Het Derde Rijk wil koloniën D Leger-manoeuvres in België ONZEN OMROEPER VERLOREN GEBIEDEN HUIZE DOORN VERRAST OOSTENRIJK IS PARAAT Tegen den vijand van rechts Normale Zondag te Berlijn JAPAN E1SCHT PARITEIT Von Papen wordt gecontroleerd Amerika’» zilver- embargo Scheepsbotsing bij Korea EMBARGO OP WAPENEN NAAR CUBA DE VLOOTREVUE VAN HfNDON Schip gezonken in de Poolzee Pantserkruiser „C” MAANDAG 2 JULI 1934 DE ZIEKTE VAN De toestand van Prins Hendrik Een tentoonstelling Voor zijn herstel gebeden MacDonald op vacantie Geruchten rond den kroonprins Stuwdam doorgebroken Meer artillerie noodig POOLSCHE VLIEGERS GELAND Heimwehr in wapenrusting Knoeierijen te Menado S. S.-mannen naar Berlijn Goering Een Actie beëindigd De postvluchten Ook politie-officieren geëxecuteerd Vier dooden bij vlieg ongelukken Trouwbetuigingen aan Hitler Ondanks felle tegenpropaganda der socialisten, een bevredi gend verloop Het belang van de Duitsche markt voor Nederlandsche koloniale producten Goering verbiedt de S. A. elke kritiek op Hitler. Volgt Goering von Papen op? Tot laat in den nacht werd Zater dag geluisterd naar de Duit sche radiostations Von Blomberg wekt de Rijksweer op tot goede verstandhouding met de „nieuwe S. A.” Negen Spaansche arbeiders verdronken Twee Japansche torpedojagers in dichten mist tegen elkaar gevaren Slechts met toestemming der Cubaansche regeering uitvoer van wapenen uit Amerika De bemanning in veiligheid op Nova Zembla Speculanten bereidden groote zilververschepingen naar vreemde havens voor Tragisch ongeluk werpt rouw op een mooien dag „Met gemengde gevoelens” naar Canada ige positj e MM hebben natuurlijk terstond den eisch om koloniën ZUe voor hen deel der nog steeds niet bereikte „gelükberechti- ging” uitmaken, in hun banieren geschreven. Koloniën beteekenen voor hen een uitweg voor t bevolkingsoverschot, werk voor honderddui zend werkloozen en vóór alles 'n symbolische uitbreiding van hun Derde RUk. die de haken- kruis-vlag ook over de zeeën zal doen ren. Een rede van graaf von Reventlow PRINS HENDRIK s: Een vlam- wappe- van vinden Ned.- Indische af dee ling ingericht. (treden! N< de Aneta-Vaz Dlas meldt, dat de „Oehoe” op de Men vestigt er de aandacht op, dat het moei lijk Is een revolutie onder de SA. te ontkete- In vele kerken te Den Haag is Zondag tijdens de godsdienstoefening Prins Hendrik in het gebed herdacht en is voor het herstel zan ijnv gezondheid gebeden. H. M. de Koningin woonde de avondgods dienstoefening bij in de Bethlehemskerk. aan de Laan van Meerdervoort, waar ds. Westen burg voorging. ting zullen niet meer plaats vinden. Het geheele ingrijpen tot herstel en beveiliging van de orde in Dultschland heeft derhalve 24 uur geduurd. In het geheele Rijk heerscht volkomen rust en orde. Het geheele volk staat met geweldige geest drift achter den leider. BERLIJN, 2 Juli. Vlce-kanselier Von Papen is. na korten tijd in arrest te zijn geweest, weer vrijgelaten; hij moet evenwel in zijn apparte menten blijven. Verder gaat het gerucht, dat twee van zijn assistenten zelfmoord hebben gepleegd. die uitg* ss nu de ook nog BERLIJN, 3 Juli. Officieel wordt medege deeld, dat de zuiveringsactie Zondagavond be ëindigd Is. Verdere maatregelen in deze rich- ZAMORA, 2. Juli (Reuter) Nabij het dorp Muelas de Pan is een stuwdam van 100 Meter hoogte doorgebroken. Met donderend geweld stortte het water zich In het achter den dam gelegen dal. dat geheel overstroomd werd. Ne gen arbeiders zijn verdronken. Soir” bericht, dat men in den afgeloopen nacht verklaarde, dat