Z.H. DE PAUS ONTVANGT DE WERELDPERS Een Duitsch Lutheraan en de Moederkerk HAAR AANDEEL IN HET JUBELJAAR EEN SCHRIJVEN AAN DEN PAUS Opwekking van het geheim van den persoonlijken invloed ZATERDAG 14 APRIL 1934 (Ingezonden Mededeeling) Brandstichting Brand te Ravenstein HET ZWEMSEIZOEN NADERT Nieuwe installatie gereed Terreur? FABRIEK UITGEBRAND HOOGERE BELASTINGEN In de Residentie CRISIS-BOTERMERK Verschillende eerbie dige wenschen Dr. Hirschfeld naar Londen «z De verlichting van het Stadion Een vrouw, die helle licht stralen uitschiet Drie nabijgelegen woningen kregen schade Wering van ratten uit de badgelegenheden MERKWAARDIG VER SCHIJNSEL Communistische pluimveehouder uit den lip voor de rechtbank KAN EEN WETHOUDER VAN ZIJN FUNCTIE ONTHEVEN WORDEN? HANDELSBESPREKINGEN MET ENGELAND GEEN SPEELBANK IN DE BADPLAATSEN? DE BANKDIEFSTAL TE DEN BOSCH De Minister wil de mogelijkheid daartoe niet openen De H. Vader zegent de jour nalisten, de „denkende luidsprekers” Indrukwekkende woorden van dr. Hodel TWEE BOERENHOFSTEDEN AFGEBRAND De Vries vry Het onveilig „Kompas” „Wy zyn slechts gering in aantal, maar wenden ons vol vertrou wen tot U, H. Vader.** Klompenmakersbedryf en woon huis in de asch gelegd en op la Niet aarzelen M ge- nog De criste-zulvelcentrale maakt bekend, dat, belioudens tusachentüdsche wüziging, voor de week van 15 tot en met 31 April de prijs van het crislsbotermerk en de vervoervergunning van bultenlandsche boter op t 1 per K G. la vastgesteld. ment. Wü plaatsen dezen brief op gezag van de Katholieke „Reichspost" die hem ontleende aan de „Wiener Zeltung". Het schrijven van prof. Thelme luidt: B en W. der Gemeente *s-Gravenhage over wegen ernstig hoogere opcenten te heffen op de Oemeentefondsbelastlng en wel van 46 op S5 opcenten. Twee jaar geleden was het aan tal opcenten nog maar zea. jnassa-oeweglng gat. AU uiting in deae tijden U het schrijven dat prof. Thelme tegelijk met het bovengenoemde artlM volgens de „Wiener Zeltung" aan den H. Vader Leeft gezonden een belangrijk docu- •taan. ééne Huls MILAAN, 13 April. (Reuter.) Sinds eenlgen tjjd U de belangstelling der wetenschappelijke wereld opgewekt voor het geval van een aan asthma lijdende vrouw, genaamd Monaro, in het ziekenhuis van Tlrano nabij Triëst. Dan Is de beurt aan „De TUd” en de „Ver- •enlgde Katholieke Pers”. Een oogenblik lang s*et de Heilige Vader mij aan en herhaalt: Tijd”. Dan knikt hü en zegt „Un grande glomale”. In dat ééne woord ligt niet alleen een oor deel, maar ook een bemoediging. Na op de gebruikelijke vragen van den pre sident te hebben geantwoord, segt de Vries, dat hjj aan het hem ten laste gelegde geheel onschuldig is. HIJ heeft het blad noch In huls gehad, noch verspreid, noch kent hü den in houd volledig. Naar wfj vernemen, heeft de Minister van Sociale Zaken, nu het zwemseizoen nadert, de aandacht van de burgemeesters gevestigd op zijn circulaire van 38 Maart 1833 en In het bijzonder op de daarin aanbevolen voorbehoe dende maatregelen tegen de ziekte van Welll. De Minister heeft goede gronden om aan te nemen, dat de voorgeschreven maatregelen en zü zijn Inderdaad op ruime schaal toege past van groot nut zijn geweest. Voortzetting acht de Minister wenschelük. Hü roept daarom de medewerking in, opdat tijdig en wel voor dat het zwemseizoen begint, het noodlge worde gedaan, ten einde de in elke gemeente bestaan de open zweminrichtingen en ook de swem- gelegenheden tn de nabijheid, zooveel mogelijk vrij van ratten te houden. Reuter seint uit Londen, dat dr. H. Hlnchfeld, directeur-genefaal van handel en nijverheid. Dinsdag 34 April te Londen aal aankomen met het oog op de voorbereidende besprekingen met de Engelache vertegen wool- di gers over de bande Isbetrekklngra tUMchen Nederland en Engeland Gisternacht is brand ontstaan in een wollen garenfabriekje aan het Bindeeraelnd te Hel mond. In oen brandbaren voorraad wol en pa pier breidde het vuur zich snel uit. Van het fabriekje was na korten tijd niets meer te redden. Drie in de nabijheid gelegen woningen moes ten in allerijl ontruimd worden. Het dak van de woning van den heer van Dijk werd door het vuur vernield. Het dak van het huls, be woond door den heer Latour, en het balcon van het huis van den heer Daniels, hadden 1 „De wil om het gebod van onzen Heer Jesus Christus te gehoorzamen set ons aan tot U. Heilige Vader, onze toevlucht te nemen, daar wij niet langer