Credietsteun aan den middenstand RADIO-PROGRAMMA BLIJFT TWEE MILLIOEN v< c DINSDAG 24 APRIL 1934 Woensdag 25 April 1934 Functie van de bank Niet vrijwillig, doch gedwongen? Een kring om de zon Wederzijdsche invoer geregeld Een belangrijke vondst Bezwaren tegen het Wilhelmus Vereeniging HET CONCERTGEBOUW K. N. V. B. steunt niet Geen redding van de Bank Zeevaartschool opgeheven BENOEMINGEN In het Aartsbisdom NAAR ROME JONGETJE DOODGEREDEN Vergadering te Amsterdam VERKEERDE GRAP AANGEREDEN EN GEDOOD Zes-jarige jongen het slachtoffer A.V.B. JUBILEERT Een Pinkstertoumooi Mgr. A. F. Diepen Het cadeau van Vlissingens haven WIELRENNEN DE RONDE VAN FRANKRIJK BOKSEN Ljjk gevonden MAX BAER TRAINT ZICH REIS NAAR HET NOORDEN VETERINAIRE PROMOTIE TE BERN De N.V. tot exploitatie ie in oprichting feestgave tot eteunverleening,aan godsdienstige werken HANDELSVERKEER MET TSJECHO-SLOWAKIJE Meer arrestaties zouden t^ wachten zijn HET HEENGAAN VAN BAARS UIT DEN A.N.F.B. BANKDIRECTEUR GEARRESTEERD GEZELLEN-WANDELCLUBS BIJEEN HET CONCERT IN HET STADION MAN DOODGEREDEN VOETBAL - Nederlandsche afgevaardigden "7' -\ STEUNREGELING IN DE RESIDENTIE Affiche voor de grafische tentoonstelling Het geraamde bedrag zal ten volle in de dekking der te nemen maatregelen moeten boorzien Motie tegen de maatregelen B. en W. verworpen ▼an Belastingbetalers Al te goed 7.40 Idem. 10.35 WIJ zijn nog k< Wielerbond geschorst Is toot een hall 1 aan OP Op Sint Pleter te Maastricht is Zaterdag* middag drie uur wederom een ernstig ongeluk gebeurd met doodelijken afloop. Het slacht offer, de zes-Jarige Chr. Hejjnens, Lage Ka naaldijk 25, werd aangereden door een auto en vrijwel op slag gedood. Dr Schmedding, spoe dig ter plaatse aanwezig, kon slechts den dood constateeren. 7 Juni as. hoopt de Bisschop van Den Bosch, Z. H. Excell. Mgr. A. F. Depen, zijn gouden priesterfeest te vieren. In verband hiermede Is Zondag een schrijven voorgelezen in de kerken van het Bisdom, waar bij het Hoogwaardig Kapittel der Kathedrale Basiliek van St. Jan zich tot de Zeereerw. hee- ren Pastoors en Rectoren richt met het drin gend verzoek: lo. Op Zondag 10 Juni door een plechtige H. Mis, gevolgd door het „Te Deum", God open lijk dank te brengen en tevens Gods rijksten zegen af te smeeken, oVer den Jubileerenden Bisschop Van alle priesters mag verwacht wor den, dat zij dien dag, zoo het hun mogelijk is of anders op een anderen dag, de H. Mis tot die Intentie zullen opdragen. 2o. Alle geloovlgen dringend aan te sporen, dien dag door het bij wonen der Heilige Dien sten, door eene algemeene H. Communie en vurige gebeden God te danken voor de zoo lijk geschonken weldaden en zegeningen en te vragen, dat deze overvloedige zegen bij voort during moge blijven rusten op onzen bemnden Bisschop en zijn arbeid. Het Hoogwaardig Kapittel meent bovendien, Zondagavond is de hper L. Kraayenbrlnk te Terborg door een auto aangereden en op slag gedood. Aan de Veterinaire Faculteit der Universlteit te Bern promoveerde 20 April JJ. tot dokter in de Veeartsenijkunde de heer Jhr. W. Strick van Linschoten, paardenarts le klasse bij het Neder- landach Oost-Indtache Leger, thans met verlof hier te lande, op een proefschrift, getiteld: „Bel- tragen zur Wundbehandlung bel Pferde mittels Antivirus Besredha." ROME, 421 M. 4S0 Orkest concert 7 uur Gramofoonmuziek 8.30 Opera-ultzendlng. waar dat 1 zee tot VI en gt eaal path! ■iet i ging make Mu wege Khen liever Sht Dei ópsta 87 sti beklat tan b 801 •OBitr Mhn ter i WEENEN. 306 M. 3.25 Gramofoonmus. 4.40 Het WelssgArberk wartet 8.45 Militair concert oJ.V. Dr. F7xnz Konings boter 8.50 Orgelconcert 3.45 Dansmuz. Voor de vacantlerels van het sa. „Volendam" naar Oslo en Kopenhagen <14—21 Juni) hebben zich reeds vele deelnemers opgegeven. Ten einde de katholieke deelnemen in de gelegenheid te stellen, gedurende de reis hun godsdienstige plichten te vervullen, beeft de H.AL,.