ONS BLAD Procureur Pressard’s rol in de zaak-Stavisky II ONTWAPENING GEEN GARANTIES ZONDER E Het nieuws van heden De laatste zes DE COMMISSIE HOORT LESCOUVÉ ENGELANDS STANDPUNT DE BAROMETER r VEREEN1GDE KATHOLIEKE PERS VRIJDAG 13 APRIL 934 ZEVEN EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 153 VAKOPLEIDING er tot Zonderling sterfgeval en Geduld overwint alles o o Duitsch protest te Praag Je Kleine Entente en de Sovjet-Unie Weldra erkenning? De Oosterspoorweg Nieuwe verwikkeling Om de veiligheid Geen internationale politiemacht APRIL-GRILLEN Eerste gedeelte 7 Nov. gereed Toen Prince zeide niet langer te willen en te kunnen zwygen, sprak hy zyn dood vonnis uit De Moskousche onder- grondsche Komende Lagerhuisinterpellaties inzake de Duitse he mili taire begrooting Het fraaie museumgebouw te München, dertig jaar geleden gebouwd door den thans overleden Dr. Oskar von Miller De besprekingen te Bazel De redding der Tsjeljoeskin- bemanning Weduwen protesteeren te Praag Metselaarsleerlingen toetsen hun theore tische kennis aan de practijk Het huwelijk van den keizer van Annam Caricaturen van Duitsche leiders tentoongesteld DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN PAUSELIJKE NUNTIATUUR TE MÜNCHEN VERHUISD s c r i i De samenzwering te Boekarest Slachtoffers van de mynramp te Ossegg Stand op Vrijdag 9 ur vjn.; 75» Vorige stand; 75» Geen volledige overeenstemming bereikt 3 JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR De „Oekrainische Volks republiek” De gevangen Schutz bündler WMX ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20c., ingez. med. 40c p. regel; idem op pag. één 55c.p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek - Telefoonnummer 433 Verklaring der „Osservatore** In Schotland moest men de sneeuwploeg weer te voorschijn halen, daar een sneeuw storm de velden weer met een witte massa bedekte. i Vrouwen betoogen te Linz eischen steun van de regeering Nieuwe Fransche nota aan Engeland i HET DUITSCHE MUSEUM TE MÜNCHEN NOORD-BOLLANDSCB DAGBLAD ut i. en de g*- saneert n( der (Van een bijzonderen correspondent) PARIJS, 11 April Sanecring In de bakkerij. Zware heidebrand te Goirle. De „Indrapoera” weer In de vaart. I 12 =3 Regeer! ngsmaat regelen haringvisscberiJ. De ontwapeningskwestie Engeland ranties. Vrouwen van gevangen Schutzbündler betoe gen te Linz, Daar deze David van verschillende onregel matigheden uitstekend op de hoogte kon zijn en er groote belangstelling bestond voor zijn verklaringen, laat genoemd blad duidelijk blij ken dat het eenkgszins wantrouwend tegen over dezen plotselingen dood staat. BAZEL, 12 April. (Reuter.) De schuldelschers van Duitschland zijn niet tot een volledige overeenkomst gekomen, op sommige punten is evenwel overeenstemming bereikt. Dr. Schacht verklaarde, dat hij in principe Instemde met de eischen van Nederland en Zwitserland tot een bevoorrechte positie. Op de Internationale schulden-conferentie te Berlijn zal dit bespro ken worden. De besprekingen te Basel. Geen volledige over eenstemming bereikt. REVAL, 12 April. Volgens een bericht uit Moskou zijn thans ook de laatste zes leden van de bemanning van den ijsbreker „Tajel- joeskln” in veiligheid gebracht. De geredde be manning zal zoo spoedig mogelijk naar Mos kou worden gebracht, waar zij op zijn vroegst begin Juni zal aankomen. Er zal den mannen een plechtige ontvangst worden bereid. LONDEN, 11 April. In de Woensdag gehou den kablnetszlttlng heeft Simon rapport uit gebracht over de besprekingen, welke hij met den Franschen ambassadeur te Londen heeft gevoerd over de ontwapenlngskwestle. Met het oog op de Dinsdag te houden begrootingsrede- voering gaat de aandacht der regeering thans In de richting van de blnnenlandsche politiek. De conservatief Boothby zal Maandag den minister van Buitenlandsche Zaken opnieuw vragen stellen over de verhoogde cijfers der Duitsche begrooting Het liberale lid Mander zal Donderdag de aandacht der regeering vestigen op de aanbie dingen der Duitsche regeering voor den bouw van