ONSBLAD Minister Verschuur gaat heen Duitsche nota van antwoord Engeland aan I! i Het nieuws van heden Naar Frankrijk I De brief van Prof. Thieme BANK VAN DEN ARBEID UIT DE STAD VAN HET VATIC AAN GEPUBLICEERD IN HET LAGERHUIS DE BAROMETER BLOEDIGE GEVECHTEN IN DEN CHACO? AMBTENARENPROTEST IN FRANKRIJK sTrvw v VAWvn 11 iinw///>/////« Om gezondheidsredenen heeft Z. Exc. aan H. NI. de Koningin ontslag georaqgd VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS l TRIOMF DER TECHNIEK Zijn levensloop De moordzaak-Prince Geen opheldering? Te hoog gespannen verwachtingen Weer een Valsche bankbiljetten arres- Vrijlating in Oostenrijk De Duce over Versailles De Fransche bladen boos Taak der luchtweer Waar is Trotzki heen? spoorweg ongeluk in Oostenrijk Schipbreuk na 5 jaar opgehelderd Het heele 21e torpedobooteskader zal verbouwd worden Minister Colijn niet naar Indië Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek - Telefoonnummer 433 DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20c., ins®*- med. 40c JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR Scheermessen en Tondeases I DINSDAG 17 APRIL 1934 Na de ramp met de „T omozuru” Een uur lang werd gister in ver schillende staatsbedrijven niet gewerkt -* De Duitsche regeering legt uit hoe de uitgaven voor leger, vloot en luchtvaart belang rijk konden stijgen Wrakstukken van het schoolse hip „Kopenhagen” gevonden Pogingen om de bank alsnog van den ondergang te redden Met hem verdwijnt een in dezen tyd haast onmisbare figuur uit de regeering ZEVEN EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 156 N00RD-H0LLA NDSCH DAGBLAD niet aou worden wantrouwen i MINISTER VERSCHUUR TREEDT AF. H. i flandelsbesprekin 'en «net Spanje- •ver te I Holland-IndU tn 1% üaf. Invoerbeperking van cement. Mislukte roofoverval te Rotterdam. Moord In de grensstreek. wy vernemen uit Berlijn: I Pastoor J. Loven te Horn (L.) overleden. Liefdesdrama te Bergen op Zoom. O O L van van 9 met een vertegenwoordi- X Mussolini IIIIUI/i t I 1 I I Nationaal Verbond van den Katholieken Jongen Middenstand vergaderde ie Utrecht. Stand op Dinsdag ser vjn.1 Ml Vorige stand: 1M De Amerikaansche politie teert 10 personen i t i De „Maasbode avond Z. Exc. i Dat uitlating van Mussolini wordt door de Fransche Naden druk besproken en de „Pstit Parieten” «egt, dat een herziening van het ver drag van Versailles niet uitvoerbaar Is. omdat nog be- Amb te naren-protest in Frankrijk tegen de be zuinigingsmaatregelen. Duitsche nota van Antwoord aan Engeland in het Lagerhuis openbaar gemaakt. De Raad van Beheer der Belgische socialistische Bank van den Arbeid wil met alle middelen dese Instelling voor den ondergang bewaren. Pastoor B. Geeve O-F.M. te Rotterdam leden. i 1 i BERLIJN, 16 April (VD). Naar ,J*r Tag” meldt Is het raadsel van het lot van het Deen- sche schoolschlp „Kopenhagen,” dat sedert het jaar 1939 met zjjn bemanning van zestig kop pen vermist werd, thans opgehelderd. De kapitein van de Flnsche bark „Lawhlll" heeft op verscheidene honderden zeemijlen ten Zuiden van de Groote Australische Golf wrak stukken gevonden, die afkomstig zijn van de „Kopenhagen.” De deskundigen zijn van mee rling, dat het schip in den mist met een Ijsberg in botsing is gekomen en onmlddellljk is ge zonken. De „Kopenhagen” was het grootste zeilschip ter wereld en had de modernste Installaties aan boord. Het lot der zestig Deensche kadetten had Indertijd in de geheele wereld veel deelneming gewekt. WEENEN, 15 April In het station March- trenk. op enkele kilometers van de plaats, waar Dinsdag j.l. de nachtsneltrein van MUnchen tot ontsporen was gebracht, is heden de ochtend-D- trein naar MUnchen gedérailleerd. Officieel wordt omtrent het ongeluk het vol gende medegedeeld: De Zondag 15 April om 9 uur 45 van het Wes- NEW-YORK, 16 April (Reuter) Volgens den correspondent van de „New-York Times" te Buenos Aires is Vrijdagochtend jj. een der bloedigste gevechten begonnen, welke tijdens den Chaco-oorlog sjjn gevoerd. WEENEN. 