Muller Massis’ plexdoo I Het 60 millioenen-plan 0 Arbeidsconflicten DE VOORTZETTING Onnes’ vrees ft :h len ite dik rdt idt VRIJDAG 27 APRIL 1934 De correspondentie de By „Hollandia” te Coevorden Geen vóórwetenschap Zakenbrieven Vreemde arbeids krachten Nederland en Engeland Algemeene politiebond In beslag genomen Principieels voorstellen Moraliteit In eigen behoefte voorzien TWEEDE KAMER s Klagen of zwijgen TAL VAN SPREKERS Samenwerking bedrijfsleven Weinig importeer en ren Verlaging productiekosten Industrie en mijnbedrijf Factor in wereldverkeer Leven van schalden Alleen het P.E.N. Een schaduwzijde In Parkzicht T wente GEZANT TE STOCKHOLM 0. sen De katholieke fractie zal de regee ring steunen, indien deze op bepaalde punten stuurt in de richting, welke de fractie wenscht Ingediende voorstellen worden thans bestudeerd Electriciteitsvoorziening in Noord-Holland ■N 1*1 1*4 131 Zoning was wel degelijk in staat het door de verhuizers geëischte bedrag uit eigen middelen te betalen” Oprichting industrieën Zij moeten gemeld worden aan groepsleiding der N.S.B. Onderhandelingen met Japan By Van Heek en by de Stroo- kartonfabriek „Hollandia” Steun toegezegd Gevaarlijke politieke tegenstanders” Kellners en muzikanten hebben de ministerieele aandacht Beschouwingen e De chantage ■p at Den Haag, 28 April 1934 ateunen o Die schaduwzüde is hare ttfbeUJkheid. Zü verschuift, Indien niet spoedig belangrijke con- „Let op uw onmlddellüke omgeving en meldt eiken, naar uw meenlng gevaarlijken politle- ken tegenstander (naam, woning, partij, enz.) opdat onze groepsleiding zoonoodig met alle factoren rekening kan houden.” Doch, hoe het zij, thans zullen de 60 millioen direct en indirect heel wat geestelijken en ma- terieelen nood lenigen. Zij zullen allerwegen gaan rouleeren en de koopkracht vergrooten. correspondentie naar het rijk der fabeltjes dient te worden verwezen. In de samenkomsten tusschen Onnes en Ko ning zit niets verdachts; het is toch geen won der, dat twee zakenmenschen elkaar zoo nu er. dan spreken. Ook de plaatsen van samenkomst zijn In geen enkel opzicht verdacht. Hier breekt pl. zijn pleidooi af. Zaterdag as te tien uur zal mr. Kappeyne pleiten, waarna mr. Muller Massis Dinsdag het juridisch ge deelte van zijn betoog zal houden. Het na het eindigen der Engelsch-Neder- landsche handelsbespreklngen gepubliceer de communiqué vermeldt, dat elk der beide partijen princlpleele voorstellen heeft Inge diend. welke thans worden bestudeerd. Dig onderzoek zal wArschjjnlljk veertien dagen in beslag nemen, dan zal In den loop van verdere besprekingen, welke zoo spoedig mo gelijk te Londen zullen worden hervat, de beslissing worden genomen. De Nederlandsche voorstellen hebben in hoofdzaak bacon en tuinbouwproducten be troffen. hetgeen de Britsche positie nv—nijk maakt. sluiten, wordt Deze „wenk” bewijst, concludeert het „Volk”, dat de N. 8. B. zwarte lijsten van politieke tegenstanders aanlegt. Door de partijen Is toegezegd, dat zij over 24 uur aan den Rjjksbemiddelaar zullen antwoor den, of zü deze voorstellen aanvaarden. In de vergadering van den gemeenteraad van Harenkarspel deelde de voorzitter bij het defi nitieve besluit tot overdracht van het G.E.B. aan het P. E. N. mee. verheugd te zijn, dat dit besluit nü was gevallen, daar het hem bekend was, dat het volgend jaar alle gemeentelijke electriclteltsbedrtjven zouden worden gedwon gen aan het P. EN. over te gaan. ar de a Naar de „Telegraaf” meldt, kan de benoeming van mr. J. E. H. baron van Nagell, te 'z-Ora- venhage, tot gezant te Stockholm, «wrat des gu te gemoet worden gezien. en steun' maken. tl? M «4» ♦4« «74 IS? Bij onderzoek is het blad gebleken, dat in de kringhuizen Inderdaad de namen en adres sen van politieke tegenstanders ook van leden van rechtsche partijen In kaartsysteem zijn gebracht. „Voorbereidingen voor het con centratiekamp”, verklaarde een vooraanstaand N. 8. B.