ONS BLAD De Japansche politiek het verre Oosten I m I Crisis in Spanje Ik* Het nieuws van heden STANDPUNT VAN LONDEN EN WASHINGTON Aanslag op Fey De LZ129 bijna voltooid Japans luchtvloot DE BAROMETER DINSDAG 24 APRIL 1934 VEREEN 1GDE KATHOLIEKE PERS rig DAK FAN EEN SCHOOL INGESTORT Sir John Simon Nog steeds stakingen Rustig verloop Barthou te Warschau De oorlogsschulden De ontwapening Hoof d commissie op 29 Mei by een De ramp bij Serajewo 109 lijken geborgen Proces te Hamburg O. M. eiacht 13 maal de doodstraf Oostenrijks nat. raad Noodweer boven Italië Pier te Savóha ten deele weggeslagen Verkiezingen in Uruguay De VJS. en de „Open- deur” De bevroren Engelsche credieten Japan en Rusland niet ten oorlog Bekend alpenhotel af gebrand Storm en regenval in Noord-Italië Aftreden van Lerroux, omdat Za- mora weigert de amnestiewet te onderteekenen? BRAND VERWOEST TSJECHISCH DORP DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN J 0 H. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR CLOSETSTOELEN (reukloos) Te Salzburg ontplofte een bom, die voor den vice-kanselier bestemd was Ongeregeldheden bij een begrafenis Tegen onzedelijke publi caties Moord in plaats van rechtspraak Inrichting en capaciteit van het nieuwe Duitsche luchtschip BUREAUX: HOF 6, ALKMAAR Het Weer inning ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20c., ingez. med. 40c. p. regel; idem oppag één 55c.p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Voor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek - Telefoonnummer 433 Minister Simon heeft aan de Ja pansche regeering *t standpunt van Engeland duidelijk uiteengezet Een ultimatum aan Roosevelt? Belangstelling voor Trotzky’s villa N00RD-H0LL ANDSCH DAGBLAD ZEVEN EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 162 f t iter ridder rr.ol ,ato A- wachten betrekkingen ■41 laar leid de den r*n rige Een windhoos vernielde het dak van de ambachtsschool in de West-Duitsche stad Bramsche Stand op Dinsdag 1 nar n.m.: 73S Vorige Stand: 7M fie> na- I 10 oo- lila ■aa ia »aL De repu- definltief Hoof dcommissie der op 29 Mei as. bijeen. Ond-Minis ter Verschuur benoemd tot in de orde van den N Leeuw. Mislukte bomaanslag op majoor Fey. Ernstige ongeregeldheden te Salsburg. ontwapeningsconferentie CROCKET (Texas), 24 April. (Reuter) Een neger, die verdacht werd van moord op een blanke, is gedood door een kogel, die uit de overvolle rechtszaal op hem werd gelost. De dader, een neef van den vermoorden blanke, werd gearresteerd, maar later tegen borgtocht vrijgelaten. vele ge- der an- ur- de efs van 5 an- a«- lafr- ein. irkt en L «He gen de dijk mg ror- rkto nog had tod ct- Jn- »te I LONDEN, 23 April (Reuter) Japans exposé ever zyn politiek ‘n het Verre Oosten, dat hier algemeen is geïnterpreteerd als een aanspraak op controle vari'de Chlneeeche bultenlandsche politiek, heeft in het Lagerhuis een groot aan tal Interpellaties uitgelokt. De Maandag onder voorzitterschap van den president gehouden ministerraad is geëindigd, zonder tot een besluit te komen inzake de am nestiewet. De beraadslagingen tullen Dinsdag worden voort gezet. De geruchten als zou Za mora weigeren de amnestiewet te onderteeke- nen, houden aan Men spreekt ook nog steeds over het aftreden der regeerlng, welk voorne men intusschen met groote beslistheid door den minister van Marine ontkend te. De algemeene staking in Madrid is Maan dagmorgen geëindigd Tegelijk werd echter be kend gemaakt dat de reeds