H Voortzetting der muiterij RADIO-PROGRAMMA POKOH ‘kunstmest I Vrijdag 13 Afrril 1934 I DONDERDAG 12 APRIL 1934 Op de Indische vloot Mr. Romme spreekt Om de openbare orde Mgr. Dr. W. H. Nolens z.g*. de Met tienduizenden naar Den Bosch TYPHUS AAN BOORD TARWESCHUIMERS DE VERDWENEN GELDKIST VOORJAARSREUNIE K.N.M.V. BOERDERIJ AFGEBRAND Rondrit van 300 K. M. De Staat voor Christus RADEN VAN ARBEID a SCHEEPVAARTCONFERENTIE Het autogevaar m V olk”(s)verlakkeri j ZWALUW EN ELFT AL SAMEN GESTELD CENTRALISATIE DER CRISIS-ORGANEN GEVAARLIJK SMOKKELAAR STAAT TERECHT DE GEZANT VAN BRAZILIË OVERLEDEN Wat gebeurt er in Oostenrijk Plannen voor een vaste verbinding met Curasao Loon-overeenkomst in de kisten* industrie Tobbe met kokend water over het lichaam Een vliegtuig naar de West SALARISVERLAGING IN ZUID-HOLLAND yoor den wedstrijd tegen Stoke City Vertegenwoordiging van den zelf standigen handel mede noodzakelyk Moeilijkheden in de S.D.A.P. I H P RenJ leaPoLonfaLr. N aard’ Wreed zyn Onmatig drankgebruik zacht- leer WIJ de Zoo verlakt „Het Volk"! Goedkoope reisgelegenheid de va van van Linden Schubert Een andere commissie- Zwert broek geëischt De Justitie is met het onderzoek naar het verdwijnen der geldkist uit het Gemeentehuis te Stavoren nog niet tot eenlg resultaat geko men. De gearresteerde verdachte moest wegens gebrek aan bewijs weer worden vrijgelaten. „de Communistische Internationale vaststelde: wij staan reeds dicht voor het begin, temidden van den overgang naar een nieuwe reeks van revoluties en oorlogen I De opstand op de „Zeven Provinciën” was geen wanhoopsdaad, die geïso leerd stond van de Indonesische massaas: hij was een voorboedegevecht." Vrouwelijk schoon in het Derde Rijk. Niet alleen dat de Duitache vrouw uit alle openbare ambten wordt verdreven, de nazi vindt haar het mooist als zij zich uitdost als de nationale dames op ons plaatje Naar w(j vernemen Is bij Koninklijk besluit van 22 Maart jJ. goedkeuring verleend aan het besluit der Prov. Staten van Zuid-Holland tot herziening van de salaris regeling van het pro vinciale personeel. 1 l I I I 1 1 1 1 1 i 1 1 c Ir no di m ei O dl ve dl vc Cl X d e d ti b v p V d v VI ki du wi wi 12.30 Het kleine -i x voor voor Cactussen. Blad- ep Bloeiende planten. Verkrijgbaar In flesschen 5 40 ct. met gratis kleurenfoto's van planten met aanwijzingen der verzorging bjj de Bloem- en Zaadwinkels. Een ernstige aanrijding geschiedde te Eijs- den met den auto, waarin de burgemeester van Eljsden gezeten was. Het ruim 11-jarig zoontje twi ijL.r van den heer H. Kreemers werd levensgevaar- fUnk aan te zetten en te pogen de agenten van UJk gewond en overleed kort daarop. „Behandel de dieren met heid.... voor de menschen komt "t er niet op aan" schijnt de leefregel Is het verslag van een opruiende Kamer-rede zelf opruiing? De tradltloneele Voorjaar»-réunie der Konink lijke Nederlandsche MotorwielrlJders Vereenl- glng zal dit Jaar worden gehouden op Zondag 15 April te Utrecht. Het centrum der Réunie zal zijn het Hotel de l'Europe. Aan de réunie gaat vooraf een Rondrit van 300 K.M waarvoor door de leden en candidaat- leden van Zaterdagavond 7 uur af, op 26 plaat sen In Nederland zal worden gestart. Het vorig Jaar namen aan den rit nagenoeg 300 rijders deel, welk aantal dit jaar, naar verwacht wordt, aanmerkelijk grpoter zal zijn. De laatste con- trölestempel moet worden verkregen in de Handelsbeurs aan de Mariaplaats te Utrecht, waarna de contrólekaart in Hotel de l’Eurooe moet worden Ingeleverd. Ter gelegenheid dezer réunie vindt voorop In de Handelsbeurs een show van motorrijwielen plaats, welke georganiseerd is door de Utrecht- sche agenten in motorrijwielen De show zal ge opend zijn Zaterdagavond, Zondag en Maandag en voor het publiek gratis toegankelijk zijn. Een groote verscheidenheid van motoren zal worden geëxposeerd. Aangezien het Vredenburg nog niet door de Jaarbeurs is ontruimd, zal de jjarkeering van de meer dan 1000 motoren en auto’s, welke wor den verwacht, geschieden op het vrij gebleven gedeelte van het Vredenburg, dé Mariaplaats en het Paardenveld. Deze plaatsen zijn door de ver keerspolitie daarvoor aangewezen. Woensdagmorgen is te Parijs overleden de buitengewoon gezant