1 De Tsjeljoeskin-expeditie Overval bij een communist POKOH RADIOPROGRAMMA DE REDDING NAGENOEG VOLTOOID DONDERDAG 12 APRIL 1934 Met tienduizenden naar Den Bosch Goedkoope reisgelegenheid Wreed zyn zacht- r Uit de diamant-industrie van Saneering der bakkerij Zware heidebrand te Goirle der vlammen naar Tegen revolutionnaire activiteit Ex-keizerin Zita naar SCHEEPVAARTCONFERENTIE Weenen? Von Neurath zal antwoorden Het proces Nijenrode Mgr. Dr. W. H. Nolens z.g. En de verdediging Alarmtoestand te Sara- Wirt’s onthullingen gossa Pressard in verhoor Onthulling van den gedenksteen De prof, naar huis gestuurd in Rapport aan regeering ONTROUWE RENTMEESTER NIET AARZELEN DE VERDWENEN GELDKIST DROEVIG EINDE Mijnwerker vermist ■1 Vier indringers, vermoedelyk Duit se hers, maakten zich met pam fletten uit de voeten Zeeliedenstaking Denemarken Beschermingswet in Britsch-Indië De Britsche stap te Berlijn Hakenkruisvlag weg geschoten Bestrijding van den clandestienen handel in tarwebloem Moeilijkheden in de S.D.A.P. Een andere commissie- Zwertbroek geëischt GEVAARLIJK SMOKKELAAR STAAT TERECHT SALARISVERLAGING IN ZUID-HOLLAND DE GEZANT VAN BRAZILIË OVERLEDEN ROOSEVELT EEN JAAR PRESIDENT Heele redactie gearres teerd Een vliegtuig de West i KUNSTMEST I pLI iRPBendlenRJconfakr.Naarden Van de „Oesterreichischer Beobachter” Men leefde in onafgebroken vrees voor den vernielenden ijsgang De Augiasstal van Stavisky niet te reinigen? boek geeft hy rekenschap van zijn bewind Plannen voor een vaste Verbinding met Curasao 4 a 5 H. A. heide een prooi Oproep van de politie IF Ongeluk op een schip Vrijdag 13 April 1934 Engeland zet den verkoop ruwe diamanten stop AJTTWEI^fK. 11 April. (Reuter) Eenige dagen geleden heeft een vergadering plaats gehad tusschen vertegenwoordigers van de Ant- werpsche beurs en van de werkgevers en werk nemers in de diamantindustrie. In aansluiting daarop werd een delegatie naar Londen ge zonden met de opdracht de Diamond Corpora tion te verzoeken den verkoop van ruwe dia mant voprloopig te staken en de prijzen op hetzelfde niveau te houden. Ter opheffing van de misstanden In een ss 9.45 •M. WIJ een aeer weg te schieten. KOPENHAGEN, 12 April. (Reuter.) MOSKOU, 12 April (Reuter). De leider van de expedities tot redding van de bemanning van de „Tsjeljoeskin”. Oesjakoff. heeft de regeerlngs- commlssie een rapport overhandigd, waarin hU het volgende -verkaart: NEW DELHI, 11 April (Reuter). De bescher mingswet welke ten doel heeft de Indische sta ten te beschermen tegen alle soorten van re volutionnaire activiteit, gevoerd van uit Britsen Indlë, is na heftige debatten door de wetge vende vergadering met 57 tegen 38 stemmen aangenomen. der autoriteiten niet weggehaald kon worden. Artillerie moest worden aangevoerd om de vlag De Justitie is met het onderzoek naar het verdwijnen der geldkist uit het Gemeentehuis te Stavoren nog niet tot eenlg resultaat geko men. De gearresteerde verdachte moest wegens gebrek aan bewijs weer worden vrijgelaten. behandelen, evenmensch Sedert 7 April wordt te Kerkrade vermist de 30-jarige, ongehuwde mijnwerker Th. Mans Hij begaf zich dien dag naar Staatsmijn ..Wil helmina", doch ia daar niet aangekomen. Naar wjj vernemen is bij Koninklijk besluit van 22 Maart jl goedkeuring verleend aan het besluit der Prov. Staten van Zuid-Holland tot herziening van de salaris regeling van het pro vinciale personeel. e I WEENEN, 507 M. 4.35 Pianospel door Hedwlg Kllmscba 6.20 Concert o. 1. Joaef Holzer a.45 Gramofoonmuziek. Paul Whiteman speelt. Woensdagmorgen is te Parijs overleden de buitengewoon gezant en gevolmachtigd Minister van Brazilië bU het Nederlandsche hof, de heer Arminio de Mello Franco. De heer de Mello Franco was 59 jaar oud en sinds 1932 te Den Haag geaccrediteerd. I de oplosbare I I voor Cactussen, Blad- I en Bloeiende planten. I Verkrijgbaar in fiesseben k 40 ct. met I gratis kleurenfoto's