Slechte geest op de vloot Rijks middelen voor Het zestig-millioen crediet werkverruiming GEBREK AAN LEIDING 9 DINSDAG 17 APRIL 1934 Getuigenverklaringen bedienden Kostbaren tjjd verloren De Nederlandsche delegatie Een mislukte overval ONZE JONGE MIDDENSTAND Invoer van cement C ontingenteeringsmaatregelen Moord nabij de grens DE KWESTIE ZWERTBROEK Wat ie Een aanloop voor verdere actie Baars redivivu VERMINDERING DER VASTE LASTEN Naar huurverlaging I Ons elftal naar Rome Bescherming van de arbeidsmarkt Dame bedreigd met een ongeladen revolver De officieren van „De Zeven Pro vinciën” zaten als ratten in de val Door de Eerste Kamer gunstig ontvangen Jeugdige dader meldt zich zelf aan Alt hoofd van de extremistische elementen van het fascisme Handelsbesprekingen met Spanje Aanpassing van het bedrijfsleven aan het internationale peil der productiekosten Over Maart ruim f6 millioen be neden de raming gebleven De vakschool der R. K. kap pers patroons en in de Roode Leeuw te Amsterdam De woninghuren Het Nationaal Verbond ver gaderde te Utrecht Berechting vyfde groep muiters Flink optreden Belangstelling daalt I I I Maart jaar over •i i J3 Ie M t. i- 1 k I Ie u r den op- De luitenant ter zee der eerste klasse F. hin derde de roeiers in het vlet, waarop hij naar achteren werd verwezen, waar hy afwezig mat een pistool speelde. i I I i l L I I De regeering is uiteraard van meaning, dat verlaging der productiekosten niet uitsluitend moet worden verkregen door loonsverlaging, maar zooveel mogeiyk ook door vermindering der vaste lasten. Dat sU naar vermogen in deze richting werkzaam la bewijst OlS. de dezer dagen tot stand gekomen conversie op groote schaal van de Nederlandsche staatsschuld. Intusschen is de macht van de overheid ook op dit terrein beperkt. De Nederlandsche delegatie voor het voeren van onderhandellngen over de regeling van het geheel der handelsbetrekkingen met Spanje is thans definitief als volgt samengesteld: Is n >t In haar onderzoek naar de maatregelen, die op het stuk van het executlerecht moeten wor ts een aanpassing van het krijgen aan het internatli ductlekoeten. den getroffen heeft de regeering ook het vraag stuk van bet dwang-accoord buiten faillisse ment betrokken. Een ontwerp tot Wijziging der Falllteaementswet op dit punt bevindt zich in vergevorderden staat van voorbereiding. sn ia en en de al :b o- rt n i Aan een verbetering van den economlachen voorlichtingsdienst Is de regeering reeds ge on ra. h- te- U" Verschenen la het Voorloopig Verslag van de Commissie van Rapporteurs uit de Eerste Kamer over het wetsontwerp tot regeling van het ver richten van arbeid In loondienst door vreemde lingen. L Sommige leden vertrouwden, dat tot toepas sing der ontworpen maatregelen pas dan zal worden overgegaan, wanneer sal zijn gebleken, dat geschikte Nederlandsche arbeidskrachten beschikbaar en bereid zijn een werk op zich te nemen, trots het feit dat hun een lager loon wordt aangeboden dan waaraan zy gewond waren. ZU zouden het op prijs stellen. Indien de regeering dienaangaande een bevredigende verklaring wilde afleggen. De beer K. J. J. Lotsy. voorzitter van ds Technische Commissie van den KJf.VB.. heeft een gesprek gehad met den heer A. T van der Meulen. waarin dose mededeelde, dat hij thans definitief besloten heeft een ultnoodlging. om met het Nederlandsche elftal naar te gaan, at te slaan. Verschenen is de memorie van antwoord op het voorloopig verslag der Tweede Kamer over bet wetsontwerp inzake bet crediet van 90 mil lioen voor werkverruiming. ruimen tijd werkzaam. Het zwaartepunt ligt hierbij in een geleidelijke reorganisatie van het Dep. van Economische Zaken en in een verbetering in de consulaire berichtgeving, als mede van de propaganda in het buitenland. Omtrent de resultaten, welke ter verlaging van de dlstrlbutlekosten verkregen zullen kun nen worden, kunnen op dit oogenblik nog geen bepaalde msdodeelingen worden gedaan. De heer Zwertbroek verzoekt mede te dee- ien. dat hij het hoofdbestuur van de VARA heeft bericht, van