De Rijksmiddelen Prikkeldraad Maart O I 25 in MinisterVerschuur D HET VATICAAN EN VON PAPEN - h Hoe zit dat? HONIGS BOUILLONBLOKJES thans 6 voor IOcL GEEN BESPREKINGEN MET HEM Actie te Berlijn Geen aanleiding voor optimisme x' 'B WOENSDAG 18 APRIL 1934 Rector Derkinderen Een auto bij Reeuwijk Bloeiende boomgaarden DE AANSLAG TE LOP1K ZIJN FUNCTIE MISBRUIKT? Een verklaring uit Den Haag Penningmeester gearresteerd Academische examens TE VROEG GESLOOPT INBRAAK TE HORST „Papen Papam fefellit” de LONDEN—MELBOURNE De veilingkwestie te Beverwijk THANS VOOR 4 GKOOI K STUKKEN. BOVENDIEN OP EI K PAK EEN BON VOOR FRAAIE GESCHENKEN CTS. „DIRECT VAN DEN BOER” Oude boerderij in brand gestoken AL BROWN WINT VAN KID FRANCIS Aalmoezenier van het mannelyk Jeugdwerk in het bisdom Den Bosch bij auto- ongeluk gedood „Er werd van de zijde van den Kard inaal-Staatssecretaris een wenk gegeven, geen audiëntie bij den Paus aan te vragen” VAN ONS LAND NAAR ROME is een geweldige afstand! Toch zou alle Sunlight Zeep die per jaar in ons land gebruikt wordt een afstand vormen, die meer dan dubbel zoo lang is! Door jarenlange ervaring geleid, hebben de Nederlandsche huisvrouwen met groote meerderheid van stemmen Sunlight Zeep uitverkoren tot haar doelmatigste hulp in de huishouding,waar zij niet meer buiten kunnen Drinkwatervoorziening van Zeeuwsch-Vlaanderen Nieuw voorstel van de Regeering Zon en regen hebben hun werk goed gedaan DE „OPTIMIST” Sensationeele verklaring van een machinist Uitspraak van de rechtbank DE ZIEKTE VAN WEIL Kardinaal Pacelli Ta k te Maart de I 19 •O B. om steun moet wenden. Toespraken van den Paus in kerken voorgelezen De tusschenhandel in kaas gedupeerd derhoud waarvan, politieke De machinist R. B. van het stoomgemaal aan den polder Vettebroek heeft voor de politie, die zich bezighoudt met het onderzoek inzake den Jongeman E. W. wiens Ujk voor een week uit de Reeuwljksche plassen werd opgehaald, een ver klaring afgelegd die het vermoeden van een mis daad versterkt. Op een Zondagnacht in den afgeloopen winter zou hU omstreeks half vier ’s morgens op den Lalxdijk een auto hebben zien rijden, die de brug passeerde, waar het lijk van Ebbinge Wub ben gevonden is. HIJ zag dat de auto doorreed tot aan den dwarsweg, daar omkeerle en vervolgens terugreed naar de brug. Met uitgedoofde lichten heeft de auto van ongeveer half vier tot vier uur stilgestaan in de nabijheid van het huis van den heer N. van der Smit, die aan de politie heeft verklaard in den afgeloopen winter des nachts geen bezoek te hebben gehad. Verder heeft de politie nog verhoord een zeke ren Jongeneel, wonende aan den Oudenweg in de gemeente Reeuwijk, die verklaarde, dat hij in November des nachts omstreeks half twee be zoek heeft gehad van twee als vlsschers gekleede personen, die hem verklaarden verdwaald te zijn en hem den weg vroegen naar Bodegraven. len dal oag Ijze he LEIDEN Candldaats-examen Indisch recht de heer J. W. Dersjaut; Doctoraal-examen ge neeskunde de heeren J. L. M. Franses en H M de Monchy. van zijn met >de De ide Ier ef- efs an ie le» Ue. ht Maandagavond hebben baldadige straatjon gens een oude boerderij aan den Postweg te Nljmgeen in brand gestoken. Het perceel zou dezer dagen worden gesloopt, zoodat de schade in dit geval voor den slooper Is. De brandweer stond voor een geweldige vuur zee, die ze om half elf ongeveer had overwon nen. De Commissie van Overleg der drie Ned. Mid" denstandsbonden hebben verscheidene klachten bereikt over het hand over hand toenemend euvel, dat landbouwer» de