Emmers schooljeugd besmet E Co RADIO-PROGRAMMA VOORBARIGE BERICHTEN HET WEER OP ZONDAG VRIJDAG 27 APRIL 1934 HANDEL OP AMERIKA Zaterdag 28 April 1934 SIMON DE WIT BEGRAVEN Onderzoek duurt voort Groote belangstelling Een onderhoud met den schoolarts Röntgen-ond erzoek Hoeveel kinderen zyn er ziek? UIT HET FASCISTENKAMP LEVEND VEE NAAR ITALIË Meer ziektegevallen Brouwerij „De Amstel” De verkoop in de hoofdstad VERKEERSSTREMMING NEDERLAND—CURACAO HOLLANDSCHE BOOT bU te LEENING AAN OOSTENRIJK Nederlands aandeel gestort PATER M. VOETS t BLOEMEN-AFSCHEIDSGROET het Audiëntie ,r Een overzicht schoolhoofd EEN WETHOUDER MEER TE ZANDVOORT WELDADIGHEIDS- POSTZEGELS WINKELSLUITING OP ZONDAG CARILLONS PEL OP JULIANADAG Waarom was het weer 9 zoo koud? HOOFDPUN VERSTOORDE FAMILIEGELUK Ge Ged. Staten willen nu verlaging der jaarwedden N« haltw Kuljls Sleepboot en aak in een sluis beklemd geraakt Uitwisseling van producten Koel en droger weer tegen Zondag te verwachten NIEUWE ONDERWIJS- WETGEVING DE KONINGIN-MOEDER EN DE T. B. C. BESTRIJDING NI bever Van den Westertoren te Amsterdam Hulp is dringend noodig Veertien van de vyftig leerlingen niet naar school Homologatie van het accoord Belangryk overschot voor Or an je-N assau-oord Nu weer vroolijk en opgewekt Nationale Unie en A. N. F. B. van het Denk.... maar niet te lang tusschenrulmten naast en achter elkaar. PAR EMMER-COMPASCUUM. (Van onzen eigen redacteur) WIJ Biedt infectie. (Ingezonden Mededeeling) i ▼oor kwalen ▼oor van Vrijdag S3 jaa maar. IK. aan a dan 1 te ch A 001 uur. Amat In de vergadering van het bestuur der Ne derlandsche centrale vereenlglng tot bestrijding der Tuberculose werd door den voorzitter de voorlooplge mededeeling gedaan, dat besloten is pogingen aan te wenden, om ter herinnering aan de nagedachtenis van H. M. de Konlngin- Moeder een blijvend getuigenis van erkentelijk heid voor alles, wat zij in het belang der lij dende menschheld, vooral voor de tuberculose bestrijding, deed, tot stand te brengen. De be doeling is. dat het geheele Nederlandsche volk in de gelegenheid zal worden gesteld, hierin bjj te dragen. Welken vorm dit blijk van dank bare herinnering zal aannemen, aal nader wor den beslist Naar ons gezantschap te Rome heeft doen weten, zal de Itallaansche regeertng met in gang van 1 Mei as. de afgifte van vergunnin gen tot Invoer van levend vee uit Nederland af komstig, hervatten. In k mem Plete Het hoofd der school, de heer J. Liefhebber, gaf ons Donderdagmorgen het volgende over zicht van de feiten, die zich tot nu toe hebben voorgedaan. 14 jas geleld geld t- A 8001 B. S. FEL8T1 46 ja wonei loos Brlevi 11 rd Vo sted< 1.38 Dansmuziek t o. 1. v. 7.30 gevra won tetter Gevn Biedt Wadu GAAR ZICH germs onder van d Op e der kei Christe uit Els hij o_m iegd: TZ dlgha KEU. zag i plaat» bures en de sijn H dienst. hel meeste rue de eens o bezette ganger ren. E de mi control allerlei Om er op beechil den st Naar het ,,Ned. Weekblad voor Kruideniers waren vemtemt, is door de regeering een com missie benoemd, die met Amelka zal on'f:- handelen over uitwisseling van producten. Deze commissie heeft om. tot taak een regeling te treffen tot uitvoer van lijnolie uit ons 1/rnd naar Amerika, waar tegenover Amerika lijnkoeken naar Nederland sou exporteeren. I In de Donderdagavond gehouden vergade ring van den gemeenteraad van Zandvoort werd behandeld een schrijven van Ged. Staten van Noord Holland, waarin deze vragen, of de Op het Departement van Onderwijs treft men voorbereidingen voor een wetsontwerp, dat een samenvoeging bedoelt van alle andere onder wijswetten. Men wil, aldus bericht het „Volk", verband brengen tusschen de regelingen van dè bestaande soorten onderwijs. De onlangs ont worpen Kweekschoolwet sa! oa een onderdeel van dit „raam”-ontwerp uitmaken Verschillende gedeelten van dit geheel hebben reeds hun voorloopig eindstadium bereikt. Het lager onderwijs moet echter nog geregeld wor den. De penningmeester gp bloemen-afscheit gin-Moeder de In de hoogere klassen komen geen verschijn selen voor en dat daar besmetting aanwezig zou zijn, \ijkt ons uitgesloten. TBr geruststelling van de ouders zullen ook deze kinderen geneeskundig worden onderzocht, evenals het onderwijzend personeel. Op 1 Maart werd door mij een 14-jarig meisje naar huis gezonden, omdat Ik verschijnselen aanwezig achtte geen t.b.c. die