zijn recht op beroep tegen zijn royement als VARA-lld bij den Vereenl- gingsraad, die op 29 April as vergadert, gebruik te zullen maken. Ofschoon hy dezen Vereenl- glngsraad beschouwt als rechter in eigen saak en een onpartijdige behandeling van zijn roye ment niet mogelijk acht, wil hij geen enkele reglementaire mogelijkheid verwaarlooaen, ten einde daardoor met des te meer recht zijn open bare actie onder de VARA-leden voor rechts herstel te kunnen voortzetten. In den nacht van Zondag op Maandag is de 25-Jartge arbeider M. Das men, woonachtig te Capellen (België) op den Calmthoutschenweg aangevallen door den 19-Jarigen L. L.. woon achtig te Putte (Nederland). L bracht zijn slachtoffer met een scheermes verschillende sneden in den hals toe Het slacht offer werd naar het ziekenhuis te Cappen over gebracht, waar D. nog in den loop van den nacht tengevolge van veel bloedverlies aan de gevolgen der bekomen verwondingen Is over leden. De dader heeft zich self bij de politie aange meld. De motieven voor dezen moord zouden gelegen zijn in het feit, dat de familieverhoudin gen minder gunstig waren. Getuige kwartiermeester Kop bevestigt dit. er aan toevoegende, dat de heer F. stuurde met een roeiriem, doch dermate hinderlijk voor de roeiers, dat hij achter is gaan zitten. Ook de houding van H. was verre van nor maal. De get., de matroos Kap verhaalt eveneens van bet onhandig strijken van de vlet, als mede van den tocht naar de „Aldebaran". Bekl. F. heeft, na terzake zijn raadsman te hebben geraadpleegd, geen bezwaar tegen deze verklaringen. Getuige Van der Vlls zegt in zijn verklaring, dat de zenuwachtigheid van den heer F niet opviel, daar allen zenuwachtig waren, uitge zonderd de luitenant ter zee der derde klasse Baron De V. van 8. Voorts werd In deze ver klaring de tocht met de vlet bevestigd. De urenlange voorlezing der op het proces betrekking hebbende stukken gaan monotoon en In een snel tempo door. De voorlezing wekt Naar ons ter oore komt. zijn den laatstsn UJd onderhandellngen gevoerd tusschen do groepen van Nederlandsche, Duitsche en Belgische be langhebbenden bij de cement-industrie. De Ne derlandsche groep wenschte een regeling te tref fen. waarbij een zekere stabiliteit op de binnen- landache markt werd verzekerd en ervoor ge waakt werd, dat de Nederlandscne industrie door het buitenland verdrongen zou worden Deze on derhandellngen hebben niet tot het gewenschte resultaat geleld. In verband hiermede is de re geering ertoe overgegaan, den invoer van ce ment van alle soorten te contingenteeren. Dit Koninklijk Besluit Is Maandagavond In de Staatscourant gepubliceerd. De Invoer van ce ment zal slechts zijn toegelaten tot een gewicht der ingevoerde hoeveelheden in 1931 en 1933. De bepalingen zullen voor een jaar van kracht zijn en te rekenen van 1 April af gelden. opbrengst over De eerste drie brachten Maandagmiddag omstreeks kwart voor één Is in een pand aan de O. P. Tielestragt te Rotter dam een brutale overval gepleegd. Daar woont een juffrouw van ongeveer 55 jaar, die een aantal hulzen bezit. Maandagmorgen la zij, zooals gewoonlijk, de huur op gaan halen Juist toen zy in haar woning was teruggekeerd, weru er gebeld. Zij deed open en een als heer ge- kleede man trad binnen; deze sloot onmldde>- lyk de deur achter zich, richtte een revolver op de verschrikte vrouw en op brutale n toon elschu. hij haar geld. De juffrouw begon te gillen, waardoor zij os opmerkzaamheid trok van den heer G. F. Tim mermans. die zich vrij dicht bij de woning be vond. Hij la op het hulpgeroep toegesneld en heeft de straatdeur opengetrapt. De indringer la er van door gegaan. Hij wierp zijn revolver In een aan den kant van den weg geparkeerd staande vrachtauto. De heer T is hem gevolgd en wees hem even later aan 'n agent aan; deze heeft hem gegrepen en naar een politiebureau overgebracht. De revolver is In beslag genomen, het wapen bleek ongeladen te zijn. A. Th Lamping, directeur van den Economl- schen Voorlichtingsdienst, leider van de dele gatie; H. A. Hooft, referendaris