de Paus het Jubileum, voor den duur van een jaar, over heel de wereld willen uitstrekken. ■i

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 1