Rijkspresldent von Hindenburg besloten was af te treden wegens de maatrege len tegen von Papen. Op aansporen van von Blomberg en den ex- kroonprins zou von Hindenburg besloten heb ben met Hitler te confereeren, doch de kanse lier zou zijn antwoord hebben uitgesteld. :hen Dultsch- ilfjk versterkt de hand voor ilaód heeft, evenals y noodig en kan ze onze koloniën zul- der willen betrekken iden, welke Duitech- ebben ontnomen. de voor Duitsche maar dat der hoort U niet door de radio. Toch beeft de radio zijn onverflauwde belangstelling. U wenscht 'n radiotoestel te verhandelenSpan onzen Om roeper er voorl Dagelijks bereikt hij 75.000 ge zinnen. Hü al U dus eeker van dienst kunnen rijn. PARIJS, 30 Juni. Een vliegtuig, met drie personen aan boord, dat deelnam aan een ster- vlucht naar Boulogne, Is op ongeveer 30 K.M. van deze stad van een hoogte van 400 M. neer gestort. De drie Inzittenden, ow. een vrouw, werden gedood. Hun namen zijn nog niet be kend. Een tweede vliegongeluk heeft zich voorgedaan op het vliegveld van Orly. Daar Is de instructeur van de Aeroclub met zijn machine neergestort. Hij werd gedood, terwijl een zijner leerlingen werd gewond. ml- den stukje van aan Duitschland ven.... MENADO, 30 Juni. (Aneta.) De eerstvolgen de vergadering van den Gemeenteraad zal os. een voorstel behandelen tot penslonneering van den directeur der Gemeentewerken, den heer Waworoentoe, en een voorstel tot op wacht- geld-stelling van den secretaris, den heer Storm. In diezelfde vergadering zal aan ds orde ko men een voorstel tot ontslag wegens de beken de knoeierijen bij de Gemeentewerken van den magazijnmeester, den kassier en het hoofo der werkplaatsen. Tenslotte zal worden voorgesteld de functie van secretaris in handen te stellen van den burgemeester. gevraagd «n et aanwezig en wier pro- rmede zij in na afloop der ihvragen bln- waren en fessen der le- BERLIJN, 2 Juli. De correspondent van Reu ter te Berlijn bericht, dat hij vernomen heeft, dat met Ingang van 1 Juli een draconische her vorming in de 8.A. zal worden doorgevoerd. Duizenden mannen zullen worden geschorst, terwijl anderen in de Rijksweer zullen worden Ingelijfd. Hierdoor zouden dan een groot aan tal 8A-lelders overbodig zijn geworden. Hitler, Goebbels en Goering hebben den geheelen Zon dagmiddag op het ministerie van propaganda geconfereerd. Twee speciale treinen met SS-mannen zijn van München naar Berlijn vertrokken. Voorts gaat het geruegit, dat Zondagmorgen nog een aantal executies hebben plaats gehad, o.a. van enkele politie-officieren. Men neemt In Berlijn aan, dat Vr op zijn post kan I zal worden vervangt PARIJS, 30 Juni (V.D.) De gebroeders Ada- mowltsch, de beide Poolsch-Amerikaansche vliegers, die vanaf Harbour Grace een non- stopvlucht naar Warschau wilden maken, zijn in 8t. André in de nabijheid van Fiers wegens gebrek aan benzine gedaald te 15.20 uur. Volgens Reuter komen uit den chaos do volgende feiten naar voren: 1. de rjjksweer blijft Hitler getrouw. 3. de speciale politie van Gëring en de keurtroepen van de 8.8. waren de voornaam ste werktuigen van Hitler. 3. De loyaliteit van de 8.A. in het algemeen te twtjfelachtlg. 4. een aantal leden van de regeering blijft Hitler getrouw. LONDEN, 2 Juli (Reuter) Minister-presi dent MacDonald is gisteren zijn vacantie van drie maanden, welke hem door de doktoren is voorgeschreven om zijn oogen rust te gunnen, begonnen; hij is naar Losslmouth vertrokken, waar hij elf dagen denkt te blijven. Daarna zal hjj met zijn dochter Isabel naar Canada gaan. Bij zijn vertrek verklaarde MacDonald, dat hij zijn ..gedwongen vacantie” met gemengde gevoelens begint. In de verschillende afdeelingen is plaats In geruimd voor exposities van firma's, die kolo niale waren verwerken of goederen voor de tropische gebieden produceeren. nen, daar gisteren voor de SA. de vacantie be gon. Van de 8.A.