De muiterij op vloot onze Pauze het Onnes-proces in Volkstuintjes Een berg werk wacht van De Ministercrisis n GETUIGENVERHOOR TEN EINDE HET SALARISVRAAGSTUK verklaringen van BEKLAAGDEN WOENSDAG 18 APRIL 1934 ONDERRICHT’IN DEN LANDBOUW Katholieke economisten Nerveuze luitenant Een uitvalsplan Na 28 zittingen „Stap dan maar uit”! In hooger beroep TWEEDE KAMER Prof. Raaymakers S.J. Salarisverlaging De N.S.B.-vergadering - te Haarlem Geen conferentie ge houden De houding van de jongere offi cieren werd tijdens de vaart agressiever Uit de lucht gegrepen bericht van het „Volk” over zyn heengaan Manoeuvreeren met het tarief Invoerrechten op korten termyn Men acht het waarschijnlijk, dat Welter in het Kabinet wordt opgenomen Mogen in verband met de teelt- be per king niet grooter zijn dan drie are per gezin Verhooging examengelden Mr. Joekes bepleit opnieuw een heffing, die alle vrijgezel len zou treffen Officieren aan den wa Toekomstige landbouwers toetsen hun theoretische kennis aan de practijk Onbruikbare wapens De zitting is geschorst tot volgende week Dinsdag. Dan zal mr. van Dulleman requi sitoir nemen Opkomst van katholieken gering eerst Hebt u ooit iets slechts van me ge- H» en J. G. Suring Den Haag, 17 April 1934 van DB. KORTENHORST Aan de verklaring omtrent een mogelijke mo- r Het is de Indruk van beklaagde dat de mui-’ Iers de communicatie met den wal wilden ver hinderen, weshalve hü na het strijken van de vlet op het laatste moment besloot self mede te gaan, daar hij gewapend was en de roeiers kon dwingen naar den wal te gaan. sag geen i van BATAVIA. 17 April. (Aneta.) Het Hoog Mi litair Gerechtshof beëindigde het vernoor van de vijfde groep der muiters van de ..De Zeven Provinciën" De verdediger verzocht een reeks van getui gen A décharge te hoeren. Na de pauze vangt de voorlezing aan van het verhoor van den beklaagde den luitenant ter zee der derde klasse R. R. van E. Dit verhoor memoreert o. a. den uitroep van een korporaal bij het uitbreken van het oproer: „Waar blijf, het Intellect?” Beklaagde betreurt het gebrek aan leiding hfj acht bet vanzelfsprekend dat de jongeren Vrjj laat in den middag is de Kamer nog begonnen aan het ontwerp, waarbij de uitvoe rende macht de bevoegdheid krijgt, zelfstandig invoerrechten in te stellen, af te schaffen, te verhoogen of te verlagen. De Regeering acht deze bevoegdheid om twee redenen noodzake- mer staart moet Het „Volk” bevatte Dinsdagavond het „bijzon dere bericht”, dat prof. mr. dr. Charles Raay makers S. J. hoogleeraar in de economie aan de R K. Unlverslteit te Nijmegen als zoodanig zou aftreden bij den aanvang van het komen de studiejaar en dat als zijn opvolger sou zijn aangezocht dr. H. Brünlng, oud-rljkskanselier van Dultschland. dringen tot de „Zeven Provinciën”, vermoedelük tot de brug en de machinekamer, kan nog wor den toegevoegd, dat bezetting van de machine kamer mogelUk was. evenals het onklaar maken van de hoofdmachines, de met den SOERABAJA, 17 April. (Aneta.) Bij de voort zetting van de behandeling door den Zee- krijgsraad van de zaak tegen 16 officieren van de „De Zeven Provinciën”, werd voorlezing ge daan van bet verhoor van den beklaagde den luitenant ter zee der tweede klasse E. M. H. zijn ambtgenoot verband met da - t WU kunnen dit bericht dat met le- vensbijzonderheden en een photo van dr. Brünlng opgewerkt tot een sensatie- brokje op de voorpagina prijkt na infor matie ter daartoe meest bevoegder plaatse als volkomen uit de lucht gegrepen tegen spreken. Dit verhoor toont aan dat de gedachten van beklaagde waren geconcentreerd op het for- ceeren van het herstel van de communicatie met den wal, daar de bemanning in oe sloepen de orders niet opvolgde, zoodat het herstel van de communicatie met den wal het belangrijk ste was ten einde tegen