-directie zich tot den bisschop van Haar lem gewend met het verzoek, een bevoegd gees telijke aan te wijzen, die aan boord de Heilige Missen zal lezen. Evenals verleden jaar beeft Z. H. Exc. Mgr. J. D. J. Aengenent gunstig op dit verzoek beschikt en ditmaal tot dit doel aangewezen deken A. H. M. J. Homulle van T mirten Tot afgevaardigden naar het F. L F. A.- congres, 24 en 25 Met za te Rome te houden, werden de volgende K. N. B.-bestuursleden benoemd: dr. D. J. van Prooye, 8. Coldewey en M. Sajet, alsmede de secretaris-pennlngmeester A. Staal. Ra tater in st Kc dat 1 van I hetw bet 1 beeld den boud sou 1 Ra niet optre Stooi De k gekei van De de V besef zoekt camp beige zijn. Tei ter raadt boud moge Irlawg Tei Stoor zegt doort tot d dat i doch waar' mede een I ontsc Tei Stoor van vraag optre man (ZtUii Ter der t dat v wegel tegro Üjkhc een o daar als n begin declareeren. De begrootings- eerste plaats tot dekking van Het Zond! lui ter JetalD „Oc •fflcli kunn< wapei Ter kun dl man «ake ■h era denla Ras Mn t Geen enkele groep van bedrijven is. mits aan de gestelde elschen wordt voldaan, van de wer king der regeling bij voorbaat verstoken, dus ook niet de groepen van middenstandsbedrijven BEROMUN8TER. 540 M. 3.30 Gramo foonmuziek 3.40 Huismuziek 4.10 Gram muz 4 30 Concert 4 50 Ope rettemuziek door het omroeporkest oJ.v. H. Neppach 7.10 Opera La forss del destlno, opera van Verdl. Te Rotterdam heeft de politie den 32-Jarigen A K-, directeur van een bank, gevestigd aan den Goudscheslngel 127, gearresteerd, ter zake oplichting, meldt de „Telegraaf". Januari van dit Jaar is tegen hem procesverbaal opgemaakt, dat deze blijde Jubeldag niet mag voorbijgaan omdat hij zich had schuldig gemaakt aan over treding van de Geldschleterswet. Thans Is de politie tot arrestatie van den directeur overge gaan, omdat haar gebleken was, dat hij zich aan vele oplichtingen heeft schuldig gemaakt. In verband daarmede Is thans ook de geheele administratie In beslag genomen. Het onderzoek in deze zaak wordt met kracht voortgezet. Het Is niet uitgesloten, dat in verband met deae oplichtingen nog meer arrestaties sullen VOl^CIlo zonder beantwoordt aan de wenschen van den Hoogwaardlgen Jubilaris. De bestemming dezer collecte zou dan zijn gelden ter beschikking te stellen van Z. H. Exc. den Bisschop om geldelljken steun te kunnen verleenen aan de talrijke godsdienstige werken, dig onze tijd verelscht tot geestelijk heil van het Bisdom. Het Hoogwaardig Kapittel, overtuigd van den geloofsijver en aanhankelijke liefde der dloce- Te Amsterdam U opgericht de Nederlandsche Vereeniging van Belastingbetalers, gevestigd te Utrecht. Het doel der Vereeniging is de bevordering, In de meest ultgebrelde beteekenis van bet woord, van de rechten en belangen der belastlng-beta- lers. Tot bestuursleden werden gekozen: Mr. Dr. W J. O. A. Nygh. Hellevoetsluis, voorzitter; H. J. D. van Hoorn, Utrecht, secretarls-pennlngmees- ter; Ing. M. E. Jonker. Amsterdam; C. L. D. von MUnching. Amsterdam; A. Perquln, Amsterdam; Mr. P. J. F. H. van de Rlvlére, Baam en A. H. Stierman. Roterdam. Het kantoor van den secretaris-pennlngmees ter is Janskerkhof 15, Utrecht. 8 Van heli van lult dat Vlet D don vert Stra B van die I klas toch Ri klsa SChr Tl ter 8»,' besp een view zaak en van ron Ba Jour jcvci stjn ante den 14 Juni u, in de arena van Madison Square Garden sal Max Baer Primo Camera om den wereldtitel ontmoeten. Om in goeden vorm te zijn zal Max Baer op weg van California naar New-York tien wedstrijden boksen. Tot leiders van den loer van t Nederlandsen elftal naar Italië werden gekozen de heeren O. de Vries, bestuurslid, en drie leden van de T. C, door deze commissie zelf aan te wijzen. Meer en meer nadert de datum, waarop de wereldkampioenschappen voetbal gehouden su-l len worden. Reeds zijn de prijzen der plaatsen vastgesteld en deze bedragen voor de achtste finales 10, 15, 25 en 50 lire; voor de kwart-flna- les dezelfde prijzen, voor de halve finales 10. 