door hun geprodu ceerde kaas rechtstreeks aan particulieren ver- koopen met uitsluiting van den tusschenhandel. Vanzelfsprekend wordt deze tusschenhandel hiermede ernstig geschaad, wijl de kaas buiten hem om tegen belangrijk lageren prijs wordt aangeboden. Maandagavond lom half tien Is rector Th. A. Derkinderen. van Huize Gerra te aHaren (N.B.) en aalmoezenier van het mannelijk jeugdwerk in het bisdom 's Hertogenbosch, te Hees tijdens hevig noodweer met zijn auto tegen-.een boom gereden en op slag gedood. Rector Derkinderen is geboren te Boxtel op 20 Februari 1901, tot priester gewijd op 29 Mei 1926. benoemd tot kapelaan te Lieshout, op 30 Juli 1926 en tot kapelaan te Vught (parochie H. Petrus)op 13 Augustus 1928. Op 21 October van het vorige jaar werd hij benoemd tot rec tor van Huize Gerra en tot Diocesaan-aalmoe- zenier van het mannelijk Jeugdwerk. e vorige week Donderdag wezen wij er reeds op, dat de toestand van minister Verschuur niet was, zooals men dien wel wenschen moest. Reeds toen was er sprake van, dat een betrekkelijk langdurig verlof met het oog op een algeheel herstel noodzakelijk zou kunnen blijken, zoodat verwacht mocht worden de benoeming van een minister ad Interim aan Economische Zaken. Dat de gezondheidstoestand zoo ernstig was, dat de doktoren met groote beslistheid zouden advtseeren tot een ontslagaanvrage, hadden weinigen, zelfs de collega’s die hem regelmatig bezochten, niet ondersteld. De hoop, dat ook nu nog H. M. de Koningin dit ontslag niet zou aanvaarden en haar eer sten dienaar verlof zou verleenen, terwijl een ander tijdelijk belast, zou worden met de afdoe ning van zaken, is hiermede vervlogen. Aan de mlnlsterieele loopbaan van een zeer bekwaam en ontzaglijk hard werkend minister is daarmede voorloopig een eind gekomen. Met weemoed zien wij Juist in dezen tyd en op dit oogenbllk minister Verschuur heengaan van den belangrijken en verantwoordelijken post, dien hij in dit kabinet Innam. Vertrouwen had bij in den tijd van zijn mi nisterschap weten te winnen bij alle partijen, ten spijt van kritiek die er nu en dan werd uitge oefend op de verschillende crisiscentrales. Wie echter eenlg inzicht had in de enorme organi saties die als het ware door hem uit den grond moesten worden gestampt, kan zich daar niet over verwonderen. Het zou een wonder zijn ge weest, wanneer op deze bedrijven, waar per jaar voor honderd en meer mlllioenen moest worden omgezet, niet iets zou zijn aan te merken ge weest, maar de bewindsman stond boven dit alles en het land geloofde in hem. Groot is de verdienste van dezen man voor het land en deszelfs economisch leven; een meester toonde hij zich bij de behandeling van de economische vraagstukken, die hij schier da gelijks kreeg op te lossen. Klaar en duidelijk kon hjj de vraagstukken uiteen zetten en scherp ongemotiveerde kritiek weerleggen. Hij had het oor van de Kamer en van het geheele land en zijn stem werd gehoord ver over de grenzen, terwijl met hetgeen hjj betoogde rekening werd gehouden. De ombouw van ons geheele economi sche stelsel was zijn werk en zijn opvolger zal geen gemakkelijke taak hebben, alleen reeds doordat hij zich zal moeten Inwerken in hetgeen er is en het werk dat thans nationaal en niet het minst internationaal op afdoening wacht. Niemand is onmisbaar, maar toch hadden we minister Verschuur nog gaarne eenlge jaren ge zien aan het hoofd van het departement, dat zijn leiding zoo noode missen kan. Laten wij hopen, dat verdiende rust hem algeheel herstel zal brengen, opdat ons land