ONS BLAD I I Het nieuws van heden Frankrijk antwoordt Engeland Stavisky-chèques BELGISCHE VERSTERKINGEN AAN ONZE GRENS De Kulturkampf in Duitschland EEN ONDERHOUD MET GEN. NUYTEN VERDERE BESPREKINGEN NOODIG WASHINGT0N-M0SK0U DE BAROMETER I Wapenvondsten in Brussel 11 Het Weeriiiitniiiiniiiiiiiiiiifiiii VAN DE Rede van Mgr. Gröber Spaansch Bisschoppelijke vermaning Davis naar Genève? Een verdachte bekent De ontsnapping te Linz Barthou Directeur gearresteerd Een verboden radiorede in Oostenrijk GEVECHT MET WERKLOOZEN 20 gewonden te Minneapolis Offensief ingezet A A ft- Het Fransch-Belgisch verdrag Zware uitbarsting van de Merapi Schmitz burgemeester van Weenen Arrestanten jagen rechters op de vlucht Vertraging in de schulden onder handelingen DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN Tegen de communisten in China JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR Ontwikkelen en afdrukken ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20 c., ingez. med. 40 c p. regel,- idem op pag. één 55c.p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek Telefoonnummer 433 „HISJVA”-TEN TOON STELLING Wat er met de talons gebeurde voor de politie ze in han den kreeg 400 geweren, een machinegeweer “en twee automatische geweren ontdekt België beraamt niets dat tot een inval in Nederland zou kunnen leiden Nauwkeurige cyfers over een Duitsche herbewape ning gevraagd „Zy zullen ons gewapend vinden als zjj het mochten wagen het Kruis uit onze kerken te verwijderen” VEREEN1GDE KATHOLIEKE PERS NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD ZEVEN EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 150 tot Provinciaal der Groote brand te WaalwQk. onafhankelijk (Van onzen correspondent) O O J er KEULEN. (bracht. KO *i Stand op Zaterdag 1 wur ua: 742 .Vecige stand: 74» De Bisschep van Osnabrtlck, t WILHELM. dien de Belgische grens goed versterkt is. Een versterkt land boezemt ontzag in en waarborgt den vrede, welke tenslotte ons hoogste Ideaal Is. Al wat wij, militairen, doen heeft ten doel den oorlog te vermyden en den vrede te be houden. D6t is onze taakl Wat is uw meenlng over t militaire Fransch- Belglsche accoord? aldus onze volgende vraag. zelfstandig Frankrijk. Ik roep u op, trouw te blijven aan het ge loof. De groote leider van ons volk wil geen cultuurkamp en ik denk, dat hij alles doen zal, om zulk een kamp te verhinderen. Maar dit zeggen wij tot hen, die met de gedachte van een cultuurkamp spelen: zij zullen ons ge wapend vinden, als zij het mochten wagen, het kruis uit onze kerken en zielen, het geloof uit ons hart te verwijderen. Verwachting: Meest zwakke wind alt Ooa- telijke richtingen, half tot zwaarbewolkt, weinig of geen regen, weinig verandering In temperatuur. Verdere voorzichten: Weinig verandering. Zon op 5JM onder 6.42 - Ucht op T.U 1.W v.m. LK. WEENEN, 6 April. (V. D.) Directeur Sailer van de gevangenis te Linz, waaruit eenlge da gen geleden 2 nat.-socialisten en 3 leden van den Schutzbund zijn ontsnapt, is met drie an dere hoogere gevangenisambtenaren gearres teerd. Zij zullen gerechtelijk vervolgd worden. Zware uitbarsting van den Merapi. Pater V. Esoer benoemd Paters Jezuïeten. Na een pauze ging de generaal aldus voort: Onze verdedigingswerken kunnen Neder land niet verontrusten. Heeft België vestingen gebouwd aan zijn Noordergrens, t is te zeggen van Maeseyck naar Antwerpen? België wil zich verdedigen doch zal niemand aanranden.... Het eigen land verdedigen is al mooi genoeg, aldus de generaal. Op de Oostergrens bouwen we vestingen, 1 