van planten met I aanwijzingen der verzorging bij de I Bloem- en Zaadwinkels. Zooals reeds gemeld, is op vermoeden van onregelmatigheden blf de Godshuizen te Heus den de rentmeester in arrest gesteld. Op advies van het college der regenten heeft de gemeen teraad den rentmeester oneervol ontslag ver leend. Volgens het „Handelsblad" is een bedrag van f 15.000 niet verantwoord bevonden. De wilde staking van de Deensche matrozen en stokers is te middernacht begonnen. Resp. 10 en 16 pCt. van de leden van de beide bonden hebben zich voor de staking verklaard de meesten hunner zijn werkloos Men moet dus afwachten, wat de schepelingen zullen doen, die momenteel nog op zee zijn, temeer aangezien de stakers niet door de vakbonden worden geholpen. „Behandel de dieren met heidvoor de menschen komt ‘t er niet op aan" schijnt de leefregel welke hedenmld- van vice-kanselier In het Lagerhuis heeft dr. Burgin de parle mentaire secretaris van het ministerie van han del op de vraag, welke actie zal worden onder nomen in.antwoord op de uitnoodiging der ge zanten van Denemarken, Nederland, Noor wegen en Zweden samen te werken ter ophef fing van de misstanden in de scheepvaartin dustrie geantwoord dat hjj de zaak in studie heeft. Voorts deelde dr. Burgin mede, dat de vier landen, welke deze stappen deden de Brit sche regeering ter Economische wereldconferen tie in deze politiek hebben gesteund. „Arnhemsche Orkestvereenlglng" Gerard Lekker Het geheel o. 1. v. Belnum Pl.m. 9 20 Vaz Dlas. gramofoonmuzlek 10.10 - ziek 11.30 Sluiting. Uit diverse publicaties is ons gebleken vooral door mededeellngen in de periodieken der groote sociale en godsdienstige organisaties, dat er reeds hard voor den op 23 en 24 Juni as. in 's-Hertegenbosch te houden Zesden Nederlandschen Katholiekendag gewerkt wordt. KALINOBORO, 1261 M. 11.20 A. Ben- dlx' ensemble 2.20 Carl Rydahl's ensem- ble 7.20 Gevarieerd programma 10.20 Dansmuziek door Otto Ling ton’s ensemble BERLIJN. 357 M. 3.20 Het kleine om roeporkest o. 1. v. Willy Steiner 5.50 Kamermuziek 8.30 Het Beriynsche om roeporkest o. 1. v. Otto Frickhoeffer 9.20 Populaire en dansmuziek. HAMBURG. 332 M. 12.20 Gramofoon- muziek 1.35 Het Lehner-kwartet speelt 5.40 Gertrud Kuschel, sopraan, zingt 9.45 Muzikaal Intermezzo 10.30 Concert van Breslau. MADRID, 11 April (United Pressi. Tenge volge van de staking is in de provincie Sara gossa de alarmtoestand afgekondigd. De minis ter van Blnnenlandsche Zaken verklaarde, dat het afkondigen van den alarmtoestand nood- zakelUk was. De autoriteiten van Saragossa zijn er van overtuigd, de staking, die een politiek en geen economisch karakter heeft, meester te worden. De toestand in de stad Saragossa^ is veel verbeterd en was vandaag normaal. Op 30 Dec. zagen twee agenten der Maastricht- sche motorbrigade den verdachten koopman H. J. B., die margarine smokkelde in een auto, uit de richting van de Belgische grens komen. De agenten keerden tetug en reden full speed om den wagen voor te komen. Dit gelukte, doch was voor bestuurder B. een reden om nogmaals flink aan te zetten en te pogen de agenten van achter aan te rijden. Dit herhaalde zich in di verse straten, totdat tenslotte de agenten het trottoir moesten oprijden, wilden zij niet over reden worden. Niettemin zag B. kans het mo torrijwiel van achteren te ramfhen, waardoor de motor over den kop sloeg en de beide agenten ernstig kneuswonden opliepen. Dinsdag stond de verdachte H. J. B terecht voor de Strafkamer der Arr. Rechtbank te Maastricht. Het O. M. elschte 2U jaar gevangenisstraf wegens poging tot doodslag. schoon te wasschen van de verdenking, dat hij verantwoordelijk is voor de vertraging van het gerechtelijk onderzoek tegen Stavisky en dat hjj in verband zou staan met den moord op Prince. Zooals bekend, had de president van het Hof, Lescouvé, Dinsdag voor de commissie Pressard ernstig beschuldigd, zoodat de publieke opinie de arrestatie van Pressard verlangde. De ver- verklaringen van Pressard hebben evenwel de zaak niet voldoende opgehelderd, zoodat hjj nogmaal zal worden gehoord, te zamen met Lescouvé. i Uit het verhoor is wel geblèjcen, dat de zaak zoo ingewikkeld is, dat de pers reeds het vermoe den heeft geuit dat de regeering met sterk genoeg zal zijn om den „Augiasstal" te reinigen. WARSCHAU. 