d ONS BLAD Einde van het proces tegen de Het DE PAUS EN DE DUITSCHE KATHOLIEKE JEUGD Ijzeren Garde 1 nieuws van heden EIKEN DAG ONGUNSTIGE BERICHTEN Poeji naar Peking UIT DE STAD VAN HET VATIC AAN DE BAROMETER Een beroep op de ambtenaren KRITIEKE TOESTAND IN ROEMENIE DE SWARAJ-PARTIJ HER STELD VEREEN IG DE KATHOLIEKE PERS ZEVEN EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 149 Een Japansche eisch Moordenaars van Doeca veroordeeld Z. H. Paus Pius XI Aangespoelde lijken IJzeren Garde Een concordaat met Portugal Anders dreigt inflatie Treinramp bij Moskou Hoeveel slachtoffers? In Denemarken De Stavisky-juweelen Een vondst te Miilhausen MIJNCONFLICT IN AMERIKA OPMARSCH IN MONGOLIË SONAMWUUIII lUUUi Stand op Vrijdag nr vjsl: 14* Vorige stand; 74* Titoelescoe over revisie der verdragen De overstroomingen in Amerika „De Fransche regeering gedwon gen, tot salarisverlaging over te gaan” Voor de Kleine Entente is herzie ning onaannemelijk Dreigende zeelieden staking Huwelijkspremies in Italië Op een tentoonstelling te Londen was deze eigenaardige stoel te zien. In de leuning bevindt zich een broekperser JOH. LAUWERS PAYGLOP3 ALKMAAR Fgne staalwaren VRIJDAG 6 APRIL 1934 „Ik zal de waarheid verdedigen” Gandhi stemt in met deelneming aan de verkiezingen Mussolini beproeft op de Romeinscht vlieg banen Montecello, waar luchtafweeroefe- Vingen gehouden werden, een gasmasker van nieuwe constructie De katholieke jeugdorganisaties hebben een heldhaftigen moed getoond In het proces tegen' df moorde naars van Doeca werden de leiders der JJzeren Gar- k de” vrijgesproken ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20c., ingez. med. 40c p. regel; idem op pag één 55 c. p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek - Telefoonnummer 433 15.000 arbeiders voor gesloten mynen Ontbinding van het „Katholieke Centrum” ROME, 5 April (Reuter) Heden ontving Z. H. de Paus een 3OO-tal jeugdige Duitschers in audiëntie, tot wie hjj een toespraak hield, waarin Z. H. verklaard*, met kracht de rechten van het Katho licisme in Duitschland te zullen ver dedigen. N V Drukkerij De Speamestad - Haarlem DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN inl- ■rij ten. Titoelescoe over de herziening der verdragen. ter- 3 ia risky-juweelen gevonden te Mill hausen. Geknoei met pootaardappelen te Antwerpen. Het Onnes-proces. oo- Haarlem- van de ite- Dominee te Westerveld deer electrisehen trein te- or- 'in- sic in Nader seint Reuter: eh zullen in 1 PARIJS, 5 April (Reuter) In verband met de heden gepubliceerde veertien bezuiniglngs- decreten heeft de Fransche regeering een op roep gericht tot de ambtenaren, waarin zij hun aandacht vestigt op de buitengewoon ernstige beweegredenen, die haar er toe dwingen maat regelen te nemen, welke de ambtenaren treffen. Be ten De ■oot moet de onrecht PEKING, 5 April. (Reuter.) Van offlcieele Japansche zijde zijn de Chineesche autoriteiten te Peking ervan verwittigd, dat de keizer van Mandsjoekwo voornemens is, de graven zijner voorvaderen in Malaujul ten Noorden van Pe king te bezoeken. De Japanners eischen den absoluten waarborg van een veilig geleide voor Poeji, anders zullen zij zelf veiligheidsmaatregelen voor den keizer op Chlneesch gebied treffen. Een antwoord van Chineesche zijde is nog niet gegeven. In elk geval kan de toestand als zeer ernstig worden beschouwd. Over de resul taten van den kabinetsraad is nog' niets bekend. Als gezegd, is het in laatste in stantie aan de kroon om te beslissen. Het staat nog niet vast wat de regeering doen zal. Reeds een week geleden heette het dat, zoo de leiders der „Ijzeren Garde” vrijgesproken werden, de regeering zou af treden om plaats te maken voor een nieuw kabinet onder voorzitterschap van