Export levenskwestie een land voor ons weer in de vaart Strijd tegen de immoraliteit Indrapoera BELANGRIJKE TOEKOMST VRIJDAG 13 APRIL 1934 «w Land bouw-criaiaateun Dankbetuiging NACHTVORST BERICHT EN Van Haarlema Kerkvorat Radio-uitzending vanaf 16 April Boeren ala concurrenten WIJZIGING PENSIOENWET Export onmiabaar VARKENS-CENTRALE Nadere spekprjjzen vast; Ernstige aanrijding te Laren LOMBOK-EXPEDITIE 1894 Reunie der oud-stryders De haringvisscherij INBRAAK OPGEHELDERD Drie verdachten aangehouden Gerat en mout De stroomlijn verbeterd Na technisch verbeterd Brandveiligheid KERKELIJKE LEEN1NGEN Hoop op de toekomst SPOORWEGPLANNEN Electrificatie van diverse banen Een vernieuwd voorschip Bloembollen-exporteurs-centrale O. u De Arbeidsconferentie te Genève De Jeugdraden in het bisdom Haarlem Wees voorzichtig bij het oversteken Nieuwe bisschoppelijke bepalin gen omtrent hun samenstelling Regeeringamaatregelen tot saneering Samenstelling der Nederlandache delegatie Geen voorkeur bij het crisisbeleid 1 Regeerings-contracten dienen voor 1 Mei te worden ingezonden Samenwerking tusschen producen ten en handelaren op het gebied van land- en tuinbouw is dringend noodig Verhooging van het verhaal blyft gehandhaafd CRISIS ZUIVELCENTRALlt Gebeden na de stille H. Mis Binnenkort een vervolging te wachten van den Nieuw- Malthuaiaanachen Bond in de hoof dat ad den brand ia het achip gemo derniseerd en bovendien DE JEUGD TE OBERAMMERGAU f 17 Maart 1934. Van van a Aan de orde was vervolgens de landbouw- crislssteun, organisatie en uitvoering. Er wordt nog aan herinnerd, dat onze tegen woordige minister-president, dr. H. Coltjn, ais jong officier deze expeditie meemaakte. Absoluut fout is, aldus merkte een der af gevaardigden op, de neiging in regeerings- xringen om land- en tuinbouw zelverj^ in de De heer Jan Schilthuls, lid der Tweede Ka mer. voerde vervolgens het woord over de bij zondere beteekenis van handelsverdragen tn het huidige tijdsverband, hun tot standkomlng en de onmisbare medewerking van bet parti culiere bedrijfsleven. Spr wees op de noodzakelijkheid van export voor ons land. Zonder export is ook geen im port mogelijk. Sommigen trachten ons te voe ren naar de autarkie, speciaal op agrarisch terrein. Zij zien niet in, dat de vorming van zulk een eiland ónmogelijk is. Toch zijn er teekenen, die erop wijzen, dat men in Europa gaat in zien. dat men er niet komt met wering van producten uit het buitenland. Engeland echter toont, dat nog niet alles rozengeur en maneschijn is. Spr. steldé in bet licht de beteekenis van de wjjxlglng der crislslnvoerwet, waarmee de re ferring in verschillende gevallen succes heeft gehad, door invoering van wederkeerigheld in de handelspolitiek en memoreerde de verschil lende handelsverdragen. Naar aanleiding van enkele vragen doelt Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent In ,JBt. Bavo” mede, dat de drie Weea-Oegroeten na de Stille H Mis niet vervallen sjjn, ai staan zij niet afgedrukt in de boekjes met de nieuwe gebeds-formulleren. en dat althans in het Bis dom Haarlem geen nieuw schietgebed aan de voorgeschreven gebeden is toegevoegd. degoed lag opgeslagen), bet daarboven gelegen promenadedek, de verblijven van gezagvoerder en officieren, de brug en de kaartenkamer ver woest werden. De brand was zoo erg, dat zij een maand later mede aanleiding waa voor de NBB om de ongetwijfeld actueele vraag aan de orde te stellen „wat brandt er morgen”. Het motorschip „Indrapoera" van den Rotter - damschen Lloyd, dat op 29 November door brand belangrijk beschadigd was, is gistermiddag 8 uur, geheel hersteld, in ballast naar Indlë. ver trokken, om vandaar op 16 Mei as. de terug reis in gewonen maildienst naar Nederland te aanvaarden. De Minister van Economische Zaken heeft aanhangig gemaakt een ontwerp Crisls-Ha- ringsbeklult 1934 L waarbij maatregelen