een gevaar voor de anderen konden opleveren. In een brief je, dat door mij werd meegegeven, wees ik de ouders hier op. Toen mij bleek, dat dc ouders geneeskundige hulp niet noodig achtten, heb ik afgesproken, dat het kind In geen geval voor de Mel-vacantie weer op school zou komen. Na 1 Maart heeft zij de school niet meer bezocht. Opmerkelijk is, dat zij voor 1 Maart geen en kele schoolles verzuimd had en zich ook op 1 Maart nog in bet geheel niet ziek voelde. - .urn»-- Bent omstreeks half Maart kwamen bij ver schillende leerlingen de eerste ziekteverschijn selen, die uiterlijk aan griep deden denken. Zeer spoedig werd én door mij, én door on- ze onderwijzers bij den behandelenden genees heer, Dr. de Koning, er op gewezen, dat al de ze kinderen uit dezelfde klas kwamen. Het aan tal patiënten was echter nog gering. Omstreeks 1 April nletsvwees nog op t.b.c. is door mij aan den doktef overhandigd een plattegrond der klas, die oor nog geen enkele aanwijzing gat aangaande een infectie. Dit diende om te wijzen op de noodzakelijkheid van splitsing dezer klas, die omstreeks 50 leer lingen telde en om aanwijzing te verkrijgen van een tweede leerkracht. Om bezuinigingsredenen is daarvan echter niets gekomen.-» De heer Baars blijkt als leider van den A. N. F. B. te zijn opgevolgd door jhr. R. Groe- nlnx van Zoelen, secr. der Nationale Unie, zoo- dat de band tusschen belde vereeniglngen nu wel zoo innig mogelijk is. Het is, volgens de ,Jï. R. Ct.” gebleken in de Woensdagavond te Leiden gehouden openbare vergadering van den A. N. F. B„ waarin het woord heeft gevoerd dr. M. A. J. Brtnkgreve en eenige vragen zijn be antwoord door jhr. Groenlnx van Zoelen als „tegenwoordige leider”. Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht zal de volgende week alleen Maandag, Dinsdag en Donderdag audiëntie verleenen. LUXEMBURG, 1304 M. 7 00 Fransche avond. Gevarieerd Fransch concert cUor het omroeporkest o. 1. v. Henri Peneis 7.20 Vervolg Fransch concert 8.00 Ver volg gevarieerd Fransch concert 8.40 Vervolg gevarieerd Fransch concert 9.05 Gevn B 601 btj O ker. lef ooi voorki ten. 60139, Gedurende de afgeloopen week hebben wij kunnen waarnemen, hoe het weer over het alge meen hoe langer hoe meer in kwaliteit achter uitging. Tegen Donderdag werd het buiig en kwamen in verschillende streken van West- Europa ook onweders voor. In ons land waren toen echter de koudste dagen reeds voorbij en vertoonde de thermometer over ’t algemeen weer een tendens tot stijging. Voor de beoordeeling van de naaste weerkan ten is het van belang eerst de oorzaak na te gaan van deze temperatuurstijging. Daartoe is het allereerst noodig om op te merken, dat de sterke temperatuurdaling, die er aan vooraf ging, daardoor veroorzaakt werd, dat koude, polaire lucht rechtstreeks uit het hooge Noorden over west-Europa stroomde. Toen echter over de Britsche Eilanden en hunne omgeving een lage druk centrum was gevormd, liep de koude luchtstroom in een zeer wijden boog, en wel over de Golf van Biskaye, om dit centrum heen en keerde als Zuidwestelijke stroom over Frankrijk naar het Noordoosten terug om via de Noordzee en het zuidelijk deel van Skandlnavle weer ten deele in den hoofdstroom te worden opgenomen. Op dezen langen weg had de koude lucht ge legenheid warmte op te nemen, vandaar, dat de Zuidwestelijke luchtstroom, die weliswaar van polalren oorsprong was, een hoogere tem peratuur bezat dan de eerst rechtstreeks uit het hooge Noorden toevloeiende lucht. De tempera tuur moest dus iets milder worden zonder dat het warm weer kon worden. Ten tijde van het opmaken van dit overzicht was deze algemeene toestand hetzelfde. De zeer warme luchtmassa’s, die uit Z.O-Europa naar de Oostzee vloeiden, werden daar naar het Oosten afgeleid en konden den kouden stroom niet ontmoeten, zoodat het gecompliceerde de- pressle-gebled over West-Europa niet gevoed werd en tot afsterven gedoemd was. Intusschen ontwikkelde zich ten Westen der Britsche Eilanden een gebied van hoogen druk In aansluiting aan het Azorenhoog. Dit past geheel in den voor dezen tijd normalen aJge- meenen weerstoestand. Wij kunnen om die redenen voor Zondag niet rekenen op warm weer. Waarschijnlijk zal het weer in ons land tegen het einde der week wel rustiger worden wegens het afsterven der de pressie. Het weer kan daarbij zelfs heel mooi worden, maar