aan de Depar tement van Buitenlandache Zaken; prof. J van Gelderen. hoofdambtenaar voor Economische Zaken in Nederl. Indië. tijdelijk werkzaam ge steld aan het Departement van Koloniën, mr. J. H de Mol van Otterloo, referendaris aan het Departement van Economische Zaken; mr. P W J H. Cort van der Linden, gedelegeerde voor het Centraal Instituut tot bevordering van het normaal handelsverkeer tusschen Neder land en andere landen; mr C. A. baron Ben- tlnck, ambtenaar aan het Departement van Economische Zaken, terwijl als secretaris van de delegatie optreedt dr. R. Flaes. gezant- schaps-secretsris van de Nederlandsche dele gatie in Madrid. De onderhandellngen sullen te Madrid aan vangen, waartoe voorloopig alleen de heeren lamping, van Gelderen. Cort van der Linden en Bentlnck Maandagmorgen vertrokken zijn besproken zullen worden de onderwerpen .Ka tholiek Bewustzijn en Kath. Actie" en „Litur gie". In den avond aal theoretisch uiteengezet worden, hoe de afdeellngen de feestavonden op een hooger cultureel peil kunnen brengen: daar na sal de theorie door een groepje leden aau de practyk getoetst wordgn. De gedachte, een Interdiocesane legtmltatle- kaart voor de leden verkrijgbaar te stellen zal nader worden uftgewerkt. De Amgbundelcominissle bracht verslag uit: voor den eersten uit te geven KJM V -zang bundel zijn 28 liederen verzameld. Het jaarverslag van den penningmeester sloot met een klein batig saldo. Een langdurige discussie ontspon zich over het orgaan .De Keten", dat. tn verhard met de belangrijkheid voor de beweging, op steviger financieel fundament aal komen te staan. er loos? zich de daarvoor veretechte bedragen te ver schaffen. Het ia dus niet soo, dat de volksrijkdom vermindert omdat het tunnelplan niet wordt uitgevoerd, maar juist andersom. Hieruit blijkt tevens, dat het geneesmiddel niet moet wor den gezocht in een forceeren van de uitvoering van werken, waarvoor het geld niet beschik baar is in welk geval de volksrijkdom nog sneller zou afnemen maar In een zoodanige versobering van de volkshuishouding, dat door besparing de middelen worden verkregen, welke voor uitvoering van deze werken noodlg zijn. De regeering merkt verder op. dat zij met haar ontwerp niet uitsluitend beoogt door uitvoering van een aantal openbare werken de werkloos heid lijdelijk te doen verminderen. maar tevens de aanpassing van het geheels bedrijfsleven aan de gewijzigde Internationale omstandigheden tg bevorderen en daarmede ook bet herstel van het budgetaire evenwicht In de hand te werken. Daarom heeft sU het wenscheiyk geacht het ontwerp zoo snel In te dienen als haar tn ver band met de budgetaire positie dee lands ver antwoordelijk scheen. Do regeering staat sceptisch tegenover het nut van een door sommige leden gewenschte samenstelling van een volledig beschrijvend overzicht van omvang en oorzaken der werk loosheid. Omtrent den omvang der werkloos heid bestaan reeds thans vrij volledige gegevens en de oorzaken zijn, voor zoover zij van alge- rneenen aard zijn, voldoende bekend. door de overbekendheid van de feiten geenerlel reactie van de zijde der beklaagden. De regeering komt daarin met beslistheid op tegen de voorstelling als zouden In het thans aanhangig gemaakte wetsvoorstel plannen zyn belichaamd, welke reeds een Jaar te veren in uitzicht zouden zijn gesteld. De regeering haalt daarby de regeerlngsverklaring van 31 Mei 1933 aan. Ook werpt de regeering van zich het ver wijt van eenlge leden als sou de voortgaande verarming van het Nederlandsche volk in de hand worden gewerkt door de politiek, welke ten aanzien van de gemeenten is gevolgd. Als voorbeeld ter illustratie van deze door de over heid in de hand gewerkte verarming werd ge wezen op de gemeente Rotterdam, die in haar voornemen om een tunnel onder de rivier te bouwen, zou zijn verhinderd door Oed Staten en op aandrang der regeering den bouw van een nieuw ziekenhuis heeft moeten stopzetten. De regeering wijst er op, dat de genoemde wwfken niet zijn stopgezet door Gedeput Staten of de