Nu gaat de Heer voorbij. Mengelberg Tarief-machtiging aanvaard I het Stadion in BEELDEND BIDDEN. NOVUM VOOR ONS LAND GEEN,, VECHTTARIEVEN” DONDERDAG 19 APRIL 1934 99 Grandioze zangkunst heid van heel de wereld” Het Gas- en waterleiding De voorbereiding Het bedoelen Geen persoonlijke ongelukken KATHOLIEKE TECHNICI TWEEDE KAMER BILJARTEN de industrie De uitbeelding EERSTE KAMER L Z.H. Exc. Mgr. Aenge- nent tegenwoordig Roode interpellaties toegestaan De loonsverlaging in de Zaanstreek Een los- en laadbrug losgeraakt Indische begrooting goedgekeurd Overleg met Rijksbemiddelaar zonder rexultaat De meeningen inzake de handels politiek naderen elkander meer en meer Commissie inzake de vervaardi ging van buizen Puigvert (Spanje) winnaar, Sengers vierde WERELDKAMPIOENSCHAP DRIE BANDEN Waardeer Uw gezondheid tijdig! Neem de kleine zorgen, die noodig zijn om gezond te zijn en gezond te blijven, tijdig in acht! Zorg, bijvoorbeeld, ook voor een geregelden stoelgang! Gebruik ISTIZIN-TABLETTEN, die prompt werken, zonder den darm of de nieren te schaden. „Machtig en schoon klankeffect*9 Phenomenaal concert door de Wiener Sangerknaben onder leiding van dr. Georg Gruber Kanaalver breeding tfDe Graal bedoelt een religieus opponeeren in tegenwoordig- Hulp aan Het program „Kruiskoor” der Graal uit „Nu gaat de Heer voorbij” Hulde aan Minister Verschuur De meester van *t Amsterdamsche Concertgebouw zal in de hoofd stad een muziekfeest in het Stadion dirigeeren Door heel het land Wyziging Spoorwegwet (Ingezonden Mededeeling) katholieke om DEN HAAG, 18 April 1934 Achtste ronde de Ir. BONGAERT8 •n 1- i 1 3 4 4 0A81 0.488 S 3 leen met den mond verklankten, maar met heel hun wezen beeldend smeekten. Zonder heeft de De Rijksbemiddelaar Mr. 8. de Vries Czn. heeft Woensdag. In verband met de dreigende moeilijkheden in de Zaanstreek, eerst een be spreking gehad met de arbeidersorganisaties en daarna met de werkgevers. Uit deze besprekingen bleek, dat een oplos sing niet kon worden bereikt, zoodat geen ge zamenlijke bespreking is gehouden. en de in >k tn Dr. KORTENHORST heeft bij de behaa. deling der artikelen zijne pogingen, om uit- brelding te geven aan de door de Regeering gevraagde bevoegdheden, zien stranden. deze nam, ware Unshelm Duitschland) Prather (Ver. Staten) Mlro (Spanje) Aeberhard (Zwitserland) Sengers (Nederland) Davln (Frankrijk) Pulgvert (Spanje) Albert (Frankrijk) Negende ronde 50 43 50 50 4 4 S 3 moyenne 0.328 0.289 0.736 0.438 0 841 0.333 ij ler ist ar ó- Ook zijn tweede amendement, dat het „vecht- tarlef" bracht, slaagde niet. Het werd na be strijding door den Minister ingetrokken. Het 1* overigens merkwaardig en Dr Kor tenhorst weet daar altijd neer ooljjke ooinerkin- gen over te plaatsen hoe meer en n eer de meeningen op het gebied van de hanaelspoll- Zaman (België) Prather (Var. Staten) pnt. 50 44 50 29 50 26 I*- te rn, sal Hoe schoon waren die witte handen in smee- klng onder de blanke gelaten. Aan elke alinea van den boetepsalm werd een eigen duiding gegeven. En kunst werd hier gebed. In de bewegingskunst der reien, in den zang der koren, in het verhaal der „verhalende stem” ging voor onzen geest het leven en lijden van den Gekruisten voorbij om tot den Paaschjubel te komen. 