16 April (VJ>.). Dertien natlonaal- soclallsten. die in het concentratiekamp Wol- lersdorf ziek zijn geworden en daarna verpleegd zijn In een Weensch ziekenhuis, zijn In vrijheid gesteld. Onder hen bevinden zich Schattenfroh. prof. Suchenwlrt en Richard Frauenfeld, de broer van den gouwleider. De In vrijheid ge stelden mogen niet in Weenen verblijven Ook de soc. -democraat Varousek Is uit de hechtenis ontslagen. Rljksmlddelen bleven over Maart ralm f6 mil- Uoen beneden de raming. Bloedigs gevechten In den Chaco? Bolivia meldt duizenden dooden en gewonden aan de zijde van Paraguay. Van der Meuten heeft te kennen gegeven te geen geval te zullen uitkomen In de wereld kampioenschappen. Memorie van Antwoord van de Tweede Kamer over het zestig miliioen crediet voor werkver- ruiming. De officieren van „De Zeven Provinciën” voor den krijgsraad. X3 I vernieuwing immaterieel Met langer Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp tot regeling van den arbeid in loondienst door vreemdelingen. TOKIO, 16 April. Naar aanleiding van de ramp met den torpedojager „Tomozuru”, die door een fout in de stablllteltsberekening kapseisde, waar bij het overgroote deel der bemanning om het leven is gekomen, zal het geheele 21ste torpedo booteskader worden overgebracht op de lijst by de Japansche vlootreserve, en zullen alle sche pen van dit eskader verbouwd worden overeen komstig de resultaten van bet onderzoek der commissie, die naar aanleiding van de ramp met de „Tomozuru” is ingesteld. De minister van Marine Ozumi heeft een be zoek gebracht aan de plaats van de ramp nabij het vlootbasis Zazebo en is heden te Tokio terug gekeerd. De Japansche torpedobooten „Mlnekaze” en .jBawakaze" zijn Zondagmorgen vroeg tegen el kaar gebotst tijdens de nachtelijke manoeuvres. De „Mlnekaze" kreeg zware averij en werd de haven binnen gesleept. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. NEW-YORK. 16 April (VD). Na een onder zoek, dat verscheidene weken in beslag heeft genomen, is tie geheime politie er In geslaagd voor een bedrag van 400.000 pond sterling aan v^jsche bankbiljetten op te sporen. Tien per sonen zijn, in verband met deze zaak, reeds ge arresteerd, terwijl binnenkort nog een aantal arrestaties verwacht wordt. LONDEN, 16 April (Reuter). Zooals sir John Simon In antwoord op een vraag van het con servatieve parlementslid Roothby reeds had aan- gekondigd. werd Maandagmiddag in het Lager huis het grootste deel der Duitsche nota van antwoord op het recente Engelsche verzoek om inlichtingen over de verhoogde uitgaven van Dultachland voor de oorlogsvloot, het leger en de luchtvaart, openbaar gemaakt. Door de politie zijn bovendien nog in beslag genomen een aantal valache loterijbriefjes en kaartjes vooc het bijwonen van baseballwed strijden, welke de bende eveneens vervaardigde. De leden van de bende, die haar hoofdkwartier In Brooklyn heeft, stonden juist op het punt om te vertrekken toen zij door de politie wer den overvallen. De zaak ia aan het licht ge komen door de aanhouding van een vrouw, die trachtte nagemaakte biljetten te wiszelen Onder de gearresteerde personen bevindt zich