regeering. maar door de omstandigheid, dat de gemeente Rotterdam niet bij machte was De verklaringen van getuigen liman. Porto, Tatiplkalawan en Mintje passeeren de revue tot by twaalven, wanneer een tweede pauze wordt gehouden. Enkele leden spraken den wensch uit, dat sou worden gestreefd naar vermindering van het groote aantsd hier te lande werkzame kellners en muzikanten van andere nationaliteit. Denaelfden aandrang oefenden zy. wat betreft het nog grooter aantal Duitsche dienstboden, ten onzent Werkzaam Vele leden spraken de hoop uit. dat de regee ring met verschillende gevallen inzonderheid zoude rekenen, opdat er in industrieele kringen geenerlel ongerustheid over die maatregelen meer heerache. De raadsman van den beklaagde luitenant ter zee der eerste klasse F„ de officier van den Marine Stoomvaart Dienst der eerste klams O. B. Eenhoorn, deelt mede dat deze beklaagde be swaar maakt als zou hij tegen den korporaal Boshart hebben gezegd: „Wat moet Ik doen, wat moet ik doen7" Hij heeft uitsluitend gezegd: „Wat is er loos?" omdat de groote motorsloep op drift was. De secretaris van den Krijgsraad maakt er op attent dat korporaal Boshart ten rechte ver klaarde dat de beer F. uitriep: „Wat moet dat nou. wat moet dat nout" Overigens wordt van het beswaar van be klaagde aanteekenlng gehouden. De voorlezing heeft dan plaats van het ver boor van den eersten officier M. betreffende .het belangrijke punt of de beer F. tn de hut van den commandant In presentie van den heer M. orden heeft gevraagd, waarbij de commandant Eikenboom zou hebben gezegd niet te schieten en geen bloedbad aan te rich ten en de eerste officier M. zou hebben ge- segd: „Wij zullen niet doen als op de jto- nlngin-Regentes". De heer M. herinnert zich dit achterblijven in de hut van den commandant en het vragen van orders niet „Wellicht speelt den heer F. het gebeurde asn boord van de „Koningin- Regentes" door het hoofd. Beklaagde, de luitenant ter zee der eerste klasse F., begrijpt niet dat getuige een en an der heeft kunnen vergeten. HU handhaaft na- drukkelijk zijn verklaring. SOERABAJA. 19 April Aneta). Bij de voort zetting van de behandeling door den ZeekrUgs- raad van de zaak tegen 19 officieren van .De Zeven Provinciën blijkt uit de voorlezing van het verhoor van den getuige, den onder officier Van Floreetein. dat deze den luitenant ter zee der eerste klasse F. verlof vroeg de on derofficieren van geweren te voorzien. Hierop ontving hy het op zeer senuwachtlgen toon gegeven antwoord: „In Gods naam, geen ge weren" De luitenant ter zee Van Boven verklaarde rich- echter onmlddeliyk accoord. Getuige is van oordeel dat een offensief tegen de melters gelijk sou hebben gestaan met zelf moord. daar biykens de woorden van de offi cieren deze ,Jn de longroom saten als ratten In de val." Getuige memoreert zijn optreden tegen de tot den aanval opdringende muiters, waarbij den Inlandschen stoker-olleman J. Hendrik onder dreiging met een pistool toevoer'*' Terug of1 ik schiet je voor je verdaan welke som matie werd voldaan. De voorlezing van oen andere onderofflden- verklaring memoreert het gebrek aan leiding, uitgaande van den luitenant ter zee der eerste klasse F., de dreiging met een pistool door den luitenant ter see der derde klasse Baron de V- van 8t„ die hei hUschen van don valreep be lette. De naam van deeen getuige blijkt te sUn Romer. Do voorlezing wordt voortgeoet mot die van een verklaring van den getuige den sergeant machinist Danlëls, waarin een en ander wordt medegedeeld Inzake de gedragingen der offi cieren Do luitenant ter zee der derde ktasse baron v van St. maakte een wachtgeldregeling OS *Mg da onderofficieren. De regeering zal tot verlaging van huren medewerken door in samenwerking met do ge meente zoowel den bouw van goedkoops ar beiderswoningen te bevorderen, als huren van bestaande woningen, waarvoor Rijk en gemeen te samen, dan wel de gemeente alleen het ri sico loopt, te verlagen. Met de besturen der twee grootste gemeenten Is de regeering ter sake bereids in