Muller Massis’ pleidooi Het 60 millioenen-plan 1 VI R O Arbeidsconflicten DE VOORTZETTING vrees Onnes’ ld, De correapondentie g Geen vóórwetenschap Zakenbrieven Vreemde arbeids krachten i® De chantage n Engeland Algemeene politiebond ‘-Ir In bealag genomen Principieele vooratellen Moraliteit In eigen behoefte voorzien TWEEDE KAMER Klagen of zwygen TAL VAN SPREKERS Weinig importeer en Samenwerking bedryfeleven Verlaging productie koeten Industrie en mijnbedrijf Factor i* wereldverkeer Leven van ac huid en Oprichting induatrieën Alleen het P.E.N. Een achaduwzyde In Parkzicht T wente GEZANT TE STOCKHOLM I Ingediende vooratellen worden thana beatudeerd Electriciteitavoorziening in N oord-Holland iii I ji F Nederland^ De katholielte fractie zal de regee- ring ateunen, indien deze op bepaalde punten at uur t in de richting, welke de fractie wenacht Kellnera en muzikanten hebben de miniaterieele aandacht I „Koning wat wel degelyk in ataat het door de verhuizera geëiachte bedrag uit eigen middelen te betalen” By Van Heek en by de Stroo- kartonfabriek „Hollandia” „Gevaarlijke politieke tegenstanders** Steun toegezegd By „Hollandia” te Coevorden Zy moeten gemeld worden aan de groepaleiding der N^S.B. leac houwingen O nd er handelingen met Japan den een ge- 4 Den Haag, 36 April 1934 gemoel worden geilen. i Die achaduwzyde I» hare tydelykheid zy verschuift, indien niet spoedig belangrijke oon- junctuurverbetertng intreedt, de werkloosheid van het oogenbllk naar de toekomst. Een ander desideratum van prof. Aalberae Is. dat de Regeerlng zorge voor meer samenwer king In het bedrijfsleven. „Kon Koning De Officier Doch, hoe het zy, thans zullen de 80 mlllloen direct en Indirect heel wat geestelijken en ma- terleelen nood lenigen. zy zullen allerwegen gaan rouleeren en de koopkracht vergrooten. Deze „wenk" bewijst, concludeert het „Volk”, dat de N. S. B. zwarte lijsten van politieke tegenstanders aanlegt. De vergadering gaf haar misnoegen te ken nen over de houding van het hoofdbestuur en over de verschillende steunacties. voorkomt, •rlandschen Door de partijen Is toegezegd, dat zij over 24 uur aan den Ryksbemlddelaar zullen antwoor den, of zij deze voorstellen aanvaarden. Is gedele- »mlx van medema- correspondentie naar het rijk der fabeltjes dient te worden verwezen. In de samenkomsten tusschen Onnes en Ho ning zit niets verdachts; het is toch geen won der. dat twee zakenmenschen elkaar toe nu er. dan spreken Ook de plaatsen van samenkomst zijn m geen enkel opzicht verdacht. Hier breekt pl. zijn pleidooi af. Zaterdag as te tien uur zal mr. Kappeyne pleiten waarna mr. Muller Massis Dinsdag het juridisch ge deelte van zijn betoog zal houden. „Let op uw onmiddellijke omgeving en meldt eiken, naar uw meenlng gevaarlijken polltle- ken tegenstander (naam, woning, partij, enz.) opdat onze groepsleiding zoonoodig met alle factoren rekening kan houden.” Tenslotte heeft prof Aalberse de verlaging van de productiekosten aangeroerd, waarbij al tijd maar weer de loonen op den voorgrond worden gesteld. Vergeet men niet al te vaak, dat loonsverlaging de opleving alleen vermag te stimuTeeren, als dientengevolge zóóveel nieu we arbeiders aan het werk kunnen, dat het totalen loonsbedrag booger wordt? Prof. AALBKR8K de president van oe Ka tholieke fractie, op welke vooral te deser zake de blikken gericht waren want sou zy zoo maar met het streven naar loonsverlaging medegaan? heeft in een scherp omlynd en keurig ingedeeld betoog aan de Regeerlng me degedeeld wat zy van de Katholieke volks vertegenwoordigers te wachten heeft De werkverruiming op zichzelf had al» ver vulling van een voornaam propagandapunt der R K. Staatsparty natuurlijk de volledige tn» stemming van Prof. Aalberse, al moet men niet vergeten, dat