de muiters te kunnen optreden. Beklaagde gaf order een vlet te strij- oude maar Na voorlezing van dit verhoor wordt het mo notoon verloop van de zitting voor het onderbroken, als de luitenant ter zee der derde klasse M. bet woord vraagt en pertinent ver klaart nooit door den luitenant ter zee Van Boven te zijn ultgenoodlgd tot een conferentie ter bespreking van de houding der officieren Evenmin heeft de heer Van Boven ooit zijn meening gevraagd. Dit wordt toegevoegd aan de voorgelezen verklaring. Dat in Koets Radja vijf uur noodig waren °m veertig man te voorzien van bruikbare ttandwapenen acht getuige onaannemelijk. De „Aldebaran" was klaar, de sloepen wa- **n gestreken, het anker was gelicht, de lichten waren gedoofd, het schip werd gaande gehou den om ons te ontvangen en langzij de „De Zeven Provinciën” te varen. De gezaghebber va de „Aldebaran” was ten h°ogste verwonderd over het feit dat niemand opdaagde. oudste was. Hij zond geen luitenant ter zee der derde klasse naar den wal, daar niemand in de buurt was en spoed verelscht werd, ter wijl hij het herstel van de communicatie met wilde toevertrouwen aan minderen. We komen overigens morgen aan de hand van Minister Oud’s antwoord nader op dit ont werp terug. Behalve Dr. Kortenhorst voerden het woord de vrijzinnig democraat 8CHILT- HUI8, die zoo grenzenloos optimistisch was, de cijfers van onzen industrieelen export dusdanig te Interpreteeren,, dat dAArvoor het manoeu vreeren met het tarief eigenlijk niet noodig is. de sociaal-democraat Dr. VAN DEft WAER- DEN. die jammerde, dat de bevoegdheden, wel ke de Regeering vraagt, wel héél groot zijn, en de liberaal Dr. BIEREMA, die tegenóver Dr. Kortenhorst ruiterlijk zijn verlies erkende en nu maar* hoopt, dat ooit nog eens de aan zijn libéraal hart zoo dierbare vrije handel zal te rug keert-n Misschien komen degenen, die al tijd zoo hardnekkig zich verzetten tegen wat de Regeering thans eigenlijk voornemens is, nog wel eens tot de ontdekking, dat voor den Ne- derlandschen handel juist op die wijze meer vrijheid kan worden geschapen dan hij genoot, toen we nog lijdelijk over ons heen lieten gaan al wat het buitenland ons maar geliefde aan MINISTER MARCHANT had bij de wijziging en aanvulling van de Nijverheldaonderwijawet alleen van gedachten te wisselen met De houding van de jongeren onder de offi cieren werd tijdens de vaart langs Sumatra agressievers Beklaagde behoorde tot hen, doch hem was de wettelijke verplichting tot geweld dadig optreden niet bekend. wetsvoorstel betreffende het tarief bij de Staten-Oeneraal aanhangig is, kunnen voor komen, dat de voorgenomen maatregel gedeel telijk zijn effect mist, doordat tijdens de be handeling in de Staten-Generaal nog groote invoeren plaats hebben. Op de tweede plaats moet zij op eigen gelegenheid (onder de latere goedkeuring van de Staten Generaal) invoer rechten kunnen heffen, afschaffen, verlagen of verhoogen, „ten einde het ten gronde gaan van Nederlandsche bedrijven door hun bestaan be dreigende bultenlandsche maatregelen te voor komen of ten einde met het buitenland ge maakte tariefafspraken onmiddellijk van kracht te doen zijn.” In deze woorden heeft de Re geering bij Nota van Wijziging de mogelijk heid van tariefpolitiek bij Koninklijk Besluit nadrukkelijk tot twee gevallen beperkt, toen bij de schriftelijke behandeling van het ont werp uit den ouden vrijhandelshoek der Kamer groote bezwaren rezen tegen de aanvankelijk gevraagde veel ruimere bevoegdheid. MINISTER DE WILDE zegde dit toe. Er zal een circulaire van het Departement uitgaan, opdat in die gevallen de wedoe- regeling aan het verhoogde pensioenverhaal worde aangepast. De bewindsman heeft trouwens, naar hj) heden verklaarde, al herhaaldelijk ongemotiveerde en te ver gaande salarisverlagingen