Een nieuwe regeling der winkelsluiting m Slecht jaar voor de Spoorwegen De toelating Indië Zilveren jubileum C.N.V. E ook eer de too dez exp kui I pos rüe als RADIO-PR OGRAMMA LAATSTE OPLOSSING FRIESCHE BAA110,13 en 15 ct. MAANDAG 2 JULI 1934 De. Dom van Mainz I Teruggang iets minder Oneenigheid in de N.S.B. Indische pensioenen Geen vastomlijnde plannen Nationaal? NEDERLAND IN DEN den Ge- VREEMDE UITZENDING K. R. O. Ziekentriduum te Bloemendaal MISSIE-JUBILEUMFONDS sR GOEDKOOPER WONEN Gift der Bisschoppen P. d. Meer de Walcheren VISCH NAAR FRANKRIJK Niet BENOEMINGEN Nieuwe mededeelingen By de Priesters van het H. Hart Duitsch tol-beambte pleegt fraude EET MEER MELKBROOD WW ONDER DE STOOMTRAM GEDOOD DE OMZETBELASTING OP FRUIT Voorzichtigheid is geboden R.K. CONGRES VOOR MUZI KALE OPVOEDING ’S LANDS BEGROOTINGS- C1JFERS „Wat hebben wij aan dat gelyk- geschakel, als het karakter er uit moet?” Minister Slotemaker aan het woord Vereeniging leeft in de harten der landgenooten altfa Ter talb is t van hun val fa o n P g b P i leg 1 l vre - Beslissing aan meenteraad Resolutie van den Nationalen Woningraad aangenomen over den geheelen verkoopprijs Winkeliers dienen eerst gehoord Minister Steenberg he wil de be slissing over langere open stelling op Zondag over laten aan de Ge meenteraden Stichting van een nieuwe fascis tische organisatie Strengere voorschriften, voor immigranten De Staat moet over 1933 een be drag van 281/2 millioen be talen tot dekking van het tekort Smokkelwaar ongehinderd doorgelaten Vreemde praktijken van een credietbank Goede vakorganisatie een zege voor het volk Wie een hond wil slaan, vindt licht een stok. «y-yWie goede tabak Jwil rooken vindt altijd Dinsdag 3 Juli 1934 ..,75 ar- 12.20 Arthur van M. WIJ wilde - -é oi De aandacht van belanghebbenden bij den Dinsdag welke i i i <i V 11 1 1. Het bepaalde in artikel 4 zal alleen toepas sing kunnen vinden, Indien en voor zoover de Gemeenteraad heeft verklaard, van oordeel te zfan, dat de tegenwoordige buitengewone om standigheden daartoe aanleiding geven. Hoe groot de belangstelling van het Door luchtig Episcopaat van Nederland is voor het Missie-Jubileumfonds, moge blijken uit het feit, dat door leder der Bisschoppen f 100.voor dat fonds Is bijgedragen. 2. Het bepaalde In het tweede en het derde lid van artikel 5 treedt in werking met Ingang van den dag, volgende op dien van de afkon diging dezer wet. en gedcod. De Identiteit van het kon nog niet worden vastgesteld. Zaterdag Is ’n vergadering van den minister raad gehouden ter behandeling van de voor- De Provinciaal der Priesters van het H. Hart van Jezus heeft benoemd: tot Missie-Overste van Sumatra: den Pater Albertus Hermelink SC. J.; tot Rector van het Scholasticaat te Hees-NUmegen: Pater H. Trines 8. C. J.; tot Rector van het klooster te De Rlps-Oploo: Pater H. Smeets 8.O.J. In de Zaterdag voortgezette vergadering van den Nationalen Woningraad is de reeds eerder vermelde resolutie aangenomen, beoogende, bfa de Regeertng aan te dringen op ’n algemeens huurdallng voor arbeiderswoningen en den bouw van goedkoope woningen krachtig ter hand te nemen. N< lan. kun lede lede aelf len dan lam r s i I i 1 ge ee d< ge ta ov tn he sti E oo ge R< du he scl re< vol 1 •Is 4 gei nia tro gi K 1 ze ui ki re tegi Hik kne ken van due brk exp nee wat ven Pastoor hoeden. BE RO MUNSTER MO M. 6.20 Kamermu ziek. 8.10 Omroeporkest. 8.35 Causerie met muziek over Richard Strauss. 9.30 Popu lair programma. VERWIJZEN NAAR DEN KATHOLIEKEN RADIOGIDS Aan het jaarverslag der N.V. Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen en der N.V. Hollandsche Ijzeren Spoorweg-Maat- schappfa te Utrecht over 1 jaar 1933, ontleenen wij het volgende; 3 Juli zal de K. R. O. de H. Mis, wordt opgedragen voor het Zlekentri- duum te Bloemendaal, uitzenden en wel van 9 tot 10.30 uur. L. J. Wlllenborg zal de predikatie I Orgelrecltal Ikkwartet. 