ONS BLAD Von Neurath contra Frankrijk I 1 LI I S I PARIJS9 JONGSTE NOTA WEERLEGD OOSTENRIJKS PARLE MENT BIJEENGEROEPEN F ransch-Engelsche stap te Berlijn DE SPAANSCHE CRISIS DE BAROMETER Het nieuws van heden I ZATERDAG 28 APRIL 1934 VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZEVEN EN TWINTIGSTE JAARGANG No. 166 fz BANDIET Me bendeleider Het uiterste gedaan Von Neurath Londensche beurs rea geert gunstig ooo De carricaturen-ten- toonstelling De transferconferentie Leon Frater tot voorzitter gekozen Drama in den Stillen SOVJETSTER BOVEN MOSKOU Oceaan De Bank van den Arbeid Mgr. Franz Kordac De jacht op Dillinger Emeritus-Aartsbiaachop van Praag ft 3- 4. H. Exc. Mgr. Kordac t MIIIIUM Kind door luipaard verscheurd De Arabische oorlog duurt voort Maandagochtend moet de Natio nale Raad beslissen over de nieuwe grondwet Protest van de Apostolische Nuntiatuur te Praag ,/rankryk zet het heele funda ment der ontwapeningscon ferentie op zyn kop” DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN BLADZIJDEN JOH. LAUWERS PAYGLOP 3 ALKMAAR W arm waterzakken Het geharrewar in het verre Oosten Waarschuwing tegen uitbreiding van transfer-moratorium tot Dawes- en Young- leeningen Samper met de vorming van een nieuw kabinet belast China bereidt geen oorlog tegen Jdpan voor ADVERTENTIEPRIJZEN Per lossen regel 20c., ingez. med. 40c. p. regel; idem op pag. één 55 c. p. regel Bij contract sterk verlaagde prijzen Afoor de kleine annonces Omroepers zie de rubriek - Telefoonnummer 433 Wat Genève heeft geleerd ia DE ONGRIJPBARE Het Weer iiiiiiiHiiiiiiiuiitmHHiiiuiiimnimiitmiu s Verwachting: Matige Westelijke tot Noordelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, s aanvankelijk wellicht eenige regenbui- tjes, later weinig of geen regen. Iets kou- der. NOORD-HOLLANDSCH DAGBLAD Frankrijk zwijgt inzake Japans China-polltiek. De bisschopswijding ran Mgr. W. Pante M.S.C. te 760 x: het t Stond op Zaterdag nor vju.: 752 Vorige stand: 746 Havas meldt uit Parijs: De Fransche gezant te Berlijn Francois Poncet ondernam bij de Duitsche regeering eenzelfden stap als de En gelsche gezant, in verband met een eventueel uitbreiden van het transfer-moratorium tot de Dawes- en Young-leeningen. De rooversbende ontvoerd. Huldiging Van dr. J. H. Schuurmans Stekhoven, den afgetreden inspecteur van het Staatstoe zicht op krankzinnigen. Eztra-muatregelen der Ned. Spoorwegen voor den Hemelvaartsdag. Woensdag zal de Tweede Kamer stemmen over het zestig-millioenenplan. BUREAUX.- HOF 6, ALKMAAR Tebfoon Administratie 433, Radactie 633 ABONNEMENTSPRIJS. Per kwartaal voor Alkmaar Voor buiten Alkmaar f 2.85 JMet geïllustreerd Zondagsblad I 0.60 hooger Dagblad uitgegeven door de N V. Drukkerij De Spaarnestad - Haarlem dat af- LISSABON, 27 April (Reuter) Op den openingsdag van de jaarmarkt te Aerosa, is een ernstig ongeluk gebeurd In een circus. Tot directeur van het mannelijk jeugdwerk in het bisdom Den Bosch is benoemd de weleerw. heer S. J. MoreL I Von Neurath weerlegt voor de Duitrche pers de beschuldiging, geuit In de jongste Fransche nota. Per 1 Juni zal door den Minister van Financiën rapport worden uitgebracht over verzwegen be lastingschuld. o I 1 HELSINGFORS, 27 April. (Reuter). Ter ge legenheid van de 1-Mel-vierlng in Rusland zal dien dag boven Moskou, een groote roode bal lon verschijnen, welke den vorm heeft van een ster. Deze Sovjet-ster zal drie dagen boven Moskou blijven zweven en ’s nachts door mid del van zoeklichten worden verlicht. De Engelsche bladen van Vrijdagavond rui men aan dit bericht een opvallende plaats in. Volgens de ..Evening Standard” liepen »r reeds geruchten over een eventueele uitbreiding van het transfer-moratorium tot de Dawes- en Young-leeningen. Volgens dit blad heeft En geland reeds 6 millloen pond sterling verloren door het dalen van deze ..bonds”. Volgens de bladen is er In Engeland een to taal van 24 millloen pond In de Dawes- en Young-leenlng belegd. Het bekend worden van den stap der Engelsche regeering te Berlijn werkte zeer gunstig op de beurs. De 7 pct. Da wes-leenlng Hen op van 71 tot 73 De Young- leer.lng steeg een punt tot 46%. Uit Berlijn meldt het D.N.B„ dat voortaan in plaats van 200 M. slechts 50 M. per maand naar het buitenland kan worden uitgevoerd. Ook Indien iemand daartoe vergunning heeft, kan hij toch niet meer dan 50 M. uitvoeren. Van deze vergunningen kan slechts worden ge bruik gemaakt door deviezenbanken. Deze leve ring van deviezen kan overigens slechts ge schieden aan personen, die uitsluitend In Duitschland wonen of er gewoonlijk verblijven. Vastgesteld is de vergoeding aan jraanverbon- wers voor grondstoffen, noodig voor de "er- werklng tot bier. De In de Fransche nota tegen Duitschland gerichte aanvallen en verwijten zakelyx stuk voor stuk te ontzenuwen komt mij te nauwer- nood wenscheiyk voor. Het is Immers gemak- kelyk te zien en *t wordt zeer zeker niet alleen in Duitschland erkend, dat de ware motieven voor het zwaarwegende besluit der .Fransche regeering in andere dingen liggen dan de door haar thans ter sprake gebrachte cijfers van onze laatste begroeting voor de weennacht. Tegen den directeur en een redacteur van „De Tribune” twee maanden gevangenisstraf ge- eischt wegens smaadschrift. Leon Fraser, president der Bank voor Int. Betalingen te Bazel LONDEN, 27 April. (Reuter.) Naar wy ver nemen beeft de Engelsche regeering de Duit sche regeering doen weten, dat zij elk voorstel om het transfer-moratorium uit te breinen tot de Dawes- en Young-leeningen met groote be zorgdheid onder de oogen zou moeten zien. Naar Reuter meent te weten Is deze mede- deellng Donderdagmiddag door den Engelschea gezant te Berlijn mondeling aan den Duitschen minister van Buitenl. Zaken gedaan. WASHINGTON, 27 April (Reuter» De En gelsche gezant Lindsay heeft gisteravond een langdurige bespreking gehad met den Ameri- kaanschen onder-mlnister voor Buitenlandsche Zaken. Phillips, over de Japansche kwestie. Lindsay heeft het Engelsche standpunt uiteen gezet. Het komt hierop neer, dat de behandeling der ontwapeningskwestie afhankelijk is van het goeddunken der hoogbewapende staten, daarentegen Duitschland geduldig moet wachten, wat zij besluiten en dat het zelfs dan niet het recht heeft iets te eischen en te doen, wanneer de andere mogendheden na tot nu toe acht jaren vergeefs te hebben onderhan deld. nog 2 of 5 of 10 jaren kunnen onderhan- Fransch-Engelsclie stop te Berlijn. Waarschu wing tegen ultbreidlr van transfermoratorium tot Dawes- en Young-leeningen. De vroegere Aartsbisschop van Praag, Z. H Exc. Mgr. ar. Franz Kordac, is Donderdag U. in den ouderdom van 82 jaren gestorven. In het jaar 1919 werd hij door den Paus tot aartsbis schop van Praag benoemd. In het jaar 1930 deed hij wegens ouderdam en ziekte en ook om verschillende gerezen moeilijkheden afstana van zjjn bisschoppelljken zetel. Plus XI schonk hem toen den titel van Aartsbisschop van Amacia en beneomde hem tot Assistent bij den Pauselljken Troon. Dr. Kordac schreef een groot aantal van filosofische en theologische werken. BERLIJN, 27 April. Rij lesminis ter von Neurath heeft tegenover vertegenwoordigers der Duitsche pers het volgende verklaard: De sedert