1415 M. 7 35 Het Phll- harmonle-orkest van Warschau o. 1. v. G. Fltelberg 10 00 Dansmuziek REICHENAU, 11 April. (D.N.B.) In de omge ving van Reichenau in Beneden-OostenrUk heb ben Nat.-Soc. onlangs de hakenkruisvlag op de' bergen geplant, welke ondanks alle pogingen De Burgemeester van de Bilt verzoekt den twee wielrijders, die op Zondag 8 April JJ., te omstreeks 5 uur n.m., naast elkaar reden op den Soestdjjkscheweg in de richting Utrecht- scheweg en die meer dan vermoedelijk (getuige zijn geweest van een ernstig verkeersongeval, waarbij een meisje werd gedood, zich bekend te maken- bij den Inspecteur van Politie, Bu reau van Politie de BUL Zondag 15 April as. heeft de plechtige ont hulling plaats van den gedenksteen voor wijlen Zijne Excellentie Mgr. Dr. W. H. Nolens in den gevel van perceel Prinsegracht No. 36 te Den Haag. In de kapel van de Eerw. Zusters van de H, Carolus Borromeusstichtlng zal de Hoogeerw. heer Kanunnik-Deken H. A. Th. van Dam om 9 uur de H. Mis aan God opdragen voor de zie- lerust van Mgr. Dr. W H. Nolens. In verband met het aantal beschikbaar zijnde plaatsen in de kapel zijn tot bijwoning van het H Misoffer slechts uitgenoodlgd de autoriteiten en de leden van het Kringbestuur. De onthulling van den gedenksteen zal plaats hebben om 3 uur n.m. in tegenwoordigheid van verschillende kerkelijke en wereldlijke autori teiten. Na afloop der onthulling zal Prof. Mr. P. J. M. Aalberse. lid van de Tweede Kamer der Sta ten-Generaal en Voorzitter van den Partijraad, in de groote zaal van „Amicltia” aan het West- elnde te Den Haag een herdenkingsrede hou den over wijlen den grooten Staatsman. De bijeenkomst in „Amicltia" zal worden op geluisterd dcor het zangkoor van de kerk van de H.H. Antonius en Lodewjjk, „Deo et Ecclesia Sacrum”, onder leiding van den heer Fr. Ha ring. Het zangkoor zal ten gehoore brengen: „Tu es Petrus" van A. Giesen; „Beat! Mortui” van F. Mendelssohn en „Domlne Salvum fac” van A. Giesen. In verband met t feit, dat Curacao dit jaar 3U jaar deel uitmaakt van Nederland, heeft de KL M., naar „De Tel." verneemt, Xplar in studie genomen om de feesten, ter eere hiervan geor ganiseerd. luister bij te zetten door het maken van een vlucht met een K. L. M -Vftëètuig van Nederland naar Curacao. Hierbij «ou het voor nemen bestaan om den Atlantisch» Oceaan tusschen Dakar en Natal in Brazilië over te steken. Het is mogelijk, dat daaruit tevens een lucht verbinding tusschen onze West-Indlsche bezit tingen zal ontstaan, waarvoor het vliegtuig, dat den overtocht zal hebben gemaakt, dienst zou kunnen gaan doen. Inmiddels zijn deze plan nen nog in studie en is het doorgaan geheel afhankelijk of hiervoor gelden beschikbaar zul len kunnen worden gesteld. Dit vraagstuk Is thans eveneens in studie. Woensdagavond omstreeks 11 uur drongen Vier personen de woning binnen van X., grind- winkelier in de buurtschap Vreddoo onder de gemeente Winterswijk. K. lag reeds te bed en werd door de Indringers wakker gemaakt. Zl) eischten van hem de plaats aan te wijzen, waar zijn schrijfmachine stond, terwijl zj) naar vlug schriften zochten van communistische strek king, welke K. in zijn bezit zou hebben met het doel deze over de grens te brengen. K. be weerde, dat zijn schrijfmachine niet bjj hem was, doch bij een partijgenoot In Winterswijk, (K. is communist), waarop de Indringers het huls doorzochten. Zij vertrokken ten slotte met medeneming van pamfletten en voorts van een bedrag van f 53.dat zij hadden gevonden. Een