en gevolmachtigd Minister van Brazilië bij het Nederlandsche hof, de heer Anninio de Mello Franco. De heer de Mello Franco was 50 jaar oud en sinds 1933 te Den Haag geaccrediteerd. De heer Serrarens vertelt er over, voor de Katholieke Journalisten et grootste wonder duurt niet langer dan 24 uur. zegt het spreekwoord. Dit geldt evenzeer voor plotselinge gebeur tenissen, die in breede volkslagen felle emoties wekken, hetzij van geestdrift, hetzij van haat. Eén dag praat men er over, misschien een week, misschien nog een maand, dan Interesseert het niemand meer, want elke dag bracht weer wat anders, niet het minst in onze bewogen dagen. De redactie van „Het Volk" ziet zich voor de bijna onmogelijke taak gesteld het vuurtje van den haat tegen het rijk van Hitler te blijven oprakelen, de gemoederen in breede lagen harer lezers verhit te houden. Zoo mogelijk op kookpunt. Daartoe is dagelijks brandstof noo- dig. Waar zjj die vandaan haalt doet er niet toe. Zoo leest men trouw de vreeselijkste histories van „bijzondere correspondenten” en „speciale verslaggevers” over de ononderbroken gruwelen- reeks in Dultschland en het schrikkelijk wee der nog alsmaar vervolgde Joden, afgewisseld met spot en hoon aan het adres der „barbaren" en „horden”, berichten waarvan men nergens een bevestiging leest. Tot er een dag komt, dat ook daar de aardig heid afgaat. De lezers willen toch ook wel weer eens wat zien. Gelukkig, de vindingrijke foto redactie, die met schaar, montage en retouche wonderen wrocht, brengt uitkomst. In de krant verschijnt een prentje, dat twee rijzige vrouwen toont in een soort uniform gestoken, dat hun inderdaad weinig flatteert, en het onderschrift der roode redactie luidt: In verband met t feit, dat Curacao dit jaar 300 jaar deel uitmaakt van Nederland, heeft de K-L. M„ naar „De Tel.” verneemt, *tplan in studie genomen om de feesten, ter eere hiervan geor ganiseerd. luister bfj te zetten door het maken van een vlucht met een K. L. M.-vliegtuig van Nederland naar Curacao. Hierbij zou het voor nemen bestaan om den Atlantlschen Oceaan tusschen Dakar en Natal in Brazilië over te steken. Het is mogelijk, dat daaruit tevens een lucht verbinding tusschen onze West-Indische bezit tingen zal ontstaan, waarvoor het vliegtuig, dat den overtocht zal hebben gemaakt, dienst sou kunnen gaan doen. Inmiddels zijn deze plan nen nog in studie en is het doorgaan geheel afhankelijk of hiervoor gelden beschikbaar zul- len kunnen worden gesteld. Dit vraagstuk is thans eveneens in studie. In het Lagerhuis heeft dr. Burgin de parle mentaire secretaris van het ministerie van han del op de vraag, welke actie zal worden onder nomen in antwoord op de ultnoodlglng der ge zanten van Denemarken, Nederland. Noor wegen en Zweden samen te werken ter ophef fing van de misstanden in de scheepvaartin dustrie geantwoord dat hij de zaak in studie heeft. Voorts deelde dr. Burgin mede, dat de vier landen, welke deze stappen deden de Brit- sche regeerlng ter Economische wereldconferen tie in deze politiek hebben gesteund. Naar wij uit betrouwbare bron vernemen zal de Raad van Arbeid te Apeldoorn voorlooplg niet opgeheven worden. Ook de opheffing van den Raad van Arbeid te Amersfoort zal waarschijnlijk voorlooplg niet geschieden. Te Beesel kreeg het 3-jarig dochtertje van de familie Houwers een tobbe met kokend water over het lichaam. Het kind overleed spoedig aan de bekomen verwondt nann. Voor eiken trouwhartlgen Volk-lezer wes het plaatje met het suggestieve onderschrift om van te smullen. Het liet aan duidelijkheid niets te wenschen over. Jammer echter voor de Volk-redactie werd de foto ook aan andere bladen gestuurd, die minder behoefte hebben aan dageljjksch hits-materiaal. Het „Handelsblad” drukte hetzelfde prentje af, maar.... heelemaal, waarbij bleek dat -Het Volk” er de helft van had weggeknipt. En het bijschrift luidde in het JKandelsblad”: Tot handhaving van onze geestelijke volks kracht moeten wij Katholieken ons tegen deze wereldbeschouwing keeren. Want de staatsver- godlng zal evengoed tot verderfelijke gevolgen leiden als de menschvergodlng. Wij moeten ons vaster baseeren op ons beginsel: de Staat be hoort te zijn een deugdelijk object voor den Christus en niet omgekeerd de Christus een middel In dienst van den Staat. Uit het vastenmandement volgt vanzelf, dat aansluiting bjj een der in Nederland bestaande fascistische of nat.