nog lang zal kun nen profiteeren van de groote bekwaamheden van dezen man, van zijn serieuzen en overtui- gingsvollen arbeid. Hetgeen hij nu reeds tot stand heeft gebracht op economisch en wetgevend gebied zal ten allen tijde een eervolle plaats blijven Innemen in de geschiedenis. heer B. op de Broekslootkade moest zijn. Voor de deur van dit huls heeft hij afscheid van Eb binge Wubben genomen. Het was toen ongeveer vier uur ’s middags. Tot zijn bevreemding had de heer B. gezien dat Ebbinge Wubben niet op de Broekslootkade was gekeerd om weer de richting naar de stad in te slaan, doch rechtdoor was gereden in de richting Voorburg. Verdere aandacht had hjj hieraan toen niet besteed. Van hetgeen er op den fietstocht naar Rjjk- wijk besproken was, herinnerde de heer B. zich o.a. nog dat Ebbinge Wubben hem zijn nood had geklaagd over zijn maatschappelijke vooruit zichten. Als ik klaar ben. dan is het nog uiterst moeilijk, om in dezen tijd een baantje te krijgen, had hij in den loop van het gesprek opgemerkt. Over de andere middelen, de kohierbe- lastlngen is bij den nieuwen vorm der op gaven heel moeilijk een vergelijking te maken met de opbrengst van vorig jaar. Slechts zij geconstateerd, dat de Grond belasting voor den dienst van 1034 21.000 meer aangeeft dan voor den dienst 1933. Wat de Inkomstenbelasting tiet reft, wijst 1934 een tekort aan van ruim 5 millioen, en toont de Vermogensbelasting een tekort van 16.862, terwijl de Verdedlgingsbelas- ting I een surplus van 6 mille te zien geeft. Ten slotte zij gememoreerd, dat de hoofdsom der Gemeentefondsbelasting een zuiver bedrag der kohieren tot en met Maart aantoont van 57X mlllioen, tegen een ramingbedrag van 50 mlllioen en een kohlerbedcag van vorig jaar ad 69 mlllioen. Aan Wegenbelasting werd over de eerste 3 maanden in totaal ontvangen 2.472.000. Dit alles geldt epkel de tweede lijst, die der z.g. indirecte belastingen. Verschenen Is het Voorloopig Verslag der Eer ste Kamer over het ontwerp van wet tot be schikbaarstelling van een renteloos voorschot uit 's Rijks kas ten behoeve van de N.V. Water leiding Maatschappij ..Zeeuwsch Vlaanderen’*, gevestigd te Temeuzen. Bij het afdeelingsonderzoek van deze wets- voordracht werden daartegen verscheidene be zwaren geopperd. Eenlge leden verklaarden, dat zij den bestaanden toestand in Zeeuwsch Vlaan deren In hygiënisch opzicht, met name wat de drinkwatervoorziening betreft, ook na kennis neming van het rapport, dienaangaande uitge— bracht, niet van zoodanigen aard achtten, dat de stichting van een nieuwe waterleiding nood zakelijk zoude zijn. Hun voornaamste bedenking gold echter het reeds aanvaarde beginsel dat de bewoners der streek verplicht zouden worden, zich aan te sluiten bij het tot stand te brengen werk. Enkele andere leden betoogden dat zij uit overwegingen van flnandeelen aard niet aanstonds met de In deze voordracht ontworpen regeling vermoch ten in te stemmen. Gaarne zouden »U uitvoerig worden Ingelicht omtrent de financleele zijde van de plannen der N.V. Waterleiding Maat schappij ..Zeeuwsch Vlaanderen”. Vele leden waren van meenlng, dat deze cri- tiek in de Memorie van Antwoord aan do Tweede Kamer en In het mondeling bescheid van den Minister van Sociale Zaken reeds op «fdoende wijze was wederlegd. Voor de Roermondzche rechtbank stond Dinsdag terecht de kermisreiziger M. B. B„ wonende te Nijmegen. Verdachte had in den nacht van 27 op 28 Februari van dit jaar te Griensveen, gemeente Horst, ingebroken bij de N.V. van der Grlendt’s Landexploitatie. HU had