wor den getroffen ten behoeve van de haringvis scherij. De ontwikkeling der laatste maanden toont, dat zich uit den chaos een fundament ontwik kelt, waarop men bezig is, een nieuw ruilver keer te vormen. In verschillende bedrijfstakken intusschen is nog steeds achteruitgang. Voor ben zou ver betering wel eens te laat kunnen komen. Daar om moeten wij behouden en vergrooten. wat ons aan weerstandsvermogen nog is gebleven. De Voorzitter, de heer Blink, betoogde, dat bij de uitvoering van de crisismaatregelen moe ten worden betrokken, wie er technisch van op de hoogte zijn, land- en tuinbouwers, han delaren en industrieelen. Neemt men de uitvoering der landbouwcrisis wet onder de loupe, dan ziet men tal van maat regelen, waarbij betrokken moeten zijn de in dustrie, die de producten verwerkt, en de han del, die ze verhandelt. Behalve dit zuiver alge meen belang is er een groepsbelang. De eene groep mag niet worden bevoordeeld ten koste van de andere. Dat de boeren en tuinders bij de uitvoering een rol moeten spelen, onder schrijft spr. gaarne, maar het is even hard noo dig voor landbouw en industrie. Binds twee-en-een-half jaar is te Amster dam gevestigd het ,JJr. Aletta Jacobs Huls”, Consultatiebureau voor geslachtsleven, huwe lijk en geboorteregeling. De afdeeling Amster dam van den Nieuw Malthusiaanschen Bond verspreidt een vlugschrift, waarin o. a. ook op het bestaan van dit bureau wordt gewezen. Naar het Persbureau Vsz Dlas verneemt, beeft de Minister van Justitie thans bevolen, dat een proces zal moeten worden uitgelokt, teneinde te constateeren ot genoemd vlug schrift In strijd Is met artikel 451 ter van het Wetboek van Strafrecht. De Amsterdamse!» politle-autoriteiten heb ben nu mededeellng gedaan, dat een vervol ging binnenkort zal worden Ingesteld, hetzij tegen den leider van het bureau, dr. B Prem- sela, hetzij tegen het bestuur van de afdeeling Amsterdam van den Nieuw Malthusiaanschen Bond. varen, netten. Gehandhaafd blijven de ook thans reeds gel dende regelen, waarbij het verwerken van alle soorten haring in verschen. gekoelden of be vroren toestand tot pekel- of steurharing ver boden Is. Z.H. Exc. Mgr J. D. J. Aengenent heeft thans het volgende besluit gepubliceerd over de samenstelling van den diocesanen Jeugdraad en de dekenale Jeugdraden. worden Ingediend, beantwoordt de Minister be vestigend. De Minister Is van oordeel, dat bij inwerking treding der wet met Ingang van 1 Juli 1934 voldoende gelegenheid aanwezig zal zijn, de salarisregelingen van vóór dien datum te her zien. Zijns inziens Is derhalve verschuiving van dien datum tot 1 Januari 1935 overbodig. Op den Nieuwen Rijksweg nabij de kruising van de Vredelaan te Laren is Donderdag middag een ernstig ongeval gebeurd. De 38- jarige mevrouw de Graaff, wonende te Laren, reed op het rijwielpad. Zonder om te kijken stak zij plotseling den weg over met bet ge volg, dat zij door een auto, bestuurd door den beer J. uit Utrecht, werd gegrepen. Zij werd eenlge meters meegesleurd. Het slachtoffer bleef in bewusteloozen toe stand op den weg liggen. Per brancard is me vrouw G. naar het St. Jans-Ziekenhuis over gebracht. Een geneesheer constateerde een gebroken arm, een gebroken schouderblad en ernstige hoofdwonden, benevens Inwendige kneuzin gen De toestand van het slachtoffer is ernstig. De auto Is In beslag genomen. De directie der Ned Spoorwegen heeft des gevraagd aan de afdeeling Bussum van de Ver- eenlging voor Vreemdelingenverkeer meege deeld dat sU niet tot electrificatie van de spoorlijn AmsterdamAmersfoort zal overgaan. Wel bestaat er kans, dat op dit traject Die- seltrelnen zullen worden Ingelascht. Naar we vernemen staan de Spoorwegen thans niet meer zoo afwijzend tegenover de electrificatie van het baanvak Haarlem— Zandvoort als enkele Jaren geleden. Donderdagmiddag is tn „Twee Steden-Pa lace” een algemeene