6 50 Deze brief van den Minister gaat vergezeld Van een Nota van Wijziging. Blijkens deze nota worden in het wetsont werp, gelijk dit luidt na de daarin tot en met 24 Mei 1934 aangebrachte wijzigingen, alsnog de navolgende wijzigingen aangebracht: I. Na artikel 2 wordt ingelascht een nieuw artikel 3, luidende als volgt: Het bepaalde in artikel 1 vindt geen toepas sing voor zoover het bepaalde in de artikelen 4 en 5 toepassing vindt. n. Het huidige eerste artikel 3 wordt art. 4. III. Na artikel 4 (nieuw) wordt een nieuw artikel 5 Ingelascht, luidende als volgt: De Minister van Economische Zaken heeft een brief gericht aan den Voorzitter der Twee de Kamer met betrekking tot de wijziging de Winkelsluitingswet 1930. 1. Deze wet treedt in werking twee maanden na den dag, volgende op dien harer afkondi ging, behoudens het bepaalde in het volgende lid. deeld, wanneer bovenbedoelde certificaten be De burgemeester van de gemeente 's-Graven- zande geeft in overweging groote voorzichtig heid te betrachten bij het aangaan van relaties met het Nederlandsche Hypotheek-, Crediet- en Administratiekantoor, vóór 15 November 1933 gevestigd te Schlebroek. daarna tot 9 Juni 1934 aan den Noordlandschenweg, te ’s-Gravenzande en sedert laatstgenoemden datum aan de Chas- séstraat 73. hoek Conradkade, te ’s-Gravenhage. Dit kantoor wordt in naam gehouden door verschillende personen, doch In werkelijkheid wordt de zaak gedreven door Brantje Sevinga, geboren te Kollumerland, 3 September 1902, as- ruradeur. Thans wordt het kantoor genoemd: C.V. Nederlandsch Crediet- en Administratie kantoor, met als beheerend vennoot Klaas Nie- boer, beëedigd makelaar te Nijkerk. Het kantoor houdt zich bezig met het ver leunen van (althans het beloven) van spaarcre- dieten tegen een lage rente aan aanvragers, die lid moeten worden van het kantoor tegen lid maatschapsbijdrage van 6.per jaar en die. wanneer hun aangevraagd crediet Is goedge keurd. 2% pet. moeten storten van de aange vraagde som, als onkostenbijdrage. Overigens werden de voorwaarden voor cre- dletverkrUging herhaaldelfak gewijzigd. De aanvragers worden in den waan gebracht, dat het gevraagd crediet betrekkelijk gauw wordt verleend, doch bij onderzoek is niet gebleken, dat door het kantoor na 3 October 1933 cre- dleten zijn uitgekeerd. De werkwijze van het kantoor heeft tot ge volg, dat het grootste gedeelte der credletaan- vragers, na eenlgen tijd, gedurende welken tijd zij als spaarbijdrage 0 40 per aangevraagde 100.moeten storten, doch zich geen crediet zien toegewezen, het gevraagd crediet opzeggen, in welk geval de bijdragen voor lidmaatschap en informatiekosten voor hen verloren zijn. Het kantoor heeft (had) over het geheele land zijn bijkantoren gevestigd. Daarna stelde spr. zich de vraag, of in een 'nationalen tijd als heden een nationale vak beweging niet op zfan plaats zou zijn; doch stelde daar tegenover de vraag: „Wat hebben wij aan al dat gelfakgeschakel, als bet karak ter er uit moet?!” - De kracht zal niet uitgaan van hen, die let ten op een klasse; een groep en ook niet van hen die kijken of het gaat om die klasse, of die groep. Want wie dat blijft doen, zal worden uitgeschakeld en behoeft niet meer gelijk geschakeld te worden. Na het uitspreken van deze rede barstte een stormachtig applaus los. Daarna stelde men zich op voor het groote défilé Deze grootse he viering van het vfaf-en-twln- tig-jarlg bestaan van het C.N.V. werd besloten met een feestelfaken maaltijd in het gebouw voor K. en W. Het Centraal Bureau der Tuinbouwveilingen te Den Haag heeft van den minister van Fi nanciën bericht ontvangen, dat aangezien in den prijs die bij verkoop van fruit aan de veiling woidt bedongen, ook begrepen zfan «enige bedragen die niet door de omzetbelas ting behooren te worden getroffen, gelijk b.v. de kosten van het vervoer naar de veiling de minister goedkeurt, dat tot nader order voor het oogstjaar 1934 de omzetbelasting niet ge heven