echter niets kunnen vinden. Tegen B., een goede bekende der Justitie, werd wegens dit feit vUf jaren gevangenisstraf geëischt en tevens wegens rondzwerver!) zonder middelen van bestaan één dag hechtenis en drie Jaar opzending naar Veenhuizen. p een vergadering waar de heer Roe lofsen weder sprak over de vreeseljjke corruptie bij de varkenscentrale en waar hjj zich niet ontzag om zelfs een geheel korps bestaande uit 11 rUkskeurmeesters corrupt te noemen, werd ook medegedeeld dat er reeds veertien maal proces-verbaal tegen hem was op gemaakt. De gewoonte getrouw werd er op de vergade ring een collecte gehouden in den hoed dien mi nister Verschuur bj) een auto-ongeluk, hem den vorlgen zomer overkomen, verloren had en die een mijnheer Tims voor een gulden van een boer had gekocht. Het geld wordt door ons op een goede manier besteed, om ons aller belang te dienen, dus offer in den hoed, waarin de naam van den minister nog staat. Fjjn gevoeld is dat niet, maar dat kan men niet verwachten van deze heeren. Iets anders is dat het geld, zooals daarna weer werd medegedeeld, besteed zou worden om de kosten aan het gerecht te betalen, de grif fiekosten en anderszins. Juridische hulp hoefde er niet af, want de N. S.-beweging heeft drie rechtskundigen be langeloos ter beschikking gesteld van de heeren Roelofsen es. Wanneer ze iets hebben loopen ze daar aan en die regelen alles. Nu zouden we toch willen vragen hoe dat nu zit? Is deze mededeellng, zooals zooveel wat er beweerd wordt op de vergaderingen van den heer Roelofsen, in strijd met de waarheid, of is zij juist? Is dit laatste het geval, en dat mogen we wel aannemen, dan begrijpen we niet hoe dat te rijmen is met de verklaring in Volk en Vaderland, dat de N. S. B. zich geheel los heeft gemaakt van den heer Roelofsen, mede ook om dat zeer gezaghebbende personen in de bewe ging dit hadden geëischt, daar zjj aan deze hetze, deze stelselmatige ondermijning van het ver trouwen en onware voorlichting niet langer steun wenschten te verleenen. Thans zou men het toch doen langs een achterdeurtje door middel van drie rechtskundigen. Om hou zee te kunnen roe pen is een eerste elsch recht door zee en daar van is bjj deze handelwijze zeker geen sprake. gen worden gepubliceerd, lUnschen Blsschop Bares, welke betrekking hadden op de verhcuding tusschen de katho lieke jeugd en den staat, alsmede fragmenten uit het boek van Rosenberg, .Mythos des 20. Jahrhunderts". Medegedeeld werd, dat deze bloemlezing in druk in de kerk te koop was. Na afloop van den dienst bleek de belangstelling voor dit drukwerk zoo groot, meldt de ,N. R. Crt.” dat men den prUs van 50 pfennig op een mark heeft verhoogd. De helft van de opbrengst komt de kerk, de andere helft liefdadige doeleinden ten goede. Naar wjj vernemen, is de belangstelling voor de Londen-Melbourne-race, welke in October zal worden gehouden, stijgende. Het aantal pas sagiers. dat zich voorwaardelUk heeft opgege ven, is thans reeds vUf. Daaronder zijn ook eenlge Engelschen. Tot dusverre heeft de Im perial Airways niet met passagiersvliegtuigen ingeschreven, zoodat Engelschen die de reu willen medemaken, zich bU de K. L. M. hebben Dinsdagmorgen zou de Haarl. Rechtbank definitieve uitspraak doen in de faillissements aanvrage van de N. V. „De Spaamebank" te Haarlem ten nadeele van de velllngsvereenl- tfngen te Beverwijk. Alles wees er op, dat het fallltasement on herroepelijk uitgesproken zou worden. Op het allerlaatste oogenbllk is echter van den secretaris-generaal van het Departement Van