-er. De op de begrooting van het Departement van Financiën uitgetrokken post van 60 millioen ten behoeve van de werkverruiming heeft In de Kamer aanleiding gegeven tot beschouwingen van een breedheid, die aan het algemeen be- grootlngsdebat In het najaar denken deed. junctuurverbeterlng Intreedt, de werkloosheid van het oogenblik naar de toekomst. Doch niet slechts door een daarop Ingerichte handelspolitiek wenscht Prof Aalberse de op richting van nieuwe industrieën te bevorderen. Hjj wenscht daarnaast, dat de noodlge voor lichting omtrent mogelijkheden van slagen ge geven wordt, zooals dat in Limburg en Bra bant. reeds op hoogst verdienstelijke wijze ge schiedt. afdeelingsbestuur worden gevraagd en de even tueel verder te nemen maatregelen zullen daar bij worden besproken. Op grond van dit besluit is, naar onze zegs man mededeelde, het royement der genoemde bestuursleden gevolgd. De voorzitter zelf is op de bewuste vergadering niet aanwezig geweest. Tijdens de vergadering, die een bewogen karakter droeg kwam een brief binnen van bet hoofdbestuur aan den heer J. van Leusden, voorzitter van de afdeeling Amsterdam, met de mededeeling, dat ook hij geroyeerd was. In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer betreffende het ontwerp van wet tot re geling van het verrichten van arbeid in loon dienst door vreemdelingen, wijst de Regeering er op, dat in de considerans van het wetsont werp de woorden ,Jn loondienst” zijn vervallen, zoodat de considerans thans luidt: „wetsont werp tot regeling van het verrichten van arbeid door vreemdelingen.” Eëh ander desideratum van prof. Aalberse Is, dat de Regeering zorge voor meer samenwer king in het bedrijfsleven. Tenslotte heeft prof. Aalberse de verlaging van de productiekosten aangeroerd, waarbij al tijd maar weer de loonen op den voorgrond worden gesteld. Vergeet men niet al te vaak, dat loonsverlaging de opleving alleen vermag te sttmuleeren, als dientengevolge zóóveel nieu we arbeiders aan het werk kunnen, dat het totalen loonsbedrag hooger wordt? Koning heeft beweerd, dat de heele corres pondentie tusschen Onnes en hem fictief is en slechts diende om afspraken te maken en be dekte medpdeelingen te doen over de inbraak. Volgens hem Is van een reëelen schilderijen- handel geen sprake. Aanvankelijk laat Koning zich tegenover den rechter-commissaris zeer aarzelend uit over de beteekenls van de verschillende brieven. De eerste brief van 2 Maart zou een aanma ning. een herinnering voor Onnes zijn, om te betalen. Cijfers of bijzonderheden komen In dat epistel niet voor; uit niets blijkt, dat dit het doel was. Integendeel, die brief is duidelijk een zakenbrief over schilderijenhandel. In bij zonderheden bespreekt pl. dan den brief van 11 Maart, ook daarin is niets dat duldt op een samenkomst of afspraak. Als men aan Koning vraagt: „Wat beteeken- de dat briefje nu voor u?", dan zegt K., dat hij zich dat briefje niet meer herinnert. Uit de verklaringen van getuige Everwjjn staat vast, dat er wel degelijk sprake was van een schilderjjenbeleenlng. Een geheime circulaire van de N. 8. B. een stuk, dat de groepsleiders van de Mussert- beweglng dezer dagen hebben toegezonden aan de leden. Punt 9 luidt aldus: De vergadering gaf haar misnoegen te ken nen over de houding van het hoofdbestuur en over de verschillende steunactles. Prof. Van Oelderen, die de Japansche onder handelingen te Batavia zal bijwonen zal 17 Mei as. naar Ned. Indlë vliegen. De heer Spanjaard, die eveneens als gedele geerde Is aangewezen, zal met de „Marnlx van 8t. Aldegonde” de reis naar Batavia medema- ken. Ten stadhulze te Enschedé is een conferentie gehouden, tusschen den Rjjksbemiddelaar