Veld maarschalk Averescoe. Het is echter aan de kroon om in deze te beslissen. Het spreekt vanzelf dat men op deze beslissing nog niet vooruit kan loopen. De „RUstvogel” naar Indië. Kapitein Ver steeg h tweede bestuurder. Te Rome heeft de begrafenis plaats gehad van Kard. Ehrle. be- elf op en en REVAL, 5 April (V.D.). Niet ver van Moskou beeft een treinbotsing plaats gehad, waarbij twee locomotieven en 20 wagens zijn vernield. Het aantal slachtoffers wordt niet bekend gemaakt LISSABON, 5 April Officieel wordt mede gedeeld, dat een concordaat tusschen het Vatl_ caan en Portugal op het punt staat te worden gesloten. Om. zou het concordaat voorzien in de benoeming van nog twee Portugeesche kar dinalen. Portugal zal de legatie bij den Heili gen Stoel verheffen tot ambassade. Het .Ka tholieke Centrum” in Portugal zal worden ont bonden en vervangen door een organisatie met sociaal karakter. (United Press). PEKING, 5 April. (V. D.) In den afgeloopen nacht hebben Mandsjoerijsche cavalerle-afdee- lingen, begejeld door Japansche pantser-auto's. Dolonor verlaten en zijn in de richting van Kal- gan Mongolië binnengerukt. Steiger te Den Helder door onderzeeboot ge ramd. Dreigend conflict loodgietersbedrijfnaar een opleving? Voorloopig geen opheffing mermeerspoorlijn. Beroep op de Fransche ambtenaren in verband met de salarisverlaging. De o verstrooming in Amerika; 25 mensehen ia Oklahoma verdronken. CALCUTTA, 5 April. (Reuter) De nationalis tische partijgroepen, in het bijzonder de Cou- grespartjj, zullen weer actief aan de binnen- landsche politiek van Brltsch-Indlë deelnemen. lek ich NEW-YORK, 5 April (V.DtfcJn het door de overstrooming van de Washlta-rfvier geteister de streken zijn Donderdag de lijken geborgen van 11 boeren en kinderen. Tal van personen worden nog vermist. In het Noord Westen van Wisconsin zijn nog negen lijken aangespoeld. De materieele schade in deze streek bedraagt eenige millioenen dollars. Grooce bezorgdheid bestaat bij de bewoners van Mississippi, aangezien de bovenloop van de rivier van dien naam voortdurend wast. Ook uit Texas komen berichten over overstroomin gen binnen. BIJ de stad Menard zijn vier kinderen ver dronken. ing rei ver in den .Het 1 de sm- NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD tter tel- leb- aUe aar tste loei its- van ler- een aat «r- ha- i te BIRMINGHAM (Alabama), 5 April. (Reuter.) De eigenaars van de steenkoolmijnen In Ala bama hebben besloten de mijnen morgen u sluiten. Zij willen afwachten wat hun protes ten zullen uitwerken tegen de op 31 Maart door de Nlra bevolen salarisverhooglng. Vijftien duizend arbeiders worden door dezen maat regel tot werkloosheid veroordeeld. Hondsdolheid in den staat Oklahoma; 10.«00 honden afgemaakt. Mevr. Steenberghe-Engeringh ontving van den H. Vader ’n Romeinschen palm als herinnering aan het Paaschcongres der int. unie van vrou wenbonden. Te Boekarest heerscht op het oogenblik een politieke hoogspanning, waaraan de afloop van het proces tegen de „Ijzeren Garde" geen einde heeft kunnen maken. De Kamer en ook de Senaat, die beraad slaagden over de wet op de bescherming van den Staat, hebben de zitting onderbroken. De Ministers verzamelden zich voor een Kabinets raad. Geruchten welke in den vooravond de ronde deden en wilden dat de regeering afgetreden was, zjjn tot heden in strijd met de waarheid. Afgetreden is slechts de onderstaatssecretaris van het Ministerie van Blnnenlandsche Zaken, Jamandl. Ook de Minister van Oorlog, Gene raal Oeika zou van plan zijn zijn ontslag aan te vragen. Het dient te worden afgewacht of de andere leden van het kabinet zich met Ja mandl en Oeika solidair zullen verklaren of niet. Onze Rom. correspondent seint ons: Naar wij vernemen zullen de