Is te zeggen werken van defen- sieven aard. Een fort neemt men niet op den rug om een ander land te overrompelen. Ver- vermindert, in- Met de bedoeling hierover de gedachte te kennen van de bevoegde Belgische autoriteiten begaven we ons naar den Chef van den Gene- ralen Staf van het Belgisch leger, generaal Nuyten, wiens hoofdkwartier in de Militaire School te Brussel is gevestigd. Brussel, 5 April nlangs werd in een Nederlandsch blad betoogd dat Nederland, door het feit dat de Fransch-Belgische versterkings- werken tot aan de Nederlandsche grens wor den verlengd, in het gevaar verkeert dat een geschil tusschen Duitschland en zijn Weste lijke buren op Nederlandsch grondgebied zou kunnen uitgevochten worden. Het Fransche antwoord op de Engelsche ontwa- penlnganota overhandigd. =11111 Dit accoord is louter defensief; een offensief accoord bestaat niet. Het spreekt van zelf dat de Generale Staf het volmaakt eens is met het door minister Hymans uiteengezette standpunt De Generale Staf is geen autocratische macht handelend volgens eigen dunk en eigen opvat tingen. De militaire politiek moet zich aanslui ten bij de algemeene buitenlandsche politiek, welke door de verantwoordelijke regeering wordt vastgesteld. Ik kan u de volstrekte zekerheid geven, aldus eindigde genertal Nuyten. dat er in die politiek niets is dat een reden van argwaan kan wezen voor Nederland. PARIJS. 6 April (per tel.) De rechter van instructie Ordonneau is er heden in geslaagd een der medeplichtigen aan de saak-Stavlsky tot een bekentenis te brengen. SJANGHAI, 8 April (VB.). Donderdag heeft de Chlneesche regeering het groote offensief tegen het communistische leger Ingezet by de stad Tsjangtsja. De regeering beeft 200.000 man op de been gebracht, terwijl 60 bombardements vliegtuigen dienst doen. De regeeringstroe[>en zijn er In geslaagd de stad Toetajang te be zetten» Aardappelensteungeen inhouding op de mini mumprijzen meer. Onze Belgische correspondent seint ons: Vrijdagmiddag deed de rechterlijke politie van het Brusselsche parket huiszoeking by een wapenhandelaar in de Gasthuisstraat. Twee honderd geweren van verschilleed model, een machlne-geweer en twee automatische geweren werden gevonden. Bi) een antiquair leverde een onderzoek ruim twee-houderd geweren op. Daar in belde gevallen geen verlof tot het in depót houden van vuurwapens was verleend, werd het gevondene in beslag genomen en pro cesverbaal opgemaakt. Het onderzoek duurt voort. In een der honderden bureaux van het groote gebouwencomplex hetwelk zich uitstrekt tus schen de avenue dte la Renaissance, de Hobbe- mastraat en de Cortenberglaan, ontving de generaal ons vriéndelijk. We verhelen niet dat we ons den opperbevelhebber zoowat ais een «foudre de guerre” hadden voor gesteld in werkelijkheid stonden we voor een gemoede- Ijjken alhoewel vastberaden Vlaming, die ons dan ook dadelijk, na bet visitekaartje te heb ben bekeken, in t Vlaamsch te woord stond. Generaal Nuyten is geboren te leperen en spreekt onze taal zeer vloeiend, met een Ucht West-Vlaamsch accent. Het West-Vlaamsch is. zooals men weet, de zangerigste, de mooiste der gewestelijke spraken, de taal van Hugo Ver liest en Guido Gezelle. Na naar bat doel van het bezoek te hebben geïnformeerd, sprak de generaal als volgt: DJOKJAKARTA, 16 April (Aneta) Heden nacht drie uur vond een zware explosie van de Merapi plaats. Een bloemkoolwolk werd boven den krater waargenomen op een hoogte van zes honderd meter. De westelijke helling was be dekt met vuur. Tot hedenmorgen 6.35 uur zijn aschregens