oorlogsschepen voor de Brazlllaansche marine en vragen, welke actie sal worden on- Op 15 Januari ontving Lescouvé het bezoek van Raadsheer Prince die hem mededelde dat hij in *t be zit was van belangrijke documen ten betreffende de Stavisky- en an dere zaken. „Ik wil mijn geweten ontlasten" had Prince gezegd. Zoo sprekende heeft hij zonder het te weten zijn doodvonnis getee- kend, aldus Lescouvé. Het Is duidelijk, dat degene, die dergelijke bijzonderheden verspreidt of aanneemt, geen enkel begrip heeft der onveranderlijke normen van de Katholieke Kerk voor de christelijke opvoeding der nakomelingschap uit gemengde huwelijken. In antwoord op een gestelde vraag zeide Les couvé dat er ongetwijfeld verband bestaat tus- schen de door Prince gesproken woorden en de moord op dezen laatste. PARIJS, 12 April (Reuter) De opdracht welke lord Eden van Mac Donald en Sir John Simon naar Genève heeft meegekregen luidt volgens de „Oeuvre" als volgt: Men moet een ontwapening, al is deze dan nog zoo gering, in ruil krijgen voor de door Frankrijk gevraagde garanties, daar onze openbare meenlng dat eisch t. De „Oeuvre” meent, dat het tot stand komen van een overeenkomst hierdoor niet gemakke- Hjker zal worden gemaakt. De Fransche re geering kan den generalen staf en den oppersten oorlogsraad reeds moeilijk winnen voor be- wtepenlngs-beperking en het zal vrijwel onmo gelijk zijn, om deze instanties te bewegen tot ontwapening. LINZ. 12 April (D.N.B.). Voor het gebouw van het openbaar ministerie vond heden een betooging plaats van de vrouwen der sedert den opstand in Februari gevangen gehouden leden van den Schutzbund. Anderzijds dient gezegd dat die rechters geen instructies ontvingen van hun Chef, Procureur Pressard, over den ernst der zaak en de per soonlijkheid van Stavisky. Het beleid van Pres aard liet veel te wenschen over, de diensten van het parket waren slecht ingericht, terwijl Pressard zelf geen gezag bij zijn onderhoorigen had. Toen, In 1931, de onderzoekrechter Glard zich naar Pressard begaf om zekere inlichtin gen te bekomen over een handlanger van Sta visky, zeide Pressard hem: „Ge moet een beetje voorzichtiger optreden. Ik heb bezoek gehad van Adré Hesse die geweldig uitviel tegen u." In plaats van zijn onderhoorigen te steunen, spoorde Pressard hen aan tot zwakheid en ka rakterloosheid. demomen met het oog op het feit, dat bij de artikelen 170 en 192 zulks een schending van het verdrag van Versailles beteekent. Clifton Brown zal Dinsdag den minister van Handel vragen of hij met het oog op het feit, dat Duitschland weigert zijn leenlngen terug te betalen, hoewel het tegelijkertijd groote be dragen uitgeeft voor herbewapening, stappen zal ondernemen om een Invoerverbod af te kon digen voor alle naar Engeland gezonden Duit sche waren, tot dat Duitschland z|)n hoogere bewapeningsuitgaven weer vermindert. Caricaturen van Duitsche leiders te Praag ten toongesteld. Protest van den Duitechen gezant. De „Oseervatore Romano” over het huwelijk van den keizer van Annam. Toen ons de dossiers der Stavlsky-zaak werden overhandigd, aldus zeide Lescouvé, constateerden we dadelijk dat deze zich In een onbeschrijfelijken toestand van wanorde be vonden. Alvorens ze in ontvangst te nemen, eischten we dat een inventaris van de docu menten zou worden opgemaakt. Spoedig bleek dat ongeveer 800 stukken ont braken. Een onderzoek teneinde de verloren docu menten terug te vinden bleef zonder resultaat, aoodat een instructie tegen X werd geopend. De schuldigen bleven evenwel onbekend. De Voornaamste stukken waren verdwenen, even als het rechterlijk „easier” van Stavisky en van zijn vrouw, Arlette Simon. Het eerste voorwendsel van de verdaging van de behandeling van het proces was een adres verandering van Stavisky. De volgende aan vragen tot verdaging waren gebaseerd op den gezondheidstoestand. Stavisky moest zoo ge zegd een operatie ondergaan, welke evenwel nooit heeft plaats gehad. PARIJS, 12 ApriL (Reuter.) Onder leiding van Barthou Is een eerste ontwerp uitgewerkt van een