20, >0 en 00 lire, voor de derde plaats 10, 15, 23 en 50 lire en voor de finale 15, 25, 50 en 100 Ure. Dat bet ontwerp de kern van het midden- standsprobleem niet raakt, stemt de minister voetstoots toe. De bedoeling Is geen andere, dan in daarvoor In aanmerking gomende gevallen incidenteel credietsteun te verleenen. -• In land- en tuinbouwstreken of bedrijven van aannemers. Met „volwaardige" bedrijven worden bedoeld bedrijven, welke op een gezonde rendabillteits- basls berusten. Bedrijven, welke zich zien be dreigd met omvangrijke verliezen op uitstaan de vorderingen, zullen veelal wel In zoodanige mate in hun kapitaal en tevens in hun renda biliteit getroffen zijn, dat zij hebben opgehou den volwaardig te zijn. Zoodanige -bedrijven zullen dus niet met succes een beroep op de regeling kunnen doen. Het ligt trouwens voor de hand, dat met het op de been houden van dergeiyke bedrijven, gesteld dat dit tot de taak van de Overheid zou behooren, sommen ge moeid zouden zijn, welke het meergenoemde bedrag van twee millloen wel zeer ver zouden te boven gaan. De mogelijkheid, dat de rege ling hulp zou kunnen bieden aan bedrijven, welke bijv, door schuldenregeling zouden kun nen worden gesaneerd, behoeft niet 4 priori te 1 worden afgewezen. Hl IZEN. 1875 M. NCRV 8 uur Schrift lezing en meditatie. 8.15 Gramofoon- muslek. 10.30 Morgendienst door De. P. B. Kruyewljk 11 uur Planoduetten door H. Brugman en Mevr. To BrugmanBtelle- maker. 13 uur Politieberichten. 12.15 Orkestmuziek (gramof platen13 30 u. Middagconcert door Kwintet olv Plet van der Hurk 3 uur Hoorplaten. 2 30 Praatje voor Jeugdige postzegelverzamelaars 3 uur Concert. 3 45 Verzorging zen der. 4 uur Vervolg Concert 5 uur Klnderuurtje door mej. s. Groeneweg. 6 uur Landbouwhalfuurtje. door J. Hof- etra. 6.30 Onderwijsfonds voor de Bin nenvaart. 7 uur Politieberichten en Pers berichten van het Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Oramofoonmuziek of .Jten greep uit het dagelljksch gebeuren". 730 ..orijpt als het rijpt” door Dr. K. J. Brou wer. 8 uur Het Christ. Radio-Koor olv Jan Oouvée. 8 uur J. Bakker: .Aan twee fronten”. 9.30 Vas Dlaa. 9.40 Orgel concert uit de Engelsche Kerk (Begijnhof) te Amsterdam, door Anton van der Horst, mmv Herm. Leydenadorff. 10.40 Gramo- foonplaten. De Zeevaartschool op Rrhl«»rm«mlknng wordt aan het einde van den cursus, ta Juli as., opgeheven. De Minister van Onderwijs heeft verder aan het bestuur der Zeevaartschool te Harlingen bericht dat voor den nieuwen cursus geen Rijssubsldie zal worden verleend. sanen, vertrouwt, dat dezen gaarne den jubilee renden Bisschop door een trilde feestgave zul len willen steunen om met onverminderde kracht de verspreiding en de vervolmaking van het geloof en het godsdienstig leven in zijn geliefd Bisdom te bevorderen. Het zal zonder twijfel een vreugde zijn voor zijn priesterhart en een ware voldoening voor zjjn vurigen zielenijver, Indien de Herder van ens diocees In staat zal gesteld worden dat werk Gods te kunn envoortzetten ook In deze moei lijke tijden door te kunnen voorzien In de gees telijke nooden van het Bisdom, die meer dan ooit thans geldelljken steun dringend behoe ven. Het schrijven deelt dan verder mee, dat aan de Zeereerw. heeren Pastoors Inteekenlijsten voor deze Jublle-gaven sullen worden- toege zonden, ter aanbieding ter Inteekenlng aan de geloovlgen, terwijl, opdat niemand worde uit gesloten van de gelegenheid naar vermogen tot deze zoo nuttige feestgave mede te werken, op Zondag 13 Mei eene vooraf aangekondlgde en aanbevolen open schaal-collecte zal worden ge houden. Het Kathedraal Kapittel vertrouwt ten volle, dat deze ultnoodlglng door geestelijkheid en geloovlgen met de hartelijkste Instemming zal worden beantwoord en twijfelt er niet aan, of de algemeene kerkelijke feestviering en de rui me liefdegaven zullen voor God en de men- schen de schitterendste getuigenis afleggen van Je dankbaarheid en liefde der diocesanen jegens hun Jubileerenden Bisschop, dien Gods goed heid moge behouden en zegenen in lengte van dagen. ▼en zoodanige moeilijke positie is geen spra ke; de bank heeft sinds haar oprichting bü de credletverleenlng groote voorzichtigheid in acht genomen en voor zoover zij in dezen