wordt over den geheelen verkoopprijs van het fruit, doch over den verkoopprijs ver minderd met 12% pOt. voor wat betreft appels, peren, pruimen en bessen en met 25 pCt. voor kersen. De uitkomsten zijn dientengevolge ruim f 11.000.000 nadeellger dan in 1932 en laten een door den Staat te dekken tekort van f 28.690371. te in- van eieren. Een eierenhandelaar werd reeds tot twee maanden veroordeeld, doch ver der was het niet gekomen. Thans werd de kommies Karl U. van het grenskantoor Vreden, verdacht in deze zaak be trokken te zijn. Bij een verhoor bekende hfa des nachts minstens veertien maal reeds een lading eieren ongehinderd de grens te hebben laten passeeren. U„ die tevens een leiderspositie bekleedt bfa ae S.A., werd op staanden voet ontslagen. Reeds langen tijd liepen aan de grens Winterswijk geruchten over clandiestlenen voer van eieren. Een eierenhandelaar Het aantal personen in vasten dienst bedroeg op 31 December 1933: 36 465 tegen 37.909 op ultimo 1932 en verminderde dus met 1435. De opbrengst van het relzigersvervoer ver minderde in de ie klasse met 15.73 pCt., in de 2e klasse met 13.48 pCt. en in de 3e klasse met 10.79 pCL Op 28 Juni, na de eerste vespers van bet feest van den H. H. Petrus en Paulus is Pieter van der Meer de Walcheren in de St. Paulus Abdfa te Oosterhout onder <fen naam frére Mathias in het noviciaat opgenomen Vader Abt wees In verband met de voetwassching op het evangelieverhaal, waarin Petrus jrotes- teert „Heer, zult Gij mij de voeten wasschen". Christus gaf hier het voorbeeld hoe wjj geko men zijn om te dienen in liefde. De monniken moeten in hun medebroeders Christus vereeren en beminnen. Mevrouw C. van der Meer de Walcheren ont vangt op 30 Juni (heden) met speciale toe stemming van Z. H. den Paus, het klooster kleed in St. Cécile te Solesmes, Frankrijk, on der den naam Sr. Rosalia. Reeds eenige dagen publiceerde „Het Volk” berichten over ernstige oneenigheden, die zou den bestaan in de N. S. B. Thans verneemt het blad, dat de geroyeerden en „deserteurs” de hoofden bij elkaar hebben gestoken en dat nog Zaterdag en Zondag be sprekingen zouden worden gevoerd over dr op richting van een nieuwe fascistische partij Men verwacht, dat deze nieuwe partij, met minstens twee honderd leden zal beginnen en dat zij een sterke zuigkracht op de N. S. B. zal kunnen uitoefenen. Ook zou de leider van Mussert’s geheimen dienst te Amsterdam. Blanklnsky, naar Den Haag zijn geweest, waar hjj zijn naturalisatie als Nederlander heeft aangevraagd. In dit schrijven herinnert de Minister er aan, dat in de vergadering der Tweede Kamer van 24 Mei jj. op verzoek van zijn ambtsvoorgan ger de beraadslagingen over bovengenoemd wetsontwerp geschorst zijn, na aanneming van een amendement van het lid der Kamer den heer Teulings, waardoor een algemeen geleende tijdelijke verruiming van de verkoopgelegen- heid op Zondag voor sommige soorten van win kels in het leven zou worden geroepen. De schorsing had ten doel de Regeertng de gele genheid te bieden, zich nader omtrent deze aangelegenheid te beraden. De Regeertng is thans tot de conclusie ge komen, dat de regeling, zooals die momenteel in het ontwerp van wet belichaamd is, inder daad verder gaat dan noodzakelijk is. Bepaal delijk ziet zij er een bezwaar in, dat, verkreeg het ontwerp in dezen vorm kracht van wet, de verruiming een algemeen karakter zou dragen en dat daardoor met de belangen van hen, die de verruiming niet wenschen, geen rekening zou worden gehouden. De viering van het 25-jarig bestaan van bet Chr. Nat. Vakverbond, is Zaterdag te Utrecht voortgezet en begon des morgens met een bui tengewone algemeene vergadering in het gebouw voor K. en W. waar de voorzitter, de heer K. Kruithof, een herdenkingsrede hield. eerste lid van artikel 9 der Winkelsluitingswet 1930, zooals dit thans gewijzigd is, ten aan zien van bovengenoemde winkels geen verder gaande afwijkingen van het bepaalde