onderhandelln. ten tusschen het Vaticaan en Dultschland over de uitvoering van het Concordaat binnen enkele dagen weer hervat worden. Ofschoon Vfce-Kanseller von Papen nog altijd te Napels verblijft, Is het niet waarschijnlijk, dat hij aan de besprekingen deel zal nemen. Aan den an deren kant is het ook niet zeker of dr. Butt- mann, die op bet oogenblik weer in de Eeuwige Btad vertoeft, voor Dultschland optreden zal dan wel vervangen wordt. In goed ingelichte Vatlcaansche kringen Vijst men er op dat de veelvuldige besprekin gen welke sedert de sluiting van het Concor- daad gevoerd zjjn. vrijwel vruchteloos zijn ge bleken. Geen enkel omstreden vraagstuk werd «en nadere regeling, laat staan een oplossing naderbij gebracht. Dit geldt niet alleen voor de sterilisatie, maar ook voor de onderwjjs- wetgevlng, en zoowel voor de katholieke ver- zijn, terwijl het Hongaarsche Is gebaseerd op het egoïsme. Beide zijn evenwel onaannemelijk en zelfs schadelijk. De staten van de Kleine Entente kunnen geen herziening van de verdragen aanvaarden. Titoelescoe dankte Frankrijk, dat het hierin de Kleine Entente steunt. Ten slotte verklaarde Titoeloescoe nog, dat de grootste moeilijkheden in midden-Europa ontstaan door de verschillende opvattingen, welke de groote mogendheden hebben omtrent Oostenrijk. De eenige mogelijkheid is hier de handha ving van den status quo met een onafhankelijk Oostenrijk en een garantie voor Dultschland dat Oostenrijk niet in een anti-Duitsch blok zal treden. Een ding staat Intusschen wel vast en dat is dat wat er ook gebeure, de botsing tusschen twee ideeën, zooals die voor den krijgsraad plaats had, de JJzeren Garde” geen kwaad heeft gedaan. BOEKAREST, S April (Reuter) In de Roemeensche Kamer hebben gisteren debat ten plaats gehad over de bultenlandsche po litiek. Titoeloescoe verklaarde, dat men onderscheid moet maken tusschen de Italiaansche en Hon gaarsche revlsle-plannen. Het Italiaansche revisionisme is gebaseerd op de opvatting, dat de verdragen niet eeuwig KOPENHAGEN, 5 April. In vergaderingen van Deensche scheepsstokers en matrozen is besloten op 11 April as. In staking te treden. Indien het werkelijk tot staking komt zal waar schijnlijk de geheele Deensche scheepvaart worden stilgezet. De matrozen en stokers eischen in verband met de ongunstige valuta-verhoudingen verhoo- ging der loonen. ROME, 5 April. Tweeduizend huwelijks premies, ieder 500 lire groot. de verschillende provincies worden uitgekeerd door bemiddeling van de vereeniglng voor moe- derschapszorg. Bovendien zullen 2000 premies van het zelfde bedrag worden uitgekeerd om *t aantal geboorten te bevorderen. Ook zullen pre mies worden gegeven voor de beste opvoeding. Deze maatregelen vormen een onderdeel van het program voor de democratische politiek ter bestrijding van de ontvolking en ter verbetering van het ras. Beraadslagingen tusschen leidende tiguren der Congres-partij hebben nJ. tot het besluit geleid, om de oude Savaraj-partij weer in het leven te roepen. Deze partij zal deelnemen aan de eind-1934 te verwachten verkiezingen met een program, dat een gesloten front behelst tegen de in het Witboek voorgestelde hervor mingen en gericht is tegen de onderdrukkings- wetten van den laatsten tijd. Het besluit tot deelneming aan de verkiezingen wijkt af van de tot dusver door de Gandhi-aan hangers gehuldigde politiek. Gandhi heeft echter na langdurige besprekingen te Patna m een schrijven aan dr. Ansari zijn instemming met het besluit betuigd. PARIJS, 5 April (Reuter). Bij het onder zoek naar de nog niet gevonden Stavisky-ju weelen heeft de politie bij een zekere Ltna Rein, evenals haar drie zusters een kennis van Stavisky. te MUlhausen voor een bedrag van 250.000 franc aan sieraden