Economische Zaken een telegram binnen gekomen met een nieuw voorstel, dat een ver- hooglng beteekent van het voorstel van den Rjjksaccountantsdlenst. De onderhandellngen zijn indertijd Ingezet tusschen de betrokken veilingsvereenlgingen en de Spaamebank; ver volgen «hebben zich ook de R.K. Coöp. Boeren leenbank te Eindhoven en de Raffelsenbank te Utrecht met het geval bemoeid en bjj d) Re- Seering gepoogd, iets gedaan te krijgen. Het gevolg hiervan was, dat de Rijksaccoun- tantsdienst een betallngsvoorstel heeft gedaan, welk voorstel door de Spaamebank werd ver worpen. Hierop is nogmaals onderhandeld met als resultaat het Dinsdagmorgen van do regee- De A. N. W. B. Toeristenbond voor Nederland meldt: Uit ,de Betuwe wordt gemeld, dat, wat voor een paar dagen nog niet te verwachten was, nu in weinig tijds is gebeurd; door het warme weer en een regenbuitje zijn de late kersen reeds uitgekomen en prijken nu met hun aan komende bloesempracht. Wanneer het zachte weer aanhoudt, komen langzamerhand de peren, de meikersen en het vroege fruit aan de beurt, zoodat einde dezer week in de Betuwe al van veel bloesemweelde genoten kan worden. Het bloesembericht uit Zuid-Limburg luidt: In Zuid-Limburg staan de pereboomgaarden reeds in vollen bloei. Van de appelbloesems is nog weinig te zien. In de streek rondom Hoorn verwacht men, dat de boomgaarden einde dezer week, begin vol gende week in bloei zullen zijn. Ten gerieve van de bezoekers der bloeiende boomgaarden heeft de A N. W. B. een gidsje met overzichtskaartjes samengesteld voor wiel rijders. wandelaars, automobilisten en motorrij ders met beschrijving van tochten en wande lingen door die streken, welke tijdens den bloei der vruchtboomen voor een bezoek in aanmer king komen. Een verslaggever van de .Avondpost” heeft nog een onderhoud gehad met den heer G. B. een vriend van het slachtoffer, die het laatst, n.l. op Zondagmiddag 12 November in diens gezel schap is geweest. Op dien middag was E. W. om ongeveer drie uur bU den heer G. B. gekomen, toen deze Juist op het punt stond, voor een ver jaardags'isite te vertrekken. Ebbinge Wubben die een rijwiel bij zich had. dat niet zijn eigendom bleek, stelde voor om samen te gaan wandelen. Toen hU ver nam, dat de heer B. een bezoek moest afleggen, verzocht hij hem ook zijn fiets te nemen dan konden zij samen er heen rijden. De heer B.. die zijn vriend gerulmen tijd niet gezien had en dezen middag Ónmogelijk vrij kon maken zei toen: Weet je wat we zullen defen, JU bent nu bU mij geweest, volgende week kom ik dan bij jou. Hierop antwoordde W.: Nee, dan ben ik er niet. Toen B. daarop Informeerde of hij dan in Haarlem bleef, gaf hij eveneens een ontken nend antwoord, doch door direct een ander on derwerp aan te roeren, maakte hU aan verder vragen een einde. De beide jongemannen zijn toen langs een omweg in de richting Rijswijk gereden, waar de Het communistisch Tweede Kamerlid Schal- ker heeft aan den Minister van Justitie het vol- gende gevraagd: Is het den Minister bekend, dat het onder zoek, op vermoeden van smokkelen van wapens en ontplofbare stoffen, aan boord van het in de Merwehaven te Rotterdam liggende Dultsche schip „Optimist” met bestemming voor Fransch Marokko, door de Rotterdamsche politie op zeer onvoldoende wijze is geschied, zoodat bijv, niet in de ruimen, onder de zich daar bevindende lading van tractors en machinerieën 'n onder zoek ingesteld is en evenmin dé zich op het dek bevindende brandlngbooten van hun plaats zijn gehaald? Is den Minister bekend, dat desondanks