nota, waarmee Frankrijk de Britsche regeering in kennis wil stellen der Fransche opvatting van de waarborgen voor de uitvoe ring eener event, ontwapenlngsovereenkomst. Het ontwerp wordt op het oogenbllk door de deskundigen onderzocht, om daarna voorge legd te worden aan den kabinetsraad, die den deflnltleven tekst naar Londen zal zenden. In verband daarmede zal het nog wel eentge da gen duren voor Frankrijk antwoordt op de Engelsche vragen van 28 Maart. Justitioneele vervolging te wachten van den Neo-Malthusiaanschen Bond te Amsterdam. Vergadering van den Ned. Industrie- en Handelsraad voor land- en tuinbouw te Den Haag. CHABAROVSK, 12 April (Reuter). In de nabijheid van den Oost-Chineeschen spoorweg zijn door den Zuid-Mandsjoertfschen spoorweg werkzaamheden begonnen, welke wijzen op een plan om onder den Oosterspoorweg door een kruising aui te leggen van deze spoorlijn met den nieuwen spoorweg Toumljn-Fouteln-Cha- barovsk. De directeur van den Oost-Chineeschen spoorweg heeft tegen deze werkzaamheden ge protesteerd bij den raad van beheer en om on- mlddelUJke maatregelen verzocht. OSLO 12 April (Reuter.) Een meisje te Oslo had een ballon opgelaten, waaraan haar naam en adres bevestigd waren met het verzoek aan den vinder haar te willen schrijven. Thans heeft zij antwoord gekregen van een 25-jarigen jongeman uit Polen, die haar schreef naar Oslo te zullen komen om baar te trouwen. Hiermee zal hij echter nog even moeten wachten, aangezien het Noorsche meisje pas 9 jaar oud is. PRAAG, 12 April. (Reuter). Voor het parle mentsgebouw te Praag speelden zich Donder- dagvoormlddag heftige scènes af. 88 weduwen van de slachtoffers van de ramp In de Nelson- mijnen bij Ossegg waren in autobussen, met haar 78 kinderen, naar Praag gekomen om aan te dringen op uitbetaling van steun. Haar was door de autoriteiten toegezegd dat een groot bedrag, door particulieren bijeengebracht, onder haar verdeeld zou worden, maar dat was nog steeds niet gebeurd. Een politiecordon verhinderde de vrouwen het parlement binnen te dringen. Het kwam daarbij tot heftige scènes, en ettelijke vrouwen en kinderen vielen In zwijm. Na eenigen tijd gelukte het de orde te her stellen. Een delegatie, bestaande uit tien der weduwen, werd toegelaten bij den voorzitter van de kamer. De weduwen verklaarden dat alles wat zij tot nog toe aan steun hadden ont vangen éénmaal 200 kronen was geweest Voor •Ik kind beneden de 14 jaar hadden zi) één maal 150 kronen ontvangen. Zij wilden meer hebben. MOSKOU, 12 April (Reuter). Ruim 50.000 personen werken aan den aanleg van den Mos- kouschèn ondergrondschen spoorweg, waar onder verscheidene vooraanstaande Ameri- kaansche, Engelsche en Duitsche Ingenieurs, aldus meldt het agentschap Tass. Dit jaar zijn voor de bouwwerkzaamheden 350 millioen roebel uitgetrokken. Het werk vordert snel en strekt zich uit over een lengte van 17 K M. Van de tunnel is thans 1280 meter voltooid. Tevens worden de noodige electrlsche centrales, ondergrondsche stations, werkplaatsen enz. ge bouwd. De regeering heeft den wensch geuit, dat op den 17en verjaaMag van de October-revo- lutte (7 November az.) de eerste lijn ter lengte van ongeveer 12 KJd. in gebruik kan worden genomen. BOEKAREST, 12 April. (Reuter). De minis ter van landsverdediging publiceert een offl- cleele mededeeling. Inhoudende de namen der op 7 April gearresteerde officieren die bij de samenzweringen tegen het leven der koninklijke familie waren betrokken. In deze mededeeling wordt voorts gezegd, dat de aangelegenheid door de militaire autoriteiten wordt onderzocht. Er zullen maatregelen worden genomen, op dat de verspreiden van verontrustende en ten dentieuze berichten strafbaar zullen kunnen worden gesteld. LONDEN, 12 April. (Reuter). Het bezoek van den Sovjet-gedelegeerde Stein aan den Roe- meenschen minister van Buitenlandsche Za ken, Titoelscoe, te Genève wordt hier In ver band gebracht met de erkenning van Sovjet- Rusland door de Kleine Entente. De onderhandellngen moeten reeds ver ge vorderd zijn. Men hoopt