zij naast hare lichtzijde, het on- middeliyk toelaat, dat zij aan duizenden ar beiden brengt. ook eene groote schaduwzijde heef». In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer betreffende het ontwerp van wet tot re geling van het verrichten van arbeid in loon dienst door vreemdelingen, wijst de Regeerlng er op. dat In de considerans van het wetsont werp de woorden ,Jn loondienst" zijn vervallen, zoodat de considerans thans luidt: „wetsont werp tot regeling van het verrichten van arbeid door vreemdelingen Doch niet slechts door een daarop Ingerichte handelspolitiek wenacht Prof. Aalberae de op richting van nieuwe Industrieën te bevorderen. Hjj wenacht daarnaast, dat de noodlge voor lichting omtrent mogelijkheden van slatten ge geven wordt, aooals dat in Limburg en Bra bant reeds op hoogst verdienstelijke wyaz ge schiedt. afdeelingsbestuur worden gevraagd en de even tueel verder te nemen maatregelen zullen daar bij worden besproken. Op grond van dit besluit is. naar onze zegs man meoedeelde, het royement der genoemde bestuursleden gevolgd. De voorzitter zelf Is op de bewuste vergadering niet aanwezig geweest. Tijdens de vergadering, die een bewogen karakter droeg kwam een brief binnen van het hoofdbestuur aan den heer J. van Leusden voorzitter van de afdeellng Amsterdam, met de mededeellng dat ook hij geroyeerd was. Wij hebben ons naar aanleiding hiervan ge wend tot den voorzitter van de Amsteroamsche afdeellng den heer J. J. van Leusden. die ons mededeeioe. dat In de Maandag 1.1. genouden afdcellngsvergaderlng gesproken Is over het jongste congres te Utrecht en het onbevredi gende resultaat daarvan. Er is toen besloten, over dit resultaat besprekingen te voeren In huishoudelijke vergaderingen met de leden der afdeellng. In die vergaderingen zal de goedkeu ring der leden van de houding van het zittend Koning heeft beweerd, dat de heele corres pondentie tusschen Onnes en hem fictief -is en slechts diende om afspraken te maken en be dekte mededeelingen te doen over de Inbraak. Volgens hem Is van een reëelen schilderijen handel geen sprake. Aanvankelijk laat Koning zich tegenover den rechter-commlssarls zeer aarzelend uit over de beteekenls van de verschillende brieven. De eerste brief van 2 Maart zou een aanma ning. een herinnering voor Onnes zijn, om te betalen. Cijfers of bijzonderheden komen In dat epistel niet voor; uit niets blijkt, dat dit het doel was. Integendeel, die brief is duidelijk een zakenbrief over schllderyenhandel. In bij zonderheden bespreekt pl. dan den brief van 11 Maart, ook daarin is niets dat duidt op een samenkomst of afspraak. Als men aan Koning vraagt: „Wat beteeken- de dat briefje nu voor u?”, dan zegt K., dat hij zich dat briefje niet meer herinnert. Uit de verklaringen van getuige Everwyn staat vast, dat er wel degelijk sprake was van een schilderljenbeleenlng. Een geheime circulaire van de N. S. B. leen stuk, dat de groepsleiders van de Mussert- oeweging dezer dagen hebben toegezonden aan de leden. Punt 9 luidt aldus: Naar wy vernemen heeft het besprokene In de Maandag LI. gehouden vergadering van de afdeellng Amsterdam van den Algemeenen Bond van Poiltle-personeel In Nederland het hoofdbestuur van dezen bond aanleiding ge geven. over te gaan tot het fbyement van vijf bestuursleden der Amsterdamsche atdeeling, t. w. de heeren Meynen, Andringa, de Vries. Laats en J. de Jong. Het na het eindigen der Engelsch-Neder- landsche handelsbesprekingen gepubliceer de communiqué vermeldt, dat elk der belde partijen principieele voorstellen heeft inge diend, welke thans worden bestudeerd. Dit onderzoek zal waarschijnlijk veertien dagen in beslag nemen, dan zal In den loop van verdere besprekingen, welke zoo spoedig mo- geiyk te Londen zullen worden hervat, de