toch eenlge kisten met ontplofbare stoffen zijn ge vonden, waarvan werd .voorgegeven dat dit vuurwerk-raketten, bestemd voor een ter plaat se van bestemming te organlseeren feest, zou den zijn? Is de Minister niet van oordeel, dat mede ter voorkoming van internationale verwikke lingen, het geboden is. dat naar dergelUke po gingen tot wapensmokkel, een ernstiger onder zoek behoort te worden Ingesteld, dan blijkbaar door de Rotterdamsche politie is geschied en wil de Minister dus opdracht doen geven een nieuw en grondig onderzoek op de ..Optimist", desnoods door middel van algeheele lossing van de lading, in te stellen? Zondag l.L zijn in verschillende katholieke kerken te BerlUn stukken voorgelezen uit toe spraken van den Paus, wier tekst in de Katho lieke bladen, vanwege de censuur niet had mo- en van den Ber- welke In verband met deze mededeellng is het van belang, dat vice-kanselier Von Papen, die in dertijd het concordaat met het Vatlcaan sloot, door den H. Vader niet is ontvangen. De heer Von Papen is bj) het sluiten van het concordaat blijkbaar veel te optimistisch geweest in zijn zienswijze over de toekomstige houding zijner nailonaal-sociallstische vrienden. Itallaansche bladen spreken niet van „optimisme", maar van iets veel ergers, wat zij uitdrukken in een aar dige woordspeling: „Papen Papam fefellit” (Papen heeft den Paus om den tuin geleid). De Berlljnsche correspondent van de N. R. C. seint over de verhouding tusschen Vatlcaan en Von Papen het volgende: Vice-kanselier Von Papen is. gelijk gemeld, uit Italië te Berlijn teruggekeerd. Het doel van zijn verblijf in Italië is niet uitsluitend geweest om er in de nabijheid van Napels zjjn vacantie door te brengen. Hij heeft een langdurig oo- met Mussolini gevoerd, in den loop zoo hoort men, alle actueele problemen zijn behandeld, ook het Donau-probleem. Naar het heet, was de ont vangst bij Mussolini vriendelijk en bleek in den loop van het gesprek, dat de belde staatslieden het voor een groot deel met elkander eens wa ren. Daarentegen heeft de heer Von Papen er van afgezien een particuliere audiëntie bij den Paus aan te vragen, ofschoon hij dit oorspron kelijk van plan was. Hij had zich voorgesteld, zoo hoort men hier uit katholieke kringen om in gezelschap van den Duitschen gezant bjj he: Vatlcaan, met den Heiligen Vader alle kwes ties uitvoerig te bespreken, welke betrekking hebben op de behandeling van de katholieke jeugd in Duitschiauü. Daar U echter niets van gekomen, omdat kardinaal Pacelll een «*nk heeft gegeven, welke Von Papen van zijn voor nemen om audiëntie aan te vragen, heeft doen af zien. Formeel is dus de mededeellng, dat de Paus geweigerd heeft den heer Von Papen te ont vangen in zooverre niet Juist als Von Papen geen audiëntie heeft aangevraagd. In zooverre de Paus evenwel doof middel van kardinaal Pacelll heeft te kennen gegeven, dat een onder houd niet opportuun zou zijn, is deze mededee llng toch wel Juist. Het afzien van het aanvragen van een audiëntie op een wenk van de züde van hei Vatlcaan is voor de beoordeellng van de tegen woordige houding van den Heiligen Stoel in de Dultsche kwesties, in het bijzonder de kwes tie van het concordaat en de uitvoering daar van, natuurlijk van belang. Het is na de vele vorige aanduidingen in deze richting opnieuw een aanduiding, dat het Vatlcaan thans min der dan vroeger geneigd is consideratie te hou den met diegenen onder de katholieken in Duitschland, die zich geheel en al met het na- tlonaal-soclallsme hebben geïdentificeerd en De