gevonden, benevens een aantal documenten en foto’s. De vrouw zal zich hieromtrent moeten verantwoorden. In verschillende banken te Parijs zijn talrijke cheques in beslag genomen, uitgeschreven door Bonna ure, Garat, Hayotte. Guebln en door Sta visky-ondernemingen. Dit vonnis heeft in Boekarest een groote beroering verwekt, daar het practlsch neer komt op een rehabilitatie der „Ijzeren Garde” en een zware nederlaag der regeering- Thrtarescoe. Het wordt waarschijnlijk geacht, dat voor de „Ijzeren Garde” deze moreele overwinning een grooten toevloed van nieuwe leden tengevolge zal hebben. Er is geen andere keuze dan de aanvaarding van dit programma, of het sluiten der staats kassen of Inflatie. De dienaars van den staat hebben nog te versche herinneringen aan de slechte jaren van na den oorlog, toen de tracte- menten telkens slechts door decreten aan de stijgende prijzen konden worden aangepast, dan dat zjj de regeering niet bij haar pogingen zou den willen helpen, lichtvaardige oplossingen zelf het eerst de Verder zeide de Paus, dat hij in de oogen der jonge mensehen den Wil las, om de vlag moedig omhoog te houden, ofschoon velen hun- per reeds hadden moeten lijden. De jeugdorga- ahaUes hadden bewijzen af gelegd van „een heldhaftigen moed, een geloof en een vitaliteit, pelke waarlijk aan de martelaren herinneren.” Hst is niet afhankelijk van mijn wil, aoo Sprak de H. Vader voorts, of een bepaald per soon rechtvaardige of onrechtvaardige hande lingen verricht, maar de jeugdige katholieken moeten ervan verzekerd zijn, dat de Paus, koste wat kost, de waarheid zal spreken en haar verdedigen. De Paus zal ook de rechten verdedigen van het geweten en het katholiek geloof en de Goddelijke rechten. Zonder het katholicisme. Bonder de Kerk, zonder de katholieke leer en het katholieke leven, tjlijft er zoo goed als niets over van het Christendom. De jongste tijd toont, dat wat er verder bestaat in werkelijk heid zelfs geen valsch christendom is, doch sulver heidendom. BUREAUX: HOF 6. ALKMAAR T«lwfoon Administratie 433, Radactie 633 ABONNEMENTSPRIJS per kwartaal voor Alkmaar f 2,— Voor buiten Alkmaar f 2.85 |Met geïllustreerd Zondagsblad 10.60 hooger Dagblad uitgegeven door de Onze Rom. correspondent seint ons: De Internationale unie van vrouwelijke Jeugd- vereenlgingen werd Woensdag door Z. H. den Paus in audiëntie ontvangen. De voorzit ster der internationale unie van vrouwenbon den, Mevr. Steenberghe-Engeringh, ontving van den H. Vader een Romeinschen palm, ter herinnering aan het Paaschcongres der unie. Het congres dat zich In een blzonder groote deelname verheugen mag, wordt heden, Vrijdag, gesloten. Eiken dag, zoo vervolgde Z. H., ontvang ik hieromtrent helaas ongunstige berich ten. Nochtans heb Ik niet de hoop op en bet vertMawen in een betere, een mooiere toekomst verloren, een toekomst die mis schien weldra zal komen. Men Goddelijke Voorzienigheid geen aandoen door de hoop te verhezen. De Goddelijke Voorzienigheid zal zeker tus- scbsnbdclc komen. Donderdagmorgen werd in de 8t. Ignatius- kerk met groote plechtigheid de uitvaart ge houden van Kardinaal Franz Ehrle, Bibliothe caris van de Heilige Roomsche Kerk. De H. Mis werd gecelebreerd door den Apostollschen Ad ministrator van Innsbruck, Mgr. Waltz. Het koor der Sixtijnsche Kapel voerde onder de leiding van Perosi de Requiem uit, welke de Meester voor de begrafenis van Leo XIII ge componeerd heeft. De Deken van het H. Col lege, Z. Em. KaA Granito Pignatelll dl Bel monte, verrichtte de absoute. Zestien Kardinalen der Curie, vele diploma ten en leden der Dultsche kolonie, woonden de uitvaartdiensten bfj. Na de plechtigheid werd het stoffelijk over schot. gevolgd door enkele ordebroeders en vrienden, naar het kerkhof overgebracht en bijgezet in de grafkapel der Jezuïeten. De Paus gaf vooreerst uiting aan twijfel en beaorgdheld, welke hem het lot der katholieke jeugdorganisaties in Dultschland inboezemde. Beter dan ieder ander aldus de H. Vader weet ik hoe moeilijk het huidige uur is niet alleen voor geheel Dultschland, maar in het bijzonder voor het katholieke Dultschland, vooral voor de katholieke jeugd. I i De Paos over de Dultsche Katholieke jeugd. 