beslissing worden genomen. De Nederlandsche voorstellen hebben in hoofdzaak bacon en tuinbouwproducten be troffen. hetgeen de Britsche positie moeilijk maakt. nister van Sociale Zakt dacht gericht op Met dienstboden in Nederland die zooveel bijzonderheden van dien 3en Maart weet, niet meer weet wAAr en hoe hjj Wltbraad heeft ontmoet, een ontmoeting, die leidde tot een gesprek in „De Roode Leeuw” 'en bet door geven van het geld. Zit dAAr nu niet Iets achter? De verklaringen over de besprekingen tus- seshen Koning en Wltbraad dienen met de meeste voorzichtigheid te worden behandeld, niet alleen wat het onderwerp van hun bespre kingen .betreft, maar ook met het oog op de verschillende data. Pl. noemt verschillende voorj beelden op van verklaringen van Wltbraad en Koning, die niet kloppen. De Vereeniging voor den Effectenhandel zendt ons de volgende verklaring: Naar aanleiding van onder meer In Uw blad geuite vermoedens van vóórwetenschap om trent de uitspraken In de processen betreffende de goudclausule in de dollarleeningen der Ba- taafsche Petroleum Maatschappij en Konink lijke Nederlandsche Maatschappij tot Exploi tatie van Petroleumbronnen in Nederlandsch- Indlë heoben wij ons op verzoek van den Offi cier van Justitie te ’sOravenhage bereid ver klaard een onderzoek naar de juistheid der ge rezen vermoedens in te stellen. De leden, op wier medewerking wij daarbij een beroep heb ben gedaan, hebben daarin zonder aarzeling toegestemd. Van dit onderzoek Is een accoun tantsrapport aan ons uitgebracht. In de eindconclusie, welke wy uit dit rapport hebben getrokken en in een brief aan den Of ficier van Justitie hebben neergelegd hebben wij uiteengezet, dat de in het accountants rapport omschreven transacties uiteraard geen antwoord geven op de vraag naar de motieven, welke tot het geven der orders hebben geleld. Wel kon ons Inziens daaruit worden gezien, dat er geen aanleiding was aan te nemen, dat de beantwoording van die vraag zou wijzen op voorwetenschap van de beslissing, welke den volgenden dag door de Haagsche Rechtbank In de procedure tegen de „Koninklijke” en de Ja- aafsche" werd gegeven. Op dien grond aarzelen wij dan ook niet te verklaren, dat de destijds in enkele dagbladen geuite veronderstellingen volkomen uit de lucht gegrepen zijn. De leider der Katholieke fractie beeft aan de Regeering instaiftelvk gevraagd, welke hare meaning is omtrent de verschillende door haar aangeroerde punten, en haar toege zegd, dat xü, indien xy bevredigend antwoordt, den krachtigen steun zal erlangen van de geheele Katholieke fractie. Want wanneer dr. Colijn en de zijnen voornemens zijn, op het ge bied van de handelspolitiek, de be vordering van nieuwe industrieën en de samenwerking in het bedrijfsle ven te sturen in de richting, die de Katholieken voorstaan, dan zullen zÜ voor sommigen van prof. Aai barse*» fractie het stemmen voor maatregelen, die hun aanvankelijk zeer tegenstaan loonsverlaging en steunverlaging gemsdtkelüker maken. Bij onderzoek Is het blad gebleken, dat in de kringhulzen Inderdaad de namen en adres sen van politieke tegenstanders ook van leden van rechtsche partijen In kaartsysteem HJn gebracht. „Voorbereidingen voor het con centratiekamp", verklaarde een vooraanstaand N. 8. B.