-afdeelingen Hamburg Des sau, Dusseldorf, Danzig enz. zijn trouwoetul- glngen ontvangen. Over het algemeen worot de terechtstelling van de opstandige leiders goed ontvangen, omdat men hierin het begin ziet van een zuivering van de S.A. van ongewensch- te elementen. Men is van oordeel, dat vooral Heines en Ernst misbruik maakten van hun snelle promotie bij de S.A Alle leiders van de S.A. van boven af tot den rang van Standartenführer moeten tot nader order In hun kwartieren blijven. De lijfwacht van Ernst te Berlijn blijft in arrest, totdat hun zaak behandeld zal zijn WILHELM8HAFEN, 30 Juni (V.D.) Van daag Is de pantserkruiser „O" onder groote be langstelling met goed gevolg van stapel ge- loopen. BERLIJN, 2 Juli. De correspondent van Reu ter meldt, dat de Duitsche hoofdstad Zondag een normaal aanzien bood. Alleen het drukke verkeer van koeriers tusschen de regeerings- gebouwen wees op een koortsachtige bediijvlg- heid achter de schermen. De alarmtoestand. die aanvankelijk door generaal Von Blomberg als rijksweermlnlster was afgekondigd, is op geheven. Göring heeft aan de SA. een bevel uitgevaardigd, waarin hij iedere critlek op de actie van Hitler verbiedt, zelfs het bespreken van de genomen maatregelen. dit Jaar eisch om pen. Daarom Is de tegenstander van rechts ook veel moellijker te bestrijden dan die van llnxs. De strijd van het Jodendom tegen het natlo- naal-sociallsme is zoo belangrijk, omdat het Derde Rijk den elscht stelt: Dultschland voor de Duitschers. Daarom zetten de Joden alles op het spel. Ten slotte zeide spreker, alleen Hitler het recht heeft het tempo revolutie aan te geven. Doom naar de Duitsche radio-stations geluisterd om op de hoogte te blijven van de Jongste ge beurtenissen. Ook de ex-kelzer was tot zeer laat op. Het gerucht loopt, dat de ex-kroonprins in verband met de gebeurtenissen uit Duitschland is vertrokken. Tot Zondagmiddag was hiervan op Huize Doom echter niets bekend. Hij was daar ook nog niet aangekomen. (on Papen thans niet langer Huiven en als vlce-kanselier gen door Göring. Indische producten zijn Inbegrepen kunnen Duitsche Importeurs echter, wanneer hun maandeUfksch deviezenconttngent ontoereikend is, de verschuldigde bedragen bü de Duitsche Rijksbank in Marken storten op rekening der Nederl. Bank, die voor deze stortingen bij de Rijksbank een bijzondere rekening onderhoudt. De Nederl. Bank verkoopt deze Marken dan tegen den hier te lande geldenden koers, die overigens nog altijd beduidend lager Is dan de offlcieele koers te Berlijn. Maar men krijgt al thans Iets betaald voor zijn producten. H. M. de Koningin heeft in verband met de ziekte van Z. K. H. Prins Hendrik haar verblijf in Zwitserland on derbroken en is naar de Residentie teruggekeerd. De aankomst van H. M aan het Staatsspoor te Den Haag WASHINGTON, 30 Juni. (VB.) In verband met de uitvaardiging van een verbod tot uit voering van zilver, verklaarde de minister van financiën Morgenthau, dat deze stap genomen wordt tengevolge van het feit dat men had ver nomen. dal internationale speculanten groote hoeveelheder. zilver voornemens waren te ver schepen naar onbekende buitenlandsche havens, waaronder genoemd werden Londen, Bombay Sjanghai en