zal eerder koel, vooral des nachts, zijn met vrij milde temperatuur over dag in den zonneschijn. De regenkansen nemen tegen het einde der week weer af. De wind zal vermoe de lijk naar West of Noordwest ruimen en over het algemeen zwakker worden. Op warm weer zal nog gewacht moeten worden. (Nadruk verboden.) Woensdag beeft de onderteekening plaats ge had van de overeenkomst betreffende de Ne derlandsche tranche der aan Oostenrijk gega randeerde Volkenbondsleenlng Naar wij ver nemen is heden het bedrag ad f 1.050 000 bU een der groote banken gedeponeerd. Volgens den schoolarts la op de geheele school geen enkele verdere bron van besmet ting aanwezig. De Nederlandsche Banketbakkers Vereeni- glng heeft een telegram gezonden aan den Voor zitter van de Tweede Kamer en den Minister raad, waarin aangedrongen wordt op maatrege len tot verruiming van den verkoop op Zondac, opdat niet nog meer slachtoffers worden ge maakt door deze beperking van verkoopge- legenheid. Z. H. Exc. de Bisachop van Haarlem Sal de volgende week alléén Vrijdag en Zaterdag audiëntie verleenen. De leerlingen nu. die positief reageerden, zullen allen nog met Röntgenstralen worden onderzocht op het consultatiebureau voor tuber culose te Emmen, waar Dr. Sandra uit Assen eens per week zitting houdt. Achttien kinde ren zij, die het sterkst reageerden zijn reeds zoodanig onderzocht. Van dit onderzoek is de uitslag echter nog niet bekend. De Rönt genfoto’s moeten worden ontwikkeld, gedroogd, en nauwkeurig worden onderzocht zoodat t nog wel eenlgen tijd zal duren, voor met juistheid kan worden vastgesteld, hoeveel kinderen wer kelijk tuberculeus zijn. - 't Bij de familie te Oss is bericht gekomen, dat de seereerw. pater M. Voets. van de Congre gatie van het Onbevlekt Hart van Maria (Scheut-Vught) missionaris in Z.W. Mongolië of Sl-wan-tzen, daar is overleden. Z.Eerw. bracht ook jaren door in de dienende missie totdat de dood plotseling een einde maakte aan zijn welbesteden priesterlijke loopbaan. Pater Voets is geboren in Heeewijk en be reikte den ouderdom van 44 jaar. WEENEN, 507 M. 11.20 Gramofoon- muzlek 8.45 Mandollnemuzlek 6 28 Vocaal concert door dr. Philip de la Cords 9 40 Dansmuziek door de Cahrlv Gaudrlot-jazzkapel De sterke afkoeling, die na de warme dagen van een paar weken geleden la ingevallen, heeft zeer zeker eenige verwondering en teleurstelling verwekt. Verwondering omdat het zelfs bij een zuidelijke wind zoo koud werd, teleurstelling omdat het mooie warme weer zoo veelbelovend was en alle verschijnselen er op wezen, dat wij een vroege lente hadden, die misschien sou voortduren. Waarom is het weer dan zoo koud geworden? De oorzaak hiervan is niet ver te zoeken en verklaart tegelijk waarom de afkoeling Juist met zuidenwind begon. Elke afkoeling, die in dezen zomer van 1 jaar Invalt, wordt zonder uitzondering daardoor ver oorzaakt, dat het gedeelte van Europa, waar toe ook ons land behoort, wordt overstroomd door koude lucht, die uit 1 hooge Noorden komt Wanneer wij dit nagaan op weerkaarten, die ons in staat stellen den omvang en de herkomst van desen kouden luchtstroom te bepalen, zien wij steeds, dat zoo’n Inval van i-g. polaire lucht geschiedt over een breed front. De koude luchtstroom heeft een breedte van 500 tot 100 kilometer en hij dringt in den loop van een paar etmalen van het hooge Noorden door tot het Zuiden van ons werelddeel. Zou mm uitrekenen hoeveel kubieke kilometers koude deze stroom over Europa uitstort, dan sou men komen tot zeer groote getallen, die ons den in druk zouden geven van ben ware overstroomlng. Wij behoeven ons dan ook niet te verbasen, dat de thermometer zoo veel gedaald is als wij zoo’n stortbad van koude lucht over ons heen gekregen hebben. Het raadsel van den kouden zuidenwind is nu ook gemakkelijk op te lossen. De bovenbe doelde luchtstroom liep nl eerst langs de Noorsche kust naar de Britsche eilanden en boog zich om een centrum van lage luchtdruk- king heen om naar het Oosten en ging vervol gens over de Golf van Blscaye waar hij verder omboog naar het Noord-Oosten en tenslotte als een zuidelijke wind in ons land aankwam. De ons uit het Zuiden toestroomende lucht vond dus niet haar oorsprong in het warme Zuiden, maar kwam langs een omweg uit het hooge Noorden. Daarmede Is het voortduren van het koude weer ook bij een xuideiijke wind ver klaard. Vraagt