sinds acht weken stakende metaalbewerkers een sympathlesta- klng van 48 uur probeeren uit te lokken. De algemeene staking in Valencia en San Sebastian te afgekondlgd. Alles ligt Ir. genoem de steden stil. Daar de 24 uursstaking te Madrid niet legaal was, vraagt men zich af of de regeerlng sanc ties nemen zal of niet. BELGRADO, 23 April. (Reuter). Volgens de Jongste medpdeelingen zijn in de mijn te 8e- nilse bij Serajewo in totaal reeds 100 lijken van slachtoffers geborgen. De reddingswerkzaamheden gaan nog steeds voort. Koning Alexander heeft 100.000 dinar ter beschikking gesteld van de nagelaten betrek kingen der slachtoffers. Jspensch-Nederlandsche handelsconferentie zal worden uitgesteld tot Juni. Schrijven van het Kapittel van *s Bosch In verband met het aa. gouden priesterfeest van Mgr. Diepen. Mgr- M. van lersel, «stoor te Nuland, over- icucn. Telefoon Administratie 4^5, Redactie 633 ABONNEMENTSPRIJS Per kwartaal voor Alkmaar f 2.— Voor buiten Alkmaarf 2.85 Met geïllustreerd Zondagsblad f 0.60 hooger Dagblad uitgegeven door de NV Drukkerij De Spaarnestad - Haarlem WEENEN. 23 April. Het bekende Kessel- fall-hotel In bet Kapruner Tal bU Zell am See nabij Salzburg, la in den afgeloopen nacht ge heel door brand vernield. De brand ia waar schijnlijk ontstaan, doordat vonken op het rieten dak vlogen. Het hotelgebouw. de in de nabijheid staande kerk, bet toeristenhuta.. bet verkeersbureau, de garages en stallen en een vchakelhute van de electriclteltevoomenlng. brandden tot den grond toe af. Menschemevens sjjn gelukkig niet te betreuren. WEENEN, 23 April (Reuter) Hedenavond werd bekend gemaakt, dat de drie belangrijk ste Oostenrfjksche banken, n.l. de Creditanstalt, de Wiener Bankvereln en de Nleder-Oester- reichlsche Eskomptegeseltechaft tot fusie had den besloten. Het bericht, dat geheel onverwacht kwam, verwekte groote sensatie. Simon ontweek dese vragen. HU constateer de, dat zjjn verklaring de ontwikkeling tot dit oogenblik heeft omvat In antwoord op nieuwe vragen verklaarde Simon: dat hl) voorlooplg de juiste politiek achtte „een vriendschappelijke mededeellng” te doen aan de Japansche regeerlng. In antwoord op een desbetreffende vraag deelde Simon mede niet te weten, dat de Ver- eenigde Staten de erkenning van Mandsjoekwo souden overwegen. Dit gerucht is reetto te Washington officieel tegengesproken. Het „wegbrengen" van de „Spaarnestroom'’. Schipper en machinist staan wegens meineed terecht NEW YORK. 23 April (Reuter) Volgens de „New York American”, een machtig Hearst- blad, stellen de Europeesche deblteurstaten aan Roosevelt practised een ultimatum. Zij zullen weigeren. Amerika voordeelen op handelsgebied te verschaffen, zoolang er geen overeenkomst is getroffen voor de vermindering van de oor logsschulden. Volgens genoemd blad is deze kwestie tijdens nlet-formeele besprekingen door de ambassa deurs van Engeland, Frankrijk en Italië ter sprake gebracht. TOKIO, 24 April (Reuter). De Japansche luchtvloot, die cp het oogenblik 846 vliegtuigen telt, zal in de komehde drie jaar bijna ver dubbeld worden In 1936 zal de vloot 500 militaire vliegtuigen meer tellen. De koeten hiervan be dragen 44 milUoen yen, hierin is reeds voorzien in de aangenomen begrootlng. VERWACHTING: Matige tot krach- tlgen, tUdeljjk afnemende. Zuid-Westelijke 3 tot Westelijken wind, lijdelijk opklarend, aanvankelijk nog enkele regenbuien, mo- S gelijk nachtvorst, iets zachter overdag. Hoogste stand: 758.4 te Jan