crisistijd bij de credletverleenlng verliezen geleden heeft of vreest te zullen lijden, daarvoor ruimschoots de noodlge voorzieningen door reserveering uit eigen middelen getroffen. De regeering meent niet te kunnen prijsge ven het aan het ontwerp ten grondslag liggen de voornemen, de credletverleenlng uitsluitend over de Ned. Mlddenstandsbank te doen loo- pen. Zij acht het gebruik van dit voor alt doel uitnemend geoutilleerd apparaat op zich zelf reeds een waarborg voor een doelmatige en on partijdige besteding der gelden en Is voorts van meenlng, dat alleen centrallseerlng der cre- dletverleening waarborg kan leveren tegen wil lekeur of ongelijkheid van behandeling. Het ligt niet in de bedoeling een commissie in te stellen om na te gaan, aan welke bedrij ven credieten kunnen worden verleend. Z.Exc. de Aartsbisschop van Utrecht heeft aan den ZeerEerw. heer Z. A. V. M. van Dit- huijzen op diens verzoek om gezondheidsrede nen eervol ontslag verleend als pastoor van de parochie van den H. Clemens te Hilversum en heeft benoemd tot pastoor aldaar den Zeer- Eerw. heer A L. Akkerman, tot pastoor te Ave- reest den ZeerEerw. heer A. J. Swarte, tot pas toor te AzewUn den ZeerEerw. heer J. W. J. Bu- ter n tot pastoor te Frederiksoord den Zeer- Eerw. heer O. Engelen. In de .Raagsche Courant” van Zaterdag avond verscheen onder de kleine annonces een advertentie van den volgenden Inhoud: LCXEMBrRG. 1304 M. 7 u. LuxembUVg- «che avond. Gavarleerd gramofoonplaten- progratnma. 7.30 Kinderkoor o.l.v. Nico las Polnslgnon 8 uur Eenlge Luxemburgl ache liederen te zingen door Army Zech 8 40 Vervolg zangrecltal 8 50 Symphonle- concert door bet omroeporkeat o.l.v. Henrl Vervolg eymphonleconcert 10.15 Gramo- Planorecltal door Rene Del por te 9 50 Penals. m m.v. Jule» Kruger, violist 9.3U foonmuzlek 10.25 Dansmuziek. De volgende ploegen sullen deelnemen het Internationaal Steden-toumooi, dat de belde Pinksterdagen gehouden zal worden, ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van den Amsterdamschen Voetbalbond: het Lon- denache elftal, het Antwerpsche elftal en het Amsterdamsche elftal. Met een derde bultenlandsche club onderhandellngen gaande. De Mintater moet met stelligheid tegenspre ken, dat het wetsontwerp zou beoogen, de Mld denstandsbank te redden uit een moeilijke po sitie, waarin zij zou zijn geraakt of waarin zij Bon komen te verkeeren tengevolge van de liquidlteitsmoeilijkheden van vele midden- •tandsbedrij ven. In het bestuur van den Kon. Ned. Voetbal bond is besproken het verzoek van Minister Marchant om den K. N. V. B. op eenigerlel wijze te doen bijdragen in de steunactie voor bet Concertgebouworkest. De K. N. V. B. heeft gemeend op dit verzoete niet te kunnen ingaan. Maandag heeft de Haagsche raad voortgezet de behandeling van de Interpellatle-Vbn Lan gen over de maatregelen van B. en W., om de uitvoering van de steunregeling voor werkloo- zen over te brengen van Maatschappelijk Hulp betoon naar B. en W., en over de opheffing van de commissie uit de vakcentrales. Na uitvoerige besprekingen werd de motle- Van Langen met 22 tegen 19 stemmen ver worpen. Voor: de soclaal-democraten, de communis ten en de liberalen, behalve dr. Polak en wet houder Van der Bilt. De raad verwierp eveneens de motle-Schad- delee betreffende de seizoenarbeiders met 39 tegen 2 stemmen. Met betrekking tot de vraag, hoe men zich de werking van het te verleenen credlet moet voorstellen, wordt opgemerkt, dat de credlet verleenlng zal worden toevertrouwd aan de Nederlandsche Mlddenstandsbank, welke even- tueele verliezen op verleende credieten aan het Rijk zal kun post dient in deze verliezen; zóó gezien komt de credletver leenlng voor 's Rijks kas dus inderdaad neer op een vorm van subsldieverleenlng. Aan het bedrag van twee millloen ligt niet een bepaalde becijfering ten grondslag. Dit be drag stelt aan de beoogde hulpverleenlng een uiterste grens; de toestand van 's Lands finan ciën laat naar de meenlng van de Regeering niet toe, voor dit doel een grooter bedrag be schikbaar