-socialistische organisaties verboden is. Het mandement acht de theorieën van deze partijen zoo vaag, dat men nog niet daaruit kan opmaken of zij de staatsalmacht huldigen. Maar het voorziet dat deze partijen weldra onder den Invloed van die leer zullen geraken. Spr. wijst op het waarschuwend voor beeld van Dultschland. Spr. vraagt zich af wat de ééne Staat van beteekenen, gelet op bet feltl van onze Ka tholieke bevolking. Staatkundige eenheid van de natie is een aantrekkelijk ideaal, doch zij wordt volkomen onaanvaardbaar als men ziet wat zij Voor ons volk zou meebrengen. Want in ons land zou het geen gegroeide eenheid zijn, doch een gedwon gen, een opgelegde eenheid, waarbij minder heden zouden zijn uitgeschakeld. In den gemengden Staat is het ons. Katho lieken, dank zij degenen die ons zijn voorge gaan, nog mogelijk te leven en vrij te ademen. „God verhoede”, aldus mr. Romme, „dat door onze laksheid deze vrijheid voor ons verloren ga, dat Nederland wordt een geestelijk con centratiekamp.” Aan het slot zijner rede zette hij vervolgens nog uitéén, aan de hand van het vastenmandement, hoe slechts in een staat, wel ke de burgerlijke rechten van den eenling er kent, de Kath. pers, het Kath. onderwijs enz. aUa groote nationale belangen, veilig zijn. WEENEN, 507 M. 4.35 Pianospel door Hedwig Kllnuchz «20 Concert o. 1. V. Josef Holzer 9 45 Gramofoonmuzlek. Paul Whltaman speelt. Over „De Katholiek en moderne politieke stroomingen” Zonder uit de cel-geheftnen te klapiien, erkent De Tribune, dat Inderdaad „de geest nog ongebroken is en de organisatie ook” ondanks gevangenisstraffen en interneerln- gen. En voor de geheime intenties van de Sovjet, mede In het Oosten, citeert het blad wat BRUSSEL. 484 M. IZZt omroeporkest 4.20 Het omroeporkest 1. v Franz André 7.20 Uitzending den oud-strUder. Militair concert o luitenant Speol 8 35 Vervolg concert „Fannl Luukonen en baronnesse Munk, twee leidende figuren In de groote Fln- sche vrouwenorganisatie .Xotta Svürd’. welke in 1918 werd opgericht ter bestrij ding van het communisme, vertoeven, thans te Berlijn, waar zij eenige lezingen sullen houden. Hierboven ziet men de belde leidsters, terwijl zij een Schupo om inlichtingen verzoeken.” „Wie bjj dit bezoek zijn oor te luisteren legd^, die kon vrij gemakkelijk verschillende stemmen vernemen, welke niet alleen emstigen twijfel doen rijzen of die zuivering reeds bereikt is, maar zelfs de overtuiging brengen van het tegendeel. Walmeer men de heftigheid waarnam waarmee over het gebeurde werd gesproken en de verbittering over wat men „de mislukking” noemde, waarbij door een enkeling ronduit werd gezegd dat er nog „wel eens een nieuwe dag zou aanbreken,” dan was men onvoorwaardelijk geneigd om aan te nemen, dat, zooals Indertijd gezegd werd, de geest, ten minste bij enkelen nog „ongebroken” Is! Wanneer ronduit verteld wordt dat de zg. opgeheven Marinebond in werkelijkheid, wat de actie betreft, nog bestaat en wanneer men hoort dat men 60 cent per week bijdraagt tot steun aan „de slachtoffers", dan zijn we blijkbaar met de schoonmaak nog niet erg gevorderd en dan kan er van schoonschip nog geen sprake zijn. Integendeel, dan kleeft het geestelijk vuil nog In alle hoeken en gaten! Daarbij viel het op hoe de verschillende ver tolkers dier meenlngen, vrijwel allen tn gelijke terminologie spraken, waaruit een zelfde bron van herkomst voor deze meenlngen was vast te stellen. Ook hoorde men in die kringen klach ten over behandeling, voeding enz. aan boord, kortom over het geheele bestaan als zeeman. Het is duidelijk dat met een Marine waarin ondanks alles nog dergelijke elementen voor komen, geen land en geen zee te bezeilen Is.” De eerste licht wedstrijd In het Olympisch Stadion te Amsterdam zal op 18 April aa. plaast vinden tusschen een Zwaluwen-elftal en de Engelsche League I-club Stoke City, die dit seizoen promoveerde. De ontmoeting, die onder leiding zal staan van den bekenden Dultscher dr. Bauwens uit Keulen, begint om 8.15 uur. In overleg met de