onderhandeling Wat den nieuwbouw betreft, sal deze samen werking tusschen het Rijk en de gemeente vet- kregen moeten worden, doordat van Rijkswege een nieuwe tweede hypotheekregeling in het leven wordt geroepen, terwijl de gemeente ge schikt bouwterrein sal moeten leveren tegen aannemelijke prijzen en ook op ander gebied tot verlaging der koeten aal moeten meewer ken. Het werkfonds sal daarbij «Dn bemidde ling kunnen verleenen om tot verlaging der bouwkosten te geraken. Wat de bestaande woningen betreft, sal do huurverlaging voor bepaalde complexen ver kregen moeten worden, doordat het Rijk zich verbindt mede te werken tot renteverlaging voor de verleende voorschotten en voorts om met de gemeente samen het heele exploitatie verlies te dragen. Dat aan de scheepvaartondememingen uit sluitend credleten zouden sijn verstrekt tegen 5 pOt is minder Juist. Dat in de memorie van toelichting over de organisatie en de werkwijze van het Werkfonds weinig licht wordt verspreid, vindt sUn ver klaring hierin, dat deze werkwijze zich voor een belangrijk gedeelte In de practjjk sal moe ten vestigen. Het ligt in de bedoeling enkele werken meer In het bijzonder te bestemmen voor de Jeugdige werkloosen. Het aangevraagde bedrag van M millioen is te zien als een eerste credletaanvrage voor „werkverruiming". Slaagt deze eerste poging, dan sullen, naarmate de omstandigheden het noodlg maken en de leeningscapaciteit het ge doogt. verdere credletaanvragen voor dit doel worden gedaan. van dit op f 73.947.485, waardoor zü f 22.68 millioen bene den de raming over dit tijdvak bleven. De getulge-verklaringen dalen In belang rijkheid af, zoowel wat betreft den rang der ge tuigen als den inhoud der verklaringen en een poging van een korporaal om een stilstaande fan opnieuw op gang te brengen wekt meer belangstelling dan de voorlezing, welke uitslui tend wordt onderbroken door de vraag van den president aan den beklaagde, den luitenant ter zee der eerste Klasse F. of hij bezwaren heeft, welke vraag steeds met zachte stem dan wel hoofdschuddend ontkennend wordt beantwoord. De fascist Baan schrijft ons om. het vol gende: Voor ingewijden in fascistische kringen was het al sinds lang geen geheim meer, dat ook daar een tweetal stroomlngen tegen elkander ingingen. De eene groepeering hoopt nog tmmer dat ds oude politieke partijen door den drang der om standigheden. en de uitingen uit het Nederland- scha Volk, het Corporatief Staat- en Maat- schappijbestel sullen overnemen en in practUk brengen. Onder deze eerste richting sijn er ve len. die uit angst voor de maatregelen welke de Commissie-Kooien wellicht aal voorstellen om z g.n. revolutlonnaire organisaties uit verte genwoordigende lichamen te weren, alle moge- Hjke moeite doen om toch maar vooral, sender eenig voorbehoud, legaal te schijnen. De tweede stroomlng, die In Iedere fascistoïde beweging In ons land sterk vertegenwoordigd is. en waar ook danig rekening wordt gehouden met het bestudeeren van het Jodenvraagstuk, heeft thans een beroep gedaan op den heer Baars, leidere v. d Alg. Ned. Fasdstenbond. die juist terug in ons land uit Italië, niet geaarzeld heeft om deze extreme richting leiding te geven, vooral waar ook hij tn eigen kringen zoovelen aantrof die op het moment wachten dat iedere actie tegen het fascisme van welke zijde dan ook ondernomen meer krachtdadig beant woord sou worden. Hierdoor is de fascistische beweging In ome land een nieuwe periode ingegaan. De heer Baars heeft zich geheel teruggetrok ken uit de Corporatieve Concentratie, daar tao- tlek, zoowel in- als uitwendig, in geenen deele strookte met zijn opvattingen omtrent den weg, dien het Volksfasclsme hier heeft af te leggen. Binnekort zullen In alle plaatsen vergade ringen worden belegd waar Baars als spreker sal optreden en diverse urgente vraagstukken, gezien vanuit het standpunt dezer extremisten, sal behandelen. Het gaat er meestal niet om welk loon redeljjk, maar welk loon economisch moge- UJk ia. St la daarbU geen sprake van. dat de regeering bepaalde