men tenslotte of spoedig verbetering te wachten is, dan moet het antwoord achter wege blijven, omdat er geen duidelijke aanwij zingen rijn in welken zin het weer zich verder zal ontwikkelen. Het is thans afwachten. (Nadruk verboden). f De school zelf is ten modern gebouw en is ruimschoots toegankelijk voor licht en lucht. Wel is echter de betreffende klas zeer dicht bezet. De vijftig leerlingen zitten bijna zonder Ter inleiding van den verjaardag van Prin ses Juliana sal de heer J. Vincent, op verzoek van den K. R. o„ die deze bespeling sal uit zenden, op Zondagmorgen 29 April van 836— 8.45 uur een bespeling geven op het carillon van den Westertoren. 1. Var. op het Oude Wilhelmus.J. Vincent. 2. Al is ons Prinsje. 3. In naam van Oranje. 4. Wilhelmina leef, nog jaren lang. 5. *t Is plicht dat led’re Jongen. 6. Tooi haar beeld met frissche kransen. 7. Wien Neerlands bloed. Intusschen hoede men zich voor overdrijving. Door sommige bladen is met weinig takt een groote ophef van het geval gemaakt; er zijn heel voorbarige en onware berichten verspreid. Lazen wij niet in een der groote bladen van een geheel „ontvolkte klasse”, van begrootlng van de som,-die noodig zou zijn, om dit kwaad te genezen? Wij hebben Donderdagmorgen de klas gezien doch de term „ontvolkt” doet of. toch te weinig eer aan de 36 levenslustige leerlingen, die ei altijd nog zitten. In het geheel zijn er veertien kinderen, die op dokter's voorschrift van school moeten blij ven. En het is nog lang niet zeker, dat zij allen lijdende zün aan de gevreesde ziekte. Hoe groot de schade is en hoe groot de even tueels steunverleening moet zijn, valt dus nog bij geen benadering te begroeten. In de jaarlijksche algemeene vergadering van aandeelhouders van de Bierbrouwerij -De Am stel” werden de balans en winst- en verlies rekening goedgekeurd. Het dividend werd vast gesteld op 9M pet. op de gewone, 8 pet. op de preferente aandeelen en op ƒ350.— per winst bewijs. De aan de beurt van aftreding zijnde commis- saria. Jhr. O. A. de Pesters, werd als zoodanig herkozen. Te Zaandam wilde gistermiddag Om twee uur een sleepboot bU het uitgaan van de Wilhel- minasluls nog passeeren op het oogenb'ik, dat een groote Rijnaak eveneens de sluis uitliep. De sleepboot was echter niet vlug genoeg en ge raakte met de aak in een der sluisdeuren be klemd. Het gevolg was, dat geen der belde vaar tuigen voor- of achteruit kon en het verkeer te water gestremd werd. Ook het verkeer te land stond daardoor stop, omdat de beklemming plaats vond ter hoogte van de brug over de slula, op het oogenbllk. dat de brug geopend was en deze nu niet meer neergelaten kan worden. Om drie uur hedenmiddag ^vas de belem mering nog niet opgeheven. Donderdagmiddag is onder groote belangstel ling uit geheel Nederland teraarde besteld het stoffelijk overschot van den heer Simon de Wit, oprichter en directeur van het bekende groot winkelbedrijf in kruideniers- en koloniale wa ren. Aan het sterfhuis aan de Paulus Potterstraat te Amsterdam werd Woensdag aan de leden van het personeel, behoorende tot de genera tie. die nog door den overleden directeur was aangeateld en met hem hebben samengewerkt, de gelegenheid geboden, een laatsten groet aan den algemeen geachten patroon te brengen. Hiervan hebben zeer velen gebruik gemaakt. Daarna is de kist met het stoffelijk over schot Woensdagavond naar Zaandam overge bracht en geplaatst in het kantoor, dat als rouwkamer was ingericht. Toen de lijkbaar hedenmiddag op de be graafplaats in de aula waa binnengebracht en de familieleden en belangetellenden daar om heen waren geschaard, bracht het orgel treur muziek ten gehoore. In tegenwoordigheid van vele belangstellen den, waartoe ook het personeel van de kanto ren en de 109 In het land gevestigde winkel zaken behoorden, is daarop het stoffelijk over schot aan den schoot der aarde toevertrouwd. Voor de eerste kamer der Amsterdamsche rechtbank Is behandeld de homologatie van het accoord der Hollandsche StoombootmiJ. De rechter-commissaris, Mr. G. J. Jutte, bracht rapport uit, waarna een der obllgatlehouders het woord voerde over het onrecht, dat zd. tegen de obllgatlehouders was gepleegd. Bpr. hoopt, dat de rechtbank het publiek in de ge legenheid zal stellen, otn desnoods op eigen koeten een boekenonderzoek te doen Instellen, door een accountant van de rüksbelastlngen. Voorts