vergadering gehouden van den Nederlandschen Industrie- en Handels raad voor Land- en Tuinbouw, onder voorzit terschap van den heer G. J. Blink, te Wasse naar. Aanwezig waren o.m. mr. J. J. Winter mans, waarnemend directeur-generaal van den landbouw, vertegenwoordiger van den minister van Economische Zaken; het Tweede Kamer lid dr. Lovlnk, de heer A. Ingenool Jr„ directeur van het bureau van den Koninklijken Neder landschen Middenstandsbond: Ir. P. Bonthuis, Inspecteur van den landbouw; het lid van den economlschen raad J. A. Stokdjjk, de secretaris van het Koninklijk Nederlandsen Landbouw- comlté dr. H. Molhuysen, de heer H. L. Jansen van den Ned. R. K. Middenstandsbond; mr. H. van Haastert van den Ned. Kath. Boeren- en Tulndersbond, es. De voorzitter sprak een openingswoord, waar in hij gewag maakte van de steeds stijgende belangstelling voor den Industrie- en Han delsraad. Deze heeft in den korten tijd van zijn bestaan een hechte vertegenwoordiging gebracht van de groepen van industrie en handel, die zich om den land- en tuinbouw groepeeren. Er zjjn nog nlet-leden, die in de termen val len om lid te zijn. De afzijdigheid dezer ver een! gingen heeft, ofschoon zij dit niet hebben gewild, een zekeren destructleven invloed ge oefend. geen niet gelukt is. Daarna zijn de bureaux open gebroken, waaruit 50 gulden aan klein geld en eenlge honderden postzegels zijn ge stolen. Hei vermoeden rees, dat de dader te Rotterdam gezocht moest worden. Woensdagavond gelukte het de centrale re cherche alhier in een logement aan te houden den 45-jarlgen A. F., een ouden bekende van de politie. Voorts werd aangehouden de 38-jarige H. B. en de 27-jarige O. N_, verdacht van heling. Het gestolene Is grootendeela terug ge vonden. en blauw. Een Smyrna-tapijt, In hoofdtoon grijs, rood en eenlg blauw, passend bij de meubelbe- kleedlng en de gordijnen bedekt de vloer. De rookkamer is in dezelfde houtsoorten uit gevoerd, alleen zijn hier de paneelen bekleed met rood leder. In den achterwand bevindt zich in het midden de bar: een zilveren plafond, paneelen wederom in ebbenhout en teakhout en meublleering in rood en blauw leder. Tevens Is een deel der passagiershutten ge heel modem Ingericht. Zoo werd os. de tele- foonlnstallatle geheel automatisch gemaakt en het oude schellensysteem vervangen door het 84. lichtwaarschuwlngssysteem. zooals in de moderne hotels gebruikelijk Is. Hierdoor worden de passagiers verlost van het vaak hinderlijke gebel uit andere hutten. Overbodig te zeggen dat bij de verbouwing rekening werd gehouden met alle elschen tegen brandgevaar. De salons werden door een brand vrij schot van elkaar gescheiden, de trappen en de schotten tusschen de hutten werden met brandvrij materiaal bekleed, terwijl de nieuwe electrische Installatie geheel overeenkomt met de nieuwe methoden van brandveiligheid. Op het hoogste dek werd een groot sportdek aangebracht teneinde te voldoen aan de ver langens der passagiers voor sport in de open lucht. Ook de tweede klasse passagiers beschik ken over een afzonderlijk sportdek en verkre gen rulmede salonacommodatle, door wijziging van den rooksalon. In dezen salon werd voorts een vast altaar voor het houden van R.K. gods dienstoefeningen aangebracht. De vernieuwing Is het resultaat van een goed geslaagde samenwerking van Nederlandsche bedrijven. De ontwerpen van de hierboven om schreven zalen zijn uitgevoerd door de Kon Neder! Meubelfabriek H P. Mutters en Zoon, te Den Haag, die om. bekendheid verwierf met de door haar geleverde Inrichting der nieuwe Indlë-vllegtulgen der KLM. Voorts werkten aan de smaakvolle inrichting mede de sier kunstenaar Frits Lensvelt. die de geheele ver lichting ontwierp, de N V. Hengelosche Trijp- weveri), de N.V. Kon. Vereenigde Tapijtfabrie- ken te Rotterdam en de N.V. Glasfabriek .leer dam". Aan de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer inzake wijziging en aanvulling van de Pensioenwet 1933 wordt het volgende ontleend Tegenover de leden, die van oordeel waren, dat de verhooging van het pensloenverhaal een nieuwen last op de ambtenaren legt, moge de Minister er de aandacht op vestigen, dat deze verhooging. wat de RUksambtenaren betreft, een onderdeel vormt van de jongste salaris korting en in de plaats zal treden van de lijdelijke crisiskorting van anderhalf pet. De toestand van 's Lands financiën laat niet toe. dat deze maatregel achterwege blijft. De vraag of het heffen van de hoogere bij drage voor de overige publlekrechtelijke licha men gerechtvaardigd Is, vindt in het volgende haar beantwoording. Noch de bezwaren van prindpleelen, noch die van practlschen aard, welke verscheidene leden ten opzichte van het Imperatief stellen ook voor de lagere publlekrechtelijke lichamen van het volle In de wet genoemde pensloenver haal voelden, kan de Minister deelen. Als antwoord op de vraag, hoe het zal gaan met uitgesteld pensioen, waarop reeds recht is verkregen, moge het volgende dienen. Het uit gestelde pensioen wordt, evenals de overige pen sioenen, berekend naar de mlddelsom der pen sioengrondslagen, welke golden vóór het ont slag. Of dus pensioen naar de verlaagde pen sioengrondslagen zal worden berekend, ha*t af van het tijdstip van het ontslag en In verband met het bepaalde onder artikel 3 van den leeftijd van den ambtenaar. Na de ervaring, welke is opgedaan bij voorstellen tot invoering van het zoogenaamde zusterpensloen, kan bezwaarlijk van den Mi nister een nieuw daartoe strekkend voorttel worden verwacht. Verhooging van het weduwenpensioen, dat door andere leden werd bepleit, zou gepaard gaan met verhooging van pensioenbijdragen. De daaruit voortvloeiende lasten kunnen in de zen tijd niet op de publlekrechtelijke lichamen worden gelegd. De vna# of ook met betrekking tot de mi litaire pensioenregeling een ontwerp, strekken de tot verhooging van het pensloenverhaal, zal reeds de zes kruisjes een eind achter den hebben, Is een verklaarbaar verschijnsel, waar zij, heelhuids uit den strijd gekomen, in patria hun ouden dag slijten. De bedoeling is nu, hen allen bijeen te brengen op den dag van 38 Au gustus. Huldiging der dapperen, die hun leven veil hadden voor Nederland en vorst en het wekken van belangstelling voor de materleeie belangen van onze oud-strijders van Lombok is het tweeledige doel van dit schrijven. Allen worden dan ook opgewekt deel te nemen aan de rtunle op 26 Augustus. Op verzoek van een aantal obhgatlehouders van de 8 pCt. leenlng van de Parochie van den H Mlchaël te Klausenburg in Roemenië, heeft het Amsterdamach Trustee-kantoor zich met een tamelijk uitvoerig schrijven gewend tot Z.H. den Paus, wiens hulp en medewerking zij ter verkrijging van hun rechten inroepen, nadat zij vier jaren tevergeefs bij allerlei ker kelijke instanties hebban aangeklopt. Wij lezen In ,jBt. Bavo”: De hartelijke gelukwenschen, die ik bj) ge legenheid van mijn verjaardag van zoovele Geestelijken en Leeken mocht ontvangen, wa ren mij een groote vreugde en stemden m(j tot innige dankbaarheid. Het zij'mij vergund, aan allen mijn dank te zeggen langs dezen weg. Ik doe zulks onder het geven van de verzekering, dat het mij zelf het meeste spijt, niet in staat te zUn leder persoonlijk te beantwoorden, wijl dit mij het aangenaamste zjjn zou. t J. D. J. AENGENENT. Bisschop van Haarlem De Nederlandsche varkenscentrale kend, dat, met Ingang van 16 April. doNM de onderstaande prijzen zullen worr'.en benuM voor het aan haar geleverde spek, afkomstfl van varkens, geslacht na 14 April wa. A. Spek boven 38 kg., per strook aonder wang: 63 cent. B. Spek van 34 tot 374 kg. per strook zonder wang: 63 cent; U. Spek van 18 tot 334 kg. per strook zonder wang60 centD. Spek van 13 tot 174 kg. per strook aonder wang: 