Keuze-Commissie Is het Zwaluwen-elftal als volgt samengesteld: Doel: Keizer (Ajax). Achter: Weber (AD.O.) en van Run (PJ3.V.). Midden: Pellikaan (Longa), Oprinsen (N.O. AJD.) en van Heel (Feyenoord). Voor: Wels (Unltas), Vente (Neptunus), La- gendaal (Xerxes), Smit (Haarlem) en van Nel len (D.H.C.). Reserves Cohen (Sparta), van der (N-A.C.), de Lange (Blauw Wit), (Ajax), Slot (D.WJ3 Vrauwdeunt (Feyenoord) en Graafland (H.B.8.). Van officieels Dultsche zijde wordt medege deeld, dat in de afgeloopen week aan de Duit- sche grenzen tusschen Goch en Gennep eenige smokkelaars zijn gearresteerd, die 10.000 K.G tarwe van Duitech op Hollandsch grondgebied smokkelden en dan weer naar Dultschland terug voerden om het opnieuw uit te voeren. De heeren speelden het spelletje om 124 mark uitvoerpremie twee maal te kunnen ont vangen. De Duitsche regeertng geeft n.l. 124 mark uitvoerpremie op 10.000 K.G. tarwe. Vijf tarweschuimers zijn reeds gearresteerd. In Nederland en Indlë zullen nog heel wat voorzieningen moeten getroffen, om aan deze drijverijen van Illegale actie en tieroeps-opruierij een einde te maken. Nadat reeds eenige voorbereidende bespre kingen hadden plaats gehad, ia bij een te Den Haag gehouden conferentie tusschen de direc teuren van kistenfabrieken tn het Westland en de werknemers in dat bedrijf overeenstemming bereikt Inzake het nieuwe contractloon voor dit bedrijf. Besloten is, dat het grond loon 22.08 zal be dragen, terwijl daarboven 10 pCt. als tarlefs- loon wordt verstrekt. Te Marwijkzand gem. Rolde brak gister morgen brand uit in de boerderij van den heer H. Mensles. Door den feilen wind stono het ge heele pand spoedig in lichte laaie. Met moeite gelukte het den bewoner het vee te redden. Het geheele pand werd een prooi der vlammen. Er kon niets worden gered. De politie was spoedig op het terrein van den brand aanwezig De oor zaak van den brand was een lek in den schoor steen. A. R„ sigarenmaker te Cuyk, kwam dronken thuis. Zijn moeder wist geen raad en had hulp noodig om den dronken zoon, die niet op de been kon blijven, te beschermen tegen vallen en stooten. Maar zijn buurman Rath was wel zoo goed een handje te helpen. R geheel door den drank beheerscht, begon te razen als een bezetene en sloeg den te hulp gesnelden buur man een oog uit. De getroffene moet levens lang zijn oog missen. Voor den Boeschen politierechter verschenen, laakte de president streng de gevolgen van het drankmisbruik en veroordeelde verdachte tot 6 maanden gevangenisstraf. De heer Romme gaf in den aanvang van zijn rede zijn waardeering te kennen voor de cor recte houding door den leider der N. 8. B aan genomen tegenover het vastenmandement der K. bisschoppen. Helaas echte;- neeft de N. S. B. deze achtenswaardige houding met vol gehouden. doch In Haarlem zelf een vergae- rlng belegd speciaal voor Katholieken cm actie te voeren tegen het vastenmandement Tegen een averechtsehen uitleg van dit document wil de spr. zijn protest laten hooren. Weliswaar is er onderscheid tusschen de kerkelüke gemeen schap en de burgerlijke samenleving, ooch de Kerk heeft niet alleen de taak de geloofswaar heden te bewaren, doch is tevens de hoedster van de goede zeden op elk gebied van het menscheljjk bandelen. Als zoodanig heeft zj) het recht en den plicht te waken voor de vrije naleving van Gods wetten in de samenleving en na te gaan of een bepaald stelsel deze vrij heid waarborgt. De Kerk kin dus op dit ter rein als overheid zich richten tot haar onder danen. En duidelijk is uit het mandement te lezen, dat by monde van het episcopaat de fascistische stelsels verboden zijn. De Kerx waardeert deze nieuwe orde als een verlossing uit materialisme en rationalisme, maar is be zorgd, dat zij verstrikt zal raken in dwalingen als het fascisme en natfonaal-sociallsme Deze dwalingen bestaan in de staats- en natie-ver- godlng, die deze stelsels met zich meeorengen. Deze nieuwe dwaling, aldus mr. Romme. komt thans op als reactie tegen de oude dwaling van de mensch-vergodlng. die de Fransche Revo lutie predikte. Dat individualisme is uttgeloo- pen op een mislukking en die mislukking is geworden tot een ..Mene, Tekel”, dat de mo derne mensch wéér niet dreigt te verstaan. Want