een organist, die naar men beweert voor een bedrag van 1.250 dollar aan valache biljetten achter zijn orgel in de kerk te Scranton aou hebben verborgen, voorts een Russische tolk, die In dienst Is geweest van ex-president Hoo ver, en een redacteur van een buitenlandse!) blad, dat In New-Yark wordt uitgegeven. Men gelooft, dat voor een bedrag van 45.000 dollar aan nagemaakte biljetten In een veld te Riverhead (Long Island) verstopt is. Een troep werklieden is er heen gezonden om den bodem te onderzoeken. De reis van den minister-president, dr. Colijn, gast niet dour. Mussolini over het Verdrag van Versailles. Weer een treinaanslag In Oostenrijk? Sneltrein naar München gedérailleerd. Geruchten als zouden de besprekingen tunseben dr. Buttmann en Kard. Pacelli afgebroken zijn, worden ontkend. telijk station te Weenen vertrokken D-treln no. 55. die dagelijks naar Passau rijdt, is enkele minuten voor 13 uur op het station Marchtrenk met de locomotief, den dienstwagen en de daar opvolgende twee personenwagens op rails 5 ont spoord Noch passagiers, r.och| personeel werden gewond. Er wordt een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van de ontsporing. Het staat echter vast, dat er in dit geval geen sprake is van een spoorwegaanslag. vastgesteld op 236 miliioen mark, wat ten op zichte van het vorig jaar een vermeerdering beteekent van 50 miliioen mark. Deze verhooging vindt zijn oorzaak In de stij gende kosten eener systematische r van het sinds lang verouderde schee] der Duitsche vloot welks vervanging uitgesteld mag worden, al was het alleen maar voor de veiligheid der bemanning. De begrootlng van het ministerie van lucht vaart kan niet als een bewapenlngsbegrooting beschouwd worden. Zy bestaat uit twee begroe tingen, één voor luchtvaart en één voor lucht weer. De voor luchtvaart voorziene uitgaven be dragen 160 miliioen mark, terwijl op de be grootlng van het vorig jaar voor dit doel onge veer Tl miliioen mark uitgetrokken waren. Deze verhooging vindt haar oorsprong in de vervanging van verouderd vllegtuigenmaterlaal van de Duitsche particuliere maatschappij voor luchtverkeer, de Lufthansa, welks evenals dat In andere landen gebruikelijk is. subsidie geniet van den staat. Er is hier vooral sprake van het ombouwen van eenmotorlge vliegtuigen In twee- en driemotorlge, van verbetering der verschil lende diensten vooral met het oog op het lucht verkeer In den winter en van de verdere ont wikkeling van het luchtverkeer bij nacht Het is op de eerste plaats het luchtverkeer by nacht dat veel grootere uitgaven eischt, daar de vei ligheid zoo hoog mogelyk moet worden opge voerd. waarvoor een uitbreiding van het be- tonningsstelsel en den radiodienst noodzakeiyk ia. Ook de bevordering van de luchtvaart over zee en het wetenschappelyk onderzoek op lucht vaartgebied hadden een stijging der uitgaven ten gevolge. De uitgaven voor luchtweer bedragen rond 50 miliioen mark In de begrootlng van het vorig jaar was voor dit doel slechte IJ miliioen mark uitgetrokken, daar de organisatie der luchtweer zich toen nog in haar beginstadium bevond De nieuwe organisatie heeft tot taak de burgeriyke bevolking tegen luchtaanvallen te beschermen. Haar werkzaamheden bestaan In het bouwen van bom- en gas-vrVe kelders, het vormen van ontglftlngstroepen, de bevordering van het brandweerstelsel. de opleiding van waarschuwings-, hulp- en ontglftings-colonnea en andere dergeiyke maatregelen. Onze Romelnsche correspondent seint ons: In tegenstelling met berichten In de Fransche □ers vernemen wy, dat de besprekingen tusschen