tegengehouden. Hij is een vijand zoowel van te groote royali teit als van te groote schrielheid. Een andere bij dit ontwerp in den breede besproken zaak Mejuffrouw GROENEWEG maakte zich daarover nogal druk was de nieuwe bepaling, dat weduwenpensioen niet wordt uitgekeerd over den tijd, gedurende welken de weduwe in concubinaat leeft. De sociaal democratische afgevaardigde vreesde van deze bepaling allerlei achterklap tegen hoogst res pectabele weduwen, die b.v. kamers verhuren, of huishoudster zijn bij een weduwnaar. Minister DE WILDE achtte dit gevaar over dreven en sloeg het in leder geval lager aan dan dat andere gevaar, dat weduwen in de bestaande bepaling, dat zij bij hertrouwen haar pensioen niet verder krijgen uitbetaald, aan leiding vinden, om in concubinaat te gaan le ven. Zooals de toestand tot nog toe was. stond er toch eigenlijk, aldus ook de heer SMEENK. een premie op die ongeoorloofde verhouding. Waarschijnlijk is het de laatste dag van het getuigenveihoor in de zaak Onnes van Nijen- rode. De belangstelling is weer vrij groot. He is de acht- en twintigste zitting maar het einde is nu tenmiste zichtbaar. De kwestie, waarover Zaterdag lang en breed Is gedebatteerd wordt weer naar voren ge bracht. Verdachte Onnes zou vla zijn accoun tant zestien jaar geleden aan zijn boekhouder opdracht hebben gegeven In de boeken te knoeien. i£r zou inkt over een boeking moeten worden geworpen en na wegradeeren zou dan een ander cijfer moeten worden Ingevuld. De tijd van 11 uur tot 1.15 werd een goede tijd geacht voor de overrompeling van de mui ters door de officieren en onderofficieren met klewang en karabijn. Dezen daagden echter met op. Ten slotte werd de heer F. naar een hut geleid. Waa5 hem onder een voorwendsel de parabellum onder com- werd afgenomen. Later werd de heer F geleide naar den wal gebracht, naar den mandant van de ..De Zeven Provinciën”. Uit het door ons gegeve* verslag van de ver gadering der N. 8. B. te Haarlem, waar de heer gxasf D’Ansembourg gesproken heeft, sou men den Indruk hebben kunnen krijgen, dat deze vergadering door *n vrij groot aantal kath. leeken bezocht geweest is ondanks den blsschoppelij- ken wensch, dat de katholieken deze bijeen komst niet zouden bijwonen. Tot ons genoegen kunnen wij thans echter mededeelen. dat volgens een Ingestald onder zoek slechts zeer weinig en dan nog tang niet allen volledig praktlseerende katholie ken In de vergadering aanwezig geweest blijken te zijn. Het strekt den katholieken Haarlemmers tot eere. dat zij enkele uitzonderingen daarge laten den blsscboppelijken wensch zoo trouw De Tweede Kamerleden, van hun Paaschreces weder teruggekeerd op het Binnenhof, zijn weer met verschen moed begonnen aan den berg van werk, die ben in het zomertrimester nog wacht. Men schrijft ons uit Den Haag: Na het onverwachte aftreden van Minister Verschuur worden vele gissingen gemaakt over den persoon zijn opvolger. Algemeen is men van oordeel, dat den president formateur in de aanvulling van deze vacature geen gemakkelijke taak is weggelegd. Met den grootst mogelüken spoed moet hij den meest bekwamen man kiezen, zonder de politieke1 schakeering van den Ministerraad te véfanderen. De heengaande katholiek moet door een katholiek worden vervangen. Rechtstreeks den - heer v-sschuur vervangen x>r een katholiek economist, schijnt wel op groote moeilijkheden te stuiten. Men noemt in de wandelgangen den naam van een onzer hoogleeraren, doch de politieke, vooral de flnan- tieel-polltieke richting van het kabinet be schouwt men als een overwegend beswaar tegen diens Ministerschap. Ook wordt gesproken over een op den voor- grond-tredend economist in de kamerfractie; het min of meer agressieve karakter van be doelden zou echter zoozeer In tegenstelling staan tot het voorzichtige beleid