dergelijke. Morgenthau voegde hieraan toe. dat thans een onderzoek Ingesteld ^weill naar $et> Chlneeschen zilvertoestand. en deelde mede, dat de sllveraankoopen der re geering de markt vernietigd hebben. De ge ruchten, dal een te groote hoeveelheid zilver aan China zou worden onttrokken, noemde Morgenthau ongegrond. DOORN, 1 Juli (VD.) De berichten uit Duitschland waren voor de bewoners van Huize Doorn een groote verrassing. Men had daar een dergelijke ontwikkeling van den toestand niet verwacht. Toen het bericht Zaterdagmiddag op Huize Doom werd medegedeeld, had men daar zélf uit Duitschland nog niets gehoord. Het schijnt ook, dat er Zaterdagmiddag en Zater dagavond geen rechtstreeksche verbinding tus schen Huize Doom en Dultschland Is geweest. Tot laat in den nacht heeft men op Huize WeENEN. 3 Juli (Reuter) De Heimwehr- troepen in Opper-Oostenrük hebben order ge kregen, zich in volle wapenrusting gereed te houden, voor het geval dat zij noodig mochten zijn om de OostenrijkschDuitsche grens te verdedigen. FRANKFORT a/d ODER. 29 Juni. (DU B.) De leider van het bureau voor Buitenlandsche aangelegenheden der natlonaal-soclalistlsche partij, graaf von Reventlow, heeft hedenavond gesproken over doel en werk van het natlonaal- socialisme. HU zeide o.a. dat de partUen zijn ontbonden doch haar vroegere leden dezelfde zUn gebleven Die menschen. bhjven zich tegen het nat- soclallsme verzetten, omdat zij het niet begrij- De verklaring, dat de muiters in contact wa ren met een buitenlandsche mogendheid, heeft de politie aanleiding gegeven te zoeken naar een persoon, die een groote rol heeft gespeeld In de separatistische beweging in het Rijnland. Niemand gelooft, dat von Schleicher gedood zou zijn tUdens een verzet tegen een arresta tie. Men ia overtuigd, dat hjj is doodgeschoten en dat zün echtgenoote Is gevallen bü een held haftige poging, om haar man te beschermen. Niettegenstaande de geruchten schUnt het toch, dat August-Wilhelm, de vierde zoon van den ex-kelzer en 8A-lelder, niets te maken heeft met de revolutie. De correspondent besluit met de verklaring, dat Hitler, Goering en Goebbels volkomen meester zün van den toestand, men verwacht geen tegenactie tegen hen. stoomboot „Gostorg”, welke onlangs in de Poolzee verdween, door het verpletterd en ten onder gegaan als onlangs de „Tajeljoes- klne". De bemanning, die 28 koppen telt, kon over het ijs vluchten en bevindt zich thans op Nova Zembia. LONDEN, 30 Juni. (Reuter.) Volgens te Riga binnengekomen berichten Is de Russisch» LONDEN, 30 Juni. (V. D.) Meer dan 200.000 menschen woonden vanoaag de JaarlUksche vlootrevue van de Britsche luchtstrijdkrachten op het vliegveld „Hendon" In de nabijheid van Londen, bij. Helaas werden de demonstraties door een ernstig ongeluk onderbroken, bommenwerper, die een noodlanding wilde maken, stortte ter aarde en ging In men op. De commandant, een zoon van den Lord- Mayor van Londen, kwam om het leven. De piloot kwam met lichte verwondingen vrij. De Minister van Oorlog, Maarschalk Pétaln. heeft getracht een betere methode te om prlnclpleele dienstweigeraars te behandelen. Den laatsten tijd is er een aantal gevallen van prlnclpleele dienstweigering voorgekomen, voor al onder de reservisten, die wanneer zij opge roepen werden voor herhalingsoefeningen, plotseling van meening waren, dat hun gewe ten hun verbood dienst te doen. Thans heeft Maarschalk Pétaln een wetsontwerp opgesteld, krachtens hetwelk het In de toekomst mogelijk zal zün prlnclpleele dienstweigering krachtiger te