waren geen beswaren tegen de homo logatie Ingekcmen. Een der curatoren, Mr. J. H. Worst, beant woordde kort de opmerking van den obllgatle- houder, waarop hij niet verder kon Ingaan, om dat geen feiten waren genoemd. De rechtbank zal op Dinsdag 1 Met te tien uur uitspraak doen. van het comité tneake roet aan wijlen H. M de'Könln gin - Moed erfdeel t mede, dat ten ge- volgrégn de gro«te^leelname der Nederlandsche vrouwem aanzienlijke bedrag van bijna f 9.700 Is overgebleven, om aan het Oranje- Nasaau-oord te worden overgedragen. „Ik ben getrouwd en moeder van twee kinde ren. Stumperde: als ze van school thuiskwamen moesten ze altijd erg stil zijn vanwege mijn gevoelig hoofd. Ik leed voortdurend heel erg aan hoofdpijn en zenuwachtigheid. Ik probeer de allerlei medicijnen, maar niets hielp me Inderdaad werd het steeds erger. Het minste geluid kon ik niet meer verdragen. Drie jaar geleden begon ik voor t eerst Kruschen Salts te gebruiken. Nu kan ik weer werken en ben altijd opgeruimd en vroolijk. Verscheidene men- schen lachten me uit toen ik hun vertelde wat Ik ging Innemen zelfs mijn eigen zuster maar toen ze zagen hoe ik veranderd was, wa ren ze verstomd en nu nemen ze zelf ook Kru schen Balts. Ik heb het honderden menschen aanbevolen gedurende de laatste Jaren. want ik vind het een prachtig middel, vooral voor vrouwen als ikzelf, tusschen de 40 en 50. Het ie een wonder. Ik neem Kruschen 's morgens In verband met <*en nationalen rouw, wegens het overlijden van H. M. Je Konlngln-Moeder, is de plechtige herdenking in de Ridderzaal te 's Gravenhage, van de vereenlglng van Curasao met Nederland in 1634, welke anders op 5 Mei as. zou zijn gehouden, ultgeateld tot Zaterdag 2 Juni, des namiddags drie uur. H. M. de Koningin heeft Haar voornemen te kennen gegeven deze plechtigheid wonen. Zooals reeds eerder Is gepubliceerd, sal de herdenkingsrede worden uitgesproken door Prof. Dr. L. Knappert. Verder bevat het pro gramma muzieknummers, door de Koninklijke Militaire Kapel en zangnummers, door de Haagsche Onderwijzers Zangvereenlging uit te voeren. De Curacao-tentoonstelling, welke aanvanke lijk in Mei zou worden gehouden in de Gothl- sche Zalen te *s Gravenhage. is eveneens uit gesteld en wel tot het najaar. Hl’IZEN. 1878 M. KRO 8 00 Mor- genconcert 10.00 Gramofoonmurlek 10.30 Muzlekultzendlng voor fabrieken 1100 Gramofoonmuzlek 1130 Goded. halfuurtje door pastoor L H. Perquln 12.00 Politieberichten 13.18 Onze eerie Holl orkesten. Jchnny Steemers en zijn orkest 2 00 Halfuurtje voor de rijpere Jeugd door mevr A. Schelfhoutv. d. Meu- ïen 2.30 Klnderuurtje 4.00 Rustpoos 4.16 Kro-Boys o. 1. v. Plet Lustenhou- wer 6 00 Gramofoonmuzlek 8 40 Kro- Boys 8 20 Overzicht door Paul de Waart 6 48 Gramofoonmuzlek 7.00 Politie berichten 7.15 Kath Radio Volksuniver siteit. Pbyslca IV Slot. Prof, dr A. Steger: ..De Intern, steenkoolconferentle in Genè ve" 7.35 Gramofoonmuzlek 8.00 Ka- meleonkwartet o. 1. v. J. Beekman 8.30 Vaz Dia» 8.35 „Het Mes", hoorspel door Mlnny Heyermans 9.00 Kameleonkwar- tet 9.15 Leon Rijken draagt voor 9.28 Gramofoonmuzlek 9.38 .Mevr. Bezui nigt" hoorspel door Jo Hanns Rösler. Leiding en vert Henrl Erena 9 80 Verv. concert 10.10 Leon Rijken draagt voor 10.20 Kameleonkwartet 1080 Oramo- foonmuzlek 12.00 Sluiting. Het schoolhoofd wees ons nog op de vrij achterlijke toestanden, die op woning- en hy giënisch gebied in de streek heerschen. Het meerendeel der kinderen komt uit boeren- of veenarbeidersgezinnen en van hen moet 50 pet. leven van werkloozensteun. De woningen zijn klein, het geheele gezin woont veelal in één kamer en eet uit één schotel, zoodat het te be grijpen Is, dat het weerstandsvermogen van vele kinderen na den wintertijd aanmerkelijk verzwakt Is. Het meisje, waarvan In bovenstaand commu niqué sprake Is. had echter uitgesproken aan leg voor t.b.c. Het kwam uit een ziekelijk boe rengezin, waarvan de vader reeds eerder over leden was en, naar éérst later bekend werd, had het meisje reeds eerder aanvallen van be nauwdheid gehad en bloed opgegeven. Het is een toevallig samentreffen, dat juist een maand na het overlijden van de Vorstin, die van de bestrijding der t.b.c. onder onze jeugd haar levenswerk gemaakt had, uit een uithoek van ons land, van de Drentsche venen, het gerucht komt van een ver om zich heen grijpende besmetting van