persoon keerde terug en heeft K. op ongenadige manier afgeranseld. De politie heeft nog Woensdagavond een on derzoek Ingesteld. Geconstateerd kon worden, dat men vermoedelijk met Duitschers te doen had. K. heeft n.L kunnen vaststellen, dat alle vier Hoogduitsch spraken. Het onderzoek met den politiehond wees uit, dat de vier indringers zeer waarschijnlijk zich hebben verwijderd m de richting van de Duitsche grens. De woning van K. ligt op ongeveer 1 KJd. van de grens. K. heeft zich moeten laten verbinden, doch zijn toestand is filet ernstig. Van de daders tot nu toe geen spoor. BEkOMLNSTEt. 540 M. 3.20 Het om roeporkest o. 1. v. H. Neppach 6.30 Gra- mofoonmuzlek 8 40 Cyclus: „De viool- sonate". LONDEN. 11 April Reuter meent te we ten dat de Duitsche minister van buitenland- sche zaken von Neurath den Britschen ambas sadeur te Berlijn heeft doen weten dat hij nota had genomen van de Britsche vragen aangaan de de verhoogde Duitsche legerbegrooting en dat hij den ambassadeur te gelegener tijd een geschreven antwoord zou doen toekomen. Hedenmorgen Is de 23-jarige chauffeur Smits uit Nuth, toen hl) bij de nieuwe stoom- dakRannenfabriek te Echt zijn auto, geladen met kolen, deed kippen, met zijn hoofd onder het omkantelende gedeelte terechtgekomen. De ongelukkige werd op slag gedood. Men spant zich In om de vergaderingen van Zaterdag volledig te bezetten. en het is aan geen twijfel onderhevig of zulks gebeurt ook alsook op den Zondag met vele duizend tallen naar Den Bosch te komen. In sommige plaatselijke afdeelingen worden hiertoe zelfs reiskassen gevormd. De acht in ons vorig artikel genoemde orga nisaties. die een vertegenwoordiging hebben in het plaatselijk uitvoerend comité zonden aan alhun afdeelingen een circulaire ter op wekking. Vereenlgingen die niet behooren tot deze or ganisaties kunnen aan de demonstratie deelne men indien zij zich vóór 1 Mei as. opgeven bij den secretaris mr. H. Wagenaar. Havensingel 8 te ’s-Hertogenbosch onder vermelding van het aantal personen waarmee zij vermoedelijk zul len komen. Voor een vlot en goedkoop vervoer zijn met de Nederlandsche Spoorwegen verschillende overeenkomsten getroffen. Allereerst zullen er vlerdaagsche re- tourbiljetten beschikbaar worden gesteld tegen den prijs van het 10 personen gezelschaps- tarlef heen en terug, geldig van Vrijdag 22 tot en met Maandag 25 Juli. Men kan om hiervan gebruik te maken volstaan met zulks tijdig te berichten op den door zijn organisatie vast te stellen datum of vóór 10 Juni aan C. van Aiem. Citadellaan 107, Den Bosch. Meer heeft men niet te doen. Aan het station van vertrek zal dan zulk een biljet worden verkrijgbaar ge steld. Voorts komen er voor de deelnemers, die op Zondag 24 Juni op één dag naar Den Bosch en terug reizen speciale eendaagse he retourblljetten, voor volwassenen vol gens het 25 personen gezelschapstarief en voor jeugdige personen beneden 18 jaar volgens het tarief uitstapjes voor kinderen, met dien ver stande. dat aan reizigers, die wegens den groo ten afstand op Zondagmorgen niet tijdig Den Bosch en op de terugreis niet tijdig Zondags avonds hun woonplaats kunnen bereiken, een en ander te beoordeeling van de Nederl. Spoor wegen, kan toegestaan worden zonder prljsver- hooglng de heenreis op Zaterdag 23 Juni en de terugreis op Maandag 25 Juni ajs. af te leggen. Deze biljetten zullen verkrijgbaar worden ge steld in vóórverkoop bjj de organisatie-besturen ter plaatse op de door hen in hun eigen perio dieken en de plaatselijke dagbladen aan te geven adressen. Er wordt voor dezen Zondag een groot aan tal extra-treinen van goed materiaal ingelegd. Ook in dit opzicht is van de Nederlandsche Spoorwegen de grootst mogelijke medewerking te verwachten. DAVKNTRY, 1500 M. 12.35 Het BB. C.-dansorlcest o. 1 v. Henry Hall 3.50 Het Metropole Horek Orkest o. 1. v. Kmllio Colombo 7 20 Het B.B.C.