50 50 43 50 25 e- n, ar en al Is. et en e- X dt ut er ar ir dl 0.485 0.803 0.513 0.781 0380 OP be- Jd- len. een*' Krr »u- rij joe oor net on, ne- *e ;n- eb- Itt 0.704 0.704 (drawl Wat de Regeering thans vraagt, heeft in ar tikel 1 ten doel, onnoodlge verliezen voor de op groote Tijdens een hevigen storm geraakte Woens dagmiddag een verplaatsbare los- en laadbrug, die op rails loopt, van de Steenfabriek Hooge- waard te Heerewaarden, plotseling los. Het ge vaarte reed tegen een hooimijt en sloeg ver volgens over den kop. Het bovenstel van de brug kwam tegen een dak van een huis dat op de fabriek staat, terecht. Het dak werd hier door beschadigd. Persoonlijke ongelukken had den hierbij echter niet plaats. De brug, die voor een groot deel vernield Is, liep belangrijke materieele schade op. Aan de „ongenoemde” vrquwen die regie en voorbereiding van „Nu gaat de Heer voorbij" hebben geleid, passen hulde en dank. Mogen zij eens hare zoo bijzondere gaven van inzicht en leiding, van organisatie en stuwing, van bezieling en volharden, van regiekunst en rhythmische beelden kunnen geven aan een katholiek kunstwerk voor de gemeenschap. U v. d. B. Zonder hoofdelijke stemming heeft de Kamer ook aanvaard de onteigening, noodig voor de verbreedlng van het kanaal door Zuld-Beve- land en voor de verhooging van de spoorbrug over dat kanaal bij Vlake. De belde sociaal-democratische Interpellaties zijn toegestaan, die van den heer Vliegen over het uitleiden van de te Laren bijeengekomen Duitse he Unksch-radicalen Bonder eenlge op merking. die van den heer Kupers niet dgn na een kort debat tusschen Dr. BIEREMA, den leider der liberalen, en ir. ALBARDA, die den by het begin der vergadering afwezigen aan vrager der interpellatie verving. Aeberhard (Zwitserland) Unshelm (Duitschland) Sengers (Nederland) Mlro (Spanje) Pulgvert (Spanje) Davln (Frankrijk) Totaal klassement De bewindsman legde er opnieuw den nadruk op, dat de Regeerlng het fiscaal karakter van het tarief wenacht te handhaven en dat zy dit zelfs langs den voorgestelden weg niet in een protectionistisch sou kunnen omzetten. Daar voor zou de gewone methode van een open- lyke wijziging der Tariefwet gevolgd moeten worden. zyn amendement mede onderteekend door den heer HERMANS dat de Regeerlng de macht tot wyziging van het tarief wilde geven „teneinde de werkgelegenheid in Nederland sche bedrijven te behouden en te verruimen", stiet af op 's Ministers standvastig vasthouden aan het criterium, dat er voor het hanteeren van het nieuwe wapen abnormale kunstmatige maatregelen van het buitenland moeten zyn. En by de verwerping met 59 tegen 17 stemmen zag Dr. Kortenhorst zich ook door een deer zyner fractiegenooten verlaten. Het waren me juffrouw Meyer en de heeren Goseling. Bngeai. Fleskens Suring, Teullngs, Aalberae en de pre sident. En het feit, dat Mr. Arts van de Ka tholieke Volksparty, Mr. Vervoorn, de platte- fcnder. en Mr Westerman, de hersteller der na tie. zich naast hem stelden, kon Dr. Kortenhorst in de verste verte niet redden. schuine vertikale vlakken moeten worden aan gebracht, z.g. klankborden. Prof. Fokker’s opi nie is, dat op de aangegeven wyze een zeer machtig en schoon klankeffect zal kunnen worden verkregen. Het grasgazon zal daarby als resonans dienst doen. De Minister van Sociale en van Economische Zaken hebben ingesteld een commissie inzake de vervaardiging van buizen voor gas- en waterleiding in Nederland. zou dit het dpen. Doch sqhaal geïmporteerd wordt, zoodra een wets voorstel tot tarlefwyzlglng aanhangig wordt gemaakt, terwyi artikel 2 enkel en alleen be oogt, tarlefwyziglngen te verwezeniyken zoodra onderhandelingen met het buitenland die plot seling gewenscht doen zyn of wanneer btnnen- landsche bedryven tengevolge van maatregelen van het buitenland (van Regeerlngen of van Kartels) met den ondergang bedreigd worden. tlek elkander naderen, al wil dan de uverzyde dat nog maar steeds niet ten volle erkennen. Schreef niet een aartsvrtjhandelaar als de soclaal-democraat Vliegen in zyn laa'ste ge schrift reeds zóó radicaal over zoo groot moge- lyke reserveering van de Nederlandsche markt voor het Nederlandsche product, dat Dr. Kor tenhorst heden in ironie een waarschuwend „piano” hooren deed? In byzyn van H.H. H.H. Excellenties Mgr. Aeagenent en Mgr. van Velzen, van Mgr Tas- kln en Mgr. van Noort, van den