gelden, dan openstelling gedurende ten hoogste twee achtereenvolgende uren, liggende tusschen des voormiddags 8 uur en des namiddags 8 uur. 5. De bepalingen van dit artikel verve Hen, behalve ten aanzien van de begane strafbare feiten, met Ingang van den dag, waarop de be palingen van artikel 4 vervallen. IV. Het huidige tweede artikel 3 wordt tlkel 6 en wordt als volgt gelezen: In het gebouw Tivoli, waar des middags een groote samenkomst was, werd om. het woord gevoerd door Z. Exc. prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine, minister van Sociale Zaken. De minister merkte’op, dat ons huidige bestel niet meer zonder vakorganisatie denkbaar is en zette ook het waarom daarvan uiteen. De Ziektewet; de hooge raad van Arbeid en talrijke andere dingen, zijn zonder vakorgani satie ondenkbaar. Zoo ook de werklppzenzorg. Wat zou daar van terecht kunnen komen, als er nimmer een beroep op de georganiseerde arbeiders kon worden gedaan, of aan de door hen aangestelde personen? Zjjne Exc. vond het daarom ook heelemaal niet bevreemdend, wanneer een minister van de Kroon zeide, dat een bloeiende vakorganisatie een zegen is voor het volk! (Applaus). Daarna behandelde spr. de idee „Corporatieve Staat” waar vooral den laatsten tijd zooveel over gesproken wordt,, We stonden voor den Dom van Mainz en luisterden naar de taal veler eeuwen. Deze kerk Gods werd opge richt eeuwen vóór de stichting onzer Nederlandsche hoofdstad haar grond slag vond. Toen er nog geen sprake was van een cultuurleven aan de samenvloeiing van Amstel en IJ, stond reeds daar dit monument van Chris telijke beschaving. Christus had over wonnen over den dood. Christus had het eeuwige leven gewonnen in de hemelen voor de zijnen. En dit kunst werk van Christelijken geest was er meer dan symbool van, als gebeeld houwde cimborie der blanke onein digheid. Kerken zijn vergankelijk en eeuwen verdwijnen in het verleden. Maar Christus zal leven en Zijn Tempel zal itaan als een monument voor komende geslachten. Wanneer de nieuwe stad zal zijn opgebouwd van de toekomst, op de plaats waar nu nog verwildering heerscht, zal Zijn Tempel een baken blijven voor de beschaving. En al moge dan misschien de Maimer Dom zijn ineengestort, het Godshuis van het Blanke Brood zal de centrale kracht blijven voor den nieuwen bouw der komende tijden. De drie in het vorig verslag genoemde fac toren. waaraan wü de voortschrijdende vermin dering van de opbrengsten van het spoorweg bedrijf meenden te moeten toeschrijven de economische inzinking, de auto-concurrentle en de belemmeringen van den internationalen handel hebben hun invloed ook In het jaar 1933 onverzwakt doen gelden en de niet uit gebleven schadelijke gevolgen zfan slechts ge temperd door tariefsverlaging en door gesloten water in Januari en in December. De opbreng sten zfan dan ook opnieuw gevoelig terugge- loopen en de uitkomsten zfan, ondanks nieuwe loonsverlaging en verdere bezuiniging, weder om ongunstiger. ..MILAAN 369 M. 5.30 Gramofoonmuzlek. 9 05 Signora Jazz, operette van Plorlta en Carbone. Daarna Dansmuziek. ..ROME 421 M. 5.35 Populair concert. 9 05 Concert. 1035 Populaire- en dansmuziek. WARSCHAU» 1345 M. 5.35 Sollstencon- cert. 6.35 Gramofoonmuzlek 7.35 Molse Kuaaewlckl, tenor, zingt. 8 32 Het betoo- verde slot, opera van St. Moniuszko. 11.05 Dansmuziek. De propaganda-commlssle voor het gebruik van melkbrood te Leeuwarden, postbus 73, die tot dusverre haar propaganda heeft beperkt tot de provincie Friesland, heeft, gezien de resul taten welke zfa reeds in Friesland heeft bereikt en de vele aanvragen welke uit alle deelen van Nederland tot haar zfan gericht, besloten deze propaganda ook bulten de grenzen van Fries land ter hand te nemen. Van verschillende zfa- HILVERSUM 1875 M. 8.00 A.V.R.O. Tijdsein AVRO-Klok. 8.0110.00 Gramo foonmuzlek. 8.019.00 Populair program ma. 9.0010.00 Klassiek Programma. 10.01 —10.15 Morgenwijding. 