de nieuwe wereldbeschouwing wil welis waar den godsdienst weer binnenhalen in het openbare leven, doch slechts als middel om de almacht van den Staat te helpen schragen. Zooals reeds gemeld, zijn aan boord van het sa. „Streefkerk” eenige gevallen van typhus geconstateerd. Na het vertrek uit Port-Sold, waar vijf leden der bemanning in een zieken huis moesten worden opgenomen, zijn nog twee opvarenden ziek geworden, n.l. de eerste stuur man Caljouw en een tweede stuurmansleerling. De directie van de reederij heeft, om de be manning te completeeren, Zaterdag per lijn vliegtuig een len en een 3en stuurman, alsmede ’n 2en machinist naar Marseille gezonden, van waar zij per boot naar Algiers vertrokken, waar de ..Streefkerk” heden werd verwacht. Vóór de aankomst van het schip in Port-Sald is een hofmeester aan de ziekte bezweken. Op 30 Dec. zagen twee agenten der Maastrlcht- sche- motorbrigade den verdachten koopman H. J. B., die margarine smokkelde in een auto, uit de richting van de Belgische grens komen. De agenten keerden terug en reden full speed om den wagen voor te komen. Dit gelukte, doch was voor bestuurder B. een reden om nogmaals Men spant zich in om de vergaderingen van Zaterdag volledig te bezetten, en het is aan geen twijfel onderhevig of zulks gebeurt ook alsook op den Zondag met vele duizend tallen naar Den Bosch te komen. In sommige plaatseljjke afdeellngen worden hiertoe zelfs reiskassen gevormd. De acht In ons vorig artikel genoemde orga nisaties, die een vertegenwoordiging hebben in het plaatselijk uitvoerend comité zonden aan al hun afdeellngen een circulaire ter op wekking. Vereenlgingen die niet behooren tot deze or ganisaties kunnen aan de demonstratie deelne men Indien zij zich vóór 1 Mei ax. opgeven bij den secretaris mr. H. Wagenaar, Havensingel 8 te ’s-Hertogenbosch onder vermelding van het aantal personen waarmee zij vermoedelijk zul len komen. Voor een vlot en goedkoop vervoer zijn met de Nederlandsche Spoorwegen verschillende overeenkomsten getroffen. Allereerst zullen er vlerdaagsche re- tourblljetten beschikbaar worden gesteld tegen den prijs van het 10 personen gezelschaps- tarief heen en terug, geldig van Vrijdag 22 tot en met Maandag 25 Juli. Men kan om hiervan gebruik te maken volstaan met zulks tijdig te berichten op den door zijn organisatie vast te stellen datum of vóór 10 Juni aan O. van Alem. Citadellaan 107, Den Bosch. Meer beeft men niet te doen. Aan het station van vertrek sal dan zulk een biljet worden verkrijgbaar ge steld. Voorts komen er voor de deelnemers, die op Zondag 24 Juni op één dag naar Den Bosch en terug reizen speciale eendaagsche retourblljetten, voor volwassenen vol gens het 25 personen gezelschapstarief en voor jeugdige personen beneden 18 jaar volgens het tarief uitstapjes voor kinderen, met dien ver stande, dat aan reizigers, die wegens den groo- ten afstand op Zondagmorgen niet tijdig Den Bosch en op de terugreis niet tijdig Zondags avonds hun woonplaats kunnen bereiken, een en ander te beoordeeling van de Nederl. Spoor wegen, kan toegestaan worden zonder prijsver- hooging de heenreis op Zaterdag 23 Juni en de terugreis op Maandag 25 Juni as. af te leggen. Deze biljetten zullen verkrijgbaar worden ge steld in vóórverkoop bij de organlsatie-besturen ter plaatse op de door hen in hun eigen perio dieken en de plaatselijke dagbladen aan te geven adressen. Er wordt voor dezen Zondag een groot aan tal extra-trelnen van goed materiaal Ingelegd. Ook in dit opdcht is van de Nederlandsche Spoorwegen de grootst mogelijke medewerking te verwachten. .Uit diverse publicaties is ons gebleken vooral door mededeellngen in de periodieken der groote sociale en godsdienstige organisaties, dat er reeds hard voor den op 23 en 24 Juni as in *s-Hertegenbosch te houden Zesden Nederlandschen Katholiekendag gewerkt wordt. In de Memorie van Antwoord Inzake bet wetsontwerp houdende: „Nadere voorzieningen ter bescherming van de openbare orde", heeft de minister van justitie o.m. geschreven, dat de correspondent van eenig dagblad, die redevoe ringen van opruienden aard, welke in de Tweede Kamer zijn gesproken, al dan niet in verkorten reergeett. „onder omstandig- al xunnei^ zjjn volgens