hoogeerw. pa ter Caminada. moeder Marguérite, verschillen de Graalleidsters en een groote schare belang stellenden. die heel den hoofdstedeiyken Stads schouwburg vulde, is gisteravond door „de Oraal” met medewerking der 8t. Josepbsge- sellen -Nz gaat de Heer voorbij” opgevoerd. Mgr. Aengenent was door een juichende zaal begroet en de zeereerw. directeur Vollaerts eer de in een toespraak vanaf het tooneel Haar lems Kerkvorst, die de Jeugd gesteund, aan- gemoedigd en gecritiseerd heeft, maar dan met een vaderUjke critlek, die niet doodt doch levend maakt. Spr. dankte den leider door de genade Gods, den opziener der zielen, aan wien hy namens allen trouw beloofde voor bet geheele leven om aller willen om te zetten in één katholieke beleving, één kathollexe daad! Trouw biyven wy den Bisschop. in wien wy de Kerk zien, ons aller Moeder; trouw omdat Mgr. de door God gestelde leider is der Jeugd, en wy over hem heen zien den Christus, den Verwinnaar der duisternis. Niet onderbroken door hinderiyke pauzen, die de gedachte verstrooien, is deze Graalver- tooning opgevoerd. En zy werd misschien kunstzinnig meest verantwoorde Graalvertoo- mng der laatste Jaren, Op een vraag van den heer Schllthuls ver klaarde de bewindsman, dat hy er by zyn ambtgenoot van Bultenlandsche Zaken nog eens op aangedrongen heeft, opnieuw by de Fransche en Belgische regeerlngen stappen te doen tot afschaffing van de kunstmatige bevoordeellng der Belgische havens. Van de uitvoering is groote wydlng uitge gaan. Ze werd een beeldend bidden. Van ..sper in den gewonen zin mocht niet gesproken worden, noch van „tafereelen” die iets te ma ken hadden met de vroegere ..levende beelden" De tekst was ditmaal, evenals by het eerste spreekkoor in het Stadion, saamgesteld uit be staande andere teksten. Het meest was geput uit ..Exodus”, het St. Jansevangelie, en bet Hooglied. Ellen Russe zegde den toelichtenden tekst, wil men: het „verhaal" telkens af gewis seld door koren en reien, die verzinnebeel dingen gaven uit het leven des Heeren. Er was dus niet in den gewonen zin des woords een „spel”, er was een compositie van ander werk. Die compositie diende om de Paaschgedachte uit te zeggen en te boetseeren In schoonheid. Dit is geschied. Het hoogtepunt van den wer- keiyk schoonen en ook meermalen tot katho liek bewustayn ontroerenden avond was voor ®y het „Miserere” de Boetedans. De moderne danskunst heeft het eng be grensde begrip van dans uit vroegere jaren, toen dans alléén was gezelschapspleizier, ver ruimd tot rhythmlsch ultiynen van begrippen door het lichaam. Zoo is men er toe gekomen tan bewegingskunst te spreken, die den ritu- eelen dans b.v. van de Sacramentsdansen uit Spanje nadert. In dien sin kan men ook bjj dit ■Pel van dansen spreken, al zou men naar een ander woord willen zoeken by dit rhythmlsch beelden door het lichaam van het inneriyk «elegebed. Aangrijpend schoon was de rhyihmische be- *ogenheid der donkere boetegestalten dis in groepsplasUek het „Miserere” niet al- schatkist te vooskomen, doordat Aan deze commissie zyn de volgende vraag punten voorgelegd: lo. In hoeverre verdient het aanbeveling, dat van Regeeringswege de oprichting van een fabriek, die zich zal bezig houden met de vervaardiging van buizen voor gas- en waterleiding, wordt bevorderfl? 2o. Wel ke materialen moeten het meest geschikt wor den geacht voor vervaardiging in Nederland? 