prof, mr. A. C. Josephus Jitta en de partijen, be trokken bjj het dreigend conflict bjj de N. V. Textiel Mjj. L. van Heek en Zn. te Losser, bij welke firma tegen Maandag as. een staking was afgekondigd. De Rjjksbemiddelaar heeft ten slotte een voor stel gedaan, hierop neerkomende. Wij hebben ons naar aanleiding hiervan ge wend tot den voorzitter van de Amsteraamsche afdeeling. den heer J. J. van Leusden. die ons mededeeJoe. dat in de Maandag 11 genouden afdcellngsvergadering gesproken is over het jongste congres te Utrecht en het onbevredi gende resultaat daarvan. Er is toen besloten, over dit resultaat besprekingen te voeren in huishoudelijke vergaderingen met de leden der afdeeling. In die vergaderingen zal de goedkeu ring der leden van de houding van het zittend De leider der Katholieke fractie heeft aan de Regeering instantelük gevraagd, welke hare meening is omtrent de verschillende door haar aangeroerde punten, en haar toege zegd, dat zü, indien zü bevredigend antwoordt, den krachtigen steun zal erlangen van de geheele Katholieke fractie. Want wanneer dr. Colün en de zijnen voornemens zijn, op het ge bied van de handelspolitiek, de be vordering van nieuwe industrieën en de samenwerking in bet bedrijfsle ven te sturen in de richting, die de Katholieken voorstaan, dan zullen zij voor sommigen van prof. Aal- berse’s fractie het stemmen voor maatregelen, die hun asmvankelijk t-ynn«l»»n loonsverlaging gemakkelijker Pl. behandelt dan de chantagekwesüe. Is het aan te nemen, aldus Mr. Muller Massis. dat iemand, die volmaakt onschuldig is, zich laat intimldeeren door chantagepogingen? Pl. meent deze vraag bevestigend te mogen beantwoorden. Hoe vaak komt het niet voor, dat een on schuldig iemand wordt gechanteerd. De men- scben zijn meestal doodsbang voor geruchten, vaar of onwaar, die den persoon in kwestie schade kunnen doen. Vooral de koopman is zeer bang voor chantage. Onnes was zeer bang zijn eer en goeden naam te verliezen, dat blijkt uit de getuigenverklarin gen. Koning heeft tegen Onnes gezegd: .Als je niet betaalt, wordt het gestolen goed bü je thuis bezorgd en zeg Ik. dat Je zelf opdracht tot het weghalen hebt gegeven.” Als koopman was Onnes bang, bang zelfs om verdacht te worden. Bij Onnes is de volledige correspondentie tus schen hem en Koning in beslaggenomen. Bü Koning zelf zijn slechts enkele brieven gevon den. Ook dkt zeg* Iets. Vervolgens bespreekt pl.. In verband met de briefwisseling, de expertise door prof. Vogel sang op enkele schilderijen verricht, deze ex pertise bewijst den schllderljenhandel De ex pertise door Koning la aangevraagd nadat de zg. fictieve briefwisseling reeds was begonnen Uitvoerig bespreekt mr Muller Massis de verschillende onderhandelingen. gevoerd tus schen de Groenevelds en Koning. Uit het getuigenverhoor is vast komen te staan, dat Koning tegenover Groeneveid steeds over Onnes heeft gesproken In verband met de schllderljentransacties. Dat was toch voor de zg. gecamoufleerde correspondentie niet noo- dlg. Integendeel er blijkt zonneklaar uit, dat het verhaal van Koning over het doel van de Bü de beoordeellng of door middel van het In dit ontwerp voorziene vergunningsstelsel naar vermindering van het aantal vreemde arbeids krachten In de genoemde beroepen moet wor den gestreefd, zal mede rekening dienen te worden gehouden met de belangen van de be drijven en de gezinnen hier te lande, die deze arbeidskrachten In dienst hebben. Dit punt zal uiteraard bjj de uitvoering der wetteljjke rege ling onder de oogen worden gezien. Naar de Regeering meent heeft zjj In de Me morie van Antwoord op het Voorloopig verslag der Tweede Kamer duidelijk doen uitkomen, dat zjj bjj de uitvoering der hier voorgestelde wette- Ijjke regeling in het algemeen ernstig rekening wenscht te houden