-Theaterorkest Stanford Robinson 10.15 Harry In naam van alle producenten van ruwe diamant heeft thans de Diamond Corporation aan de vertegenwoordigers der Antwerpsche diamant-industrie doen weten, dat na een ac- coord tusschen alle producenten van ruwe dia mant deze maand te beginnen, geen enkele ruwe steen meer verkocht zal worden en dat de prijzen gestabiliseerd zijn op een solide ba sis. Deze tijding heeft te Antwerpen goeden indruk gemaakt. Den 7en April startten drie vliegtuigen van Wankarem naar het kamp van professor Schmidt, dat in 45 minuten werd bereikt. Bjj de landing werd het toestel van Slepneff beschadigd, het kon evenwel ter plaatse worden gerepareerd. De beide andere vliegers, Kamanin en Molo- koff, keerden terug naar Wankarem met vijf leden van de bemanning van de „Tsjeljoeskin" aan boord. Oesjakoff zelf verbleef drie dagen In het kamp van professor Schmidt, dat dcor groote Ijsblok ken is omsloten. De schipbreukelingen zijn on dergebracht in een barak en verder In tenten; overal zijn kachels geplaatst, waardoor de tem peratuur op peil blijft. Levensmiddelen, brand stof, warme kleeding, alsmede koek en gebak zijn in voldoende mate voorhanden. Oppervlakkig bezien lijkt het leven in het kamp dus draaglijk. In werkelijkheid heeft men echter in onafgebroken vrees voor Ijsgang. Op 8 April werd de keuken door Ijsgang ver nield. Op 9 April beleefden de schipbreukelin gen den slerksten ijsdruk sinds het vergaan van WEENEN. 11 April Heden is een huiszoe king gehouden in het gebouw van de „Oester reichischer Beobachter”. waar de gearresteerde dr. Spann wedewerker was. De middag-editie van het blad werd verboden. Het Is de vraag of de ochtend-edltle nog zal verschijnen. Laat op den avond is n.l. het geheele redactlepersoneel In arrest gesteld. Het blad is eigendom van prins Josias von Koburg. Het verbod van de middageditie, het in beslag nemen van de ..Wiener Neueste Nach- richten" en de ontheffing uit zijn functie van professor dr. Antonius. worden in verband ge bracht met de conferentie van de veilighelds- directeuren der bondslanden, dag onder voorzitterschap Fey bijeen is gekomen. ROME, 421 M. 3.20 Populair concert o. 1. v. Bernardino Molinari 5 20 Gra- mofoonmuzlek 8.05 Concert m. m. v. solisten 9.40 Concert. Te Zaandam heeft zich een groep sociaal democraten tot een comité gevormd tot be scherming der belangen van den heer Zwert- broek, den ontslagen secretaris van de VARA, gew' en eis een 'rtljdtiè ntdssie, sie van onderzoek, door het partijbestuur aan- gewzen en elscht een onpartijdige commissie, waarvan drie leden door de VARA en drie door den heer Zwertbroek zullen worden aangewe zen, met een niet-sociaal-democraat als voor zitter. Voorzitter van deze groep is de heer C. C. Bakker, oud-voorzitter van de afdeeling Zaan dam der S.D.A.P. De heer Zwertbroek zal Woensdag te Zaan dam een spreekbeurt vervullen, met als onder werp; „Mijn verweer”. van sommigen te zijn. Menschen die o zoo lief en teer zich voordoen, die „geen vlieg kwaad" doen blijken tn-wreed te kunnen we zen voor hun evenmenschen. Zoo stilweg een geniepig heid je zeg gen.... zoo geestelijken Zooals reeds gemeld, is de vorige maand een groote vergadering belegd door de Nederland sche Vereeniging van Meelfabrikanten, waar toe werden uitgenoodlgd vertegenwoordigers van alle belangen-groepen bjj de saneering der bakkerij. In deze vergadering kwam men tot overeen stemming ovei een aantal belangrijke punten, die bij het maken van nieuwe saneeringsvoor- schrlften In acht genomen moeten worden. Aan een commissie van redactie, bestaande uit één vertegenwoordiger van de Nederlandsche Vereeniging van Meelfabrikanten, één van den Nederlandschen Bond van Graan- en Meel handelaren, één van de Bakkersorganisaties en één van de Bonden van Coöperatieve Verbruiks- organisaties, werd opgedragen een practlsch uitvoerbare saneeringsregeling op te stellen. Aan deze opdracht heeft de commissie reeds in zooverre voldaan, dat men het over de for- muleering van de grondslagen en over den vofm van het saneeringsplan eens is, terwijl over de redactie van een en ander nog beraad slaagd wordt. Het uitwerken tot in details zal echter nog eenlgen tijd vorderen. Een belangrijk onderdeel van de nieuwe sa- neeringsmaatregelen zal waarschijnlijk de in voering van een z.g.n. witte lijst van hande laren zijn, welke mede ten doel heeft de be strijding van den clandestienen handel in tarwebloem. 