loonen dwingend wil opleggen of collectieve contracten sou willen „uithollen". De officier van den Marine Stoomvaart Dienst Beets gaf order tot schieten by het op- Na de verklaring omtrent de bespreking van commandant Eikenboom met de officieren Is getulge-deakundlge van oordeel dat het niet di rect zenden van hulp als een tekortkoming van de landmacht moet worden beschouwd. Ofschoon de gewestelijke militaire commandant tn de so ciëteit tegenover de officieren beloofde onmid- delUJk hulp te zenden arriveerden de karaby- nen eerst te 3 uur 30, waardoor kostbare tyd om de muiters te kunnen overrompelen verloren ging. De gezagvoerder van de „Aldebaran” was van dezelfde meenlng. Oeze had een sloep gereed doch kon niet vertrekken wegens bet ontbreken van gewapende troepen van de landmacht Herovering van de .Jle Zeven Provinciën" was, indien de muiters waakzaam waren, prac- tisch uitgesloten, doch bet was zeker moge- lyk tot het schip door te dringen, vermoedelijk tot de brug en de machinekamer, hetgeen, te samen mM het onklaar maken van de stuur inrichting. een belangryke moreele verzwakking van de muiters zou hebben beteeksnd. Ta een uur werd de zitting verdaagd tot he denmorgen acht uur. Hedenmorgen heeft de Zeekrijgzraad de be handeling van de laatste Zeven Provinciën zaak tegen sestlen officieren-beklaagden hervat. De voorlezing van de op het proces betrekking hebbende stukken wordt hervat. Os wordt voor gelezen het tweede verhoor van den getulge- deakundlge. Jhr H. A. van Foreest. luitenant ter zee eerste klasse. Dit bevat detailleering ▼an de teak van een officier, diens dienstver vulling en ds taak van een officier van de wacht Daarna wordt het verhoor van korporaal Bos hart voorgelezen, waarin wordt gen emoreerd Boshart’s rol van redder tydens de bedreiging van den luitenant ter zee Dekker en het con flict met pistolen in de radio-hut tusschen den luitenant ter zee Baron de Vos van Steenwljg en Boshart, sraarby niet de pistolen, doch ar gumenten dea doorslag gaven, enz. De Ry lesmiddelen de maand f26.045.181, f 6 millioen gebleven zijn. Zy bleven I 1/4 ton beneden de Maart 1933. maanden By het afdeellngsonderzoek getuigden ver scheidene leden hun instemming daarmede. Deze leden drongen er op aan. dat. Indien bet ontwerp tot wet mocht worden verheven, on- verwyid zou worden overgegaan tot de ver- weaeniyklng van de er In neergelegde voorstel len, naardien naar hun meenlng te dezer zake meer dan ooit spoed moet worden betracht. Eenlge andere leden betreurden de noodzake- UJkheld van voorzieningen ter bescherming van de nationale arbeidsmarkt, als welke thans staan getroffen te worden en welke zy. In abstracto beschouwd, afkeurden, doch tot het nemen waarvan de felteiykz omstandigheden nopen. Tot de fetteiyke omstandigheden rekenden sU mede de houding van andere regeeringen ten opzichte van hetzelfde vraagstuk als het wets ontwerp bedoelt te regelen Als de voornaamste aanleiding tot de Indie ning beschouwden zy evenwel de toeneming der werkloosheid hier te lande. Zoo betoogden sU ook. dat de propaganda, gevoerd voor het ge bruik van Nederlandsen fabrikaat, in tal van gevallen Juist daarom geringe beteekenls heeft, omdat ten onzent maar al te vaak arbeiders, uit den vreemde afkomstig, het als nationaal product gekenmerkte artikel op ons grondgebied hebben vervaardigd Alleen dan mag. zoo meen den deze leden, van zoodanig fabrikaat worden gesproken, wanneer Nederlandsch werkers het artikel hebben gewrocht. BATAVIA. 