met de belangen van de be drijven of ondernemingen, die vreemde arbeids krachten In dienst hebben. De Rjjksbemiddelaar heeft aan partijen een voorstel gedaan omtrent een collectieve arbeids overeenkomst. welke zou gelden tot I Septem ber aa. Bovendien zullen partijen zich hebben te verbinden na 1 September opnieuw een col lectieve arbeidsovereenkomst af te waarbij, indien geen overeenstemming verkregen, de bepalingen door arbitrage of bin dend advies zullen worden vastgesteld. Partijen zullen hierover vóór 1 Mei moeten be slissen. Naar wjj vernemen heeft het besprokene in de Maandag 1.1. gehouden vergadering van de afdeeling Amsterdam van den Algemeenen Bond van Polltie-personeel In Nederland het hoofdbestuur van dezen bond aanleiding ge geven. over te gaan tot het royement van vijf bestuursleden der Amsterdamsche afdeeling, t. w. de heeren Meynen, Andringa, de Vries, Laats en J. de Jong. De Vereeniglng voor den Effectenhandel zendt ons de volgende verklaring: Naar aanleiding van onder meer in Uw blad geuite vermoedens van vóórwetenschap om trent de uitspraken in de processen betreffende de goudclausule In de dollarleeningen der Ba- taafsche Petroleum Maatschappij en Konink lijke Nederlandsche Maatschappij tot Exploi tatie van Petroleumbronnen in Nederlandsch- Indië hebben wjj ons op verzoek van den Offi cier van Justitie te ’sGravenhage bereid ver klaard een onderzoek naar de Juistheid der ge rezen vermoedens in te stellen. De leden, op wier medewerking wjj daarbij een beroep heb ben gedaan, hebben daarin zonder aarzeling toegestemd. Van dit onderzoek is een accoun tantsrapport aan ons uitgebracht. In de eindconclusie, welke wij uit dit rapport hebben getrokken en in een brief aan den Of ficier van Justitie hebben neergelegd, hebben wjj uiteengezet, dat de in het accountants rapport omschreven transacties uiteraard geen antwoord geven op de vraag naar de motieven, welke tot het geven der orders hebben geleid. Wel kop ons inziens daaruit worden gezien, dat er geen aanleiding was aan te nemen, dat de beantwoording van die vraag zou wijzen op voorwetenschap van de beslissing, welke den volgenden dag door de Haagsche Rechtbank in de procedure tegen de „Koninklijke” en de ,Ba- taafsche” werd gegeven. Op dien grond aarzelen wij 'dan ook niet te verklaren, dat de destijds In enkele dagbladen geuite. veronderstellingen volkomen uit de lucht gegrepen zijn. die zooveel bijzonderheden van dien 3en Maart weet, niet meer weet wAAr en hoe hij Wltbraad heeft ontmoet, een ontmoeting, die leidde tot een gesprek in „De Roode Leeuw” en het door geven van het geld. Zit dAAr nu niet iets achter? De verklaringen over de besprekingen tus- seshen Koning en Wltbraad dienen met de meeste voorzichtigheid te worden behandeld, niet alleen wat het onderwerp van hun bespre kingen betreft, maar ook met het oog op de verschillende data. Pl. noemt verschillende voor beelden op van verklaringen van Wltbraad en Koning, die niet kloppen. Prof. AALBERSE, de president van de Ka tholieke fractie, op welke vooral te dezer zake de blikken gericht waren want zou zjj zoo maar met bet streven naar loonsverlaging mede gaan? heeft in een scherp omljjnd en keurig ingedeeld betoog aan de Regeering me degedeeld. wat zjj van de Katholieke volks vertegenwoordigers te wachten heeft. De werkverruiming op zichzelf had als ver vulling van een voornaam propagandapunt der R. K. Staatspartij natuurlijk de volledige in stemming van Prof. Aalberse, al moet men niet vergeten, dat zjj naast hare lichtzijde, het on- mlddellljk toelaat, dat zü aan duizenden ar beiders brengt, ook eene groote schaduwzijde heeft. De laatste zinsnede van bovenstaand schrij ven dunkt ons in tegenspraak, althans niet in dwingend logisch verband te staan lot den overigen tekst. Hoe kan de