het ar< 131 vên het Wetboek Naar wj) vernemen, zal in de vergadering van de Ned. R. K. Journalisten Vereenlglng, welke a.s. Zondag te Utrecht in Terminus wordt gehouden, het Eerste Kamerlid, oe heer Serrarens, hooMbestuurslld van het I V. V., een causerie houden over den nieuwen staats- eri maatschappij-opbouw in Oostenrijk en nagaan, in hoeverre deze al of niet geschiedt volgens de beginselen van Q. A. De heer Serrarens Is dezer dagen uit Oos tenrijk teruggekeerd, waar hij de plannen van de Regeerlng Dollfuss op dit gebied uitvoerig heeft bestudeerd en met de leidende staats lieden en leiders der sociale en politieke orga nisaties uitvoerige besprekingen heeft gehad. Het ligt niet in de bedoeling deze mededee llngen te publiceeren, zjj zijn van zuiver infor- matorischen aard. Dinsdagavond heeft te Oudenbosch een goed bezochte vergadering van R. K. kiezers plaats gevonden, georganiseerd door de plaatselijke R K. Klesvereeniglng. Ook de burgemeester van Oudenbosch, de heer Hoeks, was onder de aan wezigen. De heer mr. C. Romme, raadslid van Amsterdam, heeft aldaar het wooid ge voerd over JJe Katholiek en de moderne po litieke stroomingen”. WARSCHAU. 1415 M. 7.35 Het Phll- harmonle-orkeBt van Warschau o. 1. v. G. Fltelberg 10.00 Dansmuziek. achter aan te rijden. Dit herhaalde zich in di verse straten, totdat tenslotte de agenten het trottoir moesten oprijden, wilden zjj niet over reden worden. Niettemin zag B. kans het mo torrijwiel van achteren te rammen, waardoor de motor over den kop sloeg en de beide agenten ernstig kneuswonden opliepen. Dinsdag stond de verdachte H. J. terecht voor de Strafkamer der Arr. Rechtbank te Maastricht. Het O. M. eischte 2 Jaar gevangenIsst-ref wegens poging tot doodslag. van sommigen te zijn. Menschen die o zoo lief en teer zich voordoen, die „geen vlieg kwaad" doen blijken in-wreed te kunnen we zen voor hun evenmenschen. Zoo stilweg een geniepigheidje zeg gen.... zoo -- - - - geestelijken Te Zaandam heeft zich een groep sociaal democraten tot een comité gevormd tot be scherming der belangen van den heer Zwert- broek, den ontslagen secretaris van de VARA, gewezen en elscht een onpartijdige commissie, sie van onderzoek, door het partijbestuur aan- gewzen en elscht een onpartijdige commissie, waarvan drie leden door de VARA en drie door den heer Zwertbroek zullen worden aangewe zen, met een nlet-soclaal-democraat als voor zitter. Voorzitter van deze groep is de heer C. C. Bakker, oud-voorzitter van de afdeeling Zaan dam der S.D A.P. De heer Zwertbroek zal Woensdag te Zaan dam een spreekbeurt Vervullen, met als onder werp: „Mijn verweer". Ter opheffing van de misstanden Onthulling van den gedenksteen Zondag 15 April as. heeft de plechtige ont hulling plaats van den gedenksteen voor wijlen Zijne Excellentie Mgr. Dr. W H. Nolens in den gevel van perceel Prinsegracht No. 36 te Den Haag. In de kapel van de Eerw. Zusters van de H. Carolus Borromeusstlchtlng zal de Hoogeerw. heer Kanunnlk-Deken H. A. Th. van Dam om 9 uur de H. Mis aan God opdragêti voor de xié- lerust van Mgr. Dr. W. H. Nolens In verband met het aantal beschikbaar zijnde plaatsen in de kapel zijn tot bijwoning van het H Misoffer slechts ultgenoodigd de autoriteiten en de leden van het Kringbestuur. De onthulling van den gedenksteen zal plaats hebben om 3 uur n.m. in tegenwoordigheid van verschillende kerkelijke en wereldlijke autori teiten. Na afloop der onthulling zal Prof. Mr. P. J. M. Aalberse. lid van de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal en Voorzitter van den Partijraad. In de groote zaal van „Amlcltla” aan het West- elnde te Den Haag een herdenkingsrede hou den over wijlen den groeten Staatsman. De bijeenkomst in „Amlcltla” zal worden op geluisterd dcor het zangkoor van de kerk van de H H Antonius en Lodewtjk. „Deo et Ecclesia Sacrum", onder leiding van den heer Fr. Ha ring. Het zangkoor zal ten gehoore brengen: „Tu es Petrus” van A. Giesen; „Beatl Mortui” van F. Mendelssohn en „Domine Salvum fac" van A. Giesen. beteekenls heeft, doch evenzeer Ingrijpt in de daaraan verwante takken van handel, zoodat redelijkerwijs ook de betreffende takken van handel in de gelegenhed dienen te worden ge steld