rijksveldwacht te Posterholt heeft, op last van den officier van Justitie te Roermond, ge arresteerd en naar het Huis van Bewaring te Roermond overgebracht, P. B gewezen secre- raris-penningmeester en zaakvoerder van de afdeeling Posterholt van den Llmburgschen Lrffid- en Tuinbouwbond. B. wordt verdacht van verduistering eenlge duizenden guldens, welke hij in functie onder zijn beheer had. Wat er het geld is gebeurd, staat nog niet vast Op 3 April stonden zeven inwoners van gemeente Jaarsveld voor de Utrechtsche Rechtbank terecht, wfgens zware mishande ling van den heer J. HolswUder, notarls-klerk te Schoonhoven en wegens vernieling van den auto van den heer H„ subs, was openlijke ge weldpleging tegen personen en goederen ten laste gelegd. De Officier van Justitie, Jhr. mr. Twist Quarles van Ufford eiachte tegen leder der zeven verdachten acht maanden gevangenis straf, ten aanzien van den verdachte A. B. met aftrek van preventieve hechtenis. Als verdedigers traden op mr. Waslander, mej. mr. Simons en mr. Steeenberghe. Dinsdagmorgen deed de rechtbank uitspraak en veroordeelde de verdachten A P., P.8. en H. V. tot zes maanden gevangenisstraf (ten aanzien van A. B. met aftrek van preventieve hechtenis) wegens openlijke geweldpleging, lichamelijk letsel ten gevolge hebbende. De andere vier verdachten, n.l. F. V., A S„ H. 8. en G. 8. werden vrijgesproken. e Fransche pers meldde dezer dagen, dat I de nieuwe onderhandellngen tusschen het Vatlcaan en Mlnisterialrat Buttmann waren afgebroken. Onze Romeinsche corres pondent seinde echter, dat dit niet het geval was, dat de besprekingen met Z. E. Kard. Pacelll nog voortduren, maar dat de positieve resultaten tot dusver nog gering zijn. Bijzonder ernstig is het echter, dat de land bouwers tot dezen rechtstreekschen kaasverkoop tegen lage prijzen In staa- worden gesteld door de ondersteuning, die zij krachtens de Crlsis- Zulvelwet ontvangen. De Middenstandsbonden zijn van meenlng. dat hier van een eu»el mag worden gesproken en hebben den Minister van Economische Zaken daarom verzocht maatregelen tegen dit euvel te nemen door aan de steunverleenlng aan den landbouw en de veeteelt de voorwaarde te ver- blndei.. dat de gesteunden niet gaan treden op het terrein van den handel. Met -. vertrouwen meenen de Middenstands bonden zoodanige maatregelen te mogen ver zoeken, omdat daardoor mede kan worden voorkomen, dat de handel op zijn beurt zich wegens dreigenden ondergang tot de Regeering □en we half Maart een overzicht ga ven over de opbrengst der rijksmid delen over Februari 1934, konden we niet anders dan een geluid in mineur laten booren. Immers nóch ten opzichte van een twaalfde deel der raming, nóch ten opzich te van de opbrengst in Februari 1933, was er toen eenlg lichtpunt te constateeren. *t Is Jammer, maar ’t moet erkend: on danks de eenigszins optimistische verwach tingen welke we in Januari meenden te mogen koesteren, is er op dit oogenbllk, nu een kwartaal van het nieuwe jaar verstre ken is, nog geen aanleiding ons pessimis me van half Maart in het tegendeel doen verkeeren. Wel is waar heeft Maart 1934 slechts ruim een ton minder opgebracht dan haar voorgangster in 1933, doch vergeleken met een twaalfde deel der raming geeft deze maand een achterstand van niet minder dan ruim zes mlllioen. Tegenover een maandraming van ruim 32 millioen staat toch maar een ontvangst van even 26 mil lioen. Als we nagaan, aan welke middelen dit belangrijke deficit te wijten is. moet aller eerst genoemd de omzetbelasting. Terwijl de maandraming