V. V. d. E.. coege- vende dat haar onderzoekingen „uiteraard geen antwoord geven op de vraag naar de motieven, welke tot het geven van orders hebben geleld", tegelijk, nog wel zonder aarzelen, verklaren, „dat veronderstellingen nopens voorwetenschap volkomen, uit de lucht zjjn gegrepen". Non liquet. Of moet men den passus „geen aanleiding om aan te nemen etc.” vertalen in „het bewjjs geleverd, dat er geen voorweten schap bjj de onmlddellüke of middellijke op drachtgevers bestond"? Met slappe formules wordt de lucht niet gezuiverd. De Officier beeft aan Onnes verweten, dat Onnes na de chantage-poglngen nog steeds boven zijn brieven aan K schrijft „Hoogge achte Heer en er onder „Hoogachtena". Maar dat is een zeer gewone manier van schrijven van een zakenman, dat vloeit hem gemakkelijk uit de pen. Daar komt nog bij. dat Onnes Ko ning niet wilde prikkelen, al was hij dan in wendig ook woedend. Als er nu een codebrief- wisseling is. hoe verklaart de Officier dan. dat er een brief is. waarin zonder omwegen een vaste afspraak wordt gemaakt. De plaats en het uur worden er in genoemd. Koning heeft steeds gezegd, dat er altijd een vaste plaats van samenkomst bestond, die dus niet in de briefen behoefde te worden ge noemd. Door dezen brief vervalt dus bet fa beltje van Koning. Ook blijkt er uit. dat de andere brieven geen gecamoufleerde afspraken waren, ancers sou de code steeds zijn gebruikt Vlak voor de uitbetaling van de verzekerings- som. dus in den tijd, dat de moeilijkheden van de baan zijn dien tijd schrijft Onnes een per- tlnenten bnef aan Koning. waarin hjj absoluut weigert gele te geven. Hieruit alleen blijkt al de pnschuld van Onnes. Ware hjj schuldig ge weest. dan zou hij toen, toen hij tn ieder ge val kon betalen, niet zoo pertinent hebben ge weigerd. Koning beweert, dat Onnes hem in Parkzicht ƒ1000.heeft gegeven om door te geven aan wltbraad en zjjn trawanten. Kpnlng komt, om *Un verhaal geloofwaardig te maken, met bij zonderheden. Onnes zou, onder tafel door, met zijn linkerhand een couvert met het geld aan Koning hebben gegeven. Dat zou toch wel een erg verdachte beweging zijn, temeer, daar in het buffet een Juffrouw zat, die belde heeren kon Men. Volgens den Officier staat het vast, dat Onnes °P 3 Maart geld bad, omdat Goudstikker hem op dien dag 9000 had uitbetaald Getuigen ver klaren, dat het in den ochtend is uitbetaald, doch volgens v. d. Dussen was Onnes *s morgens Maart op Nljenrode. Pl- noemt het zeer merkwaardig, dat Koning, Het werkzaam zijn hier te lande van een groot aantal kellners en muzikanten van vreemde nationaliteit, beeft de aandacht van den Mi nister van Sociale Zaken. Evenzeer is zjjn aan dacht gericht op het groote aantal vreemde dienstboden in Nederland «tof zou waaien. De beleeningen van schilderijen dienden le. om Koning te sussen en 2e. om er zelf wat •an te verdienen. dat iedere arbeider voortaan kan bepalen, wat hjj verdiend heeft, dat de directie in principe bereid is een wachtgeld toe te kennen in gevallen van stag natie, voortvloeiende uit het bedrijfsbeheer, dat de directie bereid is over klachten en bjj wijzigingen in de arbeidsvoorwaarden met de gezamenlijke organisaties gezamenlijk overleg te plegen. dat de directie over de geldende tarieven een bespreking met de drie arbeidersorganisaties zal houden, waarbij zü zal trachten, zooveel mo- gelljk aan de bezwaren tegemoet te komen. Dr. Hirschfeld. die momenteel in Londen vertoeft, in verband met de voorbereidingen voor de besprekingen Inzake het handelsver keer, zal heden in Den Haag terugkeeren, om nader met de regeering te overleggen. „Financial News" schrijft ons: Nederland is bereid meer textielproducten, staal- en electriclteitsproducten af te nemen, doch hiervoor in ruil eischt Nederland conces sies voor zijn land- en