meer dan zes maanden ge voerde onderhandelingen tusschen de in hoofdzaak daarbij betrokken groote mogendheden zijn door Frankrijk op bruuske wijze afgebro ken en wel met een motiveering, welke de ernstigste beschuldigingen tegen Duitschland in zich sluiL WEENEN, 27 April. Vandaag wordt de nood verordening van de regeering-Dollfuss gepu bliceerd, welke tot doel heeft de nieuwe Oosten- rijksche grondwet langs parlementairen weg van kracht te doen worden. Den tweeden voorzitter van den Natlonalen Raad, den Christ, soc. afgevaardigde Ramek, wordt in de noodverordening opdracht gegeven, om het voorzitterschap van den Natlonalen Raad te aanvaarden. Ramek heeft vervolgens den Natlonalen Raad voor Maandagochtend 10 uur bijeengeroepen. Op de agenda staan drie punten: 1. Formeele goedkeuring van de tot dusver door de regeering, op grond van de oor- veror- De Transferconferentie geopend; Leon Fraser benoemd tot voorzitter; twee sub-commissieo Ingesteld. Samper belast met de vorming van een nienw Spaansch Kabinet. Moet het niet een ieder reeds direct ver wonderen, dat een regeering, welker eigen uit gaven voor de weermacht in het laatste jaar meer dan 16 milliard franken hebben bedra gen. alarm slaat van wege de 890 millloen ge raamde weerbaarheidsuitgaven van het na buurland? Is t^pt niet bevreemdend, aldus v. Neurath, wanneer de Fransche regeering de verhooging van de Duitsche weerbaarheidsbe. grooting met 220 mlllioen Wil brandmerken als een bedreiging van den vrede, hoewel het groot ste deel deser som bestemd is voor de juist door Frankrijk geëischte reorganisatie van onze’ Rtfksweer? Heeft niet Frankrijk zelf zjjn weer baarheidsuitgaven in de laatste jaren verhoogd ondanks de hangende ontwapeningsonderhan delingen? En kan een mogendheid, welke be schikt over de geweldigste militaire luchtvloot ter wereld en haar eigen hoog ontwikkelde ci viele luchtvaart steunt met de grootste midde len er werkelijk ernstig bezorgd over zjjn, dat Duitschland om zijn burgerbevolking door bij zondere Instellingen in de gemeenten tegen luchtaanvallen te beschermen 50 millloen heeft Uitgetrokken en daarnaast voor de reorganisa tie der sedert jaren met moeilijkheden kam pende civiele luchtvaart het bedrag van 160 mlllioen RM. beschikbaar stelt? Men heeft slechts de door de' Engelsche regeering op 16 April jl. gepubliceerde verklaring dat het laat ste Duitsche standpunt kort samenvat, te ver gelijken met de direct daarna gepubliceerde Fransche nota aan Engeland om te erkennen, dat het optreden van Duitschland niet den minsten steekhoudenden grond geeft voor de plotselinge vlucht uit de onderhandelingen. De Fransche regeering wil het beslissende ge zichtspunt voor de beoordeeling der Duitsche weerbegrootlng alleen ontleenen aan het feit, dat de regeling volgens het verdrag van Ver sailles nog door geen ander verdrag is vervan gen. Ik zie er van af dit standpunt te weer leggen door er aan te refereeren, dat de mili taire clausules van het verdrag van Versailles in het geheel niets bevatten aangaande de hoogte der Duitsche weerbaarheidsbegrootlng en dat de budgetaire beschikbaarstelling van middelen nog niet hetzelfde is als het uitgeven er van. Veel belangrljker is het zich duidelijk te maken, wat het Fransche standpunt in prin cipe inhoudt. "I Uitbreiding van het „Verbondskwartiertje.” „8t. Chrtetoffel” In vergadering bijeen Utrecht. stilzwijgen over de Japansche verklaringen in zake het Verre Oosten. De gebeurtenissen al daar en de beschouwingen, die in de verschil lende landen en vooral in China over Japans politiek worden gegeven, volgt men echter met de grootste aandacht. By gebreke aan gezag hebbende mededeellngen zal Frankrijk geen party kiezen, zoolang Engeland en Amerika die het meest by de kwestie betrokken zijn, dit niet hebben gedaan. Het Oostenrljksche parlement Maandag a-S. bijeengeroepen. MADRID. 