gevallen in de desaa'z Moengoed, Boroboedoer KaUoerang e.a. De duur van de eruptie bedroeg vijftien minuten. Het binnen- landsch bestuur van Tjandjoer werd gewaar schuwd. Te 12.31 uur werd een licht gerommel gehoord. Te 152 uur werd een zware rookdamp uit den krater waargenomen. In verband met de werking van den Merapi waarschuwde het In de eerste plaats dient men te weten hoe boog de effectieve strijdkrachten en de bewa peningen zuUen zijn, die naar de meenlng van Engeland Duitschland kunnen worden toege staan, en verder, welk militair statuut Frank rijk parallel hiermede naar Britsche meenlng moet hebben. Pas wanneer de Fransche regee ring het antwoord op deze vragen kent kan zjj zich met volledige kennis van zaken over de situatie uitlaten. Frankrijk kan niet accoord gaan met de verklaringen van de Engelsche nota van 29 Januari, die erop neerkomen, te gelijkertijd Duitschland een zekere bewape ning toe te staan, terwijl Frankrijk zou begin nen te ontwapenen. Bovendien moet bedacht worden, dat de .Jegaliseering” der bewapening van Duitschland soortgelijke bewapenings- elscben van andere mogendheden met beperkte bewapening tengevolge zal hebben. Naar voorts verluidt, zou minister Barthou voornemens zijn, zijn Engelschen collega bin nenkort mededeeling te doen van de uitvoe ringsgaranties, die naar zijn meenlng noodza kelijk zjjn, om schending der Internationale ontwapenlngsconventle te vermijden. LONDEN. 6 April (VB.) Norman Davis beeft Vrijdag minister Simon een bezoek gebracht. De Staatslieden hebben in het blzonder de aa. bijeenkomst van het bureau der Ontwapenings conferentie besproken. Norman Davis wacht op Instructies uit Washington, waarvan zal af hangen of hij naar Genève zal gaan. In het Staatsdepartement te Washington verluidt, dat Norman Davis voorlooplg een in structie zal ontvangen met betrekking tot de hervatting der onderhandelingen over ontwa pening. Te Washington wacht men veeleer het resultaat af der onderhandelingen tusschen Londen en Parijs. Amerika zal zich nimmer vooruit tot eenlge houding binden, doch is be reid zich in geval van oorlogsgevaar met de overige mogendheden te verstaan. Naar te Moskou verluidt, zal Litwinow uit gezondheidsoverwegingen waarschijnlijk niet zelf de Aprllzlttlng van het bureau der ont- wapenlngsconferentie te Genève bijwonen, doch zich laten vertegenwoordigen door den Bovjet- gezant te Helsingfors, Boris Stein. De voorzitter der ontwapeningsconferentie. Arthur Henderson en de vice-president Aghni- des, zijn te Parijs aangekomen. LONDEN. 6 April (Reuter) De diploma tieke medewerker van de «Daily Telegraph” schrijft, dat hij van bevoegde zijde gemachtigd is om te verklaren, dat de te Parijs geulte be- Werlng, volgens welke de Engelsche regeering niet meer naar werkelijke ontwapenlngsmaat- regelen zou streven, volkomen ongegrond la. De Britsche regeering stelt haar elsch tot vermindering en niet slechts beperking tot den huldigen stand blijvend op den voor grond. Dit geldt zoowel voor de bewapening te land als in de lucht» 6 April. (Reuter). Een 64-Jarige katholieke priester Pater Leonard Jansen, is te Aken tot zes maanden gevangenisstraf veroor deeld wegens beweerden laster en agitatie tegen de regeering. 41a afloop van de gevangenisstraf zal pater Jansen voor eenigen tijd in een concentratie kamp worden opgesloten. De grootste 7-tans Hollandsche kruiser „Troubadour”, met op den voorgrond den Pdmpuskruiser op de „Hiswa“-tentoonttelling, welke gistermiddag in het R-AJ.-gebouw te Amsterdam geopend is WEENEN. 