te stellen. Dat een memorlepost Is uitgetrokken, vindt zijn verklaring in de om standigheid, dat geen raming kon worden ge maakt van het bedrag, waarmede de begroe ting voor het dienstjaar 1934 zal moeten wor den bezwaard. Het bedrag van twee millloen is dus niet alleen voor het loopende jaar bestemd; dit bedrag zal ten volle in de dekking van het geldelijk beloop der te nemen maatregelen moe ten voorzien. Voor bet overige wordt duidelijk heidshalve nog opgemerkt, dat het totaal be- - drag der te verleenen credieten allerminst in bet door de regeering aangevraagde credlet zijn uiterste begrenzing vindt. De begrootlngspost zal tegenover de Nederlandsche Mlddenstands bank als het ware werken als een „waarborg fonds". Ten kantore ven notaris G. J. van Gendt te ■8-Gravenhage is Zaterdag de stlchtingsacte ver leden van de N.V. Haven van Vlisslngen. Dit is de eerste stap die zal leiden tot de algeheele outillage van de geheel voltooide haven, die reeds op 17 April door H. M. de Koningin werd ge opend. Het kapitaal der N.V. bedraagt Mn mll- Hoen gulden, waarvan ruim 700.000 is geplaatst. Rijk en gemeente neman ieder voor een derde deel In dit aandelenkapitaal. De overige aan- deelen zijn in handen van verschillende belang hebbenden: de spoorwegen, de provincie, de K. V. K. te Middelburg en verschillende maatschap- PÜen. Reeds eerder werd tot directeur benoemd de beer M C. van Hall. Naast het steenkolen-bunkerstation van de H. V.' dat reeds te Vlisslngen gevestigd ta. Bal binnenkort ook een stookolle-statlon geves tigd worden. Op 2 en 29 Augustus, 29 September en 23 October as zullen schepen van de Woer- manlinie te Hamburg op hun reis naar Afrika Vltaslngen aanloopen. Met verschillende groote maatschappijen wor den reeds onderhandellngen gevoerd, om van de nieuwe haven te Vlisslngen gebruik te maken. Binnen ongeveer ses maanden sal thans de nieuwe Vllssingscbe haven in gebruik kunnen HILVERSVM. 301,5 M. VARA 8 uur Gramofoonmuzlek 9 uur Klein VARA- Orkest olv Frits Bakela. 9.30 Onze keu ken door P. J. Kers Jr. 10.15 Uitzending voor de arbeiders In de continubedrijven. 13 uur De Notenkrakers o l v Daaf Wlna. 1 uur De Flierefluiters o.l.v. Jan v. d. Bont. 3 uur Verzorging zender. 2.15 Knipcursus door Mevr A van Blanken Van Kuyk. 5 uur Vroolljke gramofoon- muzlek. 6.30 Johan Jong, orgel. 7 u. Sportulteendlng. 7 30 VARA-Orkest olv Hugo de Groot. 8.15 Herhaling SO8 - bertchten. 9 15 VARA-drkeet o.l.v. Hugo de Groot 10 uur Vaz Diaa en Varia 10 15 Ch Geudeker geeft een voorbeschou wing op den a.s. Belglë-Holland voetbalwed strijd 11.15 Gramofoonmuslek 13 uur Sluiting. Ten einde de opgraving ongestoord te kun nen voortzetten, sullen ter plaatse geen bezoe kers meer worden ontvangen, tenzij voorzien van een schnflelijke permissie van het bestuur van het Genootschap. Steeds meer nieuwe renners worden geënga geerd voor de Ronde van Frankrijk, zoodat de lijst van de thans reeds aangeworven rijders er als volgt uitziet. België: Gaston Rebry, Franqols Bondual, Edgard de Caluwé, Romain Maes. Alphonse Schepers, Geyer; SpanjeZwitserland: Vin cente Trueba, Cabardo. Montero, Esquerrra, Al bert Buehl. Statler; Frankrijk: Paul Choque, De raad van toezicht van de stichting Alge meene Nederlandsche Fascisten Bond meldt ons: Uitlatingen van den heer Baars, in verschillen de openbare bijeenkomsten gedaan, welke in strijd met de waarheid, een vatach beeld van zijn uittreden geven, nopen ons tot de volgen de verklaring: De ontwikkeling van den A. N. F. B. in legaal-princlpleele richting had reeds maanden in de beweging het besef doen rijpen, dat J. A. Baars als leider moest aftreden. Zijn besluit om heen te gaan beteekent dan ook niets anders dan de erkenning, dat het overgroote gedeelte van de leden In hem geen vertrouwen mee heeft. Wanneer hij niet vrijwillig sou zijn heengegaan, sou de raad van toezicht genoopt zijn geweest, hem ontslag te geven. Welke voorwaarden aan de credletverleenlng zullen moeten worden verbonden en welke groepen van belanghebbenden van de te tref fen