27 April. (Reuter) De president der republiek heeft den radicalen minister van handel en industrie in het demissionnaire kabl- net-Lerroux met de vorming van een ministe rie belast. Het heeft lang genoeg geduurd eer eindelijk de ontwapeningsconferentie werd byeengeroe- pen. Doch zy Is ten slotte toch byeen^eroepen en hoe vruchteloos haar onderhandelingen ook zijn gebleven, dit eene is daardoor toch ten minste tegenover de thans door Frankrijk ge wilde these duidelijk geworden en tot algemeene erkenning gebracht, dat nJ. een voortduren van den toestand van eenzijdige ontwapening van Duitschland te midden van zyn hoogbewapende en ook in hun toekomstige wapenlngsmaatrege- len onbeperkte buurstaten een flagrante rechts- tegenstelling en een politieke onmogelijkheid is geworden. Een eenvoudig blijven bij het te Versailles opgedrongen wapenlngsregiem door Duitschland zou slechts In aanmerking gekomen zyn, wanneer de andere mogendheden besloten zouden hebben hun wapeningen tot hetzelfde peil te verlagen. Doch deze eisch Is categorisch van de hand gewezen en sindsdien konaen de onderhandelingen voor zoover zy Duitschland betroffen, slechts nog gaan om de vraag op welke andere wyze de Duitsche rechtsgelykheid zou kunnen worden verwezenlijkt- Dat Is in de bekende verklaring der vyfmogendheden van December 1932 nadrukkelijk en bindend vast gelegd en door de sedert dien gevoerde onder- handelingen bevestigd al zyn die ook nog zoo vergeefsch geweest. Met recht heeft daarom de Duitsche regeering in haar op 13 Maart j.l. aan de Fransche regeering gerichte memorandum het een natuuriyk door alle zyden reeds lang erkend feit genoemd, dat voor Duitschland on der geen omstandigheden een bewapeningspell meer in aanmerking komt, zooals dat te Ver sailles Is vastgesteld. Is het ten aanzien van dezen overal bekenden stand van zaken nog begrilpeiyk. wanneer in de laatste Pransche nota het verwijt wordt gemaakt, dat Duitschland den anderen mogend heden zijn besluit wil opdringen zyn herbewa pening op leder gebied en in een door Duitsch land alleen te bepalen om vang voort te zetten? wy zyn gegaan tot de uiterste grens van het geen nog vereenlgbaar Is met onze vitale be langen. Ook thans zyn wU op leder oogenblik tot Qvyreenstemming bereid. We houden echter vast aan de voorstellen en concessies welke wy heb ben gedaan. De ernst en de moeilijkheden van den toe stand. welke ontstaan is door den laatsten Franschen stap, zijn ons duidelijk. Von Neurath besloot met te zeggen, dat het slechts aankomt op wat de andere regeeringen zullen doen. PRAAG, 27 April (Reuter) De zaakge lastigde van de Apostolische Nuntiatuur heeft by het ministerie van Buitenlandsche Zaken geprotesteerd tegen het feit, dat In de Tsjechi sche caricaturententoonstelllng „Manes”, ook godslasterende caricaturen waren geëxpo seerd. De politie heeft onmiddeliyk ingegrepen en de verwydering geëischt van de voor de katho lieken krenkende teekenlngen. Er Is overeenstemming tusschen den Japan- schen minister van Oorlog. Hayasjl en den minister voor Oveneesche gebieden. Naga!, nopens de Japansche beleggingen in Mand- sjoekwo. •- Overeengekomen ts, dat de Zuld-Mandsjoertl- sche SpoorwegmaatschappU hoofdkwartieren zal maken voor den economlschen opbouw van Mandsjoekwo en dat de belegging door Japan sche kapitalisten In het