dr. Buttmann en den Secretaris van Staat Z. Em. Kard. Pacelli voortduren. Ofschoon de po sitieve resultaten der besprekingen tot nu toe zeer gering zyn. heeft men In Vatlcaansche kringen nog niet alle hoop verloren dat de Duitsche regeerlng het hare doen zal om een conflict met de Katholieke Kerk te voorkomen PARIJS, 16 April. Hoewel de minister van Posteryen. strafmaatregelen had aangekondlgd. hebben vandaag toch In het geheele land pro- testbetoogingen der postambtenaren plaats ge nad tegen de bezuinigingsmaatregelen der re geering. Er werd in de meeste poet- en tele graafkantoren een uur gestaakt. De autoritei ten hadden voorzorgsmaatregelen genomen. Nergens hebben incidenten plaats gehad. Volgens een Bollvlaansch communiqué telden Paragueesen tijdens de gevechten van Vrijdag •n Zaterdag verscheidene dulsenden dooden en gewonden, terwijl de Bolivtaansche slechts onbeteekenend waren. Te heerscht groote opgetogenheid Een Paragueesch communiqué meldt daaren tegen, dat er niets belangrijks is gebeurd aan bet front. De minister van Posterijen heeft de namen verlangd van de kopstukken der staking. Overi gens heeft de dienst geen aanzleniyke storing ondervonden. Ook de ambtenaren van het tabaksmonopolie en de munt hebben het staklngsparool van het socialistisch vakverbond opgevolgd en tegen den middag het werk een uur lang neergelegd. In enkele andere staatsbedrijven kwam het slechts tot gedeelteiyke stakingen. Hedenmiddag demonstreerden een aantal le den van de onderwyzers-bonden tegen de re- geerlngs-maatregelen. Omstreeks 5 uur ver strooide de politie hen, doch een uur later wa ren zy wederom by het stadhuis verzameld Zingende en roepende trokken zy door de stra ten. PARIJS. 19 April. (V.D.) De vroegere Rus- rische volkscommissaris Trotzki. wiens verbluf In een villa tn de buurt van Parijs Zondag bekend werd, hetgeen den bladen aanleiding gaf daartegen te protesteeren, is Maandag ochtend vertrokken. Trotzki heeft per auto Bet onbekende bestemming de villa verlaten. PARIJS, 16 April (Reuter). Mussolini heeft In een onderhoud ger van de ..New York Times" over de ontwapenlngs- kwestle os. het volgende ver klaard: Ieder is zich er van bewust, dat de landkaart van Versailles eens door een oorlog of op andere wUze gecorrigeerd moet worden. Waarom zoo vroeg de Duce. zal de herziening van het verdrag niet liever „op •n andere wijze" geschieden? verliezen La Pas De inhoud van het gepubliceerde deel der Duitsche nota van antwoord luidt als volgt: Zooals uit de onlangs gepubliceerde ontwerp- begrootlng voor het begrootlngsjaar 1934-35 biykt, zyn de uitgaven voor het leger vastge steld op 654.6 miliioen mark, wat ten opzichte van de vorige begrootlng een vermeerdering be teekent van 173 miliioen mark. Deze verhooging was noodzakeiyk In verband met de in het begrootlngsjaar 1934-35 voorziene voorbereidingen der verandering van bet Rljks- leger In een leger met korten dlensttyd Het feit dat voor dit doel de noodige mid delen worden uitgetrokken, vindt zyn verklaring in don huldigen stand der onderhandelingen over het vraagstuk der ontwapening. Da uitgaven der begrootlng van marine zyn De fraaie ijzerconstructie van de grootste brug van Zweden, de Westbrug Stockholm, die 1600 M. lang en 24 M. breed is PARIJS. 