tulnbouwproducten-in- voer. De toestand, samenvallend met situaties ont staan door onderhandelingen met andere lan den, welke belang hebben bij den Invoer in En geland van landbouwproducten, heeft er toe ge leid, dat hst Engelsche kabinet den toestand nogmaals onder de oogen heeft gezien, hetgeen heeft geleld tot de vorming van een liaison- commissle, welke naar verluidt, onder leiding staat van Baldwin. Vooral schijnt vermoedelijk een einde gemaakt te worden aan de bescherming van de bloem bollen-Industrie in Engeland. Het blijkt n. L, dat verschillende der meest belangrijke Engel sche bloembol-producenten te Spalding tegen bescherming zijn. Z(j achten zich voldoende in staat om de Nederlandsche concurrentie te kun nen doorstaan en zjj vreezen dat een geheel be schermde markt er toe zal leiden, dat er een groot aantal blnnenlandsche concurrenten zal gaan optreden, hetgeen eventueel tot het beder ven der prijzen zou kunnen lelden. Het is mogeljjk, dat de rechtstreeksche onder handelingen tusschen de textiel- en suikerbelan gen der beide landen er, onafhankelijk van de offlcleele onderhandelingen, toe zullen lelden, dat een of andere overeenkomst wordt bereikt, waarbij Engeland in ruil voor concessies voor textiel, bereid zou zijn om een groot deel van zijn suikerbehoefte in plaats van uit Cuba, uit Java in te voeren. Donderdagmiddag vergaderde de Rljksbemld- delaar uit het eerste district, de heer H. P. J. Bloémers. in het stadhuis te Groningen, met de partijen, betrokken bij het dreigend geschil bij de Strookartonfabriek ..Hollandia” te Coevorden. De arbeiders hadden de directie een ultimatum gesteld, tegen 30 April. Op verzoek van den Rjjksbemiddelaar, hebben de arbeidersorganisa ties, erin toegestemd, dien termijn met een week te verlengen. Ir. BONGAERT8 heeft in een bekwaam betoog vooral erop aangedrongen, dat de Regeering de thans uitgetrokken bedragen besteden zal in dusdanlgen zin, dat daardoor de positie van Nederland als belangrijken factor in het wereld verkeer nog beter gewaarborgd wordt. De ka tholieke oud-minlster denkt dan aan credieten voor den bouw van zeer moderne, goedkoop te exploiteeren schepen, terwijl hU ook langs an deren weg de vervoermogelljkheid voor de Ne derlandsche scheepvaart stlmuleeren wil b. v. door zooveel mogelijk te bevorderen, dat de Ne derlandsche In- en export met Nederlandsche schepen geschiedt. Voorts heeft ook ir. Bon- gaerts op den nood in het Limburgsche min gebied gewezen en op de noodzakelijkheid van een statistiek, die aangeeft de motieven, waar om Nederland de verschillende goederen van zijn invoer uit het buitenland betrekt, opdat on- mlddellljk kan worden nagegaan, welke invoe ren eventueel door eigen fabrikaat zouden kunnen worden vervangen. Naast dit beschikbaar stellen van mlllioenen zal echter, aldus Prof. Aalberse, een krachtige, goed doordachte handelspolitiek noodlg zijn. Met een beroep op de recente brochure van den soclaal-democraat Vliegen wees de Ka tholieke fractie-voorzitter erop, dat ons land in de toekomst zoo weinig mogelijk zal moeten importeeren van die artikelen, die het zeif pro duceert of zelf zal kunnen produoeeren. Prof. Aalberse staat namelijk met tal van anderen op het standpunt, dat er in Nederland nog verschillende industrieën kunnen worden in het leven geroepen, die niet, zooals de antl- revolutionnair SMEENK vreesde, kasplantjes zullen blijken, maar een blijvende plaats in onze volkshuishouding zullen Innemen. Het oude argument, dat zonder import geen export mogelljk is, wijst Prof. Aalberse van de hand, ten eerste, omdat onae handelsbalans sterk passief is en het argument op een nandels- balans In evenwicht slaat, en ten tweede om dat verruiming van de blnnenlandsche markt door import werende maatregelen tengevolge heeft