regeling zullen kunnen proflteeren. kan niet bij voorbaat in bijzonderheden worden aangegeven, vooral ook daarom niet, wijl de practijk den weg sal moeten wijzen. Gelijk wij reeds vroeger mededeelden, heeft de Federatie der Werkgeversorganisatita in het Boekdrukkersbedrijf een prijsvraag uitgeschreven voor een affiche voor haar van 24 October tot en met 10 November aa. te houden grafische tentoonstelling in de Jaarbeursgebouwen te Utrecht. Men bericht ons. dat er niet minder dan 161 mtwerpen »tjn Ingezonden, waaronder vele «Me getuigen van een artistieke opvatting. De jury, bestaande uit de heeren 8. 8. Kort- huls. J. H. Holts. H. Knuttel, mr. P. Borst en Jan Lutx, heeft na veel wikken en wegen ten slotte de prijzen toegekend aan de ontwerpen onder de motto's Doelmatigheid. Select. Max. G en Raster 25. Na de vaststelling der prijzen zijn de motto- brieven geopend en bleek dat de gelukkige winnaars In volgorde als hierboven aangegeven waren de heeren: Jac- Nuiver. H. D. Voss. Jan van de Weg, Van Wees en nog eens Jac. Nuiver. Te Joure ta in de Kolk het lijk gevonden van een ongeveer 45-jarlgen man. Het ta in hst pak huis van de Stoomb. Mij. Libra geborgen. Nader wordt gemeld, dat het lijk ta ge bleken te zijn dat van den 29-Jartgen D. RUpstra, uit De-Wllp, die eenlge dagen geleden met zijn flets te water ta geraakt. tonder dat voor de geestelijken en geloovlgen de gelegenheid worde opengesteld om door aan bieding van een feestgave uiting te geven aan hunne dankbare liefde Jegeps den beminden Kerkvorst op zijn gouden priesterjubllé. Overtuigd, dat Z. H. Exc. geen feestgave voor xlchzelven zou aanvaarden, meent het Hoog waardig Kapittel toch een beroep te moeten doen op de milddadigheid van geestelijkheid en geloovlgen, om gelden in te zamelen voor een doel, dat in dezen kommervollen tijd bU- BRU8SEL. 484 M. 11.15 Orkest o. 1. V. Karei Walpot 13.30 oramofoonmuziek 4.20 Dansmuziek 5.35 Kamermuziek 9.30 Paul Moreaux* orkest. BRUSSEL, 332 M. 1320 Populair con cert o.l.v. Karei Walpot. 4.20 Beethoven concert 5.50 Gramofoonmuziek 7.20 Peter Benoit concert. Versterkt symphonle- orkest o.l.v. Arthur Meulemane 8.20 Verv. concert 9.30 Gramofoonmuziek. KALUNDBORG. 1261 M. 3.50 Omroep orkest o.l.v. Emll Reesen 7.05 Folmer Jensen, cembalo, speelt. - 7.50 Groot Jazz concert ter gelegenheid van het 60-jarlg jubileum v. d. Kopenhaagsche orkeatver- eenlglng. BERLIJN. 357 M. 5.50 Omroeporkest o.l.v. Georg GObler 7.50 Dans- en po pulaire muziek. HAMBURG, 332 M. 1020 Oramofoon- tnuzlek 11.35 Joachim Flerke s orkest 135 Gramofoonmuziek 3.30 Voorjaara- conoert o.l.v G. Maaas. Erna Krool Lange, sopraan 4.06 Omroeporkest 5.50 Gra mofoonmuziek 1020 Omroepetrljkkwar- tet 10.50 Pianomuziek. DAVENTRY, 1590 M. 11.30 Orgelcon cert 12.05 Weeternstudlo-orkeet ol v. Frank Thomas 3.30 Concert 8.56 BBC orkest afd. C o.l.v. Anton Webern 10.15 Casanl cluborkest. PARIJS, RADIO, 1648 M. 1135 Lucien Ooldy orkest 8 05 Omroepsymphonle- orkest o.l.v. Eugène Bigot. MILAAN, 369 M. - 4 30 Vocaal concert 7 uur Oramofoonmuzeik 7.40 Idem. Uit Den Haag wordt gemeld, dat zich daar gtater^p gedurende een groot gedeelte van den dag een buitengewoootaMglelUke kring om de son (s^. halo) beeft vertoond, die waarschijn lijk veler aandacht zal hebben getrokken Het Is niet onwaarschijnlijk, dat hetzelfde ver schijnsel zich ook op andere plaatsen en mia- schlen In combinatie met andere lichtverschijn selen. welke behooren tot het ultgebrelde gebied der halo-verschijnselen. heeft laten zien. De kring was boven en onder de zon verblindend lichtsterk en duidelijk gekleurd. (Nadruk verboden) Maandagavond is op het Marienburgplein te Nijmegen het achtjarig zoontje van D„ dat daar speelde, door een vrachtauto van v. Gend en Loos gegrepen en gedood. Den chauffeur kan moeilijk schuld verweten worden, wijl de Jongen plotseling voor den auto uitliep. Alleen zij, die er het eerste bij waren, hebben gelegenheid gehad den groentenhandelaar te spreken te krijgen. De geheel te goeder trouw zijnde man, ver telt het „Volk”, bleek