10.1510.30 Orgel concert door Marcel Dupré. 10.3011.00 Pianorecital door Mies Samehtlnl. 11.00 11.30 Kook- en Bakpraatje door Mevr R. LotgeringHillebrand. 11.301.30 n.m. Lunchconcert door het Ensemble Rentmees ter met tusschenspel van Gram. Muziek. I. 302.00 Gramofoonmuzlek. 2.003.00 Concert door het Omroeporkest o.l.v. Nico Treep. 3.004.00 Knipcursus door Mevr. Ida de Leeuw van Rees. 4.004.15 Overscha keling op den zender „Radio Kootwijk”. 4.15 4.30 Gram. Muziek. 4.305.00 Radio Kin der Koorzang o.l.v. Jacob Hamel. 5.005.30 Verhalen voor kleinere Kinderen door Mevr. Ant. v. Dijk. 5.307.00 Concert door het Omroeporkest o.l.v. Nico Treep met tus schenspel van Gram. Muziek. 7.007.30 Causerie door Alex de Haas. 7.15 Preclsietyd- seln. 7.307.40. Gram.muziek. 7.408.00 Causerie door Mr. K Jansma. 8.00 Tijdsein AVRO-Klok 8 018.05 Nieuwsberichten van Vaz Dias 8.0510.30 ..Compote Varlée” Medewerkenden Kovacs Lajos en zijn Or kest. Louis Noiret. Kampeer- en Trekkers liedjes o.l.v. Dr. G. Brouwer. Het omroepor kest Nicholas Melody Makers 10 3011.00 Zijden en Keerzijden. 11.0011.10 Nieuws berichten van het Persbureau Vaz Dias. II. 1012.00 Aansluiting met cabaret-dan cing ..Palermo” te ScheveningenDansmu ziek door Walter Schacht en zijn Orkest. Re- freinzang: Franco GualtierL 12.00 Tijdsein A.V.R.O -Klok. Sluiting. Toen men Woensdag tot arrestatie overgaan kwam men even te laat. De man had getracht zich door zelfmoord aan óen aardschen rechter te onttrekken. Zwaar gewond werd hfa naar het ziekenhuis vervoerd, waar hfa nog dienzelfden dag overleed. U. laat een vrouw en drie kinderen achter. De bfa deze smokkelzaak betrokken Bier handelaren, de gebr. D. uit Vreden, hebben naar aanleiding van deze bekentenis de wfak over onze grenzen genomen. ..LUXEMBURG, 1304 M. 7.00 Belgische avond. Accordeonspel door Lucien Wahl. 7.20 Vervolg accordeonspel. 7.40 Zangrecl- VOOR NADERE BIJZONDERHEDEN Immigranten in Nederlandsch-Indië, wier toelating geweigerd wordt, zijn tot dusver ten laste van den lande teruggezonden. Ter voorkoming van dergelijke kosten voor de Indische schatkist, die vooral In de tegenwoordige tijdsomstandigheden verme den moeten worden, zijn bij K. B. van 11 Juni een tweetal wijzigingen gebracht In de Toelatingsordonnantie. Teneinde aan dit bezwaar tegemoet te komen, zou tweeërlei gedragslijn kunnen worden gevolgd, en wel: óf, inbehandeling- neming van het crislsontwerp, hetwelk dit beswaar niet heeft, met gelijktijdige intrek king van het ontwerp dat beoogde eenige technische wijzigingen in de wet te brengen, en indiening van een nieuw wetsontwerp, waarin de tfadelfake verruiming niet is op genomen, óf wijziging van het laatstgenoemd ontwerp in dier voege, dat daaraan alsnog de noodlge bepalingen worden toegevoegd, welke een onvoorwaardelfake toepassing van de daarin neergelegde crisisregeling kunnen voorkomen. De Minister heeft gemeend, met het oog op den te betrachten spoed, aan de laatste oplos sing, waarvan de voorbereiding reeds door zfan ambtsvoorganger is geschied, de voorkeur te moeten geven, ofschoon deze oplossing wellicht, uit legislatief oogpunt bezien, minder fraai is. De eerste wijziging voorziet in de mogelHkheld om kosten van terugzending en kosten uit an deren hoofde zoo noodlg te verhalen op het ont- schepingsgeld van 150, hetwelk elke vreem deling, alvorens het schip dat hem aanbrengt te verlaten bfa aankomst in Indië moet betalen en dat hem bfa niet-toelatlng terug wordt ge geven. Deze wijziging is van belang voor immigranten van alle nationaliteiten met uitzondering alleen van Nederlanders, daar dezen van ontschepings- geld zfan vrijgesteld. Ten aanzien van de Nederlanders is daarom een andere wijziging noodlg geacht, waarbij de kosten van terugzending op de scheepvaart maatschappijen worden verhaald. Deze wijziging heeft den vorm van een aan de Toelatings ordonnantie nieuw toegevoegd artikel, hetwelk luidt: Van de instelling van een