3o. Op welke wyze zou eventueel de onder lo bedoelde bevordering kunnen plaats vinden? Tot leden der commissie zyn benoemd ir. J. L. M. Asselbergs, hoofdinspecteur van den ar beid te Breda; prof. F. K. Th. van Itersan. directeur der Staatsmynen in Limburg, te Heerlen: den directeur van de N V. Waterlei ding Maatschappy „Overyssel”; den directeur van het Ryksbureau voor Drinkwatervoor ziening. den referendaris by het Departement van Economische Zaken G. J. Teppema: den vertegenwoordiger van het Staatsstudiebureau der Konlnkiyke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken, te IJmuiden, ir. A. H. Ingen- housz. Benoemd tot secretaris der commissie is de directeur van het Ryksbureau voor Drink watervoorziening. - Diverse commissies van voorbereiding zijn in volle actie en de persconferentie van hedenmor gen is het eerste beroep, dat vla de pers op het Nederlandsche publiek gedaan wordt. De Commissie van Advies voor samenstelling van het programma bestaat uit de reeds ge noemde vertegenwoordigers der besturen vag het Concertgebouw- en Residentie-Orkest, als mede uit MeJ. H. Rahusen, Presidente van de My. tot Bevordering der Toonkunst, en de hee ren A. H. de Groot, Onder-Voorzltter van de Kon. Oratorium Ver., W. de Jong Wzn., Pen ningmeester van de Kon. Chr. Oratorium Ver. en H. van den Eerenbeemt. Voorzitter van de RK. Oratorium Ver. Met de leiding van de Propaganda-Commissie heeft de heer A. J. G. Strengholt zich belast. Zitting in deze commissie hebben voorts de hee ren B. van Viytnen, Jo Spier. Joh. Luger, Mr. H. Scholte en J. A. Josephus Jltta, vertegen woordigers van het „Initiatief Comité Amster dam” alsmede de heeren N. R. Klein. Mr. J. S. Baron van Harlnxma thoe Slooten, H. van den Eerenbeemt, W. A. van Leer en Dr. J. M. Kyzer. De technische commissie Is samengesteld uit den heer Prof. Dr. A. D. Fokker, architect J. F. van Erven Dorens. Dr. Rudolf Mengelberg. Mr. J. 8. Baron van Harlnxma thoe Slooten. J. J. van den Berg, Directeur van het Stadion en C. Bakker, chef van de Verkeerspolitie. Een flnancieele commissie is in wording, ter- wyi als algemeen leider de heer J. A. Josephus Jltta optreedt, kantooradres: Koninginneweg 20 Amsterdam Z„ tel. 20891 tot 1 Mei, daarna Kei zersgracht 224 Amsterdam C.. tel. 44800, met als plaatsvervangend leider architect J. F. van Er ven Dorens en als secretaresse MeJ. Helena C Meyer. Wy vernemen, dat de vyftlende Bondsver gadering van den Ned. R. K. Bond van Tech nici ,Bt. Bemulphus" gehouden wordt op 21 en 22 April »5 te Enschede in café-restau- rant „Concordia”. Dit in afwijking van een vorig bericht, dat deze vergadering te 's-Hertogenbosch zou wor den gehouden. De Bond viert tevens zyn derde lustrum, waarom er ’s Zaterdags avonds gelegenheid is het Bestuur te complimenteeren. over te brengen en het bezoek aan dit coneert «oo groot te maken, dat het Stadion te klein blijkt te ztjn voor de belangstellenden. De heer Jhr. Mr. Dr. A. Röeli, voorzitter van het bestuur van het Concertgebouw. Jhr. Hugo Loudon, Voorzitter van het bestuur van het Residentie-Orkest, Dr. W. de Vlugt. Burgemees ter van Amsterdam en Jhr. L. H. N. Bosch Ridder van Rosenthal, Burgemeester van 's Gravenhage, hebben zich bereid verklaard als Eere-Presidenten op te treden. Vrder bestaat het Eere-Comité uit een groot aantal personen uit heel het land. Het programma kan eerst definitief worden opgemaakt, nadat Dr. W. Mengelberg in het vaderland zal zyn teruggekeerd. Zooals te be grijpen is, geschiedt de samenstelling van een programma in laatste instantie door den diri gent. s Het Initiatief Comité Amsterdam Is er na- tuuriyk zich volkomen van bewust, dat het slechts een steentje probeert by te dragen tot verlichting van de flnancieele nooden der beide Instellingen. Het wil met deze acte slechts de noodzakeiykheid accentueeren, dat aan belde or kesten de behulpeame hand moeten worden ge boden. Hoewel wy volkomen vertrouwen dat door het Stadlon-Concert een mooie recette ter beschik king kan worden gesteld ten bate van beide muziekinstellingen, willen wy toch niet nalaten er reeds thans op te wyzen, dat de mooiste steun aan deze orkesten zal zyn, dat velen zich op zullen geven voor de winter-abonn»- mentsconcerten. Wat