nieuwe land «al worden aangemoedlgd ten einde de wederzydsche wel vaart te bevorderen. De kapitalisten In Japan die geaarzeld hebben in verband met de reor ganisatie van den Zuld-MandsjoerUschen spoorweg, zullen thans hun gelegenheid waar nemen. Dit bericht komt als een verrassing. I LONDEN, 27 April (Reuter) De com mandant van de troepen van den Iman van Yemen, die in den Arabischen oorlog tegen de Saudis het bevel voerde, is gevangen genomen. Nadat de troepen van Saoedië de stad Midi gisteren hadden bezet, heeft hy een poging gedaan te ontvluchten, doch.hy weKt per. pant- ser-auto’s achtervolgd en gevangen genomen. Aangezien de Iman van Yemen nog niet accoord gaat met de voorgestelde wapenstil standsvoorwaarden, worden de krijgsverrichtin gen voortgezet. SUVA (Fldji-ellanden), 27 April. (Reuter). In de nabyheid van de Lau-groep van de Fidjl- ellanden is een kotter met 57 inlanders aan boord vergaan. De autoriteiten hebben een mo torschip uitgezonden om een onderzoek in te stellen. Naar gemeld wordt «Ijn slechts twee over levenden er in geslaagd na zes dagen op zee te hebben rondgezwalkt, het eiland Gau te berei ken. PARIJS. 27 April. (Reuter) In offlcieela Fransche kringen bewaart men een volkomen delen en daarbij hun eigen bewapeningen voortdurend vergrooten. NEW YORK, 27 April De politie te Chlaago heeft Vrijdag den reed» verscheidene malen ver oordeelden William Vtdler gearresteerd. De ar restant had g 3000 bij zich van het losgeld dat de bankier Bremer uit St. Paul op 7 Februari be taalde voor zyn vrijlating. welke indertijd Bremer had ontvoerd, heeft t 200.000 ontvangen voor de vrijlating. De po litie onderstelt, dat de bende van Dillinger be trokken was by de ontvoering van Bremer Een handlanger van Dillinger, George Nel son, kon vannacht worden omsingeld. Hij slaag de er evenwel In nog op het laatste oogenblik In de bosschen te ontkomen. Van Dillinger «elf ontbreekt ieder spoor. Een knaap, die zich te dicht bij de kool van *n luipaard waagde, Is door het beest gegrepen en aan de bekomen verwondingen overleden. De bewoners wilden wraak nemen en dreig den het circus te vernielen. Onder sterk politle-gelelde moest circus terstond het dorp verlaten. logsmachtiglngswet uitgevaardigde denlngen. 2. Goedkeuring van de nieuwe grondwet. 3. Ratlficeering van het Concordaat met het Vatlcaan By de Maandag te houden zitting zal men uitgaan van de gedachte, dat de op 4 Maart 1933 tengevolge van de voorzltters-crisls onder broken zitting, nog voortduurt. Onmiddeliyk na afhandeling der agenda zal de Nationale Raad worden ontbonden. Wat de nog bestaande oppositiepartijen Groot-Dultschers en Landbond betreft, deze zullen volgens het D. N. B. eerst kort voor de zitting van Maandag haar standpunt bekend maken. Onze Belgische corr. seint ons: De Belgische soc.-syndicale commissie heeft een beroep gedaan op het intern, vakverbond om steun te krijgen voor de Belgische Bank van den Arbeid. Bij de Nederlandsche soc.-party werden met hetzelfde doel stappen ondernomen. Ik erken openlijk, dat Ik het niet voor mogeiyk heb gehouden, dat een regeering by den huldigen stand van zaken en met het oog op de geheele wijze, waarop wij de onderhandelingen met haar hebben ge voerd, thans nog ernstig met zoo’n these naar voren kon komen. Zy plaatst het geheele fundament der ontwapeningskwestie niet slechts juridisch, doch ook politiek en historisch eenvou dig op den kop. De beruchte bendeleider John Dillinger wien het, ondanks een geweldige achtervolging steeds weer gelukt is, aan zijn belagers te ontkomen houdt momenteel geheel Amerika in spanning. Op