verkeersfonds ver wacht men, indien daarmede geen andere maatregelen gepaard gaan, voor het vervoer per spoorweg geen vermeerdering. De tariefverlaglng hoeft ongetwijfeld gun stiger gewerkt; het vervoer zoowel van perso nen als van goederen is toegenomen, zfa het ook niet In zoodanige mate, dat de door de tariefsverlaging prijs gegeven opbrengst door het meerdere vervoer vergoed is. maar vooral is door die verlaging grooter verlies van relxl- ges en goederen aan andere vervoermiddelen voorkomen. Het staat dan ook voor ons vast, dat de opbrengsten een nog ongunstiger beeld zouden vertoonen, als de tariefsverlaging ach terwege gebleven ware. De pogingen om door vereenvoudiging en be zuiniging tot verlaging van exploitatiekosten te geraken werden met kracht voortgezet en in derdaad mocht het. mede door een nieuwe loonsverlaging, gelukken de exploitatiekosten, die geleidelijk van ruim f 194.000.000, in 1921 tot ruim f 117.000.000, In 1932 gedaald waren, in het verslagjaar onder de f 110.000 000 te brengen. De achteruitgang In opbrengsten werd daardoor echter slechts ten deele opgevangen, terwijl een ongunstiger interestrekening, hoo- gere afschrijving en een onder „verschillende verliezen” opgenomen voorziening met *t oog op het opbreken van den spoorweg Hattem Kampen de lasten verzwaarden. Op dit Congres, dat 1 en 2 Augustus aa. te Den Haag zal gehouden worden, zal men, zoowel door Inleidingen als vooral door praktische demonstraties een zoo volledig mo- gelfak beeld trachten te geven van het pro bleem der muzikale opvoeding op de Lagere en Middelbare school en In de jeugdorganisa ties Enkele punten die van bijzonder belang zfan zullen op dit Congres een aparte beurt krijgen, we denken hier o.a. aan de rhythmlsche vor ming, notatie-moellfakheden, Gregoriaansch al< massa- en koorzang voor de jeugd, ook bij schooluitvoeringen buiten de kerk; verder vooral met betrekking tot de middelbare scho len en de vereenigingen der schoolvrije jeugd aan blokfluitspel en volksdans. Dat ook onze hooge Regeertng belang stelt in dit Congres, moge blijken uit X feit, dat Z. Exc. de Minister van Onderwijs, Mr. Marchant, zet ting heeft willen nemen in het Eere-Oomité De aandacht van belanghebbenden bij den Uitvoer van kreeft, langousten en garnalen naar Naar Aneta-Holland verneemt, is de aan gelegenheid van een eventueele verdere korting op de pensioenen van de Indische ambtenaren door den heer Hardeman bfa zfan bezoek aan Ned.-Indië niet namens den Minister van Ko loniën ter sprake gebracht en zfan er ook nog geen vastomlijnde plannen tot een verdere korting. PARIJS Radio 1646 M. 7.20 Gramo foonmuzlek. 8 20 Idem. 12 20 Victor Pas cal orkest. 8 20 Gevarieerd programma. 10.50 Dansmuziek. tal door Fernand Fanlard, tenor. 8.40 Ge varieerd gramofoonplatenconcert. 9.00 Es- solube-concert door het omroep-jazz-or- kest o.l.v. Ferry Jusa. 9.35 Gala-coneeTt, m.m.v. den pianist Arthur de Greef door het omroeporkest oJ.v. Henrl Pensls. BRUSSEL, 484 M. 12.15 Max Alexys’ orkest. 1.30 Gramofoonmuzlek 5.20 Marl ette Martln-Metten zingt. 6A0 Belgisch concert. 9.35 Weensche- en Zlgeunertnu- zlek. 10.00 gevraagde gramofoonmuzlek BRUSSEL. 38Z M. 1.30 Max Alexys’ or kest. 6.50 Gramofoonmuzlek. 8.20 Omroep orkest. 9.20 Idem. 10.30 Gramofoonmuz. KALUNDBORG, 1261 M. 12.20 Arnold Nielsens ensemble. 3 00 Pianoconcert. 8 85 Charlottenlund. kalder-revue met muziek van V. Cornelius en W. Klerulff. 