bijna 6.8 millioen be draagt, zijn op dit middel in Maart niet meer dan 3>{ millioen ontvangen. Hierbij dient evenwel in acht te worden genomen, dat er meerdere oorzaken zijn, die deze te lage opbrengst beïnvloed heb ben. Om maar de voornaamste te noemen: een zeer belangrijk deel dezer belasting wordt voldaan in den vorm van een kwar- taal-aanslag, welke eerst in den volgenden maandstaat tot uitdrukking zal komen. Op dit hoofd kan reeds 3M millioen van het deficit afgeschreven worden. Van de nog resteerende 1 '/i millioen komen op reke ning van den sulkeraccijns, ruim l/2 mlllioen en van den tabaksaccijns ongeveer 12 mil- lioen. Een andere tegenvaller is de couponbe- lasting. Tegenover een maandraming van f 533.000 staan een ontvangst van maar 169.000. Men houde hierbij echter in het oog, dat de eerste maanden van het jaar voor dit middel diet bijster gunstig zijn. Een beduidend hoogere opbrengst dan de raming vinden we genoteerd voor accijns op geslacht (1 ton), accijns op wijn (3*/2 ton). De overige middelen brachten het om en bij tot de raming. Wanneer we nu nog een oogenbllk na gaan hoe het eerste kwartaal van dit jaar zich gehouden heeft, dan valt allereerst op, dat het de laatste jaren zoo belangrijke middel. Invoerrechten met ruim 14*/2 mll lioen ver blijft beneden het eerste kwar taal 1933 (ruim 5 millioen), zoowel als be neden X der raming (4 millioen). Een verklaring is hiervoor wel te vinden. De dreigende heffing der omzetbelasting met compenseerend invoerrecht heeft den invoer in ons land gedurende de laatste maanden van 1933 geweldig gestimuleerd. Natuurlijk geschiedde dit ten koste van den invoer in de eerste maanden van het loopende jaar. Eigenaardig is Wel, dat het Statistiek- recht veel minder groote verschillen ver toont. Van de Accijnzen vertoont enkel die op wijn een minieme stijging. De overige la ten alle een dalende tendenz zien, het sterkst die op gedistilleerd (*/j millioen), bier (ruim 1 millioen), suiker (bijna 6 mll lioen en tabak 04 millioen). Al met al heeft het eerste kwartaal 1934 bijna 3 millioen minder opgeleverd dan de eerste drie maanden van 1933 en dat on danks het feit, dat er ruim 9’/z millioen aan nieuwe middelen op de lijst van dit Jaar paraisseeren. Dit nadeelig verschil van ruim 12 J4 mil lioen ten opzichte van de bestaande mid delen van 1933 wijst wel op den uiterst precairen toestand der rijksmiddelen. De eenlge troost hierbij is, dat door ver klaarbare omstandigheden de opbrengst van sommige middelen ten ongunste be ïnvloed is. Mede in verband met de het vorig jaar om bet Brasemermeer geconstateerde ziekte van Well, hebben B. en W. krachtige maatregelen genomen om de rattenplaag aldaar tegen te gaan. De rattenplaag nam den laatsten tjjd steeds grooter omvang aan. zoodat sommige winkeliers zich zelfs genoodzaakt zagen ’s nachts hun afa ren met planken te bedekken, ten einde een en ander tegen de lastige knaagdieren te be schermen. Gebleken Is, dat de ratten uit *t Brasemer meer worden aangelokt door het huisvuil, het welk door de ingezetenen in de wateren rondom de gemeente wordt geworpen. B. en W. hebben er daarom nog eens op gewezen, dat Woubrugge een vullnis-ophaaldienst rijk is en dat het ver ontreinigen van het vaarwater streng zal wor den gestraft. In het Palais des Sports te ParUs heeft de werelkampioen bantamgewlcht, de negerbokser Al Brown, in een strijd over tien ronden op punten gewonnen van den Franschman Kld ag. an en an dt van aai de in U 3 I.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 5