9.30 Gevraagde gramofoonplaten Populair concert. BRUSSEL. 322 M. 230 Gramofoonmu- ^iek 4.20 Dansmuziek uit 8t. Sauveur 5.50 Het kleine omroeporkest 7.20 Dans muziek door Mickey’s Clu-attractton 8.20 Vervolg dansmuziek 9.20 Gramo- foonmuzlek. Hl IZEN. 1875 M. NCRV 8.00 Schriftlezing en meditatie 8.15 Gramo- foonmuziek 10.30 Morgendienst door ds. K Fernhout 11.00 Ensemble van der Horst 12.00 Politieberichten 12.15 Gramofoonmuziek 12.30 Ensemble van der Horst 1.30 Liederenrecital door Wil lem Snoeks. tenor. A. d. vleugel Ria Jan sen 2.30 Lezen van Christelijke lectuur 3 00 Concert door het Haagsche trio 3 45 Verzorging zender 4.00 Het Haag sche trio 5.00 Bespeling van het Studlo- orgel door Daan Llncy 6.00 Gramofoon muziek 6.30 „Eenige minder bekende, maar zeer mooie éénjarige zaalplanten” door A. J. Herwig 7.00 Politieberichten en persberichten Pl.m. 7.15 Gramofoon muziek 7.30 Literair halfuurtje door dr. J. van Ham 8.00 Het Oratorium „Jephta” van G. F. Handel uit de Nieuwe Concert zaal van ..Musis Sacrum” te Arnhem. So listen: To van der Sluys. sopraan, Meta Reide!alt. Louis van Tulder. tenor, Her mann Scheij. bas. Koor: Oosterbeeksche zangvereeniglng ..Kunst veredelt”. Orkest: „Arnhemsche Orkest vereeniging”. Vleugel: Z Govan Diaa, daarna Gramofoonmu- LANGENBERG, 456 M. 12.05 Concert o. 1. v. prof. dr. Felix Oberborbeck 3.20 Solistenconcert m. m. v. het omroepkoor o, 1. v. Josef Breuer 8.30 Bastien en Bas- tienne’\ een zangspel van Mozart door so listen en orkest o. 1. v. Otto Julius Kühn. hun schip; de barak werd ingedrukt, een motor boot werd vernield en een deel van het hout- materiaal begraven. Het vliegveld, waar het toe stel van Slepneff stond, werd geheel vernield. Door een tweeden Ijsdruk veranderde geheel de omtrek van het kamp. In het kamp heerscht een mobillsatie-dls- clphne, welke voorbeeldig is; eenige oogenblik- ken na het waarnemen van een verhoogden ijs druk nemen de manschappen hun aangewezen plaatsen in. De autoriteit van professor Schmidt en zijn plaatsvervanger Bobrowsk is bewonderenswaar- dlg. Het wegvoeren van de schipbreukelingen ge schiedt volgens een lijst, welke is opgesteld over eenkomstig den physieken toestand en het uit houdingsvermogen van de mannen. Den 9en April heeft een aantal mannen het toestel van Slepneff naar een vliegveld, dat IS kllometei verder lag, gesleept, aangezien het eerste, zooals reeds gemeld, door den ijsgang werd vernield. Den volgenden dag had Slepneff zijn toestel gerepareerd en bracht hü zes personen naar het vaste land, terwijl Kamanin in een vlucht 3 en Molokoff In drie vluchten 13 personen ver voerde. Op 11 April ondernam Kamanin drie vluchten en bracht 15 personen naar Wanka rem. Denzelfden dag bracht Molokoff in vier vluchten 20 personen In veiligheid, onder wie professor Schmidt. Nog 28 personen bleven onder leiding van Bobrowsk in het kamp, vast overtuigd van hun redding. Op 7 April Is een span honden naar het kamp gebracht, waardoor het den overblljven- den gemakkeljjker wordt, de waardevolle in strumenten te bergen. Van Wankarem worden de geredden naar Kaap Wellen gebracht en vandaar verder naai de Voorzienigheidsbocht. Oesjakoff hoopt, dat bij gunstig weer hst red dingswerk 12 April beëindigd zal worden. Denselfden dag zal professor Schmidt, Indien zijn gezondheidstoestand niet betert, naar een ziekenhuis in Alaska worden gebracht. 