Mayen. Laagste stand: 736.7 te Shields. Maan op n.m. 125, onder vjn. 2JM. S Zon op 4.46, onder 7.12. Licht op 7.42. S iitiiii iinuiiniiiiiiiuuiiiiiiiiiiiiiuiiiimul MADRID, 23 April (Reuter) Het gerucht, volgens hetwelk president Zamora niet bereid 13. de amnestiewet te onderteekenen in den door de Cortes aangenomen vorm, schijnt te wor den bevestigd. Zamora zou er bezwaar tegen hebben, dat de amnestie ook van toepassing zal zijn op gene raals. die beschouwd worden als tegenstanders van het regiem. Morgen sou Zamora bet betreffende wets voorstel naar de Cortes terugzenden, waardoor hét Kabinet LëtTMtt IA een mosT-iJks petitie zou komen. Achtste party om het wereldkampioenschap schaken eveneens remise. Voorts legt men er den nadruk op. aat sedert de ambtsaanvaarding van president Roosevelt de Amerlkaansche regeerlng weliswaar op geen enkele manier in bet vraagstuk van het Verre Oosten stelling genomen beeft, maar dat dit *n de versie verte geen afstand beteekent van De Chlnecsche gezant te Londen, die Maan dag op de tribune van het Lagerhuis de ant woorden van Sir John Simon over de Japan sche politiek in het Vérre Oosten had aange hoord. begaf zich na de zitting naar het Fo reign Office, waar hij met den Britschen mi nister van Buitenl. Zaken een onderhoud hao over den pclitieken toestand. Reuter verneemt uit Washington: De vrij moedige .schildering van de Japansche politiek in China door den Japanschen gezant In Oe Ver. Staten Salto heeft In offlcieele kringen de algemeene aandacht en zal In het Congres vermoedéiyk het uitgangspunt worden van uit voerige debatten. PRESBORG, 23 April. (Reuter). Maandag middag woedde te Babin een groote brand, welke zich tengevolge van den hevlgen wind seer snel verbreidde. 130 huizen zijn tot den grond toe afgebrand. Heel Babln is een puin hoop. Drie menschen vielen het vuur ten offer. Ook kwam er veel vee in de vlammen om. het beginsel der „open deur”, hetwelk van fun damenteel® beteekenls is. Dit beginsel is. zoo- als minister Stimson destijds verklaard heeft naast de Menroe-leer een der pijlers der Ame- rikaansche bultenlandsche politiek. HAMBURG, 23 April In het proces tegen de Roode Marine heeft het OM. tegen dertien beklaagden de doodstraf geëischt. Tegen 2 be- zlaagden elschte hij tuchthuisstraffen van 15 Ja- wn, terwijl tegen de anderen gevangenisstraf fen tot 12 Jaren werden geëischt. WtJ vernemen daaromtrent nog het volgende: Terwijl Lahr zjjn redevoering hield schoot o| het tooneel waar de redenaar en een aanta, Heimwehrmannen stonden, een hel roode vlan i op. Het vuur drong zelfs door tot de orchest ruimte, waar zich een Alpenjagerskapel oevont Een dikke zwarte rook maakte het tooneel voc de aanwezigen onzichtbaar. Drie Heimwehrman nen, die dicht bij den haard der ontploffin stonden, moesten zwaar gewond naar het zie kenhuis worden overgebracht. Ook de kapel - meester werd ernstig gekwetst. De ontploffing had plaats op een tijdstip, dat vice-kanselier Fey aan het woord had moeten wezen, wanneer hij niet op het laatste moment verhinderd was geweest om te komen. De poli tie die oogenbllkkeiyk eyn onderzoek begon, vend een bijna totaal vernield uurwerk. fate? wordt bericht, dat de politie vdn Sah- burg in verband met desen aanslag een arresta tie heeft gedaan. Naar de Oostenrijksche persdienst meldt, is het Maandag by de begrafenis van den S. MILAAN, 23 April (Reuter) Zondagmld- <Mt heeft boven Boven-Italië een hagelstorm «•paard gaande met een wolkbreuk gewoed aantienljjke schade heeft aangericht. Standpunt van Londen en Washington inzake de Japansche politiek in het Verre Oosten. Zal de Spaanaehe regeerlng aftreden, omdat 7a mora weigert de amnestiewet te ondertee kenen? MONTEVIDEO. 