-er. hem zou hebben gedaan en die waar zijn, kun nen Koning bekend zijn uit eigen waarneming. - - 1 van rijn ver- Donderdagmiddag ’vergaderde de Rljksbemld delaar uit het eerste district, de heer H. P. J. Bloemers. In het stadhuis te Groningen, met de partijen, betrokken bjj het dreigend geschil by de Strookartonfabriek „Hollandia” te Coevorden. De arbeiders hadden de directie een ultimatum gesteld, tegen 30 April. Op verzoek van Rljksbemlddelaar, hebben de arbeidersorganisa ties, erin toegestemd, dien termijn met week te verlengen De laatste zinsnede van bovenstaand schrij ven dunkt ons In tegenspraak, althans niet In dwihgend logisch verband te staan lot den overigen tekst Hoe kan de V. V. d. E„ coege- vende dat haar onderzoekingen „uiteraard geen antwoord geven op de vraag naar de motieven, welke tot het geven van orders hebben geleld”, tegelijk, nog wel zonder aarzelen, verklaren, „dat veronderstellingen nopens voorwetenschap volkomen uit de lucht zijn gegrepen”. Non liquetA Of moet men den passus „geen aanleiding om aan te nemen etc.” vertalen In .het bewijs geleverd, dat er geen voorweten schap by de onmiddeliyke of middellijke op drachtgevers bestond"? Met slappe formules wordt de lucht niet gezuiverd. In de vergadering van den gemeenteraad van Harenkarspel deelde de voorzitter by het defi nitieve besluit tot overdracht van het G E. B. aan het P E. N mee, verheugd te zijn, dat dit besluit nü was gevallen, daar het hem bekend was, dat het volgend jaar alle gemeentelijke electriglteitsbedrljven zouden worden gedwon gen aan het P. E. N. over te gaan. Naar de „Telegraaf" meldt, kan de benoeming van mr. J. E. H. baron van NageU. te s-Ora- BU de beoordeellng of door middel van het In dit ontwerp voorziene vergunningsstelsel naar vermindering van het aantal vreemde arbeids krachten In de genoemde beroepen moet wor den gestreefd, zal mede rekening dienen te worden gehouden met de belangen van de be drijven en de gezinnen hier te lande, die deze arbeidskrachten in dienst hebben. Dit punt zal uiteraard by de uitvoering der wettelyke rege ling onder de oogen worden gezien. Naar de Regeerlng meent heeft zy in de Me morie van Antwoord op het Voorloopig verslag der Tweede Kamer duldeiyk doen uitkomen, dat zy by de uitvoering der hier voorgestelde wette lyke regeling in het algemeen ernstig rekening wenscht te houden met de belangen van de be- dryven of ondernemingen, die vreemde arbeids krachten in dienst hebben Dr. Hirschfeld, die momenteel in Londen vertoeft, In verband met de voorbereidingen voor de besprekingen Inzake het handelsver keer, zal heden in Den Haag terugkeeren, om nader met de regeerlng te overleggen. Koning beweert, dat Onnes hem In Parkzicht ƒ1000.heeft gegeven om door te geven aan Wltbraad en zyn trawanten. Koning komt, om ■tin verhaal geloofwaardig te maken.' met bij zonderheden. Onnes zou. onder tafel door, met »Un linkerhand een couvert met het geld aan Koning hebben gegeven Dat sou toch wel een «I verdachte beweging zijn, temeer, daar in het buffet een Juffrouw sat. die beide heeren kon elen Volgens den Officier steat het vast, dat Onnes op 3 Maart geld had, omdat Goudstikker hem op dien dag 9000 had uitbetaald. Getuigen ver klaren, dat het in den ochtend is uitbetaald, ëoch volgens v. d. Duseen was Onnes 's morgens Maart on NUenrode. PL noemt het zeer merkwaardig, dat Koning, Pl. behandelt dan de chsntagekwestle Is het aan te nemen, aldus Mr. Muller Massis. dat iemand, die volmaakt onschuldig is, zich laat Intlmldeeren door chantagepogingen? Pl. meent deze vraag bevestigend te mogen beantwoorden. Hoe vaak komt het niet voor, dat een on schuldig iemand wordt gechanteerd. De men- schen zyn meestal doodsbang voor geruchten, waar of onwaar, die den persoon in kwestie schade kunnen doen. Vooral de koopman is zeer bang voor chantage. Onnes was zeer bang zyn eer en goeden naam te verliezen, dat biykt uit de getuigenverklarin gen. Koning heeft tegen Onnes gezegd: ..Als je niet betaalt, wordt het gestolen goed by Je thuis bezorgd en zeg ik, dat je zelf opdracht tot bet weghalen hebt gegeven.” Als koopman was Onnes bang, bang zelfs om verdacht te worden. Naast dit beschikbaar stellen van milüoenen zal echter, aldus Prof. Aalberse, eta krachtige, goed doordachte -handelspolitiek noodlg zyn. Met een beroep op de recente brochure van den sodaal-democraat Vliegen wees de Ka tholieke fractie voorzitter erop, dat ons land in de toekomst zoo weinig mogeiyk zal moeten lm portee ren van die artikelen, die het red pro duceert of zelf zal kunnen produceeren. Prof. Aalberse staat nameiyk met tal van anderen op het standpunt, dat er in Nederland nog verschillende industrieën kunnen woiden m het leven geroepen, die niet, aooals de anti- revolutionnalr SMEENK vreesde, kasoiantjes zullen biyken. maar een blijvende plaats in onze volkshuishouding zullen innemen. Het oude argument, dat zonder Import geen export mogeiyk is, wijst Prof. Aalberse van de hand, ten eerste, omdat onze handelsbelans sterk passief Is en het argument op een nandels- balans In evenwicht slaat, en ten tweede om dat verruiming van de blnnenlandsche markt door Import vggrende maatregelen tengevolge heeft daling der productiekosten en op die wyze vanzelf ook den export weder stimuleert. Het indertyd onder Prof. Aalberae» bewind als Minister van Economische Zaken zoo heftig door de vry handelaars bestookte Schoenen wet je heeft dit laatste wel op aeer frappante wyze bevestigd. Het werkzaam zyn hier te lande van een groot aantal kellners en muzikanten van vreemde nationaliteit, heeft de aandacht van den Ml- \en. Evenzeer is zyn aan- :t groote aantal vreëmde dat iedere arbeider voortaan kan bepalen, wat hy verdiend heeft, dat de directie In principe bereid is een wachtgeld toe te kennen In gevallen van stag natie, voortvloeiende uit het bedryfsbeheer, dat de directie bereid Is over klachten en bU wijzigingen in de arbeidsvoorwaarden met de gezamenlyke organisaties gezameniyk overleg te plegen, dat de directie over de geldende tarieven een bespreking met de drie arbeidersorganisaties zal houden, waarby zy zal trachten, zooveel mo- geiyk aan de bezwaren tegemoet te komen. aldus releveert pl. hei laatste deel pleidooi van Dinsdag. Pl. somt hiervan schillende voorbeelden op. Vervolgens wijst hy op onjuistheden in Koning's verklaringen. Zoo sou Onnes hem hebben verteld, dat hy tegen alle mogeiyke schade .verzekerd was. Dit is. wat de schilderijen betreft, volmaakt onjuist. Koning zou geween hebben, wanneer de datum was. waarop de verzekering moest be talen. Onnes zou hem dit hebben verteld, doch dat is onmogelyk, want Onnes wist het zelf niet Hy heeft de politie op moeten vragen om hei te weten te komen. Dan de gebroken beeldjes! De geschiedenis hiervan vertelt hy aan Koning. en zoo verwyt de Officier hem hy verzwygt het tegenover Goudstikker. Maar, aldus pl.. het Is zeer goed mogeiyk. dat Koning hem door zyn verhalen over verzekeringen uit zyn tent heeft gelokt Als Koning geklaagd heeft over verzekeringen kan Onnes zeer goed hebben geantwoord: „Ik heb geen klagen over assuranties; my is het volgende met een paar beeldjes gebeurd... Vervolgens behandelt pl. de bewaking van net kasteel. Verd. Onnes kan nóóit hebben gezegd dat er nooit een politieman langs het kasteel kwam. De verklaringen van Koning zyn óf aan Ieder een bekend, óf hy heeft ze als een sluwe vos uit Onnes gekregen, óf ze zyn onwaar. „Financial News" schryfl ons: Nederland is bereid meer textielproducten, staal- en electriclteltsproducten af te nemen, doch hiervoor in ruil eischt Nederland conces sies voor zyn land- en tulnbouwproducten-ln- voer. e De toestand, samenvallend met situaties ont staan door onderhandellngen met andere lan den, welke belang hebben by den invoer in En geland van landbouwproducten, heeft er toe ge leid, dat het Engelsche kabinet den toestand nogmaals onder de oogen heeft gezien, hetgeetf heeft geleld tot de vorming van een liaison- cotnmlssle, welke naar verluidt, onder leiding staat van Baldwin. Vooral