12.30 Het kleine 4.20 Het omroeporkest c. Franz André 7.20 Uitzending voor den oud-strlfder Militair concert o. 1 v. luitenant Speol 8 35 Vervolg concert PARUS. 12 April. (Reuter. Gisteren is de vroegen? procureur-generaal Pressard. een zwa ger van Chautemps. door de parlementaire com missie van onderzoek inzake de Stavisky- affaire gehoord. Pressard trachtte zich bovenal Dinsdag werd de ochtendzitting van het On- nes-proces besloten met een heftig Incident tus schen mr. Kokosky en den President der Vijfde Kamer, mr. J. G. de Vries. De President had, zooals men zich herinnert, den veldwachter opdracht gegeven, ook de twee de deur, die toegang geeft tot de zittingszaal, af te sluiten. De eerste, die door dezen maat regel werd getroffen, was mr. Kokosky, die zich uit de zittingszaal wilde verwijderen. Op uitdrukkelijk en herhaald verzoek van mr. Kokosky weigerde de President de deur te doen ontsluiten, zoodat hl) de zitting tot de pauze moest blijven bijwonen. Het gevolg was, dat de verdedigers in Me zaken, samenhangende met de Onnes-zaak, zich dermate in hun bewegings vrijheid beknot gevoelden, dat zij unaniem be sloten, de zittingen niet eerder weer bij te wonen, dan dat bet conflict was opgelost. Mr Kokosky en de overige advocaten wendden zich tot den Deken van de Orde van advocaten, mr. Worst. Deze stelde zich op zijn beurt weer In verbinding met den President, mr. De Vries, met wien hl) over de kwestie een uitvoerig on derhoud had. De Deken heeft het resultaat van dit onderhoud aan de betrokken advocaten me degedeeld. De President beschouwt alle advo caten, die niet direct als verdedigers optreden, als belangstellende toeschouwers. Voor hen blij ven de ordemaatregelen, zooals die i ,-eds van den aanvang af gelden, toegr past. Voor mr. Mul ler Massis en mr. Kappeyne gelden de orde maatregelen niet. In den loop van de verschillende sittlngen is deze toepassing echter aanmerkelijk soepeler geworden. Deze souplesse zal de President ook in de toekomst laten voortbestaan. Tot zoover het resultaat der besprekingen. De verdedigers van Konlng, Wltbraad, kortom van alle bijfiguren blijven dus in hun bewegingsvrij heid beperkt door de ordemaatregelen, welker soepele toepassing leder oogenbllk weer In een strenge handhaving kan omslaan. Woensdagmiddag omstreeks half 4 is een zware heidebrand ontdekt onder de gemeente Goirle btf Tilburg. Het bleek, dat zich aan den rechterover van de rivier „De Donge”, welke stroomt bijna op de grensscheiding van Goirle en Riel, een zware heibrand had ontwikkeld, welke op het eerste gezicht moeilijk te stuiten viel. Direct werden een honderdtal personen, werkzaam in de werkverschaffing, met schoppen gewapend naar de plaats des onh^ils gestuurd. De brandweer van Tilburg, welke direct was gewaarschuwd, kwam spoedig afzetten met twee wagens bluschmateriaaldodh heeft hiermede weinig kunnen uitrichten, aangezien maar Weinig water in den omtrek te vinden was. Ze kon echter met behulp van de arbeiders een tegenvuur aanleggen aan den eenen kant, ter wijl men aan de andere zijde van de brandende 'vlakte met het weinige water uit ,De Donge” kon blusschen. Aan de twee andere zijden werd men met behulp vaa takkenbosschen en bet graven van een greppel het vuur meester. Omstreeks half zes was men het vuur nfeester. 4 k 5 HA., heidegrond, bezaaid met „vliegers" (vér van elkaar staande denneboomen) werden door bet vuur verteerd. Nog zeer laat in den avond hing over de gemeente Goirle een hin derlijke brandlucht.... WASHINGTON, 11 April. (Reuter). De zit ting der commissie, welke een onderzoek instelt naar de opzienbarende onthullingen van prof. Wlrt. is heden niet doorgegaan. Toen Wirt bij het Capitool aankwam werd hem gezegd, dat hu niet meer behoefde terug te komen, dat hij zijn onkosten kon declareeren en naar huis kon gaan eventjes iemand een knauw geven, zoo ter loops met een glimlach de eer van een ander naar beneden