binnenkort, vermoedlijk tijdens het verblijf van Titoelescoe te Parijs, een over eenkomst te bereiken. De voornaamste hindernis in de Russisch- Roemeensche verhouding, de Bessarabische kwestie, Is verleden jaar uit den weg geruimd door het afsluiten van het verdrag tot vast stelling van het begrip „aanvallende staat”. MÜNCHEN, 12 April. (D. N. B.) Volgens de „Völkische Beobachter” is het gebouw der Pau selijke Nuntiatuur in de Brienner Strasse over gegaan In handen van de N. 8. D. A. P. De Nuntiatuur is naar de Kaulbachstrasse verhuisd. Op 24 October 1933 werd door André Hesse, radicaal kamerlid, als advokaat van Stavisky een certificaat Ingediend getee- kend door dr. Vachet, volgens hetwelk Sta visky aan zinsverbijstering leed, welke ziek te evenwel geneesbaar was; na enkele maanden zou zijn toestand waarschijnlijk beter zijn! De wetenschap, aldus Lescouvé Ironisch, geeft soms blijk van wonderbare verblinding! Kortom, de substituten die met die zaak waren belast, hebben hun plicht verwaarloosd. e onaerzoekingscommissie voor de J Stavisky-affaire heeft, na het Paaschrecès, haar werkzaamheden hervat en heeft gisteren het getuigenis aan boord van den eersten voorzitter van het hof van cassatie, Lescouvé. Men zal zich herinneren dat deze magistraat met twee andere rechters door den minister van Justitie belast werd met het opmaken van een rapport over de talrijke en abnormale verdagingen der tegen Stavisky aanhangig gemaakte processen. BUREAUX: HOF 6. ALKMAAR Telefoon Administratie 433, Redactie 633 ABONNEMENTSPRIJS Per kwartaal voor Alkmaar f 2.— Voor buiten Alkmaar f 2.85 M«t geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Dagblad uitgegeven door de NV. Drukkerij De Spaarnestad Haarlem Wjj lezen in de „Osservatore Romano”: Tal van bladen hebben bericht over het hu welijk van den keizer van Annam met de doch ter van den ri-gouvemeur, Maria Ngoeyen van Cholon en daaraan o. a. het volgends toege voegd. „De bruid, die In een klooster te Parys ka tholiek werd opgevoed, heeft den Paus om toestemming gevraagd voor haar huwelijk met den Boeddhlstischen keizer. Deze heeft op zijn beurt de jonge keizerin toegestaan haar gods dienst te behouden op voorwaarde, dat alle zonen uit hun huwelijk Boeddhisten zullen worden wat noodzakelijk Is voor de troon opvolging terwijl alle hun dochters katho liek kunnen wezen.” LONDEN, 11 April. De door de Engelsche regeering reeds vroeger als voorbarig xerwor- pen gedachte aan een Internationale politie macht onder contróle van den Volkenbond la heden door den- liberaal Lord Davls In het Hoogerhuis ter sprake gebracht. Lord Davls vroeg ai de regeering hare bereidwilllgtieid zou willen uitspreken tot overweging van de vor ming van een internationale polltlestrijdmacht. Lord Ponsonby, de leider der labouroppositie, die tot dusverre het voorstel Inzake een zoo danige politiemacht ten zeerste had aangehan gen verklaarde, dat de moeilijkheden der voor stellen van Lord Davls bijna onoverkomelijk waren. De onderstaatssecretaris van het ministerie van buitenlandsche zaken. Lord Stanhope, ver klaarde o. a., dat hij niet geloofde, dat de we - reld reeds een tijdstip had bereikt, waarop zij rijp Is tot afschaffing van haar nationale le gers. Spr. geloofde ook niet, dat welke staat ook bereid zou zijn zich te onderwerpen aan een macht, die in werkelijkheid een „super staat" zou vormen. De Volkenbond Is niet opgericht om oorlog te voeren, maar om oorlog te verhinderen. En geland is overigens reeds door het pact van Locarno verplicht onder zekere omstandigheden dergelijke legertroepen ter beschikking te stellen. De Engelsche regeering kan derhalve de voorstellen van Lord Davls niet aanvaarden. PRAAG, 12 April. Op een door de Tsje chische kunstenaarsvereenlglng Manes geor ganiseerde caricaturententoonstelling zijn ook caricaturen van Hitler. Hindenburg, Goering, Goebbels en Roehm geëxposeerd. Het Haken kruis is In een geval samengesteld uit bloe dige bijlen, in een ander geval uit lijken. In een nota aan het ministerie van