van niets te weten. On bekenden. die „een lolletje" hadden willen hebben ten koste van zijn Zondagsrust, had den de onzalige gedachte gehad bedoelde ad vertentie te plaatsen. Ter voorkoming van on gelukken heeft de groentenhandelaar Zondag zijn woning in de Transvaalbuurt maar geslo ten gehouden. Maandagochtend vroeg nebben de gegadigden naar de vermeende betrekking van pakhuisknecht zich in groeten getale op de groenten- en fruitmarkt gemeld. Het waren niet alleen Haagsche werkloozen. die slacht offer werden van de wel zeer lichtzinnige grap penmakerij. Uit Delft en Rotterdam, uit Lelden en Oegstgeest, zelfs uit Amsterdam kwamen werkloozen. belust op werk en een vast week geld De Amsterdammer was in den nacht van Zondag op Maandag met auto's meegereden, de Leldenaar en een man uit Delft waren te voet gekomen en tegen middernacht van huls ge gaan om toch vroeg aan de markt te kunnen zijn. De betreffende groentenhandelaar, die ook als slachtoffer van de gewetenloozen moet wor den beschouwd, heeft bet niet aangedurld om IMaandagochtend naar de markt te komen. Het aantal werkloozen, dat op de adverten tie Is afgekomen, moet op minstens 500 worden getaxeerd. De Haagsche politie stelt een onderzoek in. Wij ontvingen van den heer Karei Aztfnman. conservator van het Oentraal Noord-Brabantsch Museum te ’s-Hertogenbosch, de volgende me- dedeeling: Zaterdag jl. is een uiterst zeldzame vondst gedaan, n.l. een formidabele urn, waarvan de hoogte een meter Is, waarschijnlijk een unicum in Nederland. Over eenlge dagen hoop ik mededeellngen te kunnen doen over eventueelen Inhoud, aard en ouderdom. Het Uitvoerend Comité van het in het Sta dion te geven concert ten bate van bet Con- certgebouw-orkest heeft van de zangvereenl- ging .De Stem des Volks” een schrijven ont vangen, «taartn deze vereeniging mededeelt geen medewerking te kunnen verleenen aan dit concert, omdat op het programma ook bet Wil helmus voorkomt. De „Prager Presse" bevat een uitvoerige be schouwing over de vooruitzichten voor den Tsjecho-Slowaakschen uitvoer naar Nederland. Evenals andere staten met een ontwikkelde Industrie verweert het zich, aldus wordt om. gezegd, tegen overgrooten Invoer, niet zoozeer uit valuta-overweglngen als met het oog op de elgen-productle en werkgelegenheid, die onder de economische crisis zwaar geleden hebben. Daarom werd reeds In het einde van 1931 een systeem van conttngenteerlng Ingevoerd, dat van Jaar tot Jaar verscherpt werd, naarmate tegelijkertijd de Nederlandsche uitvoer naar andere staten afnam. De Tsjecho-Slowaaksche uitvoer naar Neder land werd daardoor sterk getroffen. De Nederlandsche export naar Tsjecho-Slo- waklje werd niet In dezelfde mate getroffen. In de eerste twee maanden van dit Jaar blijkt uit het wederzijxische handelsverkeer een over schot van 3 t{ millloen kronen ten gunste van Nederland. Uit het telt, dat ook in Tsjecho- Slowakije de Invoer onderworpen Is aan ver gunningen en devlezenbepallngen leidt het blad af. dat de Tsjecho-Slowaaksche praktijk libe raler was dan de Nederlandsche. Deze toestand werd reeds geruimen tijd onhoudbaar geacht, vooral toen van Nederlandsche zijde een nieuwe verlaging der contingenten werd aangekondlgd, waardoor ook de Tsjecho-Slowaaksche produc ten sterker zouden worden getroffen. In dit verband kwam men in het begin van April tot onderhandellngen te Den Haag tusschen een Tsjecho-Slowaaksche en een Nederlandsche delegatie, die onder leiding stonden van resp. den Tsjecho-Slowaakschen gevolmachtigden minister dr. Friedmann en den directeur van het Nederlandsche Bureau voor In- en Uit voer, dr. Hirschfeld. De onderhandellngen wer den op 9 April jj. beëindigd met een overeen komst, welker inhoud reeds bekend is. ▼cm OTtrtpaBufan, 10 ob voorbode ta elk eevcil heljpett A 9 i 11 b iableiiea WARSCHAU. 1415 M. 355 Populair concert 5.30 Gram mus. 8.35 Piano recital 9 40 Grammuz. 