halen och, dat zijn dingen waartegen zul ke persoontjes niet opzien. Wreed kunnen kinderen zijn in hun onwetendheid of onbedachtzaamheid. Wreeder kunnen Jieve” groote men schen zijn in hun veel-wetendheid en gruwelijke bedachtzaamheid. We zullen de dieren met misschien overdreven zachtheid doch de ziel van een zonder gewetenswroeging wreed kwet sen. Laat ons minder wreed zijn met tong en blik. NEW-YORK. 11 April. (Reuter) In zijn boek, dat morgen verschijnen zal en waarin hjj als het ware aan de natie rekenschap geeft van het eerste jaar van zijn bewind, verklaart pre sident Roosevelt, dat zijn politiek wellicht re- volutlonnalr is wab betreft de aangenomen maatregelen en dat de methoden verschillen van die tot dusver gebruikt werden, doch dat zijn politiek noch fascistisch, noch communis tisch is. In Amerika is geen opheffing van Klassen, noch van de partijen. PRAAG. 11 April (Reuter) Het blad „Pravo Lidu". meldt uit Weenen, dat ex-kelzerin Zita zich te Weenen wil gaan vestigen, waar reeds een paleis voor haar zou zijn ingeruimd. Naar het blad verder weet te berichten, zou ex-kelzerin Zita ervan overtuigd zijn, dat haar het beschikkingsrecht verleend wordt over de oude bezittingen der Habsburgers en hierbij zou zü steunen op de vroegere beloften van minister Schuschnlg en den Weenschen burge meester Schmitz. Tevens meldt het blad uit Boedapest, dat het denkbeeld van het herstel der Habsburgers ook in Hongarije veld begint te winnen. Dinsdagavond viel aaa boord van U. K. 97 het volgende voor. De schipper v. d. B. was bezig den drijfriem die van den motor wm afgeloopen, weder daar aan te bevestigen, toen hU plotseling met zijn been tusschen den niet sUlgezetten motor ge raakte. Te laat bemerkten dit zijn mede-schippers. die in aller UI den motor stilzette; het onder been was reeds gedeeltelijk verbrijzeld Men wilde den schipper naar het vooronder bren gen. maar moest daartoe eerst het been, dat zich buitenboord bevond, alkappen. Dit heeft men gedaan. Na twee uur arriveerde de boot te IJmuiden, waar in het Antonius Ziekenhuis terstond ge neeskundige hulp werd verleend. LUXEMBl RG. 1304 M, 7.00 Holland- sche avond. Radio-cabaret. Tuschlnskl 7.35 Gevarieerd concert door het omroep orkest o. 1. v. Henri Pensis 8.35 Vervolg gevarieerd concert 9.15 Moderne kamer muziek door Alexander Feinland, viool 9.50 Gramofoonmuziek 10.20 Dansmu ziek. HILVERSUM. 301 M. VARA 8 00 Gramofoonmuziek 10.30 Orgelspel door Cor Steyn 11.00 Voordracht door Ro llen Numan 11.20 Netty Klos, sopraan, zingt liederen van Joh. Jong 11.30 Gra- mofoonmuziek 11.36 Netty Klos sopraan 11.50 Gramofoonmuziek AVRO 12.00 Tijdsein Avro-klok 12.01 Lunchconcert door ..De Minstreels” met intermezzi van gramofoonmuziek 2.15 Gramofoonmu ziek 2.36 Causerie door J. K Kudde: „Vaste, overblijvende planten voor ieder een”. Ill 3.00 Pianorecital door The ja Schwartz 3.30 Gramofoonmuziek VA RA 4.00 Gramofoonmuziek 5.00 De No tenkrakers o. 1. v. Daaf Wins 5.30 Spaan- sche zangeressen (gramofoonmuziek) 5.45 Klein Vara-ensemble o. 1. v. Frits Ba- kels 6.30 Spaansche zangers (gramo- foonplaten) 6.45 Sportuitzending 7.W0 Flierefluiters o. 1. v. Jan van der Horst m. m. v. Albert de Booy. zang 10.05 Vaz Dias 11.00 Gramofoonmuziek 12 00 Tijdsein en sluiting. BRUSSEL, 484 M. omroeporkest 1. o. 1. v. Stanford Robinson 10.15 Harry Roy en sUn Band In het Mayfair Hotel. PARIJS (Eifel). 1389 M. 7.50 Het om- roep-symphonieconcert o. 1. v. Eduard Fla ment 8.50 Vervolg concert. PARIJS (Radio). 1724 M. 11.50 Het Krettly-orkest 6.40 Gramofoonmuziek. MILAAN, 369 M. 3.20 Populair con cert o. 1. v. Bernardino Molinari 5.15 Gramofoonmuziek 8 05 Gramofoonmu ziek 8.20 .Jjft bella dormente nel bosco”. Sprookjes in drie bedrijven van Glen BLstolfi. Muziek van Ottorino Respighi. VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOG1DS

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 14