kunnen gelooven, dat de geboden van onzen Heer In de gemeenten, die onder den nieuwen bteschop der Dultache Evangelische Kerk staan en in hun geheel en uitsluitend worden nageleefd en gezien de inrichting de ser Kerk kunnen nageleefd worden. Het onvoorwaardelljk gebonden zijn deser Kerk aan den tegenwoordlgen staat in Dultsch- land. waaraan, zooals vanzelf spreekt, ook wij trouw zijn, gelijk het Christenen betaamt en de formeel tot wet verheven uitsluiting onzer mede-Christenen van Joodzche herkomst van alle kerkelljke ambten, zijn ons tot *n teeken ge worden. dat deae nieuwe Kerk op beslissende punten in onverzoenbare tegenspraak gekomen is met den geest van onzen Heer Jesus Chris tus. zooals die uit het Nieuwe Testament zich aan ons openbaart en sooals de traditie van het onvervalschte Lutherdom hem tot nu toe bewaarde. Immers, onze Heer zelde niet alleen „Geeft den keizer wat des ketsen is", maar ook Geeft God wat Godes is". HU. die ZUn Jood sche volk met vurig hart ook in onbekeerden staat beminde evenals wü het onze. Wü hebben nu als menschen. die Hem willen gehoorzamen, heel duidelijk moeten erkennen, dat. ondanks den tegenstand van enkelingen en van geheele corporaties, in de Dultache Evan gelische Kerk geen Instantie aanwezig la. die door den bijstand des Heiligen Geestes dien af val heeft vermogen af te weren. Alleen het apostolische herders- en leeraars ambt sou daartoe in staat zün geweest; en zoo blijkt het een dwaalweg te sUn. dat in het Dultache Luthersche Protestantisme enkele op vattingen van Luther In tegenstelling tot de kerkelljke confessie van Augsburg (art. 1, en 28) als alleen richting gevend aanrehaald wor den tot aan de volledige losmaking van bet apostolische herder»- an laeraarzamhC hü deelt mee, dat het Boerencomité een or ganisatie van Boeren Is. die willen strijden te gen de regeerlngsmaatregelen. die hen met on dergang bedreigen. Getuige was voorzitter van bet Congres van Boeren te Alkmaar op 27 Januari. Op dien dag was verdachte ook daar Mr. 8. de Jong: „Hebt u wel eens van ter reur gehoord?” Get.: „Van welke züde?” (gelach). Mr. de Jong: „Van de züde van de boeren”! EU verkoopingen bUv Get.: ..Geen sprake van, de boeren zijn dan volkomen passief; ze koopen eenvoudig niet.” Na het getuigenverhoor deelde verdachte mee, dat hü de nummers van ,J»et Kompas” heeft ontvangen van het Werkloosen-Strtjdcomlté. De eerste exemplaren kreeg hü na de uitsluiting van een aantal arbeiders te Landsmeer. De persoon, die ze 's nachts bracht, kent verd. niet. Voorts ontkent verd. den inhoud te kennen van het op ruiend nummer. De Officier van Justitie Mr. D. Reillngh be sprak eerst het artikel, welks inhoud hü op ruiend noemde. Er wordt in het bedoelde artikel aangespoord tot onwettig revolutionnalre daden, speciaal wat betreft de naleving van de land bouwcrisiswet. Verdachts heeft bijna steeds afwükende ver klaringen gegeven. Doch vast staat dat er exem plaren van „Het Kompas” In zün huis zün ge weest. Vast staat echter ook, dat verd. op 27 Januari niet in het dorp is geweest. heeft echter wel opdracht gegeven, dat de exemplaren bü hem zouden worden gehaald. De Inhoud is zeer grievend voor de burgemees ters der gemeenten. Het gezag wordt door deae artikelen ondergraven. De streek zelf wordt door .Het Kompas” ernstig benadeeld. Er dient hier een ernstige straf te worden opgelegd, er zal een voorbeeld moeten worden gesteld. Spr requlreert tegen zerd weg-ns het ver spreiden van opruiende geschriften een gevan genisstraf van vüf maanden met aftrek van voorarrest. De Vries protesteerde hierop tegen zün verdere gevangenhouding (vanaf 17 Febr.) en verzocht onmiddellük in vrijheid te woéden gesteld. De verdediger mr. Simon de Jong drong vrüspraak aan. reeds vlam gevat, toen de brandweer arri veerde.’Men slaagde er echter in het vuur e beperken. Verzekering dekt de schade. Mr de Jong verzocht tenslotte de rechtbank, verdachte. Klaas de Vries, onmiddellük in vrij heid te stellen De rechtbank ging in raadka mer Na twintig minuten werd de zitting her opend en deelde de President mede, dat de zaak terug sou worden verwezen naar den rech- ter-commissaris. om opnieuw te onderzoeken, of de Vries op 27 Januari, den dag. dat de ver spreiding zou zün geschied volgens de dagvaar ding. inderdaad op een vergadering te Alkmaar was. Man doodgevallen De landbouwer L. Boelena te Loon (gemeente Assen» te Donderdag bü