onderdrukken. Daarbü komt dat de dpviezenrêgélïng^ na de 5 Juni JJ. angebrachte würiging Jritüd betrekkelük gunstig is voor Nederland. --,,i, ,i goederen be— BRUSSEL, 30 Juni (Reuter). Te Luik wor den momenteel manoeuvres van gemotoriseerde troepen gehouden. Toen de troepen zich naar hun opstellingsplaatsen begaven, hadden de Jeugdige socialisten antl-militairistsche spreu ken op de straten geschilderd. Het meest voor komende was: „Weg met den oorlog. Leve de revolute. Ook hielden zij spreekkoren langs den weg: „Men wil het volk klaar maken om de oorlogsidee te aanvaarden en als redeloos vee te worden geslacht. Soldaten, op •'co.- het Socia lisme. Weg met het Kapitalisme' Deze acteve propaganda schijnt evenwel wei nig Indruk te maken op de troepen, want niet tegenstaande de dichte mist, we k? In den vroe gen ochtend boven de Maas-vallei hing, betrok ken de manschappen snel de kazematten en loopgraaf stellingen De kanonnen donderden en ie mitrailleurs ratelden en aan het slot van de oefening ver klaarden de scheidsrechters dat de aanval was af geslagen. Aanvallers en verdedigers, dooden en gewon den verzamelden zich vervolgens weer en defi leerden voor den Minister van Defensie, Devéz?, en de deelnemers aan het Internationaal Me disch Congres dat te Luik wordt gehouden. De manoeuvres hebben aangetoond, dat de verdedigingswerken op den rechter-Maasoever een sterke hindernis voor een aanval vormen terwijl bovendien is gebleken, dat aanvallende Infanterie een sterkere ondersteuning van de- vlsle-artlllerie noodig heeft. De Minister uitte zjjn tevredenheid over het moreel van den troep, terwijl het hem genoegen deed, zooveel reserve-offlderen dienst te zien doen. -'i dooden en talrUke gewonden. Nadere bizonderheden ontbreken nog. De Minister van Marine te Tokio deelt in een communiqué mede, dat vier personen zijn gedood en vier gewond, terwijl twee worden ver mist, bü de botsing tusschen de torpedojagers „Mlyukl" en „Inazuma". De botsing had plaats m dichten mist. De „Mlyukl" werd ernstig aan den achter steven beschadigd, terwUl de „Inazuma” zware averij aan den voorsteven opliep. De schepen worden thans naar een haven ge sleept. De exporteurs van Indische producten doen goed, zich bij uitstek actief te toonen op de -2 markt. Dat is hun eigen belang, ook het belang van ons land, daar de Duitschers nog maar al te vaak het idee heb ben, dat Indlë eigenlijk veel - te groot is voor ^e*n volkje en dat men daar best een zou kunnen ge- WASHINGTON, 30 Juni (Reuter). Het nlsterie van Buitenlandsche Zaken heeft uitvoer van wapens naar Cuba verboden, tenzij hiertoe een offlcieele vergunning van de Cu baansche regeering Is verstrekt. Dit verbod beoogt het smokkelen van wapens naar de Cubaansche opstandelingen te verhin deren. De Cubaansche regeering had over deze smokkelarij bü het Amerikaansche departement van Buitenlandsche Zaken geprotesteerd. Het uitvoerverbod is gebaseerd op een In het Jaar 1932 genomen besluit, van het Congres waarbU de verkoop van oorlogs-materlaal aan de Latijnsch-Amerikaansche staten, waarin bur geroorlog heerscht, wordt verboden. Nog steeds ontvangt Hitler uit alle deelen van het rijk betuigingen vaji trouw. Zoo heeft de leider van den arbeidsdienst Hierl de trouw van de arbeldsdlenst-soldaten betuigd. Minister-president Goering heeft den leider van de 8. S„ polltle-generaal Daluege, belast met de hervorming van de 8A-groepen Berlijn, Brandenburg. Pommeren, Oostmark en Sllezlë. De minister van de Rijksweer, generaal von Blomberg, heeft de volgende dagorder