10.35 Dans muziek. Reeds Zaterdagavond zijn werkloozen er op uitgetrokken om nog voor den vastgestel- den tijd In contact te komen met den werk gever, die een baantje zou hebben te vergeven. Het aantal liefhebbers was Zondag reeds ge groeid tot over de 200. Al deze werklustlgen Informeerden in de omgeving van de groen- tenmarkt naar het huisadres van den in de advertentie genoemden groentenhandelaar. Gevraagd een pakhuisknecht, loon 20 per week. Aanmelden Maandagmorgen tusschen 8 en 9 uur bijGroenten handel. vakNieuwe groenten- en fruitmarkt. Aan de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kluner inzake het wetsontwerp tot cre dletverleenlng aan den middenstand, wordt het volgende ontleend: Wat het tijdstip van indiening betreft, er kent de minister, dat de moeilijkheden, waar in een groot deel van den middenstand se dert geruimen tijd verkeert, op zich zelf be schouwd eerdere hulpverleenlng hadden gewet tigd. Verstrekking van hulp door credletver leenlng verelscht echter vooral'op dit terrein een zorgvuldige voorbereiding, gepaard met een uitgebreid voorafgaand overleg met ver- verschlllende instanties, waarmede onvermijde lijk veel tijd gemoeid is. VOOR NADKRZ BUZONDKRHEDtN VERWIJZEN NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS Georges Speicher, Roger Lapébie, René le Gre ves; IndlvldueelenLevel, Fournier, Folco, Oa- prianl. Paul Choque, hoewel reeds geruimen tijd ge- :ceen, zal waarschijnlijk geen deel uitmaken van de Fransche ploeg, daar hij door den Fran- schen Wielerbond geschorst ta voor een half Jaar. „Al te poed is buurman» gek" zegt het kemige oud-HóUand»che tpreek- woord. - Weet daarom niet al te goed Laat niet met u zoUen. Een voetveeg U geen aangenaam gezeltchap. Oe kunt vriéndelijk zijn en voorkomend ge kunt behulpzaam zijn en vergeving»- gezind zonder door een al te groot» lankmoedigheid uw zelfrespect, uw noodzakelijk aanzien bij anderen, uw bezit aan karakter te verspelen. „Al te goed" te zijn geeft geen baat. Men rtelt dan uw goedheid niet op prijs, men lacht om u, men ver spat uw gaven van hand en hart, men speelt met u. Hebt respect voor u zelf en laat niet met u spelen. Wees goed, wees mild, wees een vriend en helper in nood. Maar houd in ’t belang van u zelf en anderen de Hollandsche wijsheid in eere: te goed is burr- mans gek". In ,het gebouw der 8t. Josephsgezejjen te Amsterdam vergaderden Zondag de afgevaar digden van alle wandelclubs der 8t. Joseph- gezellenvereenlging uit het Oentraal-Verband. In het openingswoord heette de centraal- praeses de aanwezigen hartelijk welkom en drukte zijn spijt uit over het feit, dat deze vergadering niet op „de Llebaard” te Baarn kon plaats vinden Het doel der bijeenkomst was het tot stand brengen van één centrale voor alle wandelclubs in het Oentraal Verband. De sport hoort In de jeugdbeweging en elke nieuwe tak van sport ta In de 8t. Josephgezel- lenvereenlging welkom, mits zjj wordt beoefend In den Kolplngsgeest. Voor de wandelsport ta dit van groot belang. Zoo kunnen bijv, bij groote tochten maaltijden worden gehouden in de Gezellenhuizen. Op deze vergadering werd voorts behandeld een concept-reglement wat is samengesteld door een commissie uit het oentraal senloraat. Nadat was vastgesteld, dat er 27 afdeellngen vertegenwoordigd waren, werd besloten, dat elke afdëeltng één stem zou uitbrengen. Behoudens eenlge kleine veranderingen werd het reglement aangenomen, zooals door het centraal-senloraat voorgesteld, alleen over de artikelen betreffende het uniform en de te vol gen techniek waren de meenlngen zeer ver schillend. Na lang dtacussleeren werd het uniform als volgt vastgesteld: witte shirt met Kolping's embleem, zwarte das en lange panta lon. Na langdurige discussie en stemming werd besloten het punt techniek te laten rusten en de beslissing hierover aan de centrale com missie over te laten. Het centraal bestuur werd vervolgens sa mengesteld uit de heeren Meake (Lelden), Punt (Alkmaar) en Koele wijn (Delft). Na de rondvraag werd de vergadering door praeses Van Galen gesloten. Het Oentraal Verband bood vervolgens aan de deelnemers een diner aan.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 6