19 April (Aneta). Het Hoog Mi litair Gerechtshof ving de berechting aan van de vyfde groep der muiters. Gehoord werd de matroos der eerste klasse J. W. B (die de witte vlag heesch nadat de bom viel) Deze verklaart: ..Nog een stukje van den bom Is in myn eigen lichaam" Beklaagde betoogt uitvoerig te hebben ge tracht van de saak te maken wat er van te ma ken viel. Daarna werden achtereenvolgens gehoord A. van I., T. de J„ G. F., J. 8. en L. J. 8-, allen matroos le kis zee. Allen verklaarden slechts te hebben gehandeld om de muiterij tegen te gaan en het werk gaandg te houden Het Nationaal Verbond der KJ.M.V. in Ne derland vergaderde te Utrecht. Naast de afge vaardigden van de bonden der vyf d’oceaen waren de verschillende moderatoren aanwezig en Mr. F. Bach, directeur van het Nationaal Hanae bureau. In zyn openingswoord richtte de voorzitter, de heer W. v. d. Schoot uit Tilburg, eenlge waardeerende woorden aan het adres van rector ▼an Bellenberg Hubar, die als moderator van den Boeschen Bond moest bedanken om ge zondheidsredenen. De nieuwe geesteiyke leids man, rector v. Thlel uit Nymegen, werd harte- lyk welkom geheeten. Betreurd werd, dat In Limburg nog steeds geen hecht verband ver kregen is, men biyft echter paraat. De heer H Engels uit Lelden bracht verslas uit van de vergadering voor het Katholiek Ge meenscha psoord. Besloten werd den rapporteur zitting te doen nemen in de ingestelae com missie; financieele deelneming werd echter voorshands onmogeiyk geacht. Daar de KuM.v. verleden Jaar. In verband met het H. Jaar naar Rome was getrokken, werden nu aanvragen van relsbeureaux ontvangen, om te mogen zor gen voor een tocht naar Oberammergau. De vergadering stelde vast, dat het Verbond zien niet sal begeven op het terrein der Ned. Rels- vereenlglng voor Katholieken en geen reizen meer zal organiseeren. Er aal groote propaganda gemaakt worden voor deelneming aan den zesden Katholieken dag te Den Bosch. Verwacht wordt, dat oe K.JM.V.%rz in grooten getale zullen opkomen om te bewyzen. dat zy een belangrijke plaats in de rü der Jsugdvereenlglngen innemen. In den nazomer zal een Nat. Besturendag worden gehouden in het centrum van het lana. Vastgesteld werd, dat door ervaren sprekers hebben in opgebracht waardoor zy ruim beneden de raming Getuige ontkoppelde de stuurinrichting, die, zooals bekend, later opnieuw werd ingekoppeld. De volgende verklaring welke wordt voor gelezen is die van den onderofficier InsbrUcker. Hierin wordt een uitroep van onderofficieren by bet uitbreken der muiterij gememoreerd, luidende: „waar blyven de officieren". Voorts wordt os gememoreerd bet flink optreden van den luitenant ter zee der derde klasse Baron De V. van 8. De luitenant ter zee der eerste klasse F. was echter totaal tn de war, terwyi de andere officieren het zaakje aankeken Ge tuige. die by het begin van de muiterij drie uur aan dek was. zag geen poging van de zUde der officieren om de brug te bestormen. Voorlezing van de verklaring van matroos-getulge Bekhoven bevestigt het treden van den luitenant ter zee der derde klasse Baron de V. van 8 die met een pistool dreigde tegenover de Inlanders die de statie trap heschen en die onmiddeliyk loslieten, uit roepend: „wy gaan naar Boerabaja', waarop Baron de V. van 8. antwoordde: .Daar komt niets van, alleen de officieren commandeeren hier Hetzelfde wordt bevestigd door den getuige, den marinier Smit, die hieraan toevoegt dat Baron de V. van 8. op de borst van een Inlan der richtte. Later liet hy het pistool sakken zeggend: „Ik heb kassian met Je." Zulks ge schiedde In het byzyn van den beklaagde, den luitenant ter zee der tweede klasse D. Een volgende verklaring bevestigt het op treden van Baron de V. van 8. en memoreert dat de heer F. In de richting van korporaal Beshart riep: „Wat is er dan toch, wat is er dan toch,” waarop korporaal Boshart mt- woordde: ,Jk ben geen communist, waarom dit aan my te vragen." Getuige memoreert het varen met een vlet naar den wal. HU stelde voor naar de .