van den afgetreden Minister, dat omwille van de continuïteit in het regeeringsbeleid zijn ministerschap evenmin ge- wenscht zou zijn. Meer waarschijnlijk lijkt het thans men neemt dit In de kamerkringen, gelijk bericht, ook algemeen aan dat de minister-president ColiJn de portefeuille van den heer Verschuur zal overnemen en voor Koloniën een anderen bewindsman zal zoeken. Dit zou dan een katholiek moeten zijn Men neemt aan, dat de keuze in dit geval waarschijnlijk zal vallen op den heer Welter, die reéds eerder Minister van Koloniën was in een «kabinet van minister Colijn. Intusschenblijven dat alle gissingen. Ook in het gunstigste gevtal zal het nog wel enkele da gen duren, voordat eenige zekerheid omtrent de oplossing van deze ministercrisis kan worden verkregen. De verklaring van den gezagvoerder van de —Aldebaran”. den heer Ham, wordt voorgele zen. Deze verklaring was nog geen der be klaagden voorgehouden Zij geeft een beant woording van de gebruikelijke vragen ter»» r- van de aanwezigheid van artlllerlstische hulp en beschrijft de ontmoeting tusschen de heeren Ham en F. aan boord van de ..Aloebaran" waar de heer F. zenuwachtig bet sloependek op en neer liep, spelend met een parabellum De Minister vatn Binnenlandsche Zaken heeit aan de gemeentebesturen een circulaire gericht Inzake volkstuintjes. Daarin zegt de Minister, dat van Economische Zaken, In teeltbeperklng van tulnbouwgewassen, het vol gende onder zijn aandacht heeft gebracht: Velschillende gemeentebesturen stellen gron den, welke voor stadsuitbreiding bestemd zijn, maar als bouwterrein niet onmiddellijk noodig zijn, beschikbaar voor z.g. volkstuintjes. Voor- zoover deze een beperkte oppervlakte, b.v. drie are, niet te boven gaan bestaat daartegen niet het minste bezwaar, aangezien deze tulnarbeid voor de betrokken personen in den regel ar beiders een aangename bezigheid is, terwijl z(j tevens op die wijze In bun behoeften aan aardappelen en groenten de laatste dikwijls ook voor inmaak kunnen voorzien. Sommige gemeenten zijn in dat opzicht wat vrijgeviger, door in het bijzonder ten behoeve van werkloo- aen betrekkelijk groote perceelen beschikbaar te stellen. Dit opent de mogelijkheid, dat den tuin ders concurrentie, wellicht zelfs déloyale concur rentie wordt aangedaan, en kan oorzaak zijn, dat het doel der noodzakelijk geachte teeltbe perklng van tulnbouwgewassen niet wordt be reikt. Immers, Indien deze volkstuintjes zoo groot worden, dat de opbrengst grooter is dan voor eigen gebruik, wordt het overtollige op de markt gebracht. In verband met het boven staande verzoekt de Minister den gemeentebe sturen, de uitgifte van gronden voor volkstuin tjes te beperken tot drie are per gezin. De stemming in de rechtszaal is dusdanig verveeld, dat een verklaring van een kleer maker, die zich uit angst In het closet opsloot, niet de minste hilariteit wekte, doch een glim lach verschijnt op veler gezicht als de verdere voorlezing aan het licht brengt dat de kleer maker Broere niet bereid was om aan oe mui terij deel te nemen, weshalve de leider der muiters opmerkte; „Nou kameraad, stap dan af", waarmede bedoeld werd dat hij bulten boord moest stappen, waarop Broere, het portret van zijn moeder en van zijn zoon grijpend, zich achteruitloopend verwijderde. De verklaring eindigt met de mededeellng dat naar het inzien van den kleermaker de offi cieren onverdiend voor den Krijgsraad zün ge- roepen. Des namiddags half twe^ werd de zitting ver daagd tot hedenmorgen. SOERABAJA, 17 April (Aneta) Hedenmor gen werd de zitting van den Zeekrtjgsraaa voort gezet De zitting begon met de voorlezing van de verhoeren van beklaagden. De beer F. deelde aan den officler-commlssa- rls mede, dat de commandant en de eerste of ficier van „De Zeven Provinciën" zonder iets te