deze draadloos overgebrachte foto telt een sheriff de door Dillinger in ho tel Mttle Bohemia" te New- York achtergelaten machinege weer -jrtstolen en karabijnen, welke da bendeleider kort tevo ren in een politieposthuis ge stolen had, om ze bij een roof overval te gebruiken. Dr. Willem Mengelberg geen hoogleeraar. Nadere bijzonderheden over den Zesden Ned. Katholiekendag te Den Bosch. SJANGHAI, 27 Audi (Reuter)) De ver tegenwoordiger van het Chineesche ministerie van Buitenlandsche Zaken, heeft gisteren In een nieuwe pers-conferentle verklaard, dat de berichten, dat China een oorlog tegen Japan voorbereidt, onjuist zyn. De Chineesche regeering is het leger aan het reorganlseeren, aangezien het tot nu toe niet in staat is geweest China te beschermen tegeu communisten en bandieten. Het aanschaffen van nieuw materiaal en het aanstellen van buitenlandsche instructeurs in Chlneeschen dienst is hiervoor noodzake- iyk. Indien Japan zal trachten een protectoraat over China te verkrygen, zal dit door de Chi neesche regeering ten sterkste bestreden wor den. De verantwoording hiervan zal dan op Ja pan rusten. De mogendheden-onderteekenaars zijn sedert lang niet meer vrij in de ontwapeningskwestie te handelen naar goeddunken, zy hebben bU de verdragen van 1919 het probleem zijn con- creten vorm gegeven door eenerzjjds de central» mogendheden te dwingen tot volkomen ontwa pening, anderzyds evenwel dezen buitengewo nen maatregel bij verdrag als eersten stap vast te leggen voor de voltrekking der alge meene ontwapening. De prestatie van Duitsch land is nagekomen tot de laatste letter van het verdrag. De sedert jaren achterstallige contraprestatie, de uitvoering der algemeene ontwapening, is volkomen uitgebleven en ner gens bestaat eenig uitgangspunt dat het bin nen afzlenbaren tijd zou kunnen worden be werkt. Dit is de werkelijke basis van bet ont- wapenlngsprobleem. Verdere vooruitzichten: kouder nachts, overdag iets zachter. Nachtvorstverwachtlng: mogeltjk lichte nachtvorst van Vrijdag op Zaterdag. De rad. fractie der Cortes heeft in een motie haar vertrouwen uitgesproken in Lerroux, dien zy als minister-president wenscht van de nieu we regeering In de motie is tevens het besluit neergelegd van de radlcilen om elk kabinet te steunen, dat voortkomt uit de republikelnsche en centrumpartyen. Samper verklaarde dat hd een regeering zal pogen te vormen van natio nale samenwerking tot verdediging aer repu bliek. De monarchistische generaal Sanjurjo, die krachtens de amnestiewet in vrijheid is ge steld en zooals men weet, op weg is naar Span- je. is heden te Lissabon aangekomen en door talrijke Spaansche uitgewekenen, alsmede door een vertegenwoordiger van den Portugeeschen president der republiek begroet. Sanjurjo verklaarde, dat hy vertrouwen heeft In een spoedige pacificatie van Spanje. BERLIJN, 27 April. (D. N. B.) De conferentie tusschen de vertegenwoordigers der crediteu ren der Duitsche buitenlandsche schulden op langen en midden-langen termijn en de verte genwoordigers der Ryksbank is vanmiddag om drie uur byeengekomen. Leon Fraser, de president der Bank voor In ternationale Betalingen te Bazel, werd met al gemeene stemmen tot voorzitter gekozen. Tot secretaris werd benoemd de directeur der Ryksbank, Blessing. Er heeft een voorloopige gedachtenwisseling plaats gehad over'het transfer-probleem, welke leidde tot vorming van twee sub-commissies met technisch karakter, die direct aan het werk zullen gaan. De conferentie zal Zaterdag om II uur haar werkzaamheden voortzetten.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 1