6 April. (Reuter) De bondsregee- ring heeft een noodverordening uitgevaardigd, waarbij in Oostenrijk een censuur op films wordt ingevoerd. Voor* de vertoonlng van ge luidsfilms is een speciale vergunning noodig. Overtreding wordt gestraft met een maxlmum- boete van 2000 schilling of een gevangenisstraf van maximum drie maanden. Ook kan de be treffende film in beslag worden genomen. In een andere noodverordening wordt den bioscoop-eigenaren gelast. de «VaterlAndi- sche Wochenschau” te vertoonen. Uit een rede van den Aartsbisschop van Frei burg 1. B.. Mgr. Dr. Gröber: Ik constateer, dat wij van den H. Vader een concordaat hebben gekregen, ik constateer, dat de opperleidlng van den staat niet wenscht, dat dit concordaat op het papier blijft, maar ik constateer tevens met groote smart, dat er hnenschen zijn, die het oude Germaansche hei dendom willen herstellen en het Christelijk geloof vernietigen. MINNEAPOLIS, 6 April (Reuter) Nabij het raadhuis der stad heeft een verwoede strijd plaats gehad die twee uren duurde tusschen de politie, geholpen door de brandweer, en 3000 betoogende werkloozen. Voor het raadhuis wer den machinegeweren opgesteld. De politie werd bekogeld met steenen en flesschen en zelfs met traangasbommen. Zij kreeg ten slotte de over hand- 30 personen werden gewond, o.w. eenlge agenten en een vrouw, 2» personen zijn gear resteerd. r— Een der verdachten In de zaak-Stavizky be kent In de geschiedenis der ehèqne-talons een rol gespeeld te hebben. De Brusselsche politie heeft eenlge belangrijke geheime ligplaatsen van wapenen ontdekt. Vertraging In de AmerikaanschRussische schuldenbesprekingen. WASHINGTON, 6 April. (V. D.) Naar ver luidt, zijn de onderhandelingen met de Rus sische ambassade over de regeling der Russi sche schulden zoozeer vertraagd, dat de Ame- rikaansche regeering heeft besloten, geen credleten aan Rusland te verleenen, voor de Russen definitieve voorstellen ter regeling der schulden hebben gedaan. Dit heeft alleen be trekking op de voor den handel met Rusland gestichte bank voor den bultenlandschen han del Het besluit te formeel medegedeeld aan de Russische ambassade. Wel heeft Rusland voorgesteld, een bedrag in eens te betalen, maar een definitief voor stel omtrent de grootte van dit bedrag beeft bet nog niet gedaan. De man die door de mand viel is de advo caat Raymond Hubert, die onlangs de aan dacht op zich vestigde door op klaarlichten dag in de Seine te springen hij had eerst maat regelen getroffen om zijn ..redding” zoo waar schijnlijk mogelijk te maken en daarna zoo danig teekenen van geestesverwarring te geven dat hij in een sanatorium opgesloten werd. De rechter van instructie ondervroeg Ray mond Hubert langen tijd naar de rol welke hij heeft gespeeld in de geschiedenis der talons van Stavisky-chèques. waarnaar de politie langen tijd tevergeefs gezocht heeft. Tenslotte verklaarde de advocaat het volgen de: «Toen ik de verdediging van Romagnlno op mij nam, overhandigde deze mij zes boekjes met talons van chèques. Korten tijd later begon Ik er mij rekenschap van te geven dat het te ge vaarlijk was om de talons langer verborgen te houden. Ik schreef dus aan Romagnlno dat ik hem deze compromltteereude documenten wilde teruggeven. Romagnlno was echter te Londen en toen hij in Parijs terugkeerde werd hij ge arresteerd. Ik bezocht hem in de gevangenis en zeide hem wat ik al eerder geschreven had. Ro- magnino raadde mij af de talons aan de justi tie uit te leveren wat ik van plan was en verzocht mij ze toe te vertrouwen aan zijn vriend Halnnaux. Deze kwam een paar