zeggen naar den wal waren gegaan. Beklaagde ontving het bericht omtrent de muiterij-plannen van den luitenant ter zee Rey- nlerse, die door den eersten officier van wal naar boord was gezonden, doch beklaagde vatte de mededeellng als een mop op, daar anders de officieren Immers zelf naar boord zouden zijn gekomen. Daarop volgde de waarschuwing van den heer Van Boven in de hut van beklaagde, dat dr bemanning aan de geweerrekken morrelde. Het feit, dat het laden van de pistolen zoo tang duurde maakte beklaagde zeer opgewon den Een bespreking van den commandant met de officieren was naar het oordeel van getuige overbodig en sorteerde In het geheel geen ef fect. Terzake van de overrompeling der muiters had getuige het Idee, na de toezegging van kclonel Behrens, dat men goedschiks of kwaad schiks over een half uur aan boord van de -De Zeven Provinciën" zou zijn, doch kolonel Behrens veranderde te 11.30 van inzicht. Hij kon geen troepen afstaan, wel wapens die ondanks het aandringen door getuige bij den kapiteln- adjudant Vogelsang eerst te 3.30 beschikbaar Waren Deze wapens waren zoodanig onder vet dat zij eerst na een grondige schoonmaak bruikbaar waren. De kans om de „De Zeven Provinciën" met de langszij komende „Aldeba- tan” te overrompelen was toen verkeken. Getuige De Konlng (die*ook voor bet hekje is geroepen)Ik heb over die zaak toch juri- disch advies ingewonnen en er een tientje voor betaald! Mr. Muller Massis: Die jurist, die dat advies gegeven zou hebben, is dood Verd. Onnes (tot get. Hoogeweg)Was Ik niet steeds zeer bang voor mijn naam. deed ik niet steeds alles om dezen onbevlekt te hou den? Getuige Hoogeweg: Ongetwijfeld. U was een optimist, maar eerlijk! Verd.: boord? Getuige: -Nooit. Verd:. Hebt u me er ooit op betrapt, dat ik zaken deed, die niet door den beugel konden? Getuige: Neen, onze controle was zeer scherp en er is nooit Iets verkeerd naar voren geko men. Getuige De Konlng (tot get. Hoogeweg). Hebt u den Indruk gekregen, dat Ik een praat jesmaker en onbetrouwbaar was. Getuige Hoogeweg: Ik heb u altijd gezien als Iemand, die de menschen niet recht In 7 gezicht keek en er was In uw boekhouding dik wijls achterstand. Dan wordt getuige Wijnstroom binnengeroe pen. Hjj Is van 1903 af bij Onnes in dienst ge weest. Met getuige worden verschillende aangele genheden betreffende de zaken van verd. On nes besproken. Volgens getuige was de aard van Onnes’ zaken zeer fatsoenlijk, alles ging zeer correct toe. verd. was zeer bang zijn goeden naam te verliezen. Hjj wilde vooral niet voor speculant doorgaan. Eens heeft hij aangedron gen op het instellen van een eereraad. Het getuigenverhoor Is hiermede officieel ten einde. Verdachte Onnes verzoekt het woord, zegt, dat de Officier tijdens de zitting eens heeft gezegd, hem te kijk te zullen stellen. Hier van Is echter zeer weinig overgebleven, door de verklaringen van de getuigen A décharge. Nogmaals zegt verd. dat het beter ware ge weest Indien hij den koninklijken weg had be wandeld en cnmlddellljk naar de politie was ge gaan toen Konlng met zjjn chantage kwam. Hierna wordt de zitting geschorst tot Dinsdag morgen 24 April tien uur. Dan zal de Officier van Justitie mr. van Dullemen zijn requisitoir houden. De pleidooien zullen dan worden voort gezet. Beklaagde F. noch H. hebben naar aanleiding van de voorlezing van hun verhooren Iets op te merken of toe te voegen. Het verhoor van den luitenant ter zee der tweede klasse L. D. de K brengt geen nieuws slechts den Indruk bjj den heer Van Boven, dat de oMe om de pistolen te laden, niets ernstigs was, wellicht was een of andere Inlander mata gelap geworden. Vervolgens wordt een aanvang gemaakt met het voorlezen van het verhoor van den eersten luitenant tet zee der derde klasse A. E. J. M., die memoreert het geagiteerd