levenslustige kinderen, bulten hun weten overrompeld door den slui penden moordenaar, de tuberkelbacil. En dat in een streek met uitgestrekte veenlanden. na bij de golvende heuvels van de Drentsche Hondsrug, een streek met dennebosschen en heidevelden, waar de lucht zoo gezond is, dat men er een sanatorium zou kunnen stichten. WARSCHAU, 1415 M. 3.58 Solisten concert 7.30 Populaire Bpaanache mu ziek 9 15 Gramofoonmuzlek 9.38 ld. 10.36 Dansmuziek. Daar het aantal zieke leerlingen zich In middels vermeerderde met twee, heb ik in over leg met den behandelenden geneesheer, den schoolarts dr. Groeneveld, geraadpelegd. die on- mlddelljjk alle noodlge maatregelen nam. Ambtshalve werden door mij het gemeentebe stuur en dergelijke Instanties van een en ander in kennis gesteld, zoodra de schoolarts infectie constateerde. Hoe die infectie zich verder zal ontwikkelen, kan nog niet worden verondersteld, voor het geheele onderzoek geëindigd is. Op een Maan dagavond door mij bijeengeroepen vergadering van ouders in de school heeft de schoolarts duidelijk uiteengezet hoe de zaken staan. Tot mijn spijt is van deze vergadering, die een ver- trouwelijk karakter had, door een onbescheiden verslaggever, zonder overleg met mij, *n verslag gemaakt, dat onder de bevolking nog al onrust verspreidde en aanleiding gaf tot onzuivere conclusies. Op deze vergadering zijn alle mo gelijke consequenties onder het oog gezien, die nog lang geen consequenties behoeven te wor den. Het is noodig, de ouders zooveel mogelijk gerust te stellen. Het feit is zeer ernstig, doch na de verzekering, dat alle instanties, die mee kunnen werken, geraadpleegd zijn, moeten wij afwachten, hoe de zaak zich verder zal ont wikkelen. Omtrent de begrafenis van den heer Simon de Wit te Zaandam kunnen we nog het vol gende melden: Nadat het orgel „Ases’ Tod” van Grieg ten gehoore had gebracht, heeft de heer A. Berg man, namens het gezamenlijke kantoorperso neel. woorden van waardeerlng aan de nage dachtenis van hun patroon gesproken en hulde gebracht aan zijn groote werkkrachten vrien- delljken omgang met het personeel. Nooit stond hij boven, steeds naast hen. Vervolgens heeft de heer J. Fennet gesproken uit naam van bet 800 man sterke winkelper soneel. Deze heeft erop gewezen, dat het stre ven van den „verledene was: Steeds vooruit te gaan en in diens geest wil ook het personeel verder arbeiden. Daarna heeft de heer J. Smit het woord ge voerd namens het expeditie-personeel. Ook in de stad werd bij de teraardebestelling veel belangstelling aan den dag gelegd. Een zoon van den overledene, de heer M de Wit, heeft namens de familie dank gebracht aan allen, die van hun belangstelling hebben blijk gegeven. Wjj hadden nog een onderhoud met den schoolarts, dr. Groeneveld te Emmen. Ook deze wees er ons op. dat de omvang der besmetting nog absoluut niet kon worden vastgesteld. On geveer 40 kinderen cp de school reageerden po sitief op een Injectie met tuberculine (de re actie van PirquetDeze toont echter alleen aan, dat z(j tuberkelbacillen In hun bloed hebben, en dit is bij de meeste menschen het geval. Ge vaarlijk is dit niet, In zekeren zin zelfs nuttig, daar door die aanwezigheid van bacillen het menschelijk lichaam zich tegen hun uitwerking kan wapenen. Iemand, die nooit met tuberkel bacillen In aanraking is geweest, zal. wanneer hij een maal een betrekkelijk groote hoeveel heid daarvan binnen krijgt, daaraan veel eer der ten gronde gaan, dan een mensch, die nu en dan met de bacillen in aanraking is ge weest. BEROMt’NSTER. 540 M. 8.30 Gramr foonmuzlek 6.60 Romantische duetten voor sopraan en alt 7.50 Vroolijk pro gramma 8.30 Concert door de ..Orchest- verelnlgung Base!" o. 1. v. Rudolf Moser 9.35 Dansmuziek (gram.mus We hebben van die kemachtige ge zegden in onze taal. Zoo bVooorbeeld: „Val er niet op aan al» een bok op een haverkist/" We moeten eerst nadenken voor toe handelen. We moeten alles met over leg doen. We moeten als redel/jne menschen het voor en het tegen van een te nemen besluit wel overwegen. .JBezint voor ge begint!" Intusschen moeten we, willen we slagen in het leven, van dit „denken" geen „suffen” maken. Berste eisch is: goed nadenken. Maar tweede eisch is: tijdig handelen. We mogen geen goe de kansen laten voorbijgaan; we die nen het juiste oogenblik van hande len aan te grijpen. Snel handelen te vaak