schynt vermoedeiyk een einde gemaakt te worden aan de bescherming van de bloem- bollen-lndustrie In Engeland. Het biykt n. 1„ dat verschillende der meest belangrijke Engel sche bloembol-producenten te Spalding tegen bescherming zyn. zy achten zich voldoende In staat om de Nederlandsche concurrentie te kun nen doorstaan en zy vreezen dat een geheel be schermde markt er toe zal leiden, dat er een groot aantal blnnenlandsche concurrenten zal gaan optreden, hetgeen eventueel tot het beder ven der pryzen zou kunnen leiden. Het Is mogeiyk, dat de rechtstreeksche onder handellngen tusschen de textiel- en sulkerbelan- gen der belde landen er, onafhankelyk van de officieele onderhandellngen, toe sullen lelden, dat een of andere overeenkomst wordt bereikt, waarby Engeland In ruil voor concessies voor textiel, bereid zou zyn om een groot deel van zyn suikerbehoefte in plaats van uit Cuba, uit Java In te voeren. Prof. Van Gelderen, die de Japansche onder handellngen te Batavia zal by wonen zal *17 Met a s. naar Ned. Indlë vliegen. De heer Spanjaard, die eveneens geerde Is aangewezen, zal met de 8t. Aidegonde” de reis naar BataWi ken. En hy wenacht verder, dat de Overheid Staat, provincie en gemeente pogingen, om tot vee- ticip* VBn nieuwe bedrijven te ko men, ook financieel zal steunen door medewerking te verleenen aan de stichting van particuliere in- duatriebanken en deze banken on der een zekere contróle te nemen. De Ryksbemlddelaar heeft aan partyen een voorstel gedaan omtrent een collectieve arbeids overeenkomst, welke zou gelden tot 1 Septem ber as. Bovendien zullen partyen zich hebben te verbinden na 1 September opnieuw een col lectieve arbeidsovereenkomst af te sluiten, waarby, Indien geen overeenstemming wordt verkregen, de bepalingen door arbitrage of bin dend advies zullen worden vastgesteld. Partyen sullen hierover vóór i Mei moeten be slissen. Trouwens, al was Onnes naar de Justitie gegaan, dan zou het parket tegen Koning niets hebben kunnen bewyzen. De keuze tus- achen klagen by de Justitie en zwygen was het groote dilemma van Onnes. Het is begrype- Mjk. dat Onnes heeft gedacht: Koning zal zich nog wel tienmaal bedenken voor hy naar de politie gaat. Het is beter hem te sussen, want Als hy met zyn fantasie naar de Justitie gaat, is veel ellende te verwachten en sullen de ver zekeringsgelden niet direct worden uitbetaald. Een civiel proces zou het gevolg zyn en mis schien zou Koning daarin optreden als ge tuige Wat Koning als getuige vermag, weten wy van de Dultsche getuigen. Ook vergete men niet, dat Koning een echte Mephisto-rol heeft gespeeld, hy beeft alleen maar gezegd, .dat hy er meer van wist". wAt hy „wist’, relde hy niet, noch vertelde'hy zyn eigen aandeel aan de geschiedenis. Het doel van Onnes was. om Koning aan het lyntje te houden en om te voorkomen, dat er stof zou waaien. De beleenmgen van schilderyen dienden ie om Koning te sussen en 3e. om er zelf wat aan te verdienen. Ten stadhulze te Enschedé is een conferentie gehouden, tusschen den Ryksbemlddelaar prof, mr. A. C. Josephus Jltta en de partyen, be trokken by het dreigend conflict by de N. V. Textiel My. L. van Heek en Zn. te Losser, by welke firma tegen Maandag as. een staking was af gekondlgd. De Ryksbemlddelaar heeft ten slotte een voor stel gedaan, hierop neerkomende. De op de begrooting van het Departement van Financiën uitgetrokken post van 80 mlllloen ten behoeve van de werkverruiming beeft In de Kamer aanleiding gegeven tot beschouwingen van een breedheid, die <an het algemeen be- grootingsdebat In het najaar denken deed. Geheel de economische politiek en’geheel het sociale beleid van het kabinet waren hier In het geding. En de Volksvertegenwoordiging heeft niet nagelaten, naast den steun dien zy aan het