daling der productiekosten en op die wijze vanzelf ook den exj»rt weder stimuleert. Het indertijd onder Prof. Aalberse’s bewind als Minister van Economische Zaken zoo heftig door de vrijhandelaars bestookte Schoenenwetje heeft dit laatste wel op zeer frappante wijze bevestigd. Trouwens, al was Onnes naar de Justitie gegaan, dan zou het parket tegen Koning niets hebben kunnen bewijzen. De keuze tus schen klagen bjj de Justitie en zwijgen was het groote dilemma van Onnes. Het Is begrijpe lijk, dat Onnes heeft gedacht: Koning zal zich nog wel tienmaal bedenken voor hij naar de politie gaat. Het is beter hem te sussen, want Als hij met zijn fantasie naar de Justitie gaat, is veel ellende te verwachten en sullen de ver zekeringsgelden niet direct worden uitbetaald. Een civiel proces zou het gevolg zijn en mis schien zou Koning daarin optreden als ge tuige. Wat Koning als getuige vermag, weten wij van de Duitsche getuigen. Ook vergete men niet, dat Koning een echte Mephlsto-rol heeft gespeeld, hjj heeft alleen maar gezegd, „dat hij er meer van wist”, wAt hjj „wist*, zelde hij niet, noch vertelde hij zijn eigen aandeel aan de geschiedenis. Het doel van Onnes was, om Koning aan het Ujntje te houdenden om te voorkomen, dat er „Door tegen de assurantie te zwijgen, stelde u uw geld boven uw eer”, heeft de Officier aan Onnes verweten. Doch Onnes' standpunt was, dat hjj het goed kwjjt was en recht had op vergoeding van schade. Bovendien heeft de verzekering later óók de politie niet gewaar schuwd. maar heeft met de dieven onder handeld. Al kan men het misschien niet moreel goed keuren. tóch doet het niets toe of af tot het bewijs van het tenlaste gelegde. We moeten, om de moraliteit te beoordeelen. ons goed verplaatsen in de situatie van Onnes. De vrees heeft Onnes gevangen, den strijd te gen het onbekende, tegen de dreigementen van Koning. durfde Onnes niet aanvaarden. PL zou graag een ander woord voor chantage vinden, want er wordt hier niet gedreigd met openbaarmaking van een geheid, maar met het In de schoenen schuiven van een bepaald feit, waaraan verdachte volmaakt onschuldig la Geheel de economische politiek en geheel het sociale beleid van het kabinet waren hier in het geding. En de Volksvertegenwoordiging heeft niet nagelaten, naast den steun, dien zü aan het kabinet bü zün streven naar werk verruiming natuurlijk van harte geeft, aan Dr. Colün en de Ministers Oud. Slotemaker en Kalff. die mede achter de Regeeringstafel aan wezig waren, ook mede te geven een scherpen indruk van de stroomingen, die In haar mid den ten aanzien van de vraagstukken, welke deze werkvenuimlng oproept, bestaan. De Staa tslndustriebank. die heden weder door den soclaal-democraat Dr. VAN DEN TEMPEL bepleit werd, wüzen de Katholieken af, doch wél staan zü op het standpunt, dat de Overheid de taak heeft, nieuwen opbloei in ons industrieele leven daadwerkelük te bevor deren. Hoe groot trouwens de mogelükheden zün, heeft de heer VLIEGEN nog eens met een paraphrase op zün brochure uiteengezet. Er zün tal van artikelen vensterglas, auto’s, drukpersen, stofzuigers die wü voortaan zelf of uitsluitend zelf kunnen vervaardigen, om op die wüze blüvende werkgelegenheid te scheppen voor de velen, die door de Inkrimping van den internationalen handel werkloos ge worden zün en ook niet in den landbouw kun nen worden ondergebracht. Op den dertlgsten zittingsdag van het pro ses Onnes van Nyenrode is alleen '«middags zitting gehouden. De verdediger Mr. Muller Massis zette in geze zitting zün Dinsdag begonnen pleidooi voort. Alle mededeellngen van Koning, die Onnes hem zou hebben gedaan en die waar zün, kun nen Koning bekend zün uit eigen waarneming, aldus releveert pl. het laatste deel van zün pleidooi van Dinsdag. Pl. somt hiervan ver schillende voorbeelden