10.55 Ri chard Johansen’s dansorkest. „De Nederlander aan wien binnen zes weken na zijn ontscheping de toelating is geweigerd, wordt c.q. met zijn gezin terug gezonden naar de plaats van inscheping en wel door en ten laste van de scheepvaart maatschappij of reederij met welker schip hfa in Nederlandsch-Indië is aangekomen. Zoo noodlg wordt een bepaald schip van deze maatschappij of reederfa door het hoofd van gewestelijk bestuur voor de bedoelde terugzending aangewezen, de gezagvoerder van het aangewezen schip is verplicht den persoon ten behoeve van wien de aanwijzing geschiedt, c.q. met zijn gezin, aan boord te nemen en te beletten, dat hfa in Neder- landsch-Indlë zich aan wal begeeft, dan wel voor de terugzending van die persoon personen voldoende zekerheid te stellen.” X Een verklaring als in het vorig artikel be doeld, zal moeten zfan afgelegd binnen het in artikel 6 aangegeven tijdvak, zfa zal de vermel ding van het bedrijf of van de bedrijven, ten aanzien waarvan het bepaalde in het eerste lid om artikel 4 toepassing zal vinden, moeten in houden. Van een verklaring wordt mededeeling gedaan aan den Minister. 3. Een verklaring, als In het eerste lid be doeld, zal niet kunnen worden afgelegd dan na dat de winkeliers uit het betrokken bedrijf zijn gehoord. 4. Gedurende den tijd, dat het bepaalde n het eerste lid van artikel 4 toepassing vindt ten aanzien van winkels, waar uitsluitend of In hoofdzaak tabaksartikelen ten verkoop in voor raad zfan en van winkels waarvoor een ver gunning ingevolge de Drankwet (1931) geldt, mogen krachtens plaatselijke verordeningen, vast te stellen, ingevolge het bepaalde In het „Wanneer soms hier iemand aanwezig is, die concreet kan vertellen wat een corporatieve staat is, zoo richtte spr. zich tot zijn audi torium laat hfa dan opstaan, want zfan ad vies is goud waard!” Uitvoerig behandelde Z. Exc. vervolgens de beteekenis van een princlpieele fundeering waar de Chr. vakbeweging op steunt en verdoezelde de schaduwzijden daar niet van. BERLIJN, 357 M. 7 05 Friedrich Koch concert. 9.05 Gramofoonmuzlek 9.50 Der Llebestrank. opera van Donizetti. HAMBURG, 332 M. 12.05 Gramofoonmu zlek. 12.35 Arthur Rinks orkest. 2.35 Pianomuziek. 10.40 Muzikaal tuaschen- spel. 11.30 Omroeporkest. KEULEN,, 456 M. 12.20 Arthur Rink's kapel. 4.20 Westdultsche kamerorkest. 535 Pianoconcert. 7.20 Weensch concert. 8.35 Gevarieerd programma. 10.50 Dansmuziek. DAVENTRY, 1500 M. 1.20 Orgelrecltal door J. E. Hutchinson 105 Midland stu- dlo-orkest. 4.50 Brltsch strUt_"77:r":* Concert van North Regional. 9 45 Concert 10.50 Lew Stone en zijn band. PARIJS, Poste Parlslen 313 M. 7.16 Con cert door de garde republlcalne. 8.10 Gra mofoonmuzlek 8.30 Pianoconcert. 9.05 Hugdes Cuenod zingt. 9.40 Kamermuziek. 10.10 Dansmuziek. Zooals uit bovenstaande blijkt, is de regeling beperkt tot die Nederlandsche immigranten, wier toelating binnen zes weken na hun ont scheping is geweigerd. Bfa latere uitzettingen zullen de kosten ten laste van het land komen. Uiteraard kunnen en zullen waarschijnlijk de betrokken reederfaen zich tegen het risico aek- ken door van den dubieus geachten immigrant een waarborgsom te eischen tot het bedrag van een retourpassage. De overgroote meerderheid der naar Indië emlgreerende Nederlanders zal van de nieuwe bepaling geen moeilijkheden on dervinden. Het K. B. treedt in werking met ingang van een door den Gouverneur-Generaal te bepalen tijdstip. Frankrijk wordt er op gevestigd, dat de Fran- ■che Regeertng onverwachts ter kennis van de Nederlandsche Regeertng heeft gebracht, dat de Invoer in Frankrijk van deze schaal dieren, welke aanvankelijk niet eerder dan eind Augustus 1934 mogelfak zou zfan in tegenstel ling daarmede reeds met ingang van 1 Juli a s. »al kunnen geschieden, mits daarbij een Neder landsen certificaat zal worden overgelegd. Tn verband daarmede worden belanghebben den verzocht omnlddellfak aan den inspecteur der vlsscherfaen, hoofd der le Inspectie. Heeren- gracht 2, Den Haag, mede te deelen, hoeveei kilogram bruto aan verzehe. gekoelde of be vroren kreeft, langousten of gedeelten daarvan, en hoeveel kilogram versche, gekoelde of be vroren garnalen door hen In 1930 en 1931 naar 7iltgevoerd. Gepelde garnalen moe ten In deze opgave niet worden medegerekend 7. ■tógK Te 's-Hertogenbosch is de Jaarlfaksche alge meene vergadering gehouden vap de Vereeni ging ..Nederland in den Vreemde", waarin de openingsrede