georganiseerd aan de uitvoering dezer maatregelen deel te nemen en bij een en ander mede voor een richtlge verzorging der han delsbelangen te waken. In het bijzonder blijkt een voldoende ver tegenwoordiging van den georganlseerden han del in de crisisorganen gewenscht om te voor komen, dat de zelfstandige handel in de ver schillende branches door den coöperatieven wordt terzijde gesteld en geschaad. Om deze redenen achten wjj ons verplicht Uwe Exc. met den meesten aandrang te ver zoeken bij de samenstelling en inrichting der gewestelijke crisiscentrales aan den georganl seerden zelfstandigen handel in de betreffende branches volledig recht te willen doen weder varen". vorm in zijn blad wee: heden” strafbaar zal (reeds bestaande) i van Strafrecht. Dit artikel stelt strafbaar dengene, „die mon deling of bij geschrifte, in het openbaar, tot eenig strafbaar feit of tot gewelddadig optre den tegen het openbaar gezag opruit”. Het bestuur van den Nederl. Journalisten kring heeft thans aan den minister in een adres zijn bezwaren tegen deze interpretatie kenbaar gemaakt, daar het van meening is, dat de mogelijkheid van een strafvervolging den joumallstieken arbeid en -overzichtschrijvers, grooten meren. T”X e Communistische Partij Holland blijft I 1 onder de leuze „Indonesië los van Holland” het verzet op de Indische vloot in het geheim onderhouden. In Indische havenstede^ wordt het contact met reeds half besmette revolutionnalre matrozen geregeld voortgezet. Een schrifte lijke en mondelinge illegale propaganda houdt de ontevredenheid onder het Inlandsch personeel en de Nederlandsche marine gaande. Het jongste nummer van „De Tribune” Is overtuigd, dat na de muiterij op De Zeven Provinciën „de revo- lutionnalre strijders van de Indonesische vloot door de eerste nederlaag niet ont moedigd sljn, en men behoeft er niet aan te twijfelen, dat zij er de lessen uit ge trokken hebben.” Het blad tart dan ook dr. Colljn op zijn voorgenomen reis naar indlë, want „de geest, die ondanks alles op de marine heerschen blijft, die haalt hem een streep door de rekening!" Het blad citeert het verslag van „De Dell-courant” over een bezoek van het flottllle-vaartuig Soemba; een bezoek dat de voortzetting van althans den multers- geest der Zeven Provinciën moest consta teer en: v 930 Gevraagde gramofoonplaten 9.45 Populair concert. BRUSSEL. 322 M. 2.30 Gramofoonmu- alek 4.20 Dansmuziek uit St. Sauveur 5.50 Het kleine omroeporkest 7.20 Dans muziek door Mickey’s Clu-attractlon 8.20 Vervolg dansmuziek 9.20 Gramo- foonmuzlek. KALUNDBORG. 1261 M. 11.2S A. Ben- dlx' ensemble 2.20 Carl Rydahl's ensem ble 7.20 Gevarieerd programma 10 20 Dansmuziek door Otto Llngton’s ensemble. BERLIJN, 357 M. 3.20 Het kleine om roeporkest o. 1. V. Willy Steiner 5.50 Kamermuziek 8.30 Het BerlUnsche om roeporkest o. 1. v. Otto Frlckhoeifer 9.20 Populaire en dansmuziek. HAMBURG. 332 M. 13.20 Gramofoon- muzlek 1 35 Het Lehner-kwartet speelt 5 40 Gertrud Kuscbel. sopraan, zingt 9.45 Muzikaal Intermezzo 10.30 Concert van Breslau. LANGENBERG. 456 M. 12.05 Concert o. 1. v prof. dr. Felix Oberborbeck 3.20 Sollstenconcert m. m v. het omroepkoor o. 1. v. Josef Breuer 8 30 ..Bastien en Bas- tlenne". een zangspel van Mozart door so listen en orkest o. 1. v. Otto Julius KUhn. De Oonuolssle van Overleg der drie Ned. Middenstandsbonden zond het onderstaande adres aan den Minister van Economische Zaken. JQaar de pers heeft medegedeeld zou het in de bedoeling liggen in den loop van de maand April over te gaan tot centralisatie van de gewestelijke landbouwcrlslsorganiaatles door onderbrenging van de bestaande gewestelijke organisaties in één gewestelijke crisisorganisa tie per provincie. Zijn wij wel Ingelicht, dan zou het tn de be doeling liggen deze nieuwe gewestelijke cen trales In hoofdzaak uit vertegenwoordigers van de land- en tulnbouworgansatles en -Instellingen samen te stellen. Deze inlichtingen nopen ons, ons tot Uwe Exc. te wenden met bet dringend verzoek het alsnog daarheen te willen leiden, dat ook de handel volledig wordt Ingeschakeld In het werk der gewestelijke crtais-centrales en dat met name de organisaties van den zelfstandigen handel in de gelegenheid worden gesteld op den arbeid dezer centrales mede In passende mate haar In vloed te oefenen. Wij meenen. dat Uwe Exc. met ons van oor deel zal zijn, dat de crlslssteun. welke aan land- en tuinbouw wordt verleend, niet enkel voor den produceerenden land-vn tuinbouw slin HUIZEN. 