buiten landsche zaken heeft de Duitsche gezant te Praag, dr. Koch. hiertegen ernstig geprotes teerd. HU verklaart in zUn nota, dat oe expo sitie dezer caricaturen de betrekkingen tus- schen Duitschland en TsJecho-SJowakjje tn ge vaar kan brengen en verzoekt het ministerie van buitenlandsche zaken zorg te dragen voor de onverwUlde verwijdering der caricaturen. e onderzoekingscommissie voor Stavisky-affaire heeft, na Paaschrecès, Plotseling overlijden van een getuige in de zaak-Stavisky. Op initiatief van de werklieden der grootste Moskousche bedrijven zUn den laatsten Hjd op de rustdagen zg. Communistische Zaterdagen Ingevoerd, waarop arbeiders, studenten e_a. vrij willig en zonder beloonlng arbeid verrichten aan den ondergrondschen spoorweg, om den aanleg te bespoedigen. Op den laatsten „Com- munistlscben Zaterdag” hadden zich 80.000 vrijwilligers aangemeld. Samenstelling der Nederlandsche delegatie voor de Arbeidsconferentie te Genève. GENèVE, 11 April. Woensdag heeft een par ticuliere gedachtenwisseling plaats gevonden tusschen eenige leden van het presidium der Ontwapeningsconferentie. Eden heeft met Mas- sigli en den vanochtend gearriveerden Roe- meenschen minister van Buitenlandsche Zaken, Titoelescoe, een bespreking gehad en vanavond een bespreking met Wilson. Titoelescoe beeft de vertegenwoordigers der Kleine Entente Benesj en Fotisj gesproken en zich ook met Boris Stein in verbinding gesteld. Verder teekent de eerste voorzitter van het hof van cassatie protest aan tegen de hatelijke en lasterlUke geruchten die tegen Prince wer den verspreid, enkele uren na zijn dood, toen men nog niet wist In welke omstandigheden hij om het leven was gekomen. Prince heeft geen zelfmoord gepleegd. Over zijn aandenken zal 'olijven waken de liefde van zUn gezin, de ach ting van zUn vrienden en het medelijden van alle eerlUke lieden in Frankrijk. De verklaring van Lescouvé eindigde met deze woorden: „Ons besluit was dat Procureur Pressard zwaar gefaald heeft en dat zUn verantwoorde lijkheid op 1 spel staat. Dit besluit moet Ik thans voor de commissie hernieuwen en be krachtigen”. De vrouwen, die hare kinderen hadden mede genomen. eischten de invrijheidstelling van haar mannen. Vervolgens trokken zU in ge sloten orde naar de gevangenis, waarin de Schutzbündler zUn opgesloten. De politie zag zich gedwongen de Ijzeren hekken der gevangenis te sluiten. Een afvaardiging van 50 vrouwen werd door den Landeshauptmann van Boven-Oostenrijk, Glelsner, ontvangen. De vrouwen verklaarden, dat hun alle bestaansmiddelen ontbraken; hun woningen waren opgezegd en ze leden thans bittere armoede. Zij eischten daarom van de regeering financieelen steun. De Landeshaupt mann heeft toegezegd een onderzoek naar deze aangelegenheid te zullen Instellen. Weldra erkenning der Sovjet-Unie door de Kleine Entente verwacht. PARIJS, 12 ApriL (per teL) De rechter van instructie Ordonneau had, volgens de „Figaro”, last gegeven dat een zekere David, kabinetschef van den directeur der afdee- ling sociale verzekeringen bQ het Ministerie van Arbeid, Roussel, heden in z|jn kabinet verschijnen zou om te worden gehoord in verband met de zaak-Stavisky. Ter elfder ure werd den rechter van instructie mede gedeeld dat David aan hartverlamming plotseling overleden is. BOEDAPEST. 12 April (Reuter) Victor Zvesdowsky, afgezant van de „Eerste Oekrai nische Volksrepubliek”, heeft van de Hongadr- sche regeering een betaling geëlscht van 100 millioen goudkronen, hetgeen hem is gewei gerd. De „republiek”, welker regeering in 1918, toen de Bolsjewisten aan de macht kwamen, naar Bern is uitgeweken, baseert haar eisch op de levering van levensmiddelen aan Oostenrijk- Hongarije In de laatste periode van den oor log. In 1928 is eenzelfde eisch gesteld en toen werden aan Zvesdowsky 50.000 pengoes uitbetaald. Men meent, dat de nieuwe eisch is gesteld In verband met de economische besprekingen tus schen Sovjet-Rusland en Hongarije, Welke momenteel gevoerd worden.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 1