^Idebaran" te varen. Intusschen stjigt de temperatuur onder het gegolfd yzeren dak. hetgeen een opgewekt me deleven met het gebeuren In de rechtszaal niet bevordert. Het by den aanvang aanwezige zestal belang stellende officieren te dan ook allang verdwenen SOERABAJA, 19 April (Aneta) Aan het slot van de zitting van 14 dezer nam de Presi dent van den Krijgsraad, de lultenant-kolonel van het corps Mariniers O. J. O. Dorren, de voorlezing over, nadat de secretaris de verkla ring van Kawllarang had voorgelezen, welke voorlezing ruim een uur duurde. De President ving aan met een verklaring van den getuige-deskundlge. Jhr. H. A. van Foreest, luitenant ter Zee der eerste klasse, welke ver klaring belangrijk te voor de verdediging De heer Van Foreest brengt in zyn verklaring allereerst rapport uit betreffende de stemming onder de bemanning. Hy constateert, dat er geen aanleiding was om aan samenspanning te denken, doch getuige-deskundlge kan wegens zyn bemoeienis met de artlllerle-oefeningen als mede den korten duur van zyn werkzaamheid aan boord van .De Zeven Provinciën” geen goed gefundeerde meenlng vormen. Hy legt verklarin gen af ten aanzien van het openen van de pa tronenblikjes voor de pistolen der officieren, hetgeen nimmer isfceschled; hy geeft by zonder heden over de bergplaatsen van handgranaten, mitrailleurs e.i slaghoedjes voor handrrsns tan Getuige-deskundlge geeft In zyn verklaring als zyn oordeel te kennen dat er onder de mari niers menachen zyn, die volledig bekend moe ten worden geacht met de monteering van handgranaten, hetgeen den ouderen officieren bekend was. Ook de regeering te van eerdeel, dat ver beteringen in de organisatie van het be drijfsleven door de verschillende bedrijfs takken zelf tot stand zeilen moeten wor den gebracht, al sal de Overheid daarby eventueel de helpende hand moeten bieden. Indien doelmatige reorganisatie, door een groote meerderheid gewenacht. dreigt af te stuiten op het verzet eener kleine minderheid, sal het zeker ernstige overweging verdienen of hier Ingrijpen van overheidswege niet ge- wenscht moet worden geoordeeld. drihgen der muiters. De plannen van den heer van Boven betrof fen een uitval ten eerste by verdeeldheid onder de muiters, ten tweede by het verleenen van nulp van bulten, enz. Daarna werd voorlezing gedaan van een ver klaring van den getuige den sergeant-machinist Merks, waarvan 1 eerste gedeelte niets byson- ders oplevert. Uit het verhoor van den sergeant-machinist Merks biykt dat getuige van meenlng was dat ..het zaakje een goed verloop had." Hy te van oordeel dat het optreden van den beer Van Boven kalm en zeer tacttech was. Getuige memoreert ter typeerlng van den slechten geest op de vloot een geval uit 1939 en besluit: „Thans (nJ. ten tyde van het ver hoor) te het nog evenzoo”. Na mededeellngen betreffende de jongens af komstig van de Kweekschool voor Inlandsche Schepelingen, die. meer ontwikkeld zynde. zich laten voorstaan op het feit dat zy Hollandsch leeren, enz., eindigt de verklaring met bet ge ven van den indruk dat het Europeesch perso neel eerder getraft is dan het Inlandsche Na de pauze volgt voorlezing van de verkla ring van den getuige den majoor-machinist Van de Wal, die zich ergerde aan het slappe werken door het jonger Inlandsch dekpersoneel, doch overigens van meenlng was dat de stem- mlng aan boord van de .De Zeven Provinciën” beter was dan die aan boord van Hr. Ms. ,4ava" Ir de Jaren 1928-1939. In deze verklaring wordt de hoogst opgewon den stemming van den luitenant ter zee der eerste klasse F. gememoreerd. Door de hypotheekbanken te de verelschte medewerking toegezegd ter verkrijging van bouwcredlet voor goedkooperen woningbouw tegen een ir. verhouding tot de rente der pand brieven zoo laag mogeiyk berekenden rente voet. Bleef het wetsontwerp beperkt tot kunst matige werkverruiming, dan sou het nulAlechts van tydelyken aard zyn. Ook de ervarflgen in bet buitenland hebben geleerd, dat eew kunst matige werkverruiming op zich zelf geen biy- vende verbetering in den toestand brengt. In tegendeel. nadat het crediet sou zyn uitgeput sou de werkloosheid In verscherpte mate op treden, daar een groot aantal bedrijven zich in dezen vorm van staatshulp sou hebben In- geoteld en na het eindigen daarvan In een ge- vaariyke depressie zou terugvallen. Daarom is van een plan als het onderhavige alleen dan een biyvend nut tot vermindering van de werk loosheid te verwachten. Indien het tevens wordt pbrulkt om op soo ruime schaal als mogeiyz t bedgyfsleven te ver- pell der pro-

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 17