23 April (V.D.) De alge meene verkiezingen en het plebisciet ter be krachtiging van de nieuwe grondwet zyn in de meest volmaakte orde verloopen. Uit het ge- heele land valt geen enkel incident te ver- melden. Utt de eerste cüfers biykt, dat 260.000 i 270.000 kieaers bun stem hebben uitgebracht, op een totaal aantal stemgerechtigden van 300.000. Het aantal stemmen ten gunste van de constitutie bedraagt 250.000. Er heerscht al om een onbeschrijfelijke geestdrift, bllkeinsche Instellingen zijn thans geconsolideerd. Te Washington wyst men er op. dat In het Verdrag der Negen-mogendheden hetwelk in Febr. 1922 te Washington werd gesloten, de Ver. Staten, Japan en 6 andere mogendheden vrijwillig je verplichting op zich heboen geno men em China’s soevereiniteit, onafhankelijk heid. territoriale en politieke onschendbaarheid te zullen eerbiedigen en geen bijzondere voor rechten na te zullen streven, welke bet begin sel der „open deur” voor de handeldrfjvenden van alle naties geweld souden kunnen aandoen Een van krachtverklaring van de nieuwe grondwet zou thans nog slechts mogelyk sUn 'angs den weg van een proclamatie der grond wet door de regeerlng. LONDEN. 23 April In het Lagerhuis heeft Str Cyril Cobb gevraagd of de Duitsche regeerlng verzocht is het percentage op te geven der onder het Duitsche schuldenmoratorium achtergehouden sterllngfondsen en of deze ge bruikt werden voor de verhoogde uitgaven ten behoeve van de Duitsche bewapening. Spr. ver zocht daarover een Inlichting te geven aan de Britsche vertegenwoordigers ter transferconfe- rentle. welke 27 April te Beriyn zal worden gehouden. Sir John Simon antwoordde, met een over zicht van de scrips-procedure. De daarby ach tergehouden bedragen staan de Duitsche re- geertng niet voor uitgaven ter beschikking, noch voor wapenlngs- of andere doeleinden. Wat de tweede vraag betreft de Britsche ver tegenwoordigers van de crediteuren zyn re-ds de hoogte gesteld van de in het eerste deel der vraag vermelde omstandigheid. WEENEN, 23 April Van toonaangevende zyde zyn. naar een der bladen meldt, bezwa ren van constltutioneelen aard ingebracht tegen de byeenroeplng van den nationalen raad, welke de regeerlng de volmachten sou moeten verleenen voor het overgaan op de nieuwe grondwet. FRIEDRICHSHAFEN. 24 April. (Reuter) Het nieuwste en grootste luchtschip van Dultschland, de „L. Z. 129". nadert zyn vol tooiing en het publiek is ultgvnoodigd den lushtreus te bezichtigen. Aan eiken 3000sten bezoeker wordt een biljet voor een gratls-tocht verstrekt De L. Z. 129 beeft een diameter van ruim 40 meter en is byna 245 meter lang. De gondel zal vier promenadedekken hebben, een leea- en schrijf zaal, een rookkamer, een bar, een eetzaal, een salon, een keuken en 25 slaapcabines, voor zien van stroomend warm en koud water. De ruimte voor vrachtgoederen is zoo groot, dat er eenlge automobielen in kunnen worden vervoerd. Bij den bouw van het luchtachtp heeft men riei> de ta *e mitto gemsskt, die het virsggs lukte Engelsche luchtschip, de R. 101, dat, Soo- als men weet tn 1929 te Beauvais In Frankryk Is neergestort, heeft gegeven. Na deze ramp werd de bouw van de L. Z. 129 gestaakt en werden nieuwe plannen gemaakt. Het bleek noodig het reeds