aan boord am- veeren van den luitenant ter zee R-, met de waarschuwende boodschap van den wal, de scène bij ie radlo-hut enz. Er was een leider, doch van leiding heeft be klaagde niets gemerkt, evenmin werd krijgs raad gehouden Wel vond een conferentie plaats van de luitenants ter zee der derde klasse, die tegen elk overleg waren, doch zich moesten onderwerpen aan de regeling, getroffen door den luitenant ter zee Van Boven, in overleg met enkele ouderen. Voorts werd besloten dat de luitenante ter zee der derde klasse bij een eventueele bespreking en bloc zouden stemmen voor een ultvalsplan. Kort voor het einde van de muiterij was het verschijnen van de sleepboot .JCraus” aanlei ding om te denken dat een loods in aantoent was om het muiterschlp door Straat Soenda te loodsen. Vervolgens wordt voorgelezen een memorie van beklaagde den luitenant ter zee der eerste klasse F., waarin wordt gezegd, dat zijn supe rieuren vroeger reeds als hun oordeel te ken nen hadden gegeven, dat beklaagde een eer lijk, braaf man was. doch nerveus, onbekwaam en dat hij zijn uiterlijk niet mee had. hetgeen voor beklaagdes moreel fnuikend was. In 1932 had hij persoonlijk misère gehad. Hieraan wordt toegevoegd dat het geen wonder was dat hij in den nacht van de muiterij radeloos was. ..Hoe kon men verwachten dat Ik zou optre den als leider van een gewapend verzet. Ik die ongeschikt werd bevonden voor het commando over een kleinen mijnenveger met 25 man equi page.” De memorie recapituleert vroegere zenuw- stoomlssen van beklaagde en deelt mede dat hem de telegrammen van den Commandant der Zeemacht niet bekend waren, zoodat htt ..arge- r loos en onwetend aan boord Is achtergebleven." achter Van Boven stonden, die echter werd Als beklaagde het flauwste vermoeden had gehad van hetgeen te gebeuren stond, zou hij den eersten officier verzocht hebben hem niet alleen te laten. Beklaagde was de geheele reis reeds gede primeerd en nerveus door zijn plaatsirg aan boord van de „De Zeven Provinciën". Deze plaatsing was voor hem eenwharde klap, zoodat slechts een aanleiding noodig was voer een uitbarsting. De memorie besluit: „Tk heb steeds mijn best gedaan ten koste van mijn zenuwgestel, doch nu heeft een totale instorting plaatsge had. Ik ben nu niets meer waard.” opperde tegen de door den Minister voor men verhooging van de examengelden bij tak van onderwijs, verhooging, waartoe wetswijziging den bewindman in staat stellen. Het artikel, dat deze delegatie vaststelling der examengelden Inhield, evenwel met 55 tegen 24 stemmen aam waarna de wet zelf er zonder hoofdelijke i mlng doorging met aanteekenlng, dat de Thijssen en ook de drie aanwezige commur tegen waren. Bij het ontwerp, dat diverse vereenvoudigingen brengt In de voorschriften nopens den burger lijken stand zoo worden b.v. het register van de huwelijksafkondigingen en het verelschte van twee getuigen bij geboorte aangiften afgesenaft, terwijl bij overlijden met één aangever kan worden volstaan heeft MINISTER VAN SCHAIK den vrijzlnnig-democraat KOOIMAN toegezegd, dat hij de door dezen bepleite verdere vereenvoudigingen met zijn ambtgenoot Binnenlandsche Zaken overwegen zal. De heer Koolman Is oa. voorstander van het op veel ultgebreider schaal staatsgewijze in richten van de registers, zooals dat b.v. thans reeds geschiedt met het Dienstpllchtregister. SOERABAJA, 17 April (Aneta) Omtrent het slot van de zitting van 16 April wordt nog het volgende medegedeeld: Nadat was voorgelezen de verklaring van den korporaal-machlnist M. Dooyeweerd, hetgeen geen nieuws opleverde, was aan de beurt het verhoor van den seinersmaat Slendenbroek. Hierin wordt verklaard dat controle op het radio-selnen alleen afdoend Is, Indien onafge broken een betrouwbaar persoon In de radio hut aanwezig Is. Getuige deelt mede dat de luitenant ter see der derde klasse Baron De Vos van Steenwijk de radlo-hut binnentrad en tegen den daar werkzamen getuige zeide: „Schel uit”. Daarna schreef Baron De Vos van Steenwijk telegram men voor den commandant der Zeemacht In Ned.