1875 M. NCRV 8 00 Schriftlezing en meditatie 8.15 Gruno- foonmuzlek 10.30 Morgendienst door de. K. Fernhout 1100 Ensemble van der Horet 13.00 Politieberichten 12.15 Gramofoonmuzlek 13.30 Eneemble van der Horst 1.30 Llederenrecltsl door Wil lem Snoeks, tenor. A. d. vleugel Rla Jan sen 2.30 Lezen van Christelijke lectuur 3.00 Concert door het Haagsche trio 3.45 Verzorging zender 4.00 Het Haag se he trio 5.00 Bespeling van het Studlo- orgel door Daan Llncy 6.00 Gramofoon muzlek 6.30 „Benige minder bekende, maar zeer mooie éénjarige zaaiplanten” door A. J. Herwlg 7.00 Politieberichten en peraberlchten Pijn. 7.15 Gramofoon muzlek 7.30 Literair halfuurtje door dr. J. van Ham 8.00 Het Oratorium .Jephta” van O. F. Handel uit de Nieuwe Concert zaal van ..Musla Sacrum” te Arnhem. So listen: To van der Sluya, sopraan. Meta Heidel, alt, Louis van Tulder. tenor. Her mann Schell, bas. Koor: Oosterbeeksche zangvereentelng „Kunst veredelt". Orkest: „Arnhemsclre Orkestvereenlglng". Vleugel: Gerard Lekker. Het geheel o. 1. v. Co van Belnum Pl.tn. 9.20 Vaz Dlas. daarna gramofoonmuzlek 10.10 Gramofoonmu zlek 1130 Sluiting. HILVERSUM. 301 M. VARA 8 00 Gramofoonmuzlek 10.30 Orgelspel door Cor Steyn 1100 Voordracht door Ro llen Numan 11.30 Netty Klos, sopraan, zingt liederen van Joh Jong 11.30 Gra mofoonmuzlek 11.36 Netty Klos sopraan 11.50 Gramofoonmuzlek AVRO 13 00 Tijdsein Avro-klok 13 01 Lunchconcert door ..De Mlnstreels” met intermezzi van gramofoonmuzlek 2.15 Gramofoonmu zlek 2 30 Causerie door J. K Kudde: „Vaste, overblijvende planten voor ieder een”. Ill 3.00 Pianorecital door The Ja Schwartz 3 30 Gramofoonmuzlek VA RA 4 00 Gramofoonmuzlek 5 00 De No tenkrakers o. 1. v Daaf Wins 5 30 Spaan- sche zangeressen (gramofoonmuzlek) 5.45 Klein Vara-ensemble o. 1. v. Frits Ba- kels 6.30 Spaansche zangers gramo foonplaten) 6.45 Sportultzendlng 7.00 Flierefluiters o. 1. v. Jan van der Horst m. m v. Albert de Booy, zang 1005 Vaz Dlas 1100 Gramofoonmuzlek 13 00 Tijdsein en sluiting. LUXEMBURG. 1304 M. 7 00 Holland- sche avond. Radlo-cabaret. Tuschlnskl 7.35 Gevarieerd concert door het omroep orkest o. 1. v. Henrl Pensls 8 35 Vervolg gevarieerd concert 9.15 Moderne kamer muziek door Alexander Felnland, viool 9 50 Gramofoonmuzlek 10.30 Dansmu ziek. eventjes iemand een knauw geven, zoo ter loops met een glimlacht de eer van een ander naar beneden halen och, dat zijn dingen waartegen zul ke persoontjes niet opzien. Wreed kunnen kinderen zijn tn hun onwetendheid of onbedachtzaamheid. Wreeder kunnen „lieve” groote men schen zijn in hun veel-wetendheid en gruwelijke bedachtzaamheid. We zullen de dieren met misschien overdreven zachtheid behandelen, doch de ziel van een evenmensch zonder gewetenswroeging wreed kwet sen. Laat ons minder wreed zijn met tong en blik. Nog meer zieken op de „Streefkerk” van kamerverslaggevers die toch altijd onder druk werken, ten zeerste zal belem- BEROMUNSTER, 540 M. 3.20 Het om roeporkest o. 1. v. H. Neppach 6 30 Gra mofoonmuzlek 8.40 Cyclus: „De viool- VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN VERWIJZEN NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOO1DS DAVENTRY. 1500 M- 12 35 Het BB. C.-dansorkeet o. 1 v. Henry Hall 3.50 Het Metropole Horek Orkest o. I. v. Emilio Colombo 7.20 Hét BJB.C.-Theaterorkest o. 1. v. Stanford Robinson 10.15 Harry Roy en Band in het Mayfair Hotel. PARIJS (Eifel), 1339 M. 7.50 Het om- roep-symphonieconcert o. 1. v. Eduard Fla ment 8.50 Vervolg concert. PARIJS (Radio), 1724 M. 11.50 Het Krettly-orkest 6.40 Gramofoonmuzlek. MILAAN, 369 M. 3.20 Populair con cert o. 1. v. Bernardino Molinari 5.15 Gramofoonmuzlek 8.05 Gramofoonmu zlek 8.20 „La bella dormente nel bosco”. Sprookjes In drie bedreven van Gien Bistolfi. Muziek van Ottorino Respighi. ROME, 421 M. 3.20 Populair concert o. 1. v. Bernardino Molinari 5 20 Gra mofoonmuzlek 8 05 Concert m. m v. solisten 9.40 Concert.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 6