tot de weermacht gericht: De leider heeft met militaire vastbeslotenheid en voorbeeldigen moed de muiters en verraders neergeslagen. De weermacht, als wapendrager van het geheele volk en ver van den blnnen- landsch-polltleken strijd staande, zal hiervoor danken met toewijding en trouw. De door den Leider gevraagde goede verstandhouding tot de nieuwe SA. zal door de weermacht met vreugde worden onderhouden in het bewustzUn van ge- meenschappelUke idealen. De alarmtoestand wordt overal opgeheven. De BerlUnsche correspondent van de „Paris Vandaar dat het .Jubileum” gaarne wordt aangegrepen om den een koloniaal rijk met vernieuwde kracht te doen hooren. Heden Is reeds bü voorbaat aan gewezen alt „Kolonlalgedenkttag”, waarop de tallooze vergaderingen en manifestaties, die overigens vele Zondagen van den plichtsge trouwen Nazi in beslag nemen bijzonder in het teeken van de kolonisatie-gedachte zullen staan. Dien dag zal In het Pressa-Haus te Keulen ook een .Duitsche Koloniale tentoonstelling” geopend worden, georganiseerd door den Relchskolonialbund", die tot 2 September zal duren. Met Duitsche grondigheid zal daar het onderwerp „Koloniën" aan den volke aan- schouwelijk worden voorgesteld. Dat toont reeds de Indeellng der tentoonstelling in de LONDEN, 30 Juni (Reuter) Naar de di plomatieke correspondent van de .Dally Tele graph" meldt, sou de Japansche regeering de finitief besloten hebben op de vlootconferentie, welke waarschljnlük het volgend Jaar büeen- komt, gelijkheid op vlootgebled met Amerika en Engeland te elschen. Het is echter mogelük, dat Japan voor enkele klassen van schepen beneden de sterkte voor Amerika zal blijven. Uit Washington: Het Ministerie van Oorlog heeft opnieuw opdracht gegeven voor bewa- penlngsdoelelnden, ten bedrage van 5H mll- üoen dollar. Het betreft de levering van 190 Martln-bommenwerpers en 280 Wright-vlleg- tulgmotoren. kunnen afwerpen. Het is bekend geworden, dat eenige der ex posanten (de koffie, de rubber en de spece- rjjen) inderdaad tot zaken zijn gekomen en als uitvloeisel van hun pogen ertoe zün over gegaan, In het gebied Keulen een vasten ver tegenwoordiger aan te «tellen. Deze belang rijke relaties werden op de expositie aange knoopt In zeer vele gevallen werden door za kenlieden adsgssan gevraagd en genoteerd van firma’s, zelfs y ducten waren gl briefwisseling zün k expositie komen t< nen om producten waarvan de aanvrat veranciers willen weterls. En dat de handelsrelatlésti land en ons Indlë nog aanmi kunnen worden, ligt ook ieder die nadenkt. Dultscl ieder land, koloniale ware zelf niet voortbrengen. Uk len de nazi’s «e allicht eel dan uit die der andere IA land zün eigen koloniën 1 Terwijl voor niet-Nederlandsche goederen be taling door de Duitsche Importeurs nog slechte is toegestaan tot een maximum van 10 pCt. van het hun destijds toegestane baais-bedrag hunner „Allgemelne Genehmlgung” In vrije valuto. Voor de betaling van goederen van Nederlandschen oorsprong waarbü ook de thuisreis te Jodphur Is aangekomen. Zondagavond om half elf werd het volgende omtrent den toestand van den Prins bekend gemaakt: De toestand van den Prins was Zondagavond wat minder gunstig in verband met een lichte tempe- ratuursverhooging. Zondagochtend was medegedeeld, dat de Prins een rustigen nacht heeft gehad. v it Jaar is het vijftig jaar geleden dat I 1 Dultschland koloniën kreeg. Toen in de tweede helft der negentiende eeuw door ontdekkingsreizigers het zwarte werelddeel ont sloten was, haastten de westersche mogendhe den zich deelen