16 April Te oordeelen naar de tot nu toe bereikte resultaten van het onderzoek der nieuwe sporen in de moordzaak-Prince schynt het. dat de hoop der politie weer te leurgesteld zal worden. Het verhoor van den Zondag gearresteerden Bruneau, die beweerd heeft, dat hy industrieel is en aan de Italiaan se he grens den moordenaar van Prince heeft neergeschoten, heeft weinig zekerheid gegeven. Het eenige tastbare resultaat van het ver hoor is, dat men heeft vastgesteld. dat Bruneau noch industrieel noch garage-eigenaar is. uit sluitend leefde van ultkeeringen. die het Ame rikaansche echtpaar Watson hem verstrekte, en verschillende twyfelachtige „zaken" met leden der ParQsehê onderwereld heeft. Verder wordt van politlewege verklaard, dat ook het spoor-Chatou geen resultaat schynt te zullen opleveren. daardoor het weggenomen. Waarom komt Mussolini, zoo vraagt het blad, steeds weer op dingen terug, die den vreae in Europa, waarvoor hy zegt te werken, moetlyker maken? Waarom werpt hij vraagstukken op, waarvan hy weet, dat hun onmiddellljke op lossing onmogelijk is en dat een conflict kan ontstaan, als deze vraagstukken officieel ter sprake worden gebracht? De „Figaro* noemt Mussolini’s denkbeelden over verdragsherzlening buitengewoon gevaar- iyk. De betrekkingen tusschen Frankryx en Italië kunnen slechts dan beter worden, zegt het blad, wanneer men van Frankrijks bondgé- nooten en vrienden geen offers eischt. die on- vereenighaar zijn met hun essentieele belangen en hun waardigheid als souverelne staat. Mr. Tlmotheus Josephus Verschuur werd den 18en Maart 1886 te Utrecht geboren. HU be zocht het gymnasium In zyn geboorteplaats en studeerde vervolgens In de rechten aan de Utrechtsche Unlversltelt. Al spoedig genoot hy als journalist groote bekendheid en de artike len geschriften van zyn hand os. over Be- glnselpolltlek en Bedryfsorganlsatie trokken al gemeen de aandacht. In 1919 verwisselde hy zyn plaats op de pers tribune van de Tweede Kamer en Eerste Ka mer met den voorzltterstoel van den Raad van Arbeid te Breda en nam aldus als een der pio niers aandeel In de uitvoering der sociale wet geving. Vele jaren was hy leider der Rykskleskring- organlsatle Tilburg van de Kath. Staatsparty, welke functie hem tevens aanwees als lid van den Party-raad. Nog was de heer Verschuur lid van den Ra- dloraad. In 1929 werd mr. Verschuur benoemd lot Mi nister van Arbeid, handel en Nyverheid In het derde ministerie Ruys de Beerenbrouck. BU be sluit van 8 December 1931 werd de naam van zyn Departement veranderd In: „Economische Zaken en Arbeid.” Mei 1933 werd hU opnieuw benoemd tot Mi nister van Econ. Zaken en Arbeid In het tweede mlnlsterie-ColUn. Vorig jaar werd de naam van zyn Departe ment opnieuw gewyzlgd in het Ministerie van „Economische Zaken”, toen nl. de afdeellng arbeid werd gerangschikt onder het departe ment van Sociale Zaken, aan het hoofd waar van de heer Slotemaker de Bruine werd ge steld. Minister Verschuur draagt grootkruisen van bultenlandsche orden oa. van België, met welks, minister van landbouw hU laatst rechtstreeks onderhandelde. Naar wU vernemen, zal In verband met het aftreden van Minister Verschuur de voorge nomen reis naar Indië van den Mtnlster- Predlent dr. H. ColUn niet doorgaan Professor Karl Thieme, hoogleeraar in de theologie aan de hoogeschool te Leipzig, biykt thans de man te zyn. wiens optreden tot het sensationeele artikel In de Neue Züricher Zel- tung betreffende den z.g. te verwachten overgang van 600 Protestantsche gemeenten met hun voorgangers naar de Kerk van Rome aanleiding heeft gegeven. WU blUven by ons oorspronkeUjk dementi, dat van een overgang op groote schaal van protestanten naar de katholieke kerk geen sprake is. (Wat ook uit Rome Is gemeld. Red.) De sympathieën van professor Kart Thieme voor de Roomsch-Katholleke Kerk dateeren reeds van voor het Derde Ruk en waren alge