kabinet by zyn streven naar werk verruiming natuuriyk van harte geeft, aan Dr. Coiyn en de Ministers Oud. Blotemaker en Kalft, die mede achter de Regeerlngstafei aan wezig waren, ook mede te geven een scherpen Indruk van de stroomlngen. die in haar mid den ten aanzien van de vraagstukken, welke deze werkverruiming oproept, bestaan. De Staatslndustriebank. die beden weder door den soclaal-democraat Dr. VAN DEN TEMPEL bepleit werd, wyzen de Katholieken af, doch wél staan zy op het standpunt, dat de Overheid de taak, heeft, nieuwen opbloel in ons Industrieele leven daadwerkeiyk te bevor deren. Hoe groot trouwens de mogelykheden zyn. heeft de tyer VLIEGEN nog eens met een paraphrase op zyn brochure uiteengezet. Er zyn tal van artikelen vensterglas, auto’s, drukpersen, stofzuigers die wy voéEtaan zelf of uitsluitend zelf kunnen vervaardigen, om op die wyze blltende werkgelegenheid te scheppen voor de velen, die door de Inkrimping van den Internationalen handel werkloos ge worden zyn en ook niet In den landbouw kun nen worden ondergebracht. Ir. BONGAERT8 heeft In een bekwaam betoog vooral erop aangedrongen, dat de Regeerlng de thans uitgetrokken bedragen besteden zal In dusdanlgen zin, dat daardoor de positie van Nederland als belangryken factor in het wereld verkeer nog beter gewaarborgd wordt. De ka tholieke oud-mlnlster denkt dan aan credleten voor den bouw van zeer moderne, goedkoop te explolteeren schepen, terwyi hy ook langs an deren weg de vervoermogeiykheld voor de Ne derlandsche scheepvaart stlmuleeren wil b. v. door zooveel mogelyk te bevorderen, dat de Ne derlandsche In- en export met Nederlandsche schepen geschiedt. Voorts heeft ook Ir. Bon- gaerts op den nood In het Limburgsche myn- gebled gewezen en op de noodzakelykheid van een statistiek, die aangeeft de motieven, waar om Nederland de verschillende goederen van zyn Invoer uit het buitenland betrekt, opdat on- mlddeliyk kan worden nagegaan, welke invoe ren eventueel door eigen fabrikaat zouden kunnen worden vervangen. De Officier beeft aan Onnes verweten, dat Onnes na de chantage-poglngen nog steeds boven zyn brieven aan K. schrijft .Hoogge achte Heer en er onder „Hoogachteno”. Maar dat is een zeer gewone manier van schrijven van een zakenman, dat vloeit hem gemakkelyk uit de pen Daar komt nog by. dat Onnes Ko hing niet wilde prikkelen, al was hy dan in wendlg ook woedend. Als er nu een code brief wisseling la. hoe verklaart de Officier dan. dat er een brief Is. waarin zonder omwegen een vaste afspraak wordt gemaakt. De plaats en het uur worden er in genoemd. Koning heeft steeds gezegd, dat er aityd een vaste plaats van samenkomst bestond die dus niet In de brie-en behoefde te worden noemd. Door dezen brief vervalt dus het fa beltje van Koning. Ook biykt er uit dat de andere brieven geen gecamoufleerde afspraken waren, ancers sou de code steeds zyn gebruikt Vlak voor de uitbetaling van de verzekenngs- som. dus tr. den tyd. dat de tnoeliykheden vai de baan zyn dien tyd schrijft Onnes een per- tinenten blief aan Koning waarin hy absoluu: weigert gelo te geven. Hieruit alleen biykt al de onschuld, van Onnes. Ware hy schuldig ge weest. dan sou hy toen.* toen hy In ieder ge val kon betalen, niet zoo pertinent hebben ge weigerd. Nu komen we tot de vraag: ■ëlf de heele zaak financieren.” beeft zich hier van afgemaakt met een kort „neen”. Het is echter zéér aannetneiyk, dat Koning zelf de zaak gefinancierd heeft. Hy is ■eer zeker een man, die op ieder tydstlp f 1000 kan krijgen. Hy is een actief man. die vele zaken entameerde. Er wordt gezegd, dat Ko- hlng zooveel schulden had, maarer zyn menschen. die van hun schulden leven! Uit alle» biykt, dat Koning, door allerlei transacties, veel grootere bedragen in handen kon krijgen. „Door