het verrichten van werkzaamheden van era zolder gevallen. Dg man was op slag dood. zonder goed op. Zooals de electrische luid sprekers, die bü den obelisk op het Sint Pie tersplein waren opgesteld, de groote plechtig heden van het Heilig Jaar lieten reiken tot aan de Romelnsche menigte, voor wie de basi liek te klein was, zoo was het de pers, die dan senden weerklank duizendvoudig over de ber gen en de oceanen droeg. Het was de eerste maal, dat de Paus de ver- eenlglng van bultenlandsche journalisten ont ving. een gedenkwaardige datum dus, zooals de voorzitter, dr. Hodel, in zün adres getuigde, in de annalen dier vereenlging. Dr. Hodel kou geen Zwitser moeten zün om in dat adres niet te spreken van de liefde van Plus XI voor de Alpen. ..Niemand beter dan een Zwitser kan Op grond van getuigenissen van verscheidene personen, onder wie bekende artsen, staat het onomstootelük vast, dat het lichaam van de slapende vrouw dee nachts herhaaldelük helle lichtstralen uitschiet, die als een bliksem over haar borst flonkeren en te gelüker tüd ver- dwünen. Dit Is door prof. Vitali, die op last van den voorzitter van de Italiaansche Konlnklüke Academie, den beroemden uitvinder Marconi, het verschünsel ter plaatse heeft onderzocht, eveneens bevestigd. De geleerde heeft geconstateerd dat de vrouw een volkomen normaal persoon is. bü wie elke hysterische neiging is uitgesloten en die er niets van wil weten, beschouwd te worden als een mensch aan wie zich een wonder voltrekt. Professor Vitali heeft ontdekt dat de vrouw na het optreden der uitstraling, zeer onrustig is en dat haar lichaam hevig transpireert Haar temperatuur en polsslag zün dan hooger dan normaal. De verdere resultaten van het onderzoek zün nog niet bekend. 8c hevenin gen in een request toestemming had gevraagd tot het exploiteeren van era speelbank gedurende het seizoen op grond van de over weging. dat het vreemdeltngenbeaoek en dat van badgasten uit het eigen land ernstig be dreigd werd door het feit, dat tn büna alle ons omringende landen in de badplaatsen wel gele genheid tot spelen gegeven werd en dat voorts zonder deae exploitatie sluiting van de Kursaal waarschünlük noodzakelük zou blüken. In October van het vorige jaar heeft de po- sitlef-Christelüke professor te Leipzig, Dr. Karl Thelme. in het tüdschrlft Rellglöse Geslnt.ung” een opstel geschreven, dat de benarde positie der Evangelische Kerk in Duitschland behan delde en uitklonk In sterk verlangen naar her- eenlglng met de Moederkerk. De „ZUrlcher Zel tung" meldde, dat deze actie van Dr Thelme ondersteund werd door 800 Dultache dominees. Voorzichtig werd gezegd: „Es sollen 800 Deut sche Pastoren Ihre Zustimmung gegeben haben" en in de „Relchspost” werd gezegd, dat ange- bllch" zoovele dominees met Thelme sympathi seerden. Dat la heel wat andere dan wat een Katholiek ochtendblad er van maakt: „Naar wordt medegedeeld hebben 800 protestanteche geestelüken hun toestemming gegeven”. Voor zichtigheid is dea te meer geboden sr» »n het démenti, dat onze Romelnsche correspondent over deze Onder dezen titel plaatsten wü een bericht over een ongeval op aee aan boord van da U. K. 87 De schipper v. d. B raakte met een zijner beenen tusschen den draalenden motor. Bü hst tor hulp snellen van de mede-schippers moesten dezen het sleepnet, dat bulten boord hing, afhakken. Niet het been, zooals abusleve- lük gemeld werd. Eenvoadige methode voor ontwikkeling van Magnetisme. Concentratie. Gehew- gen en Wilskracht. Een boek van 88 pagina's met volledige omschrijving van deze unieke methode alsmede een dia gram voer zelfanalyse en een Karak terstudie GRATIS voor allen die omni** dellük schrijven i De Vierde Kamer der Arr. Rechtbank te i Amsterdam behandelde de strafzaak tegen den communlstlschen pluimveehouder Klaas de Vries, wonende te Den Dp. die ervan wordt verdacht van opruiende geschriften te hebben verspreid. Verd. bevind zich in voorlooplge hechtenis. Reeds vroeg in den morgen was het rond het Paleis van Justitie druk. Vele dorpsgenooten en partijgangers van De Vries waren naar de Prin sengracht getrokken. Door de versterkte rijks- veldwacht werd de orde echter volkomen ge handhaafd. De publieke tribune was geheel gevuld. De rechtbank werd gepresideerd door Mr Boas, het OM werd waargenomen door Mr. D. Reillngh. terwül de verdachte zün verdediging had opgedragen aan den communist Mr. Simon de Jong. Aan Klaas de Vries is ten laste gelegd, dat hü op of omstreeks 27 Januari 1934 in de ge meente Ilpendam een nummer van „Het Kom pas” heeft verspreid, in welk nummer “Werd op geruid tot gewelddadig optreden tegen het openbaar gezag. Subsidiair is in de uitvoerige dagvaarding ten laste gelegd: mededaderschap, uitlokking en medeplichtigheid. Herhaaldelük zün in Den lip door het parket Invallen gedaan bü verschillende communis tische pluimveehouders en boeren. In deze ge meente werd op onregelmatige tüden het boe renblaadje .Het Kompas” verspreid. De justitie. 