bedoelden de Graalleidsters met dit nieuwe, dat geen eigeniyk .spel", geen spreek koor. maar een symbollseerend a-naturalis- ttsch. gresteiyk beelden In woord, behaams- plastlek en zang was der Paaschgedachte? De Graalleidlng had my van te voren verzocht een korte uiteenzetting te willen aanhooren van opzet en bedoelen. ..Het moderne tooneel zooals het zich sinds den renaissance ontwikkeld heeft, is gericht op het verstandeiyke schouwen in schouwbur gen. Hier spreekt uitsluitend het intellectueele vermogen hét „partstaande indt'.ldu aan. zijn ontwikkeling omvat de weerspiegeling van een gebeuren, dat ter beoordeeling aan het Individu voorgehouden wordt. .Maar ons streven aldus de leidster die my haar grondgedachte ontwikkelde ons streven gaat in tegenovergestelde richting, wy zoeken voor onze katholieke levensbeschouwing een vrij, e«n zelfstandig beeld, zooveel mogelyk los van eenzijdige Grieksche of humanistische renaissance-Invloeden. „Het doel van ons spelen is niet uitsluitend gericht op het schouwen en het verstandelijke, maar op het beleven der katholieke waarheid. Ons doel richt zich vooral op den wil en op de vorming van het leven van den wil. wy be doelen geenszins het verstandeiyk inzicht uit te sluiten, maar beoogen een harmonische ge meenscha ppeiyke beelding in ’n harmonlschen mensch te geven. In een schier ongeloofeiyke pracht heeft de wondere zang der Wiener sangerknaben gister avond voor t eerst te Amsterdam geklonken; men heeft In t Concertgebouw kennis gemaakt met een zangkunst, die welhaast volmaakt is: volmaakt in haar majestelteiyke weelde van geluid en relnen, klaren klank, volmaakt in haar enorme virtuositeit. Een groot en machtig wonder Is dit zingen: dit simpele, vanzelfspre kende aspect, dit architectonische meester schap. Brillante Jongensstemmen; brillant in hun frissche Jeugd, die straalt en pareli als een dauwdrup In de vreege ochtendzon. bril lant in bun verrukkeiyk sonore timbre. bril lant in hun rijke colorlet. Schitterend gecul tiveerde zangkunst: onvergeiykeiyk van ensem ble, perfect van indivldueele bekwaamheid. Men tracht te analyseeren en stuit dadeiyk op de alles-steunende basis: een geweldige scholing; welk een studie moet aan dezen zang ten grond slag liggen, welk een eindeloos intensief ver fijnen van détails, welk een construeeren en reconstrueeren Men ving te zingen aan met een serie muzi kaal bouwkunstig prachtige vier- en vijfstem mige zestiende eeuwsche motetten: van Gio vanni Cioce, Jocobus Gallus, I. Vascus en O. P. Palestrina: stukken, die een maximum vra gen én van persoonlijk én van gezameniyk mu siceren; stukken, die gegeven werden in een stille, sobere schoonheid, een teere. reine Dracht. Rustig en beheerscht gaan de stemmen hun gang en vloeien in één tot een monument, waarop het relief onmiskenbaar duidelijk uit geboetseerd is. Een grootse he ovatie dwingt tot t geven van een toegift na deze vier meester- lyke prestaties,t en weer ondergaat het audi torium in steeds stygende bewondering de machtige ontroering van dezen sereenen zang. Dan toont zich de wondere kunst der Wiener SAngerknaben van geheel andere zyde: in Mo zart's komische opera ..Bastien en Bastlenne”. Drl^ magnifieke solisten: Harald San*'er als buitengewone uitblinker. Oskar Gebauer en Robert Folter: drie Jongens, die ongeloofelljk mooi respectleveiyk het herderinnetje, haar minnaar en den toovenaar zongen en speel den; drie partyen, die vlekkeloos geïnter preteerd werden. En die voortreffelijk sloten in het geheel van vrooiyke, kleurrijke co«tumes, styivolle pruiken en subliem pianospel van dr. Georg Gruber. Tot slot een groep volksliederen: één van *n onbekenden acteur en vier van Brahms; liede ren, waarin men nogmaals met verbazing de pracht van dit zingen beluistert. Om bovendien nog