werd uitgesproken door den voor zitter, den heer P. J. de Kanter. Deze constateerde, dat het doel der Vereeni ging medebracht, dat zij niet een plaats van be teekenis in het Nederlandsche volksleven in neemt. Haar arbeidsveld ligt bulten de grenzen van het vaderland. De vereeniging neemt ech ter wel een ruime plaats in in de harten der landgenooten. Herhaaldelfak is het bewijs ontvangen, dat in het buitenland de belangstelling voor de ge- biedsdeelen, die samen het werk der Nederlan ders vormen, ook nu levendig Is. De secretaris, dr. M. de Hartogh, zeide, dat er nog steeds vraag van het buitenland is om inUchtlngen op elk gebied omtrent ons land en onze overzeesche gewesten en het secrtartaat Is nog steeds in staat leder, die iets weten wil. ten volle te bevredigen. Voorts wees de secretaris op het belangrijke onderwfaswerk, waarmede ook in het afgeloo- I pen Jaar regelmatig voortgang werd gemaakt. In hoofdzaak werden Engelsche schoolboeken behandeld. In andere landen werden in hoofd- 1 zaak steekproeven gedaan teneinde na te kun nen gaan in hoeverre het werk van de Vereeni ging van vroegere jaren vrucht begint te dra gen. Deze resultaten zfan zeer bevredigend. In het afgeloopen jaar zfan de popagandamiddelen over vrfawel de geheele wereld vertoond. In 1933 zfan tienduizenden in het buitenland on der het gehoor van een of anderen spreker over Nederland of Nederlandsch-Indië geweest. Een nieuwe brochure over de Zuiderzeewerken werd samengesteld in verband met de bijzonder groo te belangstelling uit het buitenland. De uit gave geschiedde in samenwerking met de A. N. V. V. Ook de andere uitgaven der Vereeniging werden goed gevraagd. Spr. wees vooral op de groote belangstellng In Amerika. Het fotomate riaal werd belangrijk ultgebreld. Tenslotte sprak dr. de Hartogh een woord van bfazonderen dank aan het adres van lulte- nant-generaal A. Hoogeboom, die van de op richting der vereeniging in 1914 af, het pen ningmeesterschap heeft vervuld, doch wegens hoogen leeftijd heeft gemeend de functie te moeten neerleggen. De heer O. de Vries te bereid gevonden het penningmeesterschap waar te nemen. De on gunstige tijdsomstandigheden hebben haar In vloed gehad op het ledental, al mag er, zoo besloot spr. voor pessimisme geen reden zfan daar verscheidene nieuwe leden de vereeniKlnx WEENEN, 506 M. 430 Sollstenconcert. 5.35 Gramofoonmuzlek. 730 Omroeporkest 9.25 Schumann-concert. 10.35 Populair concert. 12.20 Gramofoonmuzlek, Onder Vlagtwedde bfa Winschoten is Vrfadag- Zoo spoedig "mogelfak zal worden medege- avond een bejaarde man door de stoomtram deeld, wanneer bovenbedoelde certificaten be overreden ru schikbaar zullen worden gesteld. slachtoffer HUIZEN, 301.5 M. 8 00 KRO Morgen- concert. 10.001030 Gramofoonmuzlek. 10.3011.00 Muzlekultsendlng voor fabrie ken. 11.0011.30 Gram. muz. 1130—12.00 Godsdienstig halfuurtje door Paetoor L. H Perquln. 12.0012.15 Politieberichten. 12.15 1.45 Lunchconcert op gram, platen. 1.45 2 00 Verzorging zender. 2.003.00 Vrouwen uurtje. 3.004 00 Modecursus door Mevr. H Cuppens—Geurs. 4.004.15 Voordracht door Mlnny Heyermans. 4.154.45 Gram. muz. 4.45-5.00 Voordracht door Mlnny Heyer mans. 6.006.15 Gram. Muziek. 5.156.00 De KRO-Boys oJ.v. Plet Lustenhouwer. 6.006 30 Gram. Muziek. 630—7.00 De KRO-Boys o.l.v Plet Lustenhouwer 700 7.15 Politieberichten. 7.157.35 Vragen van heden en toekomst. 7.367.45 Gram. Muziek. 7.458.00 Mlddenstandakwartler- tje. 8.008.30 Het KRO-Orkest oJ.v. Marl- nus van ’t Woud. 830835 Vaz Dias 8.35 8.50 Zang-recltal door Vera Korfan. A. d. Vleugel: Fred Boshart. 8,50^-9.30 Het KRO-orkest o.l.v. Marlnus van ’t Woud. 9.309 40 Iets over de KRO-Vloot. 9.40— 10.40 Berste bedrijf van de opera „Rlgo- letto” van Giuseppe Verdi 10.4010.45 Vaz Dias. 10 451135 De KJl.O.-Boys o.l. v. Plet Lustenhouwer. 11.251200 Gramo foonmuzlek looplge begrootlngscfafers.

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 16