op. Vervolgens wijst hü op onjuistheden In Koning's verklaringen. Zoo sou Onnes hem hebben verteld, dat hü tegen alle mogelüke schade verzekerd Ms. Dit ia wat de schilderijen betreft, volmaakt onjuist. Koning zou geweten hebben, wanneer de datum was. waarop de verzekering moest be talen. Onnes zou hem dit hebben verteld, doch dat is onmogelük, want Onnes wist bet zelf Biet. Hü beeft de politie op moeten vragen om bet te weten te komen. Dan de gebroken beeldjes! De geschiedenis hiervan vertelt hü aan Koning. en zoo verwüt de Officier bem hü verzwügt het tegenover Goudstikker. Maar, aldus pl-, het la zeer goed mogelük. dat Koning hem door zün verhalen over verzekeringen uit zün tent beeft gelokt Als Koning geklaagd heeft over verzekeringen kan Onnes zeer goed hebben geantwoord: „Ik heb geen klagen over assuranties; mü ia het volgende met een paar beeldjes gebeurd... Vervolgens behandelt pL de bewaking van het kasteel. Verd. Onnes kan nóóit hebben gezegd, dat er nooit een politieman langs het kasteel kwam. De verklaringen van Koning zün óf aan leder- een bekend, óf hü heeft ze als een sluwe vos uit Onnes gekregen, óf ze zün onwaar. En hü wenscht verder, dat de Overheid - Staat, provincie en gemeente ->#«giMen, om tot ves tiging van ntrwmt Bedrijven te ko men, ook financieelVjcal door medewerkiï^ te verleéffWw^an de stichting van particuliere in- dustriebanken en deze banken on der een zekere controle te nemen. Ook andere leden der Katholieke fractie heb ben zich op dezen eersten middag van dit be langwekkend debat allerminst onbetuigd gela ten. De heer HERMANS legde er nog eens grooten nadruk op. dat de Regeering alle consequen ties van haar koerswüzlglng aanvaarden moet en dat er nu geen half werk geleverd moet wor den door alleen maar te streven naar verlaging van het levenspeil. Nederland behoeft, aldus de heer Hermans, lang niet In die mate van het buitenland af- hankelük te zün, waarin het daarvan vroeger afhing Het kan, zonder dat het aan autarkie ten of fer valt, veel meer in eigen behoefte voorzien. En zün perfect geoutilleerd münbedrijf b. v. behoeft niet voortdurend honderden sedert Juli 1931 al 6750 menschen te ontslaan, als de Regeering daadwerkelük optreedt en voorkomt, dat het buitenland, hetwelk den Nederlandschen export reeds afsneed, ook nog de blnnenlandsche markt bederft met fancy-prüzen voor steenkool, zelfs uit Japan en Indo-Chlna. Wat helpt u. zoo vroeg de katholieke afgevaardigde, die al jaren op de bres staat voor Limburgs münen, uw 60 mlllioenplan, als gü niet tegelükertüd bronnen van werkloosheid, als daar bü de mü nen, stopt? De heer ENGELS, de vüfde katholieke spre ker, besprak in den breede de positie van de Twentsche textielindustrie, die geheel gereor ganiseerd zal moeten worden, en kwam bü de ze gelegenheid nog eens op voor een door hem al Jarenlang bepleiten wensch, het tot stand- brengen in Twente van een kleinbedrijf met electromotoren. Voorts hebben nog het woord gevoerd de hee ren Westerman. Duymaer van Twist, Van Rap- pard en Bakker. We sullen in de komende da gen want het is de vraag, of dit debat mor gen afloopt vanzelf nog terugkomen op de l veelal meer ondergeschikte punten, die ^zü aanroerden. Nu komen we tot de vraag: „Kon Koning ■ëlf de heele zaak financieren.” De Officier beeft zich hier van afgemaakt met een kort „neen”. Het is echter zéér aannemelük. dat Koning zelf de zaak gefinancierd heeft. Hü is «eer zeker een man, die op leder tüdstlp f 1000 kan krijgen. Hü is een actief man, die vele «aken entameerde. Er wordt gezegd, dat Ko ning zooveel schulden had, maarer zün •nenschen, die van hun schulden leven! Uit alles blükt, dat Koning, door allerlei transacties, ?«el grootere bedragen in handen kon krijgen.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 5