beloond te worden met drie extra’s, één met ’n stralende solo (..Schlaf eln, MAdchen. schlaf eln”) en twee luchtige, speelsche stuk ken van Johann Strauss. Den „Wiener SAngerknaben” onze warme, onverdeelde hulde, en niet het minst ook den emlnenten muzlkalen leider dr. Georg Gruber. Men verwacht dit unieke koor terug, en dan niet in "n half, doch geheel bezet Concertge bouw. hoofdelijlce stemming Tweede Kamer aan Regeering de gisteren door ons kort samengevatte bevoegdheden ten opzichte van het tarief gegeven, nadat Minister OUD nog eens in een als naar gewoonte zeer helder betoog eene paraphrase gegeven had op wat de Regeering reeds in haar Memorie van Antwoord had geschreven. Den Haag, 18 April. De Eerste Kamer keurde behalve een groot aantal niet besproken voorstellen van meer ondergeschikten aard de Indische en de Surinaamzche begrooting goed. In verband met onze aanwezigheid in de Tweede Kamer kun nen wy niet uitweiden over hetgeen by de In dische begiootlng door den soclaal-democraat MR. MENDELS, den katholieken senator MR. JANSSEN, den christeiyk-historischen profes sor DE 8AVORNIN LOHMAN, den liberaal MR. FOCK en de vryzlnnlg-democratan MR. SLINGENBERG en PROF. VAN EMBDEN werd te berde gebracht. DR. OOLIJN heeft met zyn gebruikelijke volledigheid de verschillende spreken beant woord. Nieuws school er in de debatten der senatoren overigens niet. Of het moesten zyn de uitingen van sykipathie met den door stekte aan zyn verdiensteiyken arbeid ontrukten mi nister Verschuur. Iets nieuws was het deelnemen van het man nelijk element door de medewerking der St. Josephs-gezellen als koorknapen. Misschien had men nog beter gedaan die medewerking ook uit te breiden tot de Christusfiguur. Zoolang die Christusfiguur alleen verzinnebeelding was kon ook als by de Oolgothagroep, volstaan worden met een vrouwenfiguur. Te eer omdat de woor den, Christus in den mond gelegd, gesproken werden door de Verhalende Stem. Maar zoodra de regie die figuur op naturalistische wyze sprekend Invoerde, haperde er iets; wilde men onwillekeurig een mannestem hooren. Intusschen: deze opvoering is niet te beoor- deelen naar details, noch te bespreken met detail-critiek. Deze opvoering is te waardeeren als een merkwaardige nieuwe uiting van Graal- leven, Graalbedoelen en Graaldaad. Er zou te theoretiseeren zyn over de tooneel- theorie der Graalleidsters, intusschen heb ik groote bewondering voor hare tooneeldaad. Tooneel is gemeenschap. Zonder gemeenschap is tooneel dood. Tooneel Is cultuur. Tooneel eischt persoon en massa. Voortgekomen uit den eeredlenst, vraagt het zyn taak weer op te mogen nemen in de liturgie. Zangkunst, speel kunst, bewegingskunst, lichttechniek en decors- visie worden dan de sfzonderiyke regels van een gemeenschappelyk harmonisch gebed.... een gebed op het tooneel en in de zaal tegeiyk. De Oraal nadert het gemeenschapsgevoel van het moderne kunstleven der nlet-katholleke wereld, die zich ook in een theaterzaal van gouden tierlantynen niet verdraagt, maar de Graal brengt de wydlng mee der katholieke eeuwlgheidsgedachte van het Kruis.... En de leering van dezen avond van gedeel- teiyke schoonheid en algeheele levensbezieling is deze (werweglng: „Dat wij door wederwaardigheid moeten in gaan in bet Ryk van God.” Het toumooi te Barcelona om het wereld kampioenschap drie banden voor amateurs ia geëindigd met de overwinning van den Span jaard Pulgvert, die. ongeslagen door zijn tegen standers, er in geslaagd is niet minder dan vier wereldrecords op zyn naam te brengen. De laatste resultaten waren: 4 5 3 4 5 3 1 Pulgvert (Spanje); 3 Davln (Frankrijk); 3 Albert (Frankrijk); 4 Sengers (Nederland); 5 Mlro (Spanje); 8 Ae berhard Zwitserland); 7 Unshelm (Dultach- land); 8 Zaman (België); 5 Prather (Ver. Sta ten). De Coupe de Nations