meen bekend. Professor Thleme schynt overigens Leipzig metterwoon verlaten ter hebben, en kiest domici lie in het katholieke Marlënhospltaal In Düssel dorf. zyn orgaan Is het katholieke week*’»'! „Die Junge Front” dat eveneens In Düsseldorf uit komt. In Protestantsche kringen wordt de „bewe ging” van professor Thleme niet ernstig opge nomen. De professor heeft geen enkele kerkelyke gemeente achter zich. van Maandag- bevatte het bericht, dat mr. T. J. Verschuur, Minis ter van Economische Zaken, op medisch advies wegens gezond heidsredenen dezer dagen aan Hare Majesteit de Koningin ontheffing uit zijn ambt heeft verzocht. Onze Belgische correspondent seint ons: Onder voorzitterschap van oud-mlnlster An- seeje had heden in de Belgische hoofdstad een vergadering plaats van aandeelhouders der socialistische Bank van den Arbeid. Namens den raad van beheer der Bank wqrd een ver klaring voorgelezen, waarin werd aangekondlgd dat de Bank niet geliquideerd zal worden. Tot veiligstelling der gelden van de spaarders is een bedrag van 150 miliioen franken ver kregen. Het tweede deel van het plan van den raad van beheer, dat ten doel had de Bank van den ondergang te redden, kon tot dusverre niet verwezeniykt worden. De raad heer vroeg ten slotte een nieuw uitstel en wel tot 28 Mei az„ om in dien tyd naar middelen uit te zien, om de Bank te redden. Tegen dien datum zal een buitengewone vergadering van aandeelhouders plaats vinden. Met by na alge- meene stemmen werd dit voorstel aanvaard. Intusschen biyven de loketten der Bank ge sloten. Ongeveer 100 menschen meldden zich Maan dag aan den hoofdzetel der Bank te Gent om te zien of deze weer geopend werd. De teleur stelling was groot toen men vernam dat de Bank haar operaties nog niet hervat. NICE, 16 April (per tel.) Alhier heeft een vrouw tegenover de politie verklaringen afge legd. waardoor het optreden van Inspecteur Bonny, die thans het onderzoek Inzake den moord op Prince leidt, in een eigenaardig licht wordt gesteld. Inspecteur Bonny, die tracht uit te vinden of de door den gearresteerden gangster Lussatz opgegeven alite’s juist zyn. verhoorde oa. een zekere Mad. Agnes. Deze heeft thans tegen Bonny een aanklacht ingediend wegens afper sing van handteekenlng, beleedlging en laster Het Ned. Corr. bureau voor Dagbladen verneemt uit de naaste omgeving van den Minister, dat dit bericht op waarheid berust. Eerst laat in den avond kon deze mededeeling worden verstrekt. Het bericht omtrent de ontslag aanvrage van den Minister ver scheen Maandagmiddag slechts in één blad en wel in het orgaan waarmee Z. Exc. Minister Ver schuur vóór zjjn ministerschap nauwe connecties onderhield. Tot nog toe werd door de leden van de Regeering een loffelijke on partijdigheid betracht bij het be- kendgeven van officieele berichten; het uitkiezen van één enkel blad werd in strijd geacht met de waar digheid van de raadslieden der Kroon. Zeker geldt zulks, waar *t het aftreden van een der ministers betreft, een aangelegenheid waarin de beslissing ligt by H.M. de Ko ningin. Dit is geen nieuws van persoon- lijken aard, maar een officieel feit dat voor het geheele land belang is. Het lijkt geen gelukkige figuur dat in dit geval van de goede, eenig juiste gewoonte is af geweken. BUREAUX. HOF 6. ALKMAAR T»l«foon Administratie 433, Redactie 633 ABONNEMENTSPRIJS Per kwartaal voor Alkmaar I Z— Voor buiten Alkmaar f 2.85 geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Dagblad uitgegeven door de HV. Drukkerij De Spaarnestad - Haarlem

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 1