plicht. Goed overleg en ernstig nadenken sluiten intusschen geen snelheid uit. We moeten goed over leggen maar ook snel handelen. Denk daarom in ‘t leven goed na, maar.... denk niet te langt Van slechts een kind kan nu reeds gezegd worden, dat het lijdende is aan pleuritis. Dit is dan het tweede geval van deze ziekte, dat zich In deze klas voordoet. Reeds eerder was pleuritis bij de andere leerlingen vastgesteld. Zeker is het echter, dat lang niet alle kinde ren, die onderzocht werden, pleuritis of t.bc. hebben. En degenen, die het hebben, sullen nog slechts in zeer lichten graad zijn aange tast, zoodat zU er met een kuur, eventueel met opname in een sanatorium, zeker weer bovenop zullen komen. Een plaatselijke krant heeft terstond, zonder bij eenlgen deskundige informaties in te win nen, gruwelberichten verspreid, waarin stond, dat alle kinderen door vliegende tering zouden zijn aangetast. Daarmede beeft het blad den autoriteiten allerminst een dienst bewezen. Vele ouders zjjn nu zonder reden ongerust geworden en het kost nog al wat moeite, om sommigen te bewegen, hun kinderen naar de thans van alle besmetting vrij zijnde school te zenden. Dr. Groeneveld wees ons nog op de groote. moeilijkheden, waarmede het onderzoek gepaard gaat ten opzichte van het gebrek aan medewer king van sommige ouders. Zoo heeft het heel wat moeite gekost, om, toen het vermoeden van massa-lnfectle gerezen was, het meisje, van wie men vermoedde, dat zü afkomstig was, te onderzoeken. De moeder achtte een onderzoek van haar kind, dat later bleek, kwaadaardig aangetast te zijn met open t.b.c., geheel onnoodig. Het schoolhoofd en de dokter hebben al hun overredlngskracnt moeten aanwenden, om de onwijze moeder tot andere gedachten te brengen. Het zou nuttig zijn, aldus dr. Groeneveld, als de schoolartsen in zulke gevallen de bevoegdheid horteen medisch onderzoek te eischen. VOOR NADKRB BIJZONDIRHSDEN VERWIJZEN NAAR DEN KATBOUEKEN RADIOGIDS Bont programma m. m. v solisten en het omroeporkest o. 1. v. Henrl Peneis 10.10 Zangrecltal door Georges Villier 10.45 Dansmuziek (gr.pl.). BRUSSEL. 484 M. 1330 Populair con cert door Paul Moreaux' orkest 3.30 Kerkconcert. gewijd aan de nagedachtenis van Koning Albert I en ds troonbestijging van Koning Leopold m 8.35 Henrl Tho- masl-concert door het omroep-symphonle- orkest o 1. V. Jan Kumps 9.30 Max Alexys' orkest. BRUSSEL, 32t M. 12.30 Populair con cert 5.20 Oremofoonmuzlek 5 50 Po pulair concert o. 1. v. Karei Walpot 9.30 Het Max Alexys’ orkest. KALUNDBOBG, 1261 M. 1130 A. Ben dis’ orkest uit „Wivex" 3.20 Louis PraU’a Instrumentaal ensemble 7.20 Claude Debussy-concert 8.25 Radiobui voor de oude generatie. BERLIJN, 867 M. 3.20 Populair con cert door de kapel Wlademar Jasz 5 40 Gramofoonmuzlek 7.50 Vroolijk pro gramma 9.20 Dansmuziek door de ka pel Herbert Trauss. HAMBURG, 332 M. 1.35 Dal. (gr.pl.) 3 20 Militair concert Paul Wolf 6.20 Mozartconcert Vroolijk programma. Persoonlijk spreek ik de hoop uit en ik I meen, dat deze hoop niet ongegrond is dit de overheid middelen zal kunnen vinden, om voor de beproefde ouders in elk geval de ma- terieele zorg te verlichten. Verschillende pa- tiëntjes zullen extra-voeding noodig hebben. Ik meen sterk te moeten betwijfelen, of velen «teh uit hun eigen middelen die zullen kunnen betalen. Hulp zal dringend noodig zijn. Hopen wij verder, dat de groote zorgen, die in vele huisgezinnen zijn binnengeslopen, er spoedig mogen verdwijnen. Enkele patiëntjes, die het eerst Mek zijn geworden, knappen al weer aar dig op. Mooi zomerweer, versterkende voedirtfe en rust zullen veel kunnen bereiken. Wij zijn Donderdagmorgen op de school ge weest en constateerden, dat de leerlingen, ook van de besmette klasse, er allerminst ziekelijk Onder het eere-presidium van mevrouw C. de Vlugt-Flentrop heeft zich te Amsterdam een comité gevormd om de verkooporganisatie van de crislspostzegels ter hand te nemen. Van Zaterdag 28 dezer af zullen van 10 tot 5 uur speciale loketten geopend zijn in het hoofd postkantoor en in het postkantoor Zuid (Roelof Hartplein), terwijl eveneens zegels verkrijg baar zijn bij het secretariaat van het Postzegel- comité: Accountantskantoor M. F. Pieters. Kei zersgracht 276, tel. 35276, en bij het Crtsls- Comlté Amsterdam 1931, Barphatikade 2, teL 31808. Telefonische bestellingen worden aan beide laatstgenoemde adressen gaarne aangenomen. Bestellingen boven 10.worden thulsbe- zorgd tegen contante betaling. Frankeert uw correspondentie uitsluitend met crisispostzegel, helpt op deze wijze mede het moeilijke bestaan van uw door de crisis zoo zeer getroffen medebrugers althans eenlgszlns te verlichten. t De postzegels met een frankeerwaarde van reap 5 en 6 ct. worden verkocht voor reap. 9 en 11 ct. Het la voor het eerst dat een postzegel de beeltenis draagt van H. K. H. Prinses Juliana, eere-voorzlteter van het Nationaal Criaiz- Comlté. HILVERSUM. 