84 cent; G. Spek van 10 tot 134 kg. per strook aonder wang en achterklnkel: 56 cent; H. Spek van 8 tot 9,9 kg. per strook aonder wang en achterklnkel: 52 cent; I. Spek van 6 tot 7,9 kg. per strook sender wang en achterklnkel: 50 cent. Voorts maakt zij bekend, dat spek van de klassen E. en F. niet meer Ingenomen zal wor den en dat het mlnlmumgewicht voor spek In de eerste klasse verhoogd is tot ses kg. Bij beschikking van den Minister van Eco nomische Zaken te benoemd tot Ud van bot Bestuur van de Nederlandsche Bloembollen exporteurs Centrale de beer J. O. van den Berg te Heemstede. De heer Beltjens besprak het verdrag met Tsjecho-SlowakUe. dat faciliteiten beeft gekre gen voor invoer van brouwgerst en mout. In ons land te er een contact tusschen brouwerijen, mouterijen en landbouw om te komen tot ver bouw van brouwgerst. Daarvoor te een speciaal lichaam Ingesteld. Waarom moeten dan facili teiten worden verleend aan Tsjecho-Slowakije. dat een hooge ultvoerpremle geeft van gerst en mout? Bovendien te hier al vrije invoer van gerst en mout. grootste mate te laten uitmaken, boe'' steun aan land- en tuinbouw zal wordien gegeven. Aan handel en Industrie moet ten minste een even groote plaats worden Ingeruimd. Wjj staan niet vijandig tegenover land- en tuin bouw en coöperatie, maar vragen gelijkberech- tlgdheld. Aan belanghebbenden wordt medegedeeld, dat van 16 April 1934 af tot nadere aankondiging naciitvorstverwachtlngen radiotelefonlsch sul len worden geseind door het station van het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bilt (P.IM.). Deze berichten worden op werkdagen uitge zonden op de golflengte 1710 M. te 15.45 en 30.00 Amsterdamschen tijd (In het testste ge val na het gewone a vond weerbericht). Van 15 Mei af geschiedt de uitzending te 15.45 en 31.00 Amsterdamschen zomertijd. Dat alles te nu hersteld, en zelfs beter en moderner gemaakt dan vóór den brand, maar bovendien te de „stroomlijn” van het schip ge wijzigd, wat een groote technische verbetering voor de ..Indrapoera” beteekent. Tot deze verandering van het voorschip had de directie van den Rotterdamschen Lloyd des tijds besloten om, met behoud van dezelfde dienstsnelheid van 17 mijl, een belangrijke be spring op het machlnevennogen te verkrijgen. Door sleepproeven was namelijk gebleken, dat door de voorgenomen verscherping der lijnen onder water, waardoor het voorschip een Inge- snoerden vorm verkreeg, ca. 1000 APK. min der machlnevennogen noodig te. Teneinde de wijziging der lijnen onder wa ter te kunnen uitvoeren sou de „Indrapoera" voor een reis uit de vaart blijven. Kort vóór het tijdstip waarop met de verbouwing sou wor den aangevangen, brak de noodlottige brand uit. zoodat tevens de brandschade hersteld moest worden. De geheele verbouwing te uitgevoerd door Wlteon-Feyenoord. Alvorens het schip naar Indlë vertrok, heeft de directie van den Llayd aan de vertegenwoor digers der pers gelegenheid gegeven om de nieu we Inrichting te bezichtigen. De stroomlijn van een mailboot te wat minder opvallend dan die van een automobiel heet dan ook „onderwa- terlijn" zoodat we daar niet veel van hebben kunnen zien, maar van de verbeteringen In het nieuw-gebouwde voorschip hebben wij ons ten volle kunnen overtuigen. De Social Hall te uitgevoerd In teakhout met ebbenhout en cirkelvormig gebouwd. Links en rechts van den kopwand sijn ultgebóuwde ,«osy corners" aangebracht. De meublleering bestaat uit groepen van lage tafeltjes met fau teuils en canapé’s, bekleed met velours in grijs „De ontwikkeling van het Jeugdwerk tn Ons Bisdom heeft er toe geleid, dat de samen stelling van den Diocesanen Jeugdraad en van de Dekanale Jeugdraden veel minder gecom pliceerd behoeft te zijn dan het geval was, toen de Diocesane Synode, nu reeds vijf jaren geleden, gehouden werd. Daarom hebben Wij op verzoek van den Diocesanen Jeugdraad