werd gewonnen door Frankryk volgens het volgende klassement: 1 Frankryk I pnt (1 plus 3); 2 Spanje 8 pnt. (1 plus 5). Plaatseiyke propaganda-comlté's zijn In voor bereiding te Haarlem, Lelden, Den Haag. Delft, Rotterdam. Alkmaar, Zaandam, Edam, Hoorn, Bussum, Hilversum, Utrecht. Amersfoort en Baam Deze commissies worden zoodanig sa mengesteld. dat ook de omliggende gemeenten intensief in de propaganda worden betrokken. Een beroep op de verschlUende studenten organisaties In de Universiteitssteden is gedaan. Het een en ander geeft ons vertrouwen dat deze unieke muziekmanifestatie, die een no vum voor ons land is, een groot succes zal wor den. Het enthousiasme van het Initiatief Comité Amsterdam en van het uitvoerend comité is zeer groot. Zy willen alles in het werk stellen om deze geestdrift op hei Nederlandsche publiek „wy willen optreden temidden van het pu bliek als het kloppend hart van katholiek be wustayn en het publiek omvormen tot één ge meenschap, waar geen toeschouwers en geen spelers als zoodanig meer bestaan, maar allen omvat worden in één kunnen en in één be leven In gemeenschappelyk bowustzyn. „De schouwburgen, waarin wy noodgedwon gen nog moeten optreden, beantwoorden dus niet aan het organisch wezen, aan het doel en den vorm van onze spelen. Meer zou dit het amphitheater der oude Grieken dpen. Doch noodgedwongen wordt nu in den schouwburg van onze dagen ge speeld. WU zoeken een eigen dramatlschen vorm in eigen dramatlschen bouwvorm." ,2oo beoogen wy een intense religieuze be leving in den schouwburg van thans. Intus schen hebben we in dit spel wel degelyk gelegd een dramatische handeling. In het lijden van den held ligt de grootste dramatiek." „De basis waarop we bouwen is doelmatig en vroegere Graalspelen boden het bewijs ervan. We spelen niet allebn voor katholieken, doch voor alle richtingen. We bedoelen een religieus opponeeren in tegenwoordigheid van heel de wereld. WU willen tevens ook meebouwen aan een nieuwe ethica voor ons volk." In het kader van de Amsterdamsche Zomer feesten zal op 2 Juni des avonds, een Stadlon- Concert worden georganiseerd in het Amster damsche Stadion onder de auspiciën van het „Initiatief Comité Amsterdam” met belange- looze medewerking van het Concertgebouw, en Residentie-Orkest, het Toonkunstkoor, de Kon. Neder!. Oratorium Vereenlging. de Kon. Chr. Oratorium Vereenlging, en de R.K. Oratorium Vereenlging, het geheel onder leiding van Dr Willem Mengelberg. De recette zal geheel ter beschikking worden gesteld van de besturen van beide orkesten, die deze bedragen zullen aanwenden voor het doel dat hun het meest noodzakeiyk voorkomt. Metdit ontelgenlngsontwerp waren de aan gelegenheden, die op de agenda minister Kalff regardeerden, nog niet uitgeput. OnmlddelUJk had de bewindsman verschillende leden aan te hooren, die de wijzigingen niet bewonderen konden, welke in de Spoorwegwet en de Locaal- spoorweg- en Tramwegwet worden aangebracht, om het railverkeer te bevrijden van diverse zijn tarievenpolitiek ongunstig beïnvloedende voor schriften. Zoo zullen de spoorwegen, waar hun dit wenscheiyk voorkomt, voortaan zoowel reizigers als goederen mogen veroeren tegen een lagere vracht dan die in de openlyk aangekon- digde tarieven is opgenomen. Voorts bevatte het ontwerp een wyziging van de regeling der naasting van spoorwegen in dien zin. dat voortaan op grooter schaal dan totnogtoe mo gelyk was. by naasting niet de aanlegkosten worden terugbetaald, maar een prys. welke Is afgeleid uit de zuivere inkomsten van den te naasten spoorweg over de laatste jaren. Morgen zal erover gestemd worden. Want de vergadering eindigde weder op een uur. waarop vrywel geen Kamerleden meer aanwezig waren. Zelfs waren alle leden van de Vaste Commissie voor Openbare Werken, Verkeers- en Water