half voltooide luchtschip af te breken en met een andere constructie te be ginnen. Om brandgevaar te voorkomen, zal by de L. Z. 129 gebruik gemaakt worden van helium-gas. De luchtreus is uitgerust met vier Maybach- Dieselmotoren met een capaciteit van 850 1000 P.K., waarmede het luchtschip een Snel heid van 125 i 150 K M per uur kan bereiken troepenleider Winkler tot groote betooglngen te gen de regeering gekomen. Ongeveer 6000 per sonen stonden voortdurend het Horst Wessellled te zingen. De gendarmerie trad met gevelde ba jonet tegen de menigte op, maar was niet in staat om de demonstraties te verhinderen. Tel kens weer klonk er Heil Hitler-geroep en werd het Horst Wessellled aangeheven. Bulten het kerkhof werden voortdurend papieren bommen tot ontploffing gebracht. Toen een krans met hakenkrulsllnt evt het op schrift ,JB. A. Sturm I59 aan zijn dooden ka meraad” in het graf neergelaten werd, probeer den de gendarmen eenlge arrestaties te verrich ten, doch zy stonden machteloos tegenover de woedende menigte. Tenslotte werd de gendar merie gedwongen om terug te trekken, vyandi- ge kreten tegen de regeerlng klonken. In den middag hadden naar aanleiding dezer ongere geldheden massa-arrestaties plaats. Onze Belgische corr. seint ons: De Belgische minister van Blnnenl Zaken Plerlon, il zoodrp de Kamer van reces terug keert een wetsontwerp Indienen waarby de Invoer van bultenlandsche onzedeiyxe publi caties verboden wordt. Strenge gevangenfsstral- fen en zware geldelljke boeten wachten de overtreders dezer bepaling. Tot hed-n to>- vind men in België vooral ■’mnsche. onzedeiyke publicaties etaleerd. De Belgische wet kent geen maat regelen om daaiTegen op te treden. WEeNEN, 23 April. (D. N. B.) Naar pas thans bekend wordt is Zaterdag In den schouw burg te Salsburg, waar een vergadering der Helmwehr werd gehouden, waarop vice-kanselier Fey sou spreken, die op het laatste oogenblik werd vervangen door den tweeden vlce-turge- meester van Weenen, den Heünwehrleider Lahr een bomaanslag gepleegd. Toen Lahr bet woord nam ontplofte een in een bloempot verborgen helsche machine, welke groote verwoestingen aanriehtte. Vier personen werden zwaar, een aantal andere licht gewond. Van de Weensche bladen heeft slechts de „Neue Frele Presse” van Maandagavond een bericht over den aanslag WARSCHAU 23 April. (Reuter.) De Fran- sche minister van Bultenlandsche Zaken Bar- thou. heeft Maandag een bezoek gebracht aan den Poolachen minister-president. Later werd Barthou ontvangen door den president der Poolsche Republiek. Barthou heeft voor de vertegenwoordigers der pers eenlge verklaringen afgelegd, waarby hy bet Fransche standpunt in het Ontwapenings- vraagstuk uiteenzette HU zeide er van overtuigd te zyn, het be lang van den wereldvrede te dienen, wanneer hU weigert de herbewapening van Dultschland wettig te verklaren. Over de Fransch-Poolsche zeide hij: „Er zijn eenlge moeiiykheden. dat valt niet te ontkennen, maar de vriendschap, die ons vereenigt is ongeschokt, zy Is even hecht in 1934 als zy was in 1921.” MILAAN, 24 April. (Reuter) De storm en de zware regenval der laatste dagen hebben in Noord-Italië overal overstroomingen veroor zaakt. Te Blella werd een «7-jarig man door den wind in de Oropa geslingerd en door den stroom naar den oever gebracht, waar hU vele uren later in ernstig verwonden toestand werd ge vonden. De Jaarmarkt van Varallo moest wegens het zware weer tot 1 Mei worden uitgesteld. In de Dolomieten