1 die den inhoud opruiend vond, zocht nz»r den drukker, zonder hem echter te vinden. Bü de verschillende huiszoekingen werden meer dan 25 rijksveldwachters gerequireerd. doch succes had de huiszoeking slechts in zooverre, dat bü Klaas de Vries een aantal blaadjes werd ge vonden en eenlge andere bezwarende stukken. Hü werd gearresteerd op 17 Februari. De sten- cil-lnstallatle, waarmee .Het Kompas” werd gemaakt, is echter niet gevonden. als Sint Pieter, wat Wü hebben; maar Wü hebben 'niets dan zegeningen. Zoo die zegen voor eenlgen van de aanwezigen misschien niet de liturgische beteekenis mocht hebben, mo gen zü haar toch ontvangen in de etymologische beteekenisals een benedictie, een wensch en aankondiging van alle goeds. Na den zegen verwülde de Heilige Vader nog een oogenblik in gesprek met de journalisten; maar niet lang, wül eenlge zalen verder „Onze specialiteit" zooals hü schertsend zelde. wacht te, nl een vüftigtal jonggehuwde echtparen, zooals die dagetüks op hun Romelnsche hu- welüksreis die de Italiaansche spoorwegen hun vrijwel cadeau geven - Vaticaanwaarts komen om den zegen van den Paus van Castl connubll” te vragen. Omtrent den brand vernemen wü nader, dat de directeur van het fabriekje, de heer Mop vermoeden van brandstichting, door de politie is gearresteerd. Gistermorgen bevond de beer M. zich nog in arrest. Van den troon hield de Heilige Vader daar op een rede, waarin hü wül volgens zün voorganger op den bisschoppelüken zetel van Milaan, sint Ambrosius, de dringendste plicht die der dankbaarheid is verklaarde den jour nalisten te willen danken voor hetgeen zü in de uitoefening van hun taak in dit Heilig Jaar hadden gedaan. „Wanneer dit Heilige Jaar zoo belangrijk en zoo bewonderenswaardlg geweest I* voor Rome en voor de gansche wereld, aldus de paus, wanneer het tot onze groote vreugde zulk een weerklank gevonden heeft in alle landen der wereld, dan is een aanzlenlük deel daarvan verschuldigd aan u. Mie hier de we- voidpers vertegenwoordigt. Uw kracht is im mers. dat gü spreekbuisen, of met een moder ner woordluidsprekers süt, maar denkende luidsprekers, die de levende kracht van hun gedachten voegen bü de stem der feiten Met de interpretatie van uw denken, door de visie T*n uw geest, verricht gü uw werk; daarvoor willen wü u danken.” Met büzonder gevoelige woorden dankte de Fans ook voor het bezoek, dat Hü ge- wenscht had en dat de bultenlandsche journa listen hem nu brachten, met kinderlüke ge voelens, „want het is een uiting van kinderlijk ••voel, een ouden priester te gaan bezoeken «ün woning.” Na nog gewezen te hebben op het aandeel, dat de journalisten kunnen hebben in de ver- wesenlüking van defl vrede tusschen de naties. »Ü1 de ware eenheid van boven af. dus uit de ••••telüke krachten moet voortkomen, gaf de Paus den aanwezigen iets ten geschenke ter fdsrhlsnte aan dit bezoek. .Wü geven, zvra- Een werklooze uit Landsmeer komt vertel len, dat hü geen steun krijgt van den burge meester Mr de Jong’ „Getuige Is steun ontzegd, om dat hü zitting heeft in het Communistische Boerencomité. Ik wil, aldus mr. de Jong, slechts vaststellen, dat het werk van het Boeren Comité den auto riteiten onaangenaam is. Dit hangt ook ten nauwste samen met de arrestatie van Klaas de Vries.” Pres.: Vries is vervolgd omdat hü wordt verdacht van een strafbaar feitGetuige kan niet eens zelf verklaren, wat het Boeren comité te.” Mr. de Jong: .Laten we dan eerst getuige De Weert hooren. die kan het precies vertel len Getuige de W. wordt dan voorgeroepen en Als eerste getuige wordt Aart Schaap ge hoord. hü had een aantal blaadjes bü de Vries weggehaald om ze te verspreiden Getuige haal de ze lederen Zaterdag bü De Vries weg. ae lagen dan op een stapeltje in diens woning klaar. Hü verkocht ze voor twee cent en soms gaf hü ze gratis. Het geld legde hü bü de schuur waarhet