van het land, waarin men oneindige rükdommen en mogelükheden ver moedde, in bezit te nemen. Het was de tUd van de expansie, van het imperialisme. Eerst nadat Engeland. Italië en Frankrijk groote deelen van Afrika hadden geoccupeerd, begon men in. Duitschland het belang van overzeesche gebieden te beseffen. Om alsnog eenige gebieden van Afrika voor het Rijk te verwerven werd In 1884 te Berlün door graat Behr-Bandelin en dr. Karl. Peters de ..Ge sellschaft für Deutsche Kolonisatlon” opgericht. In den nerfst van datzelfde Jaar nog zond deze een expeditie uit naar dat deel van Alrika dat tegenover het eiland Zanzibar ligt. In korten rijd slaagde deze er in. twaalf verdragen met tot dusver onafhankelUke stamhoofden te sluiten en daardoor een aantal landen voor de „Gesellschaft” te verkrijgen. In 1885 verleende keizer Wilhelm I aan de maatschappü een charter, waardoor haar bezittingen in Oost- Afrika als Duitsche volksplantingen erkend werden, ofschoon de maatschappü thans Deutsch-Ostafrika Gesellschaft het bestuur «elf bleef uitoefenen. In 1888 brak een opstand der in het land aanwezige Arabieren uit, waar tegen de maatschappü hulp van het Duit sche RUk inriep. De rebellie werd toen bedwon gen en het Rijk trok het bestuur der kolonie aan zich. Eveneens in 1884 werd door Duitsche koop lieden land aangekocht van negerhoofden in Kamerun dat datzelfde Jaar nog door de zen ding van oorlogsschepen voor de Duitsche Kroon verworven werd. Ook Togo en Zuid-Wesl Afrika werden datzelfde jaar nog door Dultsch land gekoloniseerd, en in den Stillen Oceaan werd In de volgende Jaren de zwart-wlt-roode vlag geheschen op een deel van Nieuw-Gulnea en eenige eilandengroepen van Polyneslë. Het verlies van hun koloniën bü den vrede van Versailles hebben de Duitschers nooit kun nen verkreppen, te meer daar alle koloniën nooit in elgenlüken zin veroverd zün. Geduren de den geheelen oorlog toch had de dappere Von Lettow-Vorbeck zich in Oost-Afrlka tegen Invallen van Engelschen. Belgen en Portugee- «en weten te verdedigen. Dat het land hun niettemin ontnomen werd, voelden de Duit schers als een groot onrecht, en toen oe ramp zalige gevolgen van den averechtschen vrede in midden-Europa voelbaar werden, lieten zü ook niet na te wüzen op dit schrijnend gemis, mede tengevolge waarvan zü beweerden, hun producten niet te kunnen afzetten en dus in gebreke te moeten blüven de oorlogslasten te betalen. Speciaal de tegenwoordige njksbank- president dr Schacht heeft reeds vroeg noodzakelükheid van een overzeesch rük Dultschland betoogd. volgende afdeelingen: lo. de grondgedachten van den Dultechen eisch om koloniën 2o. Koloniale economie en het moederland; 3o. Geschiedenis der Duitsche koloniën, hun leger en marine; 4o. Volkenkunde van onze koloniën; 5o. Instellingen, scholen, ziekenhuizen en vrouwenarbeid In de koloniën; to. Koloniale hygiëne voor mensch en dier; Tp n dit Is ook van veel belang voor onze Nederlandsche importeurs. Op de Kólner Messe, In het voorjaar gehouden, was ook door enkele Nederlandsche maatschappüen een Ned.-Indische afdeellng Ingericht, waar de producten van onze koloniën werden ten toon gesteld. Van Duitsche zijde bestond voor deze stands een enorme belangstelling. Deze expositie heeft reeds terstond commercieel nut SJANGHAI. 30 Juni (Reuter) Bü de èach- telüke manoeuvre aan de kust van Korea zün de Japansche torpedojagers „Inazuma” en „Mlyukl” met elkaar in botsing gekomen. Tot dusver wordt melding gemaakt van vüf

Noord-Hollandsch Dagblad : ons blad | 1934 | | pagina 17