tegen de assurantie te zwijgen, stelde u uw geld boven uw eer”, heeft de Officier aan Onnes verweten Doch Onnes’ standpunt was. dat hy het goed kwyt was en recht had op vergoeding van schade. Bovendien heeft <Je verzekering later óók de politie niet gewur- achuwd. maar heeft met de dieven onder handeld. Al kan men het misschien niet moreel goed keuren. tóch doet het niets toe of af tot het bewys van het ten laste gelegde. We moeten, om de moraliteit te beoordeelen ons goed verplaatsen In de situatie van Onnes. De vrees heeft Onnes gevangen, den strijd te gen het onbekende, tegen de dreigementen van Koning. durfde Onnes niet aanvaarden. PL zou graag een ander woord voor chantage vinden, want er wordt hier niet gedreigd met openbaarmaking van een geheid, maar met het in de schoenen schuiven van een bepaald feit, waaraan verdachte volmaakt onschuldig is. Ook andere leden der Katholieke fractie heb ben zich op dezen eersten middag van dit be langwekkend debat allerminst onbetuigd gela ten. De heer HERMANS legde er nog eens grooten nadruk op, dat de Regeerlng alle consequen ties van haar koerswyzlglng aanvaarden moet en dat er nu geen half werk geleverd moet wor den door alleen maar te streven nsmr verlaging van het levenspeil. Nederland behoeft, aldus de heer Hermans, lang niet In die mate van het buitenland af- hankeiyk te zyn, waarin het daarvan vroeger afhing. Het kan, zonder dat het aan autarkie ten of fer valt, veel meer in eigen behoefte voorzien. En zyn perfect geoutilleerd mynbedryf b. v. behoeft niet voortdurend honderden sedert Juli 1931 al 8750 menschen te ontslaan, als de Regeerlng daadwerkeiyk optreedt en dat het buitenland, hetwelk den Nedei export reeds afsneed, ook nog de blnnenlandsche markt bederft met fancy-pryzen voor steenkool, zelfs uit Japan en Indo-Chlna. Wat hslpt u. zoo vroeg de katholieke afgevaardigde, die al jaren op de bres staat voor Limburgs mynen. uw 60 mlllioenplan. als gy niet tegeiykertyd bronnen van werkloosheid, als daar by de my nen. stopt? Op den dertlgsten zittingsdag van het pro- aes Onnes van Nyenrode is alleen 'smlddags zitting gehouden. De verdediger Mr. Muller Massis zette in dese zitting zyn Dinsdag begonnen pleidooi voort. Alle mededeelingen van Koning. die Onnes By Onnes Is de volledige correspondentie tus schen hem en Koning In beslaggenomen. By Koning zelf zyn slechts enkele brieven gevon den. Ook dAt zeg' lets. Vervolgens bespreekt pl.. In verbena met de briefwisseling, de expertise door prof Vogel sang op enkele schilderyen verricht, deze ex pertise bewyst den schilderyenhamdei Oe ex pertise dooi Koning is aangevraagd nadat de zg fictieve briefwisseling reeds was begonnen Uitvoerig bespreekt mr. Muller Massis de verschillende onderhandellngen. gevoerd tus schen de Groenevelds en Koning. Uit het getuigenverhoor is vast Komen te staan, dat Koning tegenover Oroeneveld steeds over Onnes heeft gesproken In verband met de schilderilëntransacties. Dat was toch voor de zg. gecamoufleerde correspondentie niet noo dig. Integendeel er biykt zonneklaar uit. dat het verhaal van Koning over het doel van de De heer ENGELS, de vyfde katholieke spre ker, besprak In den breede de positie van de Twentoche textielindustrie, die geheel gereor ganiseerd zal moeten gorden, en kwam by de ze gelegenheid nog eens op voor een door hem al jarenlang bepleiten wensch, het tot staAid- brengen in Twente van een kleinbedrijf met electamno toren. Voorts hebben nog het woord gevoerd de hee ren Westerman. Duymaer van Twist, Van Rap- pard en Bakker We sullen In de komende da gen want het Is de vraag, of dit debat mor gen afloopt vanzelf nog terugkomen op de veelal meer ondergeschikte punten, die zy aanroerden.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 23