dagen later bij mij en ik heb hem de zes boekjes met chèque-talons meegegeven. Zooals men zich zal herinneren was Hain naux de man die den inspecteur van politie Bonny aanbood voor viJftlg-duizend franken een aantal talons van Stavisky-chèques te le veren. ®v het achtjarig bestaan van de fascistische „BaliUa” ontvingen «enige leden een onderscheiding uit handen •an den secretaris der fascistische party Een onderhond van onzen Belgischen corres pondent met den Chef van den Belgischen Ge nenden Staf over de Belgische versterkingen aan onze grens. WEEN EN, 6 April (VJ>.). Het is heden tot een incident gekomen tusschen de Ravak en Engelsche persvertegenwoordigers. De B BC. te Londen had den vertegenwoordiger van „New- York Times" en ..Dally Telegraph". Geddle, verzocht, voor den Oostenrijkscben zender een voordracht te houden over den toestand In Oostenrijk. De B.B.C. had zich tot de Ravak gewend, met he tverzoek deze lezing toe te la ten. De Ravak heeft echter zonder opgave van redenen medegedeeld dat zij deze lezing onder geen voorwaarde kon toelaten. De andere En- gelsche en Amerikaansche persvertegenwoor digers hebben daarop geweigerd in plaats van Geddie te spreken. PARIJS, 6 April (Reuter). Het Fransche antwoord op de Engelsche ontwapenlngsnota werd hedenmiddag om 5 uur door minister Barthou aan den Engelschen ambassadeur overhandigd. Naar in welingelichte kringen verluidt, ver klaart de Fransche regeering zich in haar antwoord bereid tot onderhandelingen over de aangesneden kwesties. De vraag of Frankrijk bereid is een over eenkomst tot beperking der bewapeningen met deelneming van Duitschland, alsmede nog vast te stellen Engelsche uitvoeringsgaranties te onderteekenen, zou de regeering te algemeen gesteld vinden dan dat zij reeds principieel op ondubbelzinnige wijze haar goedkeuring eraan zou kunnen geven. Het voornaamste doel der Belgische mili taire autoriteiten was steeds en te nog, zooals u weet, de verdediging van Luik. Wegens tech nische redenen, omdat nJ. de kanonnen thans verder dragen dan voorheen, moest de verdedi ging dezer stelling uitgebreid, vooruitgeschoven wórden. Nieuwe verdedigingswerken moesten derhalve ook ten Noorden van Luik opgericht worden. Het gaat hier om werken van louter defensleven aard. De houding en het optreden van Duitschland tegenover Nederland is natuurlijk onafhankelijk van onzen wil. Doch dit kan ik U, als Chef van den Generalen Staf van het leger Over dit punt werden‘de opvattingen der regeering duidelijk in het Parlement uiteen gezet. O.a. werd verklaard dat de Belgische re geering te beslissen heeft of het accoord, in leder bepaald geval, al dan niet in toe passing zal treden. We staan dus volkomen en onafhankelijk tegenover BUREAUX: HOF 6. ALKMAAR Telefoon Administratie 433, Redactie 633 ABONNEMENTSPRIJS. Per kwartaal voor Alkmaar I 2.—- Voor buiten Alkmaar f 2 85 Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hoogor Dagblad uitgegeven door de N.V. Drukkerij De Spaarnestad Haarlem MADRID, 6 April (Reuter) Te Saragossa werd een vijftigtal personen, gearresteerd in verband met een bomaanslag waarbij drie per sonen waren gedood en zes gewond, op de bin nenplaats der gevangenis door een rechter, den officier van Justitie en een klerk in verboor genomen. Plotseling vielen de vijftig arrestanten als ëèn man de drie ofricleele personen aan. De rechter en de officier konden zich met groote moeite met gescheurde kleeren over het bek van de binnenplaats in veiligheid brengen, doch de klerk was te dik om over het hek te klimmen. Hij