-Indië en den commandant der Marine te Soerabaja. welke getuige overselnde. Deze telegrammen bevatten het nieuws omtrent de muiterij. Hjj riep te vergeefs Soerabaja en Batavia op, waarna de telegrammen werden verzonden op de lange golf. Voorts werd via Schevenlngen geseind, terwijl ook gepoogd werd de „Aldebaran” op te roepen, hetgeen mislukte. Terwijl hü seinde, zag getuige In den spie gel korporaal Boshart de radlo-hut binnen komen. Deze haalde uit zijn achterzak een pistool. Hfj sprak niet, doch vervolgde Baron De Vos van Steenwijk door met hem mee te draaien, zoodat laatstgenoemde gedwongen werd de hut te verlaten. Getuige r-- pistool In de hand van Baron De Vos Steenwijk. Voonezmg van de verklaringen van ander radio-personeel bevestigt dit, met uitzondering van het feit dat een gesprek zou zijn gevoerd tusschen Baron De Vos van Steenwijk en kor poraal Boshart, waarbij korporaal Boshart Ba ron De Vos van Steenwijk verzocht de radio hut te verlaten. Boshart zou volgens getulge- verklaringen gezegd hebben: ,J> bemanning Is de baas, het is beter het pistool in oen zak te steken." Korporaal Boshart hield het pistool ter hoog te van de heup, horizontaal gericht op Baron De Vos van Steenwijk. salarisvraagstuk overheidsdienaren zijn vollen omvang mo gelijk te maken en om onredelijke verschillen te voorkomen. Wél be pleitte de heer Suring, dat de Minister In ge vallen, waar de maat regel In verband met het zeer lage pell van sommige salarissen bij lagere organen te schrij nend zou zijn, zijn Invloed zou laten gelden. o[>dat die salarissen met hetzelfde bedrag, waarmede thans gekort moet worden voor het pensioen, zouden worden verhoogd. De accountant Hoogeweg, die Zaterdag niet was gedagvaard, is thans opgeroepen en komt voor het hekje. Hij toont zich zeer verontwaardigd over de verklaring van den boekhouder. ..Het Is abso luut uitgesloten, dat hij de opdracht tot deze knoeierij zou hebben gegeven. In mijn carrière als accountant is zoo iets volslagen ónmoge lijk”, zegt getuige. ,Jk ben 50 jaar en ik heb geen enkele aanleiding om voor iemand m'n oogen neer te slaan. Het is evenmin mogelijk, dat de opdracht in mijn tegenwoordigheid is gegeven, steeds sta ik er op, dat een openhar tige en eerlijke boekhouding wordt overgelegd.” Officier: Dus boekhouder De Konlng legt een meineed af? Getuige: *t zijn praatjes, die hij misschien zelf gelooft Dr. KORTENHORST, die zijn Jarenlang stre ven In de richting, welke thans wordt Ingesla gen, meer en meer be kroond ziet, kon die concessie van den Mi nister aan zijn geestverwanten matig waardeeren Hij vergeleek den bewind man niet onaardig met den eigenaar van een hond, die het jam- vlndt, dat de van het beest worden af gezet en zich nu maar sug gereert, dat het min der pijnlijk zijn zal, wanneer de operatie stukje voor stukje wordt uitgevoerd. beïnvloed door anderen terwijl bij overleg de jongeren weinig hadden in te brengen. De jongeren bespraken een ultvalsplan en werkten dit uit. Dit plan verkreeg echter nim mer een meerderheid, speciaal de officier van den Marine Stoomvaart Dienst der tweede klasse L. de W„ de officier van den Marine Stoomvaart Dienst der tweede klasse C M. W van B. en de officier van gezondheid der twee de klasse H C. B. waren tegen dit plan, hoewe: zij door beklaagde werden geattenteerd op het feit dat de sufflgheid van de schildwachten kans op succes bood. Beklaagde gaf luide uiting aan zijn ergernis over de overeenkomst met de muiters, die s. 1 nimmer oir.dend was. Evenals de luitenant ter zee der derde