391 M. VARA 8.00 Gramofoonmuzlek 9 00 De Notenkrakers o. 1. v. Daal Wins 10.18 Uitzending voor de arbeiders In de continubedrijven. De Notenkrakers o. 1. v. Daaf Wins. Vara- orkeet o. 1. v. Ernst Ewald Gebert 12.00 Vara-ensemble o 1. V. Frtte Bakels 1230 Gramofoonmuzlek 12.45 Klein Vara- ensemble o 1. v. mts Bakels 1.15 Gra. mofoonmuzlek 130 Klein-Vara-enaem- ble o. 1. v. mts Bakels 2.00 Rustpoos 2 15 De Flierefluiters o. 1. v. J. v. d. Horst Alb. de Booy. zang 3.30 Rott. Phil har monisch orkest o. 1. v. Bd. Fllpse. Thora Denijs, bas 4.00 Idem m m. v. Rott. Phllharmonlsch koor en solokwartet 6.00 Overgang naar den versterkten zender 6.06 Orgelspel door Oor Steyn. Eug. Char- mon, zang Joop Carlquiat, -banjo. Jan Mulder, saxofoon 630 Óramofoonmuslek 730 Vara-KInderkoor ,J3e Krekeltjes" o. 1. v. Lelda Hulscber. Jo Klckheter, plano 7.45 De Engelscbe cupfinale. J. Oud- heusden 8 00 Herhaling SO6-berlchten 8.03 Gramofoonmuzlek- 8 20 Vara- orkest o. 1. v. H. de Groot. Ellen Schwarz sopraan. Maartje Offera.-alt. Gerrlt Visser, tenor. Ed. Hellmuth, baa-barllon Ben kruistocht door Verdi’s opera Rlgoletto 10.00 Vaz Dins 10.15 Gramofoonmuzlek 10.30 Een herinnering aan 30 Dec 1933 Pellkaan-Schlpixjl 10 45 CeUorecltal door Wlm Amende. Joh. Jong, plano 1100 Gramofoonmuzlek 12.00 Sluiting. gemeenteraad, nu hü besloten heeft, een der den wethouder te benoemen, bereid ia, de jaar wedden van de wethouders te verlagen, b.v. met een derde gedeelte. Eenige leden achtten dit verzoek niet voor inwilliging vatbaar. In de volgende vergadering zal echter eerst definitief besloten worden, daar thans de stemmen staakten (66). Besloten werd het schrijven van de raads- commlssie-Padt, welke, zooals gemeld, besloten heeft, haar onderzoek af te breken en haar taak als geëindigd te beschouwen, aan Ged. Staten ter kennis te brengen. De heer Padt gaf uit voerig aan, hoe tegenover de commissie opge treden werd en zij in haar arbeid werd tegen gewerkt. Ter dekking van eenige uitgaafposten werd besloten, de opcenten op de gemeentefondsbe lasting te verboogen van 65 tot 70. Aan het einde der vergadering sprak de voorzitter sympathieke woorden tot den heer Geers (R. K.), die wegens vertrek naar Haar lem als raadslid afscheid nam. in mijn eerste kop thee en zou het nooit willen missen. Onlangs heb ik eens een tijd lang geen Kruschen gehad en ik was dezelfde vrouw niet meer." Mevr. M. D. te L. Zoovele kwalen waaraan men lijdt en hoofdpijn Is wel de meest voorkomende klacht kunnen meestal worden teruggebracht tot één en deselfde oorzaak; traagheid der inwen dige organen. Wanneer <fe afvoerorganen on voldoende werken, blijven steeds afvalstoffen in het lichaam achter, welke het bloed onzuiver maken en de algeheele gezondheidstoestand kunnen schaden. De „kleine dagelijksche dosis" Kruschen Salts zal uw afvoerorganen tot beter werking sansporen en zoodoende steeds Inwen dig zuiver houden. Kruschen Salta zal u naar lichaam en geest verfrlsschen en verjongen. Kruschen Halte Is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten A 030 en f 180 per flacon, omzetbelasting Inbegrepen. Let op dat op het etiket op de flesch zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Han dels Maatschappij Amsterdam, voorkomt. DAVENTRY. 1569 M. 1235 Het Com- modor» Grand-orkest o. I. v. Joseph Mus- cant 138 Gramofoonmuzlek 7.20 Jack Payne en zijn orkest 9 55 Het B. B.C.-danaorkest o. 1. v. Henry Hall. PARIJS (RADIO), 1648 M. 11.20 Het Lucien Goldv-orkest 7.20 Concert o. 1. v. Raoul Lablss 9.50 Dansmuziek. MILAAN, 369 M. 4.30 Dansmuziek 7 25 Gramofoonmuzlek 8 08 Concert door trio 9.00 Gevarieerd programma 9.45 Gramofoonmuzlek. ROME. 421 M. 4.30 Instrumentaal concert 7.00 Gramofoonmuzlek 7.25 Gramofoonmuzlek 8.20 Opera-ultzen- dlng.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 20