is overal versebe sneeuw gevallen; de temperatuur Is sterk gedaald Ook aan de Italiaanse he Riviera woedt een hevige storm. In de haven van Genua moesten de schepen hun ankers versterken. Verschei dene groote schepen hebben het vertrek moeten uitstellen, en andere vaartuigen moesten reeds by het binnenvaren van de haven voor anker e gaan liggen. Speciaal tn de haven van Savona heeft de storm groote schade aangericht. Een pus ge bouwde pier is over een lengte van 50 meter door het beuken der golven ingestort. Het wa ter stroomde vervolgens over de tweede pier en bracht het havengebied in groot gevaar. Ruim 100 spoorwegwagens werden tegen elkaar ge slingerd en beschadigd. De rails werden uit den grond gerukt. PARIJS, 23 April (Per tel.) Zondag trok een groot aanta. tojrtsten en dagjesmenschen naai Barbizon, waar onlangs in villa .Monique" de gewezen dictator Trotzky ontdekt werd In den avond pleegden een aantal kykers een aanval op het nek der villa, aat tenslotte oezweek De politie wist - aanvallers evenwel te ver jagen voor zy In den tuin konden doordrin gen. In zyn antwoord vatte Sir John Simon de zes Interpellaties samen en deelde mede, dat hij den tekst der vertaling der mededeeling van den woordvoerder van het Japansche mi nisterie van Bultenlandsche Zaken aan de Ja pansche pers in het offlcieele rapport zal pu- bhceeren. Voorts zeide Simon: .Deze verklaring schUnt te zyn Ingegeven door de bezorgdheid voor zekere gevaren voor den vrede, voor goede betrekkingen tusschen China en Japan of voor de onschendbaarheid van China, welke souden kunnen voortvloeien uit zekere handelingen van andere mogendheden In China: Geen oezer ge varen beheeft te worden gevreesd, daar de po litiek der Britsche regeerlng felteiyk ten doei beeft se te vermijden. Aan den anderen kant zijn het karakter der verklaring en zekere bij- sonderhedrn. zoomt bUv. het refereeren aan beswaren tegen flnandeelen steun aan China van dien aard, dat ik het noodig heb geoor deeld my met de Japansche regeerlng tn ver binding te stellen om het standpunt oer Brit sche regeering duidelijk uiteen te zetten." Op deze uiteenzetting van Simon volgden nog meer vragen. Eer lid wilde weten of beraad slaagd was met de andere onderteekenaars van het- Negen-mogendhedenverdrag. Een ander tta vroeg Si een gedachtenwiaeeling met de Yer- eenlgde Staten sal plaats vinden. De verdediging der 3e klasse-luitenants van „De Zeven Provinciën". GENEVE. 23 April De president der Ontwapeningsconferentie, Henderson, heeft de leden van het presidium der conferentie toestemming verzocht de zitting van het presi dium der conferentie vast te stellen op den ochtend van den 29en Mei en den middag van dien dag voor de zitting van de hoofdoommls- sle. Aan dit concrete voorstel van Henderson zyn naar men verneemt, langdurige besprekingen met de belangrUkste regeeringen voorafgegaan TOKIO, 23 April (V.D.) De Sowjet-ambas- sadeur te Tokio. Yoerenef, had gisteren een be spreking met den Japanschen minister van Oorlog, generaal Hayashi, waarin van beide rijden met nadruk verklaard werd, dat de ge ruchten over een toenemend gevaar voor een Russisch-Japanschen oorlog uit de lucht waren gegrepen. Yoerenef verklaarde, dat de Sowjet- Unle geen plannen had om wie dan ook den oorlog te verklaren en generaal Hayashi ver klaarde, dat alle geruchten over Japansche plannen tot het doen van een inval In Siberië valsch waren. II

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 9