1 .Eiken dag ongunstige berichten”. De Swaraj-partjj in Brltsch-Indlë herleeft Deelneming aan de verkiezingen. eenlgirigen in het algemeen als voor de katho lieke jeugdvereeniglngen in het bijzonder, wel ker rechtspositie nog aan voortdurende aanval len Moot staat. Tot nog toe was geen oogenblik de goede verstandhouding aanwezig, welke voor een regeling dier aangelegenheden een eerste voor waarde is. Hadden op die manier de besprekingen tot dusver geen resultaat, de feiteljjke toestand is intusschen aanzienlijk verslechterd. Terwijl katholieke verernlgingen te lijden hebben van voortdurende aanvallen, hebben anti-katholieke stroomingen zich steeds scher per afgeteekend, zoodat men met den besten wil ter wereld niet meer zeggen kan dat zij slechts onbelangrijke elementen aan de Pe ripherie van het nationaal-socialisme be treffen. De katholieken zijn dus wel gedoemd om zich tegen de aanvallen dier stroomingen te verdedigen. Ten aanzien van de zorg voor katholieke jeugdvereeniglngen merkt men op, dat alle vergelijkingen met de toestanden in Italië mank gaan, daar Dultschland een gemengde bevol king heeft. Terwijl bij de Italiaansche R»im» het godsdienstonderwijs een belangrijke plaats inneemt, kont het in Dultschland voor dat katholieke jongens gedwongen worden nlet- katholieke oefeningen bU te wonen. In weerwil van de reeds toegepaste inkrim ping der staatsuitgaven ten beloope van acht milliard francs moet er nog een deficit van vier milliard gedekt worden, want evenmin als een particulier kan een land voortdurend boven zijn middelen leven. Het uitgeven van leenlngen ter garandeering van de ultlmo-betallngen veroorzaakt een voortdurend aantrekken van den discontovoet, hetgeen bedenkelijke nadeelen heeft voor het economisch leven en het financieel bestel. Alle andere middelen z(jn echter uitgeput en daar om is de regeering gedwongen van de ambte naren een verlaging van hun tractementen en pensioenen te verlangen. 5 April, leder Zal ons land toch aan de tentoonstelling te Brussel deelnemen? BOEKAREST, 5 April (Reuter) Het proces tegen de studenten Kon- stantinescoe, Belimace en Carsanica, die, zooals men zich herinnert, op het station van Sinaja den Roe- meenschen Minister-President Doeca dood schoten, is geëindigd. Het proces, dat voor den krijgsraad van het tweede legercorps gevoerd werd, heeft veertien dagen duurd. Konstantinescoe, die de doode lijke schoten afzond, is evenals zjjn beide helpers, tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld. Alle andere beklaagden, onder wie de leider der „Ijzeren Garde**, Codreanoe, en Generaal Cantacu- zino, werden vrijgesproken. te vermijden, waarvan zij slachtoffers zouden zijn. De kortingen van 5 tot 10 pct., die van de ambtenaren worden verlangd, zijn geringer dan de daling der koeten voor levensonderhoud. Door aanvaarding van de regeerlngsmaatregelen zullen de ambtenaren niet alleen bijdragen tot het herstel der staatsfinanciën, maar ook mede werken aan het Instandhouden van een gezonde valuta, die voor alle Franschen het onder pand Is eener veilige toekomst. De moordenaars van Minister-President Doeca tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld,' de leiders der „Ijzeren Garde” vrijgesproken. tor L r 5. A Ls J*

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 1