dan weggehaald werd Klaas de Vries zelf zag hü büna nooit. Pres.: ,Hu. de Vries, wat zegt u daarop?" Verd.: „Ik kreeg ze van het Werkloozen Strüdcomlte; ze werden in m’n schuur neerge legd Op 37 Januari echter was ik in Alkmaar en de week daarna was ik op een conferentie in Amsterdam”. Pres.: ...Dat hebt u tegen den rechter-oom- missaris nooit gezegd.” Verd.: Ik heb zooveel „conferenties", ik kon *t niet allemaal uit elkaar houden, maar nu heb ik X uit laten zoeken.” Op den in de dagvaarding genoemden datum heb ik géén contact met mn dorpsgenooten gehad. Een volgende getuige, de poelier 8 Schaap, komt verklaren, dat hü verschillende malen exemplaren van „het Kompas” heeft verspreid. Pres.: .Hoeveel exemplaren?” Get.: .Drie stuks! Ik kreeg ze van Aart Schaap, maar bü Klaas de Vries kwam ik nooit in huis.” Een volgende getuige heeft ook met de ver spreiding meegedaan, maar hü had nooit ge lezen. wat voor blad het was Pres.: „Dat is toch gevaarlük voor u, u kon wel een fascistisch blad rondbrengen....* (vroolükheid in de zaal). die liefde van den Heiligen Vader voor de ber gen begrüpen, voor de zuivere geestelüke hoog- telucht. voor de toppen, de tinnen des hemels, die gelüken op die hooge Vaticaansche rots, vanwaar de Paus de lotgevallen der wereld volgt”. „Voorbeeld en wekroep voor den enkeling en voor de menigte, zoo gaat het adres voort, is üwe Heiligheid een vorst van vrede, bezieler van wederkeerig begrüpen en samenwerking tusschen rassen, volkeren en individuen. Even- wtjdlg met die verheven zending van vrede en harmonie loopt voor ons ook de Ideale taak der jourtMülstiek. zoodat de hier vereenlgde joumaHaten behoorend tot zoovele verschil lende ramen talen en confessies, allen met eer bied opalen naar den geestelüken wereldtroon en naar den Paus, om een voorbeeld en een bemoediging voor hun dagelükschen arbeid te vinden. In het aloude geestelüke gebouw der Katholieke Kerk, in de universaliteit van haar polltieken opbouw vinden de Journalisten het bestaan en de scheppende werkzaamheid van een boven-lndlvidueele, niet alleen internatio nale. maar universeele band van liefde en wijs heid, die de landen en de volken verbindt: daar kunnen zü in den stralenden dageraad eener nieuwe verlossing, die hoogte ontwaren, waar alfe kunstmatige grenzen en kleinzielige hindernissen vallen en de ééne wüsheld. de lief de die allen omvat, de idee die allen gemeen is. heeracht De audiëntie had plaats in de Consistorie- saal. De gebrulkelüke wachttüd was door een büzondere tegemoetkoming van den Heiligen Vader, groot vriend van de techniek, voor deze bezoekers, voor wie de telegraafdraden voort durend ongeduldig gonzen, verkort en duurde niet langer dan noodig was voor de kleine aan varingen. die graaf Dalia Torre, de hoofd redacteur van de „Osservatore Romano”, te geven had. Wegens de confessloneele verschei denheid der bezoekers had de Heilige Vader welwillend toegestemd in een wüziging van het gebrulkelüke ceremonieel, zoodat het den jour nalisten vrijgesteld bleef al of niet neer te knielen, wanneer de Paus hen tot den hand kus toeliet. Doch van de zestig journalisten, protestanten en joden zoowel als katholieken, maakte er slechts één, een Hindoe in Indisch costuum, van deze vrüheid gebruik, om deze Westersche eerbetuiging door een Oostersche te vervangen. Langs de rij van de journalisten schrijdend, informeerde de Heilige Vader nauwkeurig naar ieders nationaliteit en naar den naam van de door hem vertegenwoordigde bladen, en gaf daarbü blük van een verrassende kennis van de wereldpers. Het was een snelle revue, sooals de Paus het self noemde, van de pers der gansche we reld, van Frankrijk naar Duitschland, van Po len naar Engeland. Noord- en Zuid Amerika, van Spanje naar Zweden, van Nederland naar Roemenië. De Heilige Vader luisterde opmerkzaam naar deze opeenvolging van krantennamen en met feillooze snelheid antwoordde zün geheugen op hu» hlamk. „Ik heb gehoord van de nieuwe machines, die u hebt geïnstalleerd”, segt hü tot een Spaanschen journalist dicht naast mü- Den naam van de Kölnlsche Volkszeltung her haalt hü een paar maal, vol gedachten; maar dit la niet het oogenblik om ze uit te spreken en met een groet gaat hü verder. Gezien den langen duur van de preventieve hechtenis achtte de rechtbank het niet noodig, dese nog langer te doen voortduren en beval, dat de Vries onmiddellük in vrüheid sou wor den