klasse M. wenscht de luitenant ter zee der derde klasse R van E. aanteekenlng van zijn verklaring, dat hij nimmer beeft ge confereerd over de door de officieren aan te nemen houding en slechts overleg heeft ge pleegd over de te betrekken wachtpost De verklaring van den beklaagde den luite nant ter zee der derde klasse J. A. A. van R behandelt voor de zooveelste maal het bekende verhaal. Het ontwerp, dat voor die ambtenaren, wier wedden krachtens de Grondwet bij de wet geregeld moeten worden, de salarisverlaging bracht, welke onderdeel Is van het dekkingsptan, deed den leider der vrijzinnig-democraten mr. JOEKES. die daarin door den soclaal-demociaat JAN IER LAAN gevolgd werd, opnieuw af keuren, dat voortaan het maximaal salaris der ongehuwden 10 pet. minder bedragen zal dan dat der andere ambtenaren. De heer Joekes, voorstander van het betrekken van het behoefte-element In de salarisregeling, was van oordeel, dat daarmee thans veel te ver gegaan werd, en pleitte opnieuw voor eene hef fing, die alle vrijgezellen en niet slechts de ambtenaren onder hen treffen zou. Hij kon niet aanvaarden de stelling van Minister de Wilde, dat de regeling der salarissen nu eenmaal de taak der Regeering Is en dat daarom het Parlement nu maar zijn flat te geven had ook voor de bij de wet te regelen salarissen. En toen de bewindsman hem geen enkele toezegging deed omtrent nadere overweging van dit punt, stemden hij en zijn partjjgenooten met de 100de fracties tegen. Met 58 tegen 23 stemmen werd bet ontwerp aanvaard. Langer tijd besteedde de Kamer aan de even eens zonder hoofdelijke stemming aangenomen wijziging van de Pensioenwet, welke het premle- den I verhaal met 1H pet. verhoogt, terwijl tevens Vandaag reeds werkte men in het vlotte tempo, dat onze Volksvertegenwoordiging sedert Jhr. Ruys de Beerenbrouck's optreden als pre sident siert al is dit sieraad naar onzen smaak nu en dan wel eens wat overdadig fraai door een bevredigend aantal wetsontwerpen heen. En dat, terwijl aan de Installatie van den nieuwen oommies-griffler mr. Cremers en aan de periodieke ceremonie van het trekken der afdeelingen in de eerste helft van den middag nogal wat tijd heenging. Morgen sullen aan de agenda nog wel een tweetal interpellaties worden toegevoegd. Want zoowel aan den soclaal-democraat KUPERS, die zijne Interpellatle-aanvraag nopens de steunverlaging in Twente ultbreidde tot de voorgenomen verlaging van de werk verschaf- flngsloonen en den steun In de vier grootste steden des lands, als aan diens partijgenoot VLIEGEN, die interpelleeren wil over de uit leiding van eenige Dultschers, die onlangs op last van den burgemeester van Laren plaats had, en de daarbij gevolgde toepassing van de Vreemdelingenwet, zal de Kamer het gevraagde verlof wel verleenen. lagere organen wordt opgelegd. Tegen dit laatste richtte zich een amendement van den sociaal democraat VAN BRAAMBEEK, dat evenwel met 55 tegen 23 stemmen sneuvelde! De katholieke specialist SURING antl-revolutlonnalr SMEENK betoogden instemming van Minister, dat het Impe ratieve pensioenverhaal gewenscht Is. om een beter overzicht over het der in klasse F. aan boord te blijven, daar hjj de SOERABAJA. 17 April (Aneta). Nadere in lage van de verklaring van den getuige-des- kundige, den luitenant ter zee der eerste klas se Jhr. H. A .van Foreest, bevestigt hetgeen daaromtrent gisteren werd geseind. De korporaal der mariniers Van Seis typeert o a. de verhouding tusschen de Euro peanen en Inlanders. De Europeeeche muiters werden practisch gesproken bewaakt. De stem- ken Hü zei tot den luitenant ter zee der eerste ming tüdens den voortgang van de muiterij ver ergerde dusdanig dat getuige bang was „een dier kerels naar den strot te vliegen".

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 9