staatsaangelegenheden reeds naar huls gegaan. Van „vechttarieven”, In het leven geroepen, vooraf onderhandelingen te beïnvloeden, zal, aldus de Minister, geen spraüb zyn. En protectie van binnenlandsche bedryven ligt evenmin in de bedoeling. Alleen zullen die be drijven met een hooger tarief geholpen wor den, die anders door abnormale methoden van bet buitenland in den grond worden geboord. Want met contingenteering alleen kan men dit euvel niet tegengaan. Ook waar het nieuwe in dustrieën betreft, zal het wapen wel eens toe passing vinden. Het stof, dat dit ontwerp by de schrifteiyke behandeling neeft doen opwaaien, was reeds tot een minimum gereduceerd, doordat aan het einde dier behandeling de commissie van rap porteurs in haar eindverslag geconcludeerd had, „dat -dit wetsontwerp, beoogende een ver betering der bestaande verbinding, welke reeds vóór den wereldoorlog een onderwerp van stu die uitmaakte, en welke by een opleving der bedryvigheld dringend noodig kan worden, niet berust op eenlge door de Regeerlng gedane be lofte of aangegane verplichting, ma.w. dat de Nederlandsche souverelnfteit op de Tusschen- wateren onaangetast ge'bleven is, en voorts, dat de Kanaalverbetering niet een bereids richting gevend onderdeel beoogt te vormen in het ge heel van het vraagstuk van eventueele nieuwe onderhandelingen betreffende herziening van de verdragen van 1839”. Ir. BONGAERTS, die de mondelinge discussie Inleidde, lokte van den MINISTER VAN WA TERSTAAT eene ver klaring uit, dat deze conclusie volkomen juist was. En het debat over aangelegenheid nu zy tot haar proporties was teruggebracht geen grooten omvang aan, al kan natuuriyk Mr. WESTERMAN niet na laten, er nog eens aan merking op te maken, dat de Nederlandsche ’ertegenwoordlging in de Centrale Rynvaart-commissie geen scherpere houding had aangenomen tegenover de pogin gen dier commissie, om groote bevoegdheden te krijgen op de Rynmonden en de tusschen- wateren tusschen Ryn en Schelde. Over dit onderwerp is verder gesproken door oen liberaal WENDELAAR. den vryzlnnig- democraat 8CHILTHUIS, den anti-revolutlon- nalr WIELENGA en ds. KERSTEN. MINISTER KALFF legde er in zyn antwoord nog eens den nadruk op, dat de verbeteringen aan het kanaal al in 1913 noodig werden ge acht en dat hy deze zaak wenschte te behan delen geheel los van het vraagstuk van een eventueel aan te leggen nieuwe RijnSchelde- v er binding. Dit plan is met groote sympathie begroet door de besturen van belde muziekinstellingen en uit het Concertgebouwbestuur hebben de heeren G. H. de Marez Oyens, Mr. J. S. Baron van Harlnxma Thoe Slooten en Dr. Rudolf Mengelberg zich bereid verklaard om tezamen met den heer Mr. L. G. van Praag, secretaris van het bestuur van het Resldentie-orkest, zit ting te nemen in het Werk-Comlté, dat dit concert voorbereidt. Directie en Commissarissen van het Stadion hebben op zeer loyale wyze eveneens hun me dewerking toegezegd, terwyi van de Directie der Spoorwegen bericht is binnen gekomen, dat alle mogelyke faciliteiten verleend zullen worden om een eventueel massa-vervoer van belang stellenden op goedkoope wyze naar Amsterdam mogelyk te maken. Wat de akoustische verzorging vap het con cert betreft is het Comité zoo gelukkig geweest, het advies in te winnen van Prof. Dr. A. d’ Fokker autoriteit op het gebied van de akous- tlek. Prof. Fokker heeft zyn meening als volgt geformuleerd. De beste plaats voor de opstel ling van de vereenigde orkesten en koren is het bovenste gedeelte van de Eere-Tribune, waarby dan de achterwand en het dak door nieuwe aan te brengen houten vlakken moeten worden afgeschuind, opdat de terugkaatsing op deze vlakken het geluid in de goede richting over het Stadion verspreidt. Terzyde zouden ook iaat Mn. nt

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 5