gesteld. „De wonderlüke kracht van persoonlüken in vloed, van het Magnetisme, Fascinatie. Con- tróle over den geest, of hoe men het dan ook noemen wil, kan door iedereen worden verkre gen, onverschillig hoe weinig aantrekkings kracht er van hem uitgaat of hoe weinig suc ces hü heeft." zegt Mr Elmer E. Knowles, schrij ver van het boek getiteld ,De Sleutel voor de Ontwikkeling der Innerlüke Krachten.” Dit boek vermeldt een aantal feiten, even tal rijk als wonderbaarlük. over de practAjken van de Hlndoesche Yogles en verklaart een methode, die uniek is in dit genre, voor ontwikkeling van het per soonlijk Magnetisme. Hyp notische Krachten en Tele- geheugen. de en de Wlls- de wonderlüke de suggestie. Daarbü hebben wü geenszins vergeten, dat Luther oorspronkelük een hervorming binnen de Katholieke Kerk wild» Maar wü moeten thans inzien, dat de ontwikkeling van het Lutherdom niet zoader rezang van bu ten een verkeerden, steeds verder uit de Kerk voe renden weg gegaan is en zich daarmee ook van die positieve hervorming van Luther zelf verwüderd heeft en slechts den nadruk heeft gelegd op de negatiava züden. Daarom willen wü <ms afwenden van dezen weg. die tot scheiding van de ééne Heilige Ka tholieke Apostolische Kerk gevoerd beeft en willen deemoedig vragen weer In Haar opge nomen te worden. Daar wü nu weten, dat voor velen onzer Evangelische mede-Christenen een socrtgelüke erkentenis, zooals ze ons zelf op steeds meer onultwükbare wüze tn tien weg reeot begint te dagen, willen wü vragen, of het niet moge- lük is. dat onzen broeders de t'rugzeer ver- gemakkelükt wordt, door overal, waar een heele gemeente met haar herder wil erugkeeren, aan deze gemeente dese herders wanneer zü In de toekomst als priester der Katholieke Kerk aan genomen en gewüd zouden kunnen worden als geestelüken of anders als godadlenstleeraar ge laten worden. Wü vragen tevens begrip ervoor te toonen. wanneer wü verder een zoo ver mogelük gaand gebruik van de moedertaal m den go maken, alsmede, dat wü het uit de eeuwen overgeleverde vaderlük erfoeel Aan gebruiken, gezangen en gedachten, voor r zoo ver het met de Katholieke gebruiken en leer niet in strüd la, nu geenszins verloochenen maar binnen de ééne Kerk zóó willen bewa ren en onderhouden, dat zün vruchten onze naaste en verdere medeburgers In het Rijk van Konlng Chrtstfe op alle witzen dieren: opdat wü ook in den zin van Zün woord: Jn Müns Vaders Huis zün veie woningen” voor degenen, die onder den irvleed van de vier honderd jaar bestaande Kerkscheuring een woning helpen bereiden in het des Heeren. Wü zelf zün slechts weinige in getal, maar wü wenden ons vol vertrjtlwen en xtop lot U. Heilige Vader «W wü noten, dat het ant woord dat wü van U vragen, ook anderen vol gens hun geweten tot cerugkeer-naar-buts aal nopen en wül WÜ weten, dat ds Goede Herder om wille van het ééne schaap, dat verdwaald Was. geea moeite schuwt, wanneer aü ds moge- lükheid ziet het weer thuis e brengen. Op 31 October van het Heilige Jaar 1833 vierhonderd plus viermaal vier jaren na het aanslaan van Luther s stellingen.’ pathle. het Concentratie kracht, door kracht van Graaf H Csaky-Pallavlclnl schrüft: Iedereen dient deze eenvoudige methode te be zitten. De instructies die er in zün opgenomen zün even nuttig voor de menschheld als de lucht het is voor de longen of het voedsel voor De in Weenen gearresteerde voortvluchtige bankbediende H van der P„ die op Vrüdag 30 December een bedrag van ongeveer f 3000 zich had toegeëigend ten nadeele van de Midden- standsbank te Den Bosch, is door de Oostenrijk, sche politie naar Nederland op transport ge steld. Door onbekende oorzaak Is Donderdagavond omstreeks negen uur brand ontstaan bü den heer F. van L te Hulsellng, gemeente Raven- stein. De brand brak uit in het achterhuis, waarin een klompenmakersbedrüf is gevestigd Door den grooten voorraad hout, spaanders klompen vond het vuur gretig voedsel. L* hoog-oplaaiend«t vlammen sloegen over op t nabü gelegen met stroo bedekte woonhuis dat binnen korten tüd geheel verwoest werd. De bewoners, die reeds naar bed waren, kon den zich ternauwernood redden. Toen de brandweer uit Ravenstein omstreeks tien uur arriveerde, stonden nog slechte de muren overeind. Ook eenlge varkens kwamen in de vlammen om. Huis en Inboedel waren laag verzekerd. Het Tweede Kamerlid de heer Schaper heeft gevraagd, of het gebeurde in den gemeenteraad van Zandvoort