werd omlaaggetrokken en mee- doogenloos afgeranseld. zeggen Van Belgische zijde wordt niets beraamd en bestaat er nieta dat tot een inval in Nederland kan leiden. De Nationaal-Socialistische regeering heeft voor de bladen een verbod uitgevaardigd om het bekende bericht van de „Kölnlsche Volks- seltung” over te nemen, waarin een eigenhan dig schrijven van den H. Vader werd gepubli ceerd, dat een Paaschgroet bevatte aan de Katholieke Jeugd van Duitschland. WEENEN, 6 April (VB.) In den laten avond zijn de onderhandelingen over de be noeming der vice-burgemeesters van Weenen geëindigd. Tot eersten vice-burgemeester is be noemd majoor Lahr, lid der Helmwehr, tot tweeden vice-burgemeester Dr. Joseph Kresse, Ud der Chr. Soc. partij, tot derden vice-burge meester Dr. Winter. WEENEN, 6 April (VJJ.) De ministerraad heeft hedenavond bondsminlster Schmitz <Chr - Soc.), tot dusverre buitengewoon bondscommis- sarls voor Weenen, tot burgemeester van Wee- n enbenoemd. De regeering heeft een verorde ning aangenomen, waarin den burgemeester volmachten worden verleend, die de bevoegd heden van de vroegere burgemeesters verre overtreffen. MAINZ, 6 April De katholieke priester Jeharui Baptist Schubert, die op 29 Juni jl. tijdens een pauze in de lesuren met een leeraar had gesproken over het ontslag van den leeraar en vroeg eren vooratter van de afdeellng van de Centrum-party Merten, waarby hy zich crltisch had uitgelaten over den Rljksstadhouder Spren- ger, is door de buitengewone rechtbank te Mainz veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf. De officier van Justitie had zes maanden ge- elscht, doch in de motlveering van het vonnis verklaarde de rechtbank den beklaagde tot een geringe straf te veroordeelen, aangezien het delict plaats vond vóór het Concordaat tusschen het Vaticaon en het Ryk. In artikel 31 van het op 20 JuM 1933 tusschen den H. Stoel en de Duitsche ryksregeering af gesloten Concordaat heeft de Ryksregeering aan de Katholieke Organisaties en vereenigln- gen eigen zelfstandigheid, inrichting en werk- dadigheid gewaarborgd. Wanneer de uiteriyke actie van de katholieke organisaties hier of daas, op last van regeringsautoriteiten werd beperkt of geheel verboden, dan mag men aan nemen, dat zulke maatregelen van voorbygaan- den aard zijn en slechts een tydeiyk karakter Over de definitieve regeling en de uitvoering van de bepalingen die in artikel 31 zyn vast gesteld wordt op dit oogenblik nog tusschen den H. Stoel en de Ryksregeering onderhandeld. Ik verzoek den leiders en leden der katholieke or ganisaties met den meesten aandrang om trouw lid te biyven van de organisaties die on der leiding van de kerk staan. Met groote offervaardigheid moeten zy de tydeiyke beper king die aan hun optreden naar bulten is op gelegd verdragen, om met des te meer yver gezamenlijk hun godsdienstig leven en denken, alsmede hun echt-Dultsche genegenheid te verzorgen, zooals ook het voornaamste doel is van de katholieke organisaties. Het is natuur lijk vanzelfsprekend dat geen enkele katholieke vereenlging zich met politiek mag bemoeien. Het katholieke volk kan met gerust vertrou wen het einde der onderhandelingen tusschen den H. Stoel en de Ryksregeering tegemoet zien, want de hooge onderhandelaars zullen niet dulden dat trouwe Duitsche volksgenooten voortdurend bedreigd en achteruitgezet wor den, omdat ze lid zyn van katholieke vereenl- glngen, die de plechtige verzekering hebben gekregen dat zy door den Staat beschermd zouden worden. t

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 1