zelf de samenstelling van dezen Raad reeds min der gecompliceerd gemaakt door te bepalen, dat hij voortaan zal bestaan uit, slechts vier personen, twee als vertegenwoordigers van het mannelijk, en twee als vertegenwoordigers van het vrouwelijk jeugdwerk. Bij deze dragen Wij den aldus gewljzigden Diocesanen Jeugdraad op, de Dekanale Jeugd raden In denselfden geest te hervormen, soo- dat ook deze voortaan slechts uit vier per sonen zullen bestaan. Tevens bepalen Wij, dat de Dekanale Jeugd raden voortaan zullen worden genoemd Dtetrtcts- jeugdraden, welke naam daarom de voorkeur verdient, omdat de werkzaamheid van ver schillende deser raden niet samenvalt met het territorium van de Dekenaten. Ten slotte stellen Wij vast, dat deze wijzi gingen niet gelden voor de Dekanale Jeugd raden van Amsterdam en Rotterdam, althans voorlooplg." Mr. Kroon zeide, dat In Brabant en Lim burg de landbouworganisaties zich op allerlei terrein bewegen. Spr. maakt geen verwijten aan de hardwerkende boeren, maar de lei ders der boerenorganisaties willen werken on der kostprijs en bestrijden den middenstand. ZU willen zelven alles leveren, wat zij noodig hebben. Waarom voorts zijn de landbouworganisaties, die uit industrieelen bestaan, vertegenwoor digd bij de uitvoering van de maatregelen en andere industrieën niet? Mr. Wintermans ultte zijn belangstelling voor bet gesprokene, waarvan hij den minister ver slag zal uitbrengen. Vele gedachten, zeide spr., die ons bij ons werk bezig houden, zijn hier frisch en in gedegen vorm voorgedragen. Met genoegen heeft spr. optimistische klanken van den voorzitter gehoord. Moge deze blijken gelijk te hebben. Dat de heer Schilthuls een beroep heeft gedaan op aller saamhoorigheid, waardeert ongetwijfeld de regeering zeer. In derdaad te nationale solidariteit noodig. De minister zal stellig gevoelig zijn voor de ge geven wenken en spr. zal b|j zijn adviezen doordrongen zijn van de hier geulte gevoelens. De voorzitter dankte mr. Wintermans voor diens woorden en ultte den wensch. oat mi nister Verschuur spoedig volledig zal zijn her steld. Men ging vervolgens over In huishoudelijke vergadering. Wat gedaan wordt om Industrie en handel gezond te maken en te houden, Is ook In het belang van land- en tuinbouw. Voor de regee ring en de gemeenschap te een gezond voort bestaan van ons bedrijfsleven allereerst een algemeen belang. Benoemd werden: a. tot afgevaardigde der Nederl-"ds-he Re geering, tevens voorzitter der afvaardiging, prolessor mr. P. J. M. Aalberse, lid van de Tweede Kamer der Btaten-Generaal, voorzit ter van den Hoogen Raad van Arbeid; tot af gevaardigde der Nederlandsche Regeering mr. A. M. Joekes, Ud van de Tweede Kamer der S talen-Generaal b. tot afgevaardigde, vertegenwoordigende de Nederlandsche werkgevers, mr. P. W. J. H. Gort van der Linden, algemeen secretaris van het Verbond van Nederlandsche werkgever», secretaris van de Af dealing ..Nederland" der Internationale Organisatie van industrieele werkgevers, toegevoegd lid van den Raad van Beheer van het Internationaal Arbeidsbureau; c. tot afgevaardigde, vertegenwoordigende de Nederlandsche arbeiders, P. J. 8. Serrarens. be stuurslid van het R. K. Werkliedenverbond in Nederland, secretaris van het Internationaal Christelijk Vakverbond en Ud van de Eerste Kamer der Staten-Generaal d. tot technische raadslieden van de Regee- rtngsafgevaardlgden le. D. J. Burger, Inspecteur van den arbeid; 3e. dr. E. Moresco, oud-vlce-president van den Raad van Indlë; 3e. mej. mr. C. J. Stemberg, referendaris bij het Departement van Sociale Zaken, tevens secretaresse der afvaardiging 4e. Ir. R. A. Verwey, directeur van den Rijksdlenst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling e. tot technische raadslieden van den afge vaardigde voor de werkgevers: le. G. F. Eveletn, chef van de Soclaal-Eco- nomteche Afdeeling der N. V. PhiUps’ Gloei lampenfabrieken te Eindhoven; 3e. dr. A. H. Vossenaar, hoofdmfjnarts te Heerlen f. tot technische raadslieden van den afge vaardigde voor de arbeiders: le. H. Amellnk, secretaris van het O. N. in Nederland, penningmeester van het Inter nationaal Christelijk Vakverbond en Ud van de Tweede Kamer der Btaten-Generaal: 3e. H B Berghuys, algemeen secretaris van de Nederlandsche Vakcentrale, secretaris van bet Internationaal Neutraal Vakverbond; 3e. E. Kupers, voorzitter van het N V. Ud van de Tweede Kamer der Btaten-Oene- raal. zelfvoorziening, maar zij kunnen die niet duur zaam In stand houden. De industrie en handel werkende voor ex port In ons land, gaan wel degelijk weer een belangrijke toekomst tegemoet en kunnen een positie verwachten, waarin men misschien met medelijden zal terugzien op de periode, om streeks 1937 afgesloten. Voor de tegenwoordige moeilijkheden heeft de regeering een open oog. Maar men moet streven naar een intact houden van de bedrijfsgroepen, die zoo waar devol zijn voor het algemeen belang. In vele takken is een tekort aan saamhoorig- heldsgevoel tusschen de bedrijfsgenooten, is er een teveel aan concurrentie. Daardoor profl- teeren handel en bedrijf onvoMoende van steun aan verwante groepen, van de contlngenteert ng. enz. Daardoor lijden zij qpnoodig zwaar onder de crisisgevolgen 8pr. stelde in het Ucht de noodzakelijkheid van saneertng van bepaalde bedrijfstakken en vestigde de aandacht op de wenscheljjkheld van organisatie. De voorzitter betoogde vervolgens, dat het particuliere bedrijfsleven medewerking moet verleenen bij de totstandbrenging van handels verdragen onder de tegenwoordige omstandig heden. Spr wekte de vereenigingen op, nauwkeurige inlichtingen te geven. Wanneer een gebouw door brand geteisterd wordt, kan de herbouw wel eens' lang op zich doen wachten, omdat de bevoegde Instanties het niet eens kunnen worden over de vraag of ze het nageslacht zuUen verblijden met een twintlgste-eeuwsch bouwwerk in zeventlende- eeuwschen stijl, dan wel aan een modern archi tect gelegenheid zullen geven, om te toonen dat ons geslacht genoeg originaliteit bezit om In eigen stijl e«n doelmatig en fraai huis te bouwen. Aan deze tegenstelUng heeft Lelden het te danken dat het in zijn Breestraat nog steeds de door stellingen overeind gehouden bouwvaUen van zijn in 1939 afgebrand stadhuis heeft staan. Bi) schepen hoeft men zich althans over die vraag het hoofd niet te breken, aangezien geen schoonheldz-spedallst zal voorstellen de vloot uit te breiden met een galjoen uit Oolumbus’ tijd of een fregat in den eleganten stijl die be koring gaf aan de roemrijke dagen van Mlchlel de Ruyter. Zoo Is de restauratie van het eerste mall- motorschip van den „Lloyd” uiterst vlot in haar werk gegaan. Men herinnert zich dat destijds de eerste klaase-salons (waarin toendeitijd bed- De Industrie- en Handelsraad besluit, een uiteenzetting te zenden van zijn recht matige verwachtingen aan regeering. Ka mers en andere colleges, In Mei een de monstratieve vergadering te houden en te blijven strijden tot dat de rechtmatige elschen zullen zijn vervuld. Bij dit besluit wordt de aanvoer In Neder land van pekel- en steurharing slechts toege staan aan aangeslotenen bij een door den mi nister aan te wijzen crisisorganisatie, met in eigendom toebehoorende aan of ter beschik king van deze aangeslotenen staande schepen, welke ter haringvangst zijn uitgevaren, tot een door den minister te bepalen aantal en op door dezen te bepalen tijdstippen: Voor elk van deze tijdstippen zal door den minister worden bepaald met een vleet van welk aantal netten deze schepen mogen uitvaren. De verdeeling van het aantal schepen, dat mag uitvaren, zal onder goedkeuring van den minister geschieden door een door den mi nister aan te wijzen crisls-organlsatie, terwijl certificaten hiervoor zullen worden afgegeven. De regeling betreffende het uitvaren «al ver moedelijk als volgt worden vastgesteld. 11 Mei zal mogen uitvaren éia vierde deel van de vloot, met een vleet ter lengte van veertig Schotsche netten; 5 Juni zal mogen uitvaren de helft van de vloot, met een vleet ter lengte van zestig Schotscho netten; 36 Juni zal mogen uitvaren drie vierde deel van de vloot, met een vleet ter lengte van tachtig Schotsche netten; na 10 Juli zal de geheele vloot mogen ult- mlaschlen met een onbeperkt aantal De Crisis-Zulvelcentrale maakt bekend, dat regeeringscontracten tot den Isten Mei nij haar< kunnen worden ingezonden. Heeft dit als dan nog niet plaats gehad, dan zal van dien datum af rechtstreeks van veehouders Ingekochte melk met volle afdracht worden belast, zelfs Indien mocht blijken, dat men den regeeringsprtja be taald beeft. Als overgangsmaatregel zal de melk, ingekocht tot den Isten Mei. ook indien dit niet op regeeringscontract is geschied, worden vrijgesteld van afdracht, wanneer door ge«e- gelde kwitanties kan worden ■inrr'dat voor deze melk de regeeringsprijs is betaald. De verklaringen betreffende grosslers-slijters- contracten dienen eveneens ulterlijk den isten Mei bij de Centrale te worden tngezoni dien datum af sullen da desbetreffende gen ten volle In werking treden. De mouterijen hier zijn voor vrijen handel. Biet voor prodtectle. maar zij willen strijden met gelijke wapens. Op 6 April heeft een brutale diefstal met braak plaats gehad In het kantoor van do firma V. te Kapelle aan den IJssel. De dieven hebben getracht de brandkast, waarin zich een zeer groot bedrag voor uitbe taling van loonen bevond, te forceeren. het- De Industrie- en Handelsraad zal Inzake gerst en mout een nader onderzoek Instellen. De heer W. v. Erp, oud-onderofficier het N.-I. leger, schrijft: In den nacht van 25 op 26 Augustus 1894 had de beruchte overval plaats op Lombok, waarbij onze zijde tal van officieren, on derofficieren en minderen van het Ned.-Oost- Indlsch leger sneuvelden of gewond werden. Men denke slechts aan de namen van mannen als generaal v. Ham. overste v. Lawick v.; Pabst en tal van andere. De meeste van hen. die de expeditie naar Lombok meemaakten, zijn reeds overleden, velen zijn echter ook nog tn leven. Het levendig houden van de herinnering aan dit wapenfeit door deze oudstrijders, die allen Aan de orde was vervolgens behandeling van de verwachtingen, die het verloop van de cri- •I* biedt voor landbouw. Industrie en handel. De voorzitter, de heer Blink, voerde hierover het woord. De vraag doet zich voor, of wjj ten aanzien **n het productiestelsel naar een geheel nieu we toekomst gaan Spr gelooft niet, dat wij naar een intrinsieke wijziging van het productiestelsel toe gaan. Wij 8«an naar een nieuw evenwicht, dat een fase zijn in den groei de eeuwen door De blnnenlandsche handel en Industrie zul- naar spr. meent, niet voor ingrijpende wij zigingen komen te staan. ZIJ ontmoeten wel Wdelijke technische moeilijkheden, maar voor hun voortbestaan behoeft men niet te vreeaen. Iets anders staat het met de voor export werkende industrie en handel. Men zegt wel •ens. dat de export toch moet verdwijnen, maar ▼an 1900 tot 1914 hebben wij een export gehad, <Ue een oplossing gaf na de inzinking van de laatste tientallen Jaren der vorige eeuw En v«le landen trachten wel zich In te stellen op Jeugdige Oberammargauertles, wier uiteriyk reedt „berekend" is op deelname aan de Passiespelen in latere jaren. De deelnemers aan onze premiereis zullen tijdens hun verblijf in het ZuitL-Beiersche dorpje vele toekomstige hoofdrol-vertolkers ontmoeten. Bij K. B. van 29 Maart Jl werd de afvaar diging van Nederland naar de 18e Internatio nale Arbeldsconferentie, welke 4 Juni ax. te Genève zal bijeenkomen, als volgt samen gesteld.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 9