ten aanzien van de bekende kwestie aangaande een wethouder aldaar, mede in verband met hetgeen eenlge jaren geleden ter gelegenheid eener soortgelüke kwestie te Rüswük (Z. H.) geschiedde, den Minister geen aanleiding geeft, terug te komen op hetgeen werd aanbevolen bü de behandeling van de Jongste wüziging der Gemeentewet en te over wegen. deze wet aldus te doen wüzlgen. dat in bijzondere gevallen de Raad, desnoods met een gekwalificeerde meerderheid en bü herhaalde stemming, kan besluiten, een wethouder om bü zondere, te bepalen redenen van zün functie te ontheffen. De Minister van Blnnenlandsche Zaken, de heer De Wilde, heeft hierop het volgende ge antwoord: De gestelde vraag wordt ontkennend beant woord. Toegegeven kan worden, dat rich gevallen kunnen voordoen, waarin de mogelükheld tot ontheffing van een wethouder van zün functie op haar plaats zou zün. Een ernstige practische bedenking daartegen ook bü het bestaan van deugdelüke waarbor gen. als in de vraag bedoeld is echter al aanstonds dat de gelegenheid tot het aanspan nen van een beweging tegen een wethouder ook al heeft die uiteindelük geen succes som migen sou kunnen verlokken om met afkeurens- waardige bijbedoelingen in die richting com pensatie voor onvervulde wenachen te zoeken. Boven deze practische bedenking geldt voor den minister nog de overweging dat het opne men in de wet van de gevraagde bevoegdheid zou indruischen tegen de gedachte van collecti viteit van het college van Burgemeester en Wet houders. en eindelük, dat gevallen, als in de vraag bedoeld, zich hier te lande gelukkig zel den voordoen, zoodat een beroep op de publieke moraliteit waarmede ook indertüd het denk beeld van Regeertngszüde is bestreden ge rechtvaardigd *z. Donderdagavond ontstond door onbekende oorzaak brand in de boerderij van den tend- bouwer Timmermans te Posterholt. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat aan blusschen niet te denken viel. Van hier uit sloeg het vuur over naar de hof stede van den landbouwer Bergs, welke even eens In een minimum van tüd in lichterlaaie stond. De hoeve van T. brandde totaal uit. Vier koeien, een varken en eenlg pluimvee kwamen in de vlammen om. De geheele inboedel is verloren. Ook het huls van den heer B. brandde ge heel uit. De schade wordt door verzekering gedekt. De belangstelling voor voetbalwedstrüden bü kunstlicht is hier te lande de laatste jaren seer toegenomen V. U. O. in Den Haag heeft inder tüd het initiatief genomen en hoewel het pu bliek er in den beginne wat onwennig tegen over stond, kwamen de avondwedstrijden, die ge- tegeld op het V. U. C.-terrein werden gespeeld, steeds meer in trek. In de hoofdstad was men tot nu toe van groote licht wedstrijden versto ken geweest. Weliswaar werden op het A. F terrein zoo nu en dan avondwedstrüden speeld, maar de verlichting, die onlangs verbeterd werd, kon hier toch lang niet de ver- gelüklng bü de Installatie op het V. U. C.-ter rein weerstaan. De voortvarende directie van het Stadion heeft Ingezien, dat er op dit gebied voor de hoofdstad nog heel wat te doen viel en besloten het Sta dion van een verlichtlngslnstallatie te voorzien, die nu gereed is en die Woensdag aa. met den wedstrüd van het Zwaluwen-elftal tegen Stoke City officieel in gebruik wordt genomen. Vüf jaren geleden, heeft men reeds, even eens in het Stadion, een belangrijke verllch- tlngsproef genomen. Toen had men de lampen aan staalkabels boven het geheele veld opge hangen. Hoewel deze methode als verlichting goed voldeed, bevatte dit systeem zooveel be zwaren voor de practük. dat een andere oplos sing moest worden gezocht. Sindsdien werden in verschillende andere ste den. o. a. Brussel. Den Haag. London. Milaan. Zürich. installaties gebouwd volgens de methode waarbü enkele groote lichtbronnen, bü voorkeur slechts vier, zeer hoog opgesteld bü de hoeken, het geheele veld verlichten. De aanzienlüke hoogje der masten is noodig. om de lichtbundels binnen een zekeren invalshoek te kunnen houden. De masten worden niet pal bü de hoeken van het veld geplaatst. (föcR 8p «gen zekeren afstand er achter, om zoodoende ook aS omgeving van het veld goed te verlichten. Het is nl. gebleken dat het natuurlüke dageffect meer wordt benaderd, wanneer ook de otpgé^ ving, de tribunes, zün verlicht. Aan de hand van deze ervaringen is men thans ook in het Stadion te werk gegaan. Op vier masten van 41 M. hoogte, waarmede het record voor Europa Is geslagen, zün aan gebracht 4 maal 25 bundelllchten. waarin spie gels gemonteerd zün, die het licht van de zoek- lichtlampen 1000 watt sterk op het veld richten. De installatie is zoo uitgevoerd, dat de 25 lampen per mast samen één lichtbron vor men De afstand tusschen een lichtmast en het midden van het veld bedraagt ongeveer 110 M. De ulterlüke vorm der masten heeft geduren de langen tüd een belangrijk punt der bespre kingen uttgemaakt In overleg met verschillen de bevoegde Instanties werd ten slotte tot den vorm, die ofschoon vrü kostbaar, het beste zou passen in dese omgeving O. L is men wat dit betreft, hier niet geheel tn geslaagd. De mas ten hebben het aanzien van het Stadion er niet fraaier op gemaakt. Voor het richten der bundels werden op lede ren maat drie balkons aangebracht, vanwaar de bediening der bundelllchten ook 's nachts zonder gevaar kan geschieden. Vrijdagavond heeft men de nieuwe installatie voor de pers gedemonstreerd, waarbü de Bta- dlondlrecteur, de heer J. van den Berg en Ir. van Dük van de Phlllpsfabrieken van voorlich ting dienden. Het effect, dat men met deze installatie heeft bereikt is werkelük verbluffend. Het geheele veld is prachtig verlicht en tot van de uiter ste hoeken der tribunes la het spel er werd voetbal en hockey gedemonstreerd uitstekend te volgen. De stadlon-dlrectle verdient hulde voor haar initiatief terwül de Phlllpafabrieken, die de tn- stallate leverden, hiermede weer eens hebben getoond, waartoe deze industrie in staat is. longen of het voedsel voor Graaf het lichaam." Dit gratis ver- H Csaky-raUavMnl spreide boek bevat talrijke fotografische repro ducties. aantoonende hoe deze onzichtbare krachten in de geheele wereld worden gebruikt en hoe duizenden personen In zichzelf krachten hebben ontwikkeld, aan het bestaan waarvan zü zelfs niet hadden gedacht. De kosteloose vwr- spreidlng is toevertrouwd aan een groote in stelling te Brussel en een exemplaar sal franco worden toegezonden aan iedereen die daarvoor een verzoek tndlent. Adresseert Uw brieven in fransch. engelsch of duitsch. Behalve dit gratis boek zal leder die onmid dellük schrüft een exemplaar ontvangen van het diagram voor aelf-analyae van Prof. Know les evenals een gedetailleerde karakterstudie. Schrüft hiervoor slechts de volgende regel in Uw eigen handschrift over: „Ik zoek de kracht van den geest. En een wilskrachtig ulterlük Zendt mü een karakterbeschrijving En een exemplaar van uw boek.” Schrüft naam en volledig adres seer dulde- lük. vermeldt daarbü: .Münheer. Mevrouw of Mejuffrouw en adresseert Uw brief aan ..PSY CHOLOGY FOUNDATION S A. gratis versprei ding (dept 8001), rue de Londres, 18. Brussel. België. Indien U dit wenscht kunt U aan Uw brief 30 cents toevoegen in postzegels van Uw land, teneinde de verzendkosten enz. te vergoe den. Overtuigt U er van, dat Uw brief voldoende is gefrankeerd. Het porto voor België bedraagt 10 cents. N B. Psychology Foundation is een reeds tal van jaren gevestigde uitgeverszaak. Zü heeft reeds een uitgebreiden vriendenkring verworven door de distributie van nuttige boeken ra bro chures waarin psychologische en geestelijke kwesties zün behandeld. Meer dan 40 hoogleer- aren van unleerslteiten hebben voor haar uit gaven büdragen geleverd en alle werken, waar voor een prüs ia vastgesteld, worden verkocht biet de garantie, dat zü. ingeval zü niet mochten voldoen, worden teruggenomen, en terugbetaald. Onze Romelnsche correspondent schrüft ons d.d. 8 April: aan het slot van het Heilige Jaar heeft de Paus een büzondere audiëntie willen verleenen aan de vertegenwoordigers der bultenlandsche pers te Rome, om hun op waarlük hoofsche wijze zün dank te betuigen voor het aandeel, dat ook zü gehad hebben In den grootachen weerklank, die dit Romelnsche jubeljaar over de gansche wereld heeft gevonden. De Paus vergelükt de Journalisten gaarne met ..luidspre kers"; in dit geval gaat die vergelüklng al bü- Het verzoek van de Exploitatie Maatochappü Scheveningen om een vergunning gedurende de zomermaanden tot het exploiteeren